agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018 (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2014-2018/)
-   -   malbman/ Tohum Paylaşım Sonrası (İzmir-Çeşme) (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2014-2018/40633.htm)

malbman 12-06-2017 11:30

1 Eklenti(ler)
Heybetli Domates. Bu bitki sayın birnefestoprak'ın tanımına daha çok uyuyor. Meyveler olgunlaşınca anlayacağız.

malbman 12-06-2017 11:32

1 Eklenti(ler)
Buena Mulata Biber
Biberler nedense çok geç büyüyor. Pek fazla biber yetiştirmediğim için karakteristiğini bilmiyorum. Belki de biber bitkisi geç büyüyordur:confused:

malbman 12-06-2017 11:36

1 Eklenti(ler)
Trinidad Moruga Biber

Yiyeceğimden falan değil, yalnızca merakımdan yetiştiriyorum. Tabii bir diğer amacım da tohum alıp paylaşmak.

malbman 12-06-2017 11:38

1 Eklenti(ler)
Tropical Wave Biber

malbman 12-06-2017 11:40

1 Eklenti(ler)
Biqinho Biber

Bu da en küçük kalanlardan bir tanesi.

malbman 12-06-2017 11:46

2 Eklenti(ler)
Tomato Blue Cream Berry 2
Bunu ve Indıgo Rose Organik Domates tohumlarını geçen yıl çok beğenerek Amerika'dan yeğenime geitrmiştim. Bu yüzden başlarına bir iş gelirse ya da Çeşme'ye götürürsem diye yedekli yetiştirdim. Daha fazla fide için yerim ve zamanımın müsait olmaması nedeniyle yedek olarak yetiştirdiğim diğer fideleri eşe dosta dağıttım ama ne yalan söyleyeyim bu ikisini vermeye kıyamadım. O yüzden bu ikili iki saksı olarak devam ediyor :)

malbman 12-06-2017 11:47

2 Eklenti(ler)
Indıgo Rose Organik Domates 2

malbman 12-06-2017 11:50

2 Eklenti(ler)
Bu da Sarı Bezelye Domatesin kırılan gövdesi. Bunu suda köklendirip saksıya almıştım.

Eklenti 651262

Suda köklendiği sırada çiçek açıp bir de meyve tutunca çok şaşırmıştım. Yaşama bağlanmak böyle bir şey sanırım.

Eklenti 651263

malbman 12-06-2017 11:52

2 Eklenti(ler)
Çekirdeği Oyalı Karpuz

Üç yıldır uğraşıp bir türlü yaşatamadığım bu karpuzdan bu yıl meyve ve dolayısıyla tohum alabileceğim gibi görünüyor. zira sön derece sağlıklı gidiyor fide :p

Bu karpuzun tohumlarını Alaçatı'da bir amcadan almıştım. Kendisi senelerdir yetiştirdiğini söylemişti.

malbman 12-06-2017 11:59

2 Eklenti(ler)
Bu da Krtaky yöntemi ile yetiştirme denemesi. Kratky yöntemi bitkiye yaşam süresi boyunca yetecek miktarda besin eriyiğini verip bitki ölünceye dek bir daha besin verilmemesi üzerine kurulu bir yöntem. 2012 yılında bir salatalık fidesi ile yaptığım denemede bayağı başarılı olmuş ve yaklaşık 20 kadar meyve almıştım.

Fazladan fidelediğim bir tane Cuca Melon'u buraya aldım. Bakalım ilerleyen günlerde ne olacak.

malbman 15-06-2017 09:32

2 Eklenti(ler)
Cuca melon ilk hasat ve büyük hayal kırıklığı. Hiç de öyle tohum satış sitelerinde ballandıra ballandıra anlatıldığı gibi değil. Bildiğiniz bizim salatalıktan hiçbir farkı yok. Hatta bizim salatalık bundan daha bile lezzetli.

Üç yıldır deneyip ilk kez meyve aldığım bir bitki bu ve bu yüzden ne zaman olgunlaşır, ya da bu hali olgun hali midir bilmiyorum. Belki de daha olgunlaşmadan kopardığım için tadı hayal kırıklığı yarattı. Aynı zamanda gelişen birkaç tane meyve daha var. Onları dalında bırakıp bir hafta, on beş gün ve üç hafta gibi periyotlarda koparıp tekrar lezzet testi yapacağım. Bakalım fark edecek mi.

malbman 20-06-2017 06:53

1 Eklenti(ler)
Bu yılın ilk tohumlarını aldım. Sayın heyyamola'nın 2014 etkinliğinde gönderdiği ve benim de sehven biber tohumlarının arasına koyarak unuttuğum Çin lahanası.

Mart başında havaların hiç değilse Nisan ortasına kadar serin gideceğini düşünerek ektiğim tohumlar yetiştirme ışığına rağmen etiyole olunca, hepsini torfuyla birlikte toprağa almıştım. Bir süre sonra üç tanesi boylanıp gayet güzel yaprak da yapmaya başlamıştı ki sıcaklar bastırınca üçü de bir anda tohuma kalktı.

Sanırım takas şenliğinde 8-10 kişiye göndermeye yetecek kadar tohum vardır burada.

malbman 06-07-2017 13:16

2 Eklenti(ler)
Tüm bitkilerim bilmediğim bir nedenden dolayı iki güm içinde kuruyup gitti :(:(:(

Yalnızca Çekirdeği oyalı karpuz, ve Biqinho biber sağlam duruyor. 38 saksı bir anda ve de aynı anda nasıl kurur gider anlamadım. Neyse ki büyük bölümü meyvelerini olgunlaştırmıştı. Bu sayede çoğundan tohum alıp paylaşabileceğim.

Bu Tomato Blue cream Berry
Eklenti 653338

Bunlar da tohumları

Eklenti 653339

malbman 06-07-2017 13:19

3 Eklenti(ler)
Cucamelonlardan bolca tohumluk ayırdım, kalanını da turşu yaptım.

Eklenti 653340

Çiğ hali pek hoşuma gitmedi ama turşusu çok lezzetli oldu. Sanırım tuz ve limodan :)

Eklenti 653341

Eklenti 653342

malbman 06-07-2017 13:20

2 Eklenti(ler)
Indigo Rose Organik domates. Tohumlarının alınmasını bekliyor.

malbman 06-07-2017 13:22

2 Eklenti(ler)
Bu ayçiçeği saksılardan birinde çıkmıştı ama ne zaman ektim, hangi tohumu ektim kesinlikle bilmiyorum. Tanıyan dostlar bilgi verebiirse çok sevinirim. Bir sürü kafa yaptı ve dolayısıyla da bir sürü tohum olacak ama adını sanını bilmediğim bir tohumu paylaşmak istemem.

malbman 06-07-2017 13:24

1 Eklenti(ler)
Bu da limon salatalık. Yalnızca bir tane meyve verdi ve üzerinde milyon tane çiçekle iki gün içinde hakkın rahmetine kavuştu. Sanırım bu meyveden 7-8 kişiye dağıtacak kadar tohum çıkar. Kesince anlayacağım.

azorka 17-07-2017 09:43

Bitkileriniz için üzüldüm farklı bir şey deniyordunuz,topraksız bakarak. Meksika karpuzlarından paylaşım yapacak mısınız etkinlikte? Annem çok güzel turşu yapar ben de nasıl olduğunu merak ettim açıkçası.

malbman 18-07-2017 05:58

Sayın azorka ilginiz için teşekkür ederim.

Meksika karpuzundan kastınız Cuca Melon ise evet bolca tohum aldım, bu yılki etkinlikte paylaşacağım :p

eurosat55 24-07-2017 11:22

Indigo Rose Organik domates in tadına bakabildinmi İsmail Abim.?

malbman 25-07-2017 12:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eurosat55 (Mesaj 1513964)
Indigo Rose Organik domates in tadına bakabildinmi İsmail Abim.?

Baktım kardeşim. Muhteşem lezzetli bir domates. Bu yıl tohum dağıtacağım, alırsan yetiştirip yediğin zaman bana hak vereceksin.

eurosat55 11-08-2017 15:51

Sayenizde Red Robin için esirgemediginiz tecrübeleriniz sayesinde çok güzel verim aldım abim,inşAllah bundanda bu sene talep edecegim,Sevgilerimle...

soulofthesea 30-12-2017 17:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malbman (Mesaj 1503197)
17 adet fide yerini aldı. Şimdilik balkonda dursunlar. Bir süre sonra bahçeye indirip saksıları toprağa yerleştireceğim. Böylece besin eriyikleri taraçada olduğu gibi haşlanmayacak diye umuyorum.

Bir hafta içinde kalan fideleri de saksılayıp yerlerine yerleştirmeyi planlıyorum. Sanırım domat-biber-ayçiçeği vs. gibi çeşitlerden toplam kırk saksı olacak.

Saksılardaki güzeller:

1- Margaret Curtain - birnefestoprak
2- Garnet - birnefestoprak
3- Ali's Pembe Kiraz - MeyveliTepe
4- Blue Beauty domates - TCM
5- Maniye Domates - TCM
6- Mor Domates "Vorlon" - Atilgan
7- MeyveliTepe turuncusu - atabora
8- Kara Domat (Ömer) - oz26
9- Keçi Memesi domates - telato
10- Japanese Black Trifele bahcedenn
11- Sarı Salkım Domates buz45
12- Kara Domat Taşlıbahçe
13- Heybetli Taşlıbahçe
14- Sarı Bezelye Domates kader_bpkp
15- Indigo Rose Organic Tomato Ticari Tohum
16- Tomato Blue Cream Berry Ticari Tohum
17- Tomato True Black Brandywine Ticari Tohum

Devamı gelecek ;)

Merhaba. Saksıların üzerindeki delikleri plastik bardak uyacak şekilde nasıl deldiniz?

malbman 01-01-2018 20:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi soulofthesea (Mesaj 1526673)
Merhaba. Saksıların üzerindeki delikleri plastik bardak uyacak şekilde nasıl deldiniz?

Bardağı ters çevirerek çevresini kalemle çizdim ve maket bıçağı ile çizginin yarım santim kadar içinden kestim..

Hale Erkoc 24-01-2018 19:41

Hayranlikla okudum tek tek tum iletilerinizi ve calisma duzeniniz cok hosuma gitti. Denemek istedigim bir kac turu denemissiniz. Bu yil baharda baslamak kaydiyla ben de balkonumda denemelere baslayacagim. Limon salatalik ve meksika salataligi denemek istediklerim arasinda, bir de sizin kadar duzenli calisabilsem baska sey istemem:) Kolayliklar dilerim.

malbman 25-01-2018 07:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hale Erkoc (Mesaj 1529034)
Hayranlikla okudum tek tek tum iletilerinizi ve calisma duzeniniz cok hosuma gitti. Denemek istedigim bir kac turu denemissiniz. Bu yil baharda baslamak kaydiyla ben de balkonumda denemelere baslayacagim. Limon salatalik ve meksika salataligi denemek istediklerim arasinda, bir de sizin kadar duzenli calisabilsem baska sey istemem:) Kolayliklar dilerim.

Hale Hanım beğeniniz için teşekkür ederim. Baharda başlayacaksanız Şubat gibi evin içinde çimlendirme çalışmalarına başlayın. Bu sayede bahar gelip de saksılarda yetiştirmeye başlanacağı zaman pişkin fideleriniz olur ve bitkileriniz erkenden verime yatar.

Çalışmalarınızda başarılar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024