agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni339Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-07-2019, 22:11   #181
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Bu sabah domatesleri sularken bazılarının kızarmaya başladığını gördüm. Birini kontrol ederken elimde kaldı. Hemen içeri geçip resim çekip sonra da yedim. İçi yeşil olmasına rağmen olgunmuş gibi lezzetliydi. Kızlarıma durumu anlatıp sizede geri kalanın en kırmızısını seçelim mi bi tadına bakın dedim. Sen 4,5 yaşındaki ikizlerden kerem bunu duy, çık balkona. " Bakın size domates topladım" sesiyle dönüp baktık ki bir küçük avuç dolusu domatesi bize uzatmış ( 5tane) üzüldüm biraz tabii ama yapacak bişey yok. Çocuk o.
Böyle durumlarda domatesi biraz bekletirseniz kızarır. Fotodakiler de garnet sanırım. Çok lezzetlidirler.

TCM ve g.c. beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2019, 23:15   #182
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Sevgili zekoş yetişmesi çok kolay dediği ama kendisinin saksıda denemediği fasülyeyi ben saksıda bir türlü beceremedim. Herhalde 10 tohum olmuştur. Kimi daha toprakta çürüdü, kimi çıktı ama kafası toprağın içine doğru gitti ve olmadı, kimiyse çıktı güzelcede büyürken 3 günlük susuzluk sebebiyle kurudu Ama biraz daha tohumum var onlarıda babamdan gelince tekrar deniğcem. Ümidimi henüz kesmedim.
Sevgili Aloe azminize hayranım inanın bana saksı da bütun bitkiler zor geliyor..mümkün olsa saksi ciceklerini bile bahcede yetistircem
Bende bu sene 2 saksida fasulye deniyorum mecburen..bir cesitten sadece 1 adet , digerinden 2 adet geldi kaybetmemek icin saksiya diktim bende
Bir kez biber denedim hic meyve olmadi birkez de domates..onun da 1 meyvesi oldu..Bizim elimiz bahceye bol ekime alışkın açıkcası...
Fasulyeyi diyorum direk bahceye ekseniz ne kadar yer kaplicak ki..hic mi yer yok? Saksida gubresini suyunu ayarlamak oldukca zor gibi..Size kolay gelsin..

Dutlubahçe ve g.c. beğendi.
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2019, 09:33   #183
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Böyle durumlarda domatesi biraz bekletirseniz kızarır. Fotodakiler de garnet sanırım. Çok lezzetlidirler.
Evet garnetler. Dün de oğlanlar benim iznim ve göstermemle 15 tane domatesi hasat ettiler. Aldım, yıkadım ve tabağa koydum. Resim çekip birazını tohumluk alıp sonra da sofraya koyacaktım. Sofra için iki parça malzeme hazırladım ki bir kavgaya içeri gittim. Bir de ne göreyim dersiniz? Benim ikizler domatesleri yemiş son kalan domates için " sen çok yedin o benim, hayır sen çok yedin asıl benim " diye çekişmiyorlar mı!! Birde baktım tabak boş. Ne tohumluk vardı ne de resimlik gene gitti domatesler

aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2019, 09:44   #184
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Sevgili Aloe azminize hayranım inanın bana saksı da bütun bitkiler zor geliyor.
Fasulyeyi diyorum direk bahceye ekseniz ne kadar yer kaplicak ki..hic mi yer yok? Saksida gubresini suyunu ayarlamak oldukca zor gibi..Size kolay gelsin..
Güzel düşünceniz için teşekkür ederim. Binanın küçük bi bahçesi var aslında. Fakat çok fazla ayak altında olduğu için zarar görür diye düşünüyorum. Yine de sizi kırmayıp bahçeyede bir tohum ekmeye karar verdim. Babamdan geleyim. Hem saksıya hemde bahçenin en korunaklı yerine tohum ekeceğim.

Eski 07-07-2019, 12:39   #185
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Bugün 1 haftalık yokluğum başlıyor. Domatesler için alttan su desteği düşündüm. Bakalım dönüşte nasıl bulacağım.

Eklenen Resimler

Eski 07-07-2019, 22:15   #186
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Gölge yeriniz varsa oraya da alabilirsiniz. 2-3 gün kazanç sağlar en az.

g.c. beğendi.
Eski 08-07-2019, 20:31   #187
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Gölge yeriniz varsa oraya da alabilirsiniz. 2-3 gün kazanç sağlar en az.
Bu yorumu daha erken yazabilseydiniz ya da ben bunu düşünebilseydim gerçekten kazanç olucaktı çünki kısa vade güneş alan balkonum vardı. Bunların hiçbiri olmadı kader kısmet diyelim.

Eski 18-07-2019, 22:47   #188
Ağaçsever

çiçeğim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2006
Merhabalar konunuza bende dahil olayım,geçen sene tohumu nerden geldiği belli olmayan şahane bir domates yetiştirdim 3-4 yıllık tohumumdu minik kahve rengi çeri domatesler,ben lilk kez yedim ve gördüm,bu senede yetiştirdim eğer tekrar domates verirse severek tohum paylaşırım sizlerle(fotoğraf da sağ taraf da gördüğünüz rengi farklı olanlar tatlarını anlatamam şahaneydi

Eklenen Resimler

Düzenleyen çiçeğim : 18-07-2019 saat 22:56 Neden: İlave cümle
çiçeğim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2019, 10:08   #189
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Hoş geldin sn çiçeğim. Inşallah domates verir ve paylaşıma katılırsınız.
Ben istanbul'a dönüşte kötü bir sürprizle karşılaştım. Banyo lavabosunun altındaki dolap içinden sıcak su borusu patlamıştı. Kimbilir kaç gündür boşa akıyordu. Üstelik sıcak aktığı için heryer full buhardı. Tabii dolap hem şişmiş hemde patlayıp dağılmıştı. Netten baktım 800küsur su ve 200 küsur da doğalgaz faturası bekliyoruz. Yeni dolap yaptırması da cabası
Ben de tansiyon yükseldi. Ertesi gün üstüne birde sırt ve boyun tutulması olmasın mı. Hala tamamen düzelmedim.
Domateslerime gelince

Eski 19-07-2019, 22:13   #190
Ağaçsever

çiçeğim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2006
Çok geçmiş olsun zor bir durum kolay gelsin size ,domateslerim çiçeklenmiş umarım bir süre sonra mahsul gelir

çiçeğim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2019, 15:24   #191
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Amanın büyük geçmiş olsun, daha yeni görüyorum. İnsanın şurada iki nefeslik sefası oluyor arkasından bu cefalar haksızlık gibi...

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2019, 20:38   #192
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Teşekkür ederim sn elif aydın. Epeydir yazamadım kusuruma bakmayın. Domateslerimden 2saksıyı kaybettim ( sizinkilere ömür) diğer 5i epey bi budandı. Kurumuş dallar alındı ve sulanmaya devam ediliyor.
Kalıcı ıspanaklarım uzun saksımın yarısını kaybettim. Kısa saksımda var bide onlar duruyor.
Çocukların aklına geldikçe "anne kırmızı domates var toplayalım mı " deyip deyip ne varsa topluyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 10-08-2019, 07:49   #193
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Tüm olumsuzluklara karşın, çocuklara domates toplattınız ya !
Yediler ya !
Gerisi çekilir, unutulur. Kutlarım girişimciliğinizi.
Doğayı, doğalı sevmekten vazgeçmeyelim, yeterli. Kimileri ağaçları katlediyor, doğayı tahrip etmeye kararlı. Sizse, bir avuç topraktan, onca uğraşla şuncacık ürün elde etmek için uğraşıyorsunuz.
Olumsuzlukların tümü için geçmiş olsun.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2019, 05:57   #194
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Teşekkürler portakal rengi. Haklısınız. Rüzgar dalları kırdıkça " sırık domates seçmekle hata yaptım galiba oturak olsaydı sanki daha mı iyi yapardım" diye düşünüyorum bazen ve tabii üzülüyorum da.
Öndeki dalın kırmızı domateslerini topladık.

Eklenen Resimler

Eski 11-08-2019, 06:10   #195
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Sn its_just_a_ride biberler yola devam ediyor. Ama biberde bir bozukluk oldu. Büyür diye koparmadığım için olabilir mi yoksa bu bir hastalık mıdır? Galiba 5lt saksı küçük geldi onları şimdi 9lt lik saksıya geçirsem uygun mudur?

Eklenen Resimler

ibocandan beğendi.
Eski 11-08-2019, 09:08   #196
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sn. Aloe;
Biber, salatalık, vs topladıkça neslini sürdürebilmek için yeni sürgün, çiçek verir. Toplamazsanız tohumu olgunlaştırma ya çalışır. Yeni ürünü tohumları olgunlaştırınca verir. Ben patlıcanda ilk çıkan ve az büyüyenleri kopardıktan sonra yenecek patlıcan almaya başladım. Şekilsiz ve küçük olanları hemen kopartın. Tohumluk bırakacaksanız iyi olanlardan bırakın. Ancak o kök fazla ürün vermez. Vermeye başlamış ise tohumlar olgunlaşmıştır.

Dutlubahçe beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2019, 11:37   #197
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Sn its_just_a_ride biberler yola devam ediyor. Ama biberde bir bozukluk oldu. Büyür diye koparmadığım için olabilir mi yoksa bu bir hastalık mıdır? Galiba 5lt saksı küçük geldi onları şimdi 9lt lik saksıya geçirsem uygun mudur?
Sn aloe, biber çiçeklerini dökmüş görünüyor. Sıcaktan muhtemelen. Saksısı da oldukça küçük. Bundan sonra tekrar bir şaşırtma yapmayın isterseniz. Verip vereceği bunlar olabilir.

Eski 15-08-2019, 08:07   #198
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Sn aloe, biber çiçeklerini dökmüş görünüyor. Sıcaktan muhtemelen. Saksısı da oldukça küçük. Bundan sonra tekrar bir şaşırtma yapmayın isterseniz. Verip vereceği bunlar olabilir.
Desenize biber üretiminde de tabiri caizse çuvalladım

Eski 15-08-2019, 08:11   #199
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Bu sabah yine oğlanlar domates topladı ve bugün ki hasatımız.

Eklenen Resimler

Eski 15-08-2019, 08:14   #200
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Domates saksısında tazecik domates fidemiz oldu birde yanında benim bilinçli olarak ekmediğim bir bitki büyüyor ne olduğunu hiç anlamadım da? Ben saksılara karanfil tohumu atmıştım onlar çıkmadı ama bu ne ki?

Eklenen Resimler

Muda, TCM ve ibocandan beğendi.
Eski 15-08-2019, 11:02   #201
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Semiz otu, akşama salata var artık..

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2019, 11:52   #202
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

A aaa bu semiz otu nerden girdi ki bu saksıya. Bu bir mucize. Eeee ama bu çiçek açıyor sn tcm.
Bir de sn its_just_a_ride madem saksıdan nasibiniz bu kadar diyorsunuz ben de bir deneme yapmaya karar verdim. Sn muda'nın dediği gibi biberleri koparıcam ve saksıyıda tüm toprağıyla beraber alıp domatesten kalan 9lt saksıya geçirip üstünede toprak ilave edicem bakalım zamanla neler olacak, beraber görelim.

TCM ve its_just_a_ride beğendi.

Düzenleyen aloe : 06-09-2019 saat 22:10
Eski 15-08-2019, 12:56   #203
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Aslında 'biz onların hayatına giriyoruz' da ne yapacaksın dünya böyle deyip maça devam ediyoruz. Semiz otunun yabanisi bu, doğada bol miktarda var, en azından bizim buralarda diyeyim. Bizim burnumuzu sokarak elde ettiğimiz semiz otu yanlış hatırlamıyorsam daha geniş yapraklı oluyor. Çiçeklenmeye başlamış artık; salatanın miktarına bağlı isterseniz çiçeklenmiş olanları değil de taze olanları doğrayın, az gelirse hepsini

Bibere gelince; cinsini bilmiyorum ancak sevdiyseniz saksıyı aynen muhafaza edip kışın korunaklı bir yerde tutarak seneye baharda kaldığı yerden devam ettirebilirsiniz. Biber tek yıllık sebze değildir. Ben trinidat saksısını üç yıl dolaştırdım. Büyük cins değil ise 5 lt. saksı yeter, biraz hayvan gübresi vs. takviyeyi fazla yapıverirsiniz. Seneye baharda mevsimini de kendi ayarlayabileceği için daha erken faaliyete geçip sizi memnun edecektir.

Eski 18-08-2019, 10:53   #204
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Bibere gelince; cinsini bilmiyorum ancak sevdiyseniz saksıyı aynen muhafaza edip kışın korunaklı bir yerde tutarak seneye baharda kaldığı yerden devam ettirebilirsiniz. Biber tek yıllık sebze değildir. Ben trinidat saksısını üç yıl dolaştırdım. Büyük cins değil ise 5 lt. saksı yeter, biraz hayvan gübresi vs. takviyeyi fazla yapıverirsiniz. Seneye baharda mevsimini de kendi ayarlayabileceği için daha erken faaliyete geçip sizi memnun edecektir.
Sn Tcm cinsi Yalova yağlık kapya biberi. Çok boylanmazmış. Aslında 5lt su bidonunda ama üstten biraz kesildiği için 4lt kalmıştır muhtemelen. Bazı aksilikler sebebiyle henüz dediğimi yapamadım. Yarın yapıcam inşallah. Sevdiysem kısmına gelince " henüz hiç yiyemedim ki kışın korunaklı dediğiniz yer nasıl bir yerdir acep? Kapalı balkonum yok direkt içeri alcam ya da balkonda kalcak.

TCM beğendi.
Eski 18-08-2019, 19:52   #205
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

İstanbul dasınız sanırım, İzmir ile çok fark yok, balkonda dursun, sıfırın altına indiğinde merdivene alırsınız veya etrafını sarar balkonda kuytu yerde tutarsınız.

aloe beğendi.
Eski 19-08-2019, 01:17   #206
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Don örtüleri var. O da kurtarabilir.

aloe beğendi.
Eski 05-09-2019, 08:36   #207
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

https://exponatura.net/?gclid=EAIaIQ...yAAEgI_PPD_BwE
Exponatura Doğal, Organik ve Sağlıklı Ürünler Fuarı
Nereye yazacağımı bilemedim. Biliyorum ki bir çok forumdaşımız bu fuara gitmek isteyecektir. Duymayanlar, bilmeyenler için haber vermek istedim

Eski 05-09-2019, 12:16   #208
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Uzuuun zamandır (1ay var) ıspanaklarımı toplamamıştım. Ama %90 düzenli olarak suladım. Bugün artık hasat ediimde bi yemek yapiim dedim. Birde ne göriim yapraklarda örümcek ağına benzer şeyler var ( hepsi değil de genelde) ve yapraklar noktalı şekilde renkleri açılmış. İnceledim ama bir canlıya rastlamadım. Enson küçük yeni çıkan bir yaprakta siyah noktacıklar yapışkan bir sıvı vardı. Resim yüklüyorum. Son resimde yaprağı yıkadım kuruladım öyle çektim

Eklenen Resimler

Eski 12-09-2019, 10:25   #209
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Uzuuun zamandır (1ay var) ıspanaklarımı toplamamıştım. Ama %90 düzenli olarak suladım. Bugün artık hasat ediimde bi yemek yapiim dedim. Birde ne göriim yapraklarda örümcek ağına benzer şeyler var ( hepsi değil de genelde) ve yapraklar noktalı şekilde renkleri açılmış. İnceledim ama bir canlıya rastlamadım. Enson küçük yeni çıkan bir yaprakta siyah noktacıklar yapışkan bir sıvı vardı. Resim yüklüyorum. Son resimde yaprağı yıkadım kuruladım öyle çektim
Galiba yazımı yanlış yerde yazmış olmalıyım ki hiç cvp gelmedi. Bizim ıspanaklarda ziyan oldu tabii beklemekten. Inşallah yenilerde bişey olmaz.

Eski 12-09-2019, 10:36   #210
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Sn TCM yabani semizotuna hiç dokunmadım. Eğer tohum verirse toplar etkinlikte paylaşırım diye düşündüm. Resim yüklüyorum. Sizce bu tohum yapar mı? Dedim ki galiba tohumları buldum. Sizde bakın

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024