agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni128Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-07-2020, 15:01   #31
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2015
Sayın Üstadlarım sağolun güzel fikirleriniz için,mesajlarımda kendimi ifade edememiş olabilirim. Sadece bir kere strese soktum diye düşünüyorum. Artık rutine bağladım iki günde bir suluyorum. Sabahtan kontrol edip eğer bitkinin isteği varsa ikinci günü beklemeden suluyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Dekara kg olarak verilen değer, m² ye gram olarak kullanılabilir. Sebze için yaklaşık 60 cm en ayırıyorsak da 1 m varsayarak uzunluğuna göre gram hesabı yapıyorum.
Sayın Portakal Rengi çok teşekkür ederim,harika oldu bu. Bir dahaki sefer gübrelememde dikkate alacağım.

azorka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2020, 22:07   #32
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

İsim etiketi uçan adadan beni merakta bırakan iki tür. Birindeki yara budama esnasında yanlışlıkla olmuştu. Biri russian cossack diğeri margaret curtain diye düşünüyorum.

Eklenen Resimler

pria, Muda, bilenyum ve 5 kişi beğendi.
Eski 20-07-2020, 15:19   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2020
Amatör

Herkese merhaba,
Geçen sene tohum takas şenliğinde almış olduğum ve etiketlemediğim, yapamayacağımı düşündüğüm domates ve biberlerim çiçeklendi. Çok heyecanlıyım. Bu hafta çok sıcak olacak umarım etkilenmezler, geç kaldılar sanki?
Fide olarak alıp diktiklerim ürünlerini vermeye başladı bile. Sanırım tohumlar daha geç veriyorlar.
Salatalıklarımı kırmızı örümceğe verdim, ben onu ilaçlamadım o da domateslerime gelmedi..
Daha çok amatörüz ama çok istekliyiz.

s_doga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2020, 11:55   #34
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s_doga Mesajı Göster
Herkese merhaba,
Geçen sene tohum takas şenliğinde almış olduğum ve etiketlemediğim, yapamayacağımı düşündüğüm domates ve biberlerim çiçeklendi. Çok heyecanlıyım. Bu hafta çok sıcak olacak umarım etkilenmezler, geç kaldılar sanki?
Fide olarak alıp diktiklerim ürünlerini vermeye başladı bile. Sanırım tohumlar daha geç veriyorlar.
Salatalıklarımı kırmızı örümceğe verdim, ben onu ilaçlamadım o da domateslerime gelmedi..
Daha çok amatörüz ama çok istekliyiz.
Selamlar Sayın S_doga tüm süreci içeren fotoğraflar çektiyseniz bir başlık altında toparlayabilirsiniz forumda. Biz de yapmış olduğunuz işlemlerden faydalanırız.

Eski 22-07-2020, 12:23   #35
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

Blue beauty ve çeri türün akıbeti

İsminin hakkını veren blue beauty türü domateslerimiz bahçenin ilerleyen zamanda da en güzeli olmaya aday. Umarım fiziksel güzelliğini damakta da gösterir. Diğer blue beauty fidelerime nazaran fotoğrafladığım fidede meyveler ufak,seneye gübrelemeyi daha iyi yapacağım. Bu arada seneye bizimle olmayacak türler de var. Örneğin Sayın istcallst 'dan gelen black cherry türü bence yanlış etiketlenmiş. Tür ne yazık ki siyah değil,zebramsı deseniyle hem çok erkenci hem de çok verimli fakat market domateslerinden bile kalın bir kabuğa sahip. Kalın kabuğu ne yazık ki sevimsiz bir tat deneyimi sunuyor,yeşil haliyle turşu olabilir diye düşünüyorum. Deneyeceğiz. Rareseed sitesinde türün ismi "PINK BUMBLE BEE TOMATO" diye kaydedilmiş ve yorumlar ile yetiştirdiğim tür eşleşiyor. Ne olur ne olmaz türün tohumlarını alacağım.

Eklenen Resimler

Eski 23-07-2020, 17:51   #36
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

Houston we have a problem. Problem mi bilmiyorum ama bir fidemde şöyle bir sıkıntı gözlemledim. Meyve de vermiyor ne yazık ki. Sadece bir adamda üç fidede var, aynı şeyi gözlemlediğim ama üzerinde meyve olan fidem de var. Dalların üzerinde toz gibi bir tabaka var, fark ettiğim gibi neem yağı sıktım bugün birinci gün pek farklılık gözlemlemedim. Önlem olarak fideyi köklemeyi düşünüyorum. Umarım sulama veya besin sıkıntısıdır.

Eklenen Resimler

Eski 23-07-2020, 21:38   #37
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Ground control to major Tom.
Görünen karaltı belki de böcektir. Roket sistemini ateşlemek de ne?
Hastalıklar genel olarak yapraklarda ve kök bölgesinde belirti gösteriyor. O bölgelere daha dikkatli bakıyoruz. Ufak tefek değişiklikler daha dikkatli davranmak için dürtü oluyor. (Derimizin bir yeri kaşınınca kanser oldum diye doktora koşmuyoruz. Evham iyi değil.)
Bitkiler hatasız canlılar değil. Önce gördüğümüz değişikliğin neden kaynaklandığına karar vermemiz gerekiyor. Sonra onun çaresini arıyoruz. Hemen neem kullanmıyoruz. Hastalık yapan mikro canlıların da bağışıklık geliştirme gibi bir silahı var. O küçük noktalar bir hastalık belirtisi olabilir de olmayabilir de.
Bu arada, yapraklar tamamen kapanmış görünüyor. Umarım sulama sorunu değildir.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2020, 10:09   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi azorka Mesajı Göster
Houston we have a problem. Problem mi bilmiyorum ama bir fidemde şöyle bir sıkıntı gözlemledim. Meyve de vermiyor ne yazık ki. Sadece bir adamda üç fidede var, aynı şeyi gözlemlediğim ama üzerinde meyve olan fidem de var. Dalların üzerinde toz gibi bir tabaka var, fark ettiğim gibi neem yağı sıktım bugün birinci gün pek farklılık gözlemlemedim. Önlem olarak fideyi köklemeyi düşünüyorum. Umarım sulama veya besin sıkıntısıdır.
Sanki kökte sıkıntı olmuş, sonrasında suyu bünyeye çabalasa da alamamış gibi hissettirdi bana görüntü. Emin olmamakla birlikte kökler zedelenmiş olabilir mi? Yakın zamanda çapa vs toprak müdahalesinde bulundunuz mu?

azorka beğendi.
jasjass Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2020, 01:13   #39
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Ground control to major Tom.
Görünen karaltı belki de böcektir. Roket sistemini ateşlemek de ne?
Hastalıklar genel olarak yapraklarda ve kök bölgesinde belirti gösteriyor. O bölgelere daha dikkatli bakıyoruz. Ufak tefek değişiklikler daha dikkatli davranmak için dürtü oluyor. (Derimizin bir yeri kaşınınca kanser oldum diye doktora koşmuyoruz. Evham iyi değil.)
Bitkiler hatasız canlılar değil. Önce gördüğümüz değişikliğin neden kaynaklandığına karar vermemiz gerekiyor. Sonra onun çaresini arıyoruz. Hemen neem kullanmıyoruz. Hastalık yapan mikro canlıların da bağışıklık geliştirme gibi bir silahı var. O küçük noktalar bir hastalık belirtisi olabilir de olmayabilir de.
Bu arada, yapraklar tamamen kapanmış görünüyor. Umarım sulama sorunu değildir.
O kadar haklısınız ki cevap bile veremedim. Neem biraz gereksiz oldu evet.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jasjass Mesajı Göster
Sanki kökte sıkıntı olmuş, sonrasında suyu bünyeye çabalasa da alamamış gibi hissettirdi bana görüntü. Emin olmamakla birlikte kökler zedelenmiş olabilir mi? Yakın zamanda çapa vs toprak müdahalesinde bulundunuz mu?
Bugün şöyle bir düşündüm ve haklısınız. Kök problemi gibi duruyor,ben problemi adadaki toprak azlığına bağladım. Diğer adalardan epey az gelmiş toprağı,ah kompostu yetiştirebilseydim harika olacaktı. Bir fide için artık belki çok geç ama diğerlerine toprak ekleyeceğim.

Eski 31-07-2020, 21:46   #40
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

Seneye mutlaka bizimle olması gereken tohumlar bir bir kendilerini göstermeye başladı,umarım sıkıntısız tohumlarını alabilirim. Beğendiğim türlerin alt dallarından ve gövdeye en yakın tarafından iki üç domatesi bir ip bağlayarak işaretledim.

Margaret curtain yaprakları ve büyük meyveleri ile bizi büyüledi henüz tadamadım,kızaran meyvelerini tohum ayırdım.
Russian Cossacks domates mutlaka bizimle olmasını istediklerimizden,tadına doyamadık. 4-5 fidem var ne yazık ki hem sıcaklar hem de sulamayı ayarlayamamam yüzünden çatlaklar oluştu,tohum alımına umarım sıkıntı yaratmaz. Umarım çatlamış domateslerden de tohum alınıyordur. Bu tür çok verimli olmasa da bizi gerçekten büyüledi. Şimdilik bir de black cherry(earl ruby de olabilir) diye düşündüğümüz türü çok beğendik,bu tür de seneye bahçemizde görmek istediklerimizden. Çatlama bu türde oluşmadı. Çatlamalar genel olarak russian cossack türünde daha fazla,margaretlerde tek tük. Black beauty türünün tamamen olgunlaşmasını bekliyoruz. Herkesin ilk dikkatini o çekiyor.

Eklenen Resimler

Eski 07-08-2020, 01:31   #41
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

Tohumlarımızı almaya başladık,fermantasyon yöntemini kullandık. Bu sene tohum paylaşım etkinliğinde payımız olsun istiyoruz.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024