agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018
(https)

Beğeni Düzeni86Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-12-2018, 10:21   #31
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Hayvan gübrelerinden fosfor olarak yararlanmak, azot oranını aşırı arttırmak zorunda bırakmıyor mu ? İncelediğim belgelerin linkleri :

https://samsun.tarimorman.gov.tr/Bel...r_ve_onemi.pdf
http://dergiler.ankara.edu.tr/dergil...1282/14817.pdf

Meyvesi olan bitkiler için fosfor ve potasyum gereksinimi fazla. Hayvansal gübre yeterli olmayacak gibi görünüyor. Nerede yanılıyorum, bulamadım.
Sadece hayvan gübreleriyle fosfor ve potasyumu arttırmak istiyorsanız fosfor için tavuk gübresi daha yüksek değere sahip ama aynı zamanda azot değerleride yüksek.Zaten ticari yapıyorsanız hayvan gübrelerinin sorunu azot içeriklerininde yüksek olmasıdır.
Meyve ağacı için sığır gübresi daha uygun olur,potas ve azota göre fosfor kullanımı daha düşük olması sebebiyle sığır gübresi kullanımını daha mantıklı yapıyor meyvecilikte.Tek başına yeterli olur aslında ama daha yüksek verim hedefliyorsanız yeterli görmeyebilirsiniz.

devrann Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2018, 06:44   #32
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Question

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Sadece hayvan gübreleriyle fosfor ve potasyumu arttırmak istiyorsanız fosfor için tavuk gübresi daha yüksek değere sahip ama aynı zamanda azot değerleride yüksek.Zaten ticari yapıyorsanız hayvan gübrelerinin sorunu azot içeriklerininde yüksek olmasıdır.
Meyve ağacı için sığır gübresi daha uygun olur,potas ve azota göre fosfor kullanımı daha düşük olması sebebiyle sığır gübresi kullanımını daha mantıklı yapıyor meyvecilikte.Tek başına yeterli olur aslında ama daha yüksek verim hedefliyorsanız yeterli görmeyebilirsiniz.
Ticaret yapmıyorum. 25 m2 alanda kendimize yetecek bitki yetiştirmeye uğraşıyorum. Birkaç meyve ağacım da var.
"Fosfor ve potasyum eksiğini gidermek için doğal gübreler kullandığımız zaman azot fazla yüklenmiş oluyor." şeklinde düşünüyorum. Bu arada aşırı azotla toprağı zehirlemiş olmuyor muyuz? Çevremdeki uğraşanlar "üç dört yılda bir toprak değiştireceksin" diyorlar.
Bu durumda yalnızca doğal gübre kullanırsam, toprağı verimsiz hale getirmiş olurum demek oluyor. (Fikrim) Kimyasal gübre kullanmadan olmaz demek oluyor.
Kimyasal gübre kullanmak istemiyorsam ne yapmalıyım? Soruya yanıt arıyorum. "Allah'ın Şehirlisi" olunca birikim yetersiz

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2018, 12:56   #33
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Ticaret yapmıyorum. 25 m2 alanda kendimize yetecek bitki yetiştirmeye uğraşıyorum. Birkaç meyve ağacım da var.
"Fosfor ve potasyum eksiğini gidermek için doğal gübreler kullandığımız zaman azot fazla yüklenmiş oluyor." şeklinde düşünüyorum. Bu arada aşırı azotla toprağı zehirlemiş olmuyor muyuz? Çevremdeki uğraşanlar "üç dört yılda bir toprak değiştireceksin" diyorlar.
Bu durumda yalnızca doğal gübre kullanırsam, toprağı verimsiz hale getirmiş olurum demek oluyor. (Fikrim) Kimyasal gübre kullanmadan olmaz demek oluyor.
Kimyasal gübre kullanmak istemiyorsam ne yapmalıyım? Soruya yanıt arıyorum. "Allah'ın Şehirlisi" olunca birikim yetersiz
Sığır gübresi yerine keçi gübresi bile kullansanız toprağı değiştirmenize gerek yoktur çevrenizdekiler yanlış bilgi veriyorlar.Yaş gübreyi yanmamış yani fermente olmamış gübreyi toprağa dökerseniz sorun yaşarsınız.
Sığır gübresi kullanırsanız oranlar biraz yüksek olur ama artık teknolojininde kullanımıyla ve hayvan gübresi içine bitkisel artıklarda koyarak fermente ediliyor bu sayede organik maddesi yükseltilip azot oranı düşürülüyor,npk oranı 3-3-3 civarı oluyor.Böyle bişey kullanabilirsiniz 25m2 yer içinde çok çok faydalı olur.Hatta normal çiftlik gübresi kullanın yanmış sorun olmaz her yıl yerine 2 yılda bir kullanırsınız.Burda ki sıkıntı fazla dökmek olur.Mesela ticari olarak satılan fermente 25 kg'lık gübreler dekara 250 kg kullanılıyor.Siz tutarda normal çiftlik gübresini fazla fazla dökerseniz yerde çok fakir değilse azotla ve diğer elemetlerle ilgili sorunlar yaşarsınız.Yani bir endişeniz olmasın iyi bir gübreyse sorun olmaz ,hayvan gübresi sadece npk'yı tamamlamaz organik maddeyide arttırır.Bu da bitkilerin istediği bir ortamdır,organik madde olmadan npk içerikli kimyasallar toprakta tutunamaz bitkide çok az yararlanır hele ki kireçli bir toprağınız varsa beyaza yakın renkte.Burda mesela ticari yetiştiricilik yapanlarda çok fazla kullanıyor hayvan gübresini hatta keçi gübresi 1 dekar seraya 10 ton hayvan gübresi döküp karıştırıyor ve sorun yaşıyorlar bu yüzden kışın bu yüzden bitki hiç çalışmıyor anca hava ve toprak ısınıyor biraz hereket gelmeye başlıyor bitkiye zaten o döktükleri gübre o sürede fermente olup yarayışlı hale geliyor toprakta ama bitki kökleri bu süre zarfında ec ve fazla azottan dolayı çok zarar görüyor ama çiftçiler bildiklerini okumaya devam ediyorlar ilginç bir şekilde.
Hayvan gübresi bulamazsanız http://www.camli.com.tr/uploads/2013...re_CONVERT.pdf bu şekilde hazır satılan gübrelerden kullanın pelet olanlar zor eriyor toz formda olanlar çok iyi,başka firmalarında benzer ürünleri var hayvan gübresi içine bitkisel artıklar koyarak fermente ediliyor.Bi araştırın isterseniz 25 m2 yere 1 veya 2 çuval yeterli olacaktır.

TCM ve Portakal Rengi beğendi.
devrann Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2018, 15:44   #34
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Teşekkür ederim. Keçi gübresi ve sığır gübresi sorunsuz olarak bulunabiliyor.
Toprak analizi yaptırdım. İyi çıktı. Potas biraz düşük. Tınılı toprak.
Leonardit karıştırdım. İki çuval keçi gübresi de verdim. Bu kış öyle geçecek.
Baharda fideleri yetiştirdikten sonra, ürüne gerekecek potas ve fosfor için araştırıyordum. Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.
Saksı drenajınıza yardımı olursa şöyle bir deneyimim var :
En alta çakıl da döşesek suyu uzaklaştıramadığımız zaman kökler suyu bulup, çürüdüler. Salon çiçeklerimizin birkaçını böyle kaybettik. Kök toprağı terk edip, taşların arasına uzuyor ve suya ulaşıyordu.

devrann beğendi.

Düzenleyen Portakal Rengi : 21-12-2018 saat 15:46 Neden: yazım hatası
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2019, 08:52   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-11-2018
Tebrik ediyorum... Gayet hoş

GuvBul06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024