agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni476Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-10-2020, 20:21   #151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2020
Apartman bahçesinde genelde zor oluyor ben denedim olmadı küçük çocuklar falan sebzeleri büyütmüyordu ama babam emekli oldu köyde bahçemiz var oraya ekmeyi düşünüyorum takipte olacağım sizi etkinlik başladığında şimdiden teşekkürler.

bilenyum beğendi.
İhsanÇelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2020, 13:01   #152
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Bahsettiğim Afrika domatesleri kizardi bazıları. Yogunlugum sebebiyle ilgilenmedim onlarla bu nedenle fazla tohum ve ürün alma şansım olmadi. Değişken boyutta ürünleri oluyor. Çeri gibi bazen, bazende yumurta büyüklüğü gibi. Lezzeti asit orani düşük tatlı bir domates. Çeri formunun lezzetini çok beğendim. Bu yıl paylaşmak zor olabilir çünkü henüz 20 civarı tohum alabildim.

Eklenen Resimler

bilenyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2020, 07:35   #153
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2019
Elinize sağlık. Benim Ankaradaki domates yetiştirme denemelerim hep hüsranla sonuçlandı. 3 yıl önce Ordudan aldığım domates fideleri hariç, genel olarak verim alamıyorum. Bu sene portatif bir sera yaptım 1m2 civarında. Bekli farklı bir sonuç alabilirim.

bilenyum beğendi.
zgs garden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2020, 09:29   #154
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zgs garden Mesajı Göster
Elinize sağlık. Benim Ankaradaki domates yetiştirme denemelerim hep hüsranla sonuçlandı. 3 yıl önce Ordudan aldığım domates fideleri hariç, genel olarak verim alamıyorum. Bu sene portatif bir sera yaptım 1m2 civarında. Bekli farklı bir sonuç alabilirim.
Umarım istediğiniz gibi geçer bu sezon. Ankara da tohumdan fideye dönüştürme aşaması biraz zor geçiyor

Eski 17-03-2021, 13:11   #155
Ağaç Dostu

Bu yıl plastik bardağa ekip devam edeceğim. Yeni sezon bereketli geçer umarım

kılıçh ve uzunkum beğendi.
Eski 17-03-2021, 13:12   #156
Ağaç Dostu

Ön hazırlıklar

Eklenen Resimler

Eski 30-03-2021, 10:29   #157
Ağaç Dostu

Neredeyse tamami filizlendi şükür bu yılda

Eklenen Resimler

Eski 15-07-2021, 19:19   #158
Ağaç Dostu

Garip gelişen İran domatesi 😁

Eklenen Resimler

nazlı06 ve mutlu_inan beğendi.
Eski 06-08-2021, 13:25   #159
Ağaç Dostu

Garip gelişen ve forumda bazı arkadaşlara dagittigim afrika domatesi 😁 Yetistirenlerin yorumunu merak ediyorum

Eklenen Resimler

Eski 08-08-2021, 15:18   #160
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-05-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
İkinci soru; göstermez diyorsanız seneye o domatesten 100 tane tohum aldık diyelim, peki 100 tohumun 100 ü de aynı özellikleri göstermez mi...
Geçen sene sarı kabağımdan tohum almıştım, türünün özelliklerini gayet iyi gösteren meyveden aldığım tohumlardan sarı kabak, girit kabağı, sakız kabağı ve kara kabak veren bitkiler çıktı Sadece girit kabağı ile tozlaşmış olma ihtimali olabilir geçen sene uzaktan da olsa diğerleri iki türde bulunan çekinik genlerden falan mı çıktı yoksa tozlaşma mesafesi düşündüğümden çok çok uzak da göremediğim bahçelerden mi taşındı fikrim yok.

gaseker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2021, 09:09   #161
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gaseker Mesajı Göster
Geçen sene sarı kabağımdan tohum almıştım, türünün özelliklerini gayet iyi gösteren meyveden aldığım tohumlardan sarı kabak, girit kabağı, sakız kabağı ve kara kabak veren bitkiler çıktı Sadece girit kabağı ile tozlaşmış olma ihtimali olabilir geçen sene uzaktan da olsa diğerleri iki türde bulunan çekinik genlerden falan mı çıktı yoksa tozlaşma mesafesi düşündüğümden çok çok uzak da göremediğim bahçelerden mi taşındı fikrim yok.
Katkıda bulunayım.
Tohum paylaşımında edindiğim domates tohumlarının (Hafize Baliç Pembesi-İpek-Tigerella-Alakır Etlisi) hiçbiri türünün özelliğini gösteren meyveleri vermedi. Karışık domates veren de oldu (fide farklı tohumdan elde edilmiş gibi) . Çizgili hiç domatesim olmadı. Çeşitli tiplerde ve büyüklüklerde pembe domateslerim oldu. Tohumlarını sürdürmeyi düşünmüyorum.
Tohum aldığımız ürünün hibritlenmiş olup olmadığını öğrenmenin bir yolunu öğrenebilsek iyi olurdu.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2021, 09:53   #162
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Katkıda bulunayım.
Tohum paylaşımında edindiğim domates tohumlarının (Hafize Baliç Pembesi-İpek-Tigerella-Alakır Etlisi) hiçbiri türünün özelliğini gösteren meyveleri vermedi. Karışık domates veren de oldu (fide farklı tohumdan elde edilmiş gibi) . Çizgili hiç domatesim olmadı. Çeşitli tiplerde ve büyüklüklerde pembe domateslerim oldu. Tohumlarını sürdürmeyi düşünmüyorum.
Tohum aldığımız ürünün hibritlenmiş olup olmadığını öğrenmenin bir yolunu öğrenebilsek iyi olurdu.
Katılıyorum, çarliston biberden seçerek belirlediğim tohumluktan aldığım tohumlardan bazılarında sivri biber ile çarliston karışımı ama oldukça acı biberler elde ettim. Aynı meyvede başka başka neticeler elde etmek ne kadar karmaşık.

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2021, 09:27   #163
Ağaç Dostu

geçen yıl benimde başıma geldi maalesef. Mutasyon pembe koydum bu nedenle adını ama ilginç bir şekilde lezzeti harika ve verimliydi. Bu yıl şansıma ürün alamıyorum genel olarak. Bir çok domatesim durmadan çiçek döküyor, domatese dönmediler hala
Bu konuda da desteğe ihtiyacım var.

@portakal rengi, size hafize baliç ben göndermiştim galiba. Nasıl bir farklılaşma gördünüz?
15 civarı yetişkin kendi türü ile iç içelerdi hep. En yakın rus domatesi vardı oda 2 fideydi sadece

Düzenleyen bilenyum : 10-08-2021 saat 13:11
Eski 10-08-2021, 09:39   #164
Ağaç Dostu

İran domatesi gelişmeye devam.

Eklenen Resimler

mutlu_inan beğendi.
Eski 11-08-2021, 08:20   #165
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum Mesajı Göster
geçen yıl benimde başıma geldi maalesef. Mutasyon pembe koydum bu nedenle adını ama ilginç bir şekilde lezzeti harika ve verimliydi. Bu yıl şansıma ürün alamıyorum genel olarak. Bir çok domatesim durmadan çiçek döküyor, domatese dönmediler hala
Bu konuda da desteğe ihtiyacım var.

@portakal rengi, size hafize baliç ben göndermiştim galiba. Nasıl bir farklılaşma gördünüz?
15 civarı yetişkin kendi türü ile iç içelerdi hep. En yakın rus domatesi vardı oda 2 fideydi sadece
Hafize Baliç : 12 fide diktim. Dördü pembe yıldız domatese benzer domates verdi. Beş fide çizgili domates, üç fide çok az çizgili domates verdi. Birbirlerine genel olarak benziyorlardı. İlk kez yetiştirdiğim için hangisi doğru ürün anlayamadım.
Tigerella hatasız pembe domatesti. Kaplan çizgisi görmedim.
İpek benzer domatesler verdi. İkisi farklı idi.
Alakır için üzüldüm doğrusu. Onda da farklı domates veren oldu. (Altıda bir farklı idi )
Hava durumu da bitkilere uygun olmadı bu yıl. (Yetişmesine karşın hiç salatalık yiyemedik. Biber tek tük oldu. Yok yılı oldu bu bölgede)

bilenyum, TCM ve i.sunaz beğendi.
Eski 11-08-2021, 16:05   #166
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Hafize Baliç : 12 fide diktim. Dördü pembe yıldız domatese benzer domates verdi. Beş fide çizgili domates, üç fide çok az çizgili domates verdi. Birbirlerine genel olarak benziyorlardı. İlk kez yetiştirdiğim için hangisi doğru ürün anlayamadım.
Tigerella hatasız pembe domatesti. Kaplan çizgisi görmedim.
İpek benzer domatesler verdi. İkisi farklı idi.
Alakır için üzüldüm doğrusu. Onda da farklı domates veren oldu. (Altıda bir farklı idi )
Hava durumu da bitkilere uygun olmadı bu yıl. (Yetişmesine karşın hiç salatalık yiyemedik. Biber tek tük oldu. Yok yılı oldu bu bölgede)
Hafize baliç aşağı yukarı şu şekilde meyveler veriyor. Sn. TCM paylaşmış forumda. Meyveler yarım kiloyu geçince klasik köy domatesleri gibi katlanmalar kardeşlenmeler başlıyor.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2021, 08:17   #167
Ağaç Dostu

Hafizeler bende genelde aynı boyda ve irilikte, şu şekilde oldu. Geçen yıl hiç bahsettiğiniz özelliklerde domates yetiştirmediğim için tozlanma durumuyla mı alakalı emin olamadım

Tam tartmadım ancak 300 g üzeri olduklarını düşünmüyorum domateslerin. Orta büyüklükte, pembe, temiz görünümlüler. Dalda fazla kaldığında hızla yumuşuyor
Bilenyum / Tohum Paylaşım Sonrası 2020 (Ankara)

Eski 12-08-2021, 11:47   #168
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Hafizeler bende genelde aynı boyda ve irilikte, şu şekilde oldu. Geçen yıl hiç bahsettiğiniz özelliklerde domates yetiştirmediğim için tozlanma durumuyla mı alakalı emin olamadım

Tam tartmadım ancak 300 g üzeri olduklarını düşünmüyorum domateslerin. Orta büyüklükte, pembe, temiz görünümlüler. Dalda fazla kaldığında hızla yumuşuyor
700 g gördüm tek meyvede ama çiçeklerinde izolasyon sıkıntısı yaşadım. Biraz nazlı gibi geldi bana o konuda. Alt dökümleri izole etmekte fayda var her zaman. Aşırı sıcaklar çiçek falan bırakmadı.

nazlı06 ve bilenyum beğendi.
Eski 13-08-2021, 09:03   #169
Ağaç Dostu

İşte bu tohum paylaşım sonrası çalışmaların paylaşılması çok önemli. Kim ne ekti, neler üretti, orijinalliğini koruyor mu görmemize yardımcı olabilir. Hafize baliç alan örneğin diğer arkadaşlarda durumu bildirse bir gözlem yapabilirdik.

Eski 13-08-2021, 12:40   #170
Ağaç Dostu

köpük_bahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2020
Alıntı:
İşte bu tohum paylaşım sonrası çalışmaların paylaşılması çok önemli. Kim ne ekti, neler üretti, orijinalliğini koruyor mu görmemize yardımcı olabilir. Hafize baliç alan örneğin diğer arkadaşlarda durumu bildirse bir gözlem yapabilirdik.
Bendeki domatesler sizin paylaştığınız fotoğraflardaki domateslere hiç benzemiyor acaba yanlış mı biliyorum diyordum. Müsait olunca resimleri yüklerim siteye inşallah.

bilenyum beğendi.
köpük_bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2021, 18:34   #171
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köpük_bahçesi Mesajı Göster
Bendeki domatesler sizin paylaştığınız fotoğraflardaki domateslere hiç benzemiyor acaba yanlış mı biliyorum diyordum. Müsait olunca resimleri yüklerim siteye inşallah.
siz böyle deyince acaba benim o yıl ektiğim hafize Baliç tohumunda damı sorun vardı? Bilemedim. En yakınındakiler su gören (3 fide) 2 fide de russian cossacs vardı. Başka da yoktu. :/

Eski 14-08-2021, 11:03   #172
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
siz böyle deyince acaba benim o yıl ektiğim hafize Baliç tohumunda damı sorun vardı? Bilemedim. En yakınındakiler su gören (3 fide) 2 fide de russian cossacs vardı. Başka da yoktu. :/
Çok yakın olması gerekmiyor bence. Böcekler de taşıyabilir.
İzolasyon önlemi alınmadığı sürece hibritlenme olanaklı. Sizin edindiğiniz tohum da hibrit olabilir. Sizde görülmeyen bize ulaşmış olabilir.
Tohum saflığı korumak, amatörce yapılabilecek bir olgu değil gibi görünüyor. Disiplin konusu gözardı ediliyor. Büyük yetiştiriciler çok miktarda aynı ürünü ektikleri için amatörlerden daha fazla koruma şansına sahip oluyorlar.

Eski 14-08-2021, 11:23   #173
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:

Son anlarını yaşayan domatesin meyveleri. Çeri büyüklüğünde ama fikir verir düşüncesi ile aktarıyorum.

Name:  IMG_20210814_121314.jpg
Views: 207
Size:  58.0 KB

Sarı benekler çizgi şeklinde başlayıp, küçülüyordu.

TCM beğendi.
Eski 16-08-2021, 10:31   #174
Ağaç Dostu

Aslında çok uzaklaşmamış şeklinden. Belki de bölgesel etkiler de değişime sebep oluyor ya da tozlandı bilemiyorum. Halbuki o kadar dikkat ettim. TCM'nin ektiği ile benim ektiğim arasında da bariz farklılıklar var. En azından son hali yakın görünüyor. Bu yıl da hafize diktim. Eğer meyve alabilirsem paylaşacağım. Maalesef çiçek dökme sorunundan bir türlü meyve tutumu olmadı

* Tadı peki?

Eski 16-08-2021, 10:50   #175
Ağaç Dostu

köpük_bahçesi's Avatar

Bendekiler sizin fotoğrafdaki domateslere benzemiyor Sn. TCM'nin domateslerini andırıyor.

Muda ve bilenyum beğendi.

Düzenleyen köpük_bahçesi : 16-08-2021 saat 12:32 Neden: Resim
Eski 16-08-2021, 12:10   #176
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köpük_bahçesi Mesajı Göster
Bendekiler sizin fotoğrafdaki domateslere benzemiyor Sn. TCM'nin domateslerini andırıyor.

Eklenti 720961
İkisi de aynı domates. Sıkıntı yok. Ancak sizin eklentiniz açılmıyor.

Eski 16-08-2021, 12:29   #177
Ağaç Dostu

köpük_bahçesi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
İkisi de aynı domates. Sıkıntı yok. Ancak sizin eklentiniz açılmıyor.
Bende telefondan gözüküyor. Name:  signal-2021-08-16-115804.jpg
Views: 171
Size:  68.7 KB

mutlu_inan beğendi.
Eski 16-08-2021, 21:33   #178
Ağaç Dostu

Bendekiler daha kibar görünümlüydü. Dediğim gibi bölgesel farklılıklar sanırım, toprak durumu, güneş alma vs değiştiriyor gelişimini.

Eski 16-08-2021, 21:36   #179
Ağaç Dostu

Benim hafizeler böyleymiş

Çokta farklı görünmüyor

Atilgan, TCM, devrann ve 1 kişi beğendi.
Eski 17-08-2021, 09:05   #180
Ağaç Dostu

Çeri serisi
Sungold ( mutlaka dalinda uzun dursun. Bal gibi oluyormuş)
Afrika domatesi
Fahrenheit

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024