agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni64Beğeniler
  • 10 Gönderen şehirliköylü
  • 4 Gönderen TCM
  • 3 Gönderen Dutlubahçe
  • 5 Gönderen Sezerakk
  • 4 Gönderen Portakal Rengi
  • 1 Gönderen its_just_a_ride
  • 3 Gönderen Portakal Rengi
  • 4 Gönderen gaseker
  • 5 Gönderen gaseker
  • 1 Gönderen gaseker
  • 1 Gönderen Portakal Rengi
  • 1 Gönderen Portakal Rengi
  • 3 Gönderen Portakal Rengi
  • 3 Gönderen gaseker
  • 2 Gönderen jasjass
  • 2 Gönderen halcur

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2020, 20:41   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-07-2017
şehirliköylü / Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2020 (Urla-İzmir)

...

Düzenleyen şehirliköylü : 05-01-2022 saat 21:03
şehirliköylü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2020, 23:04   #2
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şehirliköylü Mesajı Göster
Sayın DiPoLe'nin 2020 paylaşımlarında gördüğüm mini/balkon serasından geçen hafta sipariş vermiştim, geldi, hemen doldurdum, yetmedi bugün bir adet daha sipariş verdim. Fidelerim sert kuzey rüzgarından korunuyor ama özellikle güneşli günlerde ön tarafı açıp havalandırmayı unutmamam gerekiyor. İç ısı 60C yi geçiyor olabilir, fideler bayılıyorlar. Sabah ilk iş ön kapağını açmayı unutmamalıyım.
Ben unutmadım da, 'az sonra az sonra' derken saat 1 i geçmişti kapısını açtığımda, gariplerim yaprakların uçlarını dua eder gibi dikmişler yukarı (daha gerçek yaprakları çıkmamıştı) 10 kadarı bayağı kötüydü hele iki tanesi tamamen kurumuş gibiydi, şükür hepsi düzeldi, su verip gölgeye aldım hemen.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2020, 07:07   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:
Sayın Şeftali Çiçeği'nden gelen tohumları mart ayı başında normal bir şekilde viyole ekip suladım, günler geçti, hiç bir hareket olmayınca bu sitede okuduğum bir yöntemle oksijenli su ile nemlendirdiğim tülbent arasına koyup kilitli torbaya koydum, evde yaklaşık 20C ısıda bir hafta geçmesine rağmen hala bir hareket yok Neyi yanlış yapıyorum acaba?

Eklenti 706156
Bu yıl ben de sinameki tohumu ektim, yaklaşık bir ay sonra çimlendiler. Sizinkiler de çimlenir diye ümit ediyorum.

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2020, 10:01   #4
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2017
Alıntı:
Sayın DiPoLe'nin 2020 paylaşımlarında gördüğüm mini/balkon serasından geçen hafta sipariş vermiştim, geldi, hemen doldurdum, yetmedi bugün bir adet daha sipariş verdim. Fidelerim sert kuzey rüzgarından korunuyor ama özellikle güneşli günlerde ön tarafı açıp havalandırmayı unutmamam gerekiyor. İç ısı 60C yi geçiyor olabilir, fideler bayılıyorlar. Sabah ilk iş ön kapağını açmayı unutmamalıyım.
Eklenti 705698

Benimde ne zamandır aklımdaydı, sizin gönderiyi görünce almaya karar verdim. Validenin yardımıyla çok güzel bişey oldu. Bana kalsa ben koli bandıyla bantlamakla uğraşacaktım. Bir baktım elinde birşeyler ile geliyor. Orta rafları ilkokulda defterlerimi nasıl kapladılarsa o edayla kapladık. Güzel oldu Size ve Sn. DiPoLe ye teşekkür ederiz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sezerakk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2020, 12:09   #5
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
[QUOTE=şehirliköylü;1585725]Sayın Şeftali Çiçeği'nden gelen tohumları mart ayı başında normal bir şekilde viyole ekip suladım, günler geçti, hiç bir hareket olmayınca bu sitede okuduğum bir yöntemle oksijenli su ile nemlendirdiğim tülbent arasına koyup kilitli torbaya koydum, evde yaklaşık 20C ısıda bir hafta geçmesine rağmen hala bir hareket yok Neyi yanlış yapıyorum acaba?

Üzülmeyin. Sinameki deyimi bundan, demek ki

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2020, 23:52   #6
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
[quote=Portakal Rengi;1585834]
Alıntı:
Sayın Şeftali Çiçeği'nden gelen tohumları mart ayı başında normal bir şekilde viyole ekip suladım, günler geçti, hiç bir hareket olmayınca bu sitede okuduğum bir yöntemle oksijenli su ile nemlendirdiğim tülbent arasına koyup kilitli torbaya koydum, evde yaklaşık 20C ısıda bir hafta geçmesine rağmen hala bir hareket yok Neyi yanlış yapıyorum acaba?

Üzülmeyin. Sinameki deyimi bundan, demek ki
Tohumlardan birkaçını bir falçata veya bıçak yardımıyla hafif yaralayıp bir de öyle deneyin. Küçük baklagil (sinameki) tohumları geç şişiyor genelde.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2020, 09:56   #7
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Geçen sene karadenizden gelen mısır tohumlarıyla başarısız ötesi olduğum için mısırdan tamamen vazgeçmiştim ama belki sıcak iklime uygun bir mısır bulup yetiştirebilirim diye tekrar heveslendim. Ama artık mısırların sebze adalarımı işgal etmesine izin veremezdim. Sayın Şeftali Çiçeği'nin yolladığı Beyaz Güneyköy Mısırından 5 tanesini 24 saat suda beklettim. 11 Nisanda "Çukur tarımı" diye adlandırdığım yöntemle 50 cm. aralıkla hazırladığım çukurlara ektim. (Çukur Tarımı= Bahçemizin toprağı aşırı sert, killi, beton gibi ve ayrık otu olmayan 1 cm2 alan yok. Bahçeye artık traktör girmediği için gücüm yettiğince bir çukur kazıyorum, alien gibi toprağı sarmış ayrık köklerini+taşları ayıklayabildiğim kadarıyla temizliyorum, 40x40 cm gibi oluşturduğum çukuru bolca kompost+güzel toprak+yanmış keçi gübresi ile doldurup tohumları ekiyorum. Alien ayrık kökleri çukura doğru saldırıyor elbette ama tohum biraz zaman kazanıyor herhalde. Kuzey rüzgarlarından korunaklı torpilli bir alana 5 adet ektiğim Beyaz Güneyköy Mısırından 1 tanesi çimlendi, 5-6 cm. boylandı.

Eklenti 706912
Ayrık otu için; çim, çimlerde yaşanan sorunlar, ayrık otu isimli üç konu var forumda.
En çok dikkatimi çeken Sn Güler in ilaçtan başka çare yok ısrarıydı. Çiçek meraklısı ve organik yanlısı iken ilaç diyordu. Çözdüğünü belirtiyordu. (Arazi 10 dekar sanıyorum.) Faydası olabilir. 15 m² ile savaşıyorum derken çevrede olmadık yerlere sıçrıyorlar. Sanırım Sn Güler haklı.

Eski 29-04-2020, 10:14   #8
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Geçen yıl başarısız olduğum bitkilerden biri de fasülye. Bir-iki kök yetiştirebiliyorum ama anlamsız miktarda kalıyor. Bu sene bir şans daha tanıyacağım kendime. Sayın Bahcedenn'in yolladığı tohumlardan 13 tanesini 15 nisanda sebze adalarından iki tanesinin ortasına ektim. Gördüğüm kadarıyla bir tanesi çimlenmiş.

Eklenti 706915
Fasülye sıcağa karşı hassas sanıyorum. Akyaka dan Ören e giderken gördüğüm küçük köyler var. Bu mevsimde fasulyeler yetişmiş durumda. Martta ekiyorlarmış. Sonra olmaz diyorlar. Deneyeceksen güz fasulyesi yetiştir dediler. Temmuz Ağustos ta dik, Eylül ekim de toplarsın dediler. Sıcak iklimde hastalanmaları da çok kolaymış. Örümcek sarar dediler. (Geçen yıl başıma geldi.)
Farklı köylerdeki üç üreticiden de aynı yanıtı aldım. Ektiğim için deneyeceğim ama tohum almak öncelikli olacak. Güz için.

Eski 29-04-2020, 15:55   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-05-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Fasülye sıcağa karşı hassas sanıyorum. Akyaka dan Ören e giderken gördüğüm küçük köyler var. Bu mevsimde fasulyeler yetişmiş durumda. Martta ekiyorlarmış. Sonra olmaz diyorlar. Deneyeceksen güz fasulyesi yetiştir dediler. Temmuz Ağustos ta dik, Eylül ekim de toplarsın dediler. Sıcak iklimde hastalanmaları da çok kolaymış. Örümcek sarar dediler. (Geçen yıl başıma geldi.)
Farklı köylerdeki üç üreticiden de aynı yanıtı aldım. Ektiğim için deneyeceğim ama tohum almak öncelikli olacak. Güz için.
Geçen sene ben de fasulye konusunda benzer şeyleri yaşadıktan sonra ya Şubat sonu ya Ağustos sonu ekmem gerektiğine karar vermiştim. Fasulyelerim bitkisel gelişim olarak harika görünseler de meyve tutumu olmadı(32 derece üzerinde normal bir durum olduğunu öğrendiğimde kendime kızdıydım baştan araştırmadım diye). Bu sene gölgeleme yapacağım bakalım serin tutabilecek miyim.

gaseker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2020, 14:17   #10
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sorunun sıcaklık kaynaklı olduğu hiç aklıma gelmedi, hatta nereden okuduysam şöyle not almışım: "Fasulye tohumları toprak sıcaklığının 18–30C olduğu zaman en iyi çimlenmeyi göstermektedir." Hatta geçen sene geç ektiğim börülceler erken ektiklerimden daha iyi gelişim gösterdiler. Anlaşılan börülce ile fasülye farklı ısı seviyorlar. Bu durumda size barbunya ekimi için ideal tarihi sorayım, barbunya tohumlarımı ekmedim henüz. İyi ki beklemişim.
Bu sene ilk kez tarihin en şanssız tohumları ile barbunya ektim Barbunyalar gelinceye kadar böceklenmişti. buzluk terapisi ile böceklerden kurtulduk, delik deşik de olsalar bahçede ektiğim bölgenin yanına çit yapayım dedim yol geçen hanına döndü basıla basıla, bir kaç tane ancak çimlendi henüz. Dolayısıyla barbunya ile ilgili başarısızlık hikayemi yazmaya nereden başlayacağıma hasat sonrası ancak karar veririm, bakalım daha ne badireler görecek zavallılar.

Soru cevaplamak için doğru kişi olduğumu düşünmesem de naçizane fikrim -barbunyanın da fasulyeye benzer özellikleri olacağı varsayımıyla- bekleyip Ağustos gibi ekmek daha uygun olabilir, çimlenme döneminde sıcak olur, çiçeklenme dönemine serinler biraz. Yine de bilen birilerine danışmakta fayda var tabi.

Eski 05-05-2020, 23:15   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
hava durumu 13 mayıstan itibaren 30+C sıcaklık gösteriyor. 12 adet sarıkız tohumu için acele büyütmeyi deneyeceğim. Elimde sıvı solucan gübresi var, gün aşırı hem köklere, hem de yapraklara (fıs-fıs yaparak) büyütmeye çalışacağım

Eklenti 707399
5 Mayıs durumu
İmkan varsa gölgeleme oluşturmayı deneyebilirsiniz. Ben mısırla sardım etraflarını, üstüne de gölgeleme filesi. Deneme yanılma ile bir yol bulacağız bakalım.

Eski 06-05-2020, 09:31   #12
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Tohumları geç edindiğim için ben de aynı durumdayım.
Denemeyi yapıp paylaşırsanız öğreniriz. Ancak iki üç kat hızlandırmak olanaksız. Bu deneyimi yaşayacağız.
Epey fasulye fidesi diktim. Tohum alıp, güz dönemine ekmek için. Gölgeleme ve spreyleme ile engellemeye çalışacağım. Yine de ortaya çıkacaklar düşüncesiyle aşağıdaki linkte anlatılanları uygulayacağım. Uğraştırıcı olacak. Hepimize kolay gelsin.

Kırmızı Örümceklere (red spider mites) Karşı Ev Yapımı Formüller

Eski 24-05-2020, 10:05   #13
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Bamya konusundaki tecrübem bir yıllık: geçen sene İzmir İl Tarımın bir etkinliğinden elime geçen bamya tohumlarını, tüm tohumlar gibi viyole ekmiştim. Sonra komşularım toprağı çapalayıp suda beklettiğim bamya tohumlarını toprağa ekmemi söylediler. Hiç sulanmıyormuş diye de sevinmiştim ama sulamadıklarım bir türlü büyümedi. Viyolde yetiştirip suladıklarım ise 1 metre boya erişmişti. Sayın Uzunkum'dan gelen tohumların da bendekilerle aynı olduğunu düşünüyorum ama yine de denemek istedim. Burada bamyanın nisanın son haftasında ekildiğini de öğrendim. 1 gece suda beklettiğim az sayıda Bornova bamya tohumu (+kendi tohumlarımı) çapalanmış toprağa ektim, suladım, beklemeye başladım. Hiç bir şey olmadı. Sonra bizim köyden bir hanım, toprağın kaymak tabakasını kırmadığım için çıkamadıklarını söyledi. Arada bir de 40C sıcaklığa varan bir hafta yaşadık, dışarı bile çıkamadık. Ben yine cahillik dönemime geri dönüp, 10 adet Bornova bamya tohumlarını viyole ektim, 8 tanesi hemen çimlendi, bir tanesi sonradan öldü. Bugün 23 mayısta, 7 adet Bornova bamyasını toprağa aktardım ve suladım. Sulamaya devam edeceğim.

Eklenti 709102
Paylaşım etkinliğinde Sn Sinanpls den bamya tohumu aldım. Bir gün suya ısladım. Nemli kağıt havlu+poşet içinde beklettim. Sık kontrol ettim. Uç verenleri viyollere aktardım. 3-4 gerçek yaprak çıktığı zaman toprağa diktim. Sorunsuz büyüyorlar. Domates gibi suluyorum.
Tarla yetiştiriciliği için uygulama farklı olabilir. Bizim gibi acemiler için sonraki öğrenmeler, onlar.
Topraktaki büyüme hızı bana yavaş geldi ama görünüm iyi. Patlıcan da sonradan hızlanıyor. İzliyorum.

Eski 22-06-2020, 10:43   #14
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Sıvı solucan gübresi uygulamam bitkinin yapraklarının yanması ile sonuçlandı Diğer sağlıklı fidelere dokunmadım. Şans eseri en gölge sebze adasına dikmişim (tamamen bilinçsiz, acemi şansı). Bu günlerde üzerlerinde minik sarı kızlar oluştu, çok sevinçliyim. Şimdi sorum şu: tohuma bırakıp bitkiyi öylece bırakmalı mıyım yoksa fasülye üretmesini teşvik etmek için olgunlaşanları toplamalı mıyım?

Eklenti 710700
Benimkilerden, kurtarabildiklerim biraz daha büyükçe. Hiçbirine dokunmadım tohuma bıraktım. Havalar gittikçe ısınacak düşüncesi ile davranıyorum. Üstlerinde gölgelik var. Bu arada küba fasulyelerinden hiç ürün alamadım. Henüz kurutmadım ama ürün yok. Canlı büyüyen de yok. Ölsem mi ölmesem mi durumundalar.
Ben olsam, tohuma bırakırdım. Kuru fasulye üreticileri bitkiler kuruyuncaya kadar tarlada bırakıyorlar.

Eski 23-06-2020, 10:25   #15
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Fasulye

Hala sayfa açmadığım için resimleri buraya ekleyeceğim.
Kırmızı örümcek ile olan savaşta ilaçsız çözüm olmadığına karar verdim. Özellikle fide küçük iken sararsa fide ölüyor. Yaprakları 3-4 cm büyüklükte ise 2 günde bir mekanik temizleme (ıslak mendille yaprak altları yeşil görülünceye kadar siliniyor. Bu arada yaprağı zedelememek gerek.) ile sarımsaklı, acı biberli karışımlardan kullanılırsa azalıyor. Yok olmuyor.
Patlıcan yaprakları el büyüklüğüne geldiğinde etkilenmiyor, üst yapraklara da geçemiyor. Domateste alt yaprakları sürekli budayarak kurtardım gibi. Sanki örümcek gövdeden yapraklara yürümüyor gibi. Büyüteçle baktığımda ana gövde de örümcek göremiyorum.
Ayakta tutmaya devam ettiğim iki kök barbunya var. (Neden ölmediklerini bilmiyorum. Diğerleri öldü.) Hala temizlik ve duru su püskürtüyorum.

Name:  Barbunya06.jpg
Views: 375
Size:  56.9 KB

Meyve boyu 13 cm. Artık tohumu doldurmalarını bekliyorum.

Diğer fasulyeler (3 çeşit)
Name:  KUBA_FAS.jpg
Views: 376
Size:  60.0 KB

Bazılarında minik fasulye denemeleri var ama ?
Öğrenmek için devam ediyorum. Boylandıkça durum değişir mi ümidiyle. Bakalım.

Eski 23-06-2020, 11:13   #16
Ağaç Dostu

Benim de bir kök barbunyam direniyor iki tane meyve vermiş üstelik gayet sağlıklı görünüyor diğerleri (zaten böceklenme yaşamıştı yavrucaklar) ya çıkmadı ya da yaşayamadı. Benim Küba fasulyelerimde de tam o " minik fasulye denemeleri" tabirinize cuk oturan denemeler var her gün yaprak bitlerini elle temizliyorum, azalıyor gibi ama bitmedi gitti, ufacık boyuyla 8-10 meyveyi besleyebilecek mi yoksa meyveleri mi seyreltmeliyim bilemedim

Eski 24-06-2020, 08:58   #17
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gaseker Mesajı Göster
Benim de bir kök barbunyam direniyor iki tane meyve vermiş üstelik gayet sağlıklı görünüyor diğerleri (zaten böceklenme yaşamıştı yavrucaklar) ya çıkmadı ya da yaşayamadı. Benim Küba fasulyelerimde de tam o " minik fasulye denemeleri" tabirinize cuk oturan denemeler var her gün yaprak bitlerini elle temizliyorum, azalıyor gibi ama bitmedi gitti, ufacık boyuyla 8-10 meyveyi besleyebilecek mi yoksa meyveleri mi seyreltmeliyim bilemedim
Kırmızı örümcek bamyayı da vurdu. (Diğer zararlılar henüz uğramadılar.) Onları da temizleyerek ayakta tutabildim. Her 2-3 lü fide gurubuna ev yapımı ilaçların birini uyguladım. Hangisinin daha etkili olduğunu öğrenmek amacı ile.
Yanıtım : Hiçbiri
Yinede yaşama tutunan, tohum vermeye çalışan, minnoş bamya.

Name:  Bamya.jpg
Views: 363
Size:  68.2 KB

Eski 24-07-2020, 11:12   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2019
�� tohumluk olmayı haketmiş ama.. gerçekten çok sevimli. minik kalsa da tohum sayısını katlamayı başarmış minik

jasjass Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2020, 13:10   #19
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Alıntı:
Çimlenen tek mısırım biraz minyatür oldu ama süper sevimli kendisini inşallah seneye tadabilirim, şimdi bunu tohumluk olarak saklayacağım

Eklenti 711352
Bende de koçan biraz küçük oldu ama benim hatam çok sık ekmek idi. Tıklım tıklım bir ortamı oldu, çok canlanmadı. Su da sorunluydu.
Ha bu arada, annemden aldığım eski mısırların aşağı yukarı hepsi hastalandı ama Painted Mountain'lerde hastalık görmedim.

SM-A750F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024