agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni203Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-03-2020, 00:53   #1
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
obabilgesi / Tohum Paylaşım sonrası çalışmalar (Balıkesir/Gönen) 2020

Hepimize hastalıktan uzak, bereketli bir sezon dileyerek ilk gönderimi paylaşmak istiyorum...

Etkinlikte taleplerim şu şekildeydi;

TCM = Çekirdek
Dutlubahçe = Yer kirazı (physalis pruinosa)
Kaktüs = Dinozor Kavun (White Ivory, Ivory Gaya)
Sezerakk = Blue beauty domates / Bulgar pembesi
Thunderon = Kadife çiçeği / Dereotu
Şehirliköylü = Melisa (oğulotu)
Meeteine = Lif kabağı
Uzunkum = Kudret narı / Bornova bamyası
Şeftali çiçeği = Sinemaki
Bahçeden = Çıbrıska / Kırmızı malabar ıspanağı / Haseki küpesi
Üçcin = Altınçilek / fesleğen
Kenger = Lavanta
Muda = Sarı Kantaron
İstcallst = Sarımsak otu
Ciminli = Börülce
Atılgan = Alakır Etlisi domates
(bu vesile ile tüm paylaşımcı forumdaşlara ve dağıtımda emeği geçen gönüllülere tekrar teşekkür ederim)

Hayatımda ilk defa bir tohum paylaşım etkinliğine katıldım, gerçekten inanılmaz heyecan verici bir süreçti. Hele tohum zarfımı elime aldığım an o minicik şeylerin beni bu kadar heyecandırabileceğini hiç düşünmemiştim...
Şuan için sadece lavanta tohumlarını soğuk katlamaya alarak, sinemaki tohumlarının ekimini yaptım. Geri kalan tohumları toprakla buluşturmak için mart sonunu bekliyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen obabilgesi : 04-04-2020 saat 11:31
obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2020, 12:29   #2
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Teşekkürler İstcallst :)

Sarımsak Otu (garlic chives)
Güzel bir çimlenme yüzdesiyle hayata merhaba dediler. Sarımsak aromasını çok sevdiğim için gözde baharatlarımdan biri olacağı kesin!

Eklenen Resimler

Eski 02-04-2020, 15:09   #3
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Teşekkürler Şeftali çiçeği :)

Sinemaki
O sarı çiçeklerini görmek için sabırsızlandığım bir bitki. Henüz bir tanesi çimlendi ve sanırım tek başına büyüyecek. Çayını içtikçe sizi hatırlayacağım, tekrar teşekkürler sevgili Şeftali çiçeği

Eklenen Resimler

Düzenleyen obabilgesi : 04-04-2020 saat 11:27 Neden: Paylaşımcı üye ismini yanlış yazmışım.
Eski 04-04-2020, 08:09   #4
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Teşekkürler Şehirliköylü :)

Melisa (oğulotu)
Ufaklıklar yüzlerini göstermeye başladılar. Rahatlatıcı etkisi sebebiyle çoğaltıp, tarhımda geniş bir yer ayırmayı düşündüğüm şifalı otlardan biri. Tekrar teşekkür ederim

Eklenen Resimler

Eski 09-04-2020, 07:03   #5
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Teşekkürler Sezerakk :)

Bulgar Pembesi & Blue Beauty Domates
Geçtiğimiz sezon bulgar pembesinin lezzeti ve iriliği, blue beauty’nin ise hem lezzeti, hem verimi, hem de dayanıklılığı üzerine aldığım methiyeler yüzünden tohumlarının peşine düşmüştüm. Etkinlikte paylaşan olunca da, kısmetime düşene talip oldum. En hızlı çimlenen domates tohumları bunlar oldu, biraz daha gelişince ilk şaşırtmalarını yapacağım. Bu iki türü devam ettireceğim için, çapraz tozlaşma olmadığını umuyorum...
Emeğiniz ve paylaşımınız için tekrar teşekkürler sevgili Sezerakk

Eklenen Resimler

Düzenleyen obabilgesi : 11-04-2020 saat 06:49
Eski 09-04-2020, 08:39   #6
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
En sevdiğim domatesler... Domates kendine döllenen bitki olduğu için bu ihtimal çok düşük ama yine de grup grup dikin fideleri.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2020, 19:28   #7
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
En sevdiğim domatesler... Domates kendine döllenen bitki olduğu için bu ihtimal çok düşük ama yine de grup grup dikin fideleri.
Zaten sizden feyz aldım bu türlerde
Umarım o düşük ihtimal hiç gerçekleşmemiştir. Özellikle domateslerde tohum saflığını koruyarak, kendi tohumlarımdan bu türlere devam etmek istiyorum. Bu sayede elde edeceğim tohumlar, bulunduğum bölgede nesilden nesile yerelleşerek verim, kalite ve dayanıklılıkta artılar kazanacaktır.
Yalnız bişey soracağım, sizde ki bulgar domatesi kırmızı mıydı, yoksa pembe miydi?

bilenyum ve TCM beğendi.
Eski 09-04-2020, 21:52   #8
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obabilgesi Mesajı Göster
Bulgar Pembesi & Blue Beauty Domates
Geçtiğimiz sezon bulgar pembesinin lezzeti ve iriliği, blue beauty’nin ise hem lezzeti, hem verimi, hem de dayanıklılığı üzerine aldığım methiyeler yüzünden tohumlarının peşine düşmüştüm. Etkinlikte paylaşan olunca da, kısmetine düşene talip oldum. En hızlı çimlenen domates tohumları bunlar oldu, biraz daha gelişince ilk şaşırtmalarını yapacağım. Bu iki türü devam ettireceğim için, çapraz tozlaşma olmadığını umuyorum...
Emeğiniz ve paylaşımınız için tekrar teşekkürler sevgili Sezerakk
Bu gönderiyi gördüğüme çok çok mutlu oldum. Bende önce büyütüp yememe, ardından paylaşıma sokup çoğalmasına vesile TCM abime ve sürdürdüğünüz için size çok teşekkür ederim. Ellerinize sağlık.

Sezerakk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2020, 22:28   #9
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Zaten sizden feyz aldım bu türlerde
Umarım o düşük ihtimal hiç gerçekleşmemiştir. Özellikle domateslerde tohum saflığını koruyarak, kendi tohumlarımdan bu türlere devam etmek istiyorum. Bu sayede elde edeceğim tohumlar, bulunduğum bölgede nesilden nesile yerelleşerek verim, kalite ve dayanıklılıkta artılar kazanacaktır.
Yalnız bişey soracağım, sizde ki bulgar domatesi kırmızı mıydı, yoksa pembe miydi?
Bendeki kırmızıydı ama özellik olarak aynıdır muhtemelen, seneye pembesini alayım sizden kırmızı - pembe karıştırayım.

Eski 09-04-2020, 22:35   #10
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sezerakk Mesajı Göster
Bu gönderiyi gördüğüme çok çok mutlu oldum. Bende önce büyütüp yememe, ardından paylaşıma sokup çoğalmasına vesile TCM abime ve sürdürdüğünüz için size çok teşekkür ederim. Ellerinize sağlık.
Ben de hem @Sezerakk kardesimden hemde degerli arkadasimiz @mertan 'dan gelen blue beauty domates tohumlarini karistirarak ektim. Bilerek karistirdim ki saglikli bir tur elde edeyim. Bu sene bu domatesi etraflica inceleyecegim.

Sizlere cok tesekkurler

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2020, 22:36   #11
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Bendeki kırmızıydı ama özellik olarak aynıdır muhtemelen, seneye pembesini alayım sizden kırmızı - pembe karıştırayım.
Ben ikiser adet hem pembe hem kirmizi cesidini cimlendiriyorum. Yorumlarimizi yapalim eger becerebilirsek...

obabilgesi, bilenyum ve TCM beğendi.
Eski 10-04-2020, 08:00   #12
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Elbette becereceğiz, hem de çok güzel becereceğiz Sevdim bu fikri, bu sayede ben de artılarıyla galip gelenle devam ederim.
Yalnız bişey dikkatimi çekti, sanırım Sezerakk bey tohumları sizden edinmiş, geçmişte bulgar pembesi paylaşımınız olmuş muydu sevgili TCM? Çünkü ben Sezerakk beyden pembe etiketiyle edindim. Eğer tohumlar sizden edinildi ise ve siz pembe varyetesini geçmişte hiç paylaşıma açmadıysanız, sanırım bende kırmızısını yetiştiriyorum... Ne dersiniz?

Düzenleyen obabilgesi : 10-04-2020 saat 10:30
Eski 10-04-2020, 17:54   #13
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bende Bulgar pembesi olmadı hiç, sanırım @Sezerakk kardeşim pembeyi başka birinden aldı, daha düşük ihtimal benden aldığı kırmızıyı bir şekilde yanlışlıkla pembe yaptı ve öyle devam etti.

Eski 10-04-2020, 19:26   #14
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Alıntı:
Bende Bulgar pembesi olmadı hiç, sanırım @Sezerakk kardeşim pembeyi başka birinden aldı, daha düşük ihtimal benden aldığı kırmızıyı bir şekilde yanlışlıkla pembe yaptı ve öyle devam etti.
O zaman en net cevabı sn @Sezerakk verecektir. Bende merak ettim şimdi, bekleyelim bakalım...

Eski 10-04-2020, 23:16   #15
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2017
Alıntı:
O zaman en net cevabı sn @Sezerakk verecektir. Bende merak ettim şimdi, bekleyelim bakalım...
Sn. TCM abimin 2017-2018 senesinde dağıtıma soktuğu Bulgar Domatesi. Ben ömrüm boyunca Bulgar Domateslerini hep Pembe olarak bildiğimden aklıma öyle yer edinmiş. Fotoğrafı tekrar inceledim. Buraya da ekleyeyim ama aynısı.

Eklenen Resimler

Sezerakk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2020, 06:48   #16
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Haklısınız Sezer bey, benimde kulağımda hep bulgar pembesi diye yer etmiş bir varyete var. Fotoğrafdaki domatesin rengi yanıltmaya müsait, ama detaylı inceleyince kırmızı Bu arada ciddi ağız sulandırıcı duruyor, iyi ki edinmişim...
Cvp için teşekkürler

Eski 11-04-2020, 08:22   #17
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Bir kişi domatesin altından bakarak, diğeri üstünden bakarak konuşuyorsa ikisi de haklı olamaz mı ?

obabilgesi, TCM ve elifaydin beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2020, 10:38   #18
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

İki sezon öncenin domatesleri;

Sağ öncen başlarsak; blue beauty - russian cossack ve hafize...Sağ arkadan devam edersek Bulgar domatesi - Ödemiş in oturak domatesi ve muhtemelen tula domates...

Resime bakınca Bulgar domatesi de Hafize Baliç pembesi gibi pembemsi renkte değil mi, aslında @ Portakal Rengi nin dediği gibi alttan üstten değil de kabuğunu soyup içinin rengine bakmak gerek diye biliyorum (forumdan duymuştum galiba) Sanırım hepimiz haklıyız, bu yıl nasip olursa hepimiz dört bi taraftan içinin dışının çiğ ve pişmiş resimlerini çekip karşılaştıralım, dağılabiliriz artık.

Eklenen Resimler

Eski 12-04-2020, 18:23   #19
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Teşekkürler Atılgan :)

Alakır Etlisi
Çok verimli olduğunu bildiğim, özellikle sosluk olarak olarak değerlendireceğim bu türün tohumlarını temin etme fırsatı sunan sn @Atılgan’a tekrar teşekkür ederim...

Eklenen Resimler

Eski 12-04-2020, 19:19   #20
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

İki arkadaşın ellerini ayırmaya kıyamadınız mı Hafif ıslatıp tohum kılıfını asılıverin.

Eski 12-04-2020, 19:51   #21
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Ben bir çok arkadaşa sorarak domates çeşidi olarak şu 3 çeşit onay aldı;
1-) Bulgar Domatesi
2-) Blue Beauty
3-) Heybetli Domates

Ben 1 ve 2. çeşidin yanına yurt dışından edindiğim "Black Russian" çeşidini de deneyeceğim. ilk izlenimlerime göre Black Russian çeşidi, gelişme olarak hepsini geçecek gibi. Bakalım lezzet olarak hangisi geçecek(Heybetli hariç)

obabilgesi beğendi.
Eski 12-04-2020, 21:22   #22
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Alıntı:
İki arkadaşın ellerini ayırmaya kıyamadınız mı Hafif ıslatıp tohum kılıfını asılıverin.
Çok minikler yahu, yeni çıktılar... Kendileri ayırsınlar artık, biraz mücadele etmeyi öğrensinler

Eski 12-04-2020, 21:38   #23
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Ben bir çok arkadaşa sorarak domates çeşidi olarak şu 3 çeşit onay aldı;
1-) Bulgar Domatesi
2-) Blue Beauty
3-) Heybetli Domates

Ben 1 ve 2. çeşidin yanına yurt dışından edindiğim "Black Russian" çeşidini de deneyeceğim. ilk izlenimlerime göre Black Russian çeşidi, gelişme olarak hepsini geçecek gibi. Bakalım lezzet olarak hangisi geçecek(Heybetli hariç)
İlk iki şık için ben de çok ümitliyim, heybetliyi ise artık seneye denerim. Bu sene brandvine pembe ve kırmızı, alakır etlisi, blue beauty, Gönen kırmızısı, bulgar domatesi ve pembe köylüm ektim. Pembe köylüm geçen sene lezzetinden en memnun kaldığım türdü. Gerekli izolasyonu sağlayıp, önümüzdeki sezon mutlaka tohumlarını paylaşacağım.
Diğer tür yorumlarını da artık tattıkça yaparım

Eski 13-04-2020, 14:29   #24
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Çok minikler yahu, yeni çıktılar... Kendileri ayırsınlar artık, biraz mücadele etmeyi öğrensinler
Ortadan gerçek yaprak çıkacak hatırlatırım, 'bu önümdeki de kim, nereye geldim, bu nasıl dünya' demesin, biz yeterince diyoruz zaten.

** Ben ikisinin yanına Hafize Baliç Pembesi ekiyorum çoğunluk, hani kışın marketlerde taş gibi (her açıdan) domatesler olur ya, domates güzeli, dayanıklı, düzgün hatlı, orta büyüklükte... aklınızda olsun. Bu yıl big cheef ekiyorum ben de, bakalım seneye tercihlerimiz değişecek mi.

Eski 13-04-2020, 20:49   #25
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Alıntı:
Ortadan gerçek yaprak çıkacak hatırlatırım, 'bu önümdeki de kim, nereye geldim, bu nasıl dünya' demesin, biz yeterince diyoruz zaten.

** Ben ikisinin yanına Hafize Baliç Pembesi ekiyorum çoğunluk, hani kışın marketlerde taş gibi (her açıdan) domatesler olur ya, domates güzeli, dayanıklı, düzgün hatlı, orta büyüklükte... aklınızda olsun. Bu yıl big cheef ekiyorum ben de, bakalım seneye tercihlerimiz değişecek mi.
Minikler kabukları attılar bile
Bu sezon saymış olduğum türleri deneyip bir bakalım, seneye Hafize Baliç’i ve yorumunuza göre big cheef’i de denerim mutlaka Tercihlerin değişmesinden ziyade farklı türlerin lezzetlerini, kokularını vs merak edip, sanırım insan hep bir arayışta oluyor. Tabi zamanla demirbaş türler kafada belirir ve biraz hız keserim ama yeni bahçıvan olarak denemek istediğim daha çok tür var Hedef en lezzetli, en kokulu, en verimli ve en dayanıklı türleri yakalamak...

Eski 19-04-2020, 11:14   #26
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Domateslerimizde ilk şaşırtmalara başladık Umarım şu günler bir an önce geçer ve bahçeye dikmek de nasip olur...

Eklenen Resimler

OSMAN45, Muda, Asoo ve 6 kişi beğendi.
Eski 23-04-2020, 19:09   #27
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Teşekkürler Muda :)

Bilyalı Kekik
Çok istediğim bu varyetenin tohumlarını süpriz bir şekilde gönderen sevgili Muda’ya tekrar teşekkür ederim. Şuan ortalama 15 adet micro fidem var, ama seneye çoğaltıp tarhda geniş bir yer ayırmayı planlıyorum. Elinize, gönlünüze sağlık

Eklenen Resimler

Eski 23-04-2020, 21:29   #28
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Alıntı:
Domateslerimizde ilk şaşırtmalara başladık Umarım şu günler bir an önce geçer ve bahçeye dikmek de nasip olur...
3/49 iyi oran. Maşallah diyelim. Darısı başımıza.

obabilgesi beğendi.

Düzenleyen Asoo : 24-04-2020 saat 18:38
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2020, 21:51   #29
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
5/49 iyi oran. Maşallah diyelim. Darısı başımıza.
Teşekkür ederim, sanırım çimlenme oranını hesapladınız Aslında her bir türü bardaklarda çimlendirip, bu viyole şaşırttım ve türlere göre sıraladım. Fotoğrafda tamamı görünmüyor ama viyol 72 gözlü ve şaşırtılmayı bekleyen biraz daha fide var.

Eski 14-05-2020, 12:24   #30
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Teşekkürler Uzunkum :)

Kudret Narı
Sevgili Uzunkum’dan talep ettiğim tohumlardan biri olan kudret narı tohumlarım hayata merhaba dediler Henüz bir tanesi çimlendi, sanırım o biraz aceleci. Diğerlerininde toprak yüzüne çıkmasını dört gözle bekliyorum.
Diğer talebim olan bamya tohumları ise, direkt yerine ekeceğim için henüz beklemede...

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024