agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018
(https)

Beğeni Düzeni86Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-04-2018, 14:47   #1
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
devrann / Tohum Paylaşım Sonrası (alanya-serik)balkon/sera/tarla 2018

Herkese merhaba
Amacım talepte bulunduğum tohumlardan mümkün olduğu kadar çoğundan tohum elde edip burda paylaşmak özellikle talebi çok yapılıp tohumu kısıtlı olanlardan başlayacağım.
Balkonumda 150 litrelik bir saksıda heybetli,yenidünya ve ayhank'dan gelen haşlamalık mısırlardan tohum almaya çalışacağım.
Sera'da gelen bütün kabak çeşitlerinden tohum alacağım tohumlar fide yapıldı ve yerlerine dikildi şu anda 20 cm civarında boylandılar.
Açık tarlada ise et sarı,çekirdeği oyalı sarı ve turuncu kültivar,halep karası patlıcan ve hepsine karar vermediğim biber çeşitlerden ekim yapacağım.
#Karpuzlar fide yapıldı gelecek hafta kavunlarla birlikte açık araziye dikilecek,tohumları sadece torf içine ve 40 lt hacminde bir kaba viyolleri yerleştirerek tohumların çıkışı sağlandı,karpuzlar ve diğer çeşitler özellikle sadece klassman torf içine ekildi önceden yaptığım denemelerde perlit karışımlarınından pek memnun olmadım,bunun sebebi sanırım balkon biraz sıcak ve kutu içinde buharlaşma fazla olduğu , perlitte drenaj sağladığı , tabi bende gündüzleri çalıştığım , bazende aynı günün akşamında kontrol edemediğim günler olduğu için istenilen nem miktarını ayarlayamadığımdan dolayı perlitten vazgeçtim zaten bazı tohumlarda çıkış azdı veya istenilen seviyede değildi.Yani sadece torf içine başka hiçbirşey ilave edilmeden ekim yapıldı.
Ekim yapılmadan önce karpuz ve patlıcan tohumları %8'lik hidrojen peroksit içinde 4 saat domates ve biber tohumları su içinde 4 saat bekletildikten sonra ekim yapıldı.Karpuzlarda sadece yeni dünya tohumları çimlenmede diğerlerine göre geç kaldılar hala daha çıkmaya çalışan tohumlar var sanırım nemle ilgili bir sorun yaşadılar,tomateslerde bir sorun yaşamadım stock red biraz geç çimlendi yine halep karası yine biraz zor çıktı.
Dün akşam geç vakte kadar bizim yavru el verdiği kadar daha doğrusu meraklı meraklı herşeye el attığı için baya uğraştım heybetlileri saksıyla buluşturdum ama aşağıda listeleceğim malzemelerden yaptığım harç içime sinmedi belki bugün tekrardan uğraşacağım çünkü herhangi bir toprak kullanmadım sadece hazır hayvan gübresinin pelet formunu kullanınca su tutma azaldı ve pek düşündüğüm gibi kolay dağılcak gibi değil bu peletler.
her neyse bunu düzeltmeye çalışacağım..
Hanım balkonunda bu tarz şeylere izin verdiği için ve benim bu tarz ortalığı dağıtan işlerime tahammül ettiği için burdan teşekür ediyorum ona
150 litrelik saksıda;
ekoflora pelet(40 lt )
bio vegetal kompost (50 lt)
umdemin plus (30 lt) çuvalın tamamına yakını 4'te 3ü.
potasmag (1lt) (%25 potasyum %10 magnezyum ekotar sertifikalı)
cocopeat (20lt)
agrolig (1lt)
biochar (2lt) biochar konusunda litaratürde araştırma yapsamda fazla vaktim yoktu birde hazır halde satan bir firmaya denk gelmedim bu yüzden meşe mangal kömüründen aldım bir torba ve ufalayabildiğim kadar ufaladım tozlarından arındırdım tabi bu şekilde bir kullanımında bir fayda olup olmayacağı konusunda sabit bir görüş yok,aktive etmek şarj etmek gibi kavramlardan söz ediliyor çeşitli maddeler kullanılarak ancak kullanmış olduğum kompost bakteri aşılı olduğu için toprak kullanmadığım için ve daha sonra mikoriza uygulaması yapacağım için saksıda bu eklediğim maddelerle aktive veya şarj olmasını ümit ediyorum yani herhangi birşey yapmadan karışıma ekledim miktar olarak fazla uygulamaktan kaçındım.
Fotoğrafları ekleyeceğim...

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2018, 14:58   #2
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Saksıda toprak besin ağı yaratmaya çalışıyorsunuz gibi geldi bana. Karışım değil iksir adeta .

Kolaylıklar dilerim.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2018, 09:07   #3
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Saksıda toprak besin ağı yaratmaya çalışıyorsunuz gibi geldi bana. Karışım değil iksir adeta .

Kolaylıklar dilerim.
Teşekkürler torfun gözünü seveyim, klino öyle paketinin üzerinde %50 karıştırın yazdığı gibi karışım yapılacak bir malzeme değil ama karıştırmış bulunduk tekrardan saksıyı döküp içerisine 30-40 litre torf eklediğim halde karışım hala bildiğiniz süzek gibi,150 litrelik saksıya 10 litre yeterli,tabi bunda benim gübreyi pelet formda kullanmamda etkili oldu.Bunun dışında compostta balkonda kullanılmayacak kadar kötü kokan birşey.Bu sorunu saksının en üstünü klino ve vermiküllitle kaplayarak aşmaya çalıştım ancak hanım pek ikna olmuş gözükmüyor.Klino ekleyerek su tutma oranını arttırmaya çalıştım ama pek işe yaramış gibi görünmüyor.

Eski 30-10-2018, 21:06   #4
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Uzun süredir yazmıyordum çünkü işler pek istediğim gibi gitmedi açıkçası tarlada,serada ve saksıda.Saksıya dönmek istiyorum saksıda bir süre deneysel şeyler yaptım.Örneğin dört tane su kabağı kökünü birleştirip tek bir kökte su kabağı yetiştirmeyi denedim.Ana köke diğer su kabaklarını aşıladım ve tepelerinin büyümesini engelledim benim amacım çok büyük bir kabak yetiştirmek değildi amacım aşı olayını denemekti ve istediğimi deneyip görme şansı buldum.Bu kabak o kadar hızlı büyüyordu ki böylesini görmedim diyebilirim, saksıdan aşağıya sarkıttığım kabaklar alt kat balkonuna geldikçe uçlarından kesiyordum ama üç gün demeden yine balkona değiyordu,baktım bununla başa çıkamayacağım sökmeye karar verdim hatta top büyüklüğünde bir tanede kabak tuttu,büyümesine izin vermeden söktüm.
Tabi bu kararı almak kolay olmadı benim için ama hanım artık balkonda deneysel şeyler dışında daha gözlemlenebilir şeyler istiyordu yani meyve görmek istiyordu domates vs.
Su kabağıyla ilgili yapmak istediğim şey oyalı turuncu karpuzu su kabağına aşılayıp,bu aşıladığım karpuzada 3 veya 4 kök su kabağını birleştirmek ve genetik olarak sahip olduğu potansiyeli görmek.1,5-2kg ağırlığında meyveler veren bu karpuz belkide daha büyük karpuzlar yetiştirebilir ama kök sistemi 8-10 kg'lık karpuzlar yetiştirmeye müsait değildir diye düşünüyorum belkide büyük karpuzlar elde edemeyeceğim ama denemek istiyorum.
Şu an saksıda maniye domates,turuncu karpuz ve akkuş şeker fasülye var.Daha sonra heybetli ve kırkkavak biberiyle devam edeceğim.Etkinlikten gelen tohumları çoğaltıp bazılarınıda paylaşacağım,ilk heyecanla aslında bu işlerin aceleye getirmeden tasarlayarak yapılması gerektiğini anladım alelacele bitkileri bir yerlere sokuşturmak aslında bitkileri kaderine terk etmek gibi birşey özellikle yer kısıtlı olduğunda veya siz düzenli olarak ilgilenmediğinizde uzak kaldığınıza sonuç pek hayırlı olmuyor illaki başlarına bişeyler geliyor bitkilerin...Bu da beni üzüyor hem herşeyi baştan alacaksınız hemde zaten sınırlı olan tohumların bir kısmı ziyan oluyor.Saksı gibi küçük bir alanda olsada gözünün önünde bir yerde tohumları ilk önce çoğaltmak ve daha sonra paylaşıma açmak daha garanti bir strateji gibi geldi bana...

Eski 30-10-2018, 21:46   #5
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Organic freak isminde bir kanaldan çok daha etkili bir tohum çimlendirme metodu öğrendim ve hemen denedim videolarını buraya ekliyorum.Alt katmana parkecilerin parke altlarına sanırım yalıtım için döşediği bir malzeme den koyuyor bu malzeme bazen ambalaj kutularındanda çıkan ince köpük tarzında bir materyal ama parkeci iki metre kadarını para istemeden verdi yani ucuz bir malzeme.10-15 santimetre eninde ve ne kadar kullanacaksanız o uzunlukta o ince malzemeden kesip onun üstüne 2 kat kağıt kağıt havlu seriyoruz daha sonra tohumları kağıt havlunun katladığımız kısmına bakan tarafına belli aralıklarla yerleştiriyoruz ancak bu biraz ustalık istiyor sanırım yani ne çok iç tarafa ne çok dışa koymamak gerekiyor tabi tohum büyüklüklerini de hesap etmek gerekli,çok küçük kereviz gibi tohumlarda da işe yarasa da daha çok patlıcan,biber,domates gibi tohumlarda daha etkili,karpuz tohumu denedim sonuç iyiydi ancak tohumları önceden suya koymamak gerekli yoksa tohumlar çürüyor buna dikkat etmek gerekli.Tohumlar çok kısa bir sürede ve firesiz çimleniyor.Daha sonra rulo halinde sarıp lastikle tutturuyoruz ve biraz uzun bir kutuya koymakta fayda var çünkü alt tarafa talaş koyuluyor ve onunda belli bir yüksekliği var ama ben talaş bulamadım onun yerine perlit koydum bence daha etkili talaştan amaç sanırım alt araftan hava almasını sağlamak anladığım kadarıyla perlitte bu işe son derece uygun hatta talaştan daha uygun diyebilirim denemelerimde de rahatlıkla perlitinde kullanabileceğini gördüm.
Tohumlar çimlendikten sonraki aşamada ise sanırım torfla bir başka malzemeyi karıştırıyor ben hayvan gübresi ve torfu karıştırıp rulonun içine koydum, tekrar ambalaj lastiğiyle tutturuyorsunuz bundan sonra bitkileri şaşırtıncaya kadar bu şekilde kökleri gelişmeye ve büyümeye devam ediyor.
Sistemin artıları çimlenme pamuk ve peçete üstünde veya buzdolabı poşetindeki çimlendirmeye göre daha hızlı ve firesiz bu sistemin en büyük avantajı çok küçük bir alanda bir sürü tohum çimlendirmek ve büyütmek,ablanın videoda paylaştığı kadar tohumu çimlendirmek için bir sürü yer olması gerekir en az 10-15 farklı bitkinin tohumunu 20x10 ebatlarında bir kutuda rahatlıkta çimlendirip köklendirebilirsiniz.
BU da benim şu an yetiştirmeye çalıştığım çekirdeği oyalı turuncu karpuzdan bir foto,bu keretalardan 2 tane daha var ve tutmuş gözüküyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 31-10-2018, 08:39   #6
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
sayın devran bu yöntem eminim benim gibi alanı kısıtlı hatta ve hatta evinde çocuğu olupta viyolde vs. yetiştiremeyecek olanlar için mükemmel. bazen bilgiye ulaşmak bu kadar kolayken bile araştırmaktan geri kalıyoruz. paylaşımınız için çok teşekkürler. hemen bunu deneyeceğim. sonucunu da paylaşacağım. sağolun

Zekoş, Milla, devrann ve 1 kişi beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2018, 16:16   #7
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
https://www.youtube.com/watch?v=-SNR...nVP2-c5S5Yd_NK

https://www.youtube.com/watch?v=rZOs...nVP2-c5S5Yd_NK

https://www.youtube.com/watch?v=VDlh...nVP2-c5S5Yd_NK

Organic freak isminde bir kanaldan çok daha etkili bir tohum çimlendirme metodu öğrendim ve hemen denedim videolarını buraya ekliyorum.Alt katmana parkecilerin parke altlarına sanırım yalıtım için döşediği bir malzeme den koyuyor bu malzeme bazen ambalaj kutularındanda çıkan ince köpük tarzında bir materyal ama parkeci iki metre kadarını para istemeden verdi yani ucuz bir malzeme.10-15 santimetre eninde ve ne kadar kullanacaksanız o uzunlukta o ince malzemeden kesip onun üstüne 2 kat kağıt kağıt havlu seriyoruz daha sonra tohumları kağıt havlunun katladığımız kısmına bakan tarafına belli aralıklarla yerleştiriyoruz ancak bu biraz ustalık istiyor sanırım yani ne çok iç tarafa ne çok dışa koymamak gerekiyor tabi tohum büyüklüklerini de hesap etmek gerekli,çok küçük kereviz gibi tohumlarda da işe yarasa da daha çok patlıcan,biber,domates gibi tohumlarda daha etkili,karpuz tohumu denedim sonuç iyiydi ancak tohumları önceden suya koymamak gerekli yoksa tohumlar çürüyor buna dikkat etmek gerekli.Tohumlar çok kısa bir sürede ve firesiz çimleniyor.Daha sonra rulo halinde sarıp lastikle tutturuyoruz ve biraz uzun bir kutuya koymakta fayda var çünkü alt tarafa talaş koyuluyor ve onunda belli bir yüksekliği var ama ben talaş bulamadım onun yerine perlit koydum bence daha etkili talaştan amaç sanırım alt araftan hava almasını sağlamak anladığım kadarıyla perlitte bu işe son derece uygun hatta talaştan daha uygun diyebilirim denemelerimde de rahatlıkla perlitinde kullanabileceğini gördüm.
Tohumlar çimlendikten sonraki aşamada ise sanırım torfla bir başka malzemeyi karıştırıyor ben hayvan gübresi ve torfu karıştırıp rulonun içine koydum, tekrar ambalaj lastiğiyle tutturuyorsunuz bundan sonra bitkileri şaşırtıncaya kadar bu şekilde kökleri gelişmeye ve büyümeye devam ediyor.
Sistemin artıları çimlenme pamuk ve peçete üstünde veya buzdolabı poşetindeki çimlendirmeye göre daha hızlı ve firesiz bu sistemin en büyük avantajı çok küçük bir alanda bir sürü tohum çimlendirmek ve büyütmek,ablanın videoda paylaştığı kadar tohumu çimlendirmek için bir sürü yer olması gerekir en az 10-15 farklı bitkinin tohumunu 20x10 ebatlarında bir kutuda rahatlıkta çimlendirip köklendirebilirsiniz.
BU da benim şu an yetiştirmeye çalıştığım çekirdeği oyalı turuncu karpuzdan bir foto,bu keretalardan 2 tane daha var ve tutmuş gözüküyorlar.
Güzel yöntem. Şaşırtırken şoktan dolayı çok fazla kayıp olur ancak fazla miktarla girilirse tolere edilebilir bu kayıplar.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2018, 18:21   #8
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Güzel yöntem. Şaşırtırken şoktan dolayı çok fazla kayıp olur ancak fazla miktarla girilirse tolere edilebilir bu kayıplar.
Çimlenmeden sonra ruloları açıp içine torf karışımı koyup ruloları sardıkdan sonra bitkiler burda daha kontrol etmedim ama çok iyi kök atacaklarını tahmin ediyorum.Elimdeki çok sınırlı tohumları bu yöntemle çimlendirmek için kullandım umarım bir sorunla karşılaşmam ama direk toprağa şaşırtmayı düşünmüyorum,rulolar içinde biraz daha köklendikten ve boy attıktan sonra kare saksılara alacağım tekrar çünkü ev içinde olduğu için çok fazla ışık olmuyor bu yüzden biraz narinler olduğu şekliyle toprağa şaşırtınca zaten dediğiniz gibi çok zor toparlarlar ve kayıplar yaşanır ancak vidyodaki abla sanırım direk toprağa şaşırtıyor.

Eski 01-11-2018, 21:14   #9
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Saksının genel görünümü ve maniye domateslerin son durumu,şu anda tepesini kopardım,fasülye ile karpuzun arasında 2 tane heybetli fidesi var

Eklenen Resimler

Eski 03-11-2018, 08:57   #10
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

afyon tınaztepe domates tohumlarını aynı yöntemle denedim merak edip açtım tabi ruloyu 3'üncü gün

Eklenen Resimler

malbman, Muda, pares ve 2 kişi beğendi.
Eski 03-11-2018, 09:28   #11
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Elle tozlaştırdığım karpuzun son durumu,bu aşamadan sonra su verilmemesi gerekli ama saksıda başka bitkilerde olduğu için bu mümkün değil umarım bir sorun oluşturmaz.

Eklenen Resimler

blnturkek, Muda, Milla ve 2 kişi beğendi.
Eski 03-11-2018, 09:50   #12
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın devrann, bilgilendirici paylaşımlarınız için teşekkür ederiz. Videoları büyük bir merakla ilzedim. Çok pratik ve yeri dar olanlar için gerçekten çok uygun bir yöntem. Bahara yakın bu şekilde birkaç deneme yapacağım.

Yukarıda talaş için
Alıntı:
amaç sanırım alt araftan hava almasını sağlamak
demişsiniz ama videodaki hanımın söylediğinden anladığım kadarıyla talaş fazla suyu tutmak içinmiş. Yani sizin perlit bu amaç için talaştan çok daha uygun bir malzeme.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

blnturkek beğendi.
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2018, 15:55   #13
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sayın devrann, bilgilendirici paylaşımlarınız için teşekkür ederiz. Videoları büyük bir merakla ilzedim. Çok pratik ve yeri dar olanlar için gerçekten çok uygun bir yöntem. Bahara yakın bu şekilde birkaç deneme yapacağım.

Yukarıda talaş için demişsiniz ama videodaki hanımın söylediğinden anladığım kadarıyla talaş fazla suyu tutmak içinmiş. Yani sizin perlit bu amaç için talaştan çok daha uygun bir malzeme.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Teşekkürler iyi dilekleriniz için sn malbman
Aslına bakarsanız pekte ne dediği ya da işte en son hangi organik maddeleri karıştırıp acaba diye birebir dikkatli izlemedim bir anda ampul yandı gerisini anlamaya çalışmadım , talaş hiç mantıklı gelmedi videoyu izlerken,talaş ıslanınca çürüme ve mantar yapabilen bir madde üstten arada su püskürtüyorsunuz pek fazla da su yok sistemde aslında ben alttan havalandırma daha mantıklı olur diye ilk önce talaşa niyetlensemde hemde bulamadım sonradan vazgeçip perlitte karar kıldım.Kökler belli bir süre sonra perlitin içinde yayılmaya başlıyor hatta.

malbman ve g.c. beğendi.
Eski 05-11-2018, 07:55   #14
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Söz konusu şilte yöntemini bu sezon ben de deneyimlemek istiyorum. Sevgili devrannpaylaşımı buraya ekleyerek daha fazla kişiye ulaşmasına vesile olduğun için teşekkürlerimi sunuyorum.

Zekoş, Selma_321 ve devrann beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2018, 20:11   #15
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Solanum torvum gövdesi ve Solanum Melongena yani patlıcanın gövdeleri ,aralarındaki farkın ve gelişme hızlarının farkına varılması için birlikte fotoğrafladım,solanum torvum üzerine heybetli aşıladım yaklaşık iki hafta oldu ve aşılarda şu an bir problem yok gibi yinede aşı yerlerindeki bantları ve naylonu çıkarmakta tereddüt ediyorum.Dalları üzerine üç tane heybetli aşıladım.
Seraya ektiğim tek kök heybetli daha doğrusu tohumdan çimlendirebildiğim ve sorunsuz hayatta kalabilen tek kök,solanum torvum üzerine aşıladığım filizleri bu kökten aldım,ilk başlarda kökünde problem vardı ve kök bölgesini toprakla doldurarak canlı tutabildim daha yeni yeni canlanıyor ve çiçekleniyor oysa yan seradaki hibritlerle aynı tarihte ekildi ama onlar çoktan kızarmaya başladılar bile.Tabi gölgede kalmasıda geç kalmasına etken.

Eklenen Resimler

malbman ve Muda beğendi.

Düzenleyen devrann : 18-11-2018 saat 20:13 Neden: ekleme
Eski 18-11-2018, 20:41   #16
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

biber ve fasülye :)

Hale Öğün'den gelen stock red roaster biber,bundan 2 adet çimlendirebildim ve yaşatabildim ancak biberlerden birisi balık biber tarzında farklı bir forma sahip sanırım önceden çaprazlanmış,hale öğün saksıda yetiştirdiğini ve çaprazlanmanın mümkün olmadığını belirtmiş geçen dağıtımda sanırım birnefestoprak paylaşmıştı bu tohumu.Her iki formdan tohum alacağım ve tekrar deneyeceğim bu sefer farklı biber çıkmazsa paylaşacağım zaten bu yıl anca kendime yetecek kadar tohum alabilirim.kapya formundan kısa ve küçük biberleri var şu an sanki kapya biberin bir boy küçüğü gibi,çokça yetiştirmek istediğim bir çeşit.
Fasülye şenberber,gördüğüm en hızlı büyüyen fasülye sanırım,gelen tohumların yarısını yedek olark ayırdım 4 veya 5 tanesini tek bir yere ektim,öncesinde bardakta pamuk içinde çimlendirdim ordu akkuş fasülyesi ile yanyana,şenberberler adeta depar atıyorlar akkuş fasülyesinin yetişmesi ne mümkün sanırım suyu çok seven bir çeşit,bardakta adeta büyüdüğünü gözlerinizle görebilirsiniz o derece hızlı büyüyor yerine ekince biraz duraksadı ama tekrardan depara kalktı.

Eklenen Resimler

malbman, Muda ve Milla beğendi.
Eski 18-11-2018, 20:56   #17
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Saksıda şu an işler pek iyi gitmiyor,kırmızı örümceklerle başım belada kükürtle mücadele etsemde oyalı karpuzun ve akkuş fasülyenin birçok yaprağını hatta maniyenin bazı yapraklarınıda yoğun olarak istila etmiş durumdalar,maniyeler kızarmak üzere ancak oyalı ve akkuş özelliklede akkuş yolun başında sayılır.
Bunun dışında oyalı karpuzun kırmızısını çimlendirip bu yaz saksıda deneme fırsatı bulduğum ve devasa kök yapan bir su kabağının üzerine aşıladım 2 adet,turuncu kültivar karpuzu hasat ettikten sonra bu ikisini onun yerine saksıya ekeceğim,maniyenin yerinede isot biberlerden 3 tane çimlendirdim onları ekeceğim.Karpuz ve aşıların en fotolarını buraya eklerim yine.

Eski 18-12-2018, 21:13   #18
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Daha önce saksıda işlerin iyi gitmediğini belirtmiştim ve en sonunda bütün bitkileri kaybettim,kırmızı örümcek fasülye ve karpuzda o kadar hızlı çoğalıyordu ki iki güne bir kükürt uygulamama rağmen çözüm olmadı,bütün bitkileri kaybettim üzerlerinde tek yaprak kalmadı.Belki marul,maydonoz gibi çok fazla derin kök yapmayan bitkiler yetiştirseydim hiçbir sorun yaşamayacaktım ancak fasülye,karpuz gibi daha hassas bitkiler daha fazla dayanamadı.
Tabi ki sorunu biliyordum ancak toprağa müdahale şansım yoktu.Saksımda birden fazla sorun olduğunu gözlemledim
1-Saksının tabanında delikler olsada bu büyük saksılarda delikler biraz daha yukarda ve su tamamen boşalmıyor orda belli bir yükseklikte su sürekli kaldığı için orda havasız bir ortam oluşmakta ve anaerobik bakteriler oluşup kötü koku yapıyorlardı tahminim kökler o tarafa yönelemiyordu.Bu sorunu saksının alt tarafına taşlar ve üstüne çakıllar döşeyerek drenajı arttırarak gidermeyi düşündüm.
2-Saksının diğer sorunu alt tarafta drenaj olmamasının yanında tam tersine üsttede uyguladığım karışım hiç su tutmuyordu.Saksıdaki en önemli problem tam olaray buydu yani yukarda bahsettiğim örümcek istilasının sebebi bitkinin su stresine maruz kalıp bağışıklık sisteminin düşmesi sonucunda bitki kendini zararlılara karşı koruyamaz hale geliyordu,normalde bu soruna ilaveten külleme hastalığıda seyretmesi gerekirken bu olmadı çünkü sıcaklar mevsiminde etkisiyle çok fazla değildi.Eğer sıcaklar da daha yüksek ve transpirasyon daha şiddetli olsaydı küllemede örümcekle birlikte kendini gösterecekti.Ben şunu net olarak söyleyebilirim ki kırmızı örümcek ve külleme sorununun sebebi bitkinin su stresine maruz kalması sebebiyledir bunu saksı gözlemlemelerime dayanarakta söylemiyorum seralardaki bazı hastalıklar da su fazlalığı ve noksanlığı sebebiyledir.Bitki normal bir susuzluk evresinde zararlılara direncini kaybediyor daha fazla bir su kaybında ise hastalıklara karşı direncini kaybediyor.
Burada benim gözlemlediğim bir nokta ise bu iş kesinlikle topraksız olmaz çünkü topraktaki biyoçeşitlilik fermente gübrelerde büyük olasılıkla yok bu yüzden yeni karışımda %50 oranında toprağa yer verdim.Mikroorganzimalardan yoksun saksı toprağı mikroorganizmaların ürettiği bağışılık sistemini güçlendiren çeşitli aminoasitleri ve maddeleri az veya çok az alarak zararlılara ve hastalıklara direncini kaybediyor.
Yani saksıda su problemi,drenaj problemi ve toprak koymadığım için bazı mikroorganizmaladan yoksundu.
3-Saksının üst kısmına kadar toprak koymuştum bu da bizim yavrunun dikkatinden kaçmamış olacak ki elini saksıya uzatarak oradan topraklardan alarak neşeli bir şekilde keşif yapıyordu ta ki benle göz göze gelene kadar sinsi planımı en ince ayrıntısına kadar yapmıştım ve uygulamak için fırsat kolluyordum ; saksıya toprağı 10 santim daha az koyacaktım

Eklenen Resimler

TCM ve Alp.er beğendi.
Eski 18-12-2018, 21:26   #19
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@ devrann, saksı kesitini görünce aklıma gelen fikri paylaşmak istedim. Saksı dibine koyduğunuz taşlar (taş olduğunu düşünüyorum) yerine inşaat malzemesi satan yerlerden (geçen sene yarım çuvalını 2-3 tl. ye almıştım) cüruf koysanız hem gözenekli yapısı hem de hafifliği ile daha iyi olmaz mı? Bir de bitkilerin fosfor ihtiyacı için bitkiyi ilk diktiğimizde temas etmeyecek ve ileride kökleri büyüdüğünde ulaşacak şekilde alt tarafa küçük ve ucuz balıklardan (hamsi-sardalya gibi) koysak olmaz mı?

devrann beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2018, 21:49   #20
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
@ devrann, saksı kesitini görünce aklıma gelen fikri paylaşmak istedim. Saksı dibine koyduğunuz taşlar (taş olduğunu düşünüyorum) yerine inşaat malzemesi satan yerlerden (geçen sene yarım çuvalını 2-3 tl. ye almıştım) cüruf koysanız hem gözenekli yapısı hem de hafifliği ile daha iyi olmaz mı? Bir de bitkilerin fosfor ihtiyacı için bitkiyi ilk diktiğimizde temas etmeyecek ve ileride kökleri büyüdüğünde ulaşacak şekilde alt tarafa küçük ve ucuz balıklardan (hamsi-sardalya gibi) koysak olmaz mı?
Sn TCM
Evet bu mükemmel olurdu,ama ben bu tarz bir maddenin olduğundan haberdar değildim veya düşünmedim daha çok taşa odaklanmıştım sırf bu taşlar ağırlık yaptığı için daha fazla koyamadım.Artık tekrar saksıyı dökme şansım yok burayı okuyan ve bu tarzda birşey yapmayı düşünen arkadaşlar cüruf denen materyalden kullansalar hafiflik yönünden daha avantajlı olur.
İkinci öneriniz ise belki fosfor yönünden saksıyı destekleyebilir ama balık unuyla enzim deneyimime dayanarak bu inanılmaz kokuya dayanmak zor olabilir hele ki altta gözenekli taş veya cüruftan akacak sularını ,hanımın leğenine kadar bu işler için kullandığımı birde daha önce kompost kokusu için hanımla uzun ikna süreci sonucunda vardığım sonuç bence balık şu noktada pek sağlıklı bir fikir olmayabilir

TCM ve Alp.er beğendi.
Eski 18-12-2018, 22:01   #21
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bu sezon tohumları bardaklara ekerken şöyle uygulama yaptım ve hiç bir kökte sorun olmadı. Saksıların altında suları biriktirecek tabla yoksa içten dışa doğru biraz ısıtacağınız vida ile yavaşca deliverin dört köşe ile tam ortadan.

Nedir bu hanımlardan çektiğimiz arkadaş Peki hamsileri önümüzdeki sezon tarlaya fideleri dikerken uygulasam güzel olmaz mı? Fareler bu olaya sevinmezler herhalde di mi?

Anadolu2019 beğendi.
Eski 18-12-2018, 22:20   #22
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Bu sezon tohumları bardaklara ekerken şöyle uygulama yaptım ve hiç bir kökte sorun olmadı. Saksıların altında suları biriktirecek tabla yoksa içten dışa doğru biraz ısıtacağınız vida ile yavaşca deliverin dört köşe ile tam ortadan.

Nedir bu hanımlardan çektiğimiz arkadaş Peki hamsileri önümüzdeki sezon tarlaya fideleri dikerken uygulasam güzel olmaz mı? Fareler bu olaya sevinmezler herhalde di mi?
Saksının altında tabla var ama saksı 150lt olduğu için tahmini ağırlık 200kg civarındadır sanırım şu anda,yani saksıyı kaldırıp tablayı boşaltma durumu yok,tabi ben bunun için başka sinsi bir plan daha yapmıştım,tablanın gidere yakın tarafını, saksının denk gelmeyen yani tablanın boş olan yerinden alttan delerek silikonla hortumu deliğe gelecek şekilde yapıştırdım hortumun diğer ucunuda gidere uzattım,saksıyı sulayınca sular tabladan gidere akıyordu.
Bence siz o hamsileri unutun çünkü koku kedi köpek ne kadar aç hayvan varsa bahçenize çekecek ve bahçenizi işlemek için ekstra efor sarf etmenize gerek kalmayabilir Bence bu iş için bir balık restaurantından rica edeceğiniz balık kemiklerini kullansanız daha makul olur veya biraz pahalı bir seçenek bahçenizin büyüklüğünü bilmiyorum ama yarasa gübreside olabilir.

TCM beğendi.
Eski 18-12-2018, 22:38   #23
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Ekilebilecek alan 700 m. kare, 25 kg. luk yarasa gübreleri 250 tl. civarıymış, o da yarasaysa tabi, bir de yarasa değilse o zaman da işe yaramaz

Eski 18-12-2018, 22:40   #24
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Daha önceki yapmış olduğum karışımda hiç toprak kullanmamıştım bu sürekli aklımda soru işaretiydi ama kompost gibi torf gibi materyaller toprağın yerini tutacağını düşünmüştüm ancak pek öyle olmadı,hani organik madde toprağın su tutma kapesitesini arttırıyordu,kendim bir toprakçı olarak şunu diyebilirim ki toprak olmadan organik madde de hiçbir işe yaramıyor,organik madde miktarı yüksek bir materyal kesinlikle tek başına su tutmayı arttırmıyor bu materyalin karbon oranıyla alakalı asında.Karbon oranı yüksek materyaller hindisan cevizi torfu mesela,normal torf yüksek su çekiyor ama solucan gübresi organik maddesi yüksek olduğu halde su tutmaya hiçbir faydası yok sebebide içindeki karbonun çoğunun sindirilmiş olması.Yine fermente gübrelerde su tutma için çok bir fayda sağlamıyorlar.Organik madde tek başına toprak olmadan birşey ifade etmiyor,tek başına kompostta bitki yetiştirenler var bunu nasıl başardıklarını bimiyorum o maddenin içine su dahi girmiyor.
Orman toprağı kullanmaya karar verdim hani yabancıların top soil dedikleri topraktan.Bizim burada mersin veya murt derler onun altındaki katman haline gelen yaprak çürüntülerinden oluşan topraktan aldım.

Eklenen Resimler

Eski 18-12-2018, 22:54   #25
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Ekilebilecek alan 700 m. kare, 25 kg. luk yarasa gübreleri 250 tl. civarıymış, o da yarasaysa tabi, bir de yarasa değilse o zaman da işe yaramaz
Fosfor için en makul olan yine hayvan gübresi kullanmanız,tavuk gübreside olabilir ama işlenmiş olanından ve daha az.
Yarasa gübresi için yerli olanlara güvenmekten başka careniz yok,tescilde yazan oranlar için farklı materyaller kullanabilirler yani yapılabilir yarı yarıya başka bir materyal konulabilir neden olmasın,bizim insanımız alışık böyle şeylere.Aşılı fide siparişi veriyorum bir kaç ay sonra sebzenin üst kısmında problemler olunca anaç firmasını kontrol için çağırıyorum,firma elemanı foto çekip gönderiyor diyorlar ki bu anaç bizim sattığımız anaç değil bizim anaçlarda diken olmaz filan siz bu aşıyı yapan fideliğe durumu bir sorun.Yani çok kolay bir sektör olmuş tarım sektörü kısa yoldan köşeyi dönmek için.Herşey olabilir bende güvenmiyorum.

TCM beğendi.
Eski 18-12-2018, 23:06   #26
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Daha önce saksıda işlerin iyi gitmediğini belirtmiştim ve en sonunda bütün bitkileri kaybettim,kırmızı örümcek fasülye ve karpuzda o kadar hızlı çoğalıyordu ki iki güne bir kükürt uygulamama rağmen çözüm olmadı,bütün bitkileri kaybettim üzerlerinde tek yaprak kalmadı.
Sn. devrann;

Kırmızı örümceğin olduğu yerde bitki ne kadar güçlü olursa olsun hiç bir şey olmuyor. Kırmızı örümcek havaların iyice ısındığı zaman ortaya çıkıyor. Daha önce olduğunu bile görmüyorsunuz.
Gelmeden önce mutlaka arka arkaya farklı ilaçlar kullanmak gerekiyor. Yumurtaların beklediği yerleri bulabilsek yumurtaya da etkili ilaç kullanmak gerekiyor. Sanki özel olarak ilaçlara dayanıklı hale getirilmişler.

Saksılarınızı sıcak su ile yıkayıp ilaçlayıp daha sonra yıkayarak yeni toprakları keşke o şekilde koysaydınız. Unlu bit gibi ise saksının kenarlarında bile olabilirler.

Benim bitkilerde güneş gören, kaloriferli yerde de kışın bile çıkıyor. Çıkmadan önce her yeri ilaçlamak arada kökü kazınıncaya kadar ilaçlamak gerekiyor. Doğal yemek istediğimiz için ilaç da yapamıyoruz. Kükürt bu durumda ne yapsın. Belirtileri gördüğümüz anda birkaç gün içinde bitkilerin her yerini sarmış oluyorlar.

Ben birkaç yıldır yetiştirmiş olduğum fideleri kalıcı yerlerine bu nedenle götüremedim. Şimdi de aynı şey olabilir düşüncesindeyim. Ne kadar karşı olsam da mutlaka kimyasal ilaçları kullanmak durumundayım.

Ben küçücük yerde kırmızı örümcek ile başa çıkamıyorsam serada tarlada nasıl başarılı olunabilinir.
Bazı bitkilere kesinlikle gelmiyorlar. Bazı bitkilerden ise temizlemek mümkün değil. Meleklerin borularının yapraklarında mutlaka oluyorlar. Bir de yaprakları zehirli deniyor. Onları yemediğimiz için ilaçlıyorum. Ancak geçtiği düşüncesi ile yeniden ilaçlamayı ihmal edince tekrar çıkıyorlar. Japon gülüne ise geldiklerini görmedim.
Çıkan toprakları bile kullanamadım. Aslında şimdi tuzak bitkiler dikip ev ortamında ise çevresini, bitkileri üç güne bir ilaçlamak lazım. üç dört ilaç sonra muhtemelen kalmazlar.

TCM, devrann ve Alp.er beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2018, 23:08   #27
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Sırasıyla orman toprağı,daha önceki kullanmış olduğum organik kompost fermente hayvan gübresi karışımı,perlit,leonardit,vermiküllit.Potasmag isminde potas ve magnezyum içerikli organik sertifikalı bir gübre tabi daha az miktarlarda ve yine yabancı bir firmaya ait organik bir karışım.

Eklenen Resimler

Muda ve Alp.er beğendi.
Eski 18-12-2018, 23:17   #28
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Potasmag,bionutriens isminde yosun,yucca extraktı ve bilumum organik maddeyi içeren bir gübre karışımı ve kliptonolit.Bu kliptonolit denilen madde beni hayel kırıklığına uğrattı diyebilirim yüksek oranda kullandım ilk saksıda ama kdk'sı yani iyon değişim oranı yüksek sanırım su absorblama olarak pek bir faydasını görmedim,su konusunda vermiküllit en iyisi.Torfun fotoğrafını çekmeyi unutmuşum klasman potground h ondanda 1 leğen orman toprağıyla aynı oranda. Ve karışımın son hali

Eklenen Resimler

blnturkek, Muda, TCM ve 1 kişi beğendi.
Eski 19-12-2018, 06:23   #29
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Fosfor için en makul olan yine hayvan gübresi kullanmanız,tavuk gübreside olabilir ama işlenmiş olanından ve daha az.
Yarasa gübresi için yerli olanlara güvenmekten başka careniz yok,tescilde yazan oranlar için farklı materyaller kullanabilirler yani yapılabilir yarı yarıya başka bir materyal konulabilir neden olmasın,bizim insanımız alışık böyle şeylere..
Hayvan gübrelerinden fosfor olarak yararlanmak, azot oranını aşırı arttırmak zorunda bırakmıyor mu ? İncelediğim belgelerin linkleri :

https://samsun.tarimorman.gov.tr/Bel...r_ve_onemi.pdf
http://dergiler.ankara.edu.tr/dergil...1282/14817.pdf

Meyvesi olan bitkiler için fosfor ve potasyum gereksinimi fazla. Hayvansal gübre yeterli olmayacak gibi görünüyor. Nerede yanılıyorum, bulamadım.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2018, 09:40   #30
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sn. devrann;

Kırmızı örümceğin olduğu yerde bitki ne kadar güçlü olursa olsun hiç bir şey olmuyor. Kırmızı örümcek havaların iyice ısındığı zaman ortaya çıkıyor. Daha önce olduğunu bile görmüyorsunuz.
Gelmeden önce mutlaka arka arkaya farklı ilaçlar kullanmak gerekiyor. Yumurtaların beklediği yerleri bulabilsek yumurtaya da etkili ilaç kullanmak gerekiyor. Sanki özel olarak ilaçlara dayanıklı hale getirilmişler.

Saksılarınızı sıcak su ile yıkayıp ilaçlayıp daha sonra yıkayarak yeni toprakları keşke o şekilde koysaydınız. Unlu bit gibi ise saksının kenarlarında bile olabilirler.

Benim bitkilerde güneş gören, kaloriferli yerde de kışın bile çıkıyor. Çıkmadan önce her yeri ilaçlamak arada kökü kazınıncaya kadar ilaçlamak gerekiyor. Doğal yemek istediğimiz için ilaç da yapamıyoruz. Kükürt bu durumda ne yapsın. Belirtileri gördüğümüz anda birkaç gün içinde bitkilerin her yerini sarmış oluyorlar.

Ben birkaç yıldır yetiştirmiş olduğum fideleri kalıcı yerlerine bu nedenle götüremedim. Şimdi de aynı şey olabilir düşüncesindeyim. Ne kadar karşı olsam da mutlaka kimyasal ilaçları kullanmak durumundayım.

Ben küçücük yerde kırmızı örümcek ile başa çıkamıyorsam serada tarlada nasıl başarılı olunabilinir.
Bazı bitkilere kesinlikle gelmiyorlar. Bazı bitkilerden ise temizlemek mümkün değil. Meleklerin borularının yapraklarında mutlaka oluyorlar. Bir de yaprakları zehirli deniyor. Onları yemediğimiz için ilaçlıyorum. Ancak geçtiği düşüncesi ile yeniden ilaçlamayı ihmal edince tekrar çıkıyorlar. Japon gülüne ise geldiklerini görmedim.
Çıkan toprakları bile kullanamadım. Aslında şimdi tuzak bitkiler dikip ev ortamında ise çevresini, bitkileri üç güne bir ilaçlamak lazım. üç dört ilaç sonra muhtemelen kalmazlar.
Sn Muda;
Yorumlarınız için teşekkürler,evet kırmızı örümcekler özellikle saksıda baş belası açık toprakta saksı kadar etkili olamıyorlar çünkü saksı ortamı toprağını bitkinin istediği şekilde ayarlayabilmek zor ve tecrübe isteyen birşey.
Bitkiler tamamen kırmızı örümeklere karşı savunmasız değil bitkilerinde bizim gibi bir bağışıklık sistemleri var bu tarzda dıştan gelen etkenlere karşı bir tepkileri var.Bitkiler bazı stres faktörlerinin etkisiyle savunma sistemlerini aşağı indiriyorlar çünkü bitki o sırada çok daha önemli bir şeye yöneliyor, neslini devam ettirmek...Çünkü bitkilerin çiçek açıp meyve vermesinin tek bir sebebi var o da genetik materyalini bir sonraki jenerasyona aktarmak biz domates yiyelim diye değil yani Bitki bu sırada bütün gücünü çiçek oluşturup meyve bağlamaya veya meyve varsa olgunlaştırıp tohum oluşturmak için kullanır.Mesela örnek vereyim narda çiçek açtırmak için bitki kılcal köklerine kültüvatörle çok zarar vermeden ve gövdeye yani ana köklere çok yanaşmadan bir tur geçilir ve bitki tamamen çiçekle kaplanana kadar su verilmez bu bitkinin stres altında verdiği tepki bilindiği için uygulanır.
Anlatmak istediğim bitkilerde kırmızı örümcek zararı oluyorsa bunun tek sebebi var bitkinin bir stres faktörü altında olması ve bitkinin gücünü üremek için kullanmasıdır.Yani bu durumda örümcek istilasıyla karşı karşıyaysanız benim gibi; yapmanız gereken ortadaki stres faktörünü bulup bunun önlemini almak ancak bunu saksıda hele büyük bir saksıda yapmak çok zor imkanlar kısıtlıysa.
Benim saksımdaki sorun bitkinin düzenli su alamamasıydı , drenajının kötü olması ve bunun yanında saksıda hiç toprak olmamasıydı,şuna katılıyorum bazı bitkiler zararlılara karşı daha hassas su istekleri ,kök yapısı vs gibi sebeplerden dolayı.Mesela aşılamayla bitkiler daha dirençli hale geliyor sebebi şu; daha güçlü köklere sahip bir çeşitin üzerine aşılanan bitki kökleri daha çok su ve besin çekebiliyor bu da hastalık ve zararlılara karşı gözlemlerime dayanarak en az 2 kat daha güçlü hale geliyorlar verimde cabası.Ben sırf denemek için bu 150 litrelik saksıya su kabağı ektim bütün saksıyı kapladı kökleri susuzluk, havasızlık,yüksek sıcaklık filan hiç tınlamadı bir ara yaşlı yapraklara kırmızı örümcek gelir gibi oldu daha sonra örümcekler kayboldu gitti çünkü devasa bir köke ve büyük yapraklara sahip olduğu için yüksek bir fotosentez kapasitesine sahipti bu sayede istediği kadar besin üretebiliyor ve bağışıklığı düşmüyordu.Hatta bu kabakla birlikte yanındaki 4 kabağı birlikte bağlantılı olacak şekilde aşıladım yani en güçlü köke bağlı 4 kabak daha vardı ama gövdeleri yoktu.Kabakla baş edemedim alt kata indikçe ben kesiyordum hatta bir sürü meyve tuttu ama iş çığrından çıktığı için kabağı söktüm attım Bu yaz bu kabakla denemelerim olacak inşallah.
Saksıyı yıkadım ama normal suyla,ilaç kullanmak taraftarı değilim zaten elde edebildiğimiz bir kaç meyve onuda zehirlemek anlamsız.

Alp.er ve Anadolu2019 beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024