agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020 (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2019-2020/)
-   -   OSMAN45 / Tohum paylaşım sonrası çalışmalar (2019) (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2019-2020/43010.htm)

OSMAN45 01-03-2019 20:53

OSMAN45 / Tohum paylaşım sonrası çalışmalar (2019)

Sayın Muda nın hediyesi Afyon acı soğanı ilk siftah toprakla buluşturdum. Bir kısmını ektim kalanı da duruma göre birkaç gün sonra ekerim.

Tohumu ilk paylaşan: Muda

. Bitki tipi ve gelişim durumu
. Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Morumsu acı kışlık soğan. Gözleri en fazla yakan soğan türü. Muhtemelen en faydalı olan da bu. Bu çeşit soğuklara diğer soğanlardan daha dayanıklı imiş. Yeşil olarak tüketildiği zaman soğan tatlı, kuru olarak kışlık tüketiminde ise acı oluyor. Tatlı soğanda bu durum tam tersi özellik gösteriyor. Tatlı soğanın yeşili acı oluyormuş.
. Yetiştirme özellikleri:

Çimlendirmeden önce bir müddet suda bekletiniz.Suda beklemeye aldığınız tohumları çıkarıp toprağa bırakınız.Daha sonra üzerine
ince bir torf atınız ve fısfıs kullanarak nemlendiriniz. Soğan tohumları 8-12 günde çimleneceklerdir. İlkbaharda ekmek en güzeli. Bizim burada sonbahar ekiminde ölebiliyorlar. Soğanlar tohumdan yetiştirildiğinde iki yıllık oldukları için ilk yıl tohum büyüyüp küçük soğanlar olacak. İkinci yıl ise daha büyük soğanlar oluyor. Çiçek açarak yeni tohumları elde ediyorsunuz.

Aynı fotoyu iki yere yüklemeye izin vermediği için fotoları bahçemden görebilirsiniz.

OSMAN45 08-04-2019 21:42

Çimlenme Başlangıcı.

2 Eklenti(ler)
Biraz geç olduğunu bilmekle birlikte, havaların durumunu da göz önünde tutarak bugün 5 çeşit domates ve Frenk üzümünü çimlendirmek üzere sterilize ettiğim aspirinli su içine koydum. Yarın uygun bulduğum, kağıt havlu içine koyup çimlendirmeye alacağım.

OSMAN45 08-04-2019 22:20

Çimlenme Başlangıcı.

1 Eklenti(ler)
Sanırım havaların serin, hatta soğuk gitmesinden, ektiğim soğan ve yanındaki paylaşım harici maydanoz çimlenerek az da olsa büyümüşler. İlk defa soğan çimlendirdiğim için, maydanoz normal olduğu halde soğanların durumunu merak ediyorum. Tecrübeli arkadaşların konu hakkındaki yorumlarına memnun olurum.

OSMAN45 09-04-2019 16:11

Çimlenme Başlangıcı.

2 Eklenti(ler)
Bir gün aspirinli suda beklettiğim domates ve frenk üzümü tohumlarını bu yöntemle çimlendirmeye aldım. Daha sonra oluşturduğum ruloları içinde tarım perliti bulunan kutunun içine yerleştirdim. Rulo yapım aşamasında ve sonrasında sprey ile nemlendirdim. Benim için oldukça yeterli miktarın fazlalarını (bir cins domates ve frenk üzümü tohumlarını) da direkt perlitin içine dağıttım.

Muda 09-04-2019 16:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 (Mesaj 1565341)
Sanırım havaların serin, hatta soğuk gitmesinden, ektiğim soğan ve yanındaki paylaşım harici maydanoz çimlenerek az da olsa büyümüşler. İlk defa soğan çimlendirdiğim için, maydanoz normal olduğu halde soğanların durumunu merak ediyorum. Tecrübeli arkadaşların konu hakkındaki yorumlarına memnun olurum.

Sn. OSMAN45;

Havalar düzeldiği için bir kısım tohumlarınızı kalıcı yerlerine ekse idiniz veya dışarıda olsalardı sanırım daha iyi olurdu. Komşum su verebileceği şekilde düz olarak (arazi eğimli olduğu için suyun her yana eşit olarak gitmesi için) kanal gibi açıp içine ekiyor. Hatta yanmış elenmiş hayvan gübresini dip tarafa koyarak üzerine tohumları ekiyor. Biraz geç çıksalar da tohumlar fide döneminde sağlam şekilde çıkıyorlar. Gübre içinde olmaları sulamaları da iyi olunca içeride yapılan fidelerden daha sağlıklı bir şekilde büyüyorlar.

devrann 09-04-2019 19:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 (Mesaj 1565401)
Bir gün aspirinli suda beklettiğim domates ve frenk üzümü tohumlarını bu yöntemle çimlendirmeye aldım. Daha sonra oluşturduğum ruloları içinde tarım perliti bulunan kutunun içine yerleştirdim. Rulo yapım aşamasında ve sonrasında sprey ile nemlendirdim. Benim için oldukça yeterli miktarın fazlalarını (bir cins domates ve frenk üzümü tohumlarını) da direkt perlitin içine dağıttım.

Perliti çok fazla koymuşsunuz,nerdeyse kutunun yarısından fazla perlit var yanlış görmüyorsam oysa ruloları koyduktan sonra kutunun kapağı kapanacak şekilde olmalı tohumların çimlenmesi için nem ve sıcaklığın sabit kalması gerekli.
Şimdiye kadar bir ön işlem yapmadan çimlendiremediğim bir tohum yoktu ama geçen yurt dışından satın aldığım yabani salatalık tohumlarını bir türlü çimlendiremedim.

Portakal Rengi 10-04-2019 09:40

4 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 (Mesaj 1565401)

Bu yöntemi denedim. Torf ile beceremediğim patlıcan tohumu çimlendirmeyi % 100 çimlenme oranı ile başardım. Yöntem ile ilgili gördüğüm sorunlar var. (Ben ruloyu altına ıslak kağıt havlu yerleştirerek, kapaklı yoğurt kabına koymuştum.)
Tohumları üstten 3 cm kadar uzaklaştırarak yerleştiriyoruz. Tohumdan aşağı doğru kazık kök görünümünde köklenme oluyor. Tohumdan yukarı doğru yapışık gibi duran kotiledonlar büyüyor. Ancak çok ince bir gövde oluşuyor. Eğer boyları uzarsa (yaprakların çıktığını gördüğünüz zaman uzamış oluyor) torfa dikim sırasında eğilip bükülmeler oluyor.
Rulodan çıkışı gördüm.
Eklenti 690846

Toprak karışımına aktardım. Kök 1 cm derinde. Gövde yaprakları taşıyamıyor.
Eklenti 690847

Birkaç gün sonra
Eklenti 690848

Bir hafta sonra
Eklenti 690849

Son resimde, ön taraftaki fide boynunu büküp yatmıştı. Kendini toparlıyor ama eğri boyunlu olarak büyüyor. Arka sağdakini çubukla destekliyorum. Çünkü kendini taşımak için soldaki fideye yaslandı. Onu da eğdi. Ayakta kaldıkları için sağdakini destekledim. Soldakini de destekleyeceğim.
Resimler kotiledonlar dışarı çıktıktan sonra olanlar. Bunları gördüğüm zaman ruloyu açtım. Dışarı çıkamamış olanlar vardı. Onları da toprağa aldım. Yukarıdaki fidelerden iyi durumda ve dik gelişiyorlar. (Boyları 1-2 cm kısa idi.)

Tek denemem var. Genelleyemem. Arada kontrol edip, yapraklar dışarı çıkmadan torfa aktarmak daha iyi sonuç veriyor. (Rulonun içinde iken, yaprak tohumdan 1-2 cm uzaklaştığında) Kök uzunluğu ile yapraklı bölümün uzunluğu yaklaşık eşit oluyor.

OSMAN45 10-04-2019 09:53

Havalar düzeldiği için bir kısım tohumlarınızı kalıcı yerlerine ekse idiniz veya dışarıda olsalardı sanırım daha iyi olurdu. Gübre içinde olmaları sulamaları da iyi olunca içeride yapılan fidelerden daha sağlıklı bir şekilde büyüyorlar.[/QUOTE]

Sayın Muda,

Yorumun ve tavsiyelerine teşekkür ederim.

7-8 sene önce okuduğum yarı bilimsel bir makalede tarif ettiğiniz gibi şaşırtma yapmadan direkt toprağa ekilen tohumların daha verimli olabileceği yazıyordu. Bende hemen biber patlıcan ve domates de uygulamaya başladım. Havaların durumuna göre bazı mevsimler başarılı oldu ve iyi ürün aldım. Bazı seneler de verimim oldukça düşüktü. Uygulama yaptığım birkaç yılda şahsi gözlemim şu oldu. Tahminlere göre domatesin atası olan çeri domatesi direkt toprağa ekmek her zaman daha başarılı oldu. Malum ata tohumlar zararlılara karşı daha dayanıklı çapraz dölleme ile elde edilen daha büyük, daha lezzetli daha vs. bitkiler daha narin olabiliyorlar. Uyguladığım diğer domates çeşitlerinde ve biber patlıcan da çok az verim aldım. Aynı zamanda o süreçte elimde oldukça fazla tohum vardı.

Biliyorsunuz ön fideleme ve şaşırtmanın erken ve uzun dönemde bol ürün alma, en hassas döneminde kayıp vermesini önleme gibi avantajları var.

Ben de bu nedenlerle elimdeki, paylaşılan bu değerli yerli tohumları bebelere yapıldığı gibi sarıp sarmaladım ve asla kayıp vermek istemiyorum. Elimde iki sene önceden kalma bizzat topladığım çeri domates tohumları ile direkt toprağa dikilebilen, paylaşımdan gelen diğer tohumlar var. Yer bulabilirsem onları önümüzdeki günlerde toprakla buluşturacağım.

Tohum paylaşan arkadaşlara tekrar şükranlarımı sunuyorum.

OSMAN45 10-04-2019 10:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi (Mesaj 1565472)
Bu yöntemi denedim. Torf ile beceremediğim patlıcan tohumu çimlendirmeyi % 100 çimlenme oranı ile başardım. Yöntem ile ilgili gördüğüm sorunlar var.

Tek denemem var. Genelleyemem. Arada kontrol edip, yapraklar dışarı çıkmadan torfa aktarmak daha iyi sonuç veriyor. (Rulonun içinde iken, yaprak tohumdan 1-2 cm uzaklaştığında) Kök uzunluğu ile yapraklı bölümün uzunluğu yaklaşık eşit oluyor.

Sayın Portakal Rengi,

Paylaşım ve yorumlarınız için teşekkür ederim. Çok değerli bilgilendirmelerde bulundunuz. Sizin tecrübeniz ışığında benim bu çalışmam da iyi sonuçlanır umarım.

Sayın devrann

Bu durumları göz önüne alarak bu çalışmayı haftada bir gidebildiğim bahçemin bulunduğu yerde değil, ikametimde, her gün görebileceğim bir yerde, sıcaklık ve nem olarak oldukça uygun olacağını düşündüğüm buzdolabının üstüne koyarak yapıyorum.

YRKaktüs 10-04-2019 17:05

Merhaba bende sizin yaptıginiz gibi cicekleri tohumlariyla buyutmek istiyorum fakat kucuk cins yani kisa boylu cicek yetistirmek istiyorum ne onerirsiniz ve nasil yapabilirim

OSMAN45 15-04-2019 14:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YRKaktüs (Mesaj 1565511)
Merhaba bende sizin yaptıginiz gibi cicekleri tohumlariyla buyutmek istiyorum fakat kucuk cins yani kisa boylu cicek yetistirmek istiyorum ne onerirsiniz ve nasil yapabilirim

Sayın YRKaktüs,

Sınavlarım nedeniyle daha önce bakıp cevaplayamadım.

Öğrenci olduğunuza göre Amasya merkezdesiniz. Amasya rakım ve iklim olarak mükemmel bir yörede. O nedenle çiçek tohumlarınızı bu günlerde fazla uğraşmadan toprağa veya saksıya ekerek kolayca çimlendirir ve fidelerini büyütebilirsiniz. Saksıda çimlendirme için bulabilirseniz Perlit oldukça yararlı olacaktır.
Bizim kullandığımız yöntem daha uygun nem ve sıcaklığı temin edebildiğimiz yapay ortamlarda fide elde etmek içindir. Bahçede ve tarlada yani doğal ortamlarında özellikle bu günlerde sıcaklık ve nem çok değişkenlik gösterdiğinden uygun olmaz.

Her şey gönlünce olsun.

OSMAN45 15-04-2019 14:47

Çimlenme Başlangıcı.

1 Eklenti(ler)
Bence oldukça hızlı bir sürede çimlenme başlamış ve özellikle ruloların yanına bıraktığım sayın Muda nın gönderdiği Afyon Tınaztepe Domatesi tohumları öncülük etmişler. Aynı yere ektiğim Frenk Üzümü tohumlarından şimdilik ses seda yok. Ruloların içinden de çimlenmenin başladığı görülüyor. Bu nedenlerle boylarının fazla uzamaması için sıcak ve aydınlık bir yere aldım.

elifaydin 16-04-2019 10:27

Yöntemi ilgiyle izliyorum...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024