agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni146Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-03-2019, 10:56   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-02-2018
kbulbul / Tohum Paylaşım Sonrası (2019)

Merhabalar,
Ben de ilk defa bu yıl etkinlikten tohum temin ettim. Emeği geçen herkese tekrar teşekkür ederim. Etkinlikten ayrı olarak üyesi olduğum bir Gıda Topluluğunun üreticilerinden de bir hayli tohum temin etme şansım oldu.
Toprak hazırlığı, çimlendirme çalışmaları derken bir-kaç ay öncesinden çalışmalara başlamıştım. Tam bir aşamaya gelip, bazı fideleri şaşırtmaya hazırlanıyordum ki kritik bir hata sonucu çimlendirebildiğim tohumların büyük çoğunluğunu ziyan ettim. Başarısızlık ihtimalini dikkate alarak tohumların en fazla yarısını kullanmıştım. Yaklaşık bir aylık bir gecikme ile çimlendirme çalışmalarıma dün yeniden başladım.
Kendim için tuttuğum notları ve fotoğrafları kronolojik bir sırada buradan paylaşmak istiyorum ki hem benim gibi acemiler için yapılmaması gerekenlere bir örnek hem de buradaki ehil sahibi paylaşımcılardan faydalanma şansım olsun.

Asoo, TCM, telato ve 5 kişi beğendi.

Düzenleyen kbulbul : 26-03-2019 saat 18:26 Neden: Yazım hatası
kbulbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2019, 18:49   #2
Ağaçsever

2019.02.03_İlk sebze yatağının double-dig yöntemi ile hazırlanması

Ekim yapmayı planladığım iki farklı arazi mevcut. Bu mesajdaki fotoğraflarda görülen araziyi 4 ay önce almıştık. Ekim yapmayı planladığım bölüm çok sert ve taşlık bir yer. Kendi hazırladığım kompostlar ile zaman içinde toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini iyileştirmeyi hedefliyorum. Sebze yatağı olarak planladığım bu bölümü hazırlarken double dig (çift belleme) yöntemini kullandım.

Eklenen Resimler

blnturkek, Muda, pares ve 9 kişi beğendi.
Eski 26-03-2019, 18:57   #3
Ağaçsever

2019.02.24_İlk parti tohumlar pamuk arasında

Etkinlik dışı temin ettiğim tohumlardan dört çeşidi nemli pamuk arasına yerleştirip poşet ile sardıktan sonra sıcak bir yere bıraktım.

Eklenen Resimler

TCM, telato, ibocandan ve 5 kişi beğendi.
Eski 26-03-2019, 19:05   #4
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Koyduğunuz yer çok sıcak olmasın, arada kontrol edin. Bir de pamuk yerin tuvalet kağıdı kullanın, çimlenen tohumları pamuğun iplikçikleri arasından çıkarmak zor olabiliyor. Kombostlar pek güzel olmuş..

kbulbul, acemi25 ve ebd beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2019, 19:57   #5
Ağaçsever

2019.02.27_İşyeri bahçesi hazırlık

Burası da işyerimizin bahçesi. Bu alanda geçen yıl ticari tohumdan fide hazırlayıp domates ekmiştim. Gayet verimli görünürken iki hafta içinde tümü hastalıktan kurumuştu. Belledikten sonra gübreli toprak ve az miktar kompost ilavesiyle yeni sezona hazırlık yaptım.

Not: Fotoğraflardaki üst sağ tarafta görünen mavi branda altında kompost yığını var.

Eklenen Resimler

Eski 26-03-2019, 20:01   #6
Ağaçsever

2019.03.02_İkinci parti tohumların nemli kağıt havlu içinde çimlendirilmesi

Etkinlikten edindiğim tohumlar ile ikinci parti ekim...

Eklenen Resimler

blnturkek, Muda, Asoo ve 10 kişi beğendi.
Eski 27-03-2019, 10:27   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Elinize sağlık sebze yatakları güzel görünüyor. inşallah bu sene bir aksilik yaşamadan hasat yapabilirsiniz.
yerinizde olsam siyah süs biberleri saksılara ekmeyi düşünürdüm boyları küçük olduğu için bahçeden toplamak zor olabilir

blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2019, 13:14   #8
Ağaçsever

Öneriniz için teşekkür ederim. Ben de biberleri saksılarda yetiştirmeyi düşünüyordum. Hatta bazı domatesleri bile saksılarda yetiştirmeyi denesem mi diye aklımdan geçiriyorum.

acemi25 beğendi.
Eski 28-03-2019, 13:24   #9
Ağaçsever

2019.03.04_Pamuk içinde çimlenen tohumların ekilmesi

Pamuk içinde sekiz gün önce çimlenmeye bıraktığım tohumları ancak toprağa alabildim. Gecikme nedeniyle toprak karışımı aceleye geldi ve elenmemiş kompost ile dut ağacının altında yaprakların çürümüş olduğu bölümden aldığım toprak ile yaptığım karışımı kullandım.

Eklenen Resimler

Eski 28-03-2019, 13:35   #10
Ağaçsever

2019.03.09_Nemli peçete arasında çimlenen tohumların ekilmesi

Bunlar da bir hafta önce kağıt havlu arasında çimlenmeye bırakıp bu tarihte toprağa ektiğim tohumlar...

Eklenen Resimler

Eski 28-03-2019, 13:40   #11
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kbulbul Mesajı Göster
Pamuk içinde sekiz gün önce çimlenmeye bıraktığım tohumları ancak toprağa alabildim. Gecikme nedeniyle toprak karışımı aceleye geldi ve elenmemiş kompost ile dut ağacının altında yaprakların çürümüş olduğu bölümden aldığım toprak ile yaptığım karışımı kullandım.
Kürşat bey merhaba , çimlenen tohumlarin ilk çıkan yeşil yaprakları dışarıda kalacak toprağa gömmeyin. Ince bir işçilik gerekiyor dikkat edin kırılmasın kökler. Biz kapak toprağı olarak çimlenen tohumlar rahat çıkabilsin diye hafif malzeme olan hazır torf ya da hazırlamış olduğumuz cocopet +perlit karışımını kullanıyoruz.

kbulbul ve acemi25 beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2019, 13:54   #12
Ağaçsever

Resul Bey, bunların çimlenme oranında pek başarılı olamadığım gibi, çimlenenlerin sonu da ilk mesajımda belirttiğim üzere hazin, bir aylık emek de heba oldu (Arkası yarın serisi devam ediyor).
Ama olsun, vazgeçmek yok, içimizdeki şevk azalmış değil. Bu süreçte hatalarımız olsa da sizin gibi dostlar sayesinde doğruyu bulacağız inşallah.

aziztoprak ve acemi25 beğendi.
Eski 28-03-2019, 13:59   #13
Ağaçsever

2019.03.14_Üçüncü parti tohumlar cocopeat+perlit karışımına_1

Bu kez tohumları cocopeat+perlit karışımına doğrudan ektim.

Eklenen Resimler

Eski 28-03-2019, 14:00   #14
Ağaçsever

2019.03.14_Üçüncü parti tohumlar cocopeat+perlit karışımına_2

...

Eklenen Resimler

Eski 28-03-2019, 14:04   #15
Ağaçsever

Bu arada, mesaj sayım 30'u geçince "Yeni Üye"den "Ağaçsever" rütbesine terfi etmişim, mutlu oldum. Bir sonraki aşama "Ağaç Dostu" herhalde. Hayırlısı bakalım...

Resulgur ve acemi25 beğendi.
Eski 28-03-2019, 14:04   #16
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Resul Bey, bunların çimlenme oranında pek başarılı olamadığım gibi, çimlenenlerin sonu da ilk mesajımda belirttiğim üzere hazin, bir aylık emek de heba oldu (Arkası yarın serisi devam ediyor).
Ama olsun, vazgeçmek yok, içimizdeki şevk azalmış değil. Bu süreçte hatalarımız olsa da sizin gibi dostlar sayesinde doğruyu bulacağız inşallah.
Hazır torf alıp tohumları toplu şekilde direkt torfun içinde çimlendirin. Zaman çok daha bizde çimlendiriyoruz.

Fidelerin orta yapraklari çıktıktan sonra şimdiki toprağı kullanarak fideleri şaşırtabilirsiniz.

Neyse yapmışsınız.

kbulbul beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2019, 14:19   #17
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
...
Sayın kbulbul, kırmızı marul için geç kalmışsınız. İzmir'de 15-20 gün sonra sıcakların birden bastıracağını düşünürsek, daha fide olduklarında sapa kalkmaya başlamaları yüksek ihtimal. Ama ekmişsiniz artık. Umarım bir miktar büyürler de en azından tohum alabilirsiniz.

Kolay gelsin

kbulbul beğendi.
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2019, 16:01   #18
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Bu arada, mesaj sayım 30'u geçince "Yeni Üye"den "Ağaçsever" rütbesine terfi etmişim, mutlu oldum. Bir sonraki aşama "Ağaç Dostu" herhalde. Hayırlısı bakalım...
Yeni öğrendim bunu daha iyi mi..

Eski 29-03-2019, 14:16   #19
Ağaçsever

2019.03.21-22

İlk resimdekiler evin güneye bakan penceresindekiler, diğerleri birer gün arayla çekilmiş işyerinin güneye bakan penceresindekiler. Yalnız, işyerinin camları dış cephe için özel renkli olanlardan mıdır nedir, çıkan domatesler iki gün içinde zayıf bir şekilde boylandı.

Eklenen Resimler

Muda, TCM, telato ve 3 kişi beğendi.
Eski 29-03-2019, 14:39   #20
Ağaçsever

2019.03.24_İlk sera deneyimi ve yeni sebze yatağının bokashi ile hazırlanması_1

Yeterli ışık alamıyorlar düşüncesi ile sera ortamı oluşturmak amacıyla yavruları ikinci resimdeki düzeneğe 12:30'da bırakıp yeni bir sebze yatağı hazırlamak üzere köye doğru yola koyuldum.
Sebze yatağını kurduğum alan, çok sert, taşlık bir yapıda ve bel gibi bir aletle işlenmesi mümkün değil. Bokashi kompostlarını toprağa gömebilmek için kazma kullanmam gerekti. Altı bokashi ve kuru çınar yaprağı, üstüne bir miktar koyun gübreli bahçe toprağı, en üste de sıcak kompost yöntemi ile hazırladığım kompostu kullanarak yeni sebze yatağını hazırladım. Atıl kiremitler ile de çevreleyince yükseltilmiş yatak mantığında bir alan oluşmuş oldu. Alttaki bokashi dekompoze oldukça kompost ilavesiyle düşen seviyeyi yükselterek kiremitler hizasına kadar doldurabilmeyi hedefliyorum.
Bahçeden döndüğümde saat 17:30'du ve zarar görmemiş yavruları gece dışarda bırakmamak için tekrar içeriye aldım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen kbulbul : 02-05-2019 saat 15:52
Eski 29-03-2019, 14:43   #21
Ağaçsever

2019.03.24_İlk sera deneyimi ve yeni sebze yatağının bokashi ile hazırlanması_2

...

Eklenen Resimler

Eski 29-03-2019, 14:55   #22
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Direk güneş altında kalmasın ufaklar ben çatıdaki seraya baktım öğleyin, sera yüksekçe, ancak kapı kapalı halde 33 dereceydi iç ısı, kapıyı açtım 23 lere gelir. Sizinkinin yüksekliği de alçak gibi duruyor.

Eski 02-05-2019, 15:57   #23
Ağaçsever

2019.03.25_Tohum çimlendirmede ilk perdenin hazin sonu

Bir gün önceki mini sera denemesinden sonra bugün de benzer bir deneme gerçekleştirmek istedim. Özellikle domates fideleri (Afyon Tınaztepe, Berkeley Tie-Dye), yeterli ışık alamadıkları için olsa gerek sağlıksız görünüyorlardı. Öğle arası mukavva kutu içindeki fidelerin üzerine cam çerçeve yerleştirerek güneşe bıraktım. Yaklaşık iki saat sonra bakmaya gittiğimde fidelerin sıcaktan kavrulmuş olduklarını gördüm. Bir gün önceki denemede, fideler strafor kutu içindeydi ve kutunun üst taraflarındaki çıkıntılar nedeniyle az miktarda hava akımı sağlanıyordu. Ama bu defa, mukavva ile çerçeve arasında boşluk kalmadığı için kutu içerisindeki sıcaklık çok artmıştı (40 derece civarı sanıyorum).
Bu acı deneyim ile tüm emeklerim boşa gitmiş oldu. Sağlıksız görünen fidelerin durumlarını iyileştireyim derken özellikle sağlıklı görünen diğer domates (yerli ince kabuk, mikrop) fidelerimin heba olması büyük bir moral bozukluğu oluşturdu.

Eklenen Resimler

g.c. beğendi.
Eski 02-05-2019, 16:00   #24
Ağaçsever

2019.03.30_Sil baştan başlamak gerek bazen...

25.03.2019'daki hayal kırıklığı sonrası, hiç beklemeden aynı gün yine kilitli poşette nemli kağıt havlu arasına bazı tohumları yerleştirmiştim.
30.03.2019'da bu tohumları toprakla buluşturdum.

Eklenen Resimler

malbman beğendi.
Eski 02-05-2019, 16:03   #25
Ağaçsever

2019.04.02_Yine bana hüsran, bana yine hasret var...

25 Mart faciasından gazi olarak kurtulan bir adet domatesim ile ikinci parti ekip çimlenen tohumları kontrollü bir şekilde bir an önce ışığa kavuşturabilmek adına yeni taklalar atmaya başladım.
Rüzgarın azizliği ve benim düşüncesizliğim sonucu bir de baktım ki tohumlar ikinci kattan aşağı uçmuş. Hasar büyük ama yılmadan devam etmek adına tek tük sağlam kalabilen fideleri başka bardaklara aktardım.

Eklenen Resimler

acemi25 beğendi.
Eski 02-05-2019, 16:05   #26
Ağaçsever

2019.04.07_Sebze yatağı hazırlama çalışmalarına devam

Yeni sebze yatağını hazırlarken; yatak boyunca bir çukur açıp önce bokashi kompostunu, üzerine kuru yaprakları döküp toprakla karıştırdım. En üste de toprak ve kompost ilavesi yaptım.

Eklenen Resimler

Eski 02-05-2019, 16:06   #27
Ağaçsever

2019.04.10-16_Fidelere masa lambası desteği...

Yapı markete gidip bir masa lambası ve bulabildiğim en yüksek lümen değerine (1600 lm) sahip ampul alıp fideleri geceleri desteklemeye çalıştım ama ne kadar faydası oldu bilemiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 02-05-2019, 17:05   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Sizinki macera gerilim tadında olmuş, biraz da bahtsızlıklar var tabi filme dram ekleyen. Umarım bundan sonrası rast gider de bu kısımlar gülümseyerek hatırlanır.

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2019, 08:29   #29
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Yapı markete gidip bir masa lambası ve bulabildiğim en yüksek lümen değerine (1600 lm) sahip ampul alıp fideleri geceleri desteklemeye çalıştım ama ne kadar faydası oldu bilemiyorum.
Sayın kbulbul azminize hayran olmamak elde değil. Bizim buralara bahar geldi artık. Fidelerinizi gündüz bütün gün dışarıda bırakırsanız yeteri kadar ışık alacaklardır. Bu sayede yeterince doğal ışık alırlar ve gece ışık desteği vermenize gerek kalmaz bana sorarsanız. Tabii öğle saatlerindeki ısı artışını da göz önünde bulundurun. Henüz çok küçük olanlar kavrulabilir.

Çalışmalarınızda başarılar.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2019, 08:48   #30
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
kbulbul

azminize hayran kaldım. ışıklı ortam için artık gerek yok. çünkü havalar artık açıldı. güneş iyiden iyiye kendini gösterdi. bazı hatalarınızı söylemek istiyorum.

cam lı sera denemeniz camın aşırı şeffaf olması ve mercek görevi görmesi fideleriniz yakmış. cam üzerine ince bir naylon tabakası geçirmiş olsaydınız çok verimli olurdu.

ışıklı ortamda lümen sayısı kadar ışığın sıcaklık değeri de önemlidir. lümen tek başına yeterli değildir.

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024