agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2018-2019
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni127Beğeniler
  • 13 Gönderen şehirliköylü
  • 15 Gönderen şehirliköylü
  • 18 Gönderen şehirliköylü
  • 13 Gönderen şehirliköylü
  • 11 Gönderen şehirliköylü
  • 8 Gönderen şehirliköylü
  • 7 Gönderen şehirliköylü
  • 9 Gönderen şehirliköylü
  • 7 Gönderen şehirliköylü
  • 1 Gönderen chelik26
  • 5 Gönderen şehirliköylü
  • 3 Gönderen Zekoş
  • 1 Gönderen şehirliköylü
  • 3 Gönderen şehirliköylü
  • 3 Gönderen şehirliköylü
  • 4 Gönderen şehirliköylü
  • 6 Gönderen şehirliköylü

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-03-2019, 20:03   #1
Ağaçsever

şehirliköylü's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2017
şehirliköylü / Tohum Paylaşım Sonrası (Urla/İzmir) 2019

Öncelikle tekrardan bu etkinlikte emek veren herkese teşekkür ederim. Ben etkinliğe ilk defa katıldım, Urla Ptt'den paketimi aldım, eve gelip ilk iş:

Ekinezya / Zekoş
1. Sayın Zekoş'un yolladığı Ekinezya tohumlarının bir kısmını suya koyup buzdolabına kaldırdım. İki gün buzdolabında bekleyen tohumları 25 şubatta viyole ektim, şimdi bekliyorum, çimlenince fotoğraflarını ekleyeceğim inşallah.

Name:  zekos_ekinezya.jpg
Views: 375
Size:  54.8 KB
14 Mart itibariyle Sayın Zekoş'un yolladığı tohumlar çimlendi. Daha önce Zengarden ve Urla tohum takasdan aldığım ekinezya tohumlarının çimlenmesi 1 aydan daha uzun sürdü ve büyüklük olarak aynı durumdalar. İnşallah kazasız/belasız yerlerine ekebilirim. Şimdi daha çok tohumu buzdolabına koyacağım.

ilk ektiğim tohumlardan çimlenen en kuvvetli görüneni dün (6 mayıs) bahçeye aktardım, inşallah sağlıkla büyüsün. Çok yavaş büyüyorlar

Eklenen Resimler

Zekoş, Muda, Asoo ve 10 kişi beğendi.

Düzenleyen şehirliköylü : 07-05-2019 saat 21:11 Neden: Fotoğraf ekledim
şehirliköylü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2019, 20:12   #2
Ağaçsever

şehirliköylü's Avatar

Kıbrıs Ayçiçeği _ Asoo

2. Sayın Asoo'nun yolladığı Kıbrıs Ayçiçeğini de hazırladığım sebze adalarının en çok güneş alan adasına 1 mart tarihinde direk toprağa ektim. Fotoğrafta önde görünen adanın sağında kalıyor, fotoğrafını iyi çekememişim

Name:  aycicegi.jpg
Views: 472
Size:  70.1 KB

19 Mart itibariyle 3 adet ayçiçeği filizlendi, belki diğerleri de çıkacaktı ama bu adada karıncalarla başım dertte yuvalarının etrafına tarçın döktüm, tırmıkla rahatsız edeyim derken tohumları zedelemiş olabilirim maalesef

Name:  aycicegi02.jpg
Views: 361
Size:  76.2 KB

Geçenlerde dolu yağdı, ayçiçekleri biraz zedelendi ama genel olarak iyi gidiyorlar. Çok zedelenen bir tanesi ve çıkmayan 2 adet yerine yeniden tohum ektim. 23 Nisanda görünümleri böyle:
Name:  aycicegi03.jpg
Views: 329
Size:  67.1 KB

bu fotoğrafı 9 haziranda çekmiştim çünkü şiddetli rüzgar devirecek, bari elimde bir hatıra kalsın diye düşündüm. Şimdilerde ayçiçeklerinin boyu 2 metreyi geçti, 3 metreye yaklaştı.Rüzgara dayansınlar diye hepsini tahta sırıklarla desteklemiştim. Şu sıralar bir haftadır yine deli rüzgar var rüzgar kökünden söküp götürmesin diye dua ediyorum.
Name:  aycicegi04.jpg
Views: 199
Size:  64.2 KB

Bugün ayçiçeklerini hasat ettim ve çok üzüldüm: kurt girip hepsini mahvetmiş zavallı ayçiçeklerinin başına gelmedik bir bu kalmıştı: benim cahilliğim, karıncalar, dolu, fırtına, kargalar derken kurt delikleriyle final yaptık. İki adet ayçiçeği tablasındaki çekirdekler ise içi boş çıktı, bunu nasıl becerdim bilemiyorum. Sol taraftaki 2 yaratık kurt, ölmüşler mi incelemedim
Name:  aycicegi05.jpg
Views: 150
Size:  62.1 KB

Düzenleyen şehirliköylü : 02-07-2019 saat 22:34 Neden: Yeni fotoğraf ekledim
Eski 04-03-2019, 20:19   #3
Ağaçsever

şehirliköylü's Avatar

Malabar Ispanağı, MeyveliTepe / Sennur

3. Biraz kafam karışmış, Malabar Ispanağını hem Sayın Sennur'dan hem de Sayın Meyvelitepe'den talep etmişim. İkisini yanyana bugün, 4 Mart tarihinde viyole ektim, her viyole tek bir tohum koydum, çimlenmesini bekliyorum.

Name:  malabar.jpg
Views: 479
Size:  73.7 KB

Sayın Sennur'dan gelen malabar ıspanakları çimlendi, 24 Mart 2019

Name:  malabar02r.jpg
Views: 363
Size:  74.8 KB

Ağustos ayı ile kırmızı malabarlar epeyce boylandı. Yeşil olanlar biraz yavaş büyüyor

Name:  malabar06.jpg
Views: 129
Size:  61.7 KB

Düzenleyen şehirliköylü : 08-08-2019 saat 11:18 Neden: Yeni fotoğraf ekledim
Eski 06-03-2019, 21:31   #4
Ağaçsever

şehirliköylü's Avatar

Sayın Yerel Bahçem'in yolladığı Kırmızı Amaranth tohumlarının bir kısmını 6 Mart tarihinde viyole ektim.

Name:  Amaranth.jpg
Views: 436
Size:  73.5 KB

Amaranth tohumları çimlendi
Name:  Amaranth02.jpg
Views: 359
Size:  56.3 KB

23 nisanda, Kırmızı Amaranth fidelerimi mevcut durumda ıspanak ekili adaya kalıcı yerlerine naklettim. Aralarına 40-50 cm. mesafe bıraktım. Ispanak herhalde bir ay içinde tüketilmiş olacak, tüm mekan Amaranth'lara kalacak
Name:  Amaranth03.jpg
Views: 330
Size:  74.4 KB

Kırmızı Amaranth fideleri nisanda bitlendi, hayatta kalan 2 tanesinin altına solucan gübresi koyup başka bir yere naklettim. 7 ağustosta durumları böyle, iyi durumdalar.
Name:  Amaranth04.jpg
Views: 129
Size:  72.4 KB

blnturkek, Muda, Asoo ve 10 kişi beğendi.

Düzenleyen şehirliköylü : 08-08-2019 saat 11:23 Neden: yeni fotoğraf ekledim
Eski 07-03-2019, 21:42   #5
Ağaçsever

şehirliköylü's Avatar

Bugün İzmir'e yaz geldi 21 derece sıcaklığa güvenip Sayın rana58'in yolladığı sarımsak otu tohumlarının bir bölümünü, kekiklerle iyi anlaştıklarına dair bir bilgiye istinaden onların yanında hazırladığım mini parselde, direk toprağa ektim. İki taraflarına da bir sıra sarı kadife çiçeği tohumu ektim.

Name:  sarimsak_otu.jpg
Views: 408
Size:  68.8 KB

Eski 24-04-2019, 21:30   #6
Ağaçsever

şehirliköylü's Avatar

Çörekotu / Muda

Sayın Muda'nın yolladığı çörekotu tohumlarının bir kısmını 17 martta viyole ekmiştim; bugün (24 nisanda) bahçeye aktardım. Burada otomatik sulama olmadığı için üstlerine çam iğneleri ile (kendimce) malç yaptım ama yetmez, biraz boylandıklarında toprağı tam olarak örtmeliyim.

Name:  corekotu.jpg
Views: 327
Size:  79.4 KB

Çörekotları sararıp hasat edilmeye hazır hale geldiler ve mis gibi kokuyorlar. Benim için çok kolay ve sorunsuz bir tecrübe oldu, Sayın Muda'ya ve emek veren herkese tekrar teşekkür ederim. Şimdilik az sayıda tohum çimlendirmiştim, belki seneye tohum paylaşabilirim
Name:  corekotu02.jpg
Views: 153
Size:  45.2 KB

Düzenleyen şehirliköylü : 02-07-2019 saat 22:59
Eski 25-04-2019, 20:44   #7
Ağaçsever

şehirliköylü's Avatar

Yeşil Soğan (Ordu Köy) / Aziztoprak

Sayın Aziztoprak'ın yolladığı yeşil soğan tohumlarının bir kısmını 11 martta viyollere ekmiştim. 25 Nisanda çimlenmiş olan soğanları kalıcı yerine aktardım. Ayrıca kalan tohumları direk toprağa serpiştirdim.

Name:  sogan.jpg
Views: 311
Size:  75.6 KB

Eski 07-05-2019, 21:05   #8
Ağaçsever

şehirliköylü's Avatar

Siyah Küba Fasülyesi / Zekoş

Sayın Zekoş'un yolladığı fasülye tohumlarını 23 nisanda direk bostana ekmiştim, topraktan ilk yaprakları gözüktü, 7 mayıs itibariyle durumları böyle.

Name:  kuba.jpg
Views: 273
Size:  71.5 KB

Zekoş, Muda, TCM ve 6 kişi beğendi.
Eski 29-06-2019, 22:06   #9
Ağaçsever

şehirliköylü's Avatar

Hokkaido Kabak / Zekoş

Sayın Zekoş'un yolladığı tohumları 23 nisanda direk toprağa ekmiştim, şimdi üstlerinde kabaklar gözüktü. En iri olanın çevresini 27 cm. olarak ölçtüm. Acaba bu kabakları ne zaman hasat etmeliyim?
Name:  hokkaido.jpg
Views: 200
Size:  70.3 KB

Eski 29-06-2019, 22:34   #10
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Bitkinin sararmasından sonra diye biliyorum.

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2019, 22:40   #11
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şehirliköylü Mesajı Göster
Sayın Zekoş'un yolladığı fasülye tohumlarını 23 nisanda direk bostana ekmiştim, topraktan ilk yaprakları gözüktü, 7 mayıs itibariyle durumları böyle.

Eklenti 692825
Fasulyelerinizin son durumu nedir bilmiyorum ama benim fasulyelerin çoğunluğu yaprakları sarardı ve sadece kökleri kaldı, yeşermeye çelıştıkça yok oluyorlar, kimisi kırmız örümcek diyor kimisi külleme diyor, en son geçen hafta patlıcan salatalık fasulye ve kavunları kaolinle kapladım. Çünkü salatalıklar uçlarında sadece yeni yapraklar kalmıştı, sararan yaprakların tümünü topladım toprağa gömdüm ve Salatalık ve kavunları kurtardım galiba ama fasulyeler hala kötü

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2019, 11:16   #12
Ağaçsever

şehirliköylü's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
Fasulyelerinizin son durumu nedir bilmiyorum ama benim fasulyelerin çoğunluğu yaprakları sarardı ve sadece kökleri kaldı, yeşermeye çelıştıkça yok oluyorlar, kimisi kırmız örümcek diyor kimisi külleme diyor, en son geçen hafta patlıcan salatalık fasulye ve kavunları kaolinle kapladım. Çünkü salatalıklar uçlarında sadece yeni yapraklar kalmıştı, sararan yaprakların tümünü topladım toprağa gömdüm ve Salatalık ve kavunları kurtardım galiba ama fasulyeler hala kötü
benim Küba fasülyelerimde bir sorun yok zannedersem, sadece benim hatam nedeniyle çok yakın dikmişim, kabakların altında kaldılar.
Name:  kuba02.jpg
Views: 194
Size:  71.5 KB

Eski 30-06-2019, 17:54   #13
Ağaç Dostu

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Sn.Şehirliköylü emeklerimin bosa gitmedigini görmek mutluluk verici...ellerinize sağlık....Hokkoidi kababagin kabuk rengi iyice koyulaşana kadar bekletin.Biz corbasini ve tatlisini denedik.Güzeldi.Hele piserken yaydığı kestanemsi kokusuna bayıldım ben umarim sizde begenirsiniz...bereketli hasatlarıniz olsun...

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2019, 19:35   #14
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şehirliköylü Mesajı Göster
3. Biraz kafam karışmış, Malabar Ispanağını hem Sayın Sennur'dan hem de Sayın Meyvelitepe'den talep etmişim. İkisini yanyana bugün, 4 Mart tarihinde viyole ektim, her viyole tek bir tohum koydum, çimlenmesini bekliyorum.

Eklenti 688153

Sayın Sennur'dan gelen malabar ıspanakları çimlendi, 24 Mart 2019

Eklenti 689674
Sayın Meyvelitepe'den gelen malabar ıspanakları yeşil olan çeşit diye hatırlıyorum..

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2019, 10:39   #15
Ağaçsever

şehirliköylü's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Sn.Şehirliköylü emeklerimin bosa gitmedigini görmek mutluluk verici...ellerinize sağlık....Hokkoidi kababagin kabuk rengi iyice koyulaşana kadar bekletin.Biz corbasini ve tatlisini denedik.Güzeldi.Hele piserken yaydığı kestanemsi kokusuna bayıldım ben umarim sizde begenirsiniz...bereketli hasatlarıniz olsun...
Sayın Zekoş, yolladığınız tohumlarla beni çok mutlu ettiniz, tekrardan çok teşekkür ediyorum tüm emek verenlere.

Zekoş beğendi.
Eski 01-07-2019, 11:17   #16
Ağaçsever

şehirliköylü's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Sayın Meyvelitepe'den gelen malabar ıspanakları yeşil olan çeşit diye hatırlıyorum..
Evet, ben yanılmışım, iki farklı tür malabar ıspanağım var. Çok yavaş büyümekle birlikte şimdilik hayata tutunuyorlar.
Name:  malabar05.jpg
Views: 166
Size:  71.1 KB

Muda, ibocandan ve devrann beğendi.
Eski 08-08-2019, 11:30   #17
Ağaçsever

şehirliköylü's Avatar

Ashwagandha /Kenger

Sayın Kenger'in yolladığı Ashwagandha tohumlarını 9 nisanda viyollere ekmiştim, fideleri kalıcı yerlerine naklederken bir tanesinin altına solucan gübresi koymuştum. 7 ağustosda bu durumda.

Name:  ashwa.jpg
Views: 130
Size:  62.1 KB

Eski 08-08-2019, 11:37   #18
Ağaçsever

şehirliköylü's Avatar

Biftek otu / istcallst

Sayın istcallst gönderdiği tohumları buzdolabında sakladım, (unuttuğum için hala buzdolabındalar) denemek için az sayıda tohum çimlendirdim. Şu anda yenilebilir büyüklüğe geldiler galiba. Japonlar yapraklarını herhalde yumurtaya bandırıp derin yağda kızartıyorlar. Henüz yemeyi denemedim.

Name:  biftek01.jpg
Views: 130
Size:  64.6 KB

Eski 21-09-2019, 21:03   #19
Ağaçsever

şehirliköylü's Avatar

Gelen Tohumlarla Yetiştirdiklerimden Ot Kavurma

Bugün Ağaçlar.netten gelen tohumlarla yetiştirdiğim bitkilerden karışık ot kavurması yaptım, çok lezzetli oldu:
1. istcallst: Shiso (biftek otu)
2. sernur: kırmızı malabar ıspanağı
3. Meyvelitepe: yeşil malabar ıspanağı
4. its_just_a_ride: siberian kale
5. radika, tohumu zengardendan
diğer malzemeler: soğan, zeytinyağı, biraz pilavlık bulgur, tuz, karabiber. yanına sarımsaklı yoğurt iyi gitti.
Herkese çok teşekkür ederim.

Name:  ot_tabagi.jpg
Views: 95
Size:  68.2 KB

Eski 03-11-2019, 20:45   #20
Ağaçsever

şehirliköylü's Avatar

Katlı Gül Hatmi / aleydi

Notlarıma göre 16 martta tohumları viyole ekmişim ama acemilik ve devam eden inşaatlar nedeniyle vakitsizlikten, nisan sonu gibi hayatta kalan fideleri kalıcı yerine aktardım. Bütün bir yaz kavurucu güneşin altında yaşam savaşı verdiler, nihayet Kasım ayında çiçekler açtı, çok sevindim

Name:  katli_gul_hatmi.jpg
Views: 30
Size:  61.1 KB

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019