agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2020-2021
(https)

Beğeni Düzeni43Beğeniler
  • 8 Gönderen malina
  • 4 Gönderen Musa Gündoğan
  • 4 Gönderen g.c.
  • 4 Gönderen malbman
  • 5 Gönderen Güler
  • 3 Gönderen Tolga Özmeral
  • 1 Gönderen aloe
  • 7 Gönderen dobipa
  • 1 Gönderen YeşimM
  • 4 Gönderen bakidilek
  • 2 Gönderen halcur

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-02-2018, 20:25   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
"Tohum Paylaşım Sonrası" sayfası açan üyelerin dikkatine

Neler olması gerektiğini birlikte kararlaştıralım...

Tohum paylaşım sonrası burayı kullanıp kullanmamayı tartışmayalım ama
Deneyimlerinizi yazıp, henüz işin başında olanlara yardımcı olmanız, bu paylaşım için gönül borcunuzu ödemek olsun...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2018, 09:18   #2
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
benim tavsiyem; bu 3 alternatiften birisi olabileceğini düşünüyorum.

1- kişi tohumu kimden/nereden talep ettiyse orada üretim mesajı yayınlasın ki ilk yetiştiren gerekirse doğrudan ulaşabilir.

2- tohumu yetiştiren son kişi en azından tohumu yetiştirdiğini, tohumu paylaşılan kısmının (katalog kapansa da) altına eklesin ki tohumun hem akıbeti bilinir hem de takip kolay olabilir.

3- tohumu eken kişi ya kendi bahçe sayfasında tohum talep ettiği kişi/yeri/bilgi yi referans gösterip link vererek sayfasında paylaşın ya da sayfası olmayan paylaşım sonrası açılan sayfa da link vererek paylaşım sağlasın.

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2018, 11:17   #3
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Alıntı:
2- tohumu yetiştiren son kişi en azından tohumu yetiştirdiğini, tohumu paylaşılan kısmının(katalog kapansa da) altına eklesin ki tohumun hem akıbeti bilinir hem de takip kolay olabilir.
Herkes tohumu edindiği katalog altına kedi sürecini yazabilirse, tohumu ilk dağıtıma çıkarana kadar ulaşılması kolaylaşacaktır. Malum en sık sorun yaşanan kısım burası.

Bence en makul seçenek bu gibi geldi.
Tartışma ile gelişmeye açık ve siteye faydalı olabilecek bir başlık olmuş.

Düzenleyen g.c. : 20-02-2018 saat 11:18 Neden: imla
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2018, 11:43   #4
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Aslında işi çok karmaşık hale getirmeye gerek yok. Tohum paylaşım sonrası yaptığımız çalışmalar için yine geçen yıllarda olduğu gibi bir başlık açalım ama bu başlık geçen yıl yaptığımız paylaşım sonrası çalışmanın devamı olmayıp, 2018 yılına (sonrasında da ilgili yıla) ait bir başlık olsun ve sezon sonunda bu konu kapatılsın. Bu sayede her yılın yetiştiriciliğine ait bilgiler o yıla ait başlıktan kolayca bulunabilir.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2018, 21:15   #5
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Neler olması gerektiğini birlikte kararlaştıralım...

Tohum paylaşım sonrası burayı kullanıp kullanmamayı tartışmayalım ama
Deneyimlerinizi yazıp, henüz işin başında olanlara yardımcı olmanız, bu paylaşım için gönül borcunuzu ödemek olsun...
İşin başında olan arkadaşlara yardımcı olmak adın daha evvel paylaşılan, hocalarımızın ve arkadaşlrımızın mesajlarına göz atmaları gerekir.

Tohumdan üretme hakkında ayrıntılı bilgiler

Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) - agaclar.net

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2018, 01:02   #6
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Etkinlikten tohum talep eden üyelerin sayısına oranla epey tenha buralar sanki.
Bahçe ya da balkon sayfalarımızdan ziyade, tohumların maceralarını bu başlık altında paylaşsak daha işlevsel olmaz mı?

Tolga Özmeral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2019, 09:06   #7
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
benim tavsiyem; bu 3 alternatiften birisi olabileceğini düşünüyorum.
1- kişi tohumu kimden/nereden talep ettiyse orada üretim mesajı yayınlasın ki ilk yetiştiren gerekirse doğrudan ulaşabilir.
2- tohumu yetiştiren son kişi en azından tohumu yetiştirdiğini, tohumu paylaşılan kısmının(katalog kapansa da) altına eklesin ki tohumun hem akıbeti bilinir hem de takip kolay olabilir.
3- tohumu eken kişi ya kendi bahçe sayfasında tohum talep ettiği kişi/yeri/bilgi yi referans gösterip link vererek sayfasında paylaşın ya da sayfası olmayan paylaşım sonrası açılan sayfa da link vererek paylaşım sağlasın.
Ben hiç bilmeyen biriyim. İlk kez sıfır bilgiyle üretim yapıcam. Sayın Musa gündoğanın 1nolu yazısına katılıyorum. Böylece hem ilk yetiştirenler kolayca ulaşıp bilgilenir ve deneyimler paylaşılır hemde tohum sahibide üreten kişiye direkt olarak ulaşıp gerekirse onu üretim hakkında yönlendirebilir ( bana bu çok lazım olacak )

Zekoş beğendi.
aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2019, 01:42   #8
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2018
Toplamda 202 adet talep eden üye (bende dahil olmak üzere) Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2018-2019 - agaclar.net adresine konu açıp gelişmeleri an ve an eklesinler.

Sonuçta paylaşan üyeler kimsenin kara kaşına yollamıyor bu tohumları. Çoğaltıldığını görmek, insanların faydalandığını bilmek, tohumun soyunun devam ettirildiğini duymak istiyorlar.

Fakat daha kargolarını onaylamayan 30-40 kadar üye varken, etkinlik sonrası sayfası muhteşem paylaşımlara sahne olmayacak gibi malesef..

------------

Gelecek etkinliklerin değerinin artırılabilmesi için,
1- Talep için ön sorumluluk verilmeli (Kızılay'a küçük bir bağış veya en az 1 fidan diktiğinin belgelenmesi gibi...)
2- Etkinlik sonrasında kural dışı hareketlerde yaptırım uygulanması.

Yani "bedel" ve "ceza" olmalı ki, o şeyin gerçek değeri anlaşılsın.

------------

Yukarıda yazdıklarım çok doğru ama malesef uygulanabilir değil..
Çünkü "denetim" gerekli ve kimse bu işlemlerin teyidi için vakit harcayamaz.

Bu yüzden bence şu anda en iyi etkinlik sistemi kullanmakta olduğumuzdur. Başlatan ve devam ettirinlerin ellerine sağlık.

En iyisi forumda para toplayıp yetmezse Sn TCM nin arabayı da satıp, İzmir veya Antalya gibi sıcak memleketlerden tarla alıp tohumları her sene orada çoğaltmak

Tarla tapusunu benim üstüme alabiliriz hayır demem yani, bakımıda gönüllü forum arkadaşları yapabilir. Tohumluk ayrılanların dışındaki artan mahsülleride vegan iftarlık hazırlayıp millete dağıtırız sevabına

Yani demem o ki,
Şu anda herşey olması gerektiği gibi çok güzel gidiyor daha güzeli zor. Sadece talep eden kişiler işin hakkını versin ve tohumları çoğaltsın yeterli..

Benim mesajımda burada kalsın.
Seneye kısmet olursa etkinlikte tohumları alıp kaybolursanız şöyle şöyle yaparız diye tehdit ederiz

dobipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2021, 07:02   #9
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2015
Katalog altına paylaşmak bana da mantıklı geldi. Böylece ilk paylaşan üye konusu çözüldüğü gibi tohumun yıllar içinde mutasyon,seleksiyon vs saflığının korunup korunamadığını da takip etmiş oluruz.

YeşimM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2021, 11:22   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-09-2015
Ceza ve sorumluluk vermektense ödül ile pekiştirmek daha faydalı olur kanaatimce. Nitekim Sn. TCM'nin 4x4 buna örnek olabilir Ben şahsım adına her etkinlik yılında ufak da olsa maddi destek vermeye hazırım, ufak ödüller vb insanları teşvik etmede çok faydalı oluyor. Tabi bu arada bu etkinliğin yıllardır devam etmesini sağlayan değerli agaclar.net üyelerine ekstra iş çıkarmamak da lazım, Bu sitede hiç tanımadığım halde değerli gördüğüm bir çok insan var, hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim, iyi ki varsınız.

bakidilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2021, 07:02   #11
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dobipa Mesajı Göster
Toplamda 202 adet talep eden üye (bende dahil olmak üzere) Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2018-2019 - agaclar.net adresine konu açıp gelişmeleri an ve an eklesinler.

Sonuçta paylaşan üyeler kimsenin kara kaşına yollamıyor bu tohumları. Çoğaltıldığını görmek, insanların faydalandığını bilmek, tohumun soyunun devam ettirildiğini duymak istiyorlar.

Fakat daha kargolarını onaylamayan 30-40 kadar üye varken, etkinlik sonrası sayfası muhteşem paylaşımlara sahne olmayacak gibi malesef..

------------

Gelecek etkinliklerin değerinin artırılabilmesi için,
1- Talep için ön sorumluluk verilmeli (Kızılay'a küçük bir bağış veya en az 1 fidan diktiğinin belgelenmesi gibi...)
2- Etkinlik sonrasında kural dışı hareketlerde yaptırım uygulanması.

Yani "bedel" ve "ceza" olmalı ki, o şeyin gerçek değeri anlaşılsın.

------------

Yukarıda yazdıklarım çok doğru ama malesef uygulanabilir değil..
Çünkü "denetim" gerekli ve kimse bu işlemlerin teyidi için vakit harcayamaz.

Bu yüzden bence şu anda en iyi etkinlik sistemi kullanmakta olduğumuzdur. Başlatan ve devam ettirinlerin ellerine sağlık.

En iyisi forumda para toplayıp yetmezse Sn TCM nin arabayı da satıp, İzmir veya Antalya gibi sıcak memleketlerden tarla alıp tohumları her sene orada çoğaltmak

Tarla tapusunu benim üstüme alabiliriz hayır demem yani, bakımıda gönüllü forum arkadaşları yapabilir. Tohumluk ayrılanların dışındaki artan mahsülleride vegan iftarlık hazırlayıp millete dağıtırız sevabına

Yani demem o ki,
Şu anda herşey olması gerektiği gibi çok güzel gidiyor daha güzeli zor. Sadece talep eden kişiler işin hakkını versin ve tohumları çoğaltsın yeterli..

Benim mesajımda burada kalsın.
Seneye kısmet olursa etkinlikte tohumları alıp kaybolursanız şöyle şöyle yaparız diye tehdit ederiz
Tıpkı bu---->

alperfect ve bilenyum beğendi.
halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024