agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni96Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-03-2019, 17:12   #1
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Asoo / Tohum Paylaşım sonrası çalışmalar (Bolu, Göynük) 2019

2019 Tohum paylaşım etkinliğinde 19 çeşit tohum edindim:

1- Dört renkli minik acı biber/İstcallst.

2- Sarı uzun kavun/Vizeli39.

3- Çerkes Mısırı (Patlatmalık)/Bay Şifacı.

4- Haseki Küpesi/Aleydi.

5- Ekinezya/Aleydi.

6- Yerli kızartmalık kabak açık yeşil/Muda.

7- Lif Kabağı/Selçuk Boz.

8- Horoz ibiği/Aysel Yavuz.

9- Turuncu Kozmos Çiçeği/Aysel Yavuz.

10- Yenilebilir krizantem/Bahçedenn.

11- Altın çilek/Bahçedenn.

12- Çerezlik kabak/Aziztoprak.

13- Yemeklik kabak/İncirli.

14- Cin mısır/Zekoş.

15- Latin çiçeği/Selçuk Boz.

16- Afyon uzun kabağı/Muda.

17- Gergana salatalık/Bahçedenn.

18- Yeni dünya/Birnefestoprak.

19- Halep karası patlıcan/Birnefestoprak

Bazı arkadaşlar tohumları çimlendirmeye başlamışlar. Maalesef bizim köy yayla gibi. Biraz daha sabretmem gerekecek. En azından ilk mesajı yazıp, konuyu açayım dedim.

Zekoş, Muda, aleydi ve 12 kişi beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2019, 23:47   #2
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Artık dayanamadım ve ben de tohumlarımın bir kısmını viyollere ektim.

Geçen sene çadırda yaşadığımız için tohumları gündüz dışarı, gece içeri taşıyarak fide haline getirmiştim. Geceleri sobalı ortamda oldukları için üşütmeden gelişmişlerdi. Bu sene sayı çoğaldı, çadırda soba da yanmıyor.

Biz de kış nedeniyle kullanmadığımız salonu fidelerimize ayırdık.

Uzun vadeli hava durumu oldukça iyi görünüyor, gündüzleri kısa kollu giysilerle dolaşıyorduk.

Ekimleri yaptık. ama bu gün hava aniden soğudu. Kabanla dolaştım bahçede. Birkaç gün geceler sıfırın altında 4-5 oC olacakmış.

Dışarısı -5 oC olunca, bizim salon da 1-2 oC olur. Çimlenen tohumlar veya nemli ortamda şişmeye başlayan tohumlar acaba zarar görür mü?

Ekilen tohumlar:

5- Ekinezya/Aleydi.

Name:  2019 viyole ekim..jpg
Views: 539
Size:  37.9 KB

(Diğer tohumları daha geç ekeceğim. Etkinlik harici elde ettiğim tohumları da buraya yazmıyorum.)

Salonda da sobam var fakat salonum hem büyük, hem de altındaki bodrum henüz kapatılmadığı için ısı kaybı çok fazla. Sobaya rağmen en fazla 6-7 oC a ulaştırabilirim.

Endişeli bir bekleyiş içindeyim.

Muda, telato, neşecan ve 7 kişi beğendi.
Eski 22-03-2019, 06:47   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Kolay gelsin, bereketli olsun. Nemlendirme işini fısfıs ile değil de çaydanlık gibi küçük bir ibrikle yaparsanız daha iyi olacağına inanıyorum.

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2019, 07:49   #4
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Kolay gelsin, bereketli olsun. Nemlendirme işini fısfıs ile değil de çaydanlık gibi küçük bir ibrikle yaparsanız daha iyi olacağına inanıyorum.
Önce fısfıs pozisyonunda çalıştırıyordum püskürtücüyü. Nemi kontrol ederken baktım ki. üst taraflar ıslanıyor ama içine nüfuz etmiyor, püskürtücünün ucunu gevşetip sizin önerinize yakın bir akış sağladım.

Bu çok önemli ve biz acemilerin başarısızlığına sebep olabilecek bir konu.

Teşekkürler.

İbrik ev ortamında benim gibi sakar biri için riskli. Bu püskürtücüyü ayarlayıp kullanınca biraz vakit alıyor ama sağı solu ıslatmıyorum.

Dutlubahçe beğendi.
Eski 22-03-2019, 08:28   #5
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
Artık dayanamadım ve ben de tohumlarımın bir kısmını viyollere ektim.

Geçen sene çadırda yaşadığımız için tohumları gündüz dışarı, gece içeri taşıyarak fide haline getirmiştim. Geceleri sobalı ortamda oldukları için üşütmeden gelişmişlerdi. Bu sene sayı çoğaldı, çadırda soba da yanmıyor.

Biz de kış nedeniyle kullanmadığımız salonu fidelerimize ayırdık.

Uzun vadeli hava durumu oldukça iyi görünüyor, gündüzleri kısa kollu giysilerle dolaşıyorduk.

Ekimleri yaptık. ama bu gün hava aniden soğudu. Kabanla dolaştım bahçede. Birkaç gün geceler sıfırın altında 4-5 oC olacakmış.

Dışarısı -5 oC olunca, bizim salon da 1-2 oC olur. Çimlenen tohumlar veya nemli ortamda şişmeye başlayan tohumlar acaba zarar görür mü?

Ekilen tohumlar:

5- Ekinezya/Aleydi.

Eklenti 689464

(Diğer tohumları daha geç ekeceğim. Etkinlik harici elde ettiğim tohumları da buraya yazmıyorum.)

Salonda da sobam var fakat salonum hem büyük, hem de altındaki bodrum henüz kapatılmadığı için ısı kaybı çok fazla. Sobaya rağmen en fazla 6-7 oC a ulaştırabilirim.

Endişeli bir bekleyiş içindeyim.
2. Sıcaklık: Çimlenme süresini düzenleyen en önemli faktörlerden birisidir.
Dormansinin kontrolünde doğrudan ilişkilidir. Düşük sıcaklıklarda çimlenme oranı
genellikle düşüktür. Ilıman iklimdeki bitkilerin tohumları optimum 24-30°C’de çimlenirken
4,5-40°C arasında geniş sıcaklık aralığında çimlenebilme yeteneğine sahiptirler. Ayrıca bu
kuşaktaki bitkilerin tohumlarının çimlenebilmesi için tür ve çeşide göre değişen belli
sürelerde düşük sıcaklıkta (3-4°C) katlamaya tabi tutulmaları gerekmektedir (Hartmann ve
ark., 1990).

Sadece sıcaklık üzerinden gidilecek olursa fide çıkım süresi uzar ve çimlenme oranı düşer belki ama kesinlikle tamamen olumsuz bir durumdan bahsedilemez.

Benim tohumlarım da balkonda, poyrazın etkisi ile gece sıcaklıkları 2-3 derecelere kadar düştü. Muhtemelen topraktan geç çıkım olacak ama yer uygunsuz olduğu için, elden birşey gelmiyor.

Asoo ve acemi25 beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2019, 08:47   #6
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Çimlenene kadar spreyle yapın zaten, önemli olan üst tarafın nemlenmesi, topraktan çıkıp tohum kabuğunu da atınca spreylemeyi bırakıp dipten sulama daha faydalı olacaktır. Sürekli toprağı nemli tutmak yerine toprak kuruyunca sulamak bitkinin suyu bulmak için daha iyi köklenmesini, sürekli nemin içinde duran köklerinin zarar görmesini engeller. Büyümüş fideleri spreylemeye devam ederseniz bu durum da mantari hastalıklara sebep olabilir.

Viyollerin üzerini sanırım geniş naylon ile örtüyorsunuz. Mutlaka her gün bir kaç kez havalandırın, küflenme meydana gelmesin. Ufak tabakalar oluşursa da o bölgeyi uzaklaştırır havalandırmayı arttırırsınız.

Dipten sulama için ben 2 lt. lik plastiği kalın olan meşrubat şişelerini kullanıyorum. Ucunu ince bıçakla delip plastik enjektörün koruma kısmını keserek takıyorum. Nispeten daha kontrollü sulama oluyor.

Asoo ve acemi25 beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2019, 09:06   #7
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
2. Sıcaklık: Çimlenme süresini düzenleyen en önemli faktörlerden birisidir.
Dormansinin kontrolünde doğrudan ilişkilidir. Düşük sıcaklıklarda çimlenme oranı
genellikle düşüktür. Ilıman iklimdeki bitkilerin tohumları optimum 24-30°C’de çimlenirken
4,5-40°C arasında geniş sıcaklık aralığında çimlenebilme yeteneğine sahiptirler. Ayrıca bu
kuşaktaki bitkilerin tohumlarının çimlenebilmesi için tür ve çeşide göre değişen belli
sürelerde düşük sıcaklıkta (3-4°C) katlamaya tabi tutulmaları gerekmektedir (Hartmann ve
ark., 1990).

Sadece sıcaklık üzerinden gidilecek olursa fide çıkım süresi uzar ve çimlenme oranı düşer belki ama kesinlikle tamamen olumsuz bir durumdan bahsedilemez.

Benim tohumlarım da balkonda, poyrazın etkisi ile gece sıcaklıkları 2-3 derecelere kadar düştü. Muhtemelen topraktan geç çıkım olacak ama yer uygunsuz olduğu için, elden birşey gelmiyor.

Domates haricindeki fidelerin sayısını, ihtiyacıma göre genelde fazla tutmuştum. Zaten domatesin çimlenme oranı diğerlerine göre oldukça yüksek oluyor. Bu durumda sıkıntı yok.

Ayrıca bizim burası için erken kolları sıvamıştım, bu soğuklardan kaynaklı gecikme isabetli olur umarım.

Teşekkürler.

Eski 22-03-2019, 09:14   #8
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Çimlenene kadar spreyle yapın zaten, önemli olan üst tarafın nemlenmesi, topraktan çıkıp tohum kabuğunu da atınca spreylemeyi bırakıp dipten sulama daha faydalı olacaktır. Sürekli toprağı nemli tutmak yerine toprak kuruyunca sulamak bitkinin suyu bulmak için daha iyi köklenmesini, sürekli nemin içinde duran köklerinin zarar görmesini engeller. Büyümüş fideleri spreylemeye devam ederseniz bu durum da mantari hastalıklara sebep olabilir.

Viyollerin üzerini sanırım geniş naylon ile örtüyorsunuz. Mutlaka her gün bir kaç kez havalandırın, küflenme meydana gelmesin. Ufak tabakalar oluşursa da o bölgeyi uzaklaştırır havalandırmayı arttırırsınız.

Dipten sulama için ben 2 lt. lik plastiği kalın olan meşrubat şişelerini kullanıyorum. Ucunu ince bıçakla delip plastik enjektörün koruma kısmını keserek takıyorum. Nispeten daha kontrollü sulama oluyor.
Viyollerin üstünü örtmüyorum. Nem ölçerim yok, değer veremeyeceğim ama nem oranı oldukça düşük. Fısfısla ıslatınca çok hızlı kuruyor.

Üstü örtülü olsa sizin tavsiyenize uygun sulama ile nemi muhafaza edebilirdim belki.

Teşekkürler.

Eski 22-03-2019, 09:24   #9
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Bir arkadaşım saksıda yetiştirdiği biberi kışın içeri alarak iki sene (benim gözlemlediğim) yaşatmıştı.

Hep aklımda vardı denemek.

Kısmet bu seneyeymiş.

6 Mart tarihinde saksıya üç adet biber ekmiştim.

14. günde ilki, bu gün de ikincisi dünyaya yapraklarını açtı.

Name:  Saksıda üç renkli.jpg
Views: 486
Size:  66.5 KB

Bakalım ömrü ne kadar olacak.

Eski 22-03-2019, 15:12   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2018
ben ankarada yaşıyorum ve ısrarla tohumları ekmemeye devam ediyorum. 15 mayısta fideleri toprağa koymayı düşünüyorum. geçen sene de aynı şekilde hareket etmiştim ve hiç kayıp olmadı.

Asoo, aziztoprak, g.c. ve 1 kişi beğendi.
ybasara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2019, 15:32   #11
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ybasara Mesajı Göster
ben ankarada yaşıyorum ve ısrarla tohumları ekmemeye devam ediyorum. 15 mayısta fideleri toprağa koymayı düşünüyorum. geçen sene de aynı şekilde hareket etmiştim ve hiç kayıp olmadı.

Katılıyorum. Ben geçen sene 5 mayısa göre 14 mayıs itibariyle toprağa diktiğim fidelerden daha iyi verim aldım. Üstelik benim yer yalova Ankaraya göre daha ılıman. Bu sene de ona göre hazırlık yapıyorum. Nisan başı gibi domatesleri ekmeye başlayacağım. Biber patlıcan gibi geç çimlenenleri 1 hafta önce ektim. Herkese kolay gelsin.

aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2019, 16:00   #12
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2018
Çalışmalarınız hayırlı bereketli olsun.

Ektiklerinizin içinde Gergana salatalık hızlı çimlenip öyle hızlı büyümeye başlayacak ki diğerlerine bakıp bakıp niye çıkmıyorlar niye büyümüyorlar diye iç çekeceksiniz

g.c. beğendi.
dobipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2019, 17:31   #13
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ybasara Mesajı Göster

Elimdeki viyollerin yarısı boş. Tüm tohumlarımı da harcamış değilim.

Geçen sene domateslerimi 4 Nisanda viyole, 25 Mayısta toprağa ekmişim. 52 gün yapıyor.

Çarşıdan da fide almıştım. Onlar benim fidelerden 15 gün önce bahçeye dikilmiş ve benimkilerden daha verimli olmuştu. tohum dikim tarihini 18 gün önceye almış oldum.

Bu sene bir denemek istedim.

g.c. beğendi.
Eski 22-03-2019, 17:35   #14
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dobipa Mesajı Göster
Çalışmalarınız hayırlı bereketli olsun.

Ektiklerinizin içinde Gergana salatalık hızlı çimlenip öyle hızlı büyümeye başlayacak ki diğerlerine bakıp bakıp niye çıkmıyorlar niye büyümüyorlar diye iç çekeceksiniz
Müjdeli haber!

Bu seneye kadarki tüm salatalık denemelerimde bir aksaklık oldu. Bu sefer salatalıklarla barışırım umarım.

g.c. beğendi.
Eski 25-03-2019, 20:53   #15
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
Sn Asoo öncelikle kolaylıklar dilerim. Tohumu görüncede , fark etmişsinizdir. Ekinezya tohumu biraz odunsu bir yapıya sahip. O yüzden çimlendirmek hiç kolay olmamıştı. Hatta torfa ektiklerim çimlendirmeyi başaramadım. Tesadüf mü oldu bilmiyorum. Tohumlar çimlenmeyince bir kısmını bahçede denemeyi düşünüp bahçeye ekmiştim. Bahçedeki çiçek açtığında , tohumu ektiğimi bile unutmuşum. Çok güç çimlenen ,fakat çok keyifli bir bitki. Forumdada ekinezya ekimiyle ilgili paylaşımlar var sanırım. Umarım çiçeklendiğini görürsünüz.

g.c. ve şehirliköylü beğendi.
aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2019, 21:23   #16
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aleydi Mesajı Göster
Sn Asoo öncelikle kolaylıklar dilerim. Tohumu görüncede , fark etmişsinizdir. Ekinezya tohumu biraz odunsu bir yapıya sahip. O yüzden çimlendirmek hiç kolay olmamıştı. Hatta torfa ektiklerim çimlendirmeyi başaramadım. Tesadüf mü oldu bilmiyorum. Tohumlar çimlenmeyince bir kısmını bahçede denemeyi düşünüp bahçeye ekmiştim. Bahçedeki çiçek açtığında , tohumu ektiğimi bile unutmuşum. Çok güç çimlenen ,fakat çok keyifli bir bitki. Forumdada ekinezya ekimiyle ilgili paylaşımlar var sanırım. Umarım çiçeklendiğini görürsünüz.
Teşekkürler.

Bir kısım tohumu da bahçeye ekeyim. Umarım birinden biri hayata tutunur.

aleydi ve g.c. beğendi.
Eski 07-04-2019, 12:20   #17
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Haseki küpesi, ekinezya, horoz ibiği

Dört gün önce,

4- Haseki Küpesi/Aleydi.

5- Ekinezya/Aleydi.

tohumlarını toprakla buluşturdum.

Soğuk havalar nedeniyle beklemeye alıştım. Ama heyecanımı kaybetmeden.

Hadi hayırlısı.

g.c. beğendi.
Eski 07-04-2019, 12:29   #18
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Ekimden 32 gün, filizlenmeden 17 gün sonra:

Name:  4renkli biber2.jpg
Views: 397
Size:  67.8 KB

Yavaş büyüyorlar. Bu durumu uzun yaşayacaklarına yorup teselli buluyorum.

Eski 07-04-2019, 12:36   #19
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

.

Name:  Gergana1.jpg
Views: 380
Size:  40.5 KB

19 Günde çimlendiler. Sobanın yanına koymasam pek niyetleri yok gibiydi. 15 göz ekmiştim. Altı tanesi çıktı, biraz eşeleyince diğerlerinin de hazırlandığı görünüyor.

Eski 07-04-2019, 12:43   #20
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

.

Name:  Kasımpatı1.jpg
Views: 409
Size:  63.9 KB

Biraz ince uzun göründükleri için devamlı güneşe taşımaktan yoruldum. Ama hem göze, hem mideye hitap ettikleri için şikayetçi sayılmam.

Hem kısa sürede (5 gün) çimlenerek bana moral kaynağı oldular. Birkaç tane de violün biber gözüne tohum düşürmüşüz, onlar da çıkmış.

Eski 20-05-2019, 22:33   #21
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Sarı uzun kavun, Çerezlik kabak, Yemeklik kabak, Yeni dünya

Ege, Akdeniz sahillerindeki üyelerimiz hasat hesabı yapadursun, biz dağlılar daha yeni ekim işlerine başladık.

Kıskanıyor muyum?

Hayır, ama gıpta ediyorum.

Bu gün yukarıda adı geçen tohumların bir kısmını toprakla buluşturdum.

Zekoş, bahcedenn, TCM ve 4 kişi beğendi.
Eski 02-08-2019, 01:34   #22
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

"Biz bu yaylaru yaylamaduk." türküsü dilime dolandı.

Nasıl dolanmasın temmuz ayında bile birkaç defa soba yaktık akşamları. Hani yakmasak da durulabilirdi ama yanınca da insanın hoşuna gidiyor.

Tabiidir ki, fideciklerimiz de kendi meşeplerine göre bu durumdan etkilendi. Altın çilek ise bilmem viyolde uzun süre kalmasından, bilmem soğuk gecelerimizden, en çok etkilenen oldu.

Bir karışı biraz geçti. Daha tomurcuk falan da göremedik. Ama umutla bekliyoruz.

Name:  Altın çilek 1.jpg
Views: 307
Size:  66.6 KB

Zekoş ve Muda beğendi.
Eski 02-08-2019, 01:44   #23
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

İki mesaj önce ektiğimi yazmışım.

Sebze dediğin böyle olacak.

Aynı bu başlıktaki gibi oldu. Ektim, bir daha ilgilenmedim. Az daha dişimi sıksaymışım hasat fotğrafı koyacakmışım.

İşte son durum. Üstelik sürüsüne bereket.

Name:  Çekirdek kabağı 1.jpg
Views: 318
Size:  57.5 KB

Zekoş, Muda, TCM ve 3 kişi beğendi.
Eski 02-08-2019, 10:44   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
"Biz bu yaylaru yaylamaduk." türküsü dilime dolandı.

Nasıl dolanmasın temmuz ayında bile birkaç defa soba yaktık akşamları. Hani yakmasak da durulabilirdi ama yanınca da insanın hoşuna gidiyor.

Tabiidir ki, fideciklerimiz de kendi meşeplerine göre bu durumdan etkilendi. Altın çilek ise bilmem viyolde uzun süre kalmasından, bilmem soğuk gecelerimizden, en çok etkilenen oldu.

Bir karışı biraz geçti. Daha tomurcuk falan da göremedik. Ama umutla bekliyoruz.

Eklenti 697434
Altın çilek yerine, yer kirazı yetiştirmenizi tavsiye ederim. Hem çabuk ve kolay yetişiyor hem de çok verimli. Unutmazsam fotoğraf çeker paylaşırım.

Zekoş ve Asoo beğendi.
Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2019, 10:58   #25
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Sn.Dutlubahce mümkünse ikisinin de resimlerini paylassanız ayırt edemiyorum da..ilk fide olarak almistim.Kadin yer kirazi altın cilekte deniliyor demisti.O günden sonra bir daha almama gerek kalmadi zaten dökülen tohumlardan her yerde cıktilar

Dutlubahçe beğendi.
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2019, 11:08   #26
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Altın çilek yerine, yer kirazı yetiştirmenizi tavsiye ederim. Hem çabuk ve kolay yetişiyor hem de çok verimli. Unutmazsam fotoğraf çeker paylaşırım.

Bu tavsiyenizi dinleyeceğim. Önümüzdeki tohum paylaşım etkinliğinde edinebileceğimi umuyorum.

Bu arada altın çilek sanırım bazı yerlerde kışın yer altına çekilip bahara yeniden kaldığı yerden devam edebiliyormuş. Burada biraz zor gibi ama özel tedbirlerle deneyeceğim.

Dutlubahçe beğendi.
Eski 02-08-2019, 11:29   #27
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Bu mesajı fotoğrafsız paylaşıyorum. Çünkü kabak toplamaktan fotoğraf çekmeye zaman kalmıyor.

Arkadaşım bir daha böyle şeyler paylaşmayın lütfen!

Altı üstü iki kök bitkinin ne hasadına yetişebildik, ne tüketimine. Mücver yap yemeğini yap, dondurucuya at, konu komşuya dağıt, nafile.

Bir türlü yetişemedik.

Azıcık rehavete kapılmışım, bir de baktım ki biri 30-40 cm oluvermiş.

obabilgesi ve elifaydin beğendi.
Eski 22-10-2019, 12:36   #28
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Tembellik, internet bağlantısındaki sıkıntılar, dünya telaşı derken yeterince bilgilendirme yapamadım, affola.

Ama toplu bir rapor ile sonlandıracağım bu başlığı.

Eski 22-10-2019, 13:42   #29
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Tohumlar çapraz tozlaşma sebebiyle renkli olmadı. 8-10 fide mor renkli meyveler verdi. Sadece birinde renkli meyveler oluştu. Mor meyveleri yemeklerde keyifle tükettim.

Saksıya diktiğimi 5-10 gün içinde iç ortama alıp çok yıllık biber denemesini yapacaktım. Tesadüf saksıdaki biber dört renkli.

Kavun karpuz konusundaki başarısızlığım bu bu çeşitte de kendini gösterdi. Greyfurt büyüklüğünde meyveler oluştu. henüz tadına bakmadık ama hem lezzet hem de tohum alma konusununda ümitliyim.

3- Çerkes Mısırı (Patlatmalık)/Bay Şifacı.

Erkencilik geççilik durumuna göre üç çeşit mısır ekiyorum. tohum sayısının azlığı ve sulayabileceğim yer hazırlayamadığımdan ekim işini seneye erteledim.

4- Haseki Küpesi/Aleydi.

Viyollerin üzerinde eşinip yuvarlanan kedimin hışmına uğradı. Üç tane yaralı kurtarabildim. bahçede yaşama tutundular. ama pek keyifli değiller.

5- Ekinezya/Aleydi.

Maalesef çimlendiremedim. Eldeki tohumları seneye deneyeceğim.

6- Yerli kızartmalık kabak açık yeşil/Muda.

Yer planlamasında hata yapınca elimde kaldı. Seneye değerlendireceğim.

7- Lif Kabağı/Selçuk Boz.

Bir tohum çimlendirebildim. O da 5-6 cm boyu geçemedi. Hevesli olduğum bir tür. Seneye inşaallah.

Kedi hışmına uğrayan bir tür de bu oldu.

9- Turuncu Kozmos Çiçeği/Aysel Yavuz.

Tohumu karmaşasında oldukça geç bir döneme kadar elime geçmediği için seneye değerlendirilecekler arasında yer aldı.

Bahçeye geç diktiğimden, çok verimli olmasa da tadına azıcık baktık. Camımızın önünü şenlendirecek kadar yetiştiler de. Sanırım beraberliğimiz devam edecek.

Eski 22-10-2019, 14:41   #30
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Kedi faciasından kurtulan beş kök, hastalanan ikisi hariç meyveye durdu. Hasretle meyve kılıflarının sararmasını bekliyoruz.

Kapak çekirdeği, okuma faaliyetlerimdeki vazgeçilmez arkadaşım olduğundan bizim evde kitap, kütüphane kelimeleri gibi bir çağrışım yapar.

Henüz hasat yapmadık ama birkaç kitaplık ürün çıkacağını ümit ediyoruz. Pek zahmetsiz kendi kendine yetişti. Seneye çok daha bol ekeceğim.

Öğrenecek çok şey, okunacak çok kitap var.

Tek sıkıntısı hasat edilen ürünü tüketmek. Kendine ayrılan alanı biraz aştığı için yerini de ayarlayınca seneye de beraberliğimiz devam edecek gibi.

14- Cin mısır/Zekoş.

Genelde bitki başına üç koçan verdi. Henüz hasat edip patlatamadık. bu ay sonuna o işi de yaparız herhalde.

Aslında tazesini de tüketecektik ama gecikmişiz. Ama seneye deneyeceğim.

Çimlendiremedim.

16- Afyon uzun kabağı/Muda.

Yeterince yer hazırlayamadığımdan ekim yapamadım. ( Ben fakir bir çiftçiyim. Çapa makinam yok. Her şey el işçiliğiyle yapılıyor.)

Seneye inşallah.

Bu salatalık da kedi hışmına uğrayanlardan. İki adet yaşadı. Onlar da verimli olmadı.

Birini tohuma bırakmıştım. Tam hatırlamıyorum ama sarardıktan iki ay sonra kesip tohum alayım dedim. İçinden iki üç tane eciş bücüş olgunlaşmamış tohum çıktı.

Küçük bir meyve oluştu. Henüz tadına bakamadık. Seneye büyük -aslında normal- kavun karpuz yetiştirme programına dahil edeceğim.

Çimlendirirken çoğunu kaybettim. İki adet bitki hayatta kaldı. onlardan da ancak tohum alabileceğimi zannediyorum.

Köylüler, köyün toprak yapısı sebebiyle birçok sebze meyve türünün aşırı sulanması gerektiğini söylüyorlar. Seneye farklı bir sulama programı yapacağım.

TCM ve Portakal Rengi beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024