agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni203Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-08-2020, 22:52   #61
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obabilgesi Mesajı Göster
Malum kazadan dolayı bu sene tüm fideleri kaybetmiş ve bahçe yapmamıştım. Ama, o dönem henüz bahçeye nakledilemeyecek kadar ufak fideler İstanbul’da sağ salim kaldı ve büyümeye devam ettiler... Bu da onlardan biri;
Sevgili Şeftali çiçeğinden gelen sinemaki... 3 tohum ekmiş, %100 oran ile hepsi çimlenmişti. Hatta çiçeğe bile geçtiler

Sevgili Obabilgesi, sinamekiden yüzünüz güldüğü için çok sevindim. Gerçekten görselliği çok gözalıcı bir bitki, ben de gittikçe daha çok hayran oluyorum.

Siz sezon başında büyük bir imtihan yaşadınız, ben de yakın zamanda.. Arazimize yaban domuzları dadandı ve bahçelerimizi mahvettiler. Her gün yeniden düzeltmeye çalışsak da hemen her gece yeniden geldiler ve ekinlerimin yüzde 90'ını (Etkinlik'ten aldıklarım da dahil) kaybettim. Çok üzgünüm. Kendime daha yeni geliyorum ve bu konuda bilgi verip bahçemin halini gösteren resimleri yakında paylaşacağım.

Sadece kader ortaklığından dolayı ve bu postta adım geçtiği için önce sizinle paylaşmak istedim.

İyi çalışmalar dilerim.

TCM ve its_just_a_ride beğendi.
Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2020, 00:16   #62
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Şeftali çiçeği Mesajı Göster
Sevgili Obabilgesi, sinamekiden yüzünüz güldüğü için çok sevindim. Gerçekten görselliği çok gözalıcı bir bitki, ben de gittikçe daha çok hayran oluyorum.

Siz sezon başında büyük bir imtihan yaşadınız, ben de yakın zamanda.. Arazimize yaban domuzları dadandı ve bahçelerimizi mahvettiler. Her gün yeniden düzeltmeye çalışsak da hemen her gece yeniden geldiler ve ekinlerimin yüzde 90'ını (Etkinlik'ten aldıklarım da dahil) kaybettim. Çok üzgünüm. Kendime daha yeni geliyorum ve bu konuda bilgi verip bahçemin halini gösteren resimleri yakında paylaşacağım.

Sadece kader ortaklığından dolayı ve bu postta adım geçtiği için önce sizinle paylaşmak istedim.

İyi çalışmalar dilerim.
Hay Allah, sizlere de çok çok geçmiş olsun Aman sağlığınız yerinde olsun da, bir sonraki sezon bahçe gene yapılır.
2020 yılı biz bahçe ile uğraşanlar açısından çok zorlu bir yıl oldu. Zamansız yağmurlar, dolu felaketi, pandemi sebebiyle ulaşım sıkıntısı vb o kadar çok engel çıktı ki karşımıza.
Belki de olağan akışa teslim olmak gerekirdi, karşılaştığım problemlerle o kadar inatlaştım ki en sonunda bacaktan oldum. Şuan çapraz bağ ve menisküs ameliyatlarına sıra geldi. Lakin pandemi sebebiyle biraz daha bekleyeceğiz.
Evet bende o kadar sevdim ki sinemakiyi, eli kulağında bugün yarın çiçek açacak. O zaman da görselleri paylaşacağım mutlaka. Bu güzelliği yetiştirme şansı tanıdığınız için de tekrar teşekkür ederim...

obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2020, 10:19   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Şeftali çiçeği Mesajı Göster

İyi çalışmalar dilerim.
Çok geçmiş olsun söyleyecek söz bulamadım.

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2020, 16:48   #64
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Çok geçmiş olsun

nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2020, 13:55   #65
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Teşekkürler Muda :)

Sarı Kantaron (St. John’s Worth), (Hypericum perforatum)
Aslında çokca tohum göndermiştiniz sevgili Muda, hepside çimlenmişti. Fakat kimilerinin tabiriyle su kesiği denilen illet peydah oldu ve filizlerin hepsi toprak hizasından çürüdü.
Bir süre sonra geriden birkaç tohumun daha çimlendiğini görünce, gözümü karartıp o çimlenen 3-5 mikro filizi derhal bir bardağa şaşırtıp kurtarabildim. Şimdilik durumları iyi ve çok şükür kazadan kurtulup, önümüzdeki sezon bahçeye nakil olmayı bekleyenlerden...

Eklenen Resimler

Eski 26-09-2020, 20:58   #66
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obabilgesi Mesajı Göster
Sarı Kantaron (St. John’s Worth), (Hypericum perforatum)
Aslında çokca tohum göndermiştiniz sevgili Muda, hepside çimlenmişti. Fakat kimilerinin tabiriyle su kesiği denilen illet peydah oldu ve filizlerin hepsi toprak hizasından çürüdü.
Bir süre sonra geriden birkaç tohumun daha çimlendiğini görünce, gözümü karartıp o çimlenen 3-5 mikro filizi derhal bir bardağa şaşırtıp kurtarabildim. Şimdilik durumları iyi ve çok şükür kazadan kurtulup, önümüzdeki sezon bahçeye nakil olmayı bekleyenlerden...
Sn. obabilgesi;

İlk tohum ekmeye başladığım zaman ben de sizinle aynı hataya düşmüştüm. Elimdeki bütün tohumları ekmiş olumsuzluklar olunca da hiç tohumum kalmadığı için sezonu tek tük kalanlarla idare etmiştim.
Arkadaşlarımız ne kadar yazsak da ellerindeki bütün tohumları daha havalar tam ısınmadan ekmekte, yeterli sıcak ve ışık olmaması nedeni ile bir anda büyüyen fideler uzayıp daha sonra kurumaktalar. Ben artık elimdeki tohumların tamamını değil bir kısmını ekiyorum. Bunun iki faydası oluyor. Kademeli ekim yapınca fidelerin tamamının ölmesinin önüne geçiyorum. İkinci olarak farklı zamanlarda ekim yapılması durumunda ürün alma zamanı daha fazla uzuyor.

Sarı kantaron çok yıllık bir bitki. Minicik tohumdan çıkıp büyüdüğü zaman uzun yıllar boyu çiçek açabilmekte. Benim damlama sulama yapılan alanda kendi kendine tohum çimlenmekte. Biraz büyüdükten sonra toprağı ile birlikte alıp ilkbaharda istediğim yere götürdüğüm zaman rahat bir şekilde büyümekteler.

Umarım istediğiniz gibi olur. Yeniden geçmiş olsun.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2020, 10:01   #67
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sn. obabilgesi;

İlk tohum ekmeye başladığım zaman ben de sizinle aynı hataya düşmüştüm. Elimdeki bütün tohumları ekmiş olumsuzluklar olunca da hiç tohumum kalmadığı için sezonu tek tük kalanlarla idare etmiştim.
Arkadaşlarımız ne kadar yazsak da ellerindeki bütün tohumları daha havalar tam ısınmadan ekmekte, yeterli sıcak ve ışık olmaması nedeni ile bir anda büyüyen fideler uzayıp daha sonra kurumaktalar. Ben artık elimdeki tohumların tamamını değil bir kısmını ekiyorum. Bunun iki faydası oluyor. Kademeli ekim yapınca fidelerin tamamının ölmesinin önüne geçiyorum. İkinci olarak farklı zamanlarda ekim yapılması durumunda ürün alma zamanı daha fazla uzuyor.

Sarı kantaron çok yıllık bir bitki. Minicik tohumdan çıkıp büyüdüğü zaman uzun yıllar boyu çiçek açabilmekte. Benim damlama sulama yapılan alanda kendi kendine tohum çimlenmekte. Biraz büyüdükten sonra toprağı ile birlikte alıp ilkbaharda istediğim yere götürdüğüm zaman rahat bir şekilde büyümekteler.

Umarım istediğiniz gibi olur. Yeniden geçmiş olsun.
Çok teşekkür ederim...
Çok haklısınız, acemi olduğum bir gerçek ama aslında bende hep yedekleyerek ekim yapıyorum. Kantaron yabani olduğu için, arsızdır her halükarda çimlenir zaten diye bir yanılgıya düştüm. Sığ ama geniş bir kaba serpince hepsi çimlendi ama dediğim gibi su kesiği oldu, yani bu ihtimali hiç düşünemedim.
Şimdi kurtarabildiğim 3-5 kök mevcut, artık ev ihtiyacı kadar kendi tohumundan üretirim. Bu arada tohumları komple kaybettiğimi düşünüp bir firmadan topas varyetesini de edinmiştim.
Şimdi iki farklı türü çoğaltıp, yapacağım yağı kıyaslayacağım, gelişmeleri yazarım mutlaka. Tekrar çok teşekkürler...

Eski 27-09-2020, 16:02   #68
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Saksıda da çok kolay kök çürüklüğü yaşayabiliyor sarı kantaron. En güzeli bahçede bir tarhta çimlendirip kendi haline bırakmak.

obabilgesi beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2020, 23:00   #69
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Saksıda da çok kolay kök çürüklüğü yaşayabiliyor sarı kantaron. En güzeli bahçede bir tarhta çimlendirip kendi haline bırakmak.
Doğrudur, ama işte bu sezon malûm hiçbirşey istediğimiz gibi gitmedi ki. Bir kök domates bile ekemedim. Artık kurtarabildiklerimle önümüzdeki sezon devam edeceğim...
Hoş, önümüzdeki sezon da inşaata başlanacak sanırım, nasıl olacak bilmiyorum. Kısmet, rabbim güzel yazılar yazdı hakkımızda inşallah

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024