agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni60Beğeniler
  • 9 Gönderen chelik26
  • 3 Gönderen okaytoltay
  • 7 Gönderen dobipa
  • 2 Gönderen Musa Gündoğan
  • 3 Gönderen TCM
  • 1 Gönderen chelik26
  • 1 Gönderen chelik26
  • 2 Gönderen Asoo
  • 1 Gönderen meminaydin
  • 2 Gönderen Sofii
  • 1 Gönderen meminaydin
  • 7 Gönderen Sofii
  • 6 Gönderen chelik26
  • 5 Gönderen chelik26
  • 7 Gönderen chelik26
  • 1 Gönderen Portakal Rengi
  • 2 Gönderen chelik26

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-03-2019, 21:50   #1
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Chelik26 /Tohum paylaşım sonrası çalışmalar (Eskişehir) 2019

Kendime Notlar adına Şöyle bir tablo hazırladım biraz değişik oldu ama.

Eklenen Resimler

TCM, telato, neşecan ve 6 kişi beğendi.
chelik26 Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2019, 22:09   #2
Ağaçsever

okaytoltay's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2018
Hocam akademik çalışma gibi olmuş,helal olsun vallahi. Bahçeniz bereketli olsun inşallah...

TCM, elifaydin ve chelik26 beğendi.

Düzenleyen okaytoltay : 19-03-2019 saat 23:38 Neden: Yazım yanlışı
okaytoltay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2019, 23:42   #3
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Benim italian larda mı sorun var acaba, yoksa şimdiye çoktan çıkması lazımdı topraktan.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2019, 00:09   #4
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Benim italian larda mı sorun var acaba, yoksa şimdiye çoktan çıkması lazımdı topraktan.
Sizin İtalian'da sorun görünmüyor çimlenme kabiliyeti var. 2 tohumdan bir tanesi ortalama 3.5 - 4 gün içinde özel uygulama yapılmadan çimlendi. Diğeri henüz çimlenmedi.

Name:  20190320_010333.jpg
Views: 497
Size:  60.5 KB

Galiba Sn chelik26 fazla derine ekti veya yeterli nemi sağlayamadı. Veya ondaki tohumlar bozuktu. Ya da ısı sorunu vardı..

Bu arada ekimle alakalı detaylı bilgi şablonu çok güzel olmuş. Ama çok uğraştırıcı. Mesela çimlenme olmasa yani ortamda değişiklik olmasa bile her gün kayıtların güncellenmesi gerekiyor. Tipik bir çalışkan insan davranışı

Şimdiden bol hasatlar.

TCM, telato, ibocandan ve 4 kişi beğendi.
dobipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2019, 07:45   #5
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
Kendime Notlar adına Şöyle bir tablo hazırladım biraz değişik oldu ama.
bende diyordum böyle bir tablo bana da şart diye hazır kurulu düzeni görmek iyi oldu. onca tohumun tasnifinde sorun yaşıyordum böylelikle güzel bir kayıtta elimde durur

TCM ve chelik26 beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2019, 10:12   #6
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Bir an 'F' sütununu ekim zamanının dakikası ve saniyesi sandım. Allah şifa versin iyice karasevdaya tutulmuş bizim arkadaş diye düşünmüştüm ki, baktım sayıları uyuşmuyor da ne ki o kodlar öyle, gizli kodlar, algoritmalar ...

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2019, 14:04   #7
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Bir an 'F' sütununu ekim zamanının dakikası ve saniyesi sandım. Allah şifa versin iyice karasevdaya tutulmuş bizim arkadaş diye düşünmüştüm ki, baktım sayıları uyuşmuyor da ne ki o kodlar öyle, gizli kodlar, algoritmalar ...
))
Lİste Sanırım sn Mudo nun yayınladığı listeydi, sadece ben bir kaç sutun ekledim. O dedikleriniz barkod numaraları olabilir.

TCM beğendi.
Eski 03-04-2019, 21:01   #8
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Tam bir hayal kırıklığı içindeyim. Çıkan domateslerin çoğu geri öldü. Bir kısmı ise(şuhut domatesleri) 4cm oldular bekleşiyorlar, muhtemelen köklenmeye çalışıyorlar.
Sorun şu ki, yeterli sıcaklık yok. Kapalı balkondalar ancak akşam ve gece 7-8 derece olunca bitkiler küsüyor.
Biberleri dikeli nerdeyse 25 gün oldu daha yeni yeni tek tük çıkıyorlar. Fasulye ve hele bamyalar muazzam büyüyor. Bamyalar tırmanacak bir şeyler aramaya başladılar bile nasıl bir köklenmeyse bildiğin ağaç kökü gibi oldu kökleri. 3. defa yer değiştirdim garipleri
Cumartesiden itibaren gece sıcaklıkları 4-5 derece artıyor. Gndüz 20 derece üstü akşamları 8-10 derece olacak. Ve fasulye ve bamyaları kekik ve zahterleri tarlaya dikmeyi düşünüyorm. Bu arada 12 marttan bu yana damla yağmur düşmedi. 3-5 gün sonra %50-60 yağış gösteriyor ancak 3-5 gün geldiğinde yüzde değer 0 a düşüyor.
Umarım önümüzdeki hafta yağmurlar başlar yoksa hakkaten sıkıntı olacak.

Eski 03-04-2019, 21:28   #9
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Bu a5ada şunu tecrübe ettim ve tabloya not düştüm, tohumları direk viyole ekmek pekde akıllıca değil. Önce ya kağıt peçetede **** havlu arasında tohumları patlatmak gerekiyor sonrasında viyole dikilmeli diye tecrübe ettim. Mesela zhterleri peçete arasında patlattıktan sonra toprağa diktim ve 3 günde hepside günyüzüne çıktılar.
Kivi tohumlarını 10 gün önce peçete arasında ıslatıp naylon içine koydum ancak hala hiç bir belirti yok. Tohumları ıslatmadan önce yaklaşık 1 ay kadar buzdolabında tuttum soğuklamaları adına.

Eski 03-04-2019, 21:29   #10
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Bende geceler 3-4 derecelerdeydi. Biberlerim sobalı odada 15 günde çıktılar. Domatesler 12-16 günde çıktılar. 4-5 gündür süreci hızlandırmak için soba yakmaya başladım.

Diyeceğim şu ki soğuk süreci yavaşlatıyor ama durdurmuyor veya kesmiyor. Ölümlerin sebebi başka bir şey olmasın?

İlkbahar geç donları Eskişehir'de nisan ayı sonlarını buluyor diye biliyorum. Son don tarihinden önce soğuğa dayanıksız bitkileri tarlaya dikmenizi önermem.

Bereket dileklerimle.

Resulgur ve chelik26 beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2019, 21:43   #11
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster

İlkbahar geç donları Eskişehir'de nisan ayı sonlarını buluyor diye biliyorum. Son don tarihinden önce soğuğa dayanıksız bitkileri tarlaya dikmenizi önermem.

Bereket dileklerimle.
Bahçem Esk de değil. Bahçemin bulunduğu yer 190 rakım. Eskşehirden 4-5 derece daha sıcak. İnhisarda. Ama tohum çimlenmesi için 14-15 derece üstü sıcaklık gerekiyor, çimlendikten sonrada 17-18 derece olası gerekiyor maalesef Eskişehirde bu ortamı sağlayamadım. Seneye bahçeye küçük bir sera yapmayı düşünüyorum sırf tohum çimlendirmek amacı ile.

Eski 03-04-2019, 23:38   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2017
Alıntı:
Bahçem Esk de değil. Bahçemin bulunduğu yer 190 rakım. Eskşehirden 4-5 derece daha sıcak. İnhisarda. Ama tohum çimlenmesi için 14-15 derece üstü sıcaklık gerekiyor, çimlendikten sonrada 17-18 derece olası gerekiyor maalesef Eskişehirde bu ortamı sağlayamadım. Seneye bahçeye küçük bir sera yapmayı düşünüyorum sırf tohum çimlendirmek amacı ile.
Don yapacak kadar olmadıgı sürece soğuktan ölmezler büyük çok sulama nedeniyle mantar hastalıklarına maruz kalmıştır

Fideler için dikkat edilmesi gerekenler
1. Toprağı hafif nemli olacak ne çok sulu nede az sulu olacak

2. Kesinlikle ışıklı bir ortam olmalı değilse çok boylanıyor ve çoğu telef oluyor. Eğer iç ortamda bunu sağlayamıyorsan bir naylon veya don örtüsü diye satılan örtü altında direk balkona koyun çok daha sağlıklı fideler yetişecektir.

3. Besini olmayan cocopeat gibi ortama ekildiyse ya hayvan gübresi **** ticari gübre kullanmak şart değilse büyümüyorlar oldukları yerde sayıyorlar

4. Harici çimlendirme yapacaksanız çok dikkat etmelisiniz ekimi geçiktirirseniz kapalı ortam neticesinde mantar hastalıklarına yakalanabilir ve çürüyebilirler bence direk viyole ekmen en mantıklısı öncesinde 1-2 saat su içinde bekletebilirsiniz tercihen humik asitli veya deniz yosunlu su daha iyi olur.

chelik26 beğendi.
meminaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2019, 00:13   #13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-12-2018
chelik26, bereketli bi sezon dilerim. İzninizle meminaydın'a bi sorum olacak.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meminaydin Mesajı Göster

3. Besini olmayan cocopeat gibi ortama ekildiyse ya hayvan gübresi **** ticari gübre kullanmak şart değilse büyümüyorlar oldukları yerde sayıyorlar
ben tohumlarımı cocopeat ve perlit karışımına ektim. Çimlendiler ama sanki bi yavaş gelişiyorlar gibi. Sıvı solucan gübresi, humik asit, yanmış keçi gübresi ve leonardit var elimde. Minik minik takviye mi yapsam ki? Isı, ışık ve nem konusunda hayli uygun bir ortamdalar.

ygorer ve chelik26 beğendi.
Sofii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2019, 19:39   #14
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sofii Mesajı Göster
chelik26, bereketli bi sezon dilerim. İzninizle meminaydın'a bi sorum olacak.

ben tohumlarımı cocopeat ve perlit karışımına ektim. Çimlendiler ama sanki bi yavaş gelişiyorlar gibi. Sıvı solucan gübresi, humik asit, yanmış keçi gübresi ve leonardit var elimde. Minik minik takviye mi yapsam ki? Isı, ışık ve nem konusunda hayli uygun bir ortamdalar.
Ben gübre vermenizi şiddetle tavsiye ederim geçen sene bazı tohumları bende cocopeat'e ekmiştim sadece ama ana yapraklarına bile geçemediler neredeyse gübre toprak vs.. ile karışımlı olan ortama ektiklerim çok iyi ilerliyordu bu süreçte en son ticari gübre verdim ve oyle toparlanabildiler.

Forumda tohumdaki besin fideye uzunca süre yeter diyorlar ama benim tecrübeme göre öyle değil hatta sadece kotiledonları çıkarana kadar yetiyor olabilir.

Bu arada istersen ekim tarihi ile birlikte foto yükle bir bakalım durumuna.

chelik26 beğendi.
Eski 05-04-2019, 21:09   #15
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Bende son ektiğim biberleri toprak koyun gübresi karışımına diktim. Bekliyorum sonuç ne olacak. Bu arada geçen sene fide satım işiyle uğraşan bir dükkandan küçük poşet içinde hafif yeşilimsi bir gübre vermişti, tohum çıktıktan sonra sebzelere suya karıştırıp ver demişti. 1 litre suya 3-5 gram karıştırıp dün biraz verdim. Ayrıca içine 1-2 gramda rootgrower dan kattım Ama benim sorunum ısının yeterli olmaması.

Eski 06-04-2019, 00:12   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-12-2018
Chelik26 /Tohum paylaşım sonrası çalışmalar (Eskişehir) 2019

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meminaydin Mesajı Göster
Ben gübre vermenizi şiddetle tavsiye ederim geçen sene bazı tohumları bende cocopeat'e ekmiştim sadece ama ana yapraklarına bile geçemediler neredeyse gübre toprak vs.. ile karışımlı olan ortama ektiklerim çok iyi ilerliyordu bu süreçte en son ticari gübre verdim ve oyle toparlanabildiler.

Forumda tohumdaki besin fideye uzunca süre yeter diyorlar ama benim tecrübeme göre öyle değil hatta sadece kotiledonları çıkarana kadar yetiyor olabilir.

Bu arada istersen ekim tarihi ile birlikte foto yükle bir bakalım durumuna.

18 martta ekilen tohumlar (çoğu biber ve patlıcan)

19 martta ekilenler (çoğu biber ve patlıcan)

22 mart (biber ve patlıcanlar)

29 mart (hepsi domates)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sofii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2019, 09:46   #17
Ağaçsever

ışık çok yeterli görünmüyor birde sararma mı var benmi yanlış gördüm.

Eski 12-04-2019, 18:01   #18
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

15 martta ektiğim paylaşım tohumlarının bazı domatesler hariç çoğu çıkmadı. Ama ümidimi kaybetmedim, çıkacaklar bundan eminim
Dikince erken çıkan Bazı domatesler uzayıp sonra kafası toprağa düşenler vardı, görüyorumki kök kalınlaştıkça toprağa düşen yerden yeni yaprak vermeye başlamışlar sevindirici gelişme

Şunu öğrendim, aynı viyola tek çeşit dikeceksin, ve mutlaka ıslak peçete vs içinde çimlendirip öyle viyole dikeceksin ki standart sağlansın.

Eklenen Resimler

Eski 12-04-2019, 18:04   #19
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Dİrek viyole toprağa diktiğim domates ve biberler dışarıda(kapalı balkonda) olanlar hala ses yok, onlardan 10 gün sonra yine viyole diktiğim ancak odada bulunanlar çıkmaya başladılar. 7 gün önce 2 saat suda bekletip, ıslak pecete arası naylon içinde çimlendirdiğim biber domates tohumları 3-4. gün çimlendiler ve viyole aldım, 2. gün toprak üzerine attılar. Bu gün 4. gün ve sonuç resimdeki gibi.

Eklenen Resimler

Eski 12-04-2019, 18:08   #20
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

2 saat ıslatılıp, dikilen 2 çeşit biber, çeşidin birinin acelesi varki çıktı diğer çeşitten hala haber alamadık
(Oda sıcaklığında 17-18-19 derecede)

Eklenen Resimler

OSMAN45, TCM, telato ve 4 kişi beğendi.
Eski 13-04-2019, 08:59   #21
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Dİrek viyole toprağa diktiğim domates ve biberler dışarıda(kapalı balkonda) olanlar hala ses yok, onlardan 10 gün sonra yine viyole diktiğim ancak odada bulunanlar çıkmaya başladılar. 7 gün önce 2 saat suda bekletip, ıslak pecete arası naylon içinde çimlendirdiğim biber domates tohumları 3-4. gün çimlendiler ve viyole aldım, 2. gün toprak üzerine attılar. Bu gün 4. gün ve sonuç resimdeki gibi.
Çimlendirmede benzer sorunları yaşayıp, benzer sonuca ulaşmışız. "Islak ortamda çimlenenleri toprağa aktar."
Alt resimdeki toprağı gördüğüm zaman bir sorunumu anımsadım. Toprak parçalarınız çok iri. Kök bir şekilde bu parçalara tutunursa, şaşırtma sırasında parçanın ağırlığına dayanamayıp, kopuyor. Bir domates fidemi perişan etmişti.
Toprak karışımını hazırlarken, bez içinde un haline gelene dek dövüyorum. Sonra kaba koyup, sulama yapıyorum. Tekrar topaklanma olmuyor.

chelik26 beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2019, 22:26   #22
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

2 gün önce domates fidelerini bahçeye toprağa diktim. Bugün bir kısmını daha diktim. 2 gün öncekiler sanki toprağa geçmekten mutlu olmuşlar gibi bir halleri vardı.
Daha önce direk toprağa diktiğim kavun salatalıklar gün yüzüne çıkmışlar.
Mısır ve fasulyeleri hiç demiyorum. Yalnız fasulyelerde sararmalar gördüm.
1 hafta önce diktiğim bal kabakları tek tük çıkmaya başlamışlar. Muhtemelen nemli toprağa düşenler.
DÜn yağan yağmurla birlikte 2-3 güne kadar hepsi çıkar.

neşecan ve Kahraman43 beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024