agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018
(https)

Beğeni Düzeni589Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-12-2019, 15:19   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2018
Marul

Marullarımız çok canlı ve güzel gelişiyorlar.

Eklenen Resimler

uzunkum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2019, 15:34   #92
Ağaç Dostu

Zeytin hasadı

Geçen hafta sonu pazar günü zeytin toplayan ailemize yardıma gittik, hava öyle güzeldi ki , çeşit çeşit kuş seslerini dinleyerek ve kekik kokuları arasında zeytin toplamak çok keyifliydi, sonrasında öğlen odun ateşinde yemek ve traktörün romorkünde sallanarak yolculuk, tabii birde pazartesi bellerimiz tutulmasaydı herşey daha güzel olacaktı.

Eklenen Resimler

Eski 21-12-2019, 21:22   #93
Ağaç Dostu

Bu yıl sebze için tarlada ağaçların hizasından itibaren bir kısım yer ayırdık. Eni 7 m., boyu 60 m., sağ tarafta ise kışın karışık ot, yazın da pamuk ekimi yapıyoruz.
Bu sezon damlama sulama yapacağım, umarım başarılı bir sezon geçiririz.

Eklenen Resimler

Eski 04-01-2020, 22:46   #94
Ağaç Dostu

2020 yılı ilk tohumlar

04.01.2020 ilk tohumları ektim. Dört çeşit biber tohumu, Çarliston Biber, Menderes Acı Kıl Biber, Seyrek Tatlı Kıl Biber, Dolma Biber ve iki çeşit patlıcan tohumu, Topan Patlıcan ve Aydın Siyahı.

Eklenen Resimler

Eski 04-01-2020, 23:10   #95
Ağaç Dostu

Çimlendirme toprak karışımı

Tohumları geçen sene sadece torfun içine ekmiştim, köklenme güzel olmuştu ancak çok çabuk kuruma olmuştu, sulamada sıkıntı yaşamıştım.
Bugün Manisa Yakaköye gittiğimde tohum ekimini teyzemin her yıl yaptığı şekilde yapmaya karar verdim.
Köyden toprak, çam ağacının altından torf gibi toprak ve evde olan torfu birer ölçü olacak şekilde karıştırıp tohumları ektim. Fısfısla suladım, streçledim. Kaloriferli odada bakalım kaç günde çıkacaklar.

Eklenen Resimler

Eski 08-01-2020, 11:25   #96
Ağaç Dostu

SecretGarden..'s Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2020
ögrenecegım cokk sey var

uzunkum beğendi.
SecretGarden.. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2020, 22:29   #97
Ağaç Dostu

Hepimizin öğreneceği çok şey var, ne mutlu bize 🍀

Eski 20-01-2020, 22:50   #98
Ağaç Dostu

Patlıcan tohumları direk torf toprak karışımında 7.günde, biberler 9. günde çimlendiler.

Eklenen Resimler

Eski 20-01-2020, 23:02   #99
Ağaç Dostu

Patlıcan ve biberler, kaloriferli odada, pencere kenarında şaşırtılacakları günü bekliyorlar. Yaklaşık 15 günlükler.

Eklenen Resimler

Eski 20-01-2020, 23:21   #100
Ağaç Dostu

Domates tohumları 20. 01. 2020

Su Gören Pembesi, Ege Pembesi, Beşyol köyünden aldığım oturak kırmızı domates tohumlarını bir gün suda beklettim ve bu akşam klasman torfa ektim. Tohumların üzerine yaklaşık 1 cm kadar torf koyup bastırdım ve fısfısla suladım. Oda sıcaklığında bekleyecekler. Her sabah işe giderken ve akşam gelince heyecanla çimlenmelerini bekleyeceğim.

Eklenen Resimler

Eski 20-01-2020, 23:31   #101
Ağaç Dostu

Fesleğenler 20. 01.2020

İlk defa fesleğen ektim. Direk torf, torfu sulayıp bastırdım, sonra tohumları ektim ve tohumlar çok küçük olduğundan, üzerlerine çok az torf (yaklaşık tohumun 3 katı kalınlığında) serpip bastırdım ve fısfısla suladım. Bu sene domateslerin arasına bol fesleğen ve kadife dikeceğim.

Eklenen Resimler

Eski 26-01-2020, 20:48   #102
Ağaç Dostu

Fesleğenler

Fesleğenlerim 6 günlük birkaç güne fide poşetlerine alırım. Ev ortamında ışık az geldiğinden boyları uzun ama şaşırtmadan bir süre sonra köye götürür ve babam ile fideler için mini bir sera yaparız.

Eklenen Resimler

Selma_321 beğendi.
Eski 26-01-2020, 20:59   #103
Ağaç Dostu

Biberler

Biberler nazlı, hem geç çimleniyor, hem de yavaş büyüyorlar, gerçek yapraklarını çıkarmaya başladılar. Bir iki güne fide poşetlerine alırım.

Eklenen Resimler

Eski 26-01-2020, 23:17   #104
Ağaç Dostu

Domatesler

Domates fidelerim hızla büyüyorlar, az su veriyorum, ışık alsınlar diye pencere önüne götürüyorum. Evde masaların üzeri fide dolu, bu sezon mart ayında tarlaya dikmek gibi bir planım var. Resimler sırasıyla, Su Gören pembeleri, Ege Pembesi oturak, Beşyol köyünden aldığım oturak domates.

Eklenen Resimler

Eski 27-01-2020, 10:17   #105
Ağaçsever

mertan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2018
Fideler çok fazla boylanmış gibi duruyor her sene bu şekilde mi yapıyorsunuz? Işık yetersiz gelmiş sanki.

uzunkum beğendi.
mertan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2020, 21:22   #106
Ağaç Dostu

Geçen sene bir kısmını viyollere her göze bir iki tohum ekmiştim, bir kısımını da (biber ve patlıcanlar) bu şekilde yapıp, gerçek yapraklar çıkınca her biri tek viyol gözüne almıştım.
Fidelerin ışığı az olduğundan evde gezdiriyorum, birkaç güne fide poşetlerine alacağım. Şaşırtırken biraz derine diksem uygun olurmu sizce?

Eski 28-01-2020, 08:44   #107
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzunkum Mesajı Göster
Geçen sene bir kısmını viyollere her göze bir iki tohum ekmiştim, bir kısımını da (biber ve patlıcanlar) bu şekilde yapıp, gerçek yapraklar çıkınca her biri tek viyol gözüne almıştım.
Fidelerin ışığı az olduğundan evde gezdiriyorum, birkaç güne fide poşetlerine alacağım. Şaşırtırken biraz derine diksem uygun olurmu sizce?
İki yıldır aynı deneyimleri yaşıyorum. Deneyimliler su fazla dediği için azalttığım da oldu ama tohum çimlendirmede sorun yaşamaya başladım. Arasını bulamadım henüz.
Çimlendirmeyi kağıt havlu arasında ve poşet içinde yapmaya başladım. Çimlenme başladığında (7-10 gün sürüyor) toprak karışımına aktarıyorum. Yinede uzun boy sorunu oluyor. (Daha az) Gövde de ince oluyor. Işık hangi yönden gelirse o tarafa doğru dönen yapraklar nedeni ile düzenli olarak çeviriyorum ki gövde eğik olmasın. (Sonuçta sorun azalıyor ama var.)
Şaşırtma yaparken sadece yapraklar dışarıda kalacak şekilde, tüm gövdeyi toprağa gömüyorum. Sulama hatası yapmazsam düzelme oluyor ancak gövdedeki incelik sürüyor. Gerçek güneşi görmeden de düzelmiyor. (Sorunun özeti: Pencere camı ışığın mor ve kırmızı bölgelerini süzüyor. Bitkiye en gerekli bölgeleri.) Güneye bakan pencerede sürekli güneş altında büyütmeye çalıştığım fidelerde de ince uzun gövdeler oldu. Diğerlerinden iyiydiler, o kadar.
İki durumda da; günde birkaç kez fan kullanarak rüzgar taklidi yapmak gövde kalınlığını biraz arttırdı.
Şaşırttığım fideleri toprağa aktarırken; tekrar ilk yaprağa kadar toprağa gömüyorum. Büyümede sorun olmuyor. Yaprağa kadar toprağa gömmez isem, gövdenin doğrudan güneş ile büyüyen bölümleri kalın oluyor. İlk bölüm ince sonraki bölüm kalın görünüyor.
Hazır fidelerin gövde boyları da toprakta yetiştirdiklerimizden uzun oluyor. Onca takviye besin ve ilaçlara karşın uzun oluyorlar. Bu nedenle fazla önemsemiyorum.
Kolaylıklar diliyorum.

uzunkum beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2020, 08:55   #108
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Su Gören Pembesi, Ege Pembesi, Beşyol köyünden aldığım oturak kırmızı domates tohumlarını bir gün suda beklettim ve bu akşam klasman torfa ektim. Tohumların üzerine yaklaşık 1 cm kadar torf koyup bastırdım ve fısfısla suladım. Oda sıcaklığında bekleyecekler. Her sabah işe giderken ve akşam gelince heyecanla çimlenmelerini bekleyeceğim.
Alt resim daha net göründüğü için onun üzerinden gidiyorum.
Tohumlar sık yerleştirilmiş. Hem sık hem de düzensiz. Hepsi çimlenirse, şaşırtma sırasında kök kaybı yaşayacaklar.
Şaşırma yapacağınız zaman her bitki için köklerin ne kadar genişlediğine dikkat edin. Sonraki ekimlerde kök genişliği kadar uzak tohum yerleştirebilirsiniz.
Uygulamanızda kökler birbirinin içine geçip, karışacak. Aralarına sıkışan toprak kılcal kökleri koparacak. Kök kaybı; bitkinin büyümesi yavaşlatıyor, gelişimini azaltıyor.

Dutlubahçe ve uzunkum beğendi.
Eski 29-01-2020, 08:24   #109
Ağaçsever

mertan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2018
Biberler kurtarır gibi fakat domatesler çok çok ince gitmiş. Birde toprak seviyesi az olunca bitki üst aksamını daha önce geliştiriyor, köke fazla çalışamadığı için(kendi deneyimlerime göre). Bu kadar erken evde çimlendirme yapmak istiyorsanız yapay aydınlatma kullanmanız şart. Yoksa ev sıcaklığında bitkiyi boylanmadan tutmanız çok zor.Bu aşamada suyu olabildiğince az vermeye çalışın.

uzunkum beğendi.
mertan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2020, 12:15   #110
Ağaç Dostu

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Geçen sene domatesleri tuta ile birlikte diğer hastalık ve zararlılardan kaybettiğimden ve neredeyse hiç domates alamadığımdan, bu sene mart ayında toprağa dikmek istediğimden, evde çok erken çimlendirdim.

Dün akşam topan patlıcanları şaşırttım, gövdeleri 4-5 cm, kökleri de 3 cm kadardı, önce suladım, sonra herbirini önceden hazırladığım gübre toprak ve torf karışımına fide poşetlerine diktim. Gövdeleri canlı duruyor , iki haftaya köye götürüp basit bir sera düzeneği hazırlarım, orada gündüzleri örtüyü belli sürelerde açıyorlar, fideler kısa sürede kartlaşıyor.

Bu kadar erken çimlendirmede yapay aydınlatma mantıklı olurdu ancak ev ortamında yer ayıramadım, hoş fideceklerim de epey yer kaplıyor ama eşim ve çocuklarım mutlu olduğumu bildikleri için hoşgörü gösteriyorlar ve ellerinden geldiğince yardım ediyorlar.

Bu hafta sırayla biberler ve domateslere geçeceğim. Ancak çok sık diktiğimin farkındayım, özellikle domatesler dediğiniz gibi ektiğim torf miktarı da az olduğundan gövdeye çalışmış durumdalar.

Bir de fideleri canlı bir şekilde büyütmeyi başarabilirsem, tüm köye yetecek kadar fidem olacak galiba bakalım hayırlısı.

Eski 29-01-2020, 13:46   #111
Ağaç Dostu

Topan Patlıcan

04.01.2020 tarihinde ektiğim topan patlıcanların fidelerini 28.01.2020 tarihinde fide poşetlerine şaşırttım.

Eklenen Resimler

OSMAN45 ve pares beğendi.
Eski 29-01-2020, 23:28   #112
Ağaç Dostu

Su Gören Pembesi

20.01.2020 tarihinde ektiğim Su Gören Pembesi fidelerini 29.01.2020 tarihinde fide poşetlerine şaşırttım. Sık ektiğim ve torfta az olduğundan boya gittiler ve gövdeleri zayıf oldu. O yüzden şaşırtmada öncelik verdim, gövdelerinin neredeyse tamamını toprağa gömdüm, bakalım bundan sonra nasıl gelişecekler.

Eklenen Resimler

Eski 02-02-2020, 21:09   #113
Ağaç Dostu

Ege Pembesi (oturak)

Ege Pembesi oturak domateslerin fidelerini 30 ocakta şaşırttım. Fideleri kurtarabilecekmiyim bilmiyorum. Gövdeleri inceydi tamamen torfa gömdüm.

Eklenen Resimler

Eski 02-02-2020, 21:21   #114
Ağaç Dostu

Beşyol oturak domatesler

Manisa 'nın Beşyol köyünden aldığım oturak kırmızı domates fidelerini bugün şaşırttım. Köyde teyzemler bu domatesin fidesini toprakta neredeyse 30 cm çukur açıp, yanmış koyun gübresi atıyorlar ve bol su, çukuru kapattıktan sonra da su vermiyorlar bir daha, çünkü bulundukları yerde su yok. Bir de sadece kükürt ile mücadele ediyorlar ve tüm sezon domates yiyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 03-02-2020, 06:43   #115
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Ege Pembesi oturak domateslerin fidelerini 30 ocakta şaşırttım. Fideleri kurtarabilecekmiyim bilmiyorum. Gövdeleri inceydi tamamen torfa gömdüm.
Kurtaracak birşey olmuyor. Toprağı nemli tutacak kadar sulayın.
Yine ince uzun oluyorlar. Yerine dikerken yine yaprağa kadar toprağa gömüyorum. Yetişmede sorun olmuyor.

uzunkum beğendi.
Eski 04-02-2020, 22:45   #116
Ağaç Dostu

Çarliston Biber fideleri

04 ocak 'ta ektiğim çarliston biber fidelerini bardak viyollere şaşırttım.

Eklenen Resimler

Muda ve Selma_321 beğendi.
Eski 04-02-2020, 22:50   #117
Ağaç Dostu

Fesleğenler

20 ocak 'ta ektiğim fesleğen fideciklerini 04 şubat,'ta şaşırttım.

Eklenen Resimler

Muda ve Selma_321 beğendi.
Eski 04-02-2020, 23:04   #118
Ağaç Dostu

Aydın Siyahı

04 ocak'ta ektiğim Aydın Siyahı patlıcan fidelerini 04 şubat'ta viyollere şaşırttım. İdeali daha önce şaşıtmaktı, ancak zamanım oldukça yapabiliyorum. İki hafta sonra sanırım köye götürebilirim, eğer götüremezsem bu gidişle evde her yer fide ile dolacak. Köyde basit bir sera yapıyoruz, yanlarını gündüzleri alıştırarak açıyoruz ve fideler kısa sürede kartlaşıyorlar .

Eklenen Resimler

Muda ve Portakal Rengi beğendi.
Eski 04-02-2020, 23:35   #119
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Merak ettiğim şaşırtma için çok küçük değiller mi?

bahcedenn ve uzunkum beğendi.
Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2020, 21:39   #120
Ağaç Dostu

Patlıcan ve biber fideleri için erken değil, kotiledon yaprakları yere paralel ve ilk gerçek yaprakları çıkmış durumda.

Domatesler için erken gibi, ancak sık diktiğim ve toprakları az olduğundan çok boylandılar, gövdeleri ince, kökleri zayıf oldu, ben de şaşırtırken gövdelerinin tamamını torfa gömdüm.

Fesleğenlere gelince ilk defa çimlendiriyorum, tohumları çok küçüktü, serpiverdim, üç günde çimlendiler adeta çim adam gibi oldular. Onları da rahat gelişsinler diye tekrardan bardak viyollere aldım. Çiçek tohumları çok küçük, sizler nasıl yapıyorsunuz, çimlendirme deneyiminizi paylaşırsanız sevinirim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024