agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni339Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2019, 14:51   #121
Ağaçsever

mertan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2018
Bir fikrim yok kotiledon yapraklarını göstermek için internetten bulduğum bir fotoğraf.

mertan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2019, 16:03   #122
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Kırmızı halka içerisinde gösterdiğiniz fideler doğru fakat bardak içerisindeki gibi bitki aramayın. Bardak içerisindekiler normal ıspanak gibi duruyor.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2019, 09:58   #123
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Domatesler ne durumdalar?

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2019, 15:04   #124
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Bi kaç gündür doktora koşturdum. Ispanakları ayıklıyamadım. Domatesleri ise her gün toprağını havalandırdım. Az önce yine eski güneş gören balkona aldım. Şu an güneş yok rüzgarlı. Domatesler kurtuldu galiba arkadaşlar. Akşam ya da yarın sulayım diyorum siz ne dersiniz. Birde son resimde benek gibi görünen şeyler toz, biraz yakında inşâat başladı. Bu tozların zararı olur mu? Tek tek silmeli miyim?

Eklenen Resimler

g.c. ve Portakal Rengi beğendi.
aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2019, 19:42   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Tozun pek bir zarar vereceğini sanmıyorum ama, bu saksılar domateslerinize küçük gelecek gibi duruyor.

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2019, 04:20   #126
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Domatesleri 15 litreden küçük saksılara ekmemekte fayda var.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2019, 05:23   #127
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Saksılarda daha boşluk var. Toprak ilavesi yapıcam ilerleyen zamanda ( henüz ne zaman ilave yapılmalı bilmiyorum gerçi) ama 15litreye göre tabi ki az benimkiler. Eeee bu saatten sonra saksı değişi mi olur mu ki? Birde değişim yapmazsam ne gibi sıkıntılar yaşayabilirim?

Eski 26-05-2019, 23:25   #128
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2017
Benimde balkonda saksıda domateslerim var. Bendeki saksılar 45-60lt arasında olmasına rağmen yetersiz geliyor diyebilirim.

Biraz daha gelişip havalarda iyice ısınınca hergün sulamanız gerekecek bu saksıları ayrıca besinde yetersiz gelebilir ara ara besin takviyesi yapınız.

MeyveliTepe beğendi.
meminaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2019, 00:00   #129
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meminaydin Mesajı Göster
Benimde balkonda saksıda domateslerim var. Bendeki saksılar 45-60lt arasında olmasına rağmen yetersiz geliyor diyebilirim.

Biraz daha gelişip havalarda iyice ısınınca hergün sulamanız gerekecek bu saksıları ayrıca besinde yetersiz gelebilir ara ara besin takviyesi yapınız.
Aman Allah'ım bu kadarını düşünemezdim sn meminaydin. 1fide için mi bu litre? Hergün sulamak sorun değil ama besin yetersiz geldiğini nasıl anlığcam ve ne aralıklarda nasıl bi besin vermem lazım olcak? hiç bilmiyorum ki !!!

Toprağım bire bir ölçü yanmış koyun gübreli bahçe toprağı ve torf karışımına ilaveten kahve telvesi, yumurta kabukları, muz kabuklarıyla zenginleştirildi. Şimdi bana bi yol haritası lazım. Ne zaman ne yapmalıyım diye.

Eski 27-05-2019, 09:13   #130
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Aman Allah'ım bu kadarını düşünemezdim sn meminaydin. 1fide için mi bu litre? Hergün sulamak sorun değil ama besin yetersiz geldiğini nasıl anlığcam ve ne aralıklarda nasıl bi besin vermem lazım olcak? hiç bilmiyorum ki !!!

Toprağım bire bir ölçü yanmış koyun gübreli bahçe toprağı ve torf karışımına ilaveten kahve telvesi, yumurta kabukları, muz kabuklarıyla zenginleştirildi. Şimdi bana bi yol haritası lazım. Ne zaman ne yapmalıyım diye.
Kısıtlı bir alana sahip olacağınız için daha kompleks katkılar temin etmenizde fayda var. Sadece ahır gübresi ile topraktan istediğiniz verimi elde etmekte sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ne zaman ne yapmanız gerektiği konusunda bitki sizi yönlendirecektir. Yaprak rengi, içe dışa bükülme vb. durumları gözlemleyip paylaşırsanız, bilgimiz dahilinde elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.

Alıntı:
Saksı harcına neler konur?
Toprak.
Torf.
Kompost.
Perlit.
Vermikülit.
Kum.
Pomza,
Yanmış killer,
Zeolit (Klinoptilolit),
Sentetik maddeler (polistren parçalar, üre- formaldehit köpükler.)

Harçlara katılabilecek doğal malzemeler
Bir kova saksı harcına;
2 bardak leonardit
1 bardak kuru veya kompostlanmış yonca tozu
1 bardak zeolit
1 çay fincanı toz deniz yosunu
1 kahve fincanı kemik unu
1 kahve fincanı soya unu

Harçlara katılabilecek kimyasal gübreler
İç mekan bitkilerinde harcın her metrekübüne 150 gr 15-15-15 kompoze gübre
Dış mekan bitkilerinde harcın her metrekübüne 0,5 kg 15-15-15 kompoze gübre
Mine Pakkaner'in Saksı değişimi toprak harçları hazırlama eğitimi'de anlattığı saksı harçlarıyla ilgili reçete

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2019, 10:39   #131
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
Kısıtlı bir alana sahip olacağınız için daha kompleks katkılar temin etmenizde fayda var. Sadece ahır gübresi ile topraktan istediğiniz verimi elde etmekte sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ne zaman ne yapmanız gerektiği konusunda bitki sizi yönlendirecektir. Yaprak rengi, içe dışa bükülme vb. durumları gözlemleyip paylaşırsanız, bilgimiz dahilinde elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.
Sn g.c. yeminle gözümü korkuttunuz. Linke bakamadım henüz ama yazdıklarınızı okuyunca "Aman allahım bu ne? ben bunları nerden bulcam? hem bunlarda ne oluyor ki" oldum resmen. Ben basit bi balkonda ürün alıp yeyim diyordum. Basiti bunlarsa bağ, bahçe kısmını düşünemiyorum.
Daha yola yeni çıkmış biri olarak dağıldım. Tamam domatesleri gözlemleyip paylaşıcam tabi ki de sizlerin yol göstermesiyle olucak öğrenmelerim.

Eski 27-05-2019, 10:52   #132
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Sn g.c. yeminle gözümü korkuttunuz. Linke bakamadım henüz ama yazdıklarınızı okuyunca "Aman allahım bu ne? ben bunları nerden bulcam? hem bunlarda ne oluyor ki" oldum resmen. Ben basit bi balkonda ürün alıp yeyim diyordum. Basiti bunlarsa bağ, bahçe kısmını düşünemiyorum.
Daha yola yeni çıkmış biri olarak dağıldım. Tamam domatesleri gözlemleyip paylaşıcam tabi ki de sizlerin yol göstermesiyle olucak öğrenmelerim.
Sayın aloe paniğe hiç gerek yok. Domatesleriniz çıtkırıldım porselen eşyalar değil. Çok sıra dışı durumlar hariç bir anda ölüp gitmeleri mümkün değil. Yani sizi uyarıp önlem almanıza bol bol yetecek zamanı size verirler.

Bu linkteki bilgileri incelerseniz ilerisi için yardımı olacaktır.

Kolay gelsin

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2019, 11:50   #133
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sayın aloe paniğe hiç gerek yok. Domatesleriniz çıtkırıldım porselen eşyalar değil. Çok sıra dışı durumlar hariç bir anda ölüp gitmeleri mümkün değil. Yani sizi uyarıp önlem almanıza bol bol yetecek zamanı size verirler.

Bu linkteki bilgileri incelerseniz ilerisi için yardımı olacaktır.

Kolay gelsin
Verdiğiniz linkin %90 ını okudum ama maalesef akıl karışıklığım hâlâ mevcut. Şöyle ki misal fosfor, potasyum, azot, manganez demiş ama bunlar için ne ve nasıl kullanılır yok. benim misalim: kalsiyum için yumurta kullanılır ya suda bekletip o suyla sulanır ya da kabuklar ufalanır toprağa karıştırılır. 2.misal demir ihtiyacı için toprağa paslı çivi batırılır (böyleydi sanırım) verdiğim örnekler gibi bi yazı olsa herşey daha kolay olacak sanki.

Birde tavsiyeler vermiş
Fosfor iyi organik gübre kaynakları: kemik unu, kompost
Azot organik gübre kaynakları: Yonca unu, kan unu, kompost, tüy unu, balık unu, baklagiller, yaprak kalıp.
Potasyum iyi organik gübre kaynakları: odun külü, granit tozu (aynı zamanda kaya potas denir) yavaş salan yaprak kalıp.
İyi güzel etmişte ben bunları bile bu yaşıma geldim1-2 tane haricinde diğerlerini ne duydum ne de gördüm( hele de kan unu, tüy unu. Şok oldum kan unu ne yaa) Daha bilindik şeyler yok mudur acep?

Eski 27-05-2019, 14:06   #134
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Alıntı:
Niyetim sizi panikletmek değildi

Sadece hacmen küçük saksınızı, nasıl en iyi şekilde bitkinin ihtiyacı ile hazır halde tutabileceğiniz konusunda yönlendirmek istemiştim. sn malbman'ın dediği gibi bitkiniz sizi yönlendirecektir. Bu süreçte olabildiğince balkon sebzeciliği hakkında metin okuyarak, kolay temin edilebilecek materyalleri hazır edebilirsiniz.

Düzenleyen g.c. : 27-05-2019 saat 14:15 Neden: İmla
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2019, 09:35   #135
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Talking Acemiden notlar

Alıntı:
Verdiğiniz linkin %90 ını okudum ama maalesef akıl karışıklığım hâlâ mevcut. Şöyle ki misal fosfor, potasyum, azot, manganez demiş ama bunlar için ne ve nasıl kullanılır yok. benim misalim: kalsiyum için yumurta kullanılır ya suda bekletip o suyla sulanır ya da kabuklar ufalanır toprağa karıştırılır. 2.misal demir ihtiyacı için toprağa paslı çivi batırılır (böyleydi sanırım) verdiğim örnekler gibi bi yazı olsa herşey daha kolay olacak sanki.

Birde tavsiyeler vermiş
Fosfor iyi organik gübre kaynakları: kemik unu, kompost
Azot organik gübre kaynakları: Yonca unu, kan unu, kompost, tüy unu, balık unu, baklagiller, yaprak kalıp.
Potasyum iyi organik gübre kaynakları: odun külü, granit tozu (aynı zamanda kaya potas denir) yavaş salan yaprak kalıp.
İyi güzel etmişte ben bunları bile bu yaşıma geldim1-2 tane haricinde diğerlerini ne duydum ne de gördüm( hele de kan unu, tüy unu. Şok oldum kan unu ne yaa) Daha bilindik şeyler yok mudur acep?
Sakin olamayacaksınız, biliyorum. Garanti ediyorum. Domatesinizden de yiyeceksiniz, ıspanaklarınızdan da. Bu arada kazalar olsa da bitkilerin yaşam isteği yardımınıza koşacak. Yeniden yeniden dirilecekler. Siz dikkatinizi üzerlerinden eksik etmeyin.
Deneyimliler, bizi yetiştirme anlamında, üst düzeylere doğru taşımaya çalışıyorlar. Sağ olsunlar, var olsunlar. Doğal reçeteler ile tarım yapabilmemiz için deneyimlerini paylaşıyorlar. Bilmediğimiz konuları öğreniyoruz ama aynı zamanda bitki yetiştiriyoruz. Bitkilerimize de kıyamıyoruz.
Bir anda her şeyi öğrenip, uygulayamayacağımız için endişeye kapılıyoruz. Önümüzdeki yıl, burada yazdıklarınız dahil, yaptıklarınıza gülümseyeceksiniz. Bu yıl teknolojiden yardım alırsanız daha kolay olabilir. (Kan unu da teknolojik ürün.)
Saksıda bitki yetiştirdiğiniz için, bitkinin yeterli besine ulaşması zor oluyor. Bu nedenle hazır besinler ile desteklemek daha kolay. (Saksı toprağını önceden hazırlarsanız, doğal besleme yöntemleri kullanışlı olur. Toprağı fabrika olarak düşünün. Fabrikanın işçileri bakteriler. Toprağa kattıklarınızı işleyip, bitkinin kullanacağı hale getiriyorlar. Doğal katkılar hem besin hemde bakteri kaynağı. Ancak, zamana gereksinimleri var. Sizin zamanınız kısıtlı.)
Doğal kaynaklardan üretilmiş bitki besinleri var. Sıvı olarak bulunuyorlar ve su ile karıştırılarak kullanılıyorlar. Biraz maliyetli oluyorlar. İlaç satıcılarında bulunuyorlar.
Teknolojiye karşı olmadığım için gübre kullanılmasında sakınca görmüyorum. Gereği ve yeteri kadar kullanılırsa yararlı oluyor. Sn Pakkaner'in verdiği bilgilere göre gübreyi suda eritip, kullanabilirsiniz. Ancak, kalsiyum eksikliği yaşamanız olasılığı çok kuvvetli. Çiçeklenmeden önce yapraktan gübreleme yapmanız gerekecek. Hazır ürünler kullanmanız işinizi kolaylaştırır.
Geçen yıl zar zor 8 domates fidesi büyütebilmiştim. İlk 28 domatesim alttan karmaya başladı. (Kalsiyum eksikliği) Yapraktan gübreledim. 72 domates alabildim. (Küçük **** orta boy.) Toprağımı ıslah etmeye başladım. Bu yıl 8 fidem yetişti. Artık saymıyorum ama 20-30 domatescik yetişiyor. Mevsimin başındayız ve üzeri çiçek dolu.
Temel bilgi kaynağım AĞAÇLAR.NET. İlgili alanları iki kez kesin okumuşumdur. (Soru soranlara da bilgisini paylaşanlara da müteşekkirim.) Hepsi aklınızda kalmıyor. Bir sorunla karşılaştığınızda, buna rastlamıştım diyorsunuz. Bir şeyler bir şeyleri çağrıştırıyor, aradığınıza ulaşıyorsunuz. Ondan sonra kalıcı bilgiye ulaşmış oluyorsunuz.
Sakin olmaya çalışın. Doğru yerdeyiz. Bitki yetiştirmede henüz çocucuğuz. Öğrendikçe büyüyeceğiz. Arada düşüp kalkmalar olacak ki anılarımız biriksin. İyi bir okulda öğrenciyiz, işini severek yapan öğretmenlerimiz de var.
B i z_o_d o m a t e s l e r i_y e r i z.

malbman, TCM, g.c. ve 2 kişi beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2019, 22:28   #136
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
Niyetim sizi panikletmek değildi

Sadece hacmen küçük saksınızı, nasıl en iyi şekilde bitkinin ihtiyacı ile hazır halde tutabileceğiniz konusunda yönlendirmek istemiştim. sn malbman'ın dediği gibi bitkiniz sizi yönlendirecektir. Bu süreçte olabildiğince balkon sebzeciliği hakkında metin okuyarak, kolay temin edilebilecek materyalleri hazır edebilirsiniz.
İyi niyetinizden kesinlikle eminim sn g.c. bunda sorun yok sadece ev hanımı olarak hiç bilmediğim şeylerin hepsi birden ( muhtemelen hepsi değildir ) karşıma çıkınca biraz korktum. Hatta geri adım atsam mı diye aklımdan geçerken, yine kendim " amaan o bilmediğin şeyleri düşünme bişey oldukça resim atar sorarsın, artık ne kadar olursa ya herru ya merru " dedim

Eski 28-05-2019, 22:47   #137
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Sn portakal rengi ne de güzel yazmışsınız öyle şiir gibi
Evet yazdıklarınızda çok haklısınız.

Saksı toprağını önceden hazırlarsanız demişiniz. Ne kadar önceden hazırlamam lazım ki acep?
Teknolojiyi severim aslında ama gıda da pek değil. Doğal kaynaklardan üretilmiş bitki besini tavsiye ederseniz fiyatına göre ona öncelik vermeye çalışırım. Kalsiyum eksikliğinden dem vurmuşunuz. Anladığım kadarıyla toprağa kattığım yumurta kabukları pek işe yaramayacak. Yalnız geç kaldık çünki hepsi epeyce çiçeklendi (resim ekledim) bende yumurta kabuklarını rondodan çekip un haline getirip suya katıp 3 gün bekletip sonra o sıvıyla sulamayı düşündüm. Nasıl olur?
Ve haklısınız okuyorum ama zamanı gelmeden herşeyi okuyunca hem aklım karışıyor hemde unutuyorum. En iyisi bu yolda pes etmeden yürümek
Evet inşallah o_domateslerden_yiyeceğim

Eklenen Resimler

Eski 28-05-2019, 22:51   #138
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Domateste aynı dalda 11 irili ufaklı çiçek var. Tüm saksı ve daldakiler böyle. Çiçek budaması okumuştum gerek var mı? Yoksa mevla görelim neyler neylerse güzel eyler mi deyim

Eklenen Resimler

ibocandan beğendi.
Eski 29-05-2019, 01:29   #139
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Domateste aynı dalda 11 irili ufaklı çiçek var. Tüm saksı ve daldakiler böyle. Çiçek budaması okumuştum gerek var mı? Yoksa mevla görelim neyler neylerse güzel eyler mi deyim
Genelde çeşitle alakalı ve bitki iyi kök atmışsa hepsini tutabilir.Mesela ben saksıya blue beauty ektim maşallahı var hatta filizleride koparmayı biraz geçiktirince filizlerin uç kısımlarını koparıp açan çiçekler tutacakmı diye denedim hepsi tutarak gidiyor.Bundan sonra filizleri bırakarak gideceğim.Ama brandywine'da bir numara yok 1 tane tutsa şükredeceğim tabi onunda yan filizleri koparmamıştım.Bundan dolayı blue beauty'ler hoşuma gitti doğrusu.
Bence çiçek budamasına gerek yok zayıf çiçekler zaten dökülür,çeşite göre hepside tutabilir garnet gibi bir çeşitse mesela ama ne bileyim büyük çeşitlerde salkımda hiç tutan olmadığı gibi 1 tane de tutuğu oluyor.Bu birazda bitkinin gücüyle alakalı aslında.

birnefestoprak ve g.c. beğendi.
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2019, 04:21   #140
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Fideler yerine alıştıktan sonra, yapraklar susuzluk belirtisi göstermedikten sonra sulamanıza gerek yok. Bu şekilde meyve lezzetini de iyileştirmiş olursunuz.

kbulbul beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2019, 10:12   #141
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Sn portakal rengi ne de güzel yazmışsınız öyle şiir gibi
Evet yazdıklarınızda çok haklısınız.

Saksı toprağını önceden hazırlarsanız demişiniz. Ne kadar önceden hazırlamam lazım ki acep?

Hayvan gübresinin toprağa işlemesi 4-6 ay kadar sürüyor. (Sonbaharda toprağa karıştırıp, ilkbahar ekimine hazırlanıyor.) Fermente (temizlenip, güçlendirilmiş diyelim.) edilmiş gübreler var. Toz haline getirilerek satılan türü var. Daha hızlı etki ediyor. Ev için sorun çok. 2-3 ay önce toprağı hazırlayıp, nemli uygun ortamda tutmak kolay dert değil. Bu nedenle teknolojiden yardım almak gerek.

Teknolojiyi severim aslında ama gıda da pek değil. Doğal kaynaklardan üretilmiş bitki besini tavsiye ederseniz fiyatına göre ona öncelik vermeye çalışırım. Kalsiyum eksikliğinden dem vurmuşunuz. Anladığım kadarıyla toprağa kattığım yumurta kabukları pek işe yaramayacak. Yalnız geç kaldık çünki hepsi epeyce çiçeklendi (resim ekledim) bende yumurta kabuklarını rondodan çekip un haline getirip suya katıp 3 gün bekletip sonra o sıvıyla sulamayı düşündüm. Nasıl olur?

Teknoloji gerekli. Yeteri tutturmak önemli. Teknoloji olmasa buralarda buluşup, yapmak istediklerimizin peşinden koşturamazdık.
Doğal peşindeyim derken, bir karış toprakta ağaç yetiştirmeye çalışıyorsunuz. Saksıdan kaç kg domates alacaksınız ? Teknolojiyi kullanmadan meyvenin gereksinimlerini karşılayamazsınız.
Anneannemin-babaannemin çözümleri vardı ama doktora gitmek zorunda kalıyorduk Saksıda yetiştirmenin durumu benzer. Beslenme bozukluğu kaçınılmaz. Vitamin desteği gerek. İlaç satıcısından bulabilirsiniz, yapraktan gübreleme-destekleme malzemelerini. (Marka vermek yasaklar arasında.) Forumdaki balkon yetiştiriciliği bölümü de yararlı olur. Yumurta kabuğu çiçek için çözüm olabilir. Sizin fazlasına gereksiniminiz var. (Kişisel görüşüm.)
Ben uyguladığımda (bahçe toprağında yaşadım. Organik madde eksikliğindenmiş.) ilk meyveleri vermişti. Yinede işe yaradı. Siz ilk meyveleri kurtarabilirsiniz kanısındayım.

Ve haklısınız okuyorum ama zamanı gelmeden herşeyi okuyunca hem aklım karışıyor hemde unutuyorum. En iyisi bu yolda pes etmeden yürümek
Evet inşallah o_domateslerden_yiyeceğim

İşte bu ! Yaşadıkça öğrenmeye devam. Sabırla.
5 yıl ilkokul okudum. Bittiğinde ne biliyordum ? Her okuduğumu anlayabiliyor muydum ? Ama üniversite bitirdim.
Seneye Sn TCM gibi tarım bölümüne yazılacağım. (Valla kıskançlıktan değil ) Öğrenmeye devam.

g.c. ve elifaydin beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2019, 11:24   #142
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Sn Portakal Rengi gübreyi toprakla karıştırılmış, elenmiş ve çuvallara doldurulmuş olarak hazır aldım. Ama kaç zamandır öyle duruyor bilmiyorum tabii ki. Çuvalı açtığımda içine bakınca gübre ile toprağı hiç ayıramadım galiba sizin dediğiniz gibi toz haline getirilmiş. Üstelik toprak nemliydi. Anladığım kadarıyla bu bir avantaj.

Lütfen meyvenin gereksinimleri için öncelikle bana doğal yöntemleri söyleyin yani işte ıspanağı doğra suyunu sıkıp toprağa ver gibi. Hem de acilen. Çünkü galiba küçücük bir domates gördüm

Ayrıca yumurta kabuğu, muz kabuğu , patates kabuğunu beraber rondodan çekip sulandırıp öyle sulayacağım. Bir de haşladığım yumurtanın suyu, yıkadığın pirinç suyu , haşladığım mısır suyu gibi gibi su çeşitleri ile de suluyorum.

Eklenen Resimler

ibocandan ve devrann beğendi.
Eski 31-05-2019, 08:54   #143
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

İki gün önce (yani son mesajı yazdığım gün) ıspaklardan yabani otları temizledim. Hem yaprak şeklinden hemde dal yapısından otla ıspanağı rahat bi şekilde birbirinden ayırdım😊 sonra ıspanaklardan biraz hasat ettim ve iftara yumurtalı kavurdum (soğansız) ben tadını beğendim. Farkettim ki bulunduğu yerde güneşi az gelmiş saplar daha uzamıştı yer değişikliği yapıp en çok güneş göre küçük köşeye onu koydum. Aşağıya topladığım otların ve ıspakların resmini koyuyorum. Yaa ne düzensiz ne absürt ekmişim o tohumları çok üzüldüm. Bazı tohumlar dip dibe düşmüş. Neyse ki onlardan alıp sn elifaydına fide vereceğim. Diğerleride rahatlar biraz. İlk iki resim otlar.

Eklenen Resimler

Dutlubahçe beğendi.
Eski 31-05-2019, 09:09   #144
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Akşam domateslerin en gelişen saksısında alttan iki yaprak kavrulmuş diye emin oldum.(ilk resim) ve genel olarak çoğu saksıda en üst taze sürgünler baygındı sanki(diğer resimler) saat 23:30dan itibaren forumda domates hastalık ve zararlıları 34 sayfalık bölümü okumaya başladım. Henüz 6. Sayfaya gelmiştim ki sahur olmuş. Daha sorunun cevabını bulamadan kalktım sofra kurarken aklıma asprinle sulamak geldi sahurda tüm domatesleri her saksıya 1 asprin olacak şekilde suya doyurdum. Sizde bi bakın bakalım bi terslik mi var bana mı öyle geliyor. Çok fazla güneş var yapraklar net çıkmaz diye akşaüstü tekrar resim koyucam

Eklenen Resimler

Eski 01-06-2019, 01:42   #145
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
ve genel olarak çoğu saksıda en üst taze sürgünler baygındı sanki
Resimde saksıdaki toprak oldukça kuru duruyor. Resimden de öyle görünüyor olabilir. Baygınlık sıcağa karşı domateslerin strese girmesinden de kaynaklı olabilir. Cephe yoğun güneş alıyorsa saksıları biraz gölgelemekte fayda var.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2019, 16:37   #146
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

En son fazla sulamadan dolayı kök çürüğü atlattığım için biraz cimri davranıyor olabilirim.

Eski 03-06-2019, 16:53   #147
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

FELAKET FELAKET

Bugün bayram için baba evini ziyarete yola çıktım. Domates saksıları, salatalık ve kapya fideleri (bardakta) kalıcı ıspakları, şeker otu saksısını ve kudret narı ( daha çıkmamıştı) Sulamayı unuttuuummm.
3 gün susuz kalacaklar.

TCM beğendi.
Eski 07-06-2019, 20:30   #148
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Amanıııınnn... Ben de kaç gündür bahçede ayrık otu peşindeyim, çok yağan yağmurdan biberlere hastalık olmuş yapraklar büzük büzük. Sizinkiler 3 günü hasarsız atlatır inşallah...

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2019, 01:47   #149
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2018
Saksının kaç litre olduğunu nasıl anlarız?

spdial Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2019, 20:35   #150
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi spdial Mesajı Göster
Saksının kaç litre olduğunu nasıl anlarız?
Saksıların altında soğuk damgayla kaç litre olduğu yazıyor sn spdial

spdial beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024