agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni339Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-05-2019, 11:15   #91
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Dün gece domates fidelerimi kalıcı yerine aldım. Burda ojuduğum yöntemle yapmayı düşünüyorum. Şöyle ki saksıyı tam değil gübreleme zamanı geldikçe 3 kerede doldurun diyordu. Böylece domates daha bereketli ürün verir. Yanlız ben deneyimsiz olduğum için 3 yerine 2 yapmaya karar verdim. Ama şimdi saksıya bakıyorum da 2yi bile beceremicem galiba diyorum.
Bir de aynı saksıya karanfil tohumu atıcam( hatırlarsanız karanfili fide yapmak için ekmiş ama başaramamıştım) Eee 2.toprak dolunca onlara ne olacak? Aklım çok karıştı tavsiyelerinize ihtiyacım var.
Sayın Aloe merhaba,
Saksıyı 3 kerede doldurmak için başlangıç toprağını çok fazla doldurmuşsunuz. En fazla 3/1 kadarını doldurup fidelerinizi o şekilde dikecektiniz. Daha sonra da bitki yükseldikçe boğazlama yapmanız gerekiyordu. Bu durumda bu işlemi yapmanız pek mümkün görünmüyor.

Yanlış bilmiyorsam boğazlama işlemi bitki gövdesini desteklemek ve saksıda yetiştirilen ancak çapa isteyen bitkilerin, besini çapalama yapmadan eşit olarak alması amacıyla yapılıyor. Yani, bitki, hem boğazlama yaptığınız bölgede yükselttiğiniz toprak ile destekleniyor ve hem de bu bölgeden yeni kökler çıkararak oradaki besini daha homojen bir şekilde alıyor. Bu nedenle, boğazlama yapmak yerine bitkinizi sağlam şekilde askıya almanız ve bitkinizi gübre şerbeti ile sulamanız da aynı işlevi görecektir diye düşünüyorum.

Kolaylıklar dilerim

TCM, g.c., elifaydin ve 1 kişi beğendi.
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2019, 13:29   #92
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sayın Aloe merhaba,
Saksıyı 3 kerede doldurmak için başlangıç toprağını çok fazla doldurmuşsunuz. En fazla 3/1 kadarını doldurup fidelerinizi o şekilde dikecektiniz. Daha sonra da bitki yükseldikçe boğazlama yapmanız gerekiyordu. Bu durumda bu işlemi yapmanız pek mümkün görünmüyor.

Yanlış bilmiyorsam boğazlama işlemi bitki gövdesini desteklemek ve saksıda yetiştirilen ancak çapa isteyen bitkilerin, besini çapalama yapmadan eşit olarak alması amacıyla yapılıyor. Yani, bitki, hem boğazlama yaptığınız bölgede yükselttiğiniz toprak ile destekleniyor ve hem de bu bölgeden yeni kökler çıkararak oradaki besini daha homojen bir şekilde alıyor. Bu nedenle, boğazlama yapmak yerine bitkinizi sağlam şekilde askıya almanız ve bitkinizi gübre şerbeti ile sulamanız da aynı işlevi görecektir diye düşünüyorum.

Kolaylıklar dilerim
Teşekkürler sn malbman. Galiba bahsettiğiniz bu yöntem 2 kerede olmuyor. zaten ekeceğim karanfiller ne olacak o da kafama takılmıştı. Söylediğiniz gibi yaparsam daha iyi olacak galiba. En azından bu sene. Seneye bi tık daha deneyimli olduğum için boğazlama yöntemini de denerim kısmetse.

malbman beğendi.
aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2019, 17:10   #93
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Oğlanlar hastalanınca domates saksılarını dolduramadım maalesef. Mecbur boğazlama yapıcam galiba. Ama ne zaman yapılır onu da bilmiyorum. Birde saksıları balkon demirleri boyuna dizdim. İple direk demirlere bağlasam olur mu?

Eklenen Resimler

Eski 10-05-2019, 17:14   #94
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

YEŞİL FASÜLYE ( zekoş )
Bilgi girilcek

Eklenen Resimler

g.c. beğendi.
Eski 10-05-2019, 17:44   #95
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Kapya biberler maalesef sadece 2 tane filizlendi. Bol bol yeme hayalimden vaz geçtim. Şimdi "bari tohum alsam" hayalindeyim. Neyse ki filizler gelişiyor çok şükür

Eklenen Resimler

Eski 10-05-2019, 17:48   #96
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Kalıcı ıspanakların resmini yükledim. Korkarım saksıdakilerin hepsi ot. Sizde bi bakar mısınız?

Eklenen Resimler

Dutlubahçe ve g.c. beğendi.
Eski 11-05-2019, 07:54   #97
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Oğlanlar hastalanınca domates saksılarını dolduramadım maalesef. Mecbur boğazlama yapıcam galiba. Ama ne zaman yapılır onu da bilmiyorum. Birde saksıları balkon demirleri boyuna dizdim. İple direk demirlere bağlasam olur mu?
Sayın aloe, öncelikle oğlanlara geçmiş olsun.

Domateslerin olduğu yer çoık fazla güneş alıyorsa, doğrudan doğruya demire bağlamak pek iyi bir fikir olmaz. Zira demirler gün içinde ısınır ve domates fidelerinizin değdiği yerleri yakabilir.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2019, 08:14   #98
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Bitkiler demiri ve plastiği sevmiyor

Alıntı:
Bezelye ve börülce denemelerimden öğrendiğim bir durum. Galvanizli telleri sırık yerine kullanmıştım. Tutunmadılar bile. (Sanıyorum, demir çok ısındığı için. )
Börülcede ise çıta bulamadığım için kullandığım plastik süpürge sapına dokunmayıp, yere yayıldığını gördüm.
Naylon ipe sarılıyorlar. Pvc kaplı çite tutunuyorlar ama sarılmıyorlar.
Metale temas etmeyecek bir çözüm bulsanız iyi olur. Fideler geliştikçe balkon demirleri ile içiçe olacak. Sakıncalı diyemem ama sorun çıkarabilir.
Saksı boyutları yeterli olur mu ? Balkon yetiştiricilerinin olduğu bölümde yazılanlara bakarsak küçük gibi.
Not : Sayın Malbman ile eş zamanlı yazmışız. Geç yayınlamışım.

Anadolu2019 beğendi.

Düzenleyen Portakal Rengi : 11-05-2019 saat 08:16 Neden: ekleme
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2019, 20:36   #99
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

O değerli ve önemli yorumlarınız olmasaydı ben ne yapardım acep. Hepinize çok çok teşekkür ediyorum. Kesinlikle demirlerden uzak tutup her saksıya 1,5 mt çıtalar saplarım artık. İlerleyen zamanlarda da değerli yorumlarınızla desteklerinizi beklerim. Sizin deneyim ve bilgileriniz benim için çok değerlidir. Tekrar Teşekkürler

Eski 11-05-2019, 20:50   #100
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Saksı boyutları yeterli olur mu ? Balkon yetiştiricilerinin olduğu bölümde yazılanlara bakarsak küçük gibi.
Not : Sayın Malbman ile eş zamanlı yazmışız. Geç yayınlamışım.
Saksılarım üçü 9lt ikisi 7lt ikisi 5lt ve hepsinde tek fide diktim.
Elimde bunlar vardı ve sn malbmandan her fideye en az 5lt olsun diye öğrenince bu şekilde ektim. Herhalde yeterli olur sn Portakal Rengi. Bahsettiğiniz balkon yetiştiriciliği sayfasını görmedim. Ben domates yetiştiriciliği sayfasını gördüm. Onu da 61syf olması sebebiyle hepsini okuyamadım. Bir sürü tohum ve bilgi bakmam lazım olunca inanın, tek kelimeyle beynim sulandı

Eski 11-05-2019, 23:19   #101
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:
Kalıcı ıspanakların resmini yükledim. Korkarım saksıdakilerin hepsi ot. Sizde bi bakar mısınız?
Bence, saksıdaki bitkilerin büyük çoğunluğu kalıcı ıspanak fidesine benziyor. Biraz zaman geçince durum daha da netleşir.

elifaydin beğendi.
Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2019, 23:34   #102
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Bence, saksıdaki bitkilerin büyük çoğunluğu kalıcı ıspanak fidesine benziyor. Biraz zaman geçince durum daha da netleşir.
Bu kadar çok tohum attığımı sanmıyordum sn Dutlubahçe. Çocuklarıma ıspanak yerine ne idüğü belirsiz hatta belki de sakıncalı otlar yedirmeyim de !! zaman geçtikçe resimler ekleyeceğim. Lütfen gözünüzü esirgemeyin. Deneyimler ve bilgileriniz lazım olacak. Çünki ben anlayamamaktan korkuyorum...

Eski 13-05-2019, 09:44   #103
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
İnşallah kalıcı ıspanak fidesidir, çocuklar bol bol yesin şifa olsun kuzulara.

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2019, 09:48   #104
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Merk etmeyiiiiiin

Birçoğu kalıcı ıspanak onların.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2019, 10:55   #105
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Değerli yorumlar için teşekkür ederim. Akşam kapyaları şaşırttım. Bir de evsahibi salatalık fidesi verdi onuda bardağa ektim. Cinsini bilmiyor ama sırıkmış. İlk resim kapya ikinci salatalık. Şu an açık ve rüzgarlı balkondalar. Gece içeri alıp gündüz dışarda tutucam.

Eklenen Resimler

Eski 19-05-2019, 08:19   #106
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Domates fidelerim epey gelişti. Forumda bazı fideler gördüm küçük olmasına rağmen çiçeklenmişlerdi. Acaba benimkilerde ters giden bişeyler mi var ?? En uzunu 30cm. Diğerleri 25 cm. Gövde kalınlığı ise 3 ve 2cm.

Akşam uyuyakaldığım için bardaktakileri içeri alamadım. Sabah baktığımda hiç bir zararı olmamıştı. Acaba geceleride mi dışarda bıraksam diye düşünmekteyim.

Eklenen Resimler

Eski 19-05-2019, 08:45   #107
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Bazılarının yapraklarında kıvrılıp kuruma olmuş. Ben güneş yanığı dedim eşimse "domates zaten güneşte olur niye yansın sen bi grubuna sor bakalım dedi.

Eklenen Resimler

TCM ve g.c. beğendi.

Düzenleyen aloe : 19-05-2019 saat 10:08
Eski 19-05-2019, 20:22   #108
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Gece de dışarıda kalabilir artık havalar gayet güzel. Domatesin alt yapraklarında dikkat ederseniz plastiğe değen kısımlarında sanki sıcağa bağlı yanma olmuş. Sorun olmaz yani, bölgesel bir şey gibi duruyor.

g.c. ve Portakal Rengi beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2019, 15:10   #109
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Çok teşekkürler sayın TCM. Domatesin çiçek tohumlarını bu sabah gördüm çok şükür. Artık az sulamaya başlayacağım. Gerçi bu halleriyle bile yapraklar baygın sanki. Ben suyu alttan çıkmayacak şekilde suluyorum ( yarım litre kadar döküyorum) az mı geliyordu acep.

Sn zekoş'tan aldığım fasülyeleri epeydir çıkmayınca şöyle bir toprağı karıştırdım. İkisi çürümüş maalesef galiba fazla suda kaldı. Biri terse filizlenmiş sanki boğumdan çıkıp toprağa dalmış ve kök yapmış. Diğeri de biraz kafa vermiş ama öyle kaldı büyümüyor. Hemen 2 tohum daha 1 saat kadar ıslatıp gömdüm aynı saksıya çürüyenlerin yerine. İlk resim fasülyenin saksısı.

Gelelim meşhur ıspanaklarıma büyümeye devam tabii. Resimdekilerin ıspanak olmayanlarını bi işaretleyip bana yol gösterirseniz çok sevinirim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen aloe : 21-05-2019 saat 07:51
Eski 21-05-2019, 08:50   #110
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Keşke anlayabilseydim orada epeyce bitki var ama hangileri kalıcı ıspanak meraktayım ben de şimdi.

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2019, 15:09   #111
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Aha domateslerime nazar değdi. Toprak temiz ve nemli ama yapraklara ne olmuş böyle. Daha da yeni yeni çiçekleniyordu.

Eklenen Resimler

Eski 21-05-2019, 20:30   #112
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Aha domateslerime nazar değdi. Toprak temiz ve nemli ama yapraklara ne olmuş böyle. Daha da yeni yeni çiçekleniyordu.
Sıcaktandır. İstanbul aşırı sıcaktı bugün. Bitkiler baya yıprandı. Malçlayın açık toprağı.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2019, 23:46   #113
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Sıcaktandır. İstanbul aşırı sıcaktı bugün. Bitkiler baya yıprandı. Malçlayın açık toprağı.
Tamam yarın ilk fırsatta yapacağım

Eski 22-05-2019, 00:12   #114
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Sulamaya dikkat

Alıntı:
Çok teşekkürler sayın TCM. Domatesin çiçek tohumlarını bu sabah gördüm çok şükür. Artık az sulamaya başlayacağım. Gerçi bu halleriyle bile yapraklar baygın sanki. Ben suyu alttan çıkmayacak şekilde suluyorum ( yarım litre kadar döküyorum) az mı geliyordu acep.

Sn zekoş'tan aldığım fasülyeleri epeydir çıkmayınca şöyle bir toprağı karıştırdım. İkisi çürümüş maalesef galiba fazla suda kaldı. Biri terse filizlenmiş sanki boğumdan çıkıp toprağa dalmış ve kök yapmış. Diğeri de biraz kafa vermiş ama öyle kaldı büyümüyor. Hemen 2 tohum daha 1 saat kadar ıslatıp gömdüm aynı saksıya çürüyenlerin yerine. İlk resim fasülyenin saksısı.

Gelelim meşhur ıspanaklarıma büyümeye devam tabii. Resimdekilerin ıspanak olmayanlarını bi işaretleyip bana yol gösterirseniz çok sevinirim.
Forumdaki birçok başlıkta deneyimlilerin önerdikleri bir yöntem var. Sabah, güneş ısıtmadan, yapraklara bakmak. Bu saatlerde yapraklar aşağı sarkar ise sulanmalı. Ne kadar ve hangi sıklıkla sulanacağı sizin koşullarınıza bağlı. Bahçeye ekenler 2-3 gün aralıklar ile sulayabilir. (Su miktarına, gölge durumuna, toprağın su tutumuna vb bağlı olarak.) Sizin deneyiminiz koşullarınıza göre olacak. Toprağı ıslak **** kuru değil nemli tutmamız gerekiyor. (Ne kadar nemli olacağı bizim deneyimimize kalıyor )
Deneyimlilerin çoğunluğu, tohumları nemlendirilmiş kağıt arasında çimlendirdikten sonra ekiyor. Fasulyeler için bile aynı yöntemi deniyorum. İşe yarıyor. Biz acemiler için en büyük sorun, nem oranı ne olmalı ? Deneyimliler parmağını toprağa daldırdıkları anda karar veriyor. Bizim hayalimiz bu.
Öğreninceye kadar, büyük-küçük her tohumu nemli kağıtta çimlendirdikten sonra toprağa ekmekte yarar var. Uç versin, yeterli. Hatayı azaltıyor.
Ispanak olmayanları temizlememek öğrenmenin bir yolu. Bırakın büyüsünler. Ne tür bir bitki ? Nasıl büyüyor ? Şekli ne ya da nasıl? Deneyim böyle ediniliyor. Neleri ayıklayacağımızı öğreniyoruz.
Heyecanı kaybetmeden devam !

Anadolu2019 beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2019, 00:50   #115
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:

Toprak nemliyse başka bir problem olmalı. Fazla suladıysanız kök çürümesi söz konusu olabilir. Saksıya koyduğunuz toprak neydi?

Bence, iki gün kadar direk güneş almayan aydınlık bir yere koyun, su vermeyin, kendini topluyor mu, öyle mi kalıyor gözleyin.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2019, 02:50   #116
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Toprak nemliyse başka bir problem olmalı. Fazla suladıysanız kök çürümesi söz konusu olabilir. Saksıya koyduğunuz toprak neydi?

Bence, iki gün kadar direk güneş almayan aydınlık bir yere koyun, su vermeyin, kendini topluyor mu, öyle mi kalıyor gözleyin.
Tamam sabah ilk işim öyle yapmak olucak. İnşallah toparlanır sn MeyveliTepe. Yazımı okuduğunuz için teşekkürler.
Toprak yanmış koyun gübreli bahçe toprağı (elenmiş) içine 1e 1 ölçü torf + ufalanmış yumurta kabuğu+ biraz kahve telvesi (starbacks) üstüne de az bi tarçın serptim.

Eski 22-05-2019, 02:55   #117
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Forumdaki birçok başlıkta deneyimlilerin önerdikleri bir yöntem var. Sabah, güneş ısıtmadan, yapraklara bakmak. Bu saatlerde yapraklar aşağı sarkar ise sulanmalı. Ne kadar ve hangi sıklıkla sulanacağı sizin koşullarınıza bağlı. Bahçeye ekenler 2-3 gün aralıklar ile sulayabilir. (Su miktarına, gölge durumuna, toprağın su tutumuna vb bağlı olarak.) Sizin deneyiminiz koşullarınıza göre olacak. Toprağı ıslak **** kuru değil nemli tutmamız gerekiyor. (Ne kadar nemli olacağı bizim deneyimimize kalıyor )
Deneyimlilerin çoğunluğu, tohumları nemlendirilmiş kağıt arasında çimlendirdikten sonra ekiyor. Fasulyeler için bile aynı yöntemi deniyorum. İşe yarıyor. Biz acemiler için en büyük sorun, nem oranı ne olmalı ? Deneyimliler parmağını toprağa daldırdıkları anda karar veriyor. Bizim hayalimiz bu.
Öğreninceye kadar, büyük-küçük her tohumu nemli kağıtta çimlendirdikten sonra toprağa ekmekte yarar var. Uç versin, yeterli. Hatayı azaltıyor.
Ispanak olmayanları temizlememek öğrenmenin bir yolu. Bırakın büyüsünler. Ne tür bir bitki ? Nasıl büyüyor ? Şekli ne ya da nasıl? Deneyim böyle ediniliyor. Neleri ayıklayacağımızı öğreniyoruz.
Heyecanı kaybetmeden devam !
Hee otuda ıspanağıda ye gitsin diyorsunuz
Tohumlar içinse toprağın şefkatli kolları daha güvenilir geliyordu bana ama birde öyle denerim bakalım ne olacak.
Sulama için yazdığınızı yapabilirim inşallah. Malum yaz olduğu için güneş benden önce doğuyor genelde. evet sulamayı şıp diye anlamak ne güzel

TCM ve Portakal Rengi beğendi.
Eski 22-05-2019, 07:30   #118
Ağaçsever

mertan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2018
Bazı ıspanakları kırımızıyla işaretledim yabani otların bir kısmına da siyah nokta koydum. Ispanak ilk çimlendiği zaman 2 tane karşılıklı kotiledon yaprak çıkartır. Ona dikkat edersen hepsini rahat bir şekilde ayırt edebilirsiniz.Örnek olarak resim de paylasıyorum, dikkat edersen aynı yapraklar sizinkilerde de var.

Eklenen Resimler

TCM ve g.c. beğendi.
mertan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2019, 10:15   #119
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Domatesleri gölgeye aldım. Yalnız orası bile sabah 10a kadar güneş vuruyor dikine olmasa da.
Bilgilendirme için teşekkürler sn mertan. Çocukları uyutunca hemen ıspanakların başına geçicem kısmetse. Hadi bakalım Rabbim ayırt edebilme kabiliyeti versin

g.c. beğendi.
Eski 22-05-2019, 13:41   #120
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mertan Mesajı Göster
Bazı ıspanakları kırımızıyla işaretledim yabani otların bir kısmına da siyah nokta koydum. Ispanak ilk çimlendiği zaman 2 tane karşılıklı kotiledon yaprak çıkartır. Ona dikkat edersen hepsini rahat bir şekilde ayırt edebilirsiniz.Örnek olarak resim de paylasıyorum, dikkat edersen aynı yapraklar sizinkilerde de var.
Bardak içerisindeki ıspanağın çeşidi ne?

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024