agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni339Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2019, 15:00   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Domatesler bebek gibi gözlerine bakıyorum, hane halkından biri gibi oldular. )

g.c. ve blick beğendi.
elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2019, 20:31   #32
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin Mesajı Göster
Domatesler bebek gibi gözlerine bakıyorum, hane halkından biri gibi oldular. )
Kendi çocuklarım için bile bu kadar güneş aramadım

g.c., devrann ve elifaydin beğendi.
aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2019, 11:10   #33
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Bayanlar Baylar acaba gübreniz tamamen yanmamış olabilir mi Formun bir yerinde iyi yanmamış ya da yeni gübrenin sinek yaptığını okuduğumu hatırladım az önce.

Eski 02-04-2019, 11:48   #34
Ağaç Dostu

Açıkçası bendeki solucan gübresi, yanmamış olma gibi bir durumu yok zaten çok azıcık eklemiştim, torftan şüphelendiğimi belirtmeliyim.

Eski 04-04-2019, 12:03   #35
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Domates fidelerim sade torfa ekilen daha güzel gelişim gösteriyor. Ekim zamanı olarak aralarında sadece 1gün var ama gelişim olarak epey önde görünüyor. Acaba torfta ki gelişen fideye biraz gübreli toprak ilavesi yapsam mı?( İlave yapmadım.)

Eklenen Resimler

Düzenleyen aloe : 19-04-2019 saat 00:27
Eski 04-04-2019, 13:25   #36
Ağaç Dostu

Mintiler güzel ve sağlıklı görünüyorlar, asıl yapraklar da çıkmış gördüğüm kadarıyla, güneşi kovalamaya devam...

Eski 05-04-2019, 18:15   #37
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Kapyalardan bi renk yok. Lif kabağın ise sadece 1i çimlendi. Çimlenen içinde güneş kovalamaya başlıyorum

Eklenen Resimler

TCM ve ibocandan beğendi.
Eski 09-04-2019, 21:47   #38
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Az önce evde ki limondan ektiğim 2 çekirdeğin de köklerinin saksının altından çıkmak üzere olduğunu gördüm. Acil saksı değişimi yapmam lazım ( burdan yediveren limon ağacını öğrenince, ihtiyacıma binaen yediverende aklım ve gözüm kaldı.) Aynı saksıya elime geçen 1 diş çıplak sarımsağı dikine sokmuştum. O da uzamış epey ( sarımsak yetiştirme konusunu incelemek şart oldu ) resimde öndeki 2 filiz limon, arkada ki tek dal sarımsak.

Eklenen Resimler

ibocandan beğendi.
Eski 10-04-2019, 10:17   #39
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Bir bilen gelinceye kadar mantığıma uyanı yazayım; saksının üstüne ve dipten tek tük gözüken köklere bakınca saksıyı değiştirmek için çok erken derim ben. Ama dediğim gibi emin değilim, sadece yazdığım doğruysa, bir bilen yazana kadar saksıyı değiştirmeyin diye dedim.

mertan beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2019, 10:26   #40
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Bir bilen gelinceye kadar mantığıma uyanı yazayım; saksının üstüne ve dipten tek tük gözüken köklere bakınca saksıyı değiştirmek için çok erken derim ben. Ama dediğim gibi emin değilim, sadece yazdığım doğruysa, bir bilen yazana kadar saksıyı değiştirmeyin diye dedim.
Bende katılıyorum bu dediğinize

meminaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2019, 10:30   #41
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Sayın TCM limonun kazık kök yaptığını ve gelişiminin güzel olması için bir müddet ( 2 yaşa kadar) saksının derin kalması gerektiğini biliyorum. Bu sebeple değişimi yapmaya niyetim var. Ayrı ayrı 0.5lt şaşala dikmeyi düşünüyorum.

TCM beğendi.

Düzenleyen aloe : 24-04-2019 saat 18:33
Eski 10-04-2019, 12:51   #42
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Akşama domateslere şaşırtma yapıcam inşallah. Ama şimdiden konuştum onlarla şaşırmasınlar
2. Resimdekiler eşim tarafından bir kazaya kurban gitti acilen tekrar toplayıp kaldırdık. Üç..dört gün oldu. Galiba zarar görmediler.
Birde lütfen domates yetiştirme konusunda #2414 nolu mesaja bakar mısınız?

Eklenen Resimler

mertan beğendi.
Eski 12-04-2019, 22:12   #43
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Lif kabağı gerçek yaprağını çıkarmaya başladı. Birkaç gün sonra bardağa geçircem. Ama şaşırtma yapılıyor muydu hiç bilmiyorum. İyisi mi bir sorayım.16 gün bitti yağlık kapyadan hâlâ haber yok. Bu gece yeni tohumları suya koyup 2gün sonra şansımı tekrar deneyeceğim.

Eklenen Resimler

Eski 12-04-2019, 22:39   #44
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

1damla oksijenli su damlatılmış içme suyu içine son 5 adet kapya tohumunu koydum. Bu kez sadece torfa ekeceğim zamanı gelince. Başım ağrıdığı için domatesleri şaşırtamadım henüz.

Eklenen Resimler

Düzenleyen aloe : 12-04-2019 saat 23:57
Eski 17-04-2019, 08:44   #45
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Hava alsınlar biraz diye dün öğlende balkona aldığım aloeveralar ve domates fidelerim bu sabaha kadar başımın ağrısı sebebiyle balkonda unutuldular. Fideleri hemen içeri aldım. Veralarsa dışarda kalmaya başlasa mı diye düşünüyorum( siz ne dersiniz)

elifaydin beğendi.
Eski 17-04-2019, 10:40   #46
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Hava alsınlar biraz diye dün öğlende balkona aldığım aloeveralar ve domates fidelerim bu sabaha kadar başımın ağrısı sebebiyle balkonda unutuldular. Fideleri hemen içeri aldım. Veralarsa dışarda kalmaya başlasa mı diye düşünüyorum( siz ne dersiniz)
Benim aloevera kışı balkonda geçirdi, gayet de sağlıklı şekilde hayatına devam ediyor. Sizinle yakın mekanlardayız diye hatırlıyorum çok soğukları da atlattık neticede.

Eski 17-04-2019, 11:57   #47
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Benim aloevera kışı balkonda geçirdi, gayet de sağlıklı şekilde hayatına devam ediyor. Sizinle yakın mekanlardayız diye hatırlıyorum çok soğukları da atlattık neticede.
Teşekkür ederim. Yorumunuz üzere aloemi balkonda kalıcı yerine almaya karar verdim. Yalnız burası kuzey yönü ve açık balkon.Sizinde öyle miydi?

Eski 17-04-2019, 19:36   #48
Ağaç Dostu

Alıntı:
Teşekkür ederim. Yorumunuz üzere aloemi balkonda kalıcı yerine almaya karar verdim. Yalnız burası kuzey yönü ve açık balkon.Sizinde öyle miydi?
benimki güneybatı yönünde açık balkon 4. Kattayım ve karşım açık tarla. Biz yazın bile akşamları yayla kıvamında olan balkonda oturamayız. O kadar diyeyim

Eski 17-04-2019, 20:37   #49
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
benimki güneybatı yönünde açık balkon 4. Kattayım ve karşım açık tarla. Biz yazın bile akşamları yayla kıvamında olan balkonda oturamayız. O kadar diyeyim
Maşallah. Kulağa hoş geliyor yön faklı ama özellikleri çok benzer bir balkona sahibiz.

elifaydin beğendi.
Eski 17-04-2019, 23:44   #50
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Kaç gündür hastaydım. Bugün biraz kendime geldim. İlk işim biber tohumlarını sade torfa ekmek oldu. Saat 17 civarıydı.Üstünü plastik kapakla örtüp peteğin üstüne koydum. Peteği akşamları yakıyorum. Gündüz ne yapsam bilmiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 18-04-2019, 15:21   #51
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

KATMERLİ KADİFE ÇİÇEĞİ ( g.c.)
Tek yıllıktır. İlkbaharda ekilir. Ara sıra sulanır. Toprağa atılınca 1 haftada çimlenirler. Bu tohum boylu sayılabilcek tip kadifedir. 75cm civarı boylanır. Kolay kolay hastalanmaz. İster fideleyip şaşırtın, isterseniz doğrudan yerine ekin her türlü yetişir. Gelişimi bitince üstü komple çiçeklenir. Tohum için çiçekler kuruduğunda koparılıp yine kurutulur. İçi açıldığında iğnemsi özellikte ki tohumlar alınır.
Pek çok sebze (domates, biber) için böceklenmeyi önler(aynı saksıya ekilmeli)

Düzenleyen aloe : 19-04-2019 saat 01:31
Eski 18-04-2019, 15:38   #52
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Bir hastalık arasından sonra kadifelerimi çoğunluğu torf ve birazı gübreli bahçe toprağına ektim. Birazı toprak altında birazı açıkta (onlarda altta mı kalsaydı acep neyse ilk fırsatta yine foruma bakarım ) kaldılar.
Sol üst köşede bulunan yeşillik bana süpriz yapan garnetim
Suladıktan sonra üstü su gölüne dönünce birde baktım ki ne görem. Amaaaann ben bunun altını delmemişim ya !! Hemen yanan peteğin üstüne koydum sıcaklık kurutsun diye.

Eklenen Resimler

elifaydin beğendi.
Eski 18-04-2019, 15:47   #53
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

An itibariyle domateslerimi ve lif kabağımı şaşırttım. Hakkaten şaşırdılar, ben konuşalı beri kaç gün geçti neticede
Solda ki zayıf fidemden de vazgeçmedim. En alttaki resim lif kabağım. Kök boğazına kadar gömdüm tüm fidelerimi. Ve küçük bardaklarım yoktu elimde önemli değildir inşallah

Eklenen Resimler

Eski 18-04-2019, 15:47   #54
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bir hastalık arasından sonra kadifelerimi çoğunluğu torf ve birazı gübreli bahçe toprağına ektim. Birazı toprak altında birazı açıkta (onlarda altta mı kalsaydı acep neyse ilk fırsatta yine foruma bakarım ) kaldılar.
Sol üst köşede bulunan yeşillik bana süpriz yapan garnetim
Suladıktan sonra üstü su gölüne dönünce birde baktım ki ne görem. Amaaaann ben bunun altını delmemişim ya !! Hemen yanan peteğin üstüne koydum sıcaklık kurutsun diye.
Hemen alttan kızdırılmış bir metalle delikler yapıverin. Aksi takdirde bu göl kurumaz çabucak.

TCM beğendi.
Eski 18-04-2019, 15:53   #55
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Hemen alttan kızdırılmış bir metalle delikler yapıverin. Aksi takdirde bu göl kurumaz çabucak.
Hay aklınızla bin yaşayın. Benim hiç aklıma gelmemişti. Hemen gidip yapıyorum (yapılmıştır)

TCM ve g.c. beğendi.

Düzenleyen aloe : 19-04-2019 saat 00:30
Eski 19-04-2019, 01:10   #56
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

LİF KABAĞI ( SELÇUK BOZ)
Lif kabağımı tanıtmamışım. Hemen anlatayım.
Sarıcılı, kuvvetli ve tırmanıcıdır. Ömrü:Yıllıktır. Bir kökten 20 kadar kabak almak mümkündür. İç mekanda Nisan ayından( mart sonu), dış mekanda ise son donlardan sonra toprak ısınmaya başlayınca ekilir. Ekmeden önce 24saat suda bekletin. 1-2cm derine gömün. İç mekanda erken fidelenen tohumlar erken hasat sağlar. Hazirandan itibaren ilk donlara kadar sürekli meyve verir. 24 derecede 6-10 günde, engeç 1ay içinde filizlenir. Saksıda da olur (tek tohum) Açık alan bitkisidir. 1den fazla tohum ekecekseniz aralarında 30cm mesafe bırakın. Toprağı bol gübreli (mümkünse sığır) ve yaprak çürüntülü olması iyi olur. Organik maddeden zengin toprakta daha verimli gelişir. Bol güneş ve bol suyu sever. Toprak az bir kuruma gösterince hemen sulayın. Tohumlar en az 5 saat güneş görse çok iyi olur. Fideler yarım metreyi geçene dek yan dal vermeyecek şekilde budayın. 1,5 metreye dek verdiği tomurcukları koparın. İlerki dönemde çok güçlü beslenmesini sağlarsınız. Boyu 7-8 metreye ulaşabilir, sırıklara bağlamalısınız. Yetiştirme öncesi ve ilk meyve tutumunda toprağı havalandırın ve gübreleyin( yavaş yarayışlı kompost hayvan gübresi, peletli gübre veya organik gübreler. Bundan sonra 14günde bir sıvı gübre verilebilir. Sulamayı gece saat 10 civarı ya da sabah erkenden yapınca daha sağlıklı gelişir.

Kabaklar tamamen kuruyup kabuk kısmı kahverengi olunca hasat edilir. Kabaklar kuruduktan sonra kabukları çıtır çıtır dökülür. Kabuklar ayrılıp iyice yıkanır ve güneşte güzelce kurutulur. Lifli kısmı ve çekirdekleri ortaya çıkar. Lifli kısım banyo lifi olarak kullanılır. Her banyo sonrası iyice yıkayıp kurutun. Tohumlar oda sıcaklığında, nem ve ışık almayan serince bir çekmecede saklanır.

Zekoş, g.c. ve Anadolu2019 beğendi.

Düzenleyen aloe : 19-04-2019 saat 14:54
Eski 19-04-2019, 14:10   #57
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Bu kezde böyle güneş kovalamaya başladık. Ayrıca üst komşum perde asmış iki gıdım güneşimi kapıyor. Sinir oldum yaaa

Eklenen Resimler

g.c. ve Portakal Rengi beğendi.

Düzenleyen aloe : 19-04-2019 saat 14:55
Eski 19-04-2019, 15:13   #58
Ağaç Dostu

En azından dışarıya adım atmışlar. ))

g.c. beğendi.
Eski 19-04-2019, 16:56   #59
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Evet. Biraz dışarı çoğunlukla içeri geziyorlar. Ben bile onlar kadar gezmiyorum şu istanbulda )

elifaydin ve Sofii beğendi.
Eski 20-04-2019, 07:40   #60
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Hemen yanan peteğin üstüne koydum sıcaklık kurutsun diye.
Kadife çorbası olmadığı için şanslısınız Sıcaklık suyu ısıtıp tohumları haşlayabilirdi.

elifaydin beğendi.
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024