agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni137Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-03-2019, 17:57   #1
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
aziztoprak / Tohum paylaşım sonrası çalışmalar (2019)

Merhaba tohum paylaşım etkinliği sonrası çalışmalar başlığı açılacak mı acaba. Ben şimdilik buraya yazıyorum hazırlıklarımı. Ufaktan bazı hazırlıklara başladım. Tohum ekeceğim kapları hazırlamaya başladım. Viyol yerine bardak su kaplarını kullanıyorum. Geçen sene kısmen plastik şeffaf yüksek kapaklı yiyecek kaplarından kullanmıştım. Ancak bunlara fazla sayıda tohum ekildiği için çıkan fideleri ışığa almak şaşırtma işlemleri zor olmuştu. Ancak bardakta 2 şer 3 er tohum ekince mobilizasyon ve şaşırtma işlemleri çok kolay oluyor. Evin içinde tabir caizse bebek gibi büyütebiliyor istediğiniz yere cam kenarlarına kolayca yerleştirebiliyorsunuz. Bardakların altına da 2,5 kg hacimli dikdörtgen alüminyum kaplardan aldım (50 tanesi 75 TL). Bunları deforme etmeden kullanırsanız seneye de kullanma imkanı var.

Çiçek tohumlarından bazılarını yarın ekmeye başlıyorum.

Sebzeler için Martın 2. haftası patlıcan biber, 4. haftası ise domates ve diğer bazı tohumları ekmeyi planlıyorum. Vakit uygun mu sizce? Yer Yalova.

Domates tohumlarından fazla çeşit olduğu için izolasyon amaçlı bahçenin alt sırası ve üst sırasına ayrı cinsleri ekip tedbiren bazılarında tohumluk için tül kese uygulamayı planlıyorum. Ara bölgeye de bariyer amaçlı mısır ve fasulye sıralarını set şeklinde dikeceğim inşallah. Herkese kolaylıklar diliyorum.

Eklenen Resimler

aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2019, 09:46   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
bardakların dışını kağıtla mı kapladınız? iyi bir yöntem, hem künyesini de yazma imkanı olur.

aziztoprak beğendi.
elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2019, 10:04   #3
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alüminyum kapları hesaplı almışsınız ama ne için aldınız ve niye o kadar çok aldınız?

Kağıtla niye kapladığınızı ben de merak ettim. Bir de suç işlemiş ergenler gibi tohum isimlerini niye kapadınız

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2019, 10:55   #4
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Alüminyum kapları hesaplı almışsınız ama ne için aldınız ve niye o kadar çok aldınız?

Kağıtla niye kapladığınızı ben de merak ettim. Bir de suç işlemiş ergenler gibi tohum isimlerini niye kapadınız
Hocam onlar tohum ismi değilde sanırım özel bilgiler içeren a4lerdi. Köklerin ışığa maruz kalmaması için şeffaf olan bardakların kapatıldığını görmüştüm. Bu kadar emek vermektense sütbeyaz pet bardak kullanılsa daha kolay olurmuş, emeğine sağlık sayın aziztoprak.

aziztoprak ve acemi25 beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2019, 20:16   #5
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin Mesajı Göster
bardakların dışını kağıtla mı kapladınız? iyi bir yöntem, hem künyesini de yazma imkanı olur.
Evet evdeki kullanılmış kağıtları şerit şeklinde kesip kaplıyorum. Dediğiniz gibi üzerine tohumla ilgili bilgileri yazıyorum hem de kökleri ışığa karşı koruyor.

Eski 04-03-2019, 20:18   #6
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster

Onlar kullanılmış kağıtlar üzerindeki yazılar tohum ismi değil. Çalışma dokümanları üzerindeki şirket bilgilerinin görülmesini istemedim.
Alüminyum kapları hesaplı olması için o kadar çok aldım. 50 lik paket fiyatı uygundu. Seneye de lazım olacak inşallah. Bardakların altına ufak delikler açıyorum fazla suyun sızması için. Suyun da masaları veya etrafı kirletmemesi için altına böyle bir kap uygun oluyor. Hem ev içinde taşıma yer değiştirme bakımından da kolaylık sağlıyor. Farklı kaplar da bulunabilir veya yapılabilir. Hanımı fazla kızdırırsak bizi evden kovalar sonra

TCM, Selma_321, blick ve 2 kişi beğendi.
Eski 04-03-2019, 21:16   #7
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

İlkler

İlk ektiğim tohumlardan bazıları filizlendi. Meyvelitepe'den gelen asghawanda, Yerli Tohum'dan edindiğim Osmanlı çilek.

Name:  IMG_20190304_213734.jpg
Views: 744
Size:  32.2 KB Name:  İlk-2019.jpg
Views: 750
Size:  26.8 KB

Eski 22-03-2019, 11:27   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-10-2018
Benim de tohumlarımın çoğu filizlendi ancak etkinlikten edindiğim Buena mulata biber ve abimden birkaç yıl önce aldığım chilli biberi tohumları hala çimlenmedi. Sadece biberler çimlenmediği için merak ettim geç çimlenen bir Tohum mudur biber?

aziztoprak beğendi.
Meraklıdr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2019, 12:55   #9
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Meraklıdr Mesajı Göster
Benim de tohumlarımın çoğu filizlendi ancak etkinlikten edindiğim Buena mulata biber ve abimden birkaç yıl önce aldığım chilli biberi tohumları hala çimlenmedi. Sadece biberler çimlenmediği için merak ettim geç çimlenen bir Tohum mudur biber?
Patlıcana göre kolay domatese göre zor çimlenen bir tohumdur.Taze domates tohumu 3 günde çimlenirken biber 5 patlıcan 7 günü buluyor ortalama.

g.c., Meraklıdr ve ebd beğendi.
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2019, 16:10   #10
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

10 -15 gündür çimlenen tohumlardan bir kısmını şaşırttım. Bazıları cılız kalsa da çoğu kendini kurtaracak gibi.

Eklenen Resimler

Eski 23-03-2019, 01:33   #11
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Meraklıdr Mesajı Göster
Geç çimlenir domates ve patlıcan'a göre. Sıcaklığa da oldukça bağımlıdır çimlenme süresi.

Meraklıdr beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2019, 12:58   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-10-2018
Çimlenmiş tohumlarımı paylaşacak tum ama malesef telefon dosyayı bir türlü ekleyemedi. Bugün itibari ile Buena mulata biberlerinin de iki tohumunun çimlendiğini gördüm 😍, chilli tohumları birkaç yıllık olduğu için çimlenmediler muhtemelen, cevaplarınız için teşekkür ederim, sevgiler.

Meraklıdr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2019, 18:08   #13
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Çimlenen bitkileri şaşırttıkça popülasyon çoğalıyor. Bakalım herkese güneşli bir cam kenarı bulabilecek miyiz. Hepsi çocuklar gibi cam kenarını istiyorlar

Eklenen Resimler

Atilgan, Muda, TCM ve 12 kişi beğendi.
Eski 25-04-2019, 18:04   #14
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Minikler büyüyor genç olma yolundalar. 1. Resim. Çengelköy salatalık (Zekoş'tan) ve daha önce benim büyüttüğüm yerli tohum'dan. Bunlar şaşırtma vakti geldi ama havalar biraz daha serin. Toprağa almak için erken mi acaba.?
2. Resimde neler var derseniz? Çarliston Kula (Musa Gündoğan), Kapya biber (kenger), Yalova yağlık kapya (İst Just), Üç burun köy biberi (Musa Gündoğan),, Halep Karası patlıcan (sezerakk), Blue beauty domates (sezerak), Heybetli dom(gc), Pembe domates (incirli) vs...

Geçen haftalarda toprakla buluşturulanlar, pancar (Aziztoprak), Turuncu kadife (thunderon), Aynısefa (sezerak), Horoz ibiği (Aysel yavuz), Kudret Narı (sezerak), Kudret Narı (kenger), Sabah sefası (malbman), Pembe gündüz sefası (Bay şifacı), Akşam sefası (YeşimM), Kekik (memiaydın), Reyhan (memiaydın), Fesleğen (Drosophilla), ... Bakalım hangileri başaracak başaracağız!.

Herkese bereket sağlık ve huzur diliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 06-05-2019, 15:14   #15
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Büyüyoruz cümbür cemaat. Salatalıkları 1 hafta 10 gün kadar erken ekmişim. 3.4.19 ekim - 15.4.19 şaşırtma. Şimdi bahçeye diksek büyürler mi acaba? Domatesler 1 hafta kadar daha evde idare ederler. Çimlenen fideleri şaşırtıp sevindirince acele büyümek, gerçek evleri olan toprağa kavuşmak için can atıyorlar. Bitkilerle insanların hayatına baktığımda çok ortak noktalar görüyorum. Ama bunları yazmaya kalksam kitap olur herhalde. İnsan Allah'ın ayetleri olan kainatı ne kadar doğru bir bakış açısıyla okuyabilirse gerçekleri de o kadar güzel görüyor bence.

Ramazanınız mübarek olsun. Hanelerinize bereket, sağlık ve huzur getirsin.

Eklenen Resimler

Eski 21-05-2019, 00:37   #16
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Sıra domateslerde. Toprak ananın kucağına yolculuk başlıyor. Allah izin verirse domates fideleri yarın toprakla buluşacak. Neler var. Blue Beauty - Sezerakk,
Blue Beauty -Bahçeden, Pembe Dom.-İncirli, Emine iri dom-Kenger, Heybetli Dom-g.c. Yaklaşık 50 kök. Bakalım bu sene iyi bakabilecek mıyız. Allah güç kuvvet versin de hakkını verelim inşallah.

Yarın ve öbüür gün zorlu ama bir o kadar zevkli bir çalışma beni bekliyor. Oruçta zor olsa da, zamanı gelen fideleri toprakla buluşturmak boynumuzun borcu. Ya Allah bismillah.

Herkese bereketli huzur ve sağlıklı günler dilerim.

Eklenen Resimler

pulibet, Muda, TCM ve 7 kişi beğendi.
Eski 21-05-2019, 04:10   #17
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Mübarek ramazanda kolay gelsin. Rabbim emeklerinizi zayi etmesin inşaallah

aziztoprak ve elifaydin beğendi.
aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2019, 09:26   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Bereketli ürünler dilerim.

aziztoprak beğendi.
elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2019, 01:39   #19
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2017
Domates fideleriniz pişkin degil gibi duruyor eğer ekim yapmadıysanız öncesinde dış ortama alıştırın değilse hüsran yaşayabilirsiniz.

aziztoprak beğendi.
meminaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2019, 10:41   #20
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Domates fideleri toprakla buluştu

Merhabalar. Bahçede gelişmeler var. Domates fideleri toprakla buluştu.

Bluebeauty (Sezerakk, Kenger)-Heybetli (Kenger) fotoğrafta görülmeyen üst alanda - Pembe domates (incirli), Emine iri domates (Kenger):
Name:  Domat-bluebeauty-heybetli.jpg
Views: 409
Size:  58.2 KB

Üç kızkardeş: Mısır (Ayhank)-Fasulye (Ayşe kadın-Yerli Tohum)-Adapazarı bal kabağı (Kenger):
Name:  Fasulye-Mısır-Kabak.jpg
Views: 414
Size:  63.5 KB

Bakla (Yerli Tohum)-2 kez 2 kg hasat edildi.
Name:  bamya.jpg
Views: 414
Size:  49.2 KB

Karalahana (Komşu):
Name:  kara lah.jpg
Views: 394
Size:  52.2 KB

Siberian kale (its_just_a_ride) - Reyhan (Memiaydın)-kişniş (its_just_a_ride)
Name:  siberian kale-reyhan-kişniş.jpg
Views: 449
Size:  39.1 KB

Eski 24-05-2019, 10:55   #21
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Biftek otu (thunderon)-Kekik (Memiaydın)-Nane (Komşu)
Name:  kekik-biftek oto-nane.jpg
Views: 397
Size:  68.3 KB

Geçen hafta diktiğim patlıcan ve salatalık fideleri kötü olmuş. Aralara kireç sepelemiştim böcek gelmesin diye, yapraklara biraz değmiş olabilir ondan mı oldu yoksa güneşten mi yandılar bilemiyorum. İnşallah bir kısmı kurtulur diye ümid ediyorum. Neemazal T/S attım (organik tarım izinli koruyucu). Belki faydası olur. Yetiştiremedim haftaya da kaolin kili atıcam inşallah.

Patlıcan (yerli Afyon-muda, akhisar-kenger), Salatalık (Çengel-Zekoş, Aziz):
Name:  pat-4.jpg
Views: 411
Size:  32.5 KB Name:  pat-3.jpg
Views: 423
Size:  67.5 KB Name:  patlıcan.jpg
Views: 399
Size:  39.2 KB

Name:  salatalık-1.jpg
Views: 428
Size:  60.3 KB

Eski 01-06-2019, 23:58   #22
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Salatalık fidelerinden bir kısmı kurtuldu hatta çiçek açmışlar. Fotoğraf çekmeyi unuttum. Ama patlıcanların hiç keyfi yok. Aynı önceki hafta gibi yapraklarında böcek yenikliği ve cansızlar. Biraz daha bol gübre vermeyi düşünüyorum haftaya.

TCM beğendi.
Eski 02-06-2019, 01:09   #23
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Patlıcanlar sonradan toparlar..

aziztoprak beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2019, 17:26   #24
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Bu hafta ekilenler:

Yerli karpuz-Sezerakk,

Kırmızı Turp-Komşudan

Pırasa -Komşudan

Eski 11-06-2019, 22:27   #25
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Bu hafta 1,5 günde neler yapıldı:

1-Bahçe teli etrafında tele kadar dayanmış olan yabani ot ve çalılar elektrikli tırpanla temizlendi (ama ben de bittim tam olarak).

2-Yerlerde sürünmeye başlayan ve aceleci şekilde çiçeklenmiş salatalıklar ipe asıldı.

3-Domateslerin yapraklarında kıvrılma başlamış ve beyaz sinekler az da olsa faaliyete başlamışlar. Onlar için Neemazal T/S yapıldı. Haftaya sonuç takip ediiecek ve 2. kez yapılacak.

4-Elimde mevcut malzeme ile damlama su sistemi yettiği kadar yapıldı.

Ve resimler:

3. resim: 3 kız kardeşler (Fasulye - Mısır- Kabak)
4. ve 5. resimdeki bitki sarı kantaron mu acaba. Etrafı biçerken keşfettim. Bir miktar topladım. Bir iki kök de bahçenin içine diktim.

Eklenen Resimler

Eski 12-06-2019, 16:01   #26
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
4. ve 5. resimdeki bitki sarı kantaron mu acaba.
Evet sarı kantaron olması lazım.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2019, 16:20   #27
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Evet, sarı kantaron. Sadece çiçeklerini toplasaydınız iyiydi, seneye aynı yerden devam ederdi. Ekilerek, taşınarak yetiştirilmesi pek kolay olmayan bir bitki, kafasına göre takılmayı seviyor.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2019, 21:11   #28
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Evet, sarı kantaron. Sadece çiçeklerini toplasaydınız iyiydi, seneye aynı yerden devam ederdi. Ekilerek, taşınarak yetiştirilmesi pek kolay olmayan bir bitki, kafasına göre takılmayı seviyor.

Teşekkürler. Biçtiğim yerde daha fazla var. Seneye yine toplarım inşallah. Nasıl kurutulur. Yağını yapabilir miyim. Yaralara sürüldüğünde iyileştirdiğini biliyorum. Eşimin eli yanmıştı. Sarı kantaron yağı vardı evde 3- beş gün sürdü. İyileştirdi.
Şu anda demeti balkonda tepsi içinde gölgede kurumaya bıraktım.

Eski 13-06-2019, 22:45   #29
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aziztoprak Mesajı Göster
Teşekkürler. Biçtiğim yerde daha fazla var. Seneye yine toplarım inşallah. Nasıl kurutulur. Yağını yapabilir miyim. Yaralara sürüldüğünde iyileştirdiğini biliyorum. Eşimin eli yanmıştı. Sarı kantaron yağı vardı evde 3- beş gün sürdü. İyileştirdi.
Sarı kantaron çiçekleri ve biraz yaprağı ile alırsanız kökten çıkarmaz iseniz yeniden çiçek açar. Yapması basit. Mutlaka sızma zeytinyağı kullanın. Taze çiçeklerden yapın. Kurutup yapmaya kalkmayın. Onu çay olarak tüketirsiniz. Güneş görmeden gölgede kurutulması, yıkanmaması gerekiyor. Her yıl aynı yerden yeniden çıkar. Ben kendim özel olarak yetiştiremediğim halde kendisi ekmiş olduğum ve ekmediğim yerlerde kendiliğinden güzel bir şekilde çıkıyor. Bitki soğuklara dayanıklı. Bahar döneminde daha büyümeye başlamadan toprağı ile alıp istediğiniz yerde toplayabilirsiniz. Suyu sevmesine rağmen çok aşırı da sulamamak gerekiyor. Şifalı yönünden yararlanmak isterseniz.

Kantaron

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2019, 02:10   #30
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aziztoprak Mesajı Göster
Buraya bir bakın

aziztoprak beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024