agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020 (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2019-2020/)
-   -   Elifaydin/Tohum Paylaşım Sonrası (İstanbul-Tekirdağ)2019 (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2019-2020/43079.htm)

elifaydin 22-03-2019 10:16

Elifaydin/Tohum Paylaşım Sonrası (İstanbul-Tekirdağ)2019

İlk defa böyle bir konu açıyorum çok heyecanlıyım. İlk defa böyle bir çalışma içindeyim baktım herkes bir yerden başlıyor ben de tohumların kaynaklarını yazarak başlayayım dedim.

Karışık köy domatesi – meminaydin
Kırmızı bardak çeri domates – musa Gündoğan
Japon salatalığı – CheNell
Börülce – Pares
Üç burun köy biberi – Musa Gündoğan
İri kadife çiçeği - Musa Gündoğan
Arşın börülce – pelpel
Yeşil çetinel biber – Musa Gündoğan
Yerli karpuz – Sezerakk
Yerli mısır – ayhank
“Danko” domatesi – Atılgan
Tesbih Bitkisi – intibah
Beyaz fındık biberi – Bay şifacı
Pembe domates – incirli
Uzun sırık fasulye – Zekoş

Herkese çok teşekkür ederim şimdiden. Bu tohumların bir kısmı İstanbul'un yarı içinde yarı dışında olan evimde hayatına başlayacaklar bazıları burada bazıları inşaatı üzerinde çalıştığımız evin bahçesinde olacaklar.

elifaydin 22-03-2019 10:32

ilk çalışmamız

3 Eklenti(ler)
Kızım ile ilk şansımızı çeri domatesten yana kullandık. Bir de kadife çiçeğine de el koydu kızım üzerine de yazdık. Bir de sulama için fıs fıs yerine bir pet şişenin kapağına minik delikler yapıp bununla sulayalım dedik. böylece sadece yüzey ıslak olmayacak ama çok fazla sulamış da olmayacağız diye düşündük.

Tecrübeli arkadaşlar korka korka başlıyorum, bu haftasonu da diğerlerine eğileceğim artık. Havanın yeniden soğuması korkuttu bizi ama.

dobipa 22-03-2019 14:51

Çalışmalarınız hayırlı olsun.

Çimlendirme aşamasında delikli pet yerine sprey kullanmanızı öneriyorum.

Suyun alt kısımlara ulaşmama konusunda endişeleriniz var fakat zaten ilk 2 cm lik bölüm size ilk aşamada yeterli olacak. Ayrıca fısfısın ucundaki aparatı çevirip suyu düz bir şekilde püskürterek derine inmesini sağlayabiliyorsunuz. Kısacası pet şişe size şaşırtmaya yakın bir zamanda lazım olacak.

Benden söylemesi delikli pet şişe ile devam ederseniz nemi ayarlayamayacak benim gibi boylu poslu fidelere sahip olacaksınız :)

elifaydin 24-03-2019 06:58

Teşekkür ederim önerileriniz için, ilk sulamayı onunla yapıp fısfısla devam edeceğiz sanırım, baktım bizim kız her gün suluyor üstelik elini de korkak alıştırmıyor tohumlar çürüyüp kalmadan olaya el koydum önceki gün.

elifaydin 01-04-2019 12:38

ilk misafirler

4 Eklenti(ler)
Haftasonu evde değildik, geldiğimizde gördüğümüz tablo buydu. Korka korka birkaç damla su döktüm. Bardaktakiler çeri domates firesiz çimlendiler, birkaç tane de yedekte bırakmıştım bunlar hayatta kalmazlarsa onlarla şansımı deneyeceğim.

Diğerleri başka kaynaklardan aldığım tombul biberler ve bir tane de tespih bitkisi deneyeyim demiştim o da hızlı çıktı.

Görüntü çamur gibi görünebilir fotoğrafta torf ne ilginç görünüyor. Henüz suyu çekmeden çekmişim fotoğrafları çok tuhaf geldi gözüme.

aslında Elifin çiçeklerini de çekecektik, onlar da çimlenmişti ancak hevesli kızım bardağı alıp babasına göstermeye koşarken elinden düşürüp döktü. Daha yeni çıkmış tazeler döküldü. Ne ağladı üzerine bunlar öldüler diye. Çiçekler gitti ayrı biz en çok Elifin gözyaşlarına üzüldük.

AkisSoftware 01-04-2019 12:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin (Mesaj 1564603)
Haftasonu evde değildik, geldiğimizde gördüğümüz tablo buydu. Korka korka birkaç damla su döktüm. Bardaktakiler çeri domates firesiz çimlendiler, birkaç tane de yedekte bırakmıştım bunlar hayatta kalmazlarsa onlarla şansımı deneyeceğim....

Geçmiş olsun. Çocukların kalbi çok yufka oluyor. Dökülenleri tekrar koysanız bir şey olacağını zannetmiyorum. Bir kaç gün sonra düzeldiklerinde kendiside görür üzülmez inşallah.

Tesbih birkisini ben de deneyecektim ama zor çimlenir diye biraz ertelemiştim. Kolay çimlendiğini öğrenmek iyi oldu.

Başarılar

elifaydin 01-04-2019 13:08

Teşekkür ederim, ben de bu miniklerden aldığım enerjiyle diğer bitkilerden çimleme çalışmaları başlatacağım.

dobipa 01-04-2019 13:21

Çeriler güzel ve sağlıklı görünüyor. İlk filizler yeni çıkmasına rağmen gerçek yapraklar da çıkmaya başlamış. Isı, nem, ışık koşulları iyi galiba. Böyle giderse çabucak büyüyen fideleriniz olacak gibi :)

elifaydin 01-04-2019 14:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dobipa (Mesaj 1564616)
Çeriler güzel ve sağlıklı görünüyor. İlk filizler yeni çıkmasına rağmen gerçek yapraklar da çıkmaya başlamış. Isı, nem, ışık koşulları iyi galiba. Böyle giderse çabucak büyüyen fideleriniz olacak gibi :)

Sayın dobipa, kaleminizden bal damlıyor. Minikler camın önünde duruyorlar, sabah güneşini alıyorlar doğrudan, öğlen gibi güneş gidiyor ama hep aydınlık. Oradan da ışık alamazlarsa daha da yapabileceğim birşey olmayacak onlar için. Altlarında da kalorifer peteği, su konusunda da ödüm kopuyor fazla sulayıp da öldüreceğim diye. Gelip gidip gözlerinin içine bakıyoruz.

TCM 01-04-2019 19:48

1 Eklenti(ler)
Kaçak yolcu var..

Eklenti 690355

elifaydin 02-04-2019 08:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1564644)
Kaçak yolcu var..

Eklenti 690355

Kaçak yolcuyu fark ettim de kimliğini ifşa edene kadar onu görmemiş gibi davranmaya karar verdim. :))

elifaydin 02-04-2019 09:50

Bu sabah baktım sinekler toplantı yapıyorlardı, bu gidişle kendilerine yönetim kuracaklar galiba.

aloe 02-04-2019 10:04

Bende de kaçak yolcu çıkmıştı fakat ben başka bir tohum ekmediğimi bildiğim için ot olduğuna kanaat getirip usulca yolcu ettim ��

elifaydin 02-04-2019 10:51

kıyamadım açıkçası, geçen sene solucan gübresi serptiğim bir saksıdan domates çıkmıştı tohumlarını alamadık ama epey domatesini yemiş hatta son kalan minikleri de turşu yapmıştık. Bu acaba ne olabilir diye düşündük hadi dursun dedik.

aloe 02-04-2019 12:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin (Mesaj 1564691)
kıyamadım açıkçası, geçen sene solucan gübresi serptiğim bir saksıdan domates çıkmıştı tohumlarını alamadık ama epey domatesini yemiş hatta son kalan minikleri de turşu yapmıştık. Bu acaba ne olabilir diye düşündük hadi dursun dedik.

Aa sen hiç ekmediğin halde mi çıktı? Gübreden geldi yani. Çok şaşırdım. Solucan gübresini nerden buldun? Kaça aldın bilgi verir misin?

elifaydin 02-04-2019 13:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aloe (Mesaj 1564703)
Aa sen hiç ekmediğin halde mi çıktı? Gübreden geldi yani. Çok şaşırdım. Solucan gübresini nerden buldun? Kaça aldın bilgi verir misin?

Evet geçen yıl gübreden gelmişti. Solucan gübresini biz Tekirdağ'da üretiyoruz, kendimizden buldum :) Solucanlara bir tür geri dönüşüm projesi çerçevesinde evsel atıklardan kompost da verdiğimiz için arasından çıkmıştı.

Fiyat konusunda piyasada farklı rakamlar dönüyor, kendim satın almadığım için bir yorum yapamıyorum.

aloe 02-04-2019 13:56

Bilgi için teşekkürler :)

elifaydin 02-04-2019 14:54

Rica ederim, çok fazla aydınlatıcı olamadım size bilgi vermek açısından ama.

ygorer 02-04-2019 15:46

Kolay gelsin, bereketli bir sezon dilerim.

umsturz 03-04-2019 11:08

Mmm leziz domates ikramına hayır demem :D

elifaydin 03-04-2019 11:44

Ne demek, elbette...

elifaydin 09-04-2019 09:21

Biberler neden ağır gidiyor bu gidişat normal mi acaba? Domatesler asıl yapraklarını çıkardılar. Ve ikinci tesbih bitkisi de toprak yüzeyine hızlı bir çıkış yaptı. Kızımın düşürüp döktüğü çiçekleri kurtaramadık, okulda fasulye çimlendirme yapmışlar onlar selvi boylu olmaya başlayınca toprakla buluşturdum. pamukla bekletmediğimiz için bu sefer çiçek tohumu çimlendirdiler bakalım onlar ne olacak.
Unutmayayım da yarın fotoğraflarını yükleyeyim.

its_just_a_ride 09-04-2019 13:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin (Mesaj 1565367)
Biberler neden ağır gidiyor bu gidişat normal mi acaba? Domatesler asıl yapraklarını çıkardılar. Ve ikinci tesbih bitkisi de toprak yüzeyine hızlı bir çıkış yaptı. Kızımın düşürüp döktüğü çiçekleri kurtaramadık, okulda fasulye çimlendirme yapmışlar onlar selvi boylu olmaya başlayınca toprakla buluşturdum. pamukla bekletmediğimiz için bu sefer çiçek tohumu çimlendirdiler bakalım onlar ne olacak.
Unutmayayım da yarın fotoğraflarını yükleyeyim.

Biberler genellikle domates ve patlıcana göre geç çimleniyorlar. Sıcaklığa çok bağımlıdır çimlenme süreleri.

elifaydin 10-04-2019 12:41

biraz geliştik mi ne

3 Eklenti(ler)
Domateslerle aynı tarihlerde çıkmış olmasına rağmen biberler yavaş ilerliyorlar. Domateslerin şaşırma zamanı geldi mi ki acaba ayrı bardaklara alayım mı biraz daha dursunlar mı ne diyorsunuz? Kaçak yolcuyu da ortadan kaldıracağım bu arada.

Diğer yandan ikinci numara tesbih bitkisi de ben seni geçerim dedi arkadaşına. Onları galiba önümüzdeki haftasonu bardağa alacağım. Çünkü onların yeri çok dar, akşamdan akşama su veriyorum onlara ama ertesi akşam yapraklarını sarkıtmış buluyorum.

meminaydin 10-04-2019 21:41

Domateslerinizi bence ya şimdi ayırın **** hiç dokunmayın burada iyice büyüsünler direk toprağa ekin.

Mısırlarınızıda şimdi toprakla buluştırmazsanız büyük ihtimal telef olurlar. Bu tarz tohumları direk toprağa ekiniz. Erkencilik istiyorsanız don örtüsü diye satılan malzemeyi kullanabilirsiniz.

Hatta don örtüsü kullanırsanız domateslerinizide bu haliyle bahçeye taşıyabilirsiniz.

elifaydin 11-04-2019 08:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi meminaydin (Mesaj 1565526)
Domateslerinizi bence ya şimdi ayırın **** hiç dokunmayın burada iyice büyüsünler direk toprağa ekin.

Mısırlarınızıda şimdi toprakla buluştırmazsanız büyük ihtimal telef olurlar. Bu tarz tohumları direk toprağa ekiniz. Erkencilik istiyorsanız don örtüsü diye satılan malzemeyi kullanabilirsiniz.

Hatta don örtüsü kullanırsanız domateslerinizide bu haliyle bahçeye taşıyabilirsiniz.

Öneriniz için teşekkür ederim, domatesleri ayırmaya karar verdim haftasonu bunu yapacağım. Bir de asıl ekeceğim yere bir iki hafta daha gidemeyeceğim için burada boğulacaklar gibime geliyor.

Diğer yandan mısır görünümündeki bitki ise tesbih bitkisi, onları akşam alıp daha büyük bir yere geçirdim. Onları dikeceğim büyük saksılarımda yeşillenen sarımsaklar var taze sarımsak vazifelerini yerlerine getirdikten sonra büyük bir kısmını alıp onlara dikeceğim.

elifaydin 24-04-2019 14:56

Benim çimlemeye başladığım domatesler ve biberleri Tekirdağ'da inşaatı devam eden evimizin bahçesine dikme hayalim bu sene olmaz diye düşünüyordum. Nitekim eşim bahçe yapmayı planladığım yeri temizletmiş, benim için o kadar güzel bir sürpriz oldu ki. Aynı zamanda komşumuz olan kuzenimin odunları duruyordu orada. Bir sonraki mesajda fotoğrafları iletiyorum. Ömrümde ilk defa bahçe yapacağım çok heyecanlı ve de çok acemiyim. Saksıda yetiştirmeyi planladığım için kısıtlı bırakmıştım çimlendirmeleri, şimdi başka tohumlar da çimlendireceğim, bu akşam hummalı bir çalışma başlıyor demek oluyor bu.

elifaydin 24-04-2019 15:08

amanın bahçem de mi olacakmış :)))

2 Eklenti(ler)
Haydi bakalım sevincimi sizlerle paylaşmak istedim. Amanın ne kadar çok heyecanlıyım, önerilere de açığım.

AkisSoftware 24-04-2019 17:02

Hadi bakalım bismillah :) Sevincinize ortak olduk...

Bol bol ekin. Hafta sonu inşallah memlekette bizlerde bir şeyler ekeceğiz.

aloe 27-04-2019 09:36

Elif hnm öncelikle çok güzel bi yer olacak diye görünüyor ( şöyle bir hayal ettim de) yalnız zaman ve sabır lazım. Ben peçete arasında çimlemeye aldığınız tohumların gidişatı nasıl? diye merak ettim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024