agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni339Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-06-2019, 19:44   #151
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Geldiğimde güzelce suladım. Bi problem olmaz inşallah. Yalnız saksılarda daha öncedende biraz farkettiğim acaba bana mı öyle geliyor dediğim ama artık yolunda gitmeyen birşeyler var diye inandığım değişimler var. Saksıların tümü domates verdi. Fakat yapraklardaki değişimin ne olduğunu anlamıyorum. Şimdiki resimler 1. Saksımdan.

Eklenen Resimler

Düzenleyen aloe : 08-06-2019 saat 20:19
aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2019, 22:32   #152
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Geldiğimde güzelce suladım. Bi problem olmaz inşallah. Yalnız saksılarda daha öncedende biraz farkettiğim acaba bana mı öyle geliyor dediğim ama artık yolunda gitmeyen birşeyler var diye inandığım değişimler var. Saksıların tümü domates verdi. Fakat yapraklardaki değişimin ne olduğunu anlamıyorum. Şimdiki resimler 1. Saksımdan.
İlk resimdeki yaprak mildiyö diğerlerinden birşey seçilmiyor,yaprağı hastalığın seyrine göre koparmalısınız saksıda benimde başıma geliyor koparıp atıyorum,kırmızı örümcekler özellikle görür görmez koparıyorum yaprağı yoksa kırmızı örümcekle balkonda baş etmek mümkün değil kükürt filan bir işe yaramıyor ipin ucunu kaçırıp hızla çoğalırlarsa ürün almak mümkün değil.Tuta absoluta zararlısının yediği yapraklarıda aynı şekilde koparıyorum.İnanılmaz hızlı yiyorlar yaprağı.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2019, 14:36   #153
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Yoğunluktan yazamıyorum da. Yapraklar önce kıvrılıp sonra yer yer kavrulmuş gibi kuruyup elleyince toz halinde dökülüyor. Gövde de yarık gibi ama daha ziyade içine göçük yol oluşmuş aşırı gömülü değil rengide biri açık biride bordomsu tahtadan olabilir mi diye düşündüm. İlk 2 resim aynı dal. 3.sü gövde de. Birde son resimden de anlaşılacağı üzere dallar gövdeden aşağıya doğru gidiyor en alttan bu dallar. Daha öncekilerde en alt daldı aşağı gidip sonra kendiliğinden gövdeden koptu

Eklenen Resimler

Eski 09-06-2019, 16:31   #154
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Yoğunluktan yazamıyorum da. Yapraklar önce kıvrılıp sonra yer yer kavrulmuş gibi kuruyup elleyince toz halinde dökülüyor. Gövde de yarık gibi ama daha ziyade içine göçük yol oluşmuş aşırı gömülü değil rengide biri açık biride bordomsu tahtadan olabilir mi diye düşündüm. İlk 2 resim aynı dal. 3.sü gövde de. Birde son resimden de anlaşılacağı üzere dallar gövdeden aşağıya doğru gidiyor en alttan bu dallar. Daha öncekilerde en alt daldı aşağı gidip sonra kendiliğinden gövdeden koptu
Eğer bahsettiğiniz bu aşağıya doğru inen dallarda bir solgunluk yoksa bir problem yoktur brandywine ve blue beauty domateslerde bu tarzda bir sorunda ben yaşıyorum sanıyorum ki güneşin direk geldiği durumlarda bitki yapraklarını aşağıya indiriyor,birsüre sonra bu yaprak sararıyor.Ancak solgunluk varsa bu başka bir soruna işarettir.Gövde içindeki boşluklar fazla azotlu gübreleme sonucunda oluşuyor elle bastırınca gövde içine doğru çöker ama sizin kendiliğinden oluşmuş dediğiniz boşluklar yinede bu tanıma uymuyor.Sanki oradaki tahta direğe sürtünmeden oluşmuş gibi.

TCM beğendi.
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2019, 00:51   #155
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Gövdedeki görüntüye göre bir tür yanıklık hastalığına yakalanmış gibi. Yavaş yavaş ölüp bu sırada meyve vermeye devam edebilir kısmen.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2019, 19:38   #156
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

İkinci saksıda da gövdesinde yarık olmayan ama yarık gibi görünen odunsulaşmış görüntü var. Ben bi koşu domates hastalıkları bölümüne yazayım.. Aslında okumaya başladım ama onva sayfayı okuyana kadar domatesler elden gidecek.

Eski 22-06-2019, 08:05   #157
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Domateslerdeki yarılma sorununa çözüm bulabildiniz mi ?

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2019, 11:14   #158
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Maalesef bulamadım. Yarılma gibi duran yerde gerçekten yarık oluştu. Ben öldü mü ölecek mi? Neler oluyor demeye devam ederken onlar maşallah büyümeye devam ediyor. Galiba soruna sebep diktiğim çıtaların köşeli olması diye düşünüyorum artık. Yapraklarda kuruma azalmıştı fakat son 3gün yine sulayamadım akşam bi baktım yine nakavt olmuş gibi duruyorlar. Bastım suyu, bastım suyu. Toparlanırlar diye ümit ediyorum.

Eklenen Resimler

g.c. ve Portakal Rengi beğendi.
Eski 25-06-2019, 11:32   #159
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Özdemir erdoğanın "Seninle başım dertte. Ne yapsam bilmiyorum. Canımdan bir parçasın söküp atamıyorum" dediği gibi domateslerimle başım dertte.
Şöyle ki. Uzaması durdu galiba bu kadar uzunlukları derken bide ne göreyim bi daha boy attı. Yetmedi yanlardan ek dallar gövdeye dönüştü. Akşam, eşimin getirdiği benim kalın bulup beğenmediğim sopaları kendi cılız kalan çıtalarımla değiştirdim. Çünki artık domatesleri taşıyamaz oldular. Rüzgarda ( ki balkon çook rüzgarlı) domateslerle beraber çıtalarda yatıyordu artık.

Eklenen Resimler

Eski 25-06-2019, 11:43   #160
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Her saksıda 3er domates salkımlarım var. Ama uzun zamandır gelişmiyorlar sanki. Bir çiçek domatese dönüştükten sonra olgunlaşması ne kadar zaman alıyor bilen var mı? Bir yandan da çiçek açmaya devam ediyorlar. Etraftan kime sorsam bilmiyor. Hatta ben onlardan daha bile bilgili kaldım yetiştirme konusunda

Eklenen Resimler

Eski 25-06-2019, 12:04   #161
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Ve bu resimlerde yanlardan dal atarak büyüyüp domatese duranlar. Bunlara nasıl destek vercem bilmiyorum

Eklenen Resimler

Eski 25-06-2019, 12:45   #162
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Alıntı:
Her saksıda 3er domates salkımlarım var. Ama uzun zamandır gelişmiyorlar sanki. Bir çiçek domatese dönüştükten sonra olgunlaşması ne kadar zaman alıyor bilen var mı? Bir yandan da çiçek açmaya devam ediyorlar. Etraftan kime sorsam bilmiyor. Hatta ben onlardan daha bile bilgili kaldım yetiştirme konusunda
Domates fidesinin dikiminden hasatına ortalama süre 80 gündür.

Süreç oluşan aşırı soğuk ya da aşırı sıcağa bağlı olarak +-10 gün değişim gösterebilir.

Çiçeklenme ortalama 30-40 gün gibi olsa meyve tutumundan sonra hasat süresi de yine yaklaşık bir aylık sürece tekabül eder.

aloe beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2019, 13:38   #163
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Sayın g.c. cevap için teşekkürler. Ben ilk meyveyi göreli 25 gün olmuş. 40+-10 50 desek daha 25 günüm var. Bu hesaba göre bu domatesler çok küçük değil mi?

Eski 25-06-2019, 14:05   #164
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Cinsleri neydi acaba?

Yana açılan domates desteği için kafes şeklinde destek yapabilirsiniz.
örn;
Name:  Yellow-Colored-Tomato-Cage-Powder-Coating-Colorful.jpg_350x350.jpg
Views: 267
Size:  51.9 KB

Eski 25-06-2019, 14:24   #165
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Garnet cinsiydi.
Hmm bu kafes meselesini netten bi araltırmak lazım. Nasıl yapılabilir diye. Telden olcak muhtemelen ama o da güneşten ısınıp yakmaz mı?

Eski 26-06-2019, 08:50   #166
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Alıntı:
Garnet cinsiydi.
Hmm bu kafes meselesini netten bi araltırmak lazım. Nasıl yapılabilir diye. Telden olcak muhtemelen ama o da güneşten ısınıp yakmaz mı?
Kafesten taşacak yapraklar gölgeleyeceği için zarar verecek boyutta sıcaklık sorunu olacağını sanmam. Ama yapılabilirse tahtadan yapmak tabi ki daha sağlıklı olacaktır.

Garnet domates kiraz çeşit olarak geçer, genel olarak zaten büyük meyveler oluşturmaz. Bildiğim kadarı ile ortalama 150 gr ağırlığına ulaştığında hasata geliyor. Bu yüzden herhangi bir sıkıntı yok gibi görünüyor.

Eski 26-06-2019, 11:17   #167
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Ha gayret hasada az kalmış görünüyor...

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2019, 13:35   #168
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Rüzgar berbat. Saksıyı devirmiş. Bir salkım domates kırıldı
Bu domatesi tamamen almalımıyım yoksa tutan yeri de işe yarar mı

Eklenen Resimler

Eski 26-06-2019, 16:07   #169
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
kıyamadım domateslere...

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2019, 10:07   #170
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Geçmiş olsun.
Eğer dal kırılmış ise domatesleri toplayıp, doğrudan güneşle karşılaştırmadan bekletin. Kırmızılaşıyorlar. Koku gidiyor ama olsun. Afiyetle yeniyor.
Dal kırılmamış ama zedelenmiş ise destek oluşturup, gözleyin. Kararma oluşmuyorsa biraz daha büyüyor. Kararma oluşursa, toplayıp bekletmek gerekiyor. Çürümesin.
Gövdeleriniz kalın görünüyor. Ürün yolda. Morali yüksek tutmak gerek.
Salkımlar gövdeyi eğmeye çalışıyor. Salkımların olduğu tarafa doğru devrilme olasılığı yüksek. Salkımın olduğu taraftan desteklemek için bir yol bulmalısınız. Hafif rüzgarda bile devrilebilir.
Kırmızı domates fotoğrafları bekliyoruz.
Kolaylıklar.

TCM beğendi.
Eski 28-06-2019, 00:12   #171
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Dal kırık ama hala gövde üzerinden sarkıyor. Gözlemleyip kararma yapmaya başlayınca tamamen alayım diye karar verdim sayın Portakal Rengi. Bi deneyim olur bana da. Maşallah salkımlarım 3er 4er ve farklı yönlerde. Hangi birine destek olcam şaştım. Bu işe dış işlerinin el atması lazım zira bana zor olacaktır ( malum ev, ikizler ) o yolladığınız destek resmini yapamam anca hazır bulmalıyım. Haftaya pazar da 1haftalığına ailecek baba evine gidicez. Komşuya anahtar versem hergün sular mı? Akşam üstü sulamak lazım ya güneş tepedeyken sularsa diye kafamda deli sorular canım çok sıkkın sormayın

Eski 28-06-2019, 00:18   #172
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Sevgili zekoş yetişmesi çok kolay dediği ama kendisinin saksıda denemediği fasülyeyi ben saksıda bir türlü beceremedim. Herhalde 10 tohum olmuştur. Kimi daha toprakta çürüdü, kimi çıktı ama kafası toprağın içine doğru gitti ve olmadı, kimiyse çıktı güzelcede büyürken 3 günlük susuzluk sebebiyle kurudu Ama biraz daha tohumum var onlarıda babamdan gelince tekrar deniğcem. Ümidimi henüz kesmedim.

Eklenen Resimler

Zekoş beğendi.
Eski 28-06-2019, 01:27   #173
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Domateslerde koltuk alma (budama) yapmamışsınız sanırım. O da meyvenin olgunlaşma süresini uzatır.

Eski 28-06-2019, 08:14   #174
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Domateslerde koltuk alma (budama) yapmamışsınız sanırım. O da meyvenin olgunlaşma süresini uzatır.
Az önce yazınızı okuyunca hemen balkona çıkıp inceleme yaptım. Aslında koltuk budaması yapıyordum fakat epeydir bakmamıştım. Belkide artık büyüdü daha olmaz diye düşündüm. Gözüme ilk gelenleri hiç incelemeden kopardım. Meğer tomurcukluymuş. Görseydim koparmaya kıyamazdım. Varsın hasat geç olsun derdim. Bir kaç saksıda gözden kaçan epey büyümüş hatta çiçeklenmiş olanları gördüm. Onları ellemedim tabii. Yeni oluşumda olanları aldım.

Eklenen Resimler

g.c. beğendi.
Eski 28-06-2019, 08:21   #175
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Bunlarda sizin yağlık kapya biberleriniz sayın its_just_a_ride boyları çok uzamamasına rağmen çiçeğe durdular. Genel görünüm ve yapraklar güzel olduğu için boyuna takılmadım. Bi problem yok sanırsam. 5lt su bidonundalar.

Eklenen Resimler

Eski 28-06-2019, 08:34   #176
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Sayfamı hayal ettiğim gibi önce ektiğim tohumla ilgili topladım bilgileri daha sonrada yetiştirmeyle ilgili gelişmeleri yazarak başladım. Ama aynı düzende devam edemedim maalesef. Domates saksıları çok olunca diğerlerini fazla çimlemeye cesaret edemedim. 1er tohum çimledim.Hem bakımını yapamam diye hemde koymaya pekte yer yok diye. Aşağıda ilk 2 resim kudret narım. İkinci 2 ise lif kabağım. Lif kabağı güzel gidiyorken mutfak balkonunun görünmeyen bir köşesinde kalarak kağıt bardaktaki toprağın az gelmesinden ötürü kurumaya dönmüş. 3-4gün önce farkedip acilen 5lt bidona diktim. Bilmiyorum toparlar mı?

Eklenen Resimler

Eski 28-06-2019, 21:16   #177
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Az önce yazınızı okuyunca hemen balkona çıkıp inceleme yaptım. Aslında koltuk budaması yapıyordum fakat epeydir bakmamıştım. Belkide artık büyüdü daha olmaz diye düşündüm. Gözüme ilk gelenleri hiç incelemeden kopardım. Meğer tomurcukluymuş. Görseydim koparmaya kıyamazdım. Varsın hasat geç olsun derdim. Bir kaç saksıda gözden kaçan epey büyümüş hatta çiçeklenmiş olanları gördüm. Onları ellemedim tabii. Yeni oluşumda olanları aldım.
Saksı toprağındaki besini yönetmek durumunda olduğumuz için budamak durumunda kalıyoruz. Üreticiler de verim kontrolü için bu yola başvurmak durumunda. Naçizane hatırlatmak istedim.

Alıntı:
Bunlarda sizin yağlık kapya biberleriniz sayın its_just_a_ride boyları çok uzamamasına rağmen çiçeğe durdular. Genel görünüm ve yapraklar güzel olduğu için boyuna takılmadım. Bi problem yok sanırsam. 5lt su bidonundalar.
Onları bu şekilde görmek güzel. Nitekim bu sene kapya ekimi yapmadım. Sizden takip ederiz artık. Fazla boylanan bir varyete değil bu arada. 40-60 cm boylanır en fazla. Gayet iyi görünüyorlar. Yalnızca bidon diplerine 5-10 tane matkap deliği açıp tabağa alırsanız drenajı kontrol edersiniz. Biber drenaj konusunda çok hassastır. Kolay gelsin.

g.c. beğendi.
Eski 28-06-2019, 23:35   #178
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Saksı toprağındaki besini yönetmek durumunda olduğumuz için budamak durumunda kalıyoruz. Üreticiler de verim kontrolü için bu yola başvurmak durumunda. Naçizane hatırlatmak istedim.

Onları bu şekilde görmek güzel. Nitekim bu sene kapya ekimi yapmadım. Sizden takip ederiz artık. Fazla boylanan bir varyete değil bu arada. 40-60 cm boylanır en fazla. Gayet iyi görünüyorlar. Yalnızca bidon diplerine 5-10 tane matkap deliği açıp tabağa alırsanız drenajı kontrol edersiniz. Biber drenaj konusunda çok hassastır. Kolay gelsin.
Hatırlatma için çok teşekkür ederim, iyi oldu( Sizin gibi ikili alıntı yapmaya çalıştım ama beceremedim)
Fazla boylanmadığını okuyunca ne kadar sevindim bilemezsiniz
bidonların altını büyük boy çatalı ısıtıp bol bol deldim. Yarın ilk iş altlarına tabak ayarlamak olacaktır. Yol göstermeniz için teşekkürler.

Eski 30-06-2019, 11:46   #179
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Bu sabah domatesleri sularken bazılarının kızarmaya başladığını gördüm. Birini kontrol ederken elimde kaldı. Hemen içeri geçip resim çekip sonra da yedim. İçi yeşil olmasına rağmen olgunmuş gibi lezzetliydi. Kızlarıma durumu anlatıp sizede geri kalanın en kırmızısını seçelim mi bi tadına bakın dedim. Sen 4,5 yaşındaki ikizlerden kerem bunu duy, çık balkona. " Bakın size domates topladım" sesiyle dönüp baktık ki bir küçük avuç dolusu domatesi bize uzatmış ( 5tane) üzüldüm biraz tabii ama yapacak bişey yok. Çocuk o.

Eklenen Resimler

Eski 01-07-2019, 09:01   #180
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Yenir onlar

Alıntı:
Bu sabah domatesleri sularken bazılarının kızarmaya başladığını gördüm. Birini kontrol ederken elimde kaldı. Hemen içeri geçip resim çekip sonra da yedim. İçi yeşil olmasına rağmen olgunmuş gibi lezzetliydi. Kızlarıma durumu anlatıp sizede geri kalanın en kırmızısını seçelim mi bi tadına bakın dedim. Sen 4,5 yaşındaki ikizlerden kerem bunu duy, çık balkona. " Bakın size domates topladım" sesiyle dönüp baktık ki bir küçük avuç dolusu domatesi bize uzatmış ( 5tane) üzüldüm biraz tabii ama yapacak bişey yok. Çocuk o.
Geçmiş olsun.
Kırmızı, yeşil, beyaz her şekilde yenir. (Güneşten korunamayan meyvenin güneş alan bölümü beyaz oluyor.)
Hibrit domateslerin tadı ile karşılaştırıp, bu domates değil diyebilirlerdi. (20 yıl önce kızımdan duydum.)
Badireleri atlattılar ve domatesler olgunlaşıyor. Bitkiler onca hatamıza karşın gelişip, olgunlaşıyor. Nasıl yaşamamız gerektiğini anlatıyorlar.
Bol ürünlü günler.

g.c. beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024