agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni61Beğeniler
  • 12 Gönderen elifaydin
  • 2 Gönderen TCM
  • 3 Gönderen elifaydin
  • 4 Gönderen elifaydin
  • 9 Gönderen elifaydin
  • 1 Gönderen aloe
  • 5 Gönderen elifaydin
  • 1 Gönderen aloe
  • 3 Gönderen elifaydin
  • 8 Gönderen elifaydin
  • 1 Gönderen Kahraman43
  • 2 Gönderen elifaydin
  • 5 Gönderen Portakal Rengi
  • 1 Gönderen aloe
  • 2 Gönderen devrann
  • 1 Gönderen elifaydin
  • 1 Gönderen elifaydin

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-03-2020, 08:49   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Elifaydin/Tohum Paylaşım sonrası 2020

Bu seneki maratona geçen yıla göre biraz daha sistemli başlıyorum. Liste epey kalabalık olduğu için ilk kısma şimdilik eklemedim. Çünkü hem geçen yıldan talep ettiğim ama gerek çimlendirme gerekse yerine geçirme kısmında başarılı olamadıklarım hem de bu yıldan taleplerimi toprakla buluşturdum.

Ekim yöntemi olarak karton bardakları tercih ettim. Geçen yıl da aynı yöntemi uygulamıştım ve başarı yüzdesi iyiydi. Plastik bardaklara göre kök kısmı ışık almadığı için rahat oldu, kartonlara tohumun cinsini ve kimden geldiğini yazmak mümkün olduğu için takibi kolaydı.

İlk olarak 03 Martta biber tohumlarını bardaklara ektim. Çok miktarda çeşiti toprakla buluşturdum, çıktıkça sizlerle fotoğrafları ile birlikte paylaşmayı planlıyorum. Bununla birlikte bu sabah 2 tane başını çıkarmaya çalışan minik görmenin sevinci var ama akşama artık serap görmediysem fotoğraflarım.

09 Martta da 2 gün boyunca nemli peçete içinde beklettiğim patlıcan tohumlarını bardaklara ektim. Bibere kıyasla onlar daha az çeşit.

Bu esnada talep etmiş olduğumuz çiçek tohumlarını da çiçekten sorumlu devlet bakanı olan kızımla birlikte 06 Martta yine bardaklara çimlendirdik. Bir tane de yoğurt kabı vardı onu da es geçmedik tabi ki. Ama yoğurt kabına ektiklerimize çiçeklerin isimlerini yazamadık. Yoğurt kabındakilerden birkaç tanesi hareketlenmiş, akşama onları da çekeceğim.

Domateslerin de bardaklarını akşam hazırladım ayırdım isimlendirdim, ekilmeyi bekliyorlar şu aşamada.

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2020, 12:31   #2
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Seneye patlıcan ile biberin ekimini tarih olarak yer değiştirin. Azıcık daha erken mi ekseydiniz acaba veya geç, tam İstanbul un sıcağında verimli olur mu domatesler özellikle bilemedim, veya daha mı geç ekseydik...Kolay gelsin çalışmalarınız.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2020, 13:55   #3
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Seneye patlıcan ile biberin ekimini tarih olarak yer değiştirin. Azıcık daha erken mi ekseydiniz acaba veya geç, tam İstanbul un sıcağında verimli olur mu domatesler özellikle bilemedim, veya daha mı geç ekseydik...Kolay gelsin çalışmalarınız.
Zaten İstanbul'un sıcağında olmayacak ürünler sayın TCM, bebekliklerini İstanbul'da geçirip ergenliğe adım attıklarında Tekirdağ / Malkara'daki bahçede yerlerini bulacaklar. Orası her şekilde İstanbul'dan daha serin geçiyor.
Geçen sene son dakikada bahçeyi organize ettiğimiz için geç kalmışım diye hayıflanmıştım. Bakalım bu sezon sonu iki senenin tecrübelerini kıyaslama imkanım olacak. Geçen seneki takvime baktım da ondan daha erkenci davranmışım.
Patlıcan konusunda tam bir acemiyim bu söylediklerinizi dikkate alacağım, çok teşekkür ederim.

Eski 16-03-2020, 14:10   #4
Ağaç Dostu

Haftasonu evde yoktuk, henüz çıkmamış olanlar da cam kenarında değillerdi. 3 gün içinde çıkıp da selvi boylu hale gelivermişler. Hemen kendilerini cam kenarına aldım, suyu hemen bir fıs yaptım. Umarım toparlanırlar. Yarın selvi boylarını göstereyim sizlere.

Eski 18-03-2020, 10:52   #5
Ağaç Dostu

birtakım selvi arkadaşlar

Dün akşam domatesleri buluşturabildim bardaklarıyla. Ve diğerleri de birtakım selvi boylu biberler ve patlıcanlar.

Okullar da tatil oldu, haftasonu köye gideceğiz. gidince bahçeye patatesleri ve alacağım yerelmalarını, fasulye, mısır gibi yerlerine ekilecek olanları ekmeyi planlıyorum.

Bazı işyerleri evden çalışma kararı vermişler, bizde durum ne olur onun bilgisi henüz yok.

Eklenen Resimler

Eski 18-03-2020, 11:21   #6
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Maşallah çok güzel görünüyorlar. İnşallah sizinde evden çalışma olur da köyde hem ekinlerle ilgilenir hemde çalışırsınız

elifaydin beğendi.
aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2020, 11:36   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Maşallah çok güzel görünüyorlar. İnşallah sizinde evden çalışma olur da köyde hem ekinlerle ilgilenir hemde çalışırsınız
teşekkür ederim sayın aloe, daha güzel mintileri sizden bekliyoruz. Bakalım bu haftasonundan itibaren olmadı ya yıllık izinden kullanacağım ya da ücretsiz izin alacağım öyle görünüyor.

Bu arada yeşillenen patateslerin gözlü kısımlarını soyarken ayırıp toprağa atmıştım, onlardan köklenenler olmuş, bazıları yaprak bile vermiş. Onları da kökleri ve toprağıyla birlikte bahçeye nakledeceğiz.

Eski 18-03-2020, 13:31   #8
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin Mesajı Göster
teşekkür ederim sayın aloe, daha güzel mintileri sizden bekliyoruz. Bakalım bu haftasonundan itibaren olmadı ya yıllık izinden kullanacağım ya da ücretsiz izin alacağım öyle görünüyor.

Bu arada yeşillenen patateslerin gözlü kısımlarını soyarken ayırıp toprağa atmıştım, onlardan köklenenler olmuş, bazıları yaprak bile vermiş. Onları da kökleri ve toprağıyla birlikte bahçeye nakledeceğiz.
Aaa öyle oluyor mu? Ben öyle patatesleri hepsini toptan toprağa gömmek gerekir diye sanıyordum

Kahraman43 beğendi.
Eski 20-03-2020, 14:22   #9
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Aaa öyle oluyor mu? Ben öyle patatesleri hepsini toptan toprağa gömmek gerekir diye sanıyordum
Oluyormuş ben de tecrübe etmiş oldum.

Eski 31-03-2020, 14:52   #10
Ağaç Dostu

patatesler geçen hafta bahçede yerlerini aldı. Bahçede bir köşeye maydanoz ve roka çimlendi, paylaşımda sayın sinanpls tan gelen bezelyeler ve sayın enbal dan gelen yıldız çiçeği yumruları toprağa kavuştu.

Baklalarımız büyümeye başlamış onların dipleri kazıldı, bugün itibariyle çimlediğim ama çıkmamış olan biberler, patlıcanlar ve domatesler yoklanıp yeniden çimlendirmeler yapıldı.

Bugün itibariyle de salatalık ve kavun karpuzların çimlendirmelerine başlıyorum.

Hocalarıma ve paylaşımda bulunan dostlara bir daha saygılar sunarım.

Düzenleyen elifaydin : 10-04-2020 saat 19:55 Neden: Harf hatası
Eski 10-04-2020, 13:56   #11
Ağaç Dostu

şaşıranlardan...

Buraya epey bir şaşkınlık yaşamaya başlayan iki tane çarliston bırakalım.

Eklenen Resimler

Eski 10-04-2020, 17:37   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-11-2019
Alıntı:
Buraya epey bir şaşkınlık yaşamaya başlayan iki tane çarliston bırakalım.
Güzel şaşırmışlar elinize sağlık)

elifaydin beğendi.
Kahraman43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2020, 09:00   #13
Ağaç Dostu

Yıldız çiçeği yumrularını bahçede toprakla buluşturalı 2 hafta kadar oldu, yüzeye çıkmaları ne kadar sürer merak etmekteyim.
Bu arada nedense domatesler oldukça yavaş gidiyor. Biberlerin birçoğunu şaşırttım. Diğer çimlendirdiğim salatalık, kavun ve karpuzlar kendi yapraklarını çıkarmaya başladılar. Domateslere nazar değdi herhalde.
İlk denemede 13 tane patlıcan çimlemiştim toplam 4 tanesi çıkmıştı. İkinci denemeyi yaptım onun tohumunu teyzem vermişti onlardan ses yok. Ben galiba patlıcanda başarılı olamıyorum. ( Üçüncü deneme (yenilen pehlivan güreşe doymaz misali) paylaşımdan gelen tohumlardan tekrar yaptım bakalım.

TCM ve Portakal Rengi beğendi.
Eski 17-04-2020, 10:55   #14
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Yıldız çiçeği yumrularını bahçede toprakla buluşturalı 2 hafta kadar oldu, yüzeye çıkmaları ne kadar sürer merak etmekteyim.
Bu arada nedense domatesler oldukça yavaş gidiyor. Biberlerin birçoğunu şaşırttım. Diğer çimlendirdiğim salatalık, kavun ve karpuzlar kendi yapraklarını çıkarmaya başladılar. Domateslere nazar değdi herhalde.
İlk denemede 13 tane patlıcan çimlemiştim toplam 4 tanesi çıkmıştı. İkinci denemeyi yaptım onun tohumunu teyzem vermişti onlardan ses yok. Ben galiba patlıcanda başarılı olamıyorum. ( Üçüncü deneme (yenilen pehlivan güreşe doymaz misali) paylaşımdan gelen tohumlardan tekrar yaptım bakalım.
Yıldızları seneye şöyle yapın; bu zamanlarda batı bölgelerde çimlenmeye başlarlar zaten, siz bir gün suda bekletin ve toprağa öyle ekin. Veya süğmeye başladıklarını gördüğünüzde ekin. Toprak daha sıcak değil ise ancak çıkarlar. Ektiğinizde bol su vereceksiniz ilk etapta.

Eski 17-04-2020, 13:08   #15
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Yıldızları seneye şöyle yapın; bu zamanlarda batı bölgelerde çimlenmeye başlarlar zaten, siz bir gün suda bekletin ve toprağa öyle ekin. Veya süğmeye başladıklarını gördüğünüzde ekin. Toprak daha sıcak değil ise ancak çıkarlar. Ektiğinizde bol su vereceksiniz ilk etapta.
Biz de batıdayız ancak kuzey batıdayız. Ektiğimde yeşermeye başlamışlardı, o nedenle şimdiye çıkmış olmalıydı diye düşündüm. Gerçi bir süre havalar da soğuk gitti şunun şurasında birkaç gündür sıcak görüyoruz. Aynı anda ektiğim diğer soğanlar burunlarını göstermeye başladığı için acele ettim belki de. Ben ektim üzerine 4 gün boyunca yağmur yağdı. Bekleyip göreceğiz anlaşılan.

Eski 17-04-2020, 19:36   #16
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Ancak çıkarlar, renkleri de önemli, sarı en erken çıkan oluyor hep bizde.

Eski 18-04-2020, 11:06   #17
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Patlıcan en zor çimlenen tohum. Sonra biber geliyor. Domates nazlı. Yalnız değilsiniz.
Tohum almayı iyi bilen paylaşımcı olursa şansımız biraz artıyor. Geçen yıl paylaşımdan edindiğim aydın karası patlıcan tohumlarında çimlenme sıfır. Islak havlu yöntemi kullanmama karşın hiç çimlenmedi.
Diğerlerinde ıslak kağıt havlu+poşet işe yarıyor. Tohumu havluya koyduktan üç gün sonra, günlük gözlemeye başlıyorum. Uç verenlerin durumunu gözlüyorum. Uç boyu 2 mm yi geçtiği zaman bardağa aktarıyorum. Çimlenme verimi (bardağa aktardıklarımın) % 90 dan aşağı düşmüyor.
Domates hızla büyümeye başlıyor. Biber büyüsem mi büyümesem mi diye nazlandıktan sonra normale dönüyor. Yaklaşık 3-4 gerçek yaprak oluşuncaya kadar. Patlıcan sabır çektiriyor. Patlıcanın gerçek yaprakları oluşmaya başladığında ise biberi geçiveriyor.
Benim deneyimim böyle. Fide haline gelmeleri 8 haftadan az olmuyor.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2020, 13:51   #18
Ağaç Dostu

Yıldızlardan 2 tanesi kendini gösterdi. Diğerleri için beklemeye devam ediyorum. Birkaç gündür siteye giremedim çünkü bu yılın başından bu yana kanserle mücadele etmekte olan kedimiz son günlerde ağırlaştı ve dün kaybettik.
Bu dönem içerisinde fidelerle de pek ilgilenemedim açıkçası. Kör topal yaşamaya çalışıyorlar garipler.

Eski 27-04-2020, 15:50   #19
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Başınız sağolsun. Fideler de ilginizle beraber kısa zamanda kendini toparlayacaktır hiç merak etmeyin..

elifaydin beğendi.
Eski 27-04-2020, 17:35   #20
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim Sayın Aloe...

Eski 29-04-2020, 15:52   #21
Ağaç Dostu

bakla-karınca kavgası

Baklalarım karınca istilası altında. Sadece dolaşmakla kalmıyorlar gövdede siyah siyah birşeyler oluşmuş. Tecrübeli arkadaşlarımın önerilerini bekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 29-04-2020, 18:44   #22
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Baklalarım karınca istilası altında. Sadece dolaşmakla kalmıyorlar gövdede siyah siyah birşeyler oluşmuş. Tecrübeli arkadaşlarımın önerilerini bekliyorum.
https://www.dailymotion.com/video/x1znafq
Bu video size yardımcı olacaktır.

Bu bitlerden kurtulmak için organik tariflerden kullanabilirsiniz

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2020, 22:28   #23
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
https://www.dailymotion.com/video/x1znafq
Bu video size yardımcı olacaktır.

Bu bitlerden kurtulmak için organik tariflerden kullanabilirsiniz
izledim ve inanamadım. Yarından tezi yok ilaç hazırlayacağım.

Eski 29-04-2020, 22:29   #24
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şehirliköylü Mesajı Göster
Tecrübeli değilim ama aynı sorunu pek çok bitkide yaşadım, geçen seneden öğrendiğim: karıncalar ortada yokken ne ekebilirsem kardır. Bu yüzden baklalarımı daha erken ektim, (tam tarihi not almamışım ama ekim sonu diyebilirim) şu anda iç bakla hasat ediyorum.
Bir de baklalar çabuk olgunlaşsın diye herhalde burada çiçekten baklaya dönüp, oluşan baklalar 2-3 cm. gibi olduğunda bitkinin tepesini (filizlerini) koparıyorlar. Zannedersem böylece, bitki mevcut çiçeklerini geliştirip, yenilerini geliştirmek için güç harcamıyor. Yani karıncalar ve bitleri gelmeden önce hasat aşamasına gelmek bir çare olabilir.

Yine de ev yapımı pek çok ilaç reçetesi var: Ev yapımı ilaçlar
Yaprak bitleri için: 1 lt suya 2 çorba kaşığı arap sabunu + 2 kaşık sıvı yağ + 3 diş sarımsak + bol acı biber. bolca hazırlıyorum, önce kadın çorabıyla süzüyorum, fıs-fıs ile sürekli püskürtüyorum.
Bu ilaçtan hazırlamıştım ama İstanbul'da kaldı. Yarın burada hazırlamak lazım

Eski 06-05-2020, 13:14   #25
Ağaç Dostu

Yine yeni bir sorun ile buradayım, acemilik ne zor. Bahçeye ekmiş olduğumuz patateslerin karınca istilası altında olduğunu gördük bugün. Her bir kökte karınca malikanesi var gibi toprak kabartılmış, bitkiler boyunlarını bükmüş, halimiz nicedir durumundalar. komşuma sordum şaşırdı, yapmaz karınca bişey beyaaa dedi. Ama sonuç ortada. Ne önerirsiniz bana?

Acaba ben karıncaların şehrini mi işgal ettim bilemedim şimdi.

devrann beğendi.

Düzenleyen elifaydin : 06-05-2020 saat 13:16 Neden: eksik yazım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024