agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler
  • 2 Gönderen ybasara
  • 2 Gönderen ybasara
  • 4 Gönderen ybasara
  • 2 Gönderen TCM
  • 1 Gönderen Tolga Özmeral
  • 2 Gönderen Portakal Rengi

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-07-2019, 22:44   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2018
ybasara / Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar (Ankara) 2019

Biliyorum çok geciktim ama neticede burası Ankara ve burada mevsimler batı bölgelere göre biraz geç geliyor. Bu yıl tohum paylaşım etkinliğinden 22 değişik tohum aldım. Pek çoğunu çimlendirdim. Bamya, mısır, fasulye ve ayçiçeklerini direk toprağa gömdüm. Şimdi olsa onları da çimlendirirdim. Geçti artık. Ankara Gölbaşında minik bir bahçeli evim var. Çoğunlukla hafta sonlarını orada geçiriyoruz. Yaz gelince ise orada kalıyoruz. Tohum paylaşım etkinliğinden gelen tohumlar geldiğinde bahçeye ekim için 15 mayıs tarihini planlamıştım. O nedenle mart başında çimlendirme işlemlerine başladım. Güzel güzel her bardağa silinmez kalemle ürünün cinsini vs. yazdım ama ekim esnasında bir hengame nedeniyle şu an özellikle domateslerde neyin ne olduğunu bilmiyorum. Hasat zamanı sizlere sorar öğrenirim inşallah.

Name:  IMG-20190514-WA0041.jpg
Views: 318
Size:  36.1 KB

Name:  IMG-20190514-WA0043.jpg
Views: 312
Size:  34.1 KB

Name:  IMG-20190514-WA0045.jpg
Views: 298
Size:  32.5 KB

çimlendirmeyi oturduğumuz evin balkonunda ve bahçe evinin en aydınlık odasında, iki ayrı yerde yaptım. Normal torfa ektim tohumları. Çimlendirme süresince ekstra aydınlatma vs. yapmadım. 3-4 günde bir suladım. bahçeye ekim öncesinde köyümüzün imamına bahçeyi sürdürdüm ve yanmış hayvan gübresi ile toprağı takviye ettim. ancak gübreden kaynaklı çok yoğun yabani otla başım derde girdi.

ybasara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2019, 23:14   #2
Yeni Üye

anlamadığım bir nedenden dolayı ilk dikim görüntüsünü ekleyemedim. neyse, ilk dikimden önce 2-3 günde bir ekilecek sebzeleri güneşe çıkardım. beklettim. 15 mayıs tarihinde de ekim yaptım. o günün videosunu da çekmişim. merak eden bakabilir.

https://youtu.be/hlgAsESoHN4

gel zaman git zaman bizim ürünlerle beraber bahçede müthiş bir ot çıkmaya başladı. hanım bir yandan ben bir yandan otlara girişiyoruz ama bitecek gibi değildi. hala da pes etmiş değilim. haftada bir ot temizliğine devam ediyorum ama seneye buna kesin bir çözüm bulmam lazım. bu arada ilk ekimden sonra hafif güneş yanığı oldu ama ankarada bu sene çok sıcak yapmadı. tam tersine günlerce yağmur kesilmedi. yağmurun da bir zararını görmedim açıkçası. gübre olarak sadece biraz solucan gübresi kullandım. şu ana kadar da herhangi bir hastalık vs. ile karşılaşmadım.

bugün itibarı ile bahçenin son durumu ise şu şekilde;

resim yüklemede sorun yaşıyorum. başka şekilde halledeceğim sanırım.

Evet, durum budur. Domateslerden çeri bardak domates ilk meyvelerini verdi. 10 güne kızarır sanırım. yalova yağlı kapya biber de ilk meyvesini verdi. salatalıklar 10 güne kalmaz, olur.

g.c. ve Portakal Rengi beğendi.

Düzenleyen ybasara : 08-07-2019 saat 08:14
Eski 14-07-2019, 16:10   #3
Yeni Üye

Bir haftada bahçe değişir mi? Değişmiş. Kayısılar olmak üzere artık. Erikler de kızarıyor. 10 güne toplarım. Etkinlikten aldığım tohumlara gelince;

Domates ve biberler de kayıp yok. Yani çimlendirdiklerimin hepsi tuttu. Ama mısır, ayçiçeği ve bamya olmadı. Onları direk toprağa ekmenin sıkıntısını yaşıyorum. Tecrübe oldu bu bana. Salatalıkta da kısmen bunu yaşadım. Neyse bu hafta geçen hafta olmayan domatesler ve 3 burunlu köy biberleri meyveye durdular. Diğer biberlerden haber yok henüz. Büyük ihtimalle iklimden kaynaklanıyor.

Resim boyutları çok yüksek olduğu için yüklenmiyor sanırım. Ee dönünce çözeceğim bu meseleyi.

TCM, Dutlubahçe, g.c. ve 1 kişi beğendi.
Eski 14-07-2019, 17:27   #4
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Resimlerinizi bilgisayar ekranında açtıktan sonra 'printscreen' tuşuyla ekran görüntüsü alıp 'paint' ile tekrar açıp istediğiniz şekilde kesip yapıştırdıktan sonra ekleyebilirsiniz.

Tolga Özmeral ve g.c. beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2019, 17:34   #5
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2007
Şu sayfada fotoğrafların boyutunu düşürebilirsiniz.

g.c. beğendi.
Tolga Özmeral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2019, 19:39   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2019
çok güzel

erkaracaoren40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2019, 13:51   #7
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ybasara Mesajı Göster
Bir haftada bahçe değişir mi? Değişmiş. Kayısılar olmak üzere artık. Erikler de kızarıyor. 10 güne toplarım. Etkinlikten aldığım tohumlara gelince;

Domates ve biberler de kayıp yok. Yani çimlendirdiklerimin hepsi tuttu. Ama mısır, ayçiçeği ve bamya olmadı. Onları direk toprağa ekmenin sıkıntısını yaşıyorum. Tecrübe oldu bu bana. Salatalıkta da kısmen bunu yaşadım. Neyse bu hafta geçen hafta olmayan domatesler ve 3 burunlu köy biberleri meyveye durdular. Diğer biberlerden haber yok henüz. Büyük ihtimalle iklimden kaynaklanıyor.

Resim boyutları çok yüksek olduğu için yüklenmiyor sanırım. Ee dönünce çözeceğim bu meseleyi.
Doğrudan toprağa ekildiği zaman; toprağın nemliliğini tutturmak gerekiyor. Bizim gibi yeni başlayanlar için, başarılması kolay değil.
Tohumları kabuk kalınlığına göre bir-iki gün suda bekletiyorum. Kağıt havluyu nemlendirip, arsına tohumları yerleştirip, kilitli naylon poşete koyuyorum. Karanlık bir yerde bekletiyorum. Her gün kontrol ediyorum. Çimleneni (Ucu görülsün yeterli. Diğerlerinin de çimlenmesini beklersem arap saçına dönüyor.) ayırıp, toprağa dikiyorum. Çimlenmeyen tohumları da elemiş oluyorum.
Tohumu derine dikmek sorunundan da kurtulmuş oluyorum.
Can suyunu biraz fazla da versem tohum işini iyi biliyor.

TCM ve ebd beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024