agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni78Beğeniler
  • 14 Gönderen alibuba84
  • 8 Gönderen alibuba84
  • 1 Gönderen Resulgur
  • 1 Gönderen dobipa
  • 3 Gönderen malbman
  • 1 Gönderen alibuba84
  • 3 Gönderen TCM
  • 3 Gönderen malbman
  • 1 Gönderen alibuba84
  • 4 Gönderen alibuba84
  • 3 Gönderen malbman
  • 7 Gönderen alibuba84
  • 5 Gönderen g.c.
  • 2 Gönderen TCM
  • 1 Gönderen g.c.
  • 2 Gönderen g.c.
  • 1 Gönderen elifaydin
  • 3 Gönderen bahcedenn
  • 2 Gönderen MeyveliTepe
  • 2 Gönderen MeyveliTepe
  • 2 Gönderen its_just_a_ride
  • 7 Gönderen alibuba84
  • 2 Gönderen alibuba84

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-03-2019, 16:56   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2019
Alibuba84 / Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019 (Manisa)

Merhaba ağaç dostları. Bu yıl ilk defa siteden tohum talep edenlerden biri de benim . Fakat paylaşılan domates tohumlarının güzelliğine öyle kapılmışım ki neredeyde tüm taleplerim domates olmuş. Bu sebeple İzmir yerel tohum derneğinden de biber ve patlıcan tohumları temin ettim.Ulaşan tohumların ekimini 6 Mart itibarı ile viyollere gerçekleştirdim. Manisa Gediz ovasında yer alan bağımıza araştırmalarım sonucu Nisan’ın 3. Haftası ekimini gerçekleştireceğim. Onlar fide olma yolunda ilerlerken bahçe ile ilgili bir takım hazırlıklar yapıyorum, onları da buradan paylaşacağım.

Fotoğraflarla ilgili sorun yaşıyorum cep telefonunda siteyi kullanmayla iligili çözünce daha güzel görseller paylaşacağım.

Eklenen Resimler

pulibet, Muda, telato ve 11 kişi beğendi.
alibuba84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2019, 17:31   #2
Yeni Üye

Aşağıda fotoğrafını paylaştığım bir sorun yaşadım ve sanırım çözdüm. Arkadaşlar, bazı fidelerimin dipleri bu şekilde beyazlaşmaya başlamıştı, bende bir yemek kaşığı yardımıyla fideyi toprağıyla kökleyip çıkardım. Viyolün altındaki delikler tıkalıydı, onları tekrar açtım ve beyaz olan torf tabakasını temizleyerek yeniden torf ilavesi yaptım. Şimdilik sorun yok gibi görünüyor. Başına böyle bir durum gelen arkadaşlarımıza yardımı olur diye düşünüp yükleme gereği duydum.

Eklenen Resimler

Eski 30-03-2019, 20:59   #3
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Sn. Alibuba84 sayfanız hayırlı olsun. Güzel paylaşımlar geleceğini tahmin ediyorum. Kolay gelsin.

alibuba84 beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2019, 22:44   #4
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2018
Çalışmalarınız hayırlı ürünleriniz bereketli olsun.

Beyazlaşmış katman için tıkanıklığı açmak çözüm olduysa ne mutlu. Sulama suyunuzla veya suya eklenen katkılarla alakalı da olabilirdi.

alibuba84 beğendi.
dobipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2019, 12:38   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dobipa Mesajı Göster
Çalışmalarınız hayırlı ürünleriniz bereketli olsun.

Beyazlaşmış katman için tıkanıklığı açmak çözüm olduysa ne mutlu. Sulama suyunuzla veya suya eklenen katkılarla alakalı da olabilirdi.
Halen gözlemliyorum, şimdilik iyi görünüyor. Yorumlarınız için teşekkür ederim. Fakat gelişimleri konusunda tereddütlerm var, şaşırtma yapmayı düşünmüyorum direk toprağa geçicem buradan ancak gövdeleri cılız görünüyor gözüme bir tavsiye olan varmı acaba ?

Eski 31-03-2019, 13:01   #6
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alibuba84 Mesajı Göster
Halen gözlemliyorum, şimdilik iyi görünüyor. Yorumlarınız için teşekkür ederim. Fakat gelişimleri konusunda tereddütlerm var, şaşırtma yapmayı düşünmüyorum direk toprağa geçicem buradan ancak gövdeleri cılız görünüyor gözüme bir tavsiye olan varmı acaba ?
Direk toprağa alacaksanız şaşırtmak için daha çok erken. Bu halde kısa sürede telef olur fideleriniz. Viyolden plastik bardaklara alabilirsiniz. Yerleri genişleyeceği için fideleriniz de daha iyi gelişir ve pişkin fideler haline gelir.

Çalışmalarınızda başarılar

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2019, 21:17   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Direk toprağa alacaksanız şaşırtmak için daha çok erken. Bu halde kısa sürede telef olur fideleriniz. Viyolden plastik bardaklara alabilirsiniz. Yerleri genişleyeceği için fideleriniz de daha iyi gelişir ve pişkin fideler haline gelir.

Çalışmalarınızda başarılar
O zaman iki sorum olacak;

1- Bu şekilde birşey yapmadan Nisan’ın 3. Haftasına kadar viyolde devam edebilirmiyim? Fidelerim yatmaya başladı, ek takviye birşey yapabilirmiyim?

2- Plastik bardaklara alın demiştiniz, o şekilde yapacak olursam yine torf’a mı alayım? Süreci açıklarmısınız?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

malbman beğendi.
Eski 31-03-2019, 22:19   #8
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Fideler bir karış oluncaya kadar çok besin istemez. Bardaklara alırken altına torf ve yanmış hayvan gübresi eklerseniz daha iyi olur ancak bulamazsanız zincir marketlerdeki ucuz (10 lt. lik paketler 3 tl. geçen hafta içi A101 bir kaç günlüğüne 1,95 e düşürdü) nispeten besin içeren (yani besin açısından bahçe toprağından kötü torftan iyi diyelim) saksı toprağından ekleyebilirsiniz. Bardaklara koyduğunuzda fideyi toprağa gömerek boyunun uzunluğunu giderebilir böylelikle de eğilmelerinin önüne geçebilirsiniz. Resimdeki haliyle de viyollerin üzerini torf ile doldurarak bu eğilmeleri engelleyebilirsiniz. Tabi bardağa aktırsanız iki tık daha iyi olur. Fide çok ise torf ilave edin gitsin.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2019, 22:31   #9
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
O zaman iki sorum olacak;

1- Bu şekilde birşey yapmadan Nisan’ın 3. Haftasına kadar viyolde devam edebilirmiyim? Fidelerim yatmaya başladı, ek takviye birşey yapabilirmiyim?

2- Plastik bardaklara alın demiştiniz, o şekilde yapacak olursam yine torf’a mı alayım? Süreci açıklarmısınız?

Şimdiden çok teşekkür ederim.
Aslında iki sorunuzun cevabı da aynı. Fideleriniz bu durumdayken Nisan'ın 3. haftasına kadar gitmeniz pek mümkün görünmüyor. Bence hepsini plastik bardaklara, torfa alın ve kotiledon yapraklarının altından iki santim kalacak kadar torfa gömün. Bu şekilde hem fideleriniz yatıp ölmez hem de yüzey alanı artacağı için gömdüğünüz gövdede oluşacak olan kökler bitkinin toprağa daha sağlam tutunmasını sağlayacaktır.

Düzenleyen malbman : 01-04-2019 saat 00:36 Neden: Yazım hatası
Eski 31-03-2019, 22:43   #10
Yeni Üye

Tcm ve Malbman harikasınız, çok teşekkür ederim, en kısa sürede önlemimi alıp paylaşacağım. ����

malbman beğendi.
Eski 01-04-2019, 20:41   #11
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Aslında iki sorunuzun cevabı da aynı. Fideleriniz bu durumdayken Nisan'ın 3. haftasına kadar gitmeniz pek mümkün görünmüyor. Bence hepsini plastik bardaklara, torfa alın ve kotiledon yapraklarının altından iki santim kalacak kadar torfa gömün. Bu şekilde hem fideleriniz yatıp ölmez hem de yüzey alanı artacağı için gömdüğünüz gövdede oluşacak olan kökler bitkinin toprağa daha sağlam tutunmasını sağlayacaktır.
Peki sizce temin ettiğim bu ürünler yeterli olur mu? Onay verirseniz hemen bu akşam uygulamak istiyorum

Eklenen Resimler

Eski 02-04-2019, 06:53   #12
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Peki sizce temin ettiğim bu ürünler yeterli olur mu? Onay verirseniz hemen bu akşam uygulamak istiyorum
Sayın alibuba84 kusura bakmayın dün akşam buralara uğrayamadım. O yüzden mesajınızı şimdi gördüm.

Fotoğraftan gördüğüm kadarıyla yeni viyoller, sözünü ettiğim bardakların boyutuna yakın. Torf da zaten bildiğimiz torf. O yüzden ikisini de rahatça kullanabilirsiniz.

TCM, g.c. ve alibuba84 beğendi.
Eski 05-04-2019, 12:24   #13
Yeni Üye

Thumbs up

Tecrübeli ve bilgili arkadaşlarımızın yönlendirmeleriyle bugün itibarıyla geldiğim noktayı ve kaygılarımı paylaşmak istiyorum.

Mevcut Durum;
Öncelikle destekleriniz için sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Fidelerimin mevcut durumları ve gövdelerinin inceliği sebebiyle önceki mesajlarımda yapılan tavsiyeleri yerine getirerek fidelerimi seyreltip, daha büyük viyollere transfer ederek boylarını torfa biraz daha fazla gömdüm.

Kaygılarım;
Nisan ayına girmiş bulunuyoruz ve Nisan’ın 3. Haftası itibarı ile toprağa ekim yapmayı düşünüyorum ancak, o zaman kadar izlemem gereken yol hakkında çekincelerim var.
1- Sulama. Sulama ile ilgili toprak kurumasın diye hergün spreyleme yaparak toprağını ıslatıyorum. Bu şekilde devam etmelimiyim? Hayır ise bu süreci nasıl yönetmeliyim?
2- Dış hava ortamına alıştırma. Şuan halen evimin içinde duruyor fidelerim, ne zaman ve nasıl dışarıya almamı tavsiye edersiniz? (Balkonum direk güneş ışığı alıyor. Rüzgar ve hava koşullarından dolayı bu zamana kadar çıkarmamıştım.)
3- Ek yapılabilecekler. Gündüz zaten cam kenarında duran fidelermi akşam saat 23:00’ a kadar ışıkları açık bırakarak ışıktan faydalandırmaya çalışıyorum, çünkü ışığa doğru yöneldiklerini gördüğüm için ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum. Sizce bu doğru mu? Yapılması gereken (Gübreleme vs.) başka işlemler var mı?
4- Toprağa alma. Nisan’ın 3. Haftası gelip çattığında fiderin durumu ne olursa olsun toprağa almalımıyım? Eğer evet ise aldıktan sonra yapmam gerekenler nelerdir?

Okumuş olduğunuz gibi konu hakkında fazlaca endişem bulunuyor, yardımlarınızı bekliyor ve şimdiden tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Aşağıda fidelerimin şuanki durumlarını da paylaşıyorum.

Saygılarımla.

Eklenen Resimler

Muda, TCM, ibocandan ve 4 kişi beğendi.
Eski 05-04-2019, 16:24   #14
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2016
1- Sulamada artık yapraklara olabildiğince az su teması kurmak için ibrikvari bir aletle sulama yapın. (Kola şişesinin kapağını delip basitçe geçirilebilecek bir pipet işinizi görür)

Sulamanın miktarını toprak yüzeyini elleyerek anlayacaksınız. Kuru ise nemlendirin, nemli ise bir gün su vermeyin.

2- Dış ortama alırken ilk seferde hemen güneş ışığına maruz bırakmamak gerekiyor, önce yarı gölge sonra tam güneş göstereceksiniz. Yarından itibaren yine yağışlı ve rüzgarlı(önce lodos sonra poyraz) hava geliyor salıya kadar devam edecek bu sebeple bu haftasonunda da içerde kalmaları yararınıza olur.

3- İlave ışık oda lambasını açık bırakmak ise pek faydası dokunmayacaktır. Işık fotosentez yapmasını hızlandırıp yeşil aksamı güçlü kılmak için veriliyor. Bunun için fidelerin ışığa yakınlığı ve ışığın şiddeti önemli. (led ampulun lümen değeri yüksek tavsiye ediliyor)

4- Geçen sene 20 Mayısa kadar yağmurlar müsade etmemişti. O yüzden kendinizi şartlandırmayın Nisan sonuna. Fideleriniz 1 karış boya ulaşıncaya kadar ciddi bir besin gereksinimi olmayacak. Bu sebeple endişeye kapılıp erkenci davranarak hastalıklara davet çıkarmayın.

Asoo, TCM, neşecan ve 2 kişi beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2019, 18:08   #15
Yeni Üye

g.c. Tavsiyer için çok teşekkür ediyor ve hemen uygulamaya başlıyorum. Ağzınıza sağlık.

Eski 05-04-2019, 19:58   #16
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@ g.c. tavsiyeleriniz mükemmel olmuş, elinize sağlık.

@alibuba, büyük resimdeki domatesler boy-pos-gelişim açısından harika..

g.c. ve alibuba84 beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2019, 14:27   #17
Yeni Üye

@ g.c. Tavsiyelerinize aynen uymaya devam ederken ( Hava muhalefeti konusunda da haklıydınız )fideleri, içeride tutuyorum. Bu süreçte asma, mısır, fasulye, börülce, roka, maydonoz ve nane ekimleri gerçekleştirdim fotoğrafları da kısa sürede ekleyeceğim.. Ekim yapacağım yerleri hazırlamaya devam ediyorum. Sonraki süreçte;

1- Toprak hazırlığı
2- Jüt’e delikler açılması ve serilmesi
3- Damlama sulamanın kurulması
Ve en nihayetinde ;
4- Fidelerin toprağa ekilmesi

Şeklinde devam etmek niyetindeyim. Süreç ve işleyiş hakkında desteklerinize açığım.

Eski 12-04-2019, 16:09   #18
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

@alibuba84 Ben salıdan beri balkonun yarı gölge olan kısmına çıkardım fidelerimi. En önemli ihtiyaçları bu dönemde güneş olacak. Önümüzde ki hafta ortasına kadar da yağmurlu/bulutlu hava devam edecek. Pazar günü rüzgarın şiddetinin artması bekleniyor, eğer zarar verecek boyutta olursa içeri taşıyacağım fidelerimi. Toprak hazırlığına gelirsek; toprak şuan çok ıslak, dün ben çamura battım hiç ellemeden bıraktım öylece.

Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

alibuba84 beğendi.
Eski 18-04-2019, 13:21   #19
Yeni Üye

S.o.s.

Arkadaşlar bugün üzüntü içinde bu görüntü ile karşılaştım. Ne yapmam gerekiyor? Durum ne kadar kötü? Acil yardımlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 18-04-2019, 15:05   #20
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Üstadlar yorum yapsa daha doğru olur ama fide döneminde "çökerten" denilen bir hastalık var ancak ben benzetemedim. Sulama rejimine bağlı stres olma ihtimali daha yüksek gibi duruyor ancak bir bilene danışmak en iyisi.

===> Domates Hastalık ve Zararlıları

dobipa ve alibuba84 beğendi.
Eski 18-04-2019, 15:52   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Çıksın diye gözünün içine bak olana bak şimdi. İnsan nasıl üzülmez.

alibuba84 beğendi.
elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2019, 18:51   #22
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Bana ise daha çok dış ortama alışık olmayan taze fidelerin yoğun güneşe maruz kalmış görüntüsü gibi geldi. Eğer fidelerinizi iç ortamda yetiştiriyorsanız dış ortama yavaş yavaş alıştırmalısınız.

Genç sürgünlerde etkilenme yok gibi duruyor. Durum toparlanır fakat biraz vakit alır.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2019, 19:47   #23
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bana da güneş yakmış gibi geldi.

TCM ve alibuba84 beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2019, 19:49   #24
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bana da güneş yakmış gibi geldi.

Direk güneşe koyduysanız UV ışınımları yakıcı olabiliyor. Yavaş yavaş alıştırın, toparlarlar.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2019, 20:34   #25
Yeni Üye

son 1-2 gündür hava sıcaklığı düşük, yaprakları farkedince fideleri içeri aldım. 2-3 gün yakından takip edeceğim ancak ben de güneş veya soğuktan şüpheleniyorum. Destekleriniz ve ilginiz için çok ama çok teşekkür ederim.

Eski 18-04-2019, 23:37   #26
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2018
Telaşlanmayı ve sulamayı azaltırsanız bir kaç gün içinde neşeleri yerine gelecektir bence

Kökler viyolün altından çıkmış ve çamurun ya da suyun içinde kalmış gibi bir durum olabilir mi?

dobipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2019, 01:36   #27
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
son 1-2 gündür hava sıcaklığı düşük, yaprakları farkedince fideleri içeri aldım. 2-3 gün yakından takip edeceğim ancak ben de güneş veya soğuktan şüpheleniyorum. Destekleriniz ve ilginiz için çok ama çok teşekkür ederim.
Güneş yanığı gibi duruyor. Gevrekleştirmeyi 1 haftalık süreçte kademeli olarak güneşe ve dış ortam koşullarına maruz bırakarak yapmakta fayda var. Kolay gelsin.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2019, 12:11   #28
Yeni Üye

Çözüldü

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dobipa Mesajı Göster
Telaşlanmayı ve sulamayı azaltırsanız bir kaç gün içinde neşeleri yerine gelecektir bence

Kökler viyolün altından çıkmış ve çamurun ya da suyun içinde kalmış gibi bir durum olabilir mi?
Kökler viyolden çıkmamış. Sulamayı toprağı kontrol ederek 2 günde 1 yapıyorum.

ÇÖZÜLDÜ:
Sorun, üstatların da söylediği gibi direk güneş ışığına maruz kalmaları. Nasıl buna kanaat getirdim? Şöyle, aşağıda paylaştığım fotoğraftan biri bıçak gibi güneşte diğeri ise hemen arkasındaki viyolde göldede kalan fide, aralarındaki mesafe 3 cm. Birinde olup diğerinde olmaması sorunun bundan kaynaklandığına kanaat getirmemi sağladı.

Bu arada önünüzdeki 2-3 gün gece en düşük sıcaklıklar 2-3 derecelere düşüyor ve rüzgar var. (Bölge ; Manisa) Fidelerimi içeriye almıştım, 4 gün sonra alıştırarak dışarıya alacağım tekrar. Yapmış olduğum planlamada Nisan 3. Hafta (Bu hafta ) toprağa ekim yapacaktım fakat hava koşulları düzelene kadar bu kararı erteledim.

Eklenen Resimler

Eski 24-04-2019, 22:57   #29
Yeni Üye

Toprak hazırlığını tamamladım

Eklenen Resimler

Eski 24-04-2019, 23:06   #30
Yeni Üye

Bugün itibarıyla ilk viyolümü toprakla buluşturma şerefine nail oldum. Gün sonunda sanki oğlumu ilk kez kreşe bırakıyormuşum gibi hissettim, fidelerim çok küçük ve çaresiz geldi gözüme Emeği geçen abim Volkan İnce’ ye de teşekkürlerimi iletiyorum tekrar.

Ekimi yapılan fideler ;

1-Mikrop Domates - Sezerakk 12 adet
2-Blue Cranberry Domates - Atılgan 12 adet

Sorular:

1- Ekim yaparken diplerine 3 yemek kaşığı solucan gübresi kullandım, farklı bir gübre ya da uygulanması gereken ilaç tavsiye edermisiniz?

2- Gözüme çok küçük göründüler, diğer viyolleri ekerken daha büyümelerini beklemelimiyim?

3- Önerileriniz var mı?

Eklenen Resimler

OSMAN45 ve Başarılı beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024