agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni291Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-09-2020, 13:00   #61
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Şu an marul çeşitlerini ve lahana fidelerini bardaklara alıyorum. Bardak bitti. Test sonucu negatif çıkmasına rağmen karantinadayım. Bu sebepten bardak alamadığım için aklıma (birinden duymuş ya da okumuştum) tuvalet kağıdı ve kağıt havlunun orta rulolarını kullanmak geldi. Sonuç fotoğrafta.

SM-A750F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2020, 15:18   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Origami'den kağıt bardak yapımını öneririm. Dışarılarda su içmem gerektiğinde yapıveririm, sürekli ıslak tutmadığınız sürece oldukça dayanıklı oluyor.

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2020, 21:33   #63
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halcur Mesajı Göster

1.5 senedir fidanlar susuzluktan büyüyemedi bazıları da kurudu. Yaptığım önemli bir hatayı da fakettim.Babam fidan dikme derinliği 40-50 cm olmalı demişti. Arazi sert ve çakıllı olduğundan kazmak çok zor, bu nedenle fidanları 20-25 cm derinliğe diktim. Köklenince sorun olmaz diye düşündüm ama şimdi Adana güneşi toprağı yakıp kurutuyor. Bitki dikim derinliği fazla olsaydı güneşin yakıcı etkisi o kadar derine ulaşamaz ya da daha az ulaşırdı. Böylece toprak daha nemli olurdu. Kurumazdı. Aynı zamanda su tasarrufu da olurdu. Düşünemedim.
Sn. halcur;

Sizin kazamadığınız toprağa fidan nasıl kök atsın.
Benim arazim de dağlık taşlık. Fidanlar kök atamıyor. Sulamak gerekiyor. Fidan çukurlarını açacağınız zamanı sonbaharda yağmurlar yağdıktan sonra yapın. Toprak kuru iken kazma bile toprağa geçmiyor. Ancak yağmurlar yağdıktan sonra toprak yumuşuyor. Rahat kazılır hale geliyor. Bu durumda bir metreye bir metre ebadında veya biraz daha küçük toprağı kazabilirseniz, toprağın taşını atıp, eleyip üst tabakadan güzel toprak ile doldurabilirseniz, sulamasına da dikkat edilmesi halinde birkaç yıl fidanın şımarmasını sağlarsanız çok güzel oluyor. Benim gibi azıcık toprak açıp gömerseniz sulama da yeterli olmazsa fidanlar büyüyemiyorlar.

Umarım test negatif kalmaya devam eder. Geçmiş olsun.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2020, 22:50   #64
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sn. halcur;

Sizin kazamadığınız toprağa fidan nasıl kök atsın.

Benim arazim de dağlık taşlık. Fidanlar kök atamıyor. Sulamak gerekiyor. Fidan çukurlarını açacağınız zamanı sonbaharda yağmurlar yağdıktan sonra yapın. Toprak kuru iken kazma bile toprağa geçmiyor. Ancak yağmurlar yağdıktan sonra toprak yumuşuyor. Rahat kazılır hale geliyor. Bu durumda bir metreye bir metre ebadında veya biraz daha küçük toprağı kazabilirseniz, toprağın taşını atıp, eleyip üst tabakadan güzel toprak ile doldurabilirseniz, sulamasına da dikkat edilmesi halinde birkaç yıl fidanın şımarmasını sağlarsanız çok güzel oluyor. Benim gibi azıcık toprak açıp gömerseniz sulama da yeterli olmazsa fidanlar büyüyemiyorlar.

Umarım test negatif kalmaya devam eder. Geçmiş olsun.
Teşekkür ederim. Hem bilginizi paylaştığınız için hem de iyi dilekleriniz için.

Bu illetten dolayı halam rahmetli oldu. Babam, diğer halam, kardeşim pozitif. Kızkardeşim ve gelinin tahlil sonuçlarını da bekliyoruz. İnşaAllah negatif çıkar.

Aile hekimi bana "İlk dört günde tahlil yaptırma, yanıltabilir.6-7.günlerde yaptır. Sonuç garanti olur."dedi. Ben de o şekilde yaptırdım. İnşaAllah durum dediği gibi değişmez.
Pozitif çıkan kardeşim 4.gün de yaptırmıştı, negatif çıkmıştı o zaman. 5-6.günden itibaren rahatsızlanmaya başladı. 11.gün de pozitif çıktı. Aile hekimi beni doğru yönlendirmiş galiba.
Hayırlısı. Allah kimseye dert verip derman arattırmasın.

Eski 01-09-2020, 23:05   #65
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Halanıza Allah rahmet eylesin. Mekanı Cennet olsun. Umarım herkes en kısa zamanda hiç bir arıza bırakmadan iyileşirler. Çok kötü bir durum. Dikkatli olmak gerekiyor ancak nedense hepimiz sanki gevşedik. İnsanın başına gelmeyince anlamıyor.

Bir de biz genelde ilkbaharda fidanları dikiyoruz. Aslında sonbaharda dikmemiz gerekiyor. Kışın da toprağın ıslak olduğu dönemde fidan kökleri çalışıyor. Baharla birlikte sanki orada imişler gibi büyüyorlar. Daha az su ihtiyaçları oluyor.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2020, 10:15   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Alıntı:
Teşekkür ederim. Hem bilginizi paylaştığınız için hem de iyi dilekleriniz için.

Bu illetten dolayı halam rahmetli oldu. Babam, diğer halam, kardeşim pozitif. Kızkardeşim ve gelinin tahlil sonuçlarını da bekliyoruz. İnşaAllah negatif çıkar.

Aile hekimi bana "İlk dört günde tahlil yaptırma, yanıltabilir.6-7.günlerde yaptır. Sonuç garanti olur."dedi. Ben de o şekilde yaptırdım. İnşaAllah durum dediği gibi değişmez.
Pozitif çıkan kardeşim 4.gün de yaptırmıştı, negatif çıkmıştı o zaman. 5-6.günden itibaren rahatsızlanmaya başladı. 11.gün de pozitif çıktı. Aile hekimi beni doğru yönlendirmiş galiba.
Hayırlısı. Allah kimseye dert verip derman arattırmasın.

halanıza Allah rahmet eylesin, dört bir yanınızı sarmış hastalık, inşallah çabuk sürede atlatırsınız.

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2020, 10:22   #67
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Halanıza Allah rahmet eylesin. Mekanı Cennet olsun. Umarım herkes en kısa zamanda hiç bir arıza bırakmadan iyileşirler. Çok kötü bir durum. Dikkatli olmak gerekiyor ancak nedense hepimiz sanki gevşedik. İnsanın başına gelmeyince anlamıyor.

Bir de biz genelde ilkbaharda fidanları dikiyoruz. Aslında sonbaharda dikmemiz gerekiyor. Kışın da toprağın ıslak olduğu dönemde fidan kökleri çalışıyor. Baharla birlikte sanki orada imişler gibi büyüyorlar. Daha az su ihtiyaçları oluyor.
Amin, Allah razı olsun. Gerçekten de balkondan baktığımda maske takanların sayısı çok az.

Erken ağaç dikimi yerine alışması açısından daha iyi olabilir.

Eski 02-09-2020, 10:23   #68
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin Mesajı Göster
halanıza Allah rahmet eylesin, dört bir yanınızı sarmış hastalık, inşallah çabuk sürede atlatırsınız.
Amin, inşaAllah, Allah razı olsun.

Eski 02-09-2020, 14:23   #69
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Sn Halcur

Çok geçmiş olsun, Allah şifa versin. Umarım siz de aileniz de en kısa zamanda selamete çıkarsınız.

Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2020, 10:42   #70
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Dilerim ki kolay atlatırsınız. Beslenmenize dikkat edin. Beden direnci ile atlatılacak.
Gidenler nur içinde olsunlar.
Geniş-çukur plastik kap, yoğurt-dondurma kabı gibi ambalajlar da işe yarıyor.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2020, 10:52   #71
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Şeftali çiçeği Mesajı Göster
Sn Halcur

Çok geçmiş olsun, Allah şifa versin. Umarım siz de aileniz de en kısa zamanda selamete çıkarsınız.
Amin, inşaAllah, Allah herkesten uzak tutsun.

Eski 03-09-2020, 10:59   #72
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Dilerim ki kolay atlatırsınız. Beslenmenize dikkat edin. Beden direnci ile atlatılacak.
Gidenler nur içinde olsunlar.
Geniş-çukur plastik kap, yoğurt-dondurma kabı gibi ambalajlar da işe yarıyor.
Amin, inşaAllah. Mümkün mertebe dikkat ediyoruz, vitamin ve mineral takviyesi de alıyoruz.

Evet, ben de yoğurt-dondurma kabı; 1.5, 2 ve 2 .5 lt şişe tabanı; 5 lt su bidonu, kova hatta pasta taşıma kutusu da kullanmışlığım var.(Pasta taşıma kabı/kutusu sera ortamı oluşturmak için iyi oluyor.)

Eski 18-09-2020, 12:58   #73
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

agaclar.net'den temin ettiğim Turuncu Balkabağı'nı zannederim erken kopardım.
Bir kısmı yeşil. Etli kısmı da yeterince kalınlaşmamış. Ne zaman koparılması gerektiği
konusunda bilgisi olanlardan yardım bekliyorum.

Name:  IMG-20200913-WA0013.jpg
Views: 333
Size:  60.5 KB

Name:  IMG-20200917-WA0043.jpg
Views: 315
Size:  58.2 KB

Aynı şekilde karpuz içinde... Dayım karpuzun bağlı olduğu sapın diğer tarafında tavuk mahmuzlu gibi bir çıkıntının kurumasını bekle dedi. Ben de karpuzun dala bağlı olduğu
kısmın kurumasını bekledim. Sonuç içi geçmişti. Ama tohum isteyenler için bir miktar tohum alabildim.

Name:  20200918_123820.jpg
Views: 309
Size:  68.4 KB

Name:  20200703_170015.jpg
Views: 295
Size:  70.9 KB

Eski 18-09-2020, 23:32   #74
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Tuvalet kağıdı ve kağıt havlu rulosundan yaptığım karton saksılar sulanmanın etkisiyle küflendi. Fakat onlara yeni bir görev buldum.

Name:  20200918_183004.jpg
Views: 280
Size:  22.6 KB

Gayet güzel tohum saklama kutusu oldu. En önemli avantajları:
1-Beleş
2- Ham kağıt olduğu için nemi alıyor.

Zekoş ve bilenyum beğendi.
Eski 19-09-2020, 00:44   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Sizinle bir video paylaşmak istiyorum. Benim severek takip ettiğim ve hayranlık beslediği bir youtuber. Onun videonun ilk 2 dakikada kullandığı yöntemi deneyeceğim seneye. Öneririm

bilenyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2020, 08:30   #76
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

[QUOTE=halcur;1595207]agaclar.net'den temin ettiğim Turuncu Balkabağı'nı zannederim erken kopardım.
Bir kısmı yeşil. Etli kısmı da yeterince kalınlaşmamış. Ne zaman koparılması gerektiği
konusunda bilgisi olanlardan yardım bekliyorum.

Eklenti 712838

Aynı şekilde karpuz içinde... Dayım karpuzun bağlı olduğu sapın diğer tarafında tavuk mahmuzlu gibi bir çıkıntının kurumasını bekle dedi. Ben de karpuzun dala bağlı olduğu
kısmın kurumasını bekledim. Sonuç içi geçmişti. Ama tohum isteyenler için bir miktar tohum alabildim.

Kabağın sap kısmı kuruyor. O zaman ayırıyoruz.
Sizin kabak fena görünmüyor. Biraz daha bekleseniz sap kuruyacakmış.

halcur beğendi.
Eski 17-10-2020, 20:09   #77
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Ekim ayında nelerimiz var?

Geleneksel Turuncu Balkabağı hala vermeye devam ediyor. Fırınlaması çok güzel oldu. Kabaktan hiç hoşlanmam, ben bile yedim.
Name:  Turuncu Bal Kalbağı.jpg
Views: 287
Size:  72.8 KB

Bir arkadaş vermişti. Kayseri'den getirdiğini söylemişti. Yeni vermeye başladı. Olgunlaşınca bakacağız tadına.
Name:  Karpuz1.jpg
Views: 258
Size:  73.9 KB

Mor Cin Biberi ya da Siyah Cin Biberi..? Tam adını bilen varsa yazara sevinirim. Ben tadını beğendim. Seneye de ekmeyi düşünüyorum.
Name:  Mor-Siyah Cin Biber.jpg
Views: 270
Size:  72.3 KB

Bu reyhan bahçede ve gayet güzel bir mor rengi var. Tohumunu alacağım.
Name:  Mor Reyhan.jpg
Views: 254
Size:  69.5 KB

Reyhan. Bayılırım kokusuna. Bu reyhan büyünce ağacımsı bir gövdesi oluyor. Yıllardır Beyazevler'de(Adana) bir kitapçının önünde olan bir reyhan var. Neredeyse ağaç.
Name:  Reyhan.jpg
Views: 281
Size:  69.1 KB

Eski 17-10-2020, 20:17   #78
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Beyaz lahana, kara lahana ve biber. Lahanalar gayet güzel. Yaprakları delik deşik. Ara sıra gülleci bulamacı yapıyorum. Umarım faydası olur.
Name:  Lahana.jpg
Views: 273
Size:  71.5 KB
Bu arada arka planda fasulyeler var. Annemden aldım. Çok verimli bir tür. Biraz tohumluk üretebilir miyim diye böyle riskli bir zamanda ektim.

Biraz turp ekmiştim. Yanına da kızım(Daglarkizi) ve oğlum(Farsak) birkaç şey ektiler. Painted Mountain mısır da anlardan biri ve küçük de olsa bir koçanı var. Kavun ektiler. Birkaç kavun var. Henüz burada havalar sıcak. Büyük ihtimal yetişir.
Name:  Mısır.jpg
Views: 270
Size:  71.5 KB

Eski 17-10-2020, 20:23   #79
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Bu bitkinin adını bilen var mı?

Bu bitkinin ismini hatırlamıyorum. Dalların ucu -reyhan gibi- kurudu ve galiba tohum veriyor/verecek. Görüldüğü gibi fotoğrafları da çok iyi çekememişim. İlginç ve farklı bir bitki olduğunu hatırlıyorum. Hani şu fantastik meyve/bitkilerden...Hangisi olduğunu bilmiyorum. Adını bilen varsa ve söylerse sevinirim.
Name:  1.jpg
Views: 281
Size:  72.6 KB

Name:  2.jpg
Views: 308
Size:  72.6 KB

Name:  3.jpg
Views: 307
Size:  73.3 KB

Farsak beğendi.
Eski 18-10-2020, 09:28   #80
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Eylül dahil ektiklerinizin biraz şans ile ürün vermesi olanaklı oluyor. Akdeniz ikliminde olabiliyor. Şans dediğim sonbaharın çok soğuk geçmemesi. 3 ay içinde ürün alacağımızı düşünürsek Kasım sonu oluyor. Fasulye daha kısa. Kırmızı örümcek olmazsa 45 günde ürüne geçmeye başlıyor. Tohum için zaman var demektir.

halcur beğendi.
Eski 19-10-2020, 14:26   #81
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Bu bitkinin ismini hatırlamıyorum. Dalların ucu -reyhan gibi- kurudu ve galiba tohum veriyor/verecek. Görüldüğü gibi fotoğrafları da çok iyi çekememişim. İlginç ve farklı bir bitki olduğunu hatırlıyorum. Hani şu fantastik meyve/bitkilerden...Hangisi olduğunu bilmiyorum. Adını bilen varsa ve söylerse sevinirim.
Eklenti 713652

Eklenti 713653

Eklenti 713654
Tulsi'ye benziyor.

halcur beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2020, 10:54   #82
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Bu ashgawandha meyveleri sizce olgunlaşmış mı? Adana spor renklerine bürünmüş. Koparıp kurutayım mı artık?

Bu fotoğrafta görülen siyah/mor cin biberi tohumu. Bu tohumlardaki renk farkı açıkça görülüyor. Bu tohumların sağlıklı olmadığını mı gösteriyor? Ne dersiniz?
(Birkaç tohum ayırıp çimlendirme deneyi yapacağım. Çimlenme başarılı olursa paylaşmak isterim.)

Eski 30-10-2020, 15:46   #83
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Name:  1111111111111111111111111.jpg
Views: 251
Size:  72.5 KB

Önde zeytinin dibinde görünen pazı/çok yıllık ıspanak. Arkada görünenzeytin de HAŞEMİ ya da KARAMANİ...

Name:  222222222222222222222.jpg
Views: 250
Size:  69.6 KB

zeytin ve reyhanın önünde görünen pazı/çok yıllık ıspanak. Arkada görünenzeytin de HAŞEMİ ya da KARAMANİ...

Eski 31-10-2020, 13:42   #84
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Bu sene ilginç bir sene oldu. Sonunda suya kavuştuk ama biraz geç oldu. Bu da ekim-dikim işlerini sekteye uğrattı.
Forumdan aldığım tohumları(özellikle domates tohumlarını) fide haline getirip babama verdim. Onun imkanı daha uygun. Hem ürünün nasıl bir şey olduğunu görürüz hem de afiyetle yeriz. Bu arada ağız tadımızı da buluruz belki. (Sayın Bilenyum'u hatırladım şimdi.) Ama hepinizin takip ettiği Kozan yangını bizim köyün çevresini yaktı. Köyün evlerine 50 metre kala durdurulabildi. Bu sebeple köy boşaltıldı. Bizimkiler Kozan'a geldi, orada kaldı. Bu arada hem babamda hem annemde covid 19 pozitif çıktı. 20 gün civarında Kozan'da karantina da kaldılar. Çok şükür sıkıntısız atlattılar fakat bu arada yayladaki bütün bostan kurudu. Özene bezene yetiştirip babama teslim ettiğim Big Chef, Akers, Hafize Baliç, Sırık, MCurtain...vd domatesler, hepsi kurumuş. Elimizde bir şey kalmadı.

Kalıcı ıspanak tohumu hasat ettim. Koca bir poşet, evde kayboldu.
Lavanta tohumu hasat ettim. Koca bir poşet, evde kayboldu.
Çıbrıka tohumu hasat ettim. Koca bir poşet, evde kayboldu.
Karakafesten bir adet yetiştirebildim o da tarlada kurudu.

Kendi marulumdan tohum aldım. Test ettim, çimlenmedi. Tekrar test ettim, yine çimlenmedi. Ben de umudumu yitirdim tüm tohumu saksıya döktüm toprakla karıştırdım. Yine çimlenmedi. Toprağını kullanayım bari diye diğer çimlendirme işlerimde kullandım. Her taraf halı gibi marul oldu.

Aronia çimlenmedi.
Murt çimlenmedi.
Dağçileği çimlenmedi.
Frenk üzümü çimlenmedi.
Yaban mersini çimlenmedi.
...

Mizuna yetişti ama çevrede tadını beğenen çıkmadı.
Dalmaçya börülce çok güzel, uzun ve dolgun.
Sarımsak otu saksıda, iyi ama az ekmişim.
İstanbul dağ ıspanağının böreğini yedim. Ispanağın ve pazının yerini tutmaz bence. Tohum aldım ama tohumlara güvensem mi bilemedim.
Mirzachul kavun bir adet verdi onu da tatlanmadan kopardık. Sonra kayboldu.
İreniwaki yetişti ama karpuzlar çok büyümedi ve hastalandı.
İstiridye kabak çok uğraştı ama gariban bir meyve veremedi. Büyümeden öldü hepsi.
Merveille de Quatre Saisons Marulu yetişti.
Lahanalar şu an tarlada. Çok güzel görünüyorlar.
Kara lahana çok az çimlendi. Tarladakilerin bir iki tanesinin kara lahana olduğunu düşünüyorum.
Brokoli ektim, çimlendi.
Painted mountain'den ancak tohum alabildim. Bütün mısırlar kurtlandı.
Paulownia büyüyor.
Sinameki büyüyor.
H.B.Tulsi yaşıyor. Tohum alabilirsen paylaşacağım. Takip ediyorum.

Diğer tohumların da bunlara benzer maceraları oldu.

Tüm bunlara rağmen güzel bir yıldı.

Gelecek yıl daha iyi bir yıl olacak inşaAllah.

Düzenleyen halcur : 31-10-2020 saat 18:05
Eski 31-10-2020, 13:51   #85
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Abov, okurken daraldım, geçmiş olsun, başıma bi şey gelmeden çıkayım hemen sayfadan. 2021 de görüşürüz...

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2020, 14:15   #86
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tcm Mesajı Göster
abov, okurken daraldım, geçmiş olsun, başıma bi şey gelmeden çıkayım hemen sayfadan. 2021 de görüşürüz...

Name:  11111.jpg
Views: 194
Size:  24.4 KB

2021.. Görüşelim hocam!

Eski 31-10-2020, 22:38   #87
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-06-2017
Alıntı:
Arkadaşlar, bahçedeki domateslerin hali bu. Nedir bu hastalık, bilgisi olan var mı? Ne yapabilirim?
Yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenti 710483

Eklenti 710484

Eklenti 710485

Eklenti 710486

Eklenti 710487
sn. halcur, bunlar çok yüksek ihtimalle kokulu böcek zararı. emdikleri yer sunramsı bir hal alıyor, sonra da çürüyor. bu sene domateslere kaolin kili attık ve sorun çözüldü. ancak kaolini geciktirdiğimiz her vakit bu hasar meydana geldi ve domatesler çürüdü. fasulyeler de bu böceğin zararına uğruyor ama onlara bir çözüm bulamadım. ben de mümkün olduğunca elle imha ediyorum. domates ve biberleri kaolin çok iyi koruyor. mutlaka deneyin derim.

halcur beğendi.
iyigit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2020, 23:03   #88
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Bu sene ilginç bir sene oldu. Sonunda suya kavuştuk ama biraz geç oldu. Bu da ekim-dikim işlerini sekteye uğrattı.
Forumdan aldığım tohumları(özellikle domates tohumlarını) fide haline getirip babama verdim. Onun imkanı daha uygun. Hem ürünün nasıl bir şey olduğunu görürüz hem de afiyetle yeriz. Bu arada ağız tadımızı da buluruz belki. (Sayın Bilenyum'u hatırladım şimdi.) Ama hepinizin takip ettiği Kozan yangını bizim köyün çevresini yaktı. Köyün evlerine 50 metre kala durdurulabildi. Bu sebeple köy boşaltıldı. Bizimkiler Kozan'a geldi, orada kaldı. Bu arada hem babamda hem annemde covid 19 pozitif çıktı. 20 gün civarında Kozan'da karantina da kaldılar. Çok şükür sıkıntısız atlattılar fakat bu arada yayladaki bütün bostan kurudu. Özene bezene yetiştirip babama teslim ettiğim Big Chef, Akers, Hafize Baliç, Sırık, MCurtain...vd domatesler, hepsi kurumuş. Elimizde bir şey kalmadı.

Kalıcı ıspanak tohumu hasat ettim. Koca bir poşet, evde kayboldu.
Lavanta tohumu hasat ettim. Koca bir poşet, evde kayboldu.
Çıbrıka tohumu hasat ettim. Koca bir poşet, evde kayboldu.
Karakafesten bir adet yetiştirebildim o da tarlada kurudu.

Kendi marulumdan tohum aldım. Test ettim, çimlenmedi. Tekrar test ettim, yine çimlenmedi. Ben de umudumu yitirdim tüm tohumu saksıya döktüm toprakla karıştırdım. Yine çimlenmedi. Toprağını kullanayım bari diye diğer çimlendirme işlerimde kullandım. Her taraf halı gibi marul oldu.

Aronia çimlenmedi.
Murt çimlenmedi.
Dağçileği çimlenmedi.
Frenk üzümü çimlenmedi.
Yaban mersini çimlenmedi.
...

Mizuna yetişti ama çevrede tadını beğenen çıkmadı.
Dalmaçya börülce çok güzel, uzun ve dolgun.
Sarımsak otu saksıda, iyi ama az ekmişim.
İstanbul dağ ıspanağının böreğini yedim. Ispanağın ve pazının yerini tutmaz bence. Tohum aldım ama tohumlara güvensem mi bilemedim.
Mirzachul kavun bir adet verdi onu da tatlanmadan kopardık. Sonra kayboldu.
İreniwaki yetişti ama karpuzlar çok büyümedi ve hastalandı.
İstiridye kabak çok uğraştı ama gariban bir meyve veremedi. Büyümeden öldü hepsi.
Merveille de Quatre Saisons Marulu yetişti.
Lahanalar şu an tarlada. Çok güzel görünüyorlar.
Kara lahana çok az çimlendi. Tarladakilerin bir iki tanesinin kara lahana olduğunu düşünüyorum.
Brokoli ektim, çimlendi.
Painted mountain'den ancak tohum alabildim. Bütün mısırlar kurtlandı.
Paulownia büyüyor.
Sinameki büyüyor.
H.B.Tulsi yaşıyor. Tohum alabilirsen paylaşacağım. Takip ediyorum.

Diğer tohumların da bunlara benzer maceraları oldu.

Tüm bunlara rağmen güzel bir yıldı.

Gelecek yıl daha iyi bir yıl olacak inşaAllah.
Çok geçmiş olsun bir sürü sorunla boğuşmuşsunuz.Aronia bende de çimlenmedi buzdolabında beklettim hatta, taze meyve gelmişti oysa.İnşallah daha iyi bir sezon geçirirsiniz.

halcur beğendi.
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2020, 18:56   #89
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

İlkler

Kışa giriş dönemi ekilenlerin ilk ürüne dönüşenleri bunlar.

Name:  3.jpg
Views: 192
Size:  64.4 KB
İlk turplarımızı topladık.

Name:  10.jpg
Views: 222
Size:  78.3 KB
Beyaz ve kara lahanalar büyüyor.

Name:  MRR.jpg
Views: 228
Size:  77.9 KB
Kıvırcık marullar bayağı oldu

Name:  4.jpg
Views: 235
Size:  56.8 KB
Bu sapı mor olanlar kara lahana herhalde. İlk defa ektiğimden tam bilmiyorum.

Name:  11.jpg
Views: 189
Size:  60.3 KB
Burası da turp-roka-yeşil soğan karışımı

Eski 12-11-2020, 19:01   #90
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Marul

Daha önce anlatmıştım(84.mesajda)
Alıntı:
İşte bu o marul ve bu halı görünüm sadece bir kısmı. Her yerdeler. Turp, lahana, roka, tere, pazı vd ne kadar fide varsa yanında en az bir tane de marul var.

Name:  MAR.jpg
Views: 241
Size:  79.0 KB

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024