agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018 (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2014-2018/)
-   -   aziztoprak / Tohum Paylaşım Sonrası (İstanbul, ev içi) (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2014-2018/36250.htm)

aziztoprak 01-01-2015 17:16

aziztoprak / Tohum Paylaşım Sonrası (İstanbul, ev içi)

1 Eklenti(ler)
Tohumlardan bazılarını, kışlık olduğunu düşündüklerimi çimlendirmeye çalıştım. Ortam 1/3 Torf, 1/3 Bahçe toprağı, 1/3 perlit karışımı. Tohumların üzerini 3-5 mm kadar toprakla kapattım. Ekim 27.12.2014. 1 haftalık tohumların durumu resimde görüldüğü gibi.
Ektiğim tohumlar:
1. Marul (pares)
2. Marul (pares)
3. Red Robin domates (oz26)
4. Red Robin domates (oz26)
5. Maydanoz yapraklı tere (heyyamola)
6. Maydanoz yapraklı tere (heyyamola)
7. İstanbul ıspanağı (akçabardak)
8. Kırmızı kıvırcık marul (heyyamola)

Genelde hepsi çok cılız gözüküyor. Ve sanki fazla uzamışlar gibi. Red robinler ise resimde görülemeyecek kadar ince. Bunun sebebi ne olabilir? Saygılar,

alef blue 02-01-2015 10:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aziztoprak (Mesaj 1344406)
Genelde hepsi çok cılız gözüküyor. Ve sanki fazla uzamışlar gibi. Red robinler ise resimde görülemeyecek kadar ince. Bunun sebebi ne olabilir? Saygılar,

Yeterli güneş alamıyorlar aziztoprak, güneşe doğru uzamaya çalışıyorlar. Forumdaki tohum çimlendirme başlıklarına göz atın isterseniz benim çok işime yaramıştı başlarken.

aziztoprak 05-01-2015 09:00

Teşekkür ederim.

rencberdede 07-01-2015 16:11

Kış güneşine güvenilmez. Yapay ışık kullanmak gerekir. Sizin filizleriniz neredeyse hiç ışık görmemiş ve onları toparlamak için bir hayli geç kalmışsınız. Tohumları bir daha çimlendirip, üzerlerinde hiç olmazsa bir flüoresan lamba yakın.

aziztoprak 14-01-2015 09:10

Çimlendirme çalışması iyileştirme devam

3 Eklenti(ler)
İlk diktiklerimden 2 hafta sonra, viyollerde boş kalan kısımlara kalan tohumları da ektim. Ama bu sefer üzerlerine toprak kalınlığını çok az serptim. Işık konusundaki tavsiyeleri dikkate aldım. Kabın üzerine led ışık ayarladım. Günde 3-4 kere 1er 2şer saat ışıklandırıyorum. Kabı evin içinden balkona çıkardım. Sıcak pek iyi gelmedi zannediyorum. Suyu da biraz azalttım. Şimdi yeni çıkanlar daha iyi görünüyor. Ama 3-4 hafta olmasına rağmen gelişim sanki hala yetersiz gibi geliyor bana. Bekleyip göreceğiz. İlk denemede buna da şükür diyorum.

aziztoprak 14-01-2015 09:15

Çimlendirme çalışması iyileştirme devam

3 Eklenti(ler)
İlk diktiklerimden 2 hafta sonra, viyollerde boş kalan kısımlara kalan tohumları da ektim. Ama bu sefer üzerlerine toprak kalınlığını çok az serptim. Işık konusundaki tavsiyeleri dikkate aldım. Kabın üzerine led ışık ayarladım. Günde 3-4 kere 1er 2şer saat ışıklandırıyorum. Kabı evin içinden balkona çıkardım. Sıcak pek iyi gelmedi zannediyorum. Suyu da biraz azalttım. Şimdi yeni çıkanlar daha iyi görünüyor. Ama 3-4 hafta olmasına rağmen gelişim sanki hala yetersiz gibi geliyor bana. Bekleyip göreceğiz. İlk denemede buna da şükür diyorum.

alef blue 14-01-2015 12:23

Daha uzun süre ışıklandırmanızı tavsiye ederim, günde en az 8, ideal 16 saat gibi. Bir de mümkün olduğunca yaklaştırın ışıklara, ledler ne kadar ısınıyor bilmiyorum ama çimlenirken 3-4 cm üstlerinde tutuyorum ben floresanı, yakmayacak en yakın uzaklığı bulun derim deneyerek
Saygılar

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024