agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni193Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-03-2019, 12:01   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-12-2018
Sofii / Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar (İstanbul) 2019

İlk kez konu açıyorum, pek heyecanlıymış

Geçen sonbaharın tohum paylaşım etkinliğini kaçırınca çok üzülmüştüm, Aralık'tan beri bu günleri bekliyorum, ben de tohumlarımı ekmeye başladım. Minnacık bahçemde az sayıda sebze yetiştirebileceğimi düşünürken kardeş bitkiler olayıyla tanışmamla bir anda iki katına, hatta belki daha fazlasına çıktı ekebileceğim ürün sayım. Çok sevdiğim iki arkadaşımın bahçeleri için de fide yapsam deyince işler büyüdü, boolca fide yapmam gerekiyor

its_just_a_ride
Kenger
bahcedenn
portorikolu
TCM
Zekoş
h_dogan
Yerel bahçem
meminaydin
istcallst

Emanetleriniz üç bahçede can bulacaklar umarım. Etkinlikte emeği geçen herkese bir kez daha çok teşekkürler.

Minik bir sera alarak başladım işe. Işık meselesine bu kadar çok vurgu olunca elektrik işine de girip serayı ışıklandırdım, kendim yapmışım gibi olmasın, erkek arkadaşım sağolsun, çıraklık etmeme izin verdi diyelim Genel olarak kadife çiçekleri, biberler ve patlıcanlarla başladım, denemek istediğim türlerden de birer ikişer ektim şimdilik, haftaya domatesleri ekleyeceğim. Bolca yeşillik tohumum da var aslında da yer sorunu yaşamaya başladım, ona bi çözüm düşüneceğim artık.

Fotoğraflar ayrıca geliyor. Herkese musmutlu bi sezon dilerim.

Sofii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2019, 12:06   #2
Ağaçsever

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Eski 21-03-2019, 12:10   #3
Ağaçsever

Bir viyol daha eklenecek bugün. Meyve sebze tohumları ile de ilgileniyorum. Elma ve bademler ufak ufak büyüyolar bi yandan

Eski 21-03-2019, 12:37   #4
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Sistem pek güzel olmuş, kırmızı sallanan sandalyeye otur, çayı yudumlarken... Işık ta yeterli gibi ama kapalı bir ortama göre % 49 nem az, su spreyleyerek % 70 e yaklaştırsanız daha iyi olacak.

buzadam beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2019, 12:45   #5
Ağaçsever

Çok teşekkür ederim

Nem ve ısı konusunda kafama takılan bir konu vardı, hazır yakalamışken sorayım Gündüzleri seranın kapısını açıyorum havalandırmak için, fotoğraf çekildiği sırada kapı açık olduğu için nem düşmüş durumdaydı. Tamamen kapalı olduğunda nem dediğiniz gibi 70'lere çıkıyor ama ısı da yükseliyor tabii, akşamları 30'larda oluyor. Hatta önceki gün hava pek güneşliydi (bu arada sera güneye bakıyor ve karşısı cam olduğu için oldukça güneş alıyor), seranın ısısı 47'ye çıkmış. Isıyı düşürmek için nemin düşmesine razı olmakla olmamak arasında gidip geliyorum. Bu derin düşüncelere de o kırmızı koltuğu seranın karşısına çekip oturarak dalıyorum

TCM, telato, buzadam ve 1 kişi beğendi.
Eski 21-03-2019, 13:26   #6
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Mini seranıza bayıldım. TCM üstadın dediği gibi karşısına geçip keyif çatmalık bir alan yaratmışsınız. Bereketli bir sezon dilerim.

TCM ve buzadam beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2019, 13:38   #7
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
Mini seranıza bayıldım. TCM üstadın dediği gibi karşısına geçip keyif çatmalık bir alan yaratmışsınız. Bereketli bir sezon dilerim.

Çok teşekkür ederim

TCM beğendi.
Eski 21-03-2019, 13:53   #8
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Ben orada gördüğüm bir şeyi sormak istiyorum. Elma yazan bitkiler normal bildiğimiz elma ağacı değil mi? Onları nasıl çimlendirdiniz? Yaptığınız işlemleri yazarsanız sevinirim.

Başarılar

TCM beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2019, 14:11   #9
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Ben orada gördüğüm bir şeyi sormak istiyorum. Elma yazan bitkiler normal bildiğimiz elma ağacı değil mi? Onları nasıl çimlendirdiniz? Yaptığınız işlemleri yazarsanız sevinirim.

Başarılar
Aslında galiba tamamen tesadüfen çimlendiler. Geçen sonbahardan beri ceviz, kara hurma, cennet hurması, badem, limon, elma çimlendirmeye çalışıyorum. Hurmaları evde çimlendirmeyi başardım. Cevizleri uzun süre evde suda beklettikten sonra saksılara ekip bahçeye çıkardım. Cevizleri çıkarmışken denemek için elmaları da ekip bahçede bırakayım dedim. Elmalara herhangi bir işlem uygulamadan torf, perlit, leonardit karışımına ektim. Yaklaşık olarak Kasım'dan beri bahçedeler. Ara ara humik asit ve sıvı solucan gübresi verdim. Ümidimi kesmişken birkaçının çıktığını görünce viyole dokunmadım, ara ara yeni filizlenenler oluyor, görünce alıp seraya koyuyorum. Gelişimleri şimdilik fena değil gibi ama bakalım ne kadar büyüyecekler.

Bu arada ikinci fotoğrafta, üzerinde etiket olmayan soldan ikinci de elma. Şu anda en gelişmiş olan o

TCM, telato ve AkisSoftware beğendi.
Eski 21-03-2019, 14:19   #10
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Ben de bir şey soracağım, ama öncelikle bol ürünler dilerim.

Etiketleme amaçlı kullandığınız yeşil şeyler nedir?

Ben kullan at ahşap çay kaşığı bulabildim. Onlara da yazı yazmak bir dert, sonrasında okumak ayrı dert. Daha dışarı çıkınca silinme derdi de var.

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2019, 14:51   #11
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
Tarım konusunda 'üstat' lık beni aşar, yakışmaz, en azından şimdi. Daha önceki sene aynı soruyu ben soruyordum 'çatıdaki serada sıcaklık 45 derece oldu zararı olur mu' diye Öğrenciyim daha, doğruluğuna inandığım bilgiyi aktarırım, soru işareti olanı belirtirim, bilmediğime de karışmam. Forumda pek çok konuda çok bilgili arkadaşlarımız var, onlara ayıp olur.

Gece gündüz sıcaklık farkı çok olmamalı. 45 derece üzeri ve buna yakın sıcaklıklar bitkiler için uygun değerler değil, özellikle domates biber vs. için. Direk güneş almayacak dolayısıyla da sıcaklığı bu kadar yükseltmeyecek konuma getirin. Naylonun altında sıcağın karşısında gölgelendirme renklendirme yoksa bitkiler yanabilir. Burada çalı işi yapan arkadaşlar dışarıdaki seralarının üzerine bu mevsimde güneşi kırmak için beyaz kireç ile boyarlar. Ayrıca sarı renkli özel sera naylonları var onlarda da aynı işlem yapılaması gerek mi bilmiyorum.

Ortamın nemli olması tohumlar çıkıncaya kadar daha önemli. Yoksa ev içinde kapalı sürekli nemli ortam mantari hastalıklara davetiye çıkarır. Siz bence kapısını-üzerini neyse sıcaklık artacağı, güneşi göreceği zaman iyice açın, tohum çıkmamış kısımları spreyleyin, üstü açık yine sıcak ve güneşin altında ise üzerine gölgelendirme yapın yine olmadı başka yere alın, kırmızı sandalyeyi de karşısına alın ama.

telato ve g.c. beğendi.
Eski 21-03-2019, 14:53   #12
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster

Ben kullan at ahşap çay kaşığı bulabildim. Onlara da yazı yazmak bir dert, sonrasında okumak ayrı dert. Daha dışarı çıkınca silinme derdi de var.
Kullanılmış naylonların yazılabilir kısımlarını ok şeklinde makas ile kesip 'permanent' kalem ile üzerine yazabilirsiniz. Misal yoğurt kapları, büyük ayran kapları vs. Ama benim önerim yoğurdunuzu kendiniz yapın.

OSMAN45, pulibet, Asoo ve 2 kişi beğendi.
Eski 21-03-2019, 15:20   #13
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Tarım konusunda 'üstat' lık beni aşar, yakışmaz, en azından şimdi. Daha önceki sene aynı soruyu ben soruyordum 'çatıdaki serada sıcaklık 45 derece oldu zararı olur mu' diye Öğrenciyim daha, doğruluğuna inandığım bilgiyi aktarırım, soru işareti olanı belirtirim, bilmediğime de karışmam. Forumda pek çok konuda çok bilgili arkadaşlarımız var, onlara ayıp olur.

Gece gündüz sıcaklık farkı çok olmamalı. 45 derece üzeri ve buna yakın sıcaklıklar bitkiler için uygun değerler değil, özellikle domates biber vs. için. Direk güneş almayacak dolayısıyla da sıcaklığı bu kadar yükseltmeyecek konuma getirin. Naylonun altında sıcağın karşısında gölgelendirme renklendirme yoksa bitkiler yanabilir. Burada çalı işi yapan arkadaşlar dışarıdaki seralarının üzerine bu mevsimde güneşi kırmak için beyaz kireç ile boyarlar. Ayrıca sarı renkli özel sera naylonları var onlarda da aynı işlem yapılaması gerek mi bilmiyorum.

Ortamın nemli olması tohumlar çıkıncaya kadar daha önemli. Yoksa ev içinde kapalı sürekli nemli ortam mantari hastalıklara davetiye çıkarır. Siz bence kapısını-üzerini neyse sıcaklık artacağı, güneşi göreceği zaman iyice açın, tohum çıkmamış kısımları spreyleyin, üstü açık yine sıcak ve güneşin altında ise üzerine gölgelendirme yapın yine olmadı başka yere alın, kırmızı sandalyeyi de karşısına alın ama.
Sayın Sofii'nin affına sığınarak başlığından bir iletilik daha yer alacağım.

Sayın Hocam, hepimiz kademe kademe öğrenme aşamalarındayız. Tarım konusunda tam olarak ben her konuya hakimim diyecek biri yoktur sanırım aramızda.

Üstat yanlış bilmiyorsam ustalığı olan kimse anlamını taşımakta ve bana nazaran üstat olduğunuz somut bir gerçek. Bu sebeple biz çaylakların bir şeyler öğrenebildiği sizin gibi arkadaşlarımıza üstat diye seslenmemizi çok görmeyin.

TCM, telato ve buzadam beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2019, 15:39   #14
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Kullanılmış naylonların yazılabilir kısımlarını ok şeklinde makas ile kesip 'permanent' kalem ile üzerine yazabilirsiniz. Misal yoğurt kapları, büyük ayran kapları vs. Ama benim önerim yoğurdunuzu kendiniz yapın.
Ben öyle yapıyordum (yoğurt kabı) ve tam yazacaktım ki siz benden önce davranmışsınız

Hem böyle çubuk şeklinde değilde daha çok; tam bir etiket gibi oluyor, görünüşü daha hoş oluyor.

Asoo, TCM ve buzadam beğendi.
Eski 21-03-2019, 16:54   #15
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster

https://www.seramarketim.com.tr/p-79...et-15x125.html

Linkini paylaştım aldığım etiketin. Elimde yaklaşık 60 çeşit tohum var, 400e yakın fide yapmam gerekecek. Sonraki yıllarda ekeceğim türlere karar vermek ve tohum saklamak için hem çimlendirirken hem de toprağa ektiğimde etiketlemek istedim. Ahşap toprağa ekim için uygun olmazdı. Diğer mesajlarda arkadaşların bahsettiği gibi plastik kaplardan etiket yapmak mümkün elbette ama o kadarıyla uğraşmak gözümde çok büyüdü açıkçası

Kalem olarak da cam, metal gibi yüzeylere kalıcı olarak yazı yazmayı sağlayan bir kalem aldım. Kırtasiyelerde bulursunuz. Alkolle temizleniyormuş sanırım. Böylece etiketleri daha sonra da kullanabileceğim.

Asoo ve TCM beğendi.
Eski 21-03-2019, 17:00   #16
Ağaçsever

Alıntı:

Öneriniz için çok teşekkürler. Serayı daha az güneş alan bir yere taşıyacağım hemen. Kırmızı sandalye fidelerin bahçede yerini almasını bekleyebilir

Eski 22-03-2019, 00:26   #17
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Sn. Sofii, iyi bir yetiştirme sezonu dilerim. Sizdeki seradan geçtiğimiz yıllarda ben de edinmiştim. İç mekanda naylonlu kullanımı biraz riskli açıkçası hastalık açısından. Öte yandan kullandığınız şerit ledlerin lümeni düşük kalabilir fideleriniz için. Gözlemlemenizde fayda var. Çok hızlı boya gitmekte fideler. Kolaylıklar dilerim.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2019, 14:38   #18
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Sn. Sofii, iyi bir yetiştirme sezonu dilerim. Sizdeki seradan geçtiğimiz yıllarda ben de edinmiştim. İç mekanda naylonlu kullanımı biraz riskli açıkçası hastalık açısından. Öte yandan kullandığınız şerit ledlerin lümeni düşük kalabilir fideleriniz için. Gözlemlemenizde fayda var. Çok hızlı boya gitmekte fideler. Kolaylıklar dilerim.
Şimdi tekrar kontrol ettim, kullandığım ledler 2100-2400 lümen/mt. Bana sanki yeterli olur gibi gelmişti ama ne dersiniz?

Eski 22-03-2019, 14:45   #19
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sofii Mesajı Göster

Fotoğrafları sadece ben mi göremiyorum?

aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2019, 15:08   #20
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aziztoprak Mesajı Göster
Fotoğrafları sadece ben mi göremiyorum?
Bende sorun gözükmüyor yani fotoğraflar görünüyor.

Eski 23-03-2019, 22:11   #21
Ağaçsever

Sofii / Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar (İstanbul) 2019

Lümen hesabını tekrar yapınca yetmeyeceğini fark ettim. Uyarı için çok teşekkürler its_just_a_ride Serayı az güneş alan bi yere taşıyıp alttaki iki kata ikişer sıra daha led ekledik. Elimizdeki malzeme üst iki sıraya yetmedi, yarına kaldı. Bi kez daha doldur boşalt olacak artık

MASK beğendi.
Eski 24-03-2019, 00:47   #22
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Pratikliğinden endişelenmekle birlikte günlük uğraştırabilecek ancak masrafsız bir önerim olacak. Işıkların yandığı süre boyunca yukarıdan aşağıya alüminyum folyo ile kaplasanız yansımadan dolayı elde edeceğiniz ışık şiddetinin artacağını umuyorum.

Eski 24-03-2019, 07:04   #23
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Pratikliğinden endişelenmekle birlikte günlük uğraştırabilecek ancak masrafsız bir önerim olacak. Işıkların yandığı süre boyunca yukarıdan aşağıya alüminyum folyo ile kaplasanız yansımadan dolayı elde edeceğiniz ışık şiddetinin artacağını umuyorum.
Sayın TCM güzel bir öneride bulunmuş ancak alüminyom folyo kaplayacaksanız son derece pürüzsüz bir yüzey elde etmeye bakın. Zira folyoda oluşabilecek kıvrımlar/buruşukluklar ışığı daha şiddetli bir şekilde yansıtıp, odaklandığı bitkiyi yakabilir.

Işık kaybını önlemek ve ışığı maksimum düzeyde kullanmak için Mylar film çok daha kullanışlı olur. Ama sizin seraya uygulamak uğraştırabilir.

Kolay gelsin

TCM ve its_just_a_ride beğendi.
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2019, 12:59   #24
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Şimdi tekrar kontrol ettim, kullandığım ledler 2100-2400 lümen/mt. Bana sanki yeterli olur gibi gelmişti ama ne dersiniz?
Mesajınızı atladığımı fark ettim. 6500 lm civarı uygun olur. İmkanınız varsa 3250x2 lik floresan armatüre dönün.

halcur beğendi.
Eski 24-03-2019, 13:02   #25
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Bir naçizane tavsiye daha. İç mekanda neme çok takılmayın. Çok olumlu bir "artı" ancak olmazsa da olmaz diye bir şey yok. Sera naylonunu kaldırıp viyolleri enlemesine yan yana yerleştirin. Alt katlara doğru ışık akısı azalıyor çünkü üstlerde soğrulduğu için.

Eski 24-03-2019, 14:26   #26
Ağaçsever

Alıntı:
Bir naçizane tavsiye daha. İç mekanda neme çok takılmayın. Çok olumlu bir "artı" ancak olmazsa da olmaz diye bir şey yok. Sera naylonunu kaldırıp viyolleri enlemesine yan yana yerleştirin. Alt katlara doğru ışık akısı azalıyor çünkü üstlerde soğrulduğu için.

Çimlenme süresince naylonu kaldırmamayı planlıyorum. Gün içinde ara ara kapıyı açıp havalandırıyorum. Şimdiden çimlenme başladı. Birkaç gün daha bu şekilde kontrollü gidip sonra açacağım dediğiniz gibi. Üstlerde ışığın daha iyi olduğunu aklımda tutuyorum, ona göre yer değişiklikleri yaparım ihtiyaç oldukça.

Eski 24-03-2019, 14:33   #27
Ağaçsever

Alıntı:
Mesajınızı atladığımı fark ettim. 6500 lm civarı uygun olur. İmkanınız varsa 3250x2 lik floresan armatüre dönün.
Son led eklemeleriyle her katta 120cmlik 2400 lümen/mt led var. Viyollerin yaklaşık 30 cm üzerinde. Kat başına yaklaşık 2800 lümen fena değil sanki. Bir de sonucu bayaa merak ediyorum İstediğim gibi bir sonuç alamazsam önerinizi aklımda bulunduracağım, teşekkürler.

Eski 24-03-2019, 14:35   #28
Ağaçsever

Alıntı:

Bakmadan duramıyorum ki seraya, üstünü kapatırsam nasıl görücem

TCM ve g.c. beğendi.
Eski 24-03-2019, 14:53   #29
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2018
Çalışmalarınız hayırlı olsun çok düzenli ve üstünde çaba harcanmış.

Aynı mini seradan kullanıyorum henüz ışıklandırma yapamadım. Fakat daha önceki yazışmalardan bir karara vardım.

Yukarıda zaten öneriler var bir öneride benden olsun,
Her bir kat için 3 adet 60 cm beyaz led armatür alabilirsiniz. Toplamda 12 adet gerekiyor biraz masraflı ama yinede değerlendirilebilir.

Her bir armatür 1800 - 2000 lümen gücünde.
Toplamda her kata 5400 ila 6000 lm ışık düşüyor.
Veya en üste 3 armatür diğer katlara 2 armatürde uygulanabilir.

Ama siz güney cepheye bakan ve ışık ulaştığında 47 derece sıcaklığa ulaşan bir alana sahipsiniz.

Yani ek ışıklandırma size çokta gereklimi bilemiyorum.

Hayırlı hasatlar.

dobipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2019, 18:18   #30
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Bakmadan duramıyorum ki seraya, üstünü kapatırsam nasıl görücem
'Karasevda bizimkisi' diyorsunuz yani, ömürler görün o zaman..

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024