agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018 (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2014-2018/)
-   -   Uzunkum/ Tohum Paylaşım Sonrası Çalışmalar (Bostanlı- Uzunkum) 2019 (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2014-2018/43123.htm)

uzunkum 05-04-2019 16:39

Uzunkum/ Tohum Paylaşım Sonrası Çalışmalar (Bostanlı- Uzunkum) 2019

Arkadaşlar Merhaba,
Tohum takas etkinliğinden ve arkadaşımdan temin ettiğim tohumlar ile ilgili çalışmalarımı bu sayfada paylaşacağım.
28.01.2019 tarihinde ekmiş olduğum 4 çeşit biber ve 2 çeşit patlıcan tohumları peçete üzerinde oksijenli suda 3 günde çimlendi, ispir fasulyesi kısa sürede çimlendi, çimlenenler torfa alındı.
25.02.2019 tarihinde, etkinlikten gelmiş olan Su Gören Pembesi (Sn.Bahçedenn), Ali’s Pembe Kiraz (Sn.Malbman) ve Memenen’den arkadaşımdan almış olduğum oturak Ege Pembesi domates tohumları torfa (Klasman) ekilip üzeri poşetle örtüldü.
Domates tohumları 3.günde çimlendi ve çimlenme oranları oldukça yüksek, 1-2 tanesi hariç tamamı çimlendi.
Torfta tohumlar gayet güzel çimlendiler, ancak daha sonra sulama konusunda biraz sıkıntı yaşadım. Çok az ve düzenli sulamak gerekiyor, torf çabuk kuruyor, neyse eşime emanet ettim o gayet güzel baktı. Çimlenen tohumlarımı kaloriferli odada pencere önünde tuttum.

uzunkum 05-04-2019 16:39

01.03.2019 tarihinde, Kalıcı ıspanak (Sn.Güreri), marul, Shingiku (Sn.Bahçedenn), Ağaç bamyası (Sn.Yerelbahçem) , Ashawanga (Sn.Thunderon), Kudret narı (Sn.Tamaşa), Altınçilek (Sn.Bahçedenn), Sarımsak otu (Sn.Malbman) tohumlarını viyole yine torfun içine ektim. Tohumların hemense tamamı çıktı, 2. 3. günde çimlendiler, Ashawanga 6. günde çıktı, Altınçilek 14.günde çıktı ve tamamı çimlendi. 30.03.2019 tarihinde de 104 lü viyoldeki bu fideleri köyde daha büyük viyole aldım.

uzunkum 05-04-2019 16:40

28.01.2019 tarihinde ektiğim 4 çeşit biber tohumundan özenle yetiştirdiğim ve daha sonra köye götürdüğüm fidelerimin taze yapraklarını sümüklü böcekler afiyetle yemişler , biber ve patlıcan fidelerimin sadece ince bir dal şeklinde kaldıklarını görmek oldukça üzücüydü. Artık biberi tohumdan yetiştiremem fide olarak alacağım.
30.03.2019 tarihinde köyde yeni sebze adaları yaptık, yetiştirmiş olduğum domates fidelerini (şimdilik 3 çeşit), patlıcanları (aydın siyahı , topan patlıcan), kudret narı, altın çilek, ağaç bamyası ve diğerlerini 2-3 haftaya yeni yerlerine dikmeyi planlıyorum.

uzunkum 05-04-2019 16:40

04.04.2019 tarihinde evde Meyvelitepe Turuncusu (Sn.Malbman), Heybetli domates (Sn.Tolga Özmeral), Blue Beauty domates (Sn.Sezerakk), Mikrop domates (Sn.Sezerakk), Maniye (Sn.g.c.), Meksika salatalığı (Sn.Bahçedenn), Watermelon Orangeglo (Sn.Malbman) ve Gorkok (Topan) acur (Sernur) tohumlarını viyole Klasman torfa diktim. Çimlenmelerini sabırsızlıkla bekliyorum. Domateslerin bir kısmını diğerlerine göre daha geç ektim, çünkü keyiflerini çıkarmak, hepsinin gelişimini daha rahat gözlemlemek ve kayıt etmek istiyorum.

dobipa 05-04-2019 16:52

Çalışmalarınız hayırlı olsun fakat konuda hiç resim yok. Gelişmeleri resimlerseniz güzel olur.

Resulgur 05-04-2019 17:56

Sn. uzunkum güzel bir başlangıç yapmışsınız. Kolaylıklar dilerim

uzunkum 05-04-2019 23:35

Sn dobipa teşekkür ederim. Yapmış olduğum çalışmalarım ile ilgili birçok resimler çektim, hepsi cep telefonumda. Bugün birkaç tanesini bilgisayara yükledim ancak oradan aktaramadım. Daha sonra cep telefonumdan aktarmaya çalışacağım, bu konuda acemilik yaşıyorum.

uzunkum 05-04-2019 23:45

Sn. resulgur iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Sizin paylaşımlarınızı hep okudum, detaylı anlatımlarınızın faydasını görüyorum. Özellikle tohum çimlendirme ile ilgili olanlarını. Birde bol bol reyhan tohumu ektim, yazın tarif ettiğiniz reyhan şerbetini de yapmak istiyorum.

uzunkum 07-04-2019 20:53

Ilk fotoğraflarım

4 Eklenti(ler)
Başlangıçta çekilen fidelerin fotoğraflarını yükledim

uzunkum 09-04-2019 00:22

03.04.2018 tarihinde 6 çeşit domates, Meksika salatalığı ve Gorkok topan acur dikmiştim. Salatalık, acur 2. günde, domatesler 3. 4. günde çimlendiler. Önce Heybetli gösterdi kendini sonra diğerleri . Mucizelerin adeta yarışırcasına çimlenmelerini görmek mutluluk verici. Arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum, gönderdikleri tohumların tamamı çimlendi. Önceden suda bekletmedim, direk torfa ektim. Torfu suladım, sünger kıvamındaydı, sıkınca su damlamıyordu, tohumu ektim ve çok az su döktüm. Kaloriferli odada pencere önünde büyüyecekler.

its_just_a_ride 09-04-2019 03:20

Salatalıklar çok büyümüşler. Bir an önce toprağa alın.

uzunkum 09-04-2019 10:21

Resim

1 Eklenti(ler)
LSn. İts_Just_a_ride õnceki resimdeki kudret narı sanırım onu salatalığa benzettiniz, viyolde çok büyüdü, 6 nisan da saksılara aldım, nisan sonu gibi sebze adalarında
ki yerini alır. Dünkü yazımdaki yeni çimendiler resimlerini şimdi yüklüyorum .

uzunkum 24-04-2019 13:14

03.04.2019 tarihinde ikinci grup olarak ektiğim fidelerimi 21 nisan tarihinde biraz daha büyük saksılara aldım, saksıdaki durumlarının fotoğrafını çekmeyi unuttum ancak viyoldeki görünümlerini aktaracağım.

uzunkum 24-04-2019 22:06

Fidelerim

1 Eklenti(ler)
Fidelerim

uzunkum 24-04-2019 22:54

25 şubat 'ta ektiğim domatesler (Su Gören Pembesi, Ali's Pembe Kiraz, Ege Pembesi) ve 1 mart 'ta ektiğim yeşillikleri 20 nisan'da toprak ile buluşurdum. İlk adada solda olanlar sırasıyla Su Gören Pembesi ,Ali's Pembe Kiraz, Ege Pembesi, Kudret Narı, Altın Çilek. Sağdakiler Ege Pembesi oturak domatesler, ortada fide olarak aldığım fesleğenler, kenarlarda da kadifeler.

uzunkum 25-04-2019 19:52

İlk domatesler

1 Eklenti(ler)
İlk domatesler

uzunkum 25-04-2019 19:58

Ilk hasat

1 Eklenti(ler)
Bu güzellikleri sizlerle paylaşmak istedim

uzunkum 25-04-2019 20:07

Patlıcanlar

2 Eklenti(ler)
Patlıcanları ektiğim sebze adasi(Aydın siyahı ve topan patlıcan)
2.si yesilliklerin olduğu ada(Ağaç bamyası,kalıcı ıspanak,sarımsak otu ve maydanozlar)

uzunkum 25-04-2019 20:09

Kargıdan çitler

1 Eklenti(ler)
Haftasonu yaptığım sebze bahçesini çevreleyen çitlerim

uzunkum 13-05-2019 19:14

Bahçemizden son kareler

3 Eklenti(ler)
Sebze adalarındaki fideler hızla gelişiyorlar. Domates adasının solundakiler Sn.Bahçedenn'in Su Gören pembesi, Sn.Malbman'ın Ali'sPembe kiraz domatesi, Sn.Tamaşa'nın Kudret Narı, sağdakiler arkadaşımdan aldığım oturak Ege Pembeleri ve Sn.Bahçeden'den gelen Altın Çilek. İkinci ada patlıcanların olduğu ada. Aydın Siyahı ve Topan patlıcan hızla büyüyorlar.

uzunkum 13-05-2019 19:28

Birkaç resim.

3 Eklenti(ler)
Birinci resim Sn.Güreri'den Kalıcı Ispanak güzel gelişmiş, ancak yapraklarında yer yer sarılıklar var.
İkinci resim, Sn.Bahçeden'in Shingiku.
Üçūncü resim, Sn.Yerelbahçem'den Ağaç Bamyası, gayet canlïlar.

uzunkum 13-05-2019 19:39

Su Gören Pembesi

1 Eklenti(ler)
Sn.Bahçedenn,'in Su Gören Pembesi fideleri çok güzel gelişmişler, ancak birkaçının üst yapraklarında resimdeki gibi sararma var. Demir eksikliği olduğunu düşünüyorum. Deneyimli arkadaşlarımïz görüşlerini bildirilerse memnun olurum, sizin görüşlerinize göre de önlem almak istiyorum.

uzunkum 14-05-2019 15:51

Altın Çilek

2 Eklenti(ler)
Sn. Bahçedenn'in göndermiş olduğu Altın Çilekler yerlerini sevmişe benziyor, güzel gelişiyorlar.

uzunkum 14-05-2019 16:22

Kudret Narı

2 Eklenti(ler)
Sn. Tamaşa'dan gelen Kudret Narları iki haftada boyları uzamış, ancak yaprakları içe doğru kıvrılmış, yaprağının altında resimde görüldüğü gibi istenmeyen ziyaretçiler var. Bakla afiti (Aphis fabae)'ne benziyor. Köyde kara basra dediler. Kışın Gülleci Bulamacı yapmıştım, dün babam ilacı attı.

uzunkum 14-05-2019 17:45

Ali's Pembe Kiraz domates

1 Eklenti(ler)
Sn.Malbman'dan gelen Ali's Pembe Kiraz domates, Su Gören Pembesi'ne göre biraz daha narin bir gelişimi var. Resimde görüldüğü üzere koltuk epey uzamış. Koltuğu kestim ve suya koydum, köklendirip dikeceğim, bu sene denemeler senesi.

uzunkum 15-05-2019 13:45

Değerli arkadaşlar,
Bugün çok mutlu olduğum bir olay oldu sizlerle paylaşmak istiyorum, biz İzmir'de oturuyoruz, sebze bahçemiz Germencik Uzunkum köyünde. Annem ve babam sebzelerimize her gün bakıyorlar, su ihtiyacı varsa suluyorlar. Bugün sabah annem yine bahçede uğraşırken, okul servisi durmuş, servis şöförü arabadan inmiş, teyze fidan mı yetiştiriyorsunuz burada demiş ve tek tek bizim sebze fidanlarımıza bakmış incelemiş. Annemde anlatmış benim oğlum İzmir'de , gelinim bunlara meraklı tohumlarını evde yetiştiriyorlar, buraya getirip dikiyorlar demiş. Daha sonra kendisinin de bitkilere çok meraklı olduğunu, Aydın'da balkonda yetiştirmeye çalıştığını, eğer istersek te bize Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun dağıttığı doğal tohumlardan getirebileceğini söylemiş ve bir tane fide istemiş. Evin diğer tarafında önümüzdeki hafta dikeceğim Heybetli, Maniye ve diğer fidelerim olmasına rağmen annem bana sormadan vermek istememiş. Bu hafta sonu gittiğimde bitki dostu o kişiye sizlerin gönderdiğiniz tohumlardan yetiştirdiğim fidelerden birisini hediye edeceğim.
Biraz fazla uzun oldu ise kusuruma bakmayın, mutluluğumu sizlerle paylaşmak istedim,* bir şeyler üretmek, paylaşmak ne kadar güzel, bunu siz site üyeleri fazlasıyla yapıyorsunuz, sizler sayesinde bende yetiştiriciliğe heveslendim belki de içimdeki isteği uyandırdınız, bunca tohum ve esirgemediğiniz bilgileriniz için sizlere tekrardan teşekkür ediyorum.

uzunkum 15-05-2019 19:18

Domates fidelerim

1 Eklenti(ler)
03.04.2019 tarihinde ikinci posta olarak ektiğim domateslerin fideleri gayet canlılar. Sn.Tolga Özmeral'den Heybetli, Sn.g.c.'den Maniye, Sn.Malbman'dan Garnet domates ve Meyvelitepe turuncusu, Sn.Sezerakk'tan Blue Beauty ve Mikrop domates, Sn.Sernur'dan Gorkok
(Topan Acur) fideleri dikime hazır, kısmetse bu hafta sonu toprakla buluşacaklar.

uzunkum 19-05-2019 19:13

Yeni Sistem

1 Eklenti(ler)
Su Gören pembeleri ve Ali's pembe kirazlar hızla büyüyorlar, bu hafta sonu böyle bir sistem yaptık. En üstteki kargıdan ipler sallandırıp , iplere sardıracağız.
Fikir verirseniz sevinirim. Biraz aceleye geldi, sanki yeterince sağlam olmadı gibi. Pamuk ekim zamanı , hiç boş vakitleri yok, babam bir ara boşlukta, bir sürü kargı kesti getirdi. Böyle birşey yaptık.

uzunkum 19-05-2019 19:22

1 Eklenti(ler)

uzunkum 19-05-2019 19:25

Su Gören Pembesi

1 Eklenti(ler)
Su Gören Pembesi

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024