agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni339Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-04-2019, 07:39   #61
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Boşuna dememişler akıl akıldan üstündür diye sn malbman. O da hiç aklıma gelmedi. Yalnız petekler en düşük seviyede (40) yanıyor ve malum arada sönük oluyor, yine de olur muydu bu dediğiniz?

malbman beğendi.
aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2019, 08:31   #62
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Boşuna dememişler akıl akıldan üstündür diye sn malbman. O da hiç aklıma gelmedi. Yalnız petekler en düşük seviyede (40) yanıyor ve malum arada sönük oluyor, yine de olur muydu bu dediğiniz?
40 derecede bir saat yandığını düşünün. Termodinamik uzmanı değilm ama bu süre içinde muhtemelen içerideki suyun sıcaklığını en az 20-25 dereceye çıkarır.

Yani, muhtemelen dediğim olurdu

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2019, 08:41   #63
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Yani, muhtemelen dediğim olurdu [/QUOTE]

Ayy desenize Allah korudu. İyi ki elif hnm aklına o metod gelmiş

malbman beğendi.
Eski 20-04-2019, 17:57   #64
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Sn. Aloe, ne ektiğiniz tohumları ne de fidelerinizi radyatörün üzerine koymayın. Fazla sıcak havada tohumlar filizlenmez. Çok kuru hava da fide yaprakları için zararlıdır.

rencberdede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2019, 18:33   #65
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rencberdede Mesajı Göster
Sn. Aloe, ne ektiğiniz tohumları ne de fidelerinizi radyatörün üzerine koymayın. Fazla sıcak havada tohumlar filizlenmez. Çok kuru hava da fide yaprakları için zararlıdır.
Yazınızı okuyunca mutfağa koştum bi hışım kaptım tohumları peteklerin üstünden. Fideleri hiç koymadım Sn rencberdede ama tohumlar
Belki de ilk ektiğim kapyalarım bu sebeple çıkmamışlardır. İnşallah bunlara birşey olmaz zira kapyalarım son tohumlardı başka yok

Eski 21-04-2019, 14:45   #66
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-12-2018
Çimlendirdiğim onca çeşit içinde en başarısız olduklarım genelde biberler, özellikle de kapya gibi renkli olanlar oldu maalesef. Oysa en çok üstüne titrediklerim renkli biberlerdi. Sanırım daha nazlı oluyorlar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sofii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2019, 21:56   #67
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sofii Mesajı Göster
Çimlendirdiğim onca çeşit içinde en başarısız olduklarım genelde biberler, özellikle de kapya gibi renkli olanlar oldu maalesef. Oysa en çok üstüne titrediklerim renkli biberlerdi. Sanırım daha nazlı oluyorlar
Kapya biberide çok severim sn Sofii o yüzden zaten ondan istemiştim. Kısmetime bakalım neler olacak.
Olmadı yarın şu biberlere bi göz dağı mı versem ne. Deyim ki " bana bakın fazla naz aşık usandırır. Siz olmasanızda ben gidip pazardan alıp yemesini bilirim hee. Ona göre

Zekoş ve elifaydin beğendi.
Eski 23-04-2019, 00:06   #68
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sofii Mesajı Göster

Yok ondan değil. "Sakınılan göze çöp batıyor" diye boşuna dememişler atalarımız sorun bundan kaynaklanıyor

Bolca kapya biberim var yakında olsaydınız yollardım fide size ama İstanbul'a gitmez sıkıntı olur.

meminaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2019, 11:55   #69
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meminaydin Mesajı Göster
Yok ondan değil. "Sakınılan göze çöp batıyor" diye boşuna dememişler atalarımız sorun bundan kaynaklanıyor

Bolca kapya biberim var yakında olsaydınız yollardım fide size ama İstanbul'a gitmez sıkıntı olur.
Hayali bile güzeldi sn meminaydin.
Gerçi siz sn sofii ye yazmışsınız ama üstümede alındım müsadenizle ( nasılsa gelmiğcek. Kanımca alınabilirim)

Eski 23-04-2019, 16:15   #70
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Domateslerimin gidişatı nasıl sizce?
Belediyeden öğrendiğim bilgiye göre mayıs ayında dışarı ekim yapılıyormuş. Bende Mayısın ilk haftası kalıcı saksısına dikip ikinci haftası tamamen dışarda bırakmaya başlamayı düşünüyorum. Şu anda gündüzleri 3..4 saat balkona çıkıyorlar. Sonra yine içerdeler.

Eklenen Resimler

Eski 23-04-2019, 18:47   #71
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Domateslerimin gidişatı nasıl sizce?
Belediyeden öğrendiğim bilgiye göre mayıs ayında dışarı ekim yapılıyormuş. Bende Mayısın ilk haftası kalıcı saksısına dikip ikinci haftası tamamen dışarda bırakmaya başlamayı düşünüyorum. Şu anda gündüzleri 3..4 saat balkona çıkıyorlar. Sonra yine içerdeler.
Gayet iyi durumdalar.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2019, 07:17   #72
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Gayet iyi durumdalar.
Yalnız yağlık kapyalar için aynı durum söz konusu değil maalesef sn its_just_a_ride( isminiz nede zor yazılıyor )
Nerde yanlış yaptım onu da anlamadım
Inşallah 2. Tur ektiğim tohumlar tutar

Eski 24-04-2019, 10:06   #73
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Ben dün hava durumunu kontrol edip bu hafta daha da ısınacağı bilgisine güvenip dışarıda bıraktım benim domates fidelerini. Sabah bakamadım, akşama gidince hayal kırıklığı ile karşılaşmam umarım.

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2019, 11:30   #74
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin Mesajı Göster
Ben dün hava durumunu kontrol edip bu hafta daha da ısınacağı bilgisine güvenip dışarıda bıraktım benim domates fidelerini. Sabah bakamadım, akşama gidince hayal kırıklığı ile karşılaşmam umarım.
Bir geceden birşey olmaz herhalde elif hnm
İyi düşünelim iyi olsun

Eski 24-04-2019, 14:31   #75
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Nem yeterliyse ve çok güneşin altında kalmadılar ise sorun olmaz, ama ...

TCM Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2019, 17:23   #76
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Netten aldığım türkiye geç don haritası

Eklenen Resimler

Eski 26-04-2019, 09:17   #77
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Yağlık kapyalarım. Darısı diğer 3 tohumun başına ( amin)

Eklenen Resimler

Eski 26-04-2019, 17:57   #78
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
Aman hanım görmesin! (ilk aklımdan geçen)
Ben bütün pencere önlerini kaptım. Çocuklar biraz mırın kırın etse de hanım dahil herkes sızlanmanın faydası olmadığını bilerek teslim olmuş durumdalar)

devrann ve elifaydin beğendi.
aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2019, 20:07   #79
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aziztoprak Mesajı Göster
Ben bütün pencere önlerini kaptım. Çocuklar biraz mırın kırın etse de hanım dahil herkes sızlanmanın faydası olmadığını bilerek teslim olmuş durumdalar)
Oooo ipler benim elimde diyorsunuz e hadi bakalım darısı bol meyve, sebze hasadına inşallah.

aziztoprak beğendi.
Eski 26-04-2019, 23:04   #80
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Yağlık kapyalarım. Darısı diğer 3 tohumun başına ( amin)
Gözünüz aydın. Sıcaklık arttıkça tohum ve fideler de harekete geçiyor haliyle. Bol şans.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2019, 23:31   #81
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Gözünüz aydın. Sıcaklık arttıkça tohum ve fideler de harekete geçiyor haliyle. Bol şans.
Teşekkür ederim. Bilseydim diğerlerini de geç ekerdim. Bunlar hep deneyim. Seneye ona göre davrancam artık kısmetse

Eski 28-04-2019, 18:50   #82
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

KALICI ISPANAK (güreri)
Çok yıllıktır. Tohumlar nisan, mayıs, haziran, temmuz aylarında ekilir. Tohumu 1gün suda bekletin. 1litrelik uzun saksıya 6tohum ekilir. Uygun toprak ve hava şartlarında direkt toprağa atılmalıdır. 1x1,5 mt bir yere ekilirse bir yılı aşkın evin hatta komşuların ihtiyacını karşılar.Yer konusunda hassas değildir. Güneş, gölge farketmez. Gölgede sapları daha uzun, yaprakları daha küçük olurmuş
Kolay çimlenen tohumlar kısa sürede her kökten bir çok yaprak verir. ihtiyacınız olmasa bile fazla büyüyen dış yaprakları dipten kopartın. Böylece bitki sürekli taze yaprak üretmeye teşvik edilmiş olur. Yaprakları topladıkça daha çok yaprak verir. İlkbaharda tohumdan ekildiğinde ertesi sene Mayıs ayına kadar kış dahil sürekli yaprak alınabilir. Ertesi sene Mayısta tohuma kalkar. Tohumları Haziran - Temmuz aylarında olgunlaşır.
Tohumu ektikten 20 gün sonra yemeğini yapmaya başlarmışız. Hafif etli ve çok lezzetli yapraklarından her türlü yemeği yapabilirsiniz.Taze yaprakları besleyici ve lezizdir. Pazı olarak bilinen bitki ile çok yakın akrabadır. Yapraklar çok çeşitli şekillerde, ıspanak yerine, kavrularak, börek, pide vs. içinde, yaprak sarmalarında vs. kullanılabilir. Ispanak yapraklarındaki dişleri gıcırgıcır yapan ağızda kalan kekremsi tad bu yapraklarda yoktur. Çok taze yaprakları çiğ de yenebilir. Yumurtalısı nefis oluyor. (Bu paragraf sn. meyveli tepeden alıntıdır.)
EK BİLGİ:İçindeki okzalik asit nedeniyle müshil etkisi vardır.
Bünyesindeki Demir ve kalsiyum miktarı yüksektir.
Okzalik asit kalsiyumu bağlayarak kalsiyum okzalat haline çevirir. Bu da vücut tarafından alınamaz.
Demiri de bağlar.
Bu nedenle ıspanak C vitaminince zengin yiyeceklerle birlikte tüketilmelidir.

ygorer ve Anadolu2019 beğendi.

Düzenleyen aloe : 28-04-2019 saat 23:19
Eski 28-04-2019, 18:52   #83
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Dün ev sahibi küçük bahçesine getirdiği koyun gübreli topraktan resimdeki saksıyla bana da verdi. Saksım 25 litrelik. Eşim eve çıkardı. Bu akşam ekmek için saksının başına geçtim. Birde ne göreyim toprak elenmemiş ve irili ufaklı parçalı toprak. Birde canlı solucanlı. Aldığıma pişman oldum açıkçası. Napiim ne ediyim derken hem elimdeki tohumların yeterince olması ( sağolun sn güreri) hemde ay olarak ekebilecek zamanım olması sebebiyle toprağı olduğu gibi kullanmaya karar verdim. Yüzeydeki iri parçaları mümkün mertebe ufalamaya çalışıp aldım elime tohumları. Düzenli olarak ekmeye başlamıştım ki çocukların rahat bırakmaması sonucu sayısını benimde bilmediğim (20 diye tahmin ediyorum) kadar tohumu gelişi güzel serpmiş oldum. Buraya yazarken notlarımda suda bekletmeyi ve 1 mt ye 6 tohum ekilmesi gerektiğini gördüm. Eyvahlar olsun ben ne yaptım. Bu saksım tamamen doğal olan tohumların yine tamamen doğal olan toprağa ve gereğinden çok tohumun üstelikte gelişi güzel serpilmesiyle oluştu. Bakalım Rabbim ne gösterecek

Eklenen Resimler

elifaydin beğendi.

Düzenleyen aloe : 28-04-2019 saat 23:20
Eski 29-04-2019, 00:03   #84
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Elif hnm verdiği aloevera ve aşkın göz yaşlarını da ektim. Onları yarın resimleyebilcem. Teşekkürler elif hnm. Inşallah bunların yaprakları kurumaz yani kurutmam

Eski 03-05-2019, 12:23   #85
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Ben elenmemiş topraktan dolayı çok problem yaşayacağınızı sanmıyorum. Sonuçta tarlalardaki toprakların hepsini eleme gibi bir şansımız yok, belki de aralarda daha güzel boşluklar bulur da gelişir, öyle iyi düşünelim.

Aloe ve aşkın gözyaşı için teşekkür etmişsiniz. Ne demek, asıl ben güzel sohbetiniz için teşekkür ederim. Umarım tez vakitte serpilip gelişirler.

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2019, 08:55   #86
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Güzel dilekleriniz için sağolun sn elifaydin.

Eski 06-05-2019, 09:07   #87
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Dün gece domates fidelerimi kalıcı yerine aldım. Burda ojuduğum yöntemle yapmayı düşünüyorum. Şöyle ki saksıyı tam değil gübreleme zamanı geldikçe 3 kerede doldurun diyordu. Böylece domates daha bereketli ürün verir. Yanlız ben deneyimsiz olduğum için 3 yerine 2 yapmaya karar verdim. Ama şimdi saksıya bakıyorum da 2yi bile beceremicem galiba diyorum.
Bir de aynı saksıya karanfil tohumu atıcam( hatırlarsanız karanfili fide yapmak için ekmiş ama başaramamıştım) Eee 2.toprak dolunca onlara ne olacak? Aklım çok karıştı tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Eklenen Resimler

TCM ve okaytoltay beğendi.
Eski 06-05-2019, 09:37   #88
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Kalıcı ıspanaklarım çıkmaya başladı. Fakat onda da bi bilgiye ihtiyacım olacak. Galiba yabani otta çıkıyor ( bu kadar sık tohum ekmediğime kesinlikle eminim) peki ben hangisi ıspanak hangisi ot nasıl anlığcam neticede yabani otları temizlemek lazım. Resim yükleyemedim.

Düzenleyen aloe : 06-05-2019 saat 21:45
Eski 06-05-2019, 09:50   #89
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Kalıcı ıspanaklarım çıkmaya başladı. Fakat onda da bi bilgiye ihtiyacım olacak. Galiba yabani otta çıkıyor ( bu kadar sık tohum ekmediğime kesinlikle eminim) peki ben hangisi ıspanak hangisi ot nasıl anlığcam neticede yabani otları temizlemek lazım. Resim yükleyemedim 1saat kadar sonra tekrar denicem
Pazı yetiştirdiyseniz neredeyse aynı olduklarını göreceksiniz. Hatta renklerini hariç tutarsak pancar ile de aynı görüntüdeler.

Eklenen Resimler

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2019, 09:54   #90
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Daha önce hiç sebze yetiştirmedim ( çiçek bile desem pekte yalan olmaz) Resim yüklediğiniz için çok teşekkür ederim. Biraz daha bekleyip bu resimlere bakarak otları temizlerim.

bahcedenn beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024