agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni476Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-08-2020, 15:55   #91
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum Mesajı Göster
Maalesef domatesler beni üzüyor. Bir iki domates türü harici özellikle hafize baliç çieklerini açıp açıp döküyor. Hazirandan beridir çiçekli olan domateslerin hiç biri tutmadı. Neden böyle bir durum oldu anlamış değilim. Hafize baliç ve gelişimi iyi gitmeyen 1-2 domates türünde de bu sorun var.
Sulamayı belirli aralıklarla yapıyorum, doğru budamalar yapıyorum, yaprak hastalıkları yok, iyi bir sırıkla da destekliler, topraktan kaynaklıdır diyerek 3 hafta önce gübrelemelerini de gerçekleştirdim. Hiç hareketlenme olmadı. Bir önerisi olan var mı?
Sn. TCM'nin dediği gibi aşırı sıcaklar meyve döktürür. İmkanınız varsa gölgelik file çekin. En azından %30'luk.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2020, 16:02   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Yapabilir miyim gölgeliği ama biraz düşüneceğim. Teşekkür ederim.
TCM hocam dediğiniz gibi olabilir elbette ama 1-2 türde olması biraz enteresan.
Yanlış hatırlamıyorsam ikisi de erkenciler oldukça ki ben haziranda toprakla buluşturdum. Gelişimleri iyi ama çiçek tutmadı. 1/1,5 metre boylandılar.

bilenyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2020, 20:05   #93
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Domatese gölgelik fikrine katılmıyorum.
Tüm gün güneş alacak, suyunu hakkıyla vereceksiniz ve havadar bir bahçe ise bulunduğu yer, gölgelik fayda değil zarar verecektir ürün gelişimine.

Komşu bahçe yaptı yıllardır boş duran yamaç yerine. Makina ile terasladı önce, her gün başında bahçenin yani sulamasında aksama söz konusu değil. Domatesin durduğu yere bir insanı bağlasalar 2 saatte beyni sulanır öyle bir güneş vuruyor bahçeye. Domatesi toplamaya yetemiyorlar dedi dün bir diğer komşu. Benim de bahçem aynı konumda bu hafta sonu yaklaşık 20 kg kadar domates topladım.

Hava almayan bahçelerde fazla güneşin yaratacağı sıcak zararından söz etmek doğru olabilir.

Bir diğer ilave bilgi size. Salgın sebebiyle fideleri evin balkonunda ürettim. Nasıl olmuşsa bir kaç tohum çiçek saksısına düşmüş ve orada kendiliğinden bitti üç adet domates. Çiçeklendiler de ama meyveye dönemiyorlar bir türlü. Aynı tohumlardan üretilip bahçeye dikilenlerden geçen haftadan beri olgunlaşmışları toplanmaya başladık halbuki.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2020, 22:04   #94
Ağaç Dostu

çok ilginç. Aynı düzlükte ektiğim farklı domates varyetesi döllenip domatesleri döndü üstüne kızarmaya yakınlar. Sugören yanında. Fakat hafize baliçler hiç bir şekilde tutmadı. 10 gelişmiş fide, hepsi çiçekli 0 tutan. Açıp açıp sararıp düşüyorlar

Bilinçli olarak etrafına arıların ve kelebeklerin sevdikleri çiçeklerden de ektim doğal tozlaşsınlar diye ama ı ıh işe yaramadı

Eski 09-08-2020, 22:54   #95
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Yapabilir miyim gölgeliği ama biraz düşüneceğim. Teşekkür ederim.
TCM hocam dediğiniz gibi olabilir elbette ama 1-2 türde olması biraz enteresan.
Yanlış hatırlamıyorsam ikisi de erkenciler oldukça ki ben haziranda toprakla buluşturdum. Gelişimleri iyi ama çiçek tutmadı. 1/1,5 metre boylandılar.
Ağustos un ikinci yarısından itibaren takip edin bakalım nasıl olacak. Bahsettiğim gibi kimi türler fazlasıyla etkileniyor/muş diyeyim forumdan aldığım bilgi, arkadaşların bahçelerinde dolaşırken okudum kendim dikkat etmedim.

bilenyum beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2020, 23:37   #96
Ağaç Dostu

Eninde sonunda tutacaktır mutlakada. Teşekkür ederim destekleriniz için. 1 domates için 3 metre alanı harcamak istemiyorum. Duruma bakacağız artık

Eski 10-08-2020, 14:39   #97
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Domatese gölgelik fikrine katılmıyorum.
Tüm gün güneş alacak, suyunu hakkıyla vereceksiniz ve havadar bir bahçe ise bulunduğu yer, gölgelik fayda değil zarar verecektir ürün gelişimine.

Komşu bahçe yaptı yıllardır boş duran yamaç yerine. Makina ile terasladı önce, her gün başında bahçenin yani sulamasında aksama söz konusu değil. Domatesin durduğu yere bir insanı bağlasalar 2 saatte beyni sulanır öyle bir güneş vuruyor bahçeye. Domatesi toplamaya yetemiyorlar dedi dün bir diğer komşu. Benim de bahçem aynı konumda bu hafta sonu yaklaşık 20 kg kadar domates topladım.

Hava almayan bahçelerde fazla güneşin yaratacağı sıcak zararından söz etmek doğru olabilir.

Bir diğer ilave bilgi size. Salgın sebebiyle fideleri evin balkonunda ürettim. Nasıl olmuşsa bir kaç tohum çiçek saksısına düşmüş ve orada kendiliğinden bitti üç adet domates. Çiçeklendiler de ama meyveye dönemiyorlar bir türlü. Aynı tohumlardan üretilip bahçeye dikilenlerden geçen haftadan beri olgunlaşmışları toplanmaya başladık halbuki.
Aynı tür pembe domates fidelerinin bir gurubu gölgelik altında diğer gurubu güneşte olacak şekilde diktim, bu yıl. Farklılık göremedim. Haziran Temmuz 35 °C dolaylarında oldu. Temmuz sonu Ağustos 40 a dayalı geçiyor. Verim geçen yılın yarısı kadar. Sıcaklığın etkilediğini düşünüyorum. Doğrudan güneş ışığı daha fazla etkileyecek düşüncesindeydim. Gölgeliğin tek artısı sulama sıklığını azaltıyor. Yüzeydeki toprak 2-3 gün nemli kalıyor. Gölgelikte yetişen domatesler kızarmaya başladığında daha uzun süre dayanıyor. Güneşte olanları yeşil-pembe iken toplamazsam, dalında çürümeye başlıyor.

bilenyum, TCM ve azorka beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2020, 01:27   #98
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Aynı tür pembe domates fidelerinin bir gurubu gölgelik altında diğer gurubu güneşte olacak şekilde diktim, bu yıl. Farklılık göremedim. Haziran Temmuz 35 °C dolaylarında oldu. Temmuz sonu Ağustos 40 a dayalı geçiyor. Verim geçen yılın yarısı kadar. Sıcaklığın etkilediğini düşünüyorum. Doğrudan güneş ışığı daha fazla etkileyecek düşüncesindeydim. Gölgeliğin tek artısı sulama sıklığını azaltıyor. Yüzeydeki toprak 2-3 gün nemli kalıyor. Gölgelikte yetişen domatesler kızarmaya başladığında daha uzun süre dayanıyor. Güneşte olanları yeşil-pembe iken toplamazsam, dalında çürümeye başlıyor.
Gölgelikli gruba bir de malç yapmış olsanız güzel bir deney grubu oluşurmuş.

Eski 13-08-2020, 17:59   #99
Ağaç Dostu

Gelişim gösteren domateslerden, 1 adet russian, margred, su gören ve ceriler

Eklenen Resimler

Eski 14-08-2020, 01:08   #100
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Gelişim gösteren domateslerden, 1 adet russian, margred, su gören ve ceriler
Black-eyed susan hepsinden güzel, üzgünüm .

bilenyum beğendi.
Eski 14-08-2020, 11:07   #101
Ağaç Dostu

Bir yılda bu hale geldi tek kökten. Beklentimin üstünde hızla gelişiyor. Yarı gölgeyi seviyor sanırım. İlk yerinde tek çiçekle kalmıştı. Bu çiçek için tohumdan üretim yaptınız mı acaba? Hangi zaman aralığında tohumunu almak sağlıklı olur? Geçen yıl aldığım tohumları yetiştiremedim.

Eski 14-08-2020, 15:01   #102
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Bir yılda bu hale geldi tek kökten. Beklentimin üstünde hızla gelişiyor. Yarı gölgeyi seviyor sanırım. İlk yerinde tek çiçekle kalmıştı. Bu çiçek için tohumdan üretim yaptınız mı acaba? Hangi zaman aralığında tohumunu almak sağlıklı olur? Geçen yıl aldığım tohumları yetiştiremedim.
Henüz yetiştirme fırsatım olmadı. Uzaktan sevmekle meşgulüm kendisini . Literatürde tohumlarının Ağustos-Ekim aralığında olgunlaştığı belirtiliyor. Tohumları şu şekilde. Tohumları alamamış veya çimlendirme sırasında çürütmüş olabilirsiniz. Tohum etkinliğinde paylaşırsanız birden fazla üyemizde tohum stoğu oluşmuş olur.

bilenyum beğendi.
Eski 14-08-2020, 20:32   #103
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim. Aksilik olmazsa paylaşacağım.

Eski 19-08-2020, 10:40   #104
Ağaç Dostu

Bugün sugoren domatesinin tadimini yaptım. Orta lezzetli, su oranı fena olmayan, orta boy, pembe bir domates. Markette satilan orta boy orta lezzetli domateslerin dışına çıkabilen bir lezzeti yok gibi geldi bana. Evdekilerle 10 üzerinden 6 verdik ☺️ bunlarda kızarmaya baslayan margred lar. Güzel bir haber daha tüm domateslerimin şükür çiçekleri tutmaya başladı. Umarım kizaracak zamani kalır ��

Eklenen Resimler

Eski 20-08-2020, 13:12   #105
Ağaç Dostu

Hafize balic ilk görsel, diğeri alakir etkisi. Domateslerin tanimlanmasi için bu tip ara evre fotoğrafları kaydediyorum

Eklenen Resimler

Muda, TCM, Resulgur ve 5 kişi beğendi.
Eski 21-08-2020, 07:50   #106
Ağaç Dostu

Margred c. Tadimladim. Fazla sulu, ince kabuklu ve biraz geç alındığında yumusayan bir yapısı var. Hafif mayhoş ama lezzetini beğendiğim bir domates oldu. En sevdiğim özelliği ise orta sırık ve derli toplu bir bitki olması. Seneye dikeceklerimden.
Son gorselde ki domateste sugoren

Eklenen Resimler

Eski 22-08-2020, 08:17   #107
Ağaç Dostu

TCM'den aldığım bulgarlar yeni yeni gelisiyor.

Eklenen Resimler

İhsanÇelik beğendi.
Eski 23-08-2020, 09:06   #108
Ağaç Dostu

Alakir domateslerin bir kacinda bu şekilde bir sorun var. Temel nedeni nedir acaba?

Eklenen Resimler

Eski 23-08-2020, 09:58   #109
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Fotoğraflardaki dip çürümelerine bende rastlıyorum. Bu yıl daha az bizim bahçede. Kök üzerinde beş domates var bir tanesinde dip çürük diğerleri tertemiz. Yere değende dip çürümüş hah diyorum sebebi yere oturması, yanındaki kökte aynı vaziyette olan tertemiz.

Ben dış etkene bağlıyorum ama neden sadece bir kaç tanesini etkiliyor da hepsine dokunmamış cevap bulamıyorum.

Bu yıl yanmış keçi gübresi temin edip sebzelere verecek zaman bulamadım geçen sene verdiydim ama çok fazla dip çürüğü olduydu, gübreden geçen bir zararlı mı acaba diye düşündüm bu nedenle.

bilenyum beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2020, 10:09   #110
Ağaç Dostu

Merhaba, cevap için teşekkür ederim. Ben gübre kullanmadım. Sezon başlarında yanmış gübre kullandım bir avuç sadece.
Hiç bir varyete domateste olmamıştı henüz. Alakırda dediğiniz gibi aynı salkımda ki 1 domateste var diğerlerinde yok.

Hiç bir domatesim yere değmiyor. Bu nedenle onla alakalı değildir diye düşünüyorum.
Zaman kaybetmeden alıp uzaklaştırdım.

Eski 23-08-2020, 15:13   #111
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim inceleyeceğim

Eski 24-08-2020, 08:40   #112
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Alakir domateslerin bir kacinda bu şekilde bir sorun var. Temel nedeni nedir acaba?
Emin olmamakla birlikte, ilk kuşkulandığım kalsiyum eksikliği oluyor. Bir tür domateste oluyor, diğerinde olmuyordu. Aynı koşullarda, neden olsun, diyordum. Altı siyahlaşanlara yapraktan kalsiyum besledim, işe yaradı.
Ondan beridir riske girmiyorum.Kükürt kalsiyum karışımı bir çuval ürün satın aldım. (25 Kg) Her fideyi dikerken, fide çukuruna serpiştiriyorum. Çuval 10 yıl yetecek gibi görünüyor.

Eski 24-08-2020, 10:04   #113
Ağaç Dostu

15*15*15 NPK işime yarar mı acaba? Şuan elimde bir miktar var ama kalsiyum açısından pek işe yarar bir tarafı yok tabi Kükürt içeriyor ekstradan o yüzden

Eski 25-08-2020, 07:28   #114
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
15*15*15 NPK işime yarar mı acaba? Şuan elimde bir miktar var ama kalsiyum açısından pek işe yarar bir tarafı yok tabi Kükürt içeriyor ekstradan o yüzden
Kükürt önemli değil şu aşamada. Kalsiyum denemek gerekir. Yumurta kabuğundan elde etme yolu da var. Kullanmadım. Etkin mi değil mi, bilmiyorum.
Kalsiyum değilse ona göre çözüm aranacak. Önce birini eleyelim, derim.

Eski 25-08-2020, 20:50   #115
Ağaç Dostu

2 ürün harici gözlemlemedim. Bu nedenle müdahale etmek istemedim. Sabah tekrardan kontrol edeceğim detaylı. Teşekkür ederim.

Eski 26-08-2020, 09:36   #116
Ağaç Dostu

Maalesef aynı hizadaki domateslerde sorun yokken alakır etkileniyor. 10 meyveden 6 sı benzer kararmalara başlamış. Kalsiyum ihtiyacını gidermek için kabuk yeterli olur mu bilemedim. Bulabilirsem takviye ürün temin edeceğim ama pekte almak istemiyorum

Eski 26-08-2020, 11:11   #117
Ağaç Dostu

Bulgar domatesleri hizla büyüyorlar. 4 kök etmiştim. 3 kök meyveli şükür. Yıldız çiçeğim de bu yıl ayrı mutlu 👍

Eklenen Resimler

Eski 27-08-2020, 07:50   #118
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şehirliköylü Mesajı Göster
Aldığınız kükürt+kalsiyum ürününü tavsiye ediyor musunuz? Linki varsa (marka, mağaza) paylaşabilir misiniz?
Memnunum. Marka yazamıyoruz. Gübre satıcılarına sorabilirsiniz. Kalsiyum kükürt karışımı beyaz ve toz şeklinde. 25 Kg lık çuval.
Fermente edilmiş hayvan gübresi kullanıyorum. (Toprağım organik madde açısından fakir. Kompost vb ile arttırmaya çalışıyorum. Analizde iyi görünen topraktaki minerallerden yararlanmak için organik madde gerekli.) Topraktaki mineralleri değerlendiremediğim için tabandan kükürt ve kalsiyum desteği oluyor.

Eski 28-08-2020, 12:08   #119
Ağaç Dostu

Sungold ceriler tonlanmaya başladı 👍

Eklenen Resimler

nazlı06, Muda, TCM ve 6 kişi beğendi.
Eski 29-08-2020, 16:01   #120
Ağaç Dostu

Onca çabama rağmen sadece 1 kök kurtarabildigim fahrenheit blues domates tonlanmaya başlıyor. Umarım tohum alabileceğim yeterlilikte meyvesi olursa paylaşacağım

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024