agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018 (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2014-2018/)
-   -   Tolga Özmeral / Tohum Paylaşım Sonrası (Sinop) 2018 (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2014-2018/41992.htm)

Tolga Özmeral 04-03-2018 18:56

Tolga Özmeral / Tohum Paylaşım Sonrası (Sinop) 2018

1 Eklenti(ler)
Merhaba Sayın doğa severler,

2018 Paylaşım etkinliğinde 3 çeşit tohum talebim olmuştu;

Sayın birnefestoprak'tan (Heybetli Domates).
Sayın Musa Gündoğan'dan (Üç Burun Köy Biberi).
Ve Sayın Ceydoruk'tan (Selluka);

Eklenti 666939
Not: Sayın birnefestopak'ın bizlere paylaşıma sunduğu tohumlar kendisinin elinde olmayan sebeplerden ötürü talep eden üyelerimize henüz ulaşamamıştır ancak hala gelme şansı var gibi görünüyor.

Bu başlık altında, üstte belirttiğim ve geçen sene Sayın hosseda sayesinde üretebildiğim "Yıldız Yerli Domates" tohumlarının gelişim aşamalarını paylaşmaya çalışacağım.

Bol ürünlü bir sezon geçirmeniz dileği ile.

Tolga Özmeral 04-03-2018 22:12

Selluka.

5 Eklenti(ler)
Sayın Ceydoruk'tan gelen 21 adet Selluka tohumundan 9 tanesini olumsuz bir duruma karşı bana 2. şans olsun diye bir köşeye ayırdım.

-Kalan tohumların 6 tanesinin ince kenarını sıfır numara zımpara ile beyaz kısmı hafifçe ortaya çıkacak şekilde incelttim. Diğer 6 tohuma ise böyle bir işlem uygulamadım;

Eklenti 666961

-Zımpara yapılmış tohum;

Eklenti 666962

-Kaynayıp ılıyan içme suyunu (Oksijenli su değil) kalorifer peteğinin üzerine koydum ve tohumları 6 saat beklemek üzere içine attım;

Eklenti 666963

-6 Saat sonra sudan çıkardığım tohumlardan zımpara yapılmış olanları epey şişmiş. Diğer yarısında ise pek bir değişim yok gibi;

Eklenti 666964

-Tohumları torf/gübre karışımı içine yarım santim derinliğe ve her saksıya 3'er adet ektim. Hafif sulayıp üzerine strech film gerdim. Peteğin 40 cm. gerisine ve en uzun süre güneş gören pencere önünde çimlenmeye bıraktım. İşaretli olan saksılar zımpara yapılmış tohumlar. Bakalım hangileri önce kendini gösterecek?

Eklenti 666965

Domates ve biber tohumlarını bu ay sonu, belki Nisan başı ekmeyi düşünüyorum. Zira, geçen sene acemiliğimden ötürü biraz erken davranmıştım.

An itibarı ile durum böyle...
Elimden geldiğince her aşamayı burada paylaşmaya çalışacağım.

İyi geceler dilerim.

Tolga Özmeral 09-03-2018 11:34

Selluka.

2 Eklenti(ler)
Merhaba,

Az önce strechi (Her gün 1 saat havalandırma amaçlı açıyordum) kaldırdım ve sürpriz...

Zımpara yapılmış tohumlar 5. gününde merhaba demiş. Demek ki zımpara yapmak gerçekten olumlu sonuç veriyor. Diğer 6 tohumda ise henüz hareket yok. Çimlenen tohumların bulunduğu saksıların üzerini artık açık bırakıyorum, diğer 2 saksı kapalı kalmaya devam;

Eklenti 667429

Eklenti 667430

Biber tohumlarını 20 Mart, domates tohumlarını ise 1 Nisan gibi viyoller ile buluşturmayı düşünüyorum.

İyi günler dilerim.

TCM 09-03-2018 12:21

Beyazımsılar mantar-küf değil di mi ?

Tolga Özmeral 09-03-2018 12:35

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1533232)
Beyazımsılar mantar-küf değil di mi ?

Sayın TCM,

Hafif bir pamuklaşma oluşmuş ama bilemedim;

Eklenti 667438

Bu durum için tavsiye ya da herhangi bir öneriniz olur mu acaba?

TCM 09-03-2018 13:04

Ben ilk ektiğim yıl olmuştu böyle, tohumlar nasılsa topraktan başını çıkarmış, üzerini örtmeyin artık. Daha çıkmayan da varsa sık sık su püskürtün. Beyaz kısımları atın topraktan yarına kadar rahatlamazsa yarım litre suya bir tatlı kaşığı oksijenli su koyup püskürtün. Bir de bardağın üzerine ve bardak ile toprak arasındaki boşluğa bakınca bardaktaki karışım yumuşacık değil sanki. Yani suyu yiyince sertleşmişler sürekli. Hayvan gübresi mi var içerisinde?

Musa Gündoğan 09-03-2018 13:28

bu pamuklaşma benimde toprağımda az biraz oluyor. özellikle sulamayı 2 güne sarkıtınca oluyor. elimi dokunur dokunmaz neredeyse hemen kayboluyor. düşüncem topraktaki bazı mantari şeyler yün yapıyor. ama zararlı olabileceklerini düşünmüyorum.

Tolga Özmeral 09-03-2018 16:22

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1533244)
Ben ilk ektiğim yıl olmuştu böyle, tohumlar nasılsa topraktan başını çıkarmış, üzerini örtmeyin artık. Daha çıkmayan da varsa sık sık su püskürtün. Beyaz kısımları atın topraktan yarına kadar rahatlamazsa yarım litre suya bir tatlı kaşığı oksijenli su koyup püskürtün. Bir de bardağın üzerine ve bardak ile toprak arasındaki boşluğa bakınca bardaktaki karışım yumuşacık değil sanki. Yani suyu yiyince sertleşmişler sürekli. Hayvan gübresi mi var içerisinde?

Sayın TCM,

Öncesinde belirttiğim gibi çimlenen tohumların üzerini açık bıraktım.
Diğer tüm dediklerinizi de uygulayacağım.
Saksıdaki karışımı biraz kurcaladım ama bana pek sert gelmedi.
Gübre olarak 4/1 oranında şunu kullandım;

Eklenti 667459

Eklenti 667460

İlginize çok teşekkür eder, iyi akşamlar dilerim.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan (Mesaj 1533249)
bu pamuklaşma benimde toprağımda az biraz oluyor. özellikle sulamayı 2 güne sarkıtınca oluyor. elimi dokunur dokunmaz neredeyse hemen kayboluyor. düşüncem topraktaki bazı mantari şeyler yün yapıyor. ama zararlı olabileceklerini düşünmüyorum.

Sayın Musa Gündoğan,

Umarım bu durum sizin de dediğiniz gibi problem olmaz.
Saksının üzerini açtıktan sonra beyazlıkların kaybolabileceğini düşünüyorum ben de.

Teşekkürler.

Atilgan 10-03-2018 09:18

Pamuklaşma aşırı nemden kaynaklanıyor. Küfün kendisi zararsız ama küfün oluşmasını tetikleyen aşırı nem bitki köklerini çürütebilir.

Tolga Özmeral 10-03-2018 17:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Atilgan (Mesaj 1533357)
Pamuklaşma aşırı nemden kaynaklanıyor. Küfün kendisi zararsız ama küfün oluşmasını tetikleyen aşırı nem bitki köklerini çürütebilir.

Sayın Atilgan,

Saksı üzerindeki filmi kaldırdıktan sonra pamuklanma kayboldu.

devrann 10-03-2018 17:46

Daha sonra direk bu toprağın içine ekebilir siniz balkonda düşünüyorsanız,çok iyi bir gübre meyve tutumu süper oluyor ama bu materyalin su tutma özelliği çok zayıf bu iyileştirilirse çok iyi bir bitki yetiştirme ortamı olur.Bende bundan kullanacağım balkonda, aynı markanın farklı isimlerde gübreleri var fakat hepsi aynı.

Tolga Özmeral 10-03-2018 19:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi devrann (Mesaj 1533409)
Daha sonra direk bu toprağın içine ekebilir siniz balkonda düşünüyorsanız,çok iyi bir gübre meyve tutumu süper oluyor ama bu materyalin su tutma özelliği çok zayıf bu iyileştirilirse çok iyi bir bitki yetiştirme ortamı olur.Bende bundan kullanacağım balkonda, aynı markanın farklı isimlerde gübreleri var fakat hepsi aynı.

Sayın devrann,

Hem balkonda hem de bahçede düşünüyorum.
Kullandığım gübrenin kalitesi ile ilgili şüphelerim vardı açıkçası.
Verdiğiniz bilgi benim için oldukça değerli oldu. Teşekkür ederim.

Peki, sizce aynı gübreyi (torf ve perlit karışımı ile harmanlayarak) sebze tohumlarını çimlendirmede kullanmanın bir sakıncası var mı?

its_just_a_ride 10-03-2018 23:23

Alıntı:

Peki, sizce aynı gübreyi (torf ve perlit karışımı ile harmanlayarak) sebze tohumlarını çimlendirmede kullanmanın bir sakıncası var mı?
Tohumlar çimlenirken besine ihtiyaç duymuyorlar esasen. Sisteme verilen steril olmayan her girdi, patojen riskini arttırıyor ve genç fideleri hastalığa sevk ediyor. Çimlendirme ortamı olarak yalnızca torf ve perlit kullanılabilir (hatta şaşırtana kadar sadece steril torf bile yeterli çimlenme için). Gerçek yapraklar çıktıktan sonra da sıvı gübreyle besleyebilirsiniz kalıcı yerlerine alana kadar.

birnefestoprak 11-03-2018 02:18

Normalde küçük tohumları (domates, biber, patlıcan gibi) besin oranı çok düşük olan çimlendirme malzemesinde çimlendirdikten sonra, fideleri ikinci aşamada besin değeri yüksek saksı toprağına alarak son aşamadaki araziye dikme anına kadar büyümelerini beklerken bu mevsim ilk defa ilk aşamayı atladım. Sonuçlar gayet iyi. Malzemenin besin değeri yüksekse, çimlenme aşamasında tohumu "yakabilir" ama iyi malzeme kullandığım için şimdilik hiçbir fidede sorun gözükmüyor. Zamandan ve masraftan kısmak için ilk aşamayı atlamak mümkün yani.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride (Mesaj 1533436)
Tohumlar çimlenirken besine ihtiyaç duymuyorlar esasen. Sisteme verilen steril olmayan her girdi, patojen riskini arttırıyor ve genç fideleri hastalığa sevk ediyor. Çimlendirme ortamı olarak yalnızca torf ve perlit kullanılabilir (hatta şaşırtana kadar sadece steril torf bile yeterli çimlenme için). Gerçek yapraklar çıktıktan sonra da sıvı gübreyle besleyebilirsiniz kalıcı yerlerine alana kadar.

Tolga Özmeral 11-03-2018 15:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride (Mesaj 1533436)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak (Mesaj 1533441)
Normalde küçük tohumları (domates, biber, patlıcan gibi) besin oranı çok düşük olan çimlendirme malzemesinde çimlendirdikten sonra, fideleri ikinci aşamada besin değeri yüksek saksı toprağına alarak son aşamadaki araziye dikme anına kadar büyümelerini beklerken bu mevsim ilk defa ilk aşamayı atladım. Sonuçlar gayet iyi. Malzemenin besin değeri yüksekse, çimlenme aşamasında tohumu "yakabilir" ama iyi malzeme kullandığım için şimdilik hiçbir fidede sorun gözükmüyor. Zamandan ve masraftan kısmak için ilk aşamayı atlamak mümkün yani.

Tamam. Hiç risk almaya gerek yok o zaman.
Geçen sene sadece torf içerisinde çimlendirme yapmıştım ve bir sorunla karşılaşmadım. Bu defa torf/perlit karışımına ekim yapayım madem.

İlgi ve cevaplarınız için teşekkür ederim.

Tolga Özmeral 13-03-2018 13:02

Selluka.

2 Eklenti(ler)
Merhaba,

Çimlenen bitkiler gelişimine devam ediyor. Törpülenmeyen tohumlarda ise hala tık yok;

Eklenti 667744

Eklenti 667745

Yemyeşil günler dilerim.

Tolga Özmeral 21-03-2018 13:04

Üç Burun Köy Biberi.

3 Eklenti(ler)
Biber tohumları az önce torf/perlit karışımı içerisinde yerini aldı;

Eklenti 668550

Eklenti 668551

Sulandı ve üzeri kapatıldı;

Eklenti 668552

Çapraz tozlanma ihtimaline karşı 1 fideyi evimizin balkonunda yetiştireceğim. Ürün alabilirsem, seneye tohum paylaşımını bu biberden yapacağım.

Tolga Özmeral 21-03-2018 13:12

Selluka.

2 Eklenti(ler)
Şaşırtma yaptım;

Eklenti 668553

Törpülenmemiş tohumlar hala çimlenmedi. Onlardan yavaş yavaş ümidi kesmeye başladım;

Eklenti 668554

İyi günler dilerim.

Musa Gündoğan 21-03-2018 13:33

tolga özmeral biberler torf perlit hayli geç çıkıyor. keşke bir gün öncesinden içme suyunda ıslasaydınız. çok daha hızlı oluyordu. hatta ben bazı biberler iyice şişip kabuğunu kırınca toprağa koyuyorum ki boş çıkma ihtimalide olmuyor.

Tolga Özmeral 21-03-2018 14:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan (Mesaj 1534624)
tolga özmeral biberler torf perlit hayli geç çıkıyor. keşke bir gün öncesinden içme suyunda ıslasaydınız. çok daha hızlı oluyordu. hatta ben bazı biberler iyice şişip kabuğunu kırınca toprağa koyuyorum ki boş çıkma ihtimalide olmuyor.

Tüh. Kulağıma küpe olsun sayın Musa Gündoğan. Önümüzdeki sezon dediğiniz gibi yaparım artık.
Bizim burada fideler 15 Mayıs gibi bahçelerle buluşuyor. O zamana kadar biber fidelerinin yeterli büyüklüğe geleceğini düşünüyorum.
Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Musa Gündoğan 21-03-2018 14:20

o zamana kadar yetişir sanırım. en azından yeterli büyüklüğe gelir. bu arada belki biliyorsunuz bilmiyorum, TCM den öğrendiğim şey biberleri toprakla buluştururken fideleri ikişerli olarak dikin, rüzgarlardan ve darbelerden birbirlerine destek oluyorlar. geçen sene öyle yaptım çok faydalı oluyor.
biberlerin arasını domateslere göre daha sık tutarsanız çok daha verim alırsınız.

Tolga Özmeral 21-03-2018 15:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan (Mesaj 1534628)
o zamana kadar yetişir sanırım. en azından yeterli büyüklüğe gelir. bu arada belki biliyorsunuz bilmiyorum, TCM den öğrendiğim şey biberleri toprakla buluştururken fideleri ikişerli olarak dikin, rüzgarlardan ve darbelerden birbirlerine destek oluyorlar. geçen sene öyle yaptım çok faydalı oluyor.
biberlerin arasını domateslere göre daha sık tutarsanız çok daha verim alırsınız.

Bilmiyordum Sayın Musa Gündoğan.
25'er cm ara ile ikişerli dikim uygun mudur acaba?

Sezerakk 21-03-2018 20:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tolga Özmeral (Mesaj 1534636)

Nasıl da güzel bir site, yine çok önemli bir bilgi öğrendim. Teşekkür ederim. Sağlıkla büyütün Sn. Tolga Özmeral.

efeege 21-03-2018 20:57

Benimde çocukluğumdan bu yana aklımda kalan biber fidelerini çift dikerlerdi.

Musa Gündoğan 22-03-2018 06:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tolga Özmeral (Mesaj 1534636)

ben geçen sene 30-35 cm yapmıştım çok rahat olmuştu. dilerseniz 30 cm olarak deneyin.

TCM 22-03-2018 08:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan (Mesaj 1534689)
ben geçen sene 30-35 cm yapmıştım çok rahat olmuştu. dilerseniz 30 cm olarak deneyin.

Biberin cinsine göre 30-35 cm. mantıklı, misal buena mulata (morumsu biber) çok dallanıyor 35 cm. olsa iyi olur. Maraş, emcelli, üçburun da irice oluyor. Ama kıl acı-tatlı biberler, renkli renkli süs acı biberler vb. leri küçük yapılı oluyor. Bunların araları da 25-30 cm. bırakılsa uygun olur. Burada kimi çiftçiler 15-20 cm. aralarla birer kök dikiyorlar. Ancak benim bahçe gibi rüzgara açık yerlerde üstteki örneğe göre dikerseniz daha güzel oluyor.

aziztoprak 23-03-2018 12:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tolga Özmeral (Mesaj 1534622)
Şaşırtma yaptım;

Eklenti 668553

Törpülenmemiş tohumlar hala çimlenmedi. Onlardan yavaş yavaş ümidi kesmeye başladım;

Eklenti 668554

İyi günler dilerim.

Merhaba sebze tohumları çimleninceye kadar güneş almayan ortamda olmasında sakınca var mı? Gördüğüm kadarıyla siz ilk ekimden itibaren en iyi güneş alan yere koymuşsunuz.

Tolga Özmeral 23-03-2018 13:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aziztoprak (Mesaj 1534847)
Merhaba sebze tohumları çimleninceye kadar güneş almayan ortamda olmasında sakınca var mı? Gördüğüm kadarıyla siz ilk ekimden itibaren en iyi güneş alan yere koymuşsunuz.

Sayın aziztoprak,

Bilemiyorum. Geçen sene de bu şekilde yapmıştım ve bir sorunla karşılaşmadım.
Eminim daha tecrübeli arkadaşlar sorunuza yanıt verecektir.

its_just_a_ride 23-03-2018 15:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aziztoprak (Mesaj 1534847)

Tohumlar çimlendirilirken ve fideler de ele alınabilir boya gelecek duruma gelene kadar doğrudan güneş ışığı değil ancak parlak gün ışığına ihtiyaç duyarlar. Böyle durumlarda hava durumunu takip etmekte fayda var. Takip eden günlerde gün ışığı yetersiz kalırsa çok hızlı boya giderler, sonrasında da fideler kaybedilebilir.

Genç fideleri doğrudan güneş ışığına maruz bırakmak fideleri yakabilir bu arada.

Tolga Özmeral 23-03-2018 18:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride (Mesaj 1534874)
Genç fideleri doğrudan güneş ışığına maruz bırakmak fideleri yakabilir bu arada.

Sayın its_just_a_ride,

Pencere camı bu duruma karşı filtre görevi görüyor olabilir mi?
Zira, geçen sene tohumdan yetiştirdiğim fideler pencere arkasında epey doğrudan güneş görmelerine rağmen gayet sağlıklı büyümüşlerdi.
Siz ne dersiniz?

İyi akşamlar dilerim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024