agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018
(https)

Beğeni Düzeni321Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-07-2018, 16:52   #31
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Gülleci bulamacında sanırım bakır yok, mutlaka bakırlı ilaç kullan. Tüm hastalıklı yaprakları temizle ancak bu aşamda kurtulma imkanı çok az maalesef.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2018, 21:31   #32
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
İstanbul'da olup da yağış ertesi hastalık ve virüs sorunu yaşamayan yetiştirici yok sanırım. Bizde de domateslerin %80'i öldü bu süreçte.

Geçmiş olsun.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2018, 19:06   #33
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2017
Çok teşekkür ederim. Komple söküp attım. Yakınlarında Kiraz Mini Çeri domatesler var. Onlara geçmesini istemem. Bir avuç mutluluk diye yazdığım önceki mesajı mumla arayacağım sanırım.

Bahçeden diğer görüntüler ile devam edeyim.

Fasulye ve Barbunyalarda verim iyi gibi görünüyor. Umarım onlara da Mildiyö bulaşmaz.

Karpuzlarda şimdilik bir sıkıntı yok. Sn. Rana58 den talep ettiğim Karpuz da gayet verimli ve değişik bir çeşit.

Halep Karası Patlıcan Sn. hediyeunlu den. Salyangozlar yemezse verim iyi olacak gibi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sezerakk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2018, 19:12   #34
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Eklemeyi unuttuğum bir diğer şey KAHVE. Geçen sene domateslerimi patlıcanlarımı Salyangozlar delikdeşik etmişler, yenecek bir taraf bırakmamışlardı. Fideleri dikerken diplerine koyduğum kahve artıkları baya işe yaradı. Ancak onlarda artık işlevini yitirdi ve tekrar Salyangozlar saldırıya geçtiler. Bir kez daha kahve ile önlem aldım. İnşallah gelmezler.

Domates ve dolmalık biberlerin içinde bugün kurt gözlemledim. Bu sene eğitim yılı olacak galiba bana. İlaç kullanmadım ve kullanmak istemiyorum. Hepsine girmeyip bana da birşey bıraktıkları sürece sıkıntı yok. Zira başlarken şöyle başlamıştık;

Kurda, Kuşa, Aşa.

Asoo, TCM, Dutlubahçe ve 5 kişi beğendi.
Eski 09-07-2018, 01:59   #35
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bakliyatlarda ben şimdiye kadar mantar görmedim. Bana mı denk gelmiyor yoksa fazla görülmüyor mu uzmanları cevaplar. Karpuz-kavun-kabak-salatalık mantardan en çok çekenler. Özellikle benim gibi sabah çiy inin bol olduğu yerlerde. Risk varsa 10 günde bir sulandırılabilen kükürt atmanı tavsiye ederim. Eğer hastalık görülürse hemen bakırlı ilaç. Özellikle kükürtün zararı olmaz, domatesleri kırmızı örümcekten de korur, bakırın toprağa zararı olsa da her ikisi de organik tarımda kullanılır.

aziztoprak ve Sezerakk beğendi.
Eski 09-07-2018, 08:37   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2017
Question bakırlı ilaç

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Bakliyatlarda ben şimdiye kadar mantar görmedim. Bana mı denk gelmiyor yoksa fazla görülmüyor mu uzmanları cevaplar. Karpuz-kavun-kabak-salatalık mantardan en çok çekenler. Özellikle benim gibi sabah çiy inin bol olduğu yerlerde. Risk varsa 10 günde bir sulandırılabilen kükürt atmanı tavsiye ederim. Eğer hastalık görülürse hemen bakırlı ilaç. Özellikle kükürtün zararı olmaz, domatesleri kırmızı örümcekten de korur, bakırın toprağa zararı olsa da her ikisi de organik tarımda kullanılır.
Günaydın sayın TCM
Yağmur sonrası mildiyö bizim de kabusumuz oldu.. Bakırlı ilaç demişsiniz isim olarak bir öneriniz olur mu merak ettim.. Birde sulandırılabilen kükürt için )

Sezerakk beğendi.
Serpil Pirmit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2018, 08:38   #37
Yeni Üye

Sezerakk bahçeniz çok güzel.. Aynı bölgedeyiz sizin karpuzların maşallahı var ( nazar değmesin) benimkiler daha çiçekte.. Bereketli bir sezon dilerim )

TCM ve Sezerakk beğendi.
Eski 09-07-2018, 08:49   #38
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ Serpil Pirmit, isim önemli değil, sanırım pek çok ticari ismi var, yarım-bir kilo arası toz paketlerde alıyorum ben, şu an depodalar, isimlerini hatırlayamadım. Kükürt sulandırılabilen olacak, toz olarak atılan değil. Son bir yıldır bilgilerimi güncellemedim ancak hatırladığım kadarıyla tekrarlıyayım; kükürdün 10 günde bir koruyucu amaçlı kullanımında bilinen sorun-yan etki yok. Forumda kükürt ile ilgili konu mevcut isterseniz okuyun. Ben de baktım sanırım örnek olarak verilen syngenta nın kükürtü elimdeki.

Eski 09-07-2018, 12:49   #39
Yeni Üye

@Sayın TCM çok teşekkürler

Eski 09-07-2018, 13:14   #40
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Sn. Serpil Pirmit ve Sn. TCM abin çok teşekkür ederim. Bugün dahil olmak üzere 3 gün boyunca yağmur gösteriyor. Geceleri de çiğ iniyor. Nemden kurtulamıyoruz.

Domatesler ile devam etmek istiyorum.

Kiraz Mini Çerinin gelişimi güzel. Bir tek bu fideye hastalık değdi ve yapraklarını temizledim. Haliyle biraz tüyü yolunmuş tavuk gibi oldu.

Bu iki domates gerçekten çok iri.

Maniyeler de orta boydan hallice gelişimlerini sürdürüyorlar.

Bahçenin en bereketli Çerisi desem yalan olmaz. Mikrop domatesin tadına daha bakamadık ancak çok güzel döktü. Tadı da güzelse seneye bolca yetiştirmeyi planlıyorum. Bir salkımda genellikle 12-20 arası meyve tutumu oluyor.

Gözüm gibi baktığım Italian Heirloom lar. İki tanesinin altından kararma mevcuttu ilk döküm meyvelerde kalsiyumdan kaynaklı oluyormuş. Normal dediler. Kendine has şekilleri ile boy gösteriyorlar. Kızarmalarını sabırsızlıkla bekliyorum.

Blue Beauty ler. Sn. TCM nin de bahsettiği şekilde boy atıyorlar. 1.80 lik sırık dikmiştim. Yetmedi. Çeri harici büyük domates olarak en çok meyve döken.

Muda, TCM, telato ve 3 kişi beğendi.
Eski 09-07-2018, 13:26   #41
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Geçen haftaya kadar sadece çiçekte olan Ödemiş’in Oturak Domatesleri de nihayet meyve bağladılar.

Bursa İri Pembe ler gerçekten çok iri ve salkım üstü meyve dökümü çok iyi. Sırıklar en ufak bir rüzgarda türbülansa giriyor.

Yıldız Yerli Domates ler de gelişim iyi olmasına rağmen çiçek açma ve meyveye durma olarak baya rötarlı idi. Bahçede en son meyveye duran, en nazlısı sanırım.

Fotoğrafını çektikten sonra hemen koparıp yedim. Uzun zamandır böyle lezzetlisine denk gelmemiştim. Teşekkürler Sn. Musa Gündoğan.

Biber tohumlarını bu sene çok zor çimlendirdim ve çok azı çimlendi. Bu senekilerin bir çoğunu önümüzdeki sene için tohumluk bırakacağım.

Çarlistonlar da veriyim iyi.

Bu sene yapmış olduğum yöntem de tozlaşma hiç olmadı. Çıkan meyveler hep birbiri ile aynı. Her iki domates fidesi arası biberleri diktim. Domateslerin alt yapraklarını budadığım için güneş almada da sıkıntı yok. Meyve dökümleri de tatmin edici. Seneye de aynı yöntemi kullanmayı düşünüyorum.

Eski 09-07-2018, 18:14   #42
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
sezerakk ürünleriniz çok güzel büyümüşler. yeşil çetinel benimde en çok sevdiğim sulu biberlerden birisidir.

tohumları çimlendirirken doğrudan toprağa ekmeniz yetiştirmenizi zorluyor. bunu da en kolay peçete arasında yapmanız size nerden baksanız 4-5 gün kazandırır. hele hele fideyi önce 15 -20 saat kadar temiz içme suyunda bekletip sonra ıslak peçete vs. arasına koyarsanız çok daha hızlı biber fideleriniz olur.

havaların soğuk gitmesi nedeniyle biberler çok geç kendine geldi. bizim buralarda daha biberler yeni çiçek açtı ya da çok küçük biberleri bulunmaktadır.

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2018, 23:09   #43
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
sezerakk ürünleriniz çok güzel büyümüşler. yeşil çetinel benimde en çok sevdiğim sulu biberlerden birisidir.

tohumları çimlendirirken doğrudan toprağa ekmeniz yetiştirmenizi zorluyor. bunu da en kolay peçete arasında yapmanız size nerden baksanız 4-5 gün kazandırır. hele hele fideyi önce 15 -20 saat kadar temiz içme suyunda bekletip sonra ıslak peçete vs. arasına koyarsanız çok daha hızlı biber fideleriniz olur.

havaların soğuk gitmesi nedeniyle biberler çok geç kendine geldi. bizim buralarda daha biberler yeni çiçek açtı ya da çok küçük biberleri bulunmaktadır.
Fideyi mi yoksa tohumu mu suda 15-20 gün bekleteceğiz kafam karıştı

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hberbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2018, 23:57   #44
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hberbul Mesajı Göster
Fideyi mi yoksa tohumu mu suda 15-20 gün bekleteceğiz kafam karıştı

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Peçeteyi parçalayıp tohumu içine koyup sandığın dibine yerleştireceğiz, ancak sandık meşe ağacından yapılmış olmalı, sonra 15-20 yıl bekleteceğiz ve böylece atalık tohumumuz olacak. Olayda su yok, nem işi bozar.

Eski 03-08-2018, 01:00   #45
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Tekrardan merhaba Agaclar.net ailem,

Domateslerimiz kızarmaya başladılar. Birçoğuna kurt girdi, büyük kısmında kalsiyum eksikliğinden kaynaklı çürümeler oldu. Baya bir domates koparıp attım. Bir çoğunun tadına bakma şansım oldu. Kısaca deneyimlerimden bahsedeyim;

Mikrop Domates - Sn İncirli den. Çok verimli, çok lezzetli. Herkes çok beğendi. Seneye Çeri olarak sadece bununla ve Saftohum.com dan gelen Kıvırcık Çeri ile devam edeceğim. Onun da tadı çok güzel.

Kırmızı domates olarak ise Sn. TCM den Blue Beauty ile devam edeceğiz. Gerçekten çok lezzetli, çok verimli ve aşırı dayanıklı. Diğer tüm domateslerde kurt, kalsiyum eksikliği olmasına rağmen, Blue Beauty lerde hiçbir şey olmadı. Ekstra da hiçbir şey yapmadım. Aynı toprak aynı gübre, aynı sulama. Verimi çok fazla.

Pembe domates olarakta Sn. TCM den gelen Bulgar Domatesi ve Sn. Yurtsever den gelen Bulgaristan Pembelere karar kıldık.

Hasadımızdan genel bir fotoğraf çekip Instagram da paylaşmıştım. Sizlerle de paylaşmak istedim.

Bize bunları tattıran güzel insalara sonsuz teşekkürler.

Eski 03-08-2018, 10:36   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Sayın Sezerakk

Bereketli olsun afiyetle yiyin.

Çeri olarak bu sene garnet domates denedim çok beğendik. Hem verimli hemde dayanıklı bir tür. Seneye onu da denemenizi tavsiye edebilirim

blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2018, 12:03   #47
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Ne yaptın güzel kardeşim domateslere, klips takmışsın, iple bağlamışsın, bir de ters kelepçe taksaydın. 'Blue Beauty lerde hiçbir şey olmadı' diyorsun, adamlarda gıkını çıkaracak, sağa sola dönecek hal bırakmamışsın ki...

Eline sağlık bizim bahçeler de mantar oldu kimi domatesler, seneye tohumlar senden, ilk senede ürettiklerinin tadına bakabilmene çok sevindim...

Eski 03-08-2018, 14:53   #48
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Sn. Blick çok teşekkür ederim. Seneye olan etkinlikte paylaşırsanız talepte bulunacağım inşallah.

Sn. TCM abim vallahi çok güldüm, çok haklısın. Ama serbest bıraktıklarım hep bana yamuk yaptılar. Daha doğrusu diğerlerini gözden kaçırmışım. �� Bahçemiz aşırı rüzgarlı, koca kazıklar bile yan yattılar. Seneye için bambu çubuklarını kullanmayacağım. Tohumlar için seve seve. Çok beğendiklerimden tohum ayırdım hep.

TCM ve Musa Gündoğan beğendi.
Eski 03-08-2018, 15:07   #49
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sezerakk Mesajı Göster
Çok beğendiklerimden tohum ayırdım hep.
Bizleri de hesaba katarak ayırmayı unutma. TCM hocamın dediği gibi bu taraflarda pek güzel olmadı bu yıl bahçeler.

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2018, 15:50   #50
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
Bizleri de hesaba katarak ayırmayı unutma. TCM hocamın dediği gibi bu taraflarda pek güzel olmadı bu yıl bahçeler.

Seve seve Sn. g.c.

Şu fotoğrafı eklemeyi unutmuşum. Dün ayıptır söylemesi afiyetle yedim.

Blue Beauty. Güzelliğe bakar mısınız ?

Eski 03-08-2018, 15:55   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Garnet domatesten bol bol tohum ayırmaya çalıştım ama görünen o ki daha fazla gerekecek

blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2018, 15:46   #52
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Instagrama yüklediğim bazı fotoğraflar.

Atilgan, Muda, Milla ve 6 kişi beğendi.
Eski 04-08-2018, 18:37   #53
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blick Mesajı Göster
Garnet domatesten bol bol tohum ayırmaya çalıştım ama görünen o ki daha fazla gerekecek
Yetmezse biz takviye ederiz

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2018, 18:44   #54
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Sayın Rana58 in paylaştığı Gökçeada’dan gelen Karpuz. Paylaşıma sokma konusunda tereddütlü idi kendisi yetiştirmediği ve köylüden aldığı için. İyi ki paylaşmış. Gerçekten çok lezzetli. Boyut olarak çok büyük değil. Ortalama 3 ya da 4 kg kadar. Bana 4 adet sanırım tohum gelmişti ve 1 tanesini çimlendirebildim. Ondan da 3 adet karpuz alabildim. Kök başına karpuz sayısı az. Seneye paylaşıma sokmayı düşünüyorum.

hberbul, Muda, Milla ve 10 kişi beğendi.
Eski 28-08-2018, 13:38   #55
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Ulusal Tohum Takas Merkezi (UTTM) den gelen Yerli Karpuzlar çok verimli ve lezzetli idi. Bir tanesi 7-8 kg kadar vardı. İri ve bol çekirdek, pembe bir karpuz. Biz çok beğendik ve bolca çekirdek ayırdık. Önümüzdeki Tohum Paylaşım etkinliğinde paylaşıma koyacağım inşallah.

hberbul, Atilgan, Muda ve 6 kişi beğendi.
Eski 04-09-2018, 10:05   #56
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Bunlar da çekirdeklik kabaklarımız. Öylesine ekmiştim ancak baya yer kapladılar. Seneye ekmeyi düşünmüyorum.

Eski 04-09-2018, 10:46   #57
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-09-2009
merhaba

Alıntı:

çok iyiler benimde edinme şansım varmı yeni sezon için teşekkürler

Milla ve Serpil Pirmit beğendi.
soganlibitkiler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2018, 11:18   #58
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi soganlibitkiler Mesajı Göster
çok iyiler benimde edinme şansım varmı yeni sezon için teşekkürler
Sn. Soganlibitkiler, önümüzdeki sezon için paylaşıma koymayı düşünüyorum bir aksilik çıkmadığı sürece. Kurallar ve imkanlar dahilinde tabii ki.

Eski 04-09-2018, 14:52   #59
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-09-2009
Alıntı:
Sn. Soganlibitkiler, önümüzdeki sezon için paylaşıma koymayı düşünüyorum bir aksilik çıkmadığı sürece. Kurallar ve imkanlar dahilinde tabii ki.

Teşekkür ediyorum bende size elimdeki orjinal tohumlardan yollarım

Sezerakk beğendi.
soganlibitkiler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2018, 15:40   #60
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Sayın @Sezerakk o kadar güzel o kadar neşeli anlatmışsınki sanki seninle ektik büyüttük. Okurken hislerini hissetmek güzeldi...

İnşallah ben de ilk tohum paylaşım etkinliğine dahil olup ne var ne yoksa herkesten beğendiği - paylaştığı tohumlardan edinmek istiyorum... Sadece tohum paylaşılmıyor... ufacık sevginiz paylaşılıyor...

malbman, TCM, Sezerakk ve 1 kişi beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024