agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni476Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-04-2020, 19:33   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Dediğiniz gibi bende 2 Nisanda diğer elimde kalan tohumları bahçeye geçirdim. (5-6 tohum kalmıştı). Yeşerdiklerin de bunlarıda geçiririm diye düşündüm. Domates ve biberler yeni yeni bebek yapraklarının dışında yapraklara döndüler. Onlarda her şey yolunda şuan için.

bilenyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2020, 15:35   #32
Ağaç Dostu

Marullar beklentimden daha hızlı filizlendi. 3. Günün sabahinda beni karşıladılar 🤗

Eklenen Resimler

Eski 08-04-2020, 15:25   #33
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum Mesajı Göster
Marullar beklentimden daha hızlı filizlendi. 3. Günün sabahinda beni karşıladılar 🤗
Çok iyi. Üç günde, hem de bu boyda. Elinize sağlık. Bir sırrı varsa duymak isterim. Ben de çimlendirdim ama bu kadar kısa sürede bu kadar güzel olmadı.

bilenyum ve Kahraman43 beğendi.
halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2020, 10:07   #34
Ağaç Dostu

işin aslı ek bir şey yapmadım. Nemli torpa tohumları bıraktım ve hafif suladım. 15-20 günden bahsediliyordu. Anlam veremedim şuan ki halleri. Dün sulama yaptım biraz boyuna vermiş direk. Bir süre suyu azaltacağım bunlarda

Eklenen Resimler

g.c. ve Kahraman43 beğendi.
Eski 09-04-2020, 23:19   #35
Ağaç Dostu

Afrika'dan gelen bir tür domates tohumu var elimde. Yöresel bir çeşitiymiş o bölgenin. Babamın arkadaşı gittiğinde getirmiş. Dediğine göre çook erken çiçeklenip domates tutuyormuş. Sanırım ekvator iklimine bağlı olarak. Diktim viyollere bakalım umarım dedikleri kadar hızlı geliştir

Eski 10-04-2020, 04:52   #36
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Afrika'dan gelen bir tür domates tohumu var elimde. Yöresel bir çeşitiymiş o bölgenin. Babamın arkadaşı gittiğinde getirmiş. Dediğine göre çook erken çiçeklenip domates tutuyormuş. Sanırım ekvator iklimine bağlı olarak. Diktim viyollere bakalım umarım dedikleri kadar hızlı geliştir
Eger kaliteli meyveleri olursa paylasima koyarsiniz biz de denemiş oluruz...

bilenyum ve TCM beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2020, 16:13   #37
Ağaç Dostu

Elbette beklentileri karşılayan bir varyete olursa paylaşmak isterim. 2 gün oldu tohumlarını dikeli. Umarım filizlenebilirler.

TCM ve Kahraman43 beğendi.
Eski 12-04-2020, 18:19   #38
Ağaç Dostu

Bugün mısırları bahçeye ekmek zorunda kaldım. Yapraklarda yanmalar ve sararmalar gözlemlemeye başlamıştım. Umarım sağlıcakla çıkarlar.

Eski 13-04-2020, 08:33   #39
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Bugün mısırları bahçeye ekmek zorunda kaldım. Yapraklarda yanmalar ve sararmalar gözlemlemeye başlamıştım. Umarım sağlıcakla çıkarlar.
Yapacak bir şey yok demek ki.
Don riskine karşı örtmek için hazırlık yapsanız iyi olur. Bu mevsimde toprak donmaz. Yeşil bölümü korumak yeterli olur. İyi şanslar.

bilenyum beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2020, 12:04   #40
Ağaç Dostu

İlk geceyi iyi atlatmislar gibi görünüyor.

Eklenen Resimler

Eski 13-04-2020, 12:49   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Şimdilik sorun yok gibi duruyor..

bilenyum ve Papatyacı beğendi.
elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2020, 21:23   #42
Ağaç Dostu

Şuan için cam önü iyi gidiyoruz fazla hızlı gelisememekle birlikte. Yeni yeni 5,6. Yapraklar gözlemliyorum. Bazi tohumları farklı tarihlerde ektim. Aster ve sonnengold denilen bir çiçek ektim onlarda çıkmış. Afrikadan gelen domateslerin tüm tohumlar yeşerdi 🥰

Eklenen Resimler

Eski 15-04-2020, 21:38   #43
Ağaç Dostu

Bunlarda bahsettiğim Aster ve türkçesinden emin olamadığım ama almancası sonnengold olan çiçeklerden görüntü. Başarıyla üretebilirsem tohum paylaşımı yapacağım

Eklenen Resimler

Zekoş, g.c., halcur ve 2 kişi beğendi.
Eski 15-04-2020, 22:59   #44
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Alıntı:
İlk geceyi iyi atlatmislar gibi görünüyor.
Sn.Bilenyum sonucu bende merakla bekliyorum cünkü böyle bir tecrübem olmustu.Mısırları cok sık ektigim icin atmaya kıyamadim ve ayri yere fideledim.Diger misırlar koçan yaptığı halde sasirtma yaptıklarim hem boylanmadilar hemde meyve tutmadı.Ilk ve son sasirtmam oldu ******...
Belki de benim şanssızlığımdi olmayacagına da denk gelmis olabilirim.Umarim aynı sonucu yasamazsınız..

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2020, 09:50   #45
Ağaç Dostu

Merhaba ☺️ mutlu görünüyorlar şuan için ama gelisimi nasıl olacak hep beraber göreceğiz. Uzmezler inşallah ��Üzüldüm bu tarz bir sorun yaşamanıza. Hangi ayda bu işlemi yaptınız acaba?

Eski 16-04-2020, 20:17   #46
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Birkac yıl oncesinden olmustu tabi ben viyole degil de direk bahceye ekiyorum.Mayis haziran arasidir muhtemelen...hatta fasulyeyi de denedim tam hatirlamiyorum ama ya verim alamadim **** kurumustu.Bir daha da hic denemedim zaten...
Köyde de sık ekim yapanlara bakıyorum mısir ya da fasulyeyi söküp atarlar.Sasirtmaya uygun olsa atmazlardi diyorum sonucta dikmek akıllarına mı gelmeyecek
Mesela bamyayı, kabağı, hiyarı sık oldugunda söküp ayri yere dikiyorlar.Ayni sekilde pancari da sasirtma yapmazlar yumrusu çataklı oluyor diye...Demekki bir bildikleri var😃

Eski 16-04-2020, 20:20   #47
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Kusura bakmayın Sn.Bilenyum yazdiklarimla sizin şevkinizi de kırmak istemem insallah guzel sonuclar elde edersiniz de bizd de yanılmis oluruz..kolay gelsin...

bilenyum ve likyaorman beğendi.
Eski 16-04-2020, 21:46   #48
Ağaç Dostu

Aksine yazmanıza sevindim. Zaten mısır için çok uygun bir bahçeye sahip değilim ve ilk denemem. İlk tohum diktim ama çıkmadılar. Viyollerde kötü olmaya başlamıştı. Umarım 1-2 si kurtatır kendini de gelişimini izleyebilirim

Eski 18-04-2020, 15:01   #49
Ağaç Dostu

Biraz güneşlenmek onlarinda hakkı ☺️

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2020, 16:26   #50
Ağaç Dostu

Dün deneme amaçlı 4-5 fide ektim. Bugün sorunsuz görünüyorlar. Eğer gelişimi devam ederse mayıs ilk hafta sonunu beklemeden ekimlere başlayacağım.

Eski 20-04-2020, 09:01   #51
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Dün deneme amaçlı 4-5 fide ektim. Bugün sorunsuz görünüyorlar. Eğer gelişimi devam ederse mayıs ilk hafta sonunu beklemeden ekimlere başlayacağım.
Gelişmede sorun olmuyor ki.
Fide gelişim döneminde don ile karşılaşırsa kendini toplayamıyor. Bu nedenle geç don tarihi bekleniyor. Ancak don olacak değil don olabilir. Tedbirli olursanız iyi olur. Örtü olarak kullanabileceğiniz malzeme elinizin altında bulunsun.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2020, 15:12   #52
Ağaç Dostu

İyi ve kötü haberlerim var. Kivano ve çiçek gelişimleri güzel ancak mavi siyah seri domatesler pek iyi gelismediler.

Eklenen Resimler

dobipa beğendi.
Eski 27-04-2020, 12:54   #53
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Domatesler de fena değil gibi, sadece biraz boya mı gitmiş, resimden mi öyle gözüküyor. Seneye bardaklara ekin, her açıdan en güzeli.

bilenyum ve elifaydin beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2020, 16:23   #54
Ağaç Dostu

Çok tohum olacak ve hepsini dikerim ve seneye de kullanırım diyerekten 7*128 li viyollerden almıştım. İyi yanları olduğu gibi sevmediğim durumlarda oldu elbette. Endişem yoğun köklenme ve gelişimin yavaşlamasıydı ancak genel olarak anca viyol büyüklüğünü çevreleyecek kadar kök yapısı geliştirebiliyorlar. Seneye bardak deneyeceğim
Eksik yanı toprak ilave etmek imkansız oluyor gelişen fidelere

Fotoğraftan kaynaklı öyle görünmüş. Boyları iyi gibi genel olarak. Güncel fotoğraf atacağım.
Başarısız olduğum tohumlardan bahsedeyim. Yeşerip kurudu kimisi, kimisi de çıkım oranı düşük oldu maalesef.
*Holy basil - Tulsi -hala tohum bıraksamda çıkım alamadım
Bulgar Domatesi - başarıyla çoğu çimlendi ve gelişimi iyi
Hafize Baliç Pembe Domatesi - Tamamı yeşerdi ve gelişimleri iyi. Kokusunu bile almaya başladım
Alakır Etlisi Domatesi - çoğu yeşerdi ve gelişimi iyi
Sugören Pembesi - çoğu yeşerdi ve gelişimi iyi
*Sarkan horoz ibiği- Amaranthus cauadatus - Başarısız oldum nedense. Yeşerdiler ve hemen ardından kurudular Kalan tohumları mayısta bahçeye dikeceğim.
Mor Tatlı Biber (Kara At) - Bir çoğu yeşerdi ve gelişimi devam ediyor.
Kivano - hepsi yeşerdi ve gelişiyor. Merakla bekliyorum bahçeye geçireceğim zamanı
Heybetli Domates - çoğu yeşerdi ve gelişimi güzel
*Berkeley Tie-Dye Domates. - sadece 3 tohum çimlendi Anlamadığım bir şekilde diğerleri çıkmadı
Gül Biber - Çoğu yeşerdi ve gelişimi yavaşta olsa devam ediyor
**Black from Tula - Çoğu tohumu filizlendi ama gelişimi hafif riskli gidiyor.
Blue Beauty Domates - çoğu filizlendi ama gelişimi riskli görünüyor.
Sungold Domates - Yalnızca 8 tohum ekmiştim ve hepsi yeşermiş ve gelişimi güzel.
Kaibi Round Biber - Neredeyse tamamı yeşerdi ve gelişimi güzel
*Blue Cream Berry Domates tüm tohumlarını ekmeme rağmen sadece 1 tanesi hayatta kaldı ve çıkma sorunu yaşadım
**Merveille de Quatre Saisons Marulu - Mayısta tekrar ekmem gerekecek. Hızlı büyüyüp boylandılar bu nedenle sağlıklı görünmüyorlar.
Painted Mountain - Tamamı çimlendi. Bahçeye ektiklerim biraz kıvranıyor umarım toparlarlar.
Domates-Kamber Biber - Bir çoğu yeşerdi ve gelişimini sürdürüyor.
Margaret Curtain - Gelişimleri ve yeşerme oranı güzel.
Russian Cossak Domates - Özlediğim domates yaprağı kokusunu ilk bundan aldım. Gelişimi güzel
*Fahrenheit Blues Domates - Bir diğer sorun yaşadığım çeşit Yalnızca 1-2 tanesi filizlendi ve gerisi çıkmadı. Çıkan 1-2 filizde yaşam mücadelesi veriyor. Umarım kurtarabilirim
*Kırmızı bamya 5 tane çıktı fakat sadece 1 tanesi şuan hayatta.
*Çıbrıka, Çıbrıtsa, Çobrisa, Çibirsi - Maalesef başarılı olamadım.
Balık biber - Güzel çimlendiler. Merakla gelişimlerini izliyorum.

Eski 28-04-2020, 09:26   #55
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2019
Alıntı:
Çok tohum olacak ve hepsini dikerim ve seneye de kullanırım diyerekten 7*128 li viyollerden almıştım. İyi yanları olduğu gibi sevmediğim durumlarda oldu elbette. Endişem yoğun köklenme ve gelişimin yavaşlamasıydı ancak genel olarak anca viyol büyüklüğünü çevreleyecek kadar kök yapısı geliştirebiliyorlar. Seneye bardak deneyeceğim
Eksik yanı toprak ilave etmek imkansız oluyor gelişen fidelere

Fotoğraftan kaynaklı öyle görünmüş. Boyları iyi gibi genel olarak. Güncel fotoğraf atacağım.
Başarısız olduğum tohumlardan bahsedeyim. Yeşerip kurudu kimisi, kimisi de çıkım oranı düşük oldu maalesef.
*Holy basil - Tulsi -hala tohum bıraksamda çıkım alamadım
Bulgar Domatesi - başarıyla çoğu çimlendi ve gelişimi iyi
Hafize Baliç Pembe Domatesi - Tamamı yeşerdi ve gelişimleri iyi. Kokusunu bile almaya başladım
Alakır Etlisi Domatesi - çoğu yeşerdi ve gelişimi iyi
Sugören Pembesi - çoğu yeşerdi ve gelişimi iyi
*Sarkan horoz ibiği- Amaranthus cauadatus - Başarısız oldum nedense. Yeşerdiler ve hemen ardından kurudular Kalan tohumları mayısta bahçeye dikeceğim.
Mor Tatlı Biber (Kara At) - Bir çoğu yeşerdi ve gelişimi devam ediyor.
Kivano - hepsi yeşerdi ve gelişiyor. Merakla bekliyorum bahçeye geçireceğim zamanı
Heybetli Domates - çoğu yeşerdi ve gelişimi güzel
*Berkeley Tie-Dye Domates. - sadece 3 tohum çimlendi Anlamadığım bir şekilde diğerleri çıkmadı
Gül Biber - Çoğu yeşerdi ve gelişimi yavaşta olsa devam ediyor
**Black from Tula - Çoğu tohumu filizlendi ama gelişimi hafif riskli gidiyor.
Blue Beauty Domates - çoğu filizlendi ama gelişimi riskli görünüyor.
Sungold Domates - Yalnızca 8 tohum ekmiştim ve hepsi yeşermiş ve gelişimi güzel.
Kaibi Round Biber - Neredeyse tamamı yeşerdi ve gelişimi güzel
*Blue Cream Berry Domates tüm tohumlarını ekmeme rağmen sadece 1 tanesi hayatta kaldı ve çıkma sorunu yaşadım
**Merveille de Quatre Saisons Marulu - Mayısta tekrar ekmem gerekecek. Hızlı büyüyüp boylandılar bu nedenle sağlıklı görünmüyorlar.
Painted Mountain - Tamamı çimlendi. Bahçeye ektiklerim biraz kıvranıyor umarım toparlarlar.
Domates-Kamber Biber - Bir çoğu yeşerdi ve gelişimini sürdürüyor.
Margaret Curtain - Gelişimleri ve yeşerme oranı güzel.
Russian Cossak Domates - Özlediğim domates yaprağı kokusunu ilk bundan aldım. Gelişimi güzel
*Fahrenheit Blues Domates - Bir diğer sorun yaşadığım çeşit Yalnızca 1-2 tanesi filizlendi ve gerisi çıkmadı. Çıkan 1-2 filizde yaşam mücadelesi veriyor. Umarım kurtarabilirim
*Kırmızı bamya 5 tane çıktı fakat sadece 1 tanesi şuan hayatta.
*Çıbrıka, Çıbrıtsa, Çobrisa, Çibirsi - Maalesef başarılı olamadım.
Balık biber - Güzel çimlendiler. Merakla gelişimlerini izliyorum.

Merhaba Sayın Bilenyum, bendeki blue beauty domates tohumlarinin da birçoğu cimlendi ama büyüyen 2 tane var. Sanırım biraz nazlı büyüyor. Fahrenheit Blues keza onda da sizinle aynı sorunu yaşadım. Ama yasayanlar şu an iyi durumdalar.

bilenyum ve TCM beğendi.
Menevşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2020, 17:50   #56
Ağaç Dostu

Bu yıl tohumunu almayi basarabilrsem paylaşacağım ürünlerden biri bu çok yıllık kuzu kulağı olacak. Yaklaşık 12,13 yıldır bahçemde fakat pek dağılmadi. Olduğu yerden her yil geri çıkıyor

Eklenen Resimler

Eski 03-05-2020, 20:56   #57
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2019
Umarım işler yolunda gider de tohumları alabilirsiniz ilk talibi ben olurum. Cok denedim tohumdan yetiştirmeyi basaramadim bir türlü.

bilenyum ve elifaydin beğendi.
Menevşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2020, 21:59   #58
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Tebrikler. Dikkatle izliyoruz...

Blue beauty domates tam 1 haftadir ufacik duruyor. Bendeki black russian domates en az 10 kati büyük. Anlamadim neyi bekliyorlar

bilenyum ve Menevşe beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2020, 22:46   #59
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster

Blue beauty domates tam 1 haftadir ufacik duruyor. Bendeki black russian domates en az 10 kati büyük. Anlamadim neyi bekliyorlar
Bu durumu çözemediğim için farklı bir toprağa da aldım yine yok. Yerini değiştirdim bana mısın demiyor. Ortam ısısı ve ışığı da iyi oysaki
Bende sizi hocam. Umarım verimli bir sezon geçiririz.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Menevşe Mesajı Göster
Umarım işler yolunda gider de tohumları alabilirsiniz ilk talibi ben olurum. Cok denedim tohumdan yetiştirmeyi basaramadim bir türlü.
Umarım alacağım tohumlar yeterli bir sayıda olur ve paylaşıma koyabilirim. Tek bir dalda en fazla 50-100 civarı tohumu oluyordur tahminen.

Eski 04-05-2020, 00:13   #60
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster

Benim patlıcanların ilk çıkanları aynen öyleydi. Onların bulunduğu bardaklardaki toprağın üst tabakası hafiften sertleşmiş, ben de her baktığımda onları ıslak zannedip su vermiyordum. Geçenlerde toprağını elimle yokladığımda kupkuru olduğunu gördüm, su verip güneşe koydum iki günde iki haftalık büyüdüler bi bakın bakalım sizde de benzer bi şey olmasın.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024