agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni183Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2020, 20:41   #1
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2017
şehirliköylü / Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2020 (Urla-İzmir)

Bu güzel etkinlik için tohum paylaşan, emek veren herkese teşekkür ederim. Burada paylaştıklarımın bir işe yaramadığını düşündüğüm için kaldırmak istedim ancak bugün, hangi tohumu ne zaman ekmiştim diye 2019daki paylaşım sonrası yazdıklarıma kendim baktım. Şahsıma lazım oldu

Tohumlarımı 24 Şubatta kargo firmasından almışım, 26 şubatta viyollere ekime başlamışım. Tohum paylaşımı etkinliğinin tarihi gayet doğru anlaşılan.

Tohumları çimlendireceğim torfu kendim üretiyorum: bahçe budamalarının 4 cm.den küçük olanlarını bir öğütme makinası ile öğütüyoruz+ çim kırpıkları + mutfaktan gelen sebze+çay+kahve çöpleri ekleniyor. Sulayıp harmanlayıp kompost yapıyoruz. Kompost 2 yıldır tepe halinde bekliyor. Bu kompostu önce 1x1 cm. gözenekli bir elekten geçiriyorum ve normal ekim toprağı gibi kullanıyorum. Viyollerin en altına bundan bir tabaka koyuyorum, kolay drenaj sağlasın diye. Sonra bu kompostu oldukça küçük gözlü bir elekle tekrar eliyorum, yumuşacık bir torf oluyor. Buna göz kararı perlit ekliyorum, tohumlarımı bu yumuşacık karışıma ekiyorum. Biraz ot çıkıyor malesef

Düzenleyen şehirliköylü : 09-04-2020 saat 22:01
şehirliköylü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2020, 21:33   #2
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Mizuna / dongyul ve pupa.baski

26 şubatta viyole ektiğim tohumlar hemen çimlendi.
Name:  mizuna.jpg
Views: 446
Size:  77.5 KB

Elle alınabilir boyuta gelen fideleri 6 nisanda aralarına 20 cm mesafe bırakarak ot bahçeme diktim.
Name:  mizuna02.jpg
Views: 453
Size:  68.6 KB
Aslında tohumları viyole ekerken etiket koymuştum ama post-it etiketler rüzgarda uçup gidince etiketsiz tohumları tekrar ektim. Bu yüzden halihazırda bir miktar daha çimlenen mizunalar yetiştirme saksısında kalıcı yerine aktarılacak büyüklüğe gelmeyi bekliyorlar.

Tüm mizunaları ot bahçesine aktardım ancak bu hafta İzmir'de ısı 30Clere yaklaştı, (hatta bu hafta sonu 15-16 Mayısda 37Cye çıkacak) ısı artınca tüm otlar tohuma kaçtı Daha bitkiyi tanıyamadım ama önümüzdeki yıl için tohumları toplayıp saklayacağım. Daha serin günlerde tekrar deneyeceğim. Mizuna için gözlemlediğim bir nokta: sümüklüböcekler bitkiyi çok sevdi, bir kısmını sadece damarları kalana kadar yediler.

Name:  mizuna03.jpg
Views: 253
Size:  70.0 KB

Düzenleyen şehirliköylü : 11-05-2020 saat 23:30
Eski 09-04-2020, 21:40   #3
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Kıvırcık Tere / Kenger

Kıvırcık tere tohumlarını da 26 şubatta viyole ekmiştim, hemen çimlendiler.
Name:  kivircik_tere.jpg
Views: 445
Size:  72.5 KB
Elle tutulabilir boyuta gelenleri üretim saksına aldım. Kolayca yetiştiklerine kanaat getirince bir kısım tohumu ot bahçeme direkt toprağa attim, onlar da çimlendi. Teşekkürler Sayın Kenger

Kıvırcık tereyi salatalara ekledik ama aynen Mizunada olduğu gibi hava ısınınca tohuma gitti. Bir tanesini tohumluk ayırdım

Name:  kivircik_tere_02.jpg
Views: 249
Size:  60.4 KB

Düzenleyen şehirliköylü : 11-05-2020 saat 23:34 Neden: güncelleme
Eski 09-04-2020, 21:49   #4
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Mervel 4 Mevsim Marulu / Karaçayır

Bu tohumlar da 26 şubata viyole ekildi. Her viyole tek tohum koydum, 10 tohumdan 6 tanesi çimlendi.
Name:  Merveille.jpg
Views: 448
Size:  66.7 KB
Şimdi yarın eksik gözlere tekrar tohum koymaya karar verdim. Bu marulun gelecek olan sıcaklara dayanacağını ümit ediyorum.

Bugün, 18 Nisanda elle tutulabilir büyüklüğe erişen 6 adet Merveille de Quatre Saisons Marulunu kalıcı yerine aktardım. İzmir'de ısı 24-25Clere çıktı, umarım hemen tohuma kaçmazlar.

Name:  Marvel4Mevsim.jpg
Views: 358
Size:  78.2 KB

Düzenleyen şehirliköylü : 18-04-2020 saat 21:07 Neden: güncelleme
Eski 09-04-2020, 22:09   #5
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Bodrum baklası (Gambilya) / rana58

Sayın rana58'in yolladığı bakla tohumlarını mart ortasında kalıcı yerine ektim, normal bakla gibi davrandım. Tümü çimlendi, merakla bekliyorum.
Name:  bodrum_bakla.jpg
Views: 439
Size:  66.7 KB
Benim normal baklalarım 1,5 metre oldular herhalde, alakargalarla yine paylaşmak zorunda kalıyorum. Eski CDler işe yaramayınca bu sene yılbaşı süsleriyle bir enstalasyon yaptım, ortam disco gibi oldu

Bugün (10 mayıs) bodrum baklalarımdan birinin üzerinde çok güzel minik mavi çiçekler gördüm. Diğerleri maalesef pek gelişim göstermediler

Name:  bodrum_bakla_2.jpg
Views: 219
Size:  77.5 KB

Düzenleyen şehirliköylü : 10-05-2020 saat 22:23 Neden: güncelleme
Eski 09-04-2020, 22:15   #6
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Fahrenheit Blues Domates / bahcedenn

Sayın bahcedenn'in yolladığı tohumlardan önce 5 sonra 3 adet daha her göze 1 adet olacak şekilde ektim; şimdilik 5/8 çimlenme oranındayım ama özellikle sonradan ektiklerimi biraz daha beklerim.
Name:  Fahrenheit.jpg
Views: 439
Size:  73.2 KB

Eski 09-04-2020, 22:18   #7
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Ayaş96 / Asoo

Sayın Asoo'nun yolladığı Ayaş domates tohumlarını da 3 martta yine her göze tek tohum olarak viyole ektim, 10 adetten 9u çimlendi.
Name:  ayas96.jpg
Views: 440
Size:  76.2 KB

nazlı06, Muda, Asoo ve 4 kişi beğendi.
Eski 09-04-2020, 22:25   #8
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Mini sera

Sayın DiPoLe'nin 2020 paylaşımlarında gördüğüm mini/balkon serasından geçen hafta sipariş vermiştim, geldi, hemen doldurdum, yetmedi bugün bir adet daha sipariş verdim. Fidelerim sert kuzey rüzgarından korunuyor ama özellikle güneşli günlerde ön tarafı açıp havalandırmayı unutmamam gerekiyor. İç ısı 60C yi geçiyor olabilir, fideler bayılıyorlar. Sabah ilk iş ön kapağını açmayı unutmamalıyım.
Name:  mini_sera.jpg
Views: 444
Size:  65.2 KB

Muda, bilenyum, TCM ve 8 kişi beğendi.
Eski 11-04-2020, 21:15   #9
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

İstanbul Ispanağı - istcallst

Sayın istcallst'dan gelen İstanbul ıspanağını nereye ekeceğime karar veremediğim için 10 martta geniş bir saksıya 4 adet ektim. Çimlendiklerini gördüm ancak zannedersem haylaz patilerin kurbanı oldu bir kısmı. Sağlıklı bir tanesinin boyu neredeyse 5 cm. oldu.

Name:  istanbul_ispanak.jpg
Views: 416
Size:  65.8 KB

İstanbul ıspanağı maşallah elim kadar yapraklar verdi, bugün (23 Nisan ) en büyüğünü çit kenarında kalıcı yerine naklettim, altına malç koydum. Boyu 2 metreye kadar büyüyebiliyormuş, rüzgarlara dayanmak için çitten destek alırım diye düşündüm.

Name:  istanbul_ispanak02.jpg
Views: 316
Size:  79.3 KB

Düzenleyen şehirliköylü : 23-04-2020 saat 21:48 Neden: güncelleme
Eski 11-04-2020, 23:04   #10
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şehirliköylü Mesajı Göster
Sayın DiPoLe'nin 2020 paylaşımlarında gördüğüm mini/balkon serasından geçen hafta sipariş vermiştim, geldi, hemen doldurdum, yetmedi bugün bir adet daha sipariş verdim. Fidelerim sert kuzey rüzgarından korunuyor ama özellikle güneşli günlerde ön tarafı açıp havalandırmayı unutmamam gerekiyor. İç ısı 60C yi geçiyor olabilir, fideler bayılıyorlar. Sabah ilk iş ön kapağını açmayı unutmamalıyım.
Ben unutmadım da, 'az sonra az sonra' derken saat 1 i geçmişti kapısını açtığımda, gariplerim yaprakların uçlarını dua eder gibi dikmişler yukarı (daha gerçek yaprakları çıkmamıştı) 10 kadarı bayağı kötüydü hele iki tanesi tamamen kurumuş gibiydi, şükür hepsi düzeldi, su verip gölgeye aldım hemen.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2020, 23:22   #11
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Ben unutmadım da, 'az sonra az sonra' derken saat 1 i geçmişti kapısını açtığımda, gariplerim yaprakların uçlarını dua eder gibi dikmişler yukarı (daha gerçek yaprakları çıkmamıştı) 10 kadarı bayağı kötüydü hele iki tanesi tamamen kurumuş gibiydi, şükür hepsi düzeldi, su verip gölgeye aldım hemen.
Ben de güneye bakacak şekilde konumlandırdığım mini seralarımı daha gölge bir yere taşıdım ama malesef 1 adet Ayaş domatesi fidemi fazla ısı nedeniyle kaybettim 9/10 çimlenme oranından 8/10 hayatta kalma oranına geçtim.

Eski 16-04-2020, 23:38   #12
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Çimlendiremediğim Tohumlar 1: Sinameki / Çimlendi

Sayın Şeftali Çiçeği'nden gelen tohumları mart ayı başında normal bir şekilde viyole ekip suladım, günler geçti, hiç bir hareket olmayınca bu sitede okuduğum bir yöntemle oksijenli su ile nemlendirdiğim tülbent arasına koyup kilitli torbaya koydum, evde yaklaşık 20C ısıda bir hafta geçmesine rağmen hala bir hareket yok Neyi yanlış yapıyorum acaba?

Name:  sinameki.jpg
Views: 392
Size:  43.6 KB

Viyole ektiklerim daha önce :
Name:  sinameki02.jpg
Views: 222
Size:  78.9 KB

Nemli tülbentte beklettiğim biraz sonra çimlendi. Viyoldekilerden birini 40C haftasında kaybettim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen şehirliköylü : 23-05-2020 saat 00:35
Eski 17-04-2020, 07:07   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:
Sayın Şeftali Çiçeği'nden gelen tohumları mart ayı başında normal bir şekilde viyole ekip suladım, günler geçti, hiç bir hareket olmayınca bu sitede okuduğum bir yöntemle oksijenli su ile nemlendirdiğim tülbent arasına koyup kilitli torbaya koydum, evde yaklaşık 20C ısıda bir hafta geçmesine rağmen hala bir hareket yok Neyi yanlış yapıyorum acaba?

Eklenti 706156
Bu yıl ben de sinameki tohumu ektim, yaklaşık bir ay sonra çimlendiler. Sizinkiler de çimlenir diye ümit ediyorum.

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2020, 10:01   #14
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2017
Alıntı:
Eklenti 705698

Benimde ne zamandır aklımdaydı, sizin gönderiyi görünce almaya karar verdim. Validenin yardımıyla çok güzel bişey oldu. Bana kalsa ben koli bandıyla bantlamakla uğraşacaktım. Bir baktım elinde birşeyler ile geliyor. Orta rafları ilkokulda defterlerimi nasıl kapladılarsa o edayla kapladık. Güzel oldu Size ve Sn. DiPoLe ye teşekkür ederiz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sezerakk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2020, 21:11   #15
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Latin Çiçeği - istcallst

Sayın istcallst'dan gelen latin çiçeği tohumlarını mart başında oksijenli su ile nemlendirdiğim tülbent arasında epeyce beklettim. Tohumlar çok büyük olduğu için uzun süre bekleyeceğimi düşünüyordum ama tohumlar epeyce şişince bir saksıya aktardım. 16 nisan itibariyle 3 tanesi çimlendi, çok hızlı büyüyorlar, maşallah

Name:  latin_cicegi.jpg
Views: 369
Size:  70.5 KB

Eski 18-04-2020, 12:09   #16
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
[QUOTE=şehirliköylü;1585725]Sayın Şeftali Çiçeği'nden gelen tohumları mart ayı başında normal bir şekilde viyole ekip suladım, günler geçti, hiç bir hareket olmayınca bu sitede okuduğum bir yöntemle oksijenli su ile nemlendirdiğim tülbent arasına koyup kilitli torbaya koydum, evde yaklaşık 20C ısıda bir hafta geçmesine rağmen hala bir hareket yok Neyi yanlış yapıyorum acaba?

Üzülmeyin. Sinameki deyimi bundan, demek ki

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2020, 23:52   #17
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
[quote=Portakal Rengi;1585834]
Alıntı:

Üzülmeyin. Sinameki deyimi bundan, demek ki
Tohumlardan birkaçını bir falçata veya bıçak yardımıyla hafif yaralayıp bir de öyle deneyin. Küçük baklagil (sinameki) tohumları geç şişiyor genelde.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2020, 21:57   #18
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Beyaz Güneyköy Mısırı / Şeftali Çiçeği

Geçen sene karadenizden gelen mısır tohumlarıyla başarısız ötesi olduğum için mısırdan tamamen vazgeçmiştim ama belki sıcak iklime uygun bir mısır bulup yetiştirebilirim diye tekrar heveslendim. Ama artık mısırların sebze adalarımı işgal etmesine izin veremezdim. Sayın Şeftali Çiçeği'nin yolladığı Beyaz Güneyköy Mısırından 5 tanesini 24 saat suda beklettim. 11 Nisanda "Çukur tarımı" diye adlandırdığım yöntemle 50 cm. aralıkla hazırladığım çukurlara ektim. (Çukur Tarımı= Bahçemizin toprağı aşırı sert, killi, beton gibi ve ayrık otu olmayan 1 cm2 alan yok. Bahçeye artık traktör girmediği için gücüm yettiğince bir çukur kazıyorum, alien gibi toprağı sarmış ayrık köklerini+taşları ayıklayabildiğim kadarıyla temizliyorum, 40x40 cm gibi oluşturduğum çukuru bolca kompost+güzel toprak+yanmış keçi gübresi ile doldurup tohumları ekiyorum. Alien ayrık kökleri çukura doğru saldırıyor elbette ama tohum biraz zaman kazanıyor herhalde. Kuzey rüzgarlarından korunaklı torpilli bir alana 5 adet ektiğim Beyaz Güneyköy Mısırından 1 tanesi çimlendi, 5-6 cm. boylandı.

Name:  beyaz_guneykoy.jpg
Views: 325
Size:  78.4 KB

Eski 28-04-2020, 22:08   #19
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Painted Mountain Mısır / Yurtsever

Painted Mountain Mısırını da 10 nisanda suya koydum ama yukarıda anlattığım çukurları bir günde bitiremedim, bu tohumlar 48 saat suda bekledi, 5 tanesi bahçedeki çukurlara 12 nisanda ekildi. Beyaz mısırlarla mesafe koymak gerekeceğini düşündüğümden bunlar maalesef kuzeyli rüzgarlara açık alana ekildi. Bir tanesi çimlendi

Name:  painted_misir.jpg
Views: 323
Size:  77.9 KB

Eski 28-04-2020, 22:18   #20
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Çengelköy Salatalığı / Şeftali Çiçeği

Normalde salatalık tohumlarını kalıcı yerine ekiyordum ama bu sene viyolde denemeye karar verdim, Sayın Şeftali Çiçeği'nin yolladığı tohumlardan 5 tanesini 11 nisanda viyole ekmiştim, çok çabuk çimlendiler. Boyları uzamaya başlayınca bugün (28 nisanda) kalıcı yerlerine aktardım.

Name:  cengelkoy.jpg
Views: 305
Size:  76.8 KB

Eski 28-04-2020, 22:25   #21
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Sarıkız Fasulye / Bahcedenn

Geçen yıl başarısız olduğum bitkilerden biri de fasülye. Bir-iki kök yetiştirebiliyorum ama anlamsız miktarda kalıyor. Bu sene bir şans daha tanıyacağım kendime. Sayın Bahcedenn'in yolladığı tohumlardan 13 tanesini 15 nisanda sebze adalarından iki tanesinin ortasına ektim. Gördüğüm kadarıyla bir tanesi çimlenmiş.

Name:  sarikiz.jpg
Views: 328
Size:  78.5 KB

Eski 29-04-2020, 09:56   #22
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Geçen sene karadenizden gelen mısır tohumlarıyla başarısız ötesi olduğum için mısırdan tamamen vazgeçmiştim ama belki sıcak iklime uygun bir mısır bulup yetiştirebilirim diye tekrar heveslendim. Ama artık mısırların sebze adalarımı işgal etmesine izin veremezdim. Sayın Şeftali Çiçeği'nin yolladığı Beyaz Güneyköy Mısırından 5 tanesini 24 saat suda beklettim. 11 Nisanda "Çukur tarımı" diye adlandırdığım yöntemle 50 cm. aralıkla hazırladığım çukurlara ektim. (Çukur Tarımı= Bahçemizin toprağı aşırı sert, killi, beton gibi ve ayrık otu olmayan 1 cm2 alan yok. Bahçeye artık traktör girmediği için gücüm yettiğince bir çukur kazıyorum, alien gibi toprağı sarmış ayrık köklerini+taşları ayıklayabildiğim kadarıyla temizliyorum, 40x40 cm gibi oluşturduğum çukuru bolca kompost+güzel toprak+yanmış keçi gübresi ile doldurup tohumları ekiyorum. Alien ayrık kökleri çukura doğru saldırıyor elbette ama tohum biraz zaman kazanıyor herhalde. Kuzey rüzgarlarından korunaklı torpilli bir alana 5 adet ektiğim Beyaz Güneyköy Mısırından 1 tanesi çimlendi, 5-6 cm. boylandı.

Eklenti 706912
Ayrık otu için; çim, çimlerde yaşanan sorunlar, ayrık otu isimli üç konu var forumda.
En çok dikkatimi çeken Sn Güler in ilaçtan başka çare yok ısrarıydı. Çiçek meraklısı ve organik yanlısı iken ilaç diyordu. Çözdüğünü belirtiyordu. (Arazi 10 dekar sanıyorum.) Faydası olabilir. 15 m² ile savaşıyorum derken çevrede olmadık yerlere sıçrıyorlar. Sanırım Sn Güler haklı.

Eski 29-04-2020, 10:14   #23
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Geçen yıl başarısız olduğum bitkilerden biri de fasülye. Bir-iki kök yetiştirebiliyorum ama anlamsız miktarda kalıyor. Bu sene bir şans daha tanıyacağım kendime. Sayın Bahcedenn'in yolladığı tohumlardan 13 tanesini 15 nisanda sebze adalarından iki tanesinin ortasına ektim. Gördüğüm kadarıyla bir tanesi çimlenmiş.

Eklenti 706915
Fasülye sıcağa karşı hassas sanıyorum. Akyaka dan Ören e giderken gördüğüm küçük köyler var. Bu mevsimde fasulyeler yetişmiş durumda. Martta ekiyorlarmış. Sonra olmaz diyorlar. Deneyeceksen güz fasulyesi yetiştir dediler. Temmuz Ağustos ta dik, Eylül ekim de toplarsın dediler. Sıcak iklimde hastalanmaları da çok kolaymış. Örümcek sarar dediler. (Geçen yıl başıma geldi.)
Farklı köylerdeki üç üreticiden de aynı yanıtı aldım. Ektiğim için deneyeceğim ama tohum almak öncelikli olacak. Güz için.

Eski 29-04-2020, 15:55   #24
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Fasülye sıcağa karşı hassas sanıyorum. Akyaka dan Ören e giderken gördüğüm küçük köyler var. Bu mevsimde fasulyeler yetişmiş durumda. Martta ekiyorlarmış. Sonra olmaz diyorlar. Deneyeceksen güz fasulyesi yetiştir dediler. Temmuz Ağustos ta dik, Eylül ekim de toplarsın dediler. Sıcak iklimde hastalanmaları da çok kolaymış. Örümcek sarar dediler. (Geçen yıl başıma geldi.)
Farklı köylerdeki üç üreticiden de aynı yanıtı aldım. Ektiğim için deneyeceğim ama tohum almak öncelikli olacak. Güz için.
Geçen sene ben de fasulye konusunda benzer şeyleri yaşadıktan sonra ya Şubat sonu ya Ağustos sonu ekmem gerektiğine karar vermiştim. Fasulyelerim bitkisel gelişim olarak harika görünseler de meyve tutumu olmadı(32 derece üzerinde normal bir durum olduğunu öğrendiğimde kendime kızdıydım baştan araştırmadım diye). Bu sene gölgeleme yapacağım bakalım serin tutabilecek miyim.

gaseker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2020, 21:26   #25
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Alıntı:
Yazdıklarınızı okuyunca hemen kalan Sarıkız Fasülye tohumlarımın sayısına baktım, neyse ki Sayın Bahcedenn bolca yollamış, 12 adet daha var. Eğer bu ektiklerimden hiç tohum alamazsam sonbaharda tekrar deneyebilirim. Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim, oldukça yol gösterici oluyor.

Eski 29-04-2020, 21:35   #26
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gaseker Mesajı Göster
Geçen sene ben de fasulye konusunda benzer şeyleri yaşadıktan sonra ya Şubat sonu ya Ağustos sonu ekmem gerektiğine karar vermiştim. Fasulyelerim bitkisel gelişim olarak harika görünseler de meyve tutumu olmadı(32 derece üzerinde normal bir durum olduğunu öğrendiğimde kendime kızdıydım baştan araştırmadım diye). Bu sene gölgeleme yapacağım bakalım serin tutabilecek miyim.
Sorunun sıcaklık kaynaklı olduğu hiç aklıma gelmedi, hatta nereden okuduysam şöyle not almışım: "Fasulye tohumları toprak sıcaklığının 18–30C olduğu zaman en iyi çimlenmeyi göstermektedir." Hatta geçen sene geç ektiğim börülceler erken ektiklerimden daha iyi gelişim gösterdiler. Anlaşılan börülce ile fasülye farklı ısı seviyorlar. Bu durumda size barbunya ekimi için ideal tarihi sorayım, barbunya tohumlarımı ekmedim henüz. İyi ki beklemişim.

Menevşe beğendi.
Eski 30-04-2020, 14:17   #27
Ağaçsever

Alıntı:
Sorunun sıcaklık kaynaklı olduğu hiç aklıma gelmedi, hatta nereden okuduysam şöyle not almışım: "Fasulye tohumları toprak sıcaklığının 18–30C olduğu zaman en iyi çimlenmeyi göstermektedir." Hatta geçen sene geç ektiğim börülceler erken ektiklerimden daha iyi gelişim gösterdiler. Anlaşılan börülce ile fasülye farklı ısı seviyorlar. Bu durumda size barbunya ekimi için ideal tarihi sorayım, barbunya tohumlarımı ekmedim henüz. İyi ki beklemişim.
Bu sene ilk kez tarihin en şanssız tohumları ile barbunya ektim Barbunyalar gelinceye kadar böceklenmişti. buzluk terapisi ile böceklerden kurtulduk, delik deşik de olsalar bahçede ektiğim bölgenin yanına çit yapayım dedim yol geçen hanına döndü basıla basıla, bir kaç tane ancak çimlendi henüz. Dolayısıyla barbunya ile ilgili başarısızlık hikayemi yazmaya nereden başlayacağıma hasat sonrası ancak karar veririm, bakalım daha ne badireler görecek zavallılar.

Soru cevaplamak için doğru kişi olduğumu düşünmesem de naçizane fikrim -barbunyanın da fasulyeye benzer özellikleri olacağı varsayımıyla- bekleyip Ağustos gibi ekmek daha uygun olabilir, çimlenme döneminde sıcak olur, çiçeklenme dönemine serinler biraz. Yine de bilen birilerine danışmakta fayda var tabi.

Eski 05-05-2020, 23:00   #28
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Sarıkız fasülyeler için deneysel bir çalışma

Alıntı:
hava durumu 13 mayıstan itibaren 30+C sıcaklık gösteriyor. 12 adet sarıkız tohumu için acele büyütmeyi deneyeceğim. Elimde sıvı solucan gübresi var, gün aşırı hem köklere, hem de yapraklara (fıs-fıs yaparak) büyütmeye çalışacağım

Name:  sarikiz02.jpg
Views: 256
Size:  79.8 KB
5 Mayıs durumu

Eski 05-05-2020, 23:15   #29
Ağaçsever

Alıntı:
hava durumu 13 mayıstan itibaren 30+C sıcaklık gösteriyor. 12 adet sarıkız tohumu için acele büyütmeyi deneyeceğim. Elimde sıvı solucan gübresi var, gün aşırı hem köklere, hem de yapraklara (fıs-fıs yaparak) büyütmeye çalışacağım

Eklenti 707399
5 Mayıs durumu
İmkan varsa gölgeleme oluşturmayı deneyebilirsiniz. Ben mısırla sardım etraflarını, üstüne de gölgeleme filesi. Deneme yanılma ile bir yol bulacağız bakalım.

Eski 06-05-2020, 09:31   #30
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Tohumları geç edindiğim için ben de aynı durumdayım.
Denemeyi yapıp paylaşırsanız öğreniriz. Ancak iki üç kat hızlandırmak olanaksız. Bu deneyimi yaşayacağız.
Epey fasulye fidesi diktim. Tohum alıp, güz dönemine ekmek için. Gölgeleme ve spreyleme ile engellemeye çalışacağım. Yine de ortaya çıkacaklar düşüncesiyle aşağıdaki linkte anlatılanları uygulayacağım. Uğraştırıcı olacak. Hepimize kolay gelsin.

Kırmızı Örümceklere (red spider mites) Karşı Ev Yapımı Formüller

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020