agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler
  • 5 Gönderen iyigit
  • 7 Gönderen iyigit

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-06-2019, 18:08   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-06-2017
iyigit / Tohum paylaşım sonrası çalışmalar (2019)

ekilen tohumlar:
- italyan heirloom – TCM 2017-18 paylaşımından kendi tohumum
- Turuncu-sarı kokteyl domates sırık – musa gündoğan 2017-18 paylaşımından kendi tohumum
- alis' pembe - meyvelitepe
- roman speckled - bahçedenn
- kamber biberi - hasan7319 2017-18 paylaşımından kendi tohumum
- oturak mor fasulye (sanırım royal burgundy) - zekoş
- sırık 40 günlük fasulye – portorikolu 2017-18 paylaşımından kendi tohumum
- scarlett runner – zekoş 2017-18 paylaşımından kendi tohumum
- oturak küba siyah fasulye - zekoş
- sırık fasulye (sanırım annie jackson) – zekoş 2017-18 (ilk kez ektim)
- melekli şalağı - birnefestoprak > vizeli39 >kenger
- malabar ıspanağı - meyvelitepe

Zekoş, TCM, g.c. ve 2 kişi beğendi.

Düzenleyen iyigit : 01-07-2019 saat 17:39 Neden: ekleme
iyigit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2019, 17:51   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-06-2017
- şubat ortasında ektiğim tohumlardan ürün almaya başladım. sırasıyla sarı kokteyller (10 tane), alis' pembe (10 tane) ve nihayet bugün de 4 tane italian heirloom topladım. tohumların ekilme tarihine bakıldığında hasat biraz geç oldu gibi geliyor bana. ama mayıs ayının sonuna dek şirince geceleri bi hayli soğuktu. belki bu da ürünü geciktirmiştir.
- 40 günlük fasulyelerin bir kısmını nisan başında ekmiştim. sanırım soğuklar yüzünden nisan sonunda ektiklerimden daha cılız oldular ve hemen hemen aynı zamanda ürün vermeye başladılar.
- mart ayında viyollere ektiğim malabar ıspanakları nisanın ortası ya da sonunda çimlendiler ve henüz bir parmak boyundalar. güneşli bir yerlerdeler ve toprakları kurumuyor ama henüz bir yaprak bile yemedik. sanırım bi yerde bi hata yapıyorum.
- bu yıl etkinlikte paylaştığım girit kabakları nedense bu sene eskisinden daha az ürün veriyorlar. yerini sevmemiştir diye bir başka sekiye daha ekim yaptım. ama sebebi bahçede bu yıl nedense kabakları mesken tutmuş olan yeşil kokarböcekler de (stink bug) olabilir.
- bahçenin en büyük problemi her gün en az 10-15 tane imha ettiğim kokarböcekler. bir kaolin kili denemesi yapacağım. umarım etkili olur.
-bahçede kestiğimiz otlardan yaptığımız yarı-bitmiş kompostu ve sn. meyvelitepenin tavsiyesi üzerine sonbaharda çuvallara doldurduğum yaprakları malç olarak kullanıyorum. kokar böcekler için doğal bir üreme alanı da oluşmuş oluyor tabii ama kuraklarda suyu iyi tutan ve toprağı pamuk gibi yapan bu malçtan vazgeçemem.
- bahçe benim baş edemeyeceğim kadar büyük ve dağınık olduğu için (5 ila 20 m2 arası arazinin farklı yerlerine dağılan ve her biri kardeş bitkiler esasına göre oluşturulmuş yataklar) bitkiler sadece sezon başında köklerine koyduğum bir avuç solucan gübresiyle yetinmek zorunda kalıyorlar. geçen yıl 1 kez güvercin gübresi fermente edip vermiştim. kireç hiç yapmadım.
- henüz toprak analizi yaptıramadım. temelde iyi bir toprak yetiştirmeye çalışıyorum. toprak başta kazma vurulmayacak kadar sertti ve çoğu yerde üst tabakasını yitirmişti. ancak 8 yıldır mutfağın bütün çöpünü ve çay artıklarını gömdüğümüz ve sürekli yaprak ve otla malçlama yaptığımız içindir diye düşünüyorum şimdi bi hayli yumuşak. ancak yataklar harici yerlerde hala çapalama işine son veremedik. sanki çapa olmazsa daha çok böcek olur gibi geliyor.
işte yukarıda adı geçen tohumlar böyle bir ortamda büyüyorlar. sezon ortası ve sonunda birer rapor daha yazmayı planlıyorum.
tohumlar için binlerce kez teşekkür ediyorum.

Eklenen Resimler

Zekoş, Muda, TCM ve 4 kişi beğendi.
iyigit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024