agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018 (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2014-2018/)
-   -   Poizer/ Tohum Paylaşım Sonrası (Balkon-İstanbul, Bursa) (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2014-2018/38927.htm)

Poizer 22-02-2016 13:45

Poizer/ Tohum Paylaşım Sonrası (Balkon-İstanbul, Bursa)

Bu yıl tohum paylaşım etkinliğine ilk defa katıldım. Bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tohumlar elime geçer geçmez bir kısmını toprak ile buluşturdum. Açıkçası bu konuda çok tecrübeli değilim. Özellikle forumda araştırma yaparak öğrenmeye gayret ediyorum.

Herkesin değerli görüşlerini bekliyorum.

Balkon ağırlıklı yetiştirme yapacağım. Bu sebepten çiçek tohumu daha çok talep ettim.

Sabah sefası (İpomea) / Milla
Sosyete sarımsağı (Tulbaghia violaceae) / Milla
Ekinezya / loveforlife
Anisodontea capensis / loveforlife
Oya ağacı (Lagerstroemia indica) / Lonicera
Melek borazanı-Brugmansia-Angels trumpet / Lonicera
Boysenberry, Karakablack Mix Paket / Lonicera
Haseki Küpesi / akçabardak
Sedef çiçeği / hcorak
Aslanağzı / sernur
Hippeastrum / Selçuk Boz
Pervane -Rozet / celalim01
Şebboy / efeege
Glayöl / SDurul
Alcea Rosea (Bordo ve Pembe Katmerli Gülhatmi) / SDurul
Erguvan / nkutsay
Büyük çiçekli siklamen / buz45
Yıldız (dahlia) Çiçeği / İsmail Kuzucu
Haseki Küpesi / İsmail Kuzucu
Şövalye Yıldızı (Hippeastrum sp.) / Mücevher Çalısı
Rozet Çiçeği / Mücevher Çalısı
Beyaz Ballıca (Alyssum) / Mücevher Çalısı
Çalı Mine / Mücevher Çalısı

Domates ? / pares

Poizer 22-02-2016 13:59

2 Eklenti(ler)
Yaklaşık 2 hafta önce birçok tohumumuz toprak ile buluştu. Öncelikle yaklaşık 18-20 derecenin altına düşmeyecek şekilde ortam ayarladım. Topluca bir çekim yaptım. Ağırlıklı olarak domates tohumlarını ektim. 4-5 çeşit çiçek tohumlarımdan ektim. Gelişme gösterdikçe ayrı ayrı paylaşacağım.

Poizer 22-02-2016 14:23

4 Eklenti(ler)
Beyaz Ballıca (Alyssum) / Mücevher Çalısı http://www.agaclar.net/forum/yerortu...ilar/16359.htm

Ekim yaptıktan 4-5 gün sonra beyaz ballıca ilk olarak kendini gösterdi. Bizim gibi acemiler için evde büyük bir bayram havası oldu. :D Viyollerin, torflu toprağın, tohumların ıslatılması vb. bütün bilgileri forumdan öğrenerek yaptım.

Poizer 22-02-2016 14:36

2 Eklenti(ler)
Domates ? / pares
Domates - agaclar.net

İkinci olarak Sayın Pares tarafından gönderilen domates tohumlarını toprakla buluşturduk. Kendisine tohumları bol bol gönderdiği için özellikle teşekkür ediyorum. Muhtemelen birçok tanıdığıma fide vereceğim. Domatesler Beyaz Ballıca'dan sonra çimlenerek bizi ayrıca sevindirdi.

Poizer 22-02-2016 14:41

1 Eklenti(ler)
Aslanağzı / sernur http://www.agaclar.net/forum/bahce-s...ileri/5240.htm

Diğer bir çimlenen tohumlarımız ise aslanağzı oldu. Henüz çok belli değiller. Zaman içerisinde kendini göstereceğini ümit ediyoruz.

Poizer 23-02-2016 19:01

Beyaz ballıca ve aslanağzı aşırı zayıflar ve gelişmiyorlar. Neden olabilir? Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

Mücevher Çalısı 23-02-2016 23:24

Bu ikisinin tohumları küçük ve doğal olarak biraz hassas, ince yapılı bitkiler. Aslanağzı Ballıcaya göre daha yavaş gelişiyor yani daha çok sabır gerektiriyor. Çimlenenler kapalı ortamda bulunuyorsa, dışarıya çıkarabilirsiniz. Hava ısısı ola ki eksi derecelere kadar indi içeriye alırsınız...

Kolay gelsin, bitkilerinizi sağlıkla yetiştirmeniz dileğimle...

Greant64 24-02-2016 00:00

Fotoğraflardan gördüğüm kadarı ile sanki yeterince güneş alamadıkları için çok uzamış dengesiz büyümüş yeni cikantohumlariniz. Özellikle alsiumlarda var bu sorun.

Poizer 24-02-2016 08:21

2 Eklenti(ler)
Domateslerim için öncesi ve sonrası yaptım. Güneşe ihtiyaçları çok fazla. Ev ortamında bunu sağlamak oldukça zor oluyor. Özellikle hava henüz ısınmadığı için içeride tutmak durumunda kalıyorum.

loveforlife 24-02-2016 09:12

Hepsini dışarı alın hiç sorun olmaz bence. Havalar gayet iyi gidiyor. Bu şekilde kaybetme riskiniz çok fazla. Güneş ihtiyaçlarından dolayı gelişim sorunu yaşıyorlar.

Poizer 02-03-2016 08:30

2 Eklenti(ler)
Şebboylar yavaştan boy göstermeye başladı. Domates ise tam gaz büyümeye devam ediyor.

Poizer 05-03-2016 14:16

3 Eklenti(ler)
Bugün işyerinde birlikte görev yaptığımız arkadaşlarım ile ufak bir etkinlik yaptım. Ağaçlar.net sayesinde öğrendiğim hünerlerimi sergiledim. Her nesneden saksı veya fidelik yapabilmek çok şaşırtıcı oldu. İlk olarak halley kutusuna tohumlarımızı ektik. İsimlerini etiket ile yazdık. Daha sonra bir arkadaşın getirdiği kurabiye kutusu gözüme ilişti hemen onu da etkinliğe kattım. Son olarak çay, kahve vb. içtiğimiz bardakları kattık. Genelde bitkilerin sadece saksı diye satılan nesnelere dikilmesi gerektiğine dair bir algı var. Bunu bir nebze olsun kırdık sanırım.

TCM 05-03-2016 15:55

@ Poizer, kahve fincanlarını fazla sulamayın artık, malum dibinde delik yok, yoktur herhalde... Yok di mi?

Poizer 05-03-2016 18:36

@TCM

Altlarını deldik. Kahve fincanlarına yeni tohum ektik. Naylon buğulu gibi gözüküyor. Lakin ofiste bulunan şeffaf dosyadan keserek üstünü kapattığımız için öyle.

Poizer 22-03-2016 11:18

Bu yıl oldukça acemi bir şekilde tohumlarımı toprakla buluşturdum. Kısa zamanda birçoğu çimlendi. Ama acemiliğimden ötürü kaybettiğim fidelerim oldu. Açıkçası tohumu dikmek kolay ama o fideye bakmak gerçekten başka bir maharet. Bu durum açıkçası beni üzdü. Yaptığımı düşündüğüm hataları maddeler halinde sıralayacağım.

- Erken ekim yaptığım için güneş eksikliği yaşadım.
- Aşırı sulamadan dolayı boyu uzayarak cılızlaşan ve ölen fidelerim oldu.
- Dışarıda bıraktığım fideler rüzgardan etkilenerek bir gecede öldüler.
- Sık dikim nedeniyle birbirlerini olumsuz etkileyen ve ölen fidelerim oldu.
- İçeride unutarak ışık veya güneş almadığı için ölenler oldu. (İşyerindekiler)
- Sırf torfa ekim yaptığım tohumlar çok cılız kaldılar. Doğru karışım yapmamak da bir hataydı.

Bahsi geçen durumlar toplam çimlenen fidelerimin %20'lik kısmı için yaşadığım durumlar. Diğerleri hayatlarına devam ediyorlar. Şu anda çekincem şaşırtma esnasında tekrar fide kaybetmek.

Poizer 22-03-2016 13:06

4 Eklenti(ler)
Hayatlarına devam eden fidelerimden son durumlar;

İlk fotoğraf bulunan biberlerim hariç fidelerimin tamamı tohum paylaşım etkinliğinden geldi. Son fotoğrafta bulunan 3 yapraklı minik fidem melek borazanı :) 2. fotoğrafta şebboylar ve dahlialar var.

Mücevher Çalısı 22-03-2016 14:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Poizer (Mesaj 1448740)
Bu yıl oldukça acemi bir şekilde tohumlarımı toprakla buluşturdum. Kısa zamanda birçoğu çimlendi. Ama acemiliğimden ötürü kaybettiğim fidelerim oldu. Açıkçası tohumu dikmek kolay ama o fideye bakmak gerçekten başka bir maharet. Bu durum açıkçası beni üzdü. Yaptığımı düşündüğüm hataları maddeler halinde sıralayacağım.

- Erken ekim yaptığım için güneş eksikliği yaşadım.
- Aşırı sulamadan dolayı boyu uzayarak cılızlaşan ve ölen fidelerim oldu.
- Dışarıda bıraktığım fideler rüzgardan etkilenerek bir gecede öldüler.
- Sık dikim nedeniyle birbirlerini olumsuz etkileyen ve ölen fidelerim oldu.
- İçeride unutarak ışık veya güneş almadığı için ölenler oldu. (İşyerindekiler)
- Sırf torfa ekim yaptığım tohumlar çok cılız kaldılar. Doğru karışım yapmamak da bir hataydı.

Bahsi geçen durumlar toplam çimlenen fidelerimin %20'lik kısmı için yaşadığım durumlar. Diğerleri hayatlarına devam ediyorlar. Şu anda çekincem şaşırtma esnasında tekrar fide kaybetmek.

Bunları hiç sıkıntı etmeyin Sn. Poizer. Her tohum malesef bir fidana dönüşemiyor. Ben yıllardır tohum eker, bitki yetiştiririm ama sizin kadar tohum telef etmişliğim olmuştur. Bana kalırsa %20 civarı kayıp çok da fazla değil...

Her bitkinin bu saydığınız maddelere hassasiyeti farklı oluyor. Ör; bazı bitkiler ışıksızlıktan bir günde boy atarken bazıları ise hiç boylanmıyor. Tabii açık havada ekim-dikim en sağlıklısı fakat havanın durumu da fideciklerin ölümüne sebep olabiliyor. Soğuk, aşırı rüzgarlı ve yağışlı hava hatta şiddetli güneş ışığı bile doğal seleksiyona hizmet ediyor:) Şartlara göre hareket etmekte fayda var...

'Aşırı sulama' bitkilerin boyunu uzatıp cılızlaştırmıyor, 'kök çürümesini ve mantar oluşumunu' tetikliyor...

Kalitesi kötü olmadıkça torfa ekim yapılabilir çünkü gerçek yaprakları çıkana kadar fidecikleri kotiledonları besler. Gerçek yapraklar çıktıktan sonra gübreli toprağa aktarılır veya gübre takviyesi yapılır...

Çalışmalarınızın devamında kolaylıklar dilerim...

Poizer 22-03-2016 14:33

Sn Mücevher Çalısı;

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Poizer 22-04-2016 09:16

4 Eklenti(ler)
İlk fotoğraftaki bitkimin ne tür olduğunu çözemedim. Minik bir çiçek açtı. Şebboylarımın arasından çıktı ve gayet güzel büyüdü. Önce yabani birşey olduğunu düşündüm. Fakat burada sormadan birşey yapmak istemedim.

2. fotoğrafta yavaş yavaş gelişim gösteren haseki küptesi var.
3. fotoğrafta sabah sefası var. Tek bardağa 3-4 tohum ekmiştim. Daha sonra ayıramadım. Büyük saksıya aktarım yaptım. Sarılıcı bir bitki olduğu için Dala sardırma yapıyorum.

4. Fotoğraf ise şebboyum var. O çok iyi gelişiyor. Ama son zamanlarda yapraklarında hafif burulma var.

Dışarısı son zamanlarda aşırı rüzgarlı olduğu için bir süreliğine içeri aldım. ilk fotoğraftaki bitkinin ne olduğu konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Mücevher Çalısı 22-04-2016 12:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Poizer (Mesaj 1456001)
İlk fotoğraftaki bitkimin ne tür olduğunu çözemedim. Minik bir çiçek açtı. Şebboylarımın arasından çıktı ve gayet güzel büyüdü. Önce yabani birşey olduğunu düşündüm. Fakat burada sormadan birşey yapmak istemedim.
...
3. fotoğrafta sabah sefası var. Tek bardağa 3-4 tohum ekmiştim. Daha sonra ayıramadım. Büyük saksıya aktarım yaptım. Sarılıcı bir bitki olduğu için Dala sardırma yapıyorum.
...

1. fotoğraftaki kendiliğinden çıkan bitki yabani ve zehirli bir bitki; "Köpek Üzümü, İt Üzümü (Solanum nigrum)"...

Sabah Sefası, ne kadar geniş toprakta büyürse o kadar geniş alana sarılır. Çiçek açtıktan bir süre sonra tohum verir ve toplanmazsa düştüğü yerden çimlenerek yayılır...

Kolay gelsin, iyi günler...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024