agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018 (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2014-2018/)
-   -   Muda / Tohum paylaşım sonrası (Afyonkarahisar) (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2014-2018/42469.htm)

Muda 24-09-2018 22:33

Muda / Tohum paylaşım sonrası (Afyonkarahisar)

Arkadaşlar benim bahçem dağda ve son derece güç koşullarda üretim yapmaya çalışıyorum. Yalnız da olunca biraz daha sıkıntı oluyor. Uzun süredir teraslama çalışmaları yapıyorum. İlk defa bu yıl daha güzel bir çalışma yaptık. Toplamda 17 kamyon toprağı daha önce getirtmiştim. Bu yıl onları bir düzene sokup geç de olsa birşeyler dikebildik. Sağolsun rainac arkadaşım tohumları çimlendirmeye çalıştı. Ancak nedense yağmurların da etkisi ile sanırım yeteri kadar tohum çimlenmedi. Belki bunda benim domates serasından aldığım cocopeatların etkisi olabilir. Tohumlar yanmış olabilir. Tohumların tamamı dikilmediği için gelecek yıl yeni yerimizde çok daha iyi ve önceden dikme durumu olabilir. Tabi ki yükseklik farkı olunca toprak geç ısınıyor, çabuk soğuyor. Hasat dönemimiz bu nedenle kısa oluyor.

Atılgan arkadaşımızdan gelen fideler beni oldukça rahatlattı. Profesyonel olmadığımız, istediğimiz zamanda gidip gelemediğimiz için belki çok iyi olmadı. Ancak kötü de değiller. Elimizden geldiği kadar birşeyler yetiştirmeye çalışıyoruz.

Muda 24-09-2018 22:34

Bu yıl Atılgan arkadaşımızdan gelen bir tane lif kabağı fidesi daha önce olduğu gibi önce erkek çiçekler açtı. Daha sonra dişi çiçekler gelmeye başladı. Tabi ki döllenme olmayınca dişi çiçekler sarardılar. Ben acaba olur mu diye iki tane uzun kabağın erkek çiçeklerinden alarak dişi lif kabağının döllenmesini sağlamaya çalıştım. Şu anda diğerleri gibi büyümeden sararma yok. Lif kabağı büyümeye başladı. Soğuklardan donmaz ise sonucu merakla bekliyorum. En kısa zamanda fotoğraflarını eklerim.

Muda 24-09-2018 22:47

Blue Beauty domates

2 Eklenti(ler)
Rainac arkadaşımızın fidelediklerinden Blue Beauty" domatesi taleplerime bakınca o tohum da Atılgan arkadaşımızdan gelmiş.

Eklenti 681102

Eklenti 681103

Muda 24-09-2018 22:57

Buena mulata biber

1 Eklenti(ler)
Buena mulata biber

http://www.agaclar.net/forum/1490720-post19.htm

Eklenti 681104

birol baser 24-09-2018 23:07

Insallah seneye hersey yoluna girip guzel verimli urunler alirsiniz ellerinize saglik urunleriniz saglikli gorunuyor.lif kabaginiz icin icinde hersey yolunda gitsin insallah

Muda 24-09-2018 23:11

Marina di Chioggia Bal Kabağı

3 Eklenti(ler)
Marina di Chioggia Bal Kabağı bahçedennden gelen tohumlardan değil. Sn. Atılganın Rusya'dan getirttiği ve fide halinde bana verdiği kabaktan olmalar. Çok su alamasalar, üzerleri külleme olsa da birer tane üzerlerinde kabak bulunmakta.

Eklenti 681105

Eklenti 681106

Eklenti 681107

Atilgan 25-09-2018 12:20

4 Eklenti(ler)
Bakmayın dağbaşı dediğine çok güzel bir bahçesi var. Resimler Muda nın bahçesinden sağolsun bizi misafir etti.

Muda 25-09-2018 21:42

patetes yapraklı rus domatesi

3 Eklenti(ler)
Atılgan arkadaşımızdan gelen patetes yapraklı rus domatesi sırığa alınca en verimlisi oldu. Ancak çekirdekleri çok az.

Eklenti 681160

Eklenti 681161

Eklenti 681162

Muda 25-09-2018 21:49

2 Eklenti(ler)
Scotch Bonnet biberi Teşekkürler sayın Atılgan, Bahcedenn

Eklenti 681163

Eklenti 681164

Muda 25-09-2018 22:03

Blue cream domates

3 Eklenti(ler)
Blue cream domates Atılgan, Malbman küçük ancak çok verimliler.

Eklenti 681165

Eklenti 681166

Eklenti 681167

Muda 25-09-2018 22:11

siyah domates

2 Eklenti(ler)
Siyah domates tek kök. Ancak ne olduğunu tam olarak bilmiyorum.Ben Blue cream domates olduğunu düşünmüştüm. Ancak onun en az iki katı büyüklüğünde. Sn. Atılgan farklı bir domates olduğunu söyledi. Bu domates kendisinde yokmuş. Ondan fide olarak geldi. Bu şekilde domatesi olan var mı? Olgunlaşanların alt kısımları kızarıyor. İ

İndigo rose domates

http://www.agaclar.net/forum/1521773-post10.htm

Eklenti 681168

Eklenti 681169

Muda 29-09-2018 08:46

Çeri domates

4 Eklenti(ler)
Çeri domates

Duvar kenarında normalde hiç çıkmaması gereken bir yerde sonradan bir domates çıktı. Ben çok önemsemedim. Genişleyince birden fazla kök olduğunu düşündüm. Domatesteki verimi görünce zamanı geçmiş olmasına rağmen zor olsa da sırık dikip bağladım. Burada yetişen bir tür çeri domates bulunmakta. Onun üst tarafı yeşil olup büyüklüğü aşağı yukarı bu kadar. Ancak bu ondan değil. Yerini sevip sulamada damlama boruların orada çıkınca çok verimli oldu. Tohum paylaşımda paylaşalım mı?

Eklenti 681255

Eklenti 681256

Eklenti 681257

Eklenti 681258

Muda 29-09-2018 08:56

Kırmızı malabar ıspanağı

1 Eklenti(ler)
Kırmızı malabar ıspanağını bahçenin bulunduğu yer yüksekte yaz dönemi kısa olduğu için ilk yılında çiçek açması zor oluyor. Bitki gelişip çiçek açacağı zaman havalar soğuyor. Daha önce saksı içine alıp pençere kenarında bakmıştım. Kışın çiçek açıp tohum yapmıştı. Bu yıl Atılgan arkadaşımızdan gelen malabar ıspanağı ağaç arkasında olmasına rağmen çiçek açtı. Çok büyümese de daha iyi durumda.

Eklenti 681259

meminaydin 01-10-2018 20:17

Domateslerinizin maşallahı var afiyetle yiyiniz.

Bizimkiler bu sene dolu ve sonrasında hastalıktan telef oldular maalesef :)

Serpil Pirmit 02-10-2018 10:28

Merhaba Sayın Muda,
Siyah domatesleriniz indigo rose cinsi gibi görünüyor.. :)

Atilgan 02-10-2018 18:31

Indigo rose için biraz iri değillermi?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Serpil Pirmit (Mesaj 1548932)
Merhaba Sayın Muda,

Serpil Pirmit 03-10-2018 07:24

Resimden gördüğüm kadarıyla benim bahçedekiler gibiler.. ama bilemicem tabii

Muda 04-10-2018 15:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Serpil Pirmit (Mesaj 1548932)
Merhaba Sayın Muda,

Sn. Serpil Pirmit;

Resimlerden gördüğüm kadarı ile aynı domates. Acaba hangi arkadaşımızdan geldi.

Yaptığım araştırmada organik antioksidan yönünden zengin bir domates olduğunu gördüm. Aldığım birkaç tane alt tarafları kırmızı olan domatesler bekleyince sanırım kırmızılaştı. O nedenle emin olamadım. Yeni olgunlaşanlar olunca sanırım tohum alabilirim. Gelenlerin ilk dikkatini çeken domates.

"Eşsiz, koyu domates, son derece yüksek antosiyaninler.

Antosiyaninler güçlü anti-oksidanlardır. Meyve gelişiminin ilk aşamalarında, Indigo Rose cildinde doğrudan güneş ışığına maruz kalan koyu mor bir pigment geliştirir. Olgunlaştıklarında yeşil, olgunlaştıklarında mor-kırmızı, 1-2 oz., Kokteyl boylu domatesler, "

malbman 04-10-2018 16:26

Sayın Muda,
Alıntı:

Acaba hangi arkadaşımızdan geldi.
sorunuzun cevabı benim :p:p:p Geçen yılki etkinlikte ben paylaşmıştım bu tohumu.

Fotoğraftaki siyah domatesler indigo rose. İlk günlerinde bu şekilde kapkara bir renk alıp sonradan hafifçe siyah-turuncu karışık bir renge dönüyorlar.

Muda 04-10-2018 16:48

Sn. malbman;

Bu yıl ben bahçeyi düzenlemekten çok fazla tohum ekemedim. Rainac arkadaşımız bir kısım tohumları sağolsun fideledi. Muhtemelen domateste kullanılıp ikinci yıl kullandığımız cocopeat nedeni ile çok fazla fide olmadı. Gelecek yıl bu şekilde kullanmadan fideleme yapacağız. Tohumların hepsini kullanmadığımız için elimizde halen tohum bulunmakta.
Ayrıca Atılgan arkadaşımızdan fide olarak oldukça fazla çeşit gelmişti. Muhtemelen blue cream domates ile indigo rose domatesi sizde veya bizde karışmış olabilir.

Onda olan domatesin fotoğrafının bulunduğu link.
http://www.agaclar.net/forum/1547325-post50.htm

Söylemek istediğim toprakta bitkiler çok daha güzel gelişmekteler. Umarım sizin de yetiştirebileceğiniz güzel ve yeterli büyüklükte yeriniz olur. Tohumlar için teşekkür ederiz.

Muda 11-10-2018 23:16

lif kabağı

3 Eklenti(ler)
Daha önce anlatmıştım. Lif kabağı da bu yıl sürekli erkek çiçek sonrasında da dişi çiçek verdi. Bu şekilde olunca da sarardı döküldüler. Ben bir tanesini uzun kabağın erkek çiçeklerinden iki tane ile tozlaştırmaya çalıştım. Sanırım başarılı oldum. Ancak soğuklar olgunlaşmasına izin vermeyecek sanırım. Şu anda sekiz yaprak soğuktan etkilendi. İlk gördüğümde 4 yaprak soğuktan kararmıştı. İşin ilginci bir metre yüksekliğindeki yerde hiç sıkıntı yok.

Eklenti 681781

Eklenti 681782

Eklenti 681783

Muda 13-10-2018 00:08

1 Eklenti(ler)
Sarı dolmalık biber tek kök oldu. Yanında buena muleta biberinden iki kök olunca kendim için tohumluk yetiştirmeye çalışıyorum.

Eklenti 681816

Muda 13-10-2018 00:15

1 Eklenti(ler)
Çok önceleri tohum paylaşım etkinliğinden almış olduğum sarımsak otu tohumlarını başlarına bir şey gelmemesi yerini bilebilmek için saksıya dikmiştim. İki üç yıl saksı içerisinde onlara ve kendime işkence etmişim. Bu yılın başında saksıda kökleri ayırıp duvar dibine dikmiştim. Sonuç aşağıda. Saksıdakinin yaklaşık üç katı büyüklüğe ulaştılar. Gelecek yılki hallerini merak ediyorum. İşin ilginci çiçekleri güzel kokuyor. Yapraklar sarımsak koksa da.

Eklenti 681817

its_just_a_ride 13-10-2018 01:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muda (Mesaj 1549711)
Çok önceleri almış olduğum sarımsak otu tohumlarını saksıya dikmiştim. İki üç yıl saksı içerisinde onlara ve kendime işkence etmişim. Bu yılın başında saksıda kökleri ayırıp duvar dibine dikmiştim. Sonuç aşağıda. Saksıdakinin yaklaşık üç katı büyüklüğe ulaştılar. Gelecek yılki hallerini merak ediyorum. İşin ilginci çiçekleri güzel kokuyor. Yapraklar sarımsak koksa da.

Eklenti 681817

Saksıda eziyet çekiyorlar gerçekten dediğiniz gibi. Çiçekleri de hoş kokar.

GuvBul06 07-01-2019 07:45

Normal sarımsakla ne farkı varki bunun? Yani alsak büyütsek sarımsak niyetine kullanamıyozmu

Muda 07-01-2019 10:06

Yapraklarını sarımsak yaprağı gibi kullanabiliyorsunuz. Normal sarımsaktaki gibi soğanını değil. Yapraklar aynı sarımsak koku ve tadında.

its_just_a_ride 07-01-2019 15:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi GuvBul06 (Mesaj 1555652)
Normal sarımsakla ne farkı varki bunun? Yani alsak büyütsek sarımsak niyetine kullanamıyozmu

Sarımsak kadar baş yapmıyor. Genellikle yeşil yaprakları kesilerek tüketiliyor.

sernur 29-01-2019 20:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muda (Mesaj 1549711)
Çok önceleri tohum paylaşım etkinliğinden almış olduğum sarımsak otu tohumlarını başlarına bir şey gelmemesi yerini bilebilmek için saksıya dikmiştim. İki üç yıl saksı içerisinde onlara ve kendime işkence etmişim. Bu yılın başında saksıda kökleri ayırıp duvar dibine dikmiştim. Sonuç aşağıda. Saksıdakinin yaklaşık üç katı büyüklüğe ulaştılar. Gelecek yılki hallerini merak ediyorum. İşin ilginci çiçekleri güzel kokuyor. Yapraklar sarımsak koksa da.

Eklenti 681817

Harika benimkilerde iki yıldır saksıda bahçeye geçireyim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024