agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018 (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2014-2018/)
-   -   olmez / Tohum Paylaşım Sonrası (Muğla) (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2014-2018/38892.htm)

olmez 17-02-2016 14:41

olmez / Tohum Paylaşım Sonrası (Muğla)

Paylaşım etkinliğinden talep ettiğim ve elime ulaşan 36 adet tohum:

Gümüş Düğmesi / akçabardak
Kırmızı Ada Çayı / akçabardak
Pamuk Çiçeği / akçabardak
Thunbergia (Suzan) Çiçeği / akçabardak
Cosmos / aleydi
Haseki Küpesi / bahcedenn
Kırkağaç Kavun / dagsa_reklam
Jalepano Biber / esgül73
Kokulu Kavun / hosseda
Çan Çiçeği / İsmail Kuzucu
Haseki Küpesi / İsmail Kuzucu
İri Sırık Domates / İsmail Kuzucu
Yediveren Çiçek Biberi / İsmail Kuzucu
Pembe Üzüm Domates / kader_bpkp
Uzun Boyun Su Kabağı / kaknus
Mizuna-Japon Yeşilliği / Lonicera
Kokulu Asya Kavunu / malbman
Sosyete Sarımsağı / Milla
Aşk Mercanı Sarmaşığı / Mücevher Çalısı
Hazeran Çiçeği / Mücevher Çalısı
Şövalye Yıldızı / Mücevher Çalısı
Su Kabağı / neşecan
Salatalık / sakagun
Asya Gün Çiçeği / SDurul
Cosmos / SDurul
Emcelli Biberi / SDurul
Glayöl / SDurul
Hosta / SDurul
Zinnia Pepperment Stick / SDurul
Hippeastrum / Selçuk Boz
Küçük Süs Kabağı / sernur
Heybetli Domates / Taşlıbahçe
Marina Di Chioggia Bal Kabağı / TCM
Sedum Reflexum / TCM
Keçi Memesi Domates / telato
Yer Bademi / uss

Geçen Yılki Etkinlikten Kalan Bu Yıl Ekebildiğim Tohumlar:

Kandil Dolma Biberi / Atilgan
Sasha's Altai Domates / bahcedenn
Thessaloniki Domates / bahcedenn
Mehmet'in Tatlı Türk Biberi / birnefestoprak
Sugören Pembe Domates / Coskun4216
Hafize Baliç Pembe Domates / heyyamola
Limon Kokulu Fesleğen / heyyamola
Pimento L Biber / heyyamola
Siyah Domates Biberi / heyyamola
Ayla Domates / heyyamola
Ceneviz Fesleğeni / İsmail Kuzucu
Salçalık Biber / İsmail Kuzucu
Sarı Dolmalık Biber / İsmail Kuzucu
Siyah Macar Biberi / İsmail Kuzucu
Alis Pembe Kiraz Domates / MeyveliTepe
Yürek Domates / Mincel
Little Fingers Patlıcan / oz26
Kamber Biberi / pares
Rezene / rana58
Peynir Biberi / sevoş

olmez 17-02-2016 14:48

4 Eklenti(ler)
Haydi bakalım dedim ve tohumları toprakla buluşturdum. :) Ortam akvaryum üretimhanesi olduğundan tam bir sera ortamı. Fideler filizlendikçe ve sonrasında bahçe ile buluşup geliştikçe fotoğraflar devam edecek. Bu sene talep etmiş olduğum tohumlardan gelen 36 tanenin yanısıra geçen yılki etkinlikte talep etmiş olduğum, ancak oğlumun dünyaya gelişi nedeni ile geçen yıl toprakla buluşturamadığım tohumlar ve kendi bahçemin tohumları da dahildir.

Eklenti 596114

Eklenti 596115

Eklenti 596116

Bu da nasipse buluşacakları bahçem. :)

Eklenti 596117

Mücevher Çalısı 17-02-2016 14:52

2016'nın ilk "Tohum Paylaşım Sonrası" sayfası bu sanırım. Hayırlı uğurlu olsun;)

"Aşk Mercanı Sarmaşığı" tohumunun kabuğunu soydunuz mu? Bu işlem çimlenme için kolaylık sağlıyor...

olmez 17-02-2016 15:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı (Mesaj 1440766)
2016'nın ilk "Tohum Paylaşım Sonrası" sayfası bu sanırım. Hayırlı uğurlu olsun;)

"Aşk Mercanı Sarmaşığı" tohumunun kabuğunu soydunuz mu? Bu işlem çimlenme için kolaylık sağlıyor...

Teşekkür ederim Sn. Mücevher Çalısı.
"Aşk Mercanı Sarmaşığı" tohumu için ise; Eeee:o, şeeyyy:o, yaniii:o... Hemen soymaya gidiyorum. :D

olmez 17-02-2016 15:47

3 Eklenti(ler)
Sn. Mücevher Çalısı "Aşk Mercanı Sarmaşığı" nın kabuklarını soydum ve tekrar torfa yatırdım yavrucukları. :)
Ancak bu arada beni bir sürpriz bekliyormuş, onu da görmüş oldum. Tohumları ekmeyi dün öğleden sonra bitirdim ve suyunu verip bıraktım. Bu sabah kuruma falan var mı diye baktım birşey yoktu ama şimdi gittiğimde birkaç viyolde görüntü aşağıdaki şekilde. :) Zinnia Pepperment Stick, Cosmos, Mizuna ve Salatalık çoktan hayata adım atmışlar. :)

Eklenti 596131

Eklenti 596132

Eklenti 596133

olmez 22-02-2016 09:03

3 Eklenti(ler)
Fideler ekim yaptığım ortam devamlı 26-27 derece ve nemli olduğu için kontrolsüz bir uzama eğilimine girdiler. Bu nedenle henüz filizlememiş olanlar dışındaki tüm fideleri balkonumdaki mini serama taşıdım. Kavunlar ve salatalık dışındaki fideleri çok kontrol dışına çıkmadan biraz daha serin bir ortama geçirdim ama bakalım kavunlar ve salatalık fidelerinden (üst rafta sol tarafta görünenler) bu sene faydalanabilecek miyiz? Bu arada Sn. Mücevher Çalısı en alt resimde göreceğiniz üzere Aşk Mercanı Sarmaşığı çimlendi bile. Buradan çıkarmam gereken sanırım şu; tohumları sabit 26 derece ve nemli bir ortamda tutarsam hemen çimlenecekler ama çimlenme görüldüğü anda biraz daha serin ve daha az nemli bir ortama hızlı bir şekilde almak gerek. Elimde bazı tohumlardan hala bir miktar var. Onlara bu yöntemi uygulayacağım. Sonuçları paylaşmaya devam ederim.

Eklenti 596853

Eklenti 596854

Eklenti 596855

Mücevher Çalısı 22-02-2016 14:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi olmez (Mesaj 1441826)
... Bu arada Sn. Mücevher Çalısı en alt resimde göreceğiniz üzere Aşk Mercanı Sarmaşığı çimlendi bile. Buradan çıkarmam gereken sanırım şu; tohumları sabit 26 derece ve nemli bir ortamda tutarsam hemen çimlenecekler ama çimlenme görüldüğü anda biraz daha serin ve daha az nemli bir ortama hızlı bir şekilde almak gerek...

Eklenti 596855

Ben biraz zor çimlendirdim o güzeliği, 5 tane tohumdan 2'si çimlenmişti, bir süre sonra birini kaybettim:( Tohumun taze olması çimlenmeyi hızlandırıyor bildiğim kadarıyla (30 gün yazmışım bir de öyle mi:D).
"Aşk Mercanı Sarmaşığı" güneşi çok seviyor, fidecikler biraz güçlensin, alıştırarak güneşe alırsınız...

Ne güzel bişi şu çimlencikler. Tüm ürünlerinizi sağlıkla büyütmeniz dileğimle...

Kolay gelsin...

rencberdede 22-02-2016 17:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi olmez (Mesaj 1441826)
Fideler ekim yaptığım ortam devamlı 26-27 derece ve nemli olduğu için kontrolsüz bir uzama eğilimine girdiler. Bu nedenle henüz filizlememiş olanlar dışındaki tüm fideleri balkonumdaki mini serama taşıdım. Kavunlar ve salatalık dışındaki fideleri çok kontrol dışına çıkmadan biraz daha serin bir ortama geçirdim ama bakalım kavunlar ve salatalık fidelerinden (üst rafta sol tarafta görünenler) bu sene faydalanabilecek miyiz? Bu arada Sn. Mücevher Çalısı en alt resimde göreceğiniz üzere Aşk Mercanı Sarmaşığı çimlendi bile. Buradan çıkarmam gereken sanırım şu; tohumları sabit 26 derece ve nemli bir ortamda tutarsam hemen çimlenecekler ama çimlenme görüldüğü anda biraz daha serin ve daha az nemli bir ortama hızlı bir şekilde almak gerek. Elimde bazı tohumlardan hala bir miktar var. Onlara bu yöntemi uygulayacağım. Sonuçları paylaşmaya devam ederim.

Eklenti 596853

Eklenti 596854

Eklenti 596855

Filizlerin uzamalarına neden olan asıl etken ışık yetersizliği. Artık onlardan sağlıklı fide pek olmaz, yenilerini bol ışıklı bir ortama alın ya da yapay ışık takviyesi yapın.

TCM 23-02-2016 08:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi rencberdede (Mesaj 1441916)
Filizlerin uzamalarına neden olan asıl etken ışık yetersizliği. Artık onlardan sağlıklı fide pek olmaz, yenilerini bol ışıklı bir ortama alın ya da yapay ışık takviyesi yapın.

Çok uzamış olanlar (resmin en solundakiler) dediğiniz gibi adam olacağa benzemiyor ancak diğerleri güneşe çıkınca toparlar diye tahmin ediyorum çünkü bizim komşunun domates tohumları da benzer akıbete uğramıştı.

YeşimM 23-02-2016 08:14

Sağlıkla büyüsünler Sayın olmez, hepimizin bitkilerinin büyümüş hallerini görmek icin sabırsızlanıyorum.

olmez 23-02-2016 15:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi rencberdede (Mesaj 1441916)

Ben de öyle düşündüm Sn. rencberdede ama çimlendirdiğim ortam gördüğünüz gibi pencere önü ve sabah 08:30, akşam 17:30 arası devamlı olarak yaklaşık 100 adet floresanın yandığı bir ortam. Demek ki floresanı tercih etmiyorlar. Doğrudan pencereye doğru uzamışlar. Doğal ışığa yönlenmişler. Neyse ki bazılarının tohumları halen var elimde. Onları yeniden balkondaki serama ekeceğim. Olmayanlar için de bunlardan 1-2 tanesini kurtarıp tohum alabilecek kadar düzeltebilsem yetecek bu sene için. :)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1442087)
Çok uzamış olanlar (resmin en solundakiler) dediğiniz gibi adam olacağa benzemiyor ancak diğerleri güneşe çıkınca toparlar diye tahmin ediyorum çünkü bizim komşunun domates tohumları da benzer akıbete uğramıştı.

Aynı kanıdayım Sn. TCM. Bakalım hayırlısı. En azından tohum sayfasını bu sene için en erken açan üye olarak diğer arkadaşların dikkat etmelerini sağlayabilirim belki de. Tecrübe oldu sonuçta. :)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yeşim müstecep (Mesaj 1442090)
Sağlıkla büyüsünler Sayın olmez, hepimizin bitkilerinin büyümüş hallerini görmek icin sabırsızlanıyorum.

Teşekkür ederim Sn. yeşim müstecep.

rencberdede 23-02-2016 17:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi olmez (Mesaj 1442201)
Ben de öyle düşündüm Sn. rencberdede ama çimlendirdiğim ortam gördüğünüz gibi pencere önü ve sabah 08:30, akşam 17:30 arası devamlı olarak yaklaşık 100 adet floresanın yandığı bir ortam. Demek ki floresanı tercih etmiyorlar. Doğrudan pencereye doğru uzamışlar. Doğal ışığa yönlenmişler. Neyse ki bazılarının tohumları halen var elimde. Onları yeniden balkondaki serama ekeceğim. Olmayanlar için de bunlardan 1-2 tanesini kurtarıp tohum alabilecek kadar düzeltebilsem yetecek bu sene için. :)

Filizleri floresanlara 20 cm yaklaştırırsanız şahane olur, 1-2 metre uzaktan pek faydası olmaz.

rainac 24-02-2016 08:14

hayırlı olsun sayın olmez darısı bize bakalım umarım güzel işler çıkartabiliriz.

olmez 24-02-2016 10:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi rencberdede (Mesaj 1442242)
Filizleri floresanlara 20 cm yaklaştırırsanız şahane olur, 1-2 metre uzaktan pek faydası olmaz.

Tümünü evimin balkonundaki mini seraya taşıdım Sn. rencberdede. Doğuya bakan bir balkon ve sabah gün doğumundan öğleyin 12:30 a kadar doğrudan güneş görüyor. Sabahları seranın kapağını açıp öğle yemeğine geldiğimde işe gitmek üzere çıkmadan saat 13:00 gibi tekrar kapatıyorum. İşin açıkçası kavunlar ve salatalıklar dışında diğerlerinde sorun yok zaten. Akşam elimde kalan tohumlara baktım da kavunlardan birinden zaten yedek tohum kalmış elimde, yeniden ekim yapacağım. Ancak salatalık ve 2 tür kavundan tohum ayırmamışım. Muhtemelen zaten tohum azdı içinde. Salatalık ve bu 2 tür kavunun o çok uzayan fidelerini yaşatmaya çalışacağım bu yıl için. Pek ümidim yok ama tohum alabileceğim tek meyve verseler yeterli sanırım bu sene için.

Muda 24-02-2016 11:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi olmez (Mesaj 1442422)
Tümünü evimin balkonundaki mini seraya taşıdım Sn. rencberdede. Doğuya bakan bir balkon ve sabah gün doğumundan öğleyin 12:30 a kadar doğrudan güneş görüyor. Sabahları seranın kapağını açıp öğle yemeğine geldiğimde işe gitmek üzere çıkmadan saat 13:00 gibi tekrar kapatıyorum. İşin açıkçası kavunlar ve salatalıklar dışında diğerlerinde sorun yok zaten. Akşam elimde kalan tohumlara baktım da kavunlardan birinden zaten yedek tohum kalmış elimde, yeniden ekim yapacağım. Ancak salatalık ve 2 tür kavundan tohum ayırmamışım. Muhtemelen zaten tohum azdı içinde. Salatalık ve bu 2 tür kavunun o çok uzayan fidelerini yaşatmaya çalışacağım bu yıl için. Pek ümidim yok ama tohum alabileceğim tek meyve verseler yeterli sanırım bu sene için.

Sn. olmez;

Elinizdeki bardaklar kağıttan sanırım. Plastikten bile olsa bardağın altını komple alıp ters çevirerek uzun fidelerinizi bu boşluktan dışarıya çıkartın. İsterseniz sağa sola tam olarak gitmemesi için iki bardak uzunluğunda bir dal parçası da ilk bardağa dikin. Uzun fidelere zarar gelmeden yavaş yavaş ikinci bardağın içini toprak ile doldurun. Bitki uzun boyu yanlardan desteklenmiş olunca kırılma riski azalacaktır. Daha sonra biraz su ile sulayıp en çok güneş alan biraz daha soğuk olan bir yere yavaş yavaş çıkartın. Bitkiniz kısa sürede hem güneşe alışacak hem de gövdesini kalınlaştırarak büyüyecektir.
Kolay gelsin.

olmez 24-02-2016 12:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muda (Mesaj 1442433)
Sn. olmez;

Elinizdeki bardaklar kağıttan sanırım. Plastikten bile olsa bardağın altını komple alıp ters çevirerek uzun fidelerinizi bu boşluktan dışarıya çıkartın. İsterseniz sağa sola tam olarak gitmemesi için iki bardak uzunluğunda bir dal parçası da ilk bardağa dikin. Uzun fidelere zarar gelmeden yavaş yavaş ikinci bardağın içini toprak ile doldurun. Bitki uzun boyu yanlardan desteklenmiş olunca kırılma riski azalacaktır. Daha sonra biraz su ile sulayıp en çok güneş alan biraz daha soğuk olan bir yere yavaş yavaş çıkartın. Bitkiniz kısa sürede hem güneşe alışacak hem de gövdesini kalınlaştırarak büyüyecektir.
Kolay gelsin.

Şu anda yapabildiğim o zaten Sn. Muda. Evde 30 cm lik çöp şiş çubukları vardı. Onları bardaklara dikip üstlerinde yarık açtım. Bitkileri en üst noktalarından (yaprakların hemen altından) bu sırıklara bağlayıp ipin ucunu biraz uzun bırakarak o ucu çubuğun tepesine açtığım yarığa sıkıştırarak askıya aldım açıkçası. Yeterli gelmedi bir de aşağılardan bağladım sırığa bitkileri. Kaymasın diye o bağın ucunu da uzun bırakıp yine yukarıya yarığa askı yaptım. Şu an için sırık desteği ile oldukça sağlam bir şekilde mini seranın içinde duruyorlar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024