agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018
(https)

Beğeni Düzeni589Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-05-2019, 18:27   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2018
Ege Pembesi (oturak)

Ege Pembesi ve kadifeler.

Eklenen Resimler

uzunkum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2019, 20:30   #32
Ağaç Dostu

Yıldız çiçeği ve patlıcanlar

İki haftada ne kadar büyümüşler. Sağda en önde olanın yaprağında delikler var baktım kurt geremedim , sizce ne olabilir.

Eklenen Resimler

mutlu_inan ve g.c. beğendi.
Eski 19-05-2019, 21:02   #33
Ağaç Dostu

Ege Pembesi (oturak) ve kadifeler

Ege Pembesi ve kadifeler

Eski 19-05-2019, 21:29   #34
Ağaç Dostu

İkinci posta domatesler

03.04.2019 tarihinde ikinci posta olarak ektigim domatesleri bu hafta sonu toprakla buluşurduk. Adanın solundakiler sırasıyla Meyvelitepe Turuncusu, Heybetli, Garnet, sağ tarafta biberler, en sonda bir tane patates, iki yeşil kabak , yer yer maydonoz ve çocukluğumdan beri sevdiğim zinnialar. Her köşeye birşeyler dikiyorum, babamdan fırçayı göze alarak.

Eklenen Resimler

Eski 20-05-2019, 07:50   #35
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzunkum Mesajı Göster
İki haftada ne kadar büyümüşler. Sağda en önde olanın yaprağında delikler var baktım kurt geremedim , sizce ne olabilir.
Salyangozlar için kış ve ilkbahar mevsimi iyi geçmiş olacak ki her yer salyangoz dolu, muhtemelen gördüğünüz deliklerin sebebi de onlardır.

uzunkum beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2019, 16:49   #36
Ağaç Dostu

Sayın g.c teşekkür ederim. Kıştan odun külü biriktirmiştim, adanın etrafına dökeyim. Daha önce denediğimde caydırıcı olmuştu.

g.c. beğendi.
Eski 20-05-2019, 18:18   #37
Ağaç Dostu

Tarladan bir kaç kare

Tarladan bir kaç kare

Eklenen Resimler

Eski 22-05-2019, 12:20   #38
Ağaç Dostu

Demir Eksikliği

22 no,'lu mesajımda Su Gören Pembesi 'nde demir eksikliği olduğunu düşünmüştüm. Geçen hafta sonu, Sn.Meyvelitepe'nin Domates hastalık ve zararlıları başlığındaki 33.sy.986.mesaj ındaki karışımı yaptım. Bu karışımla adadaki domatesleri suladım, şimdilik sıkıntı yok. Bir çay kaşığı demir sülfatı bir litre suda iyice erittim, içine iki çay kaşığı sitrik asit (limon tuzu) ekleyip iyice karıştırdım. İki misli su ile seyreltip bitkileri suladım.

Eklenen Resimler

Eski 22-05-2019, 13:43   #39
Ağaç Dostu

Bitki dostu

26 no'lu mesajımda bahsettiğim bitki dostu, geçen hafta anneme birsürü tohum getirmiş, teyze eskiden çiftçilik yapıyordum artık yapmıyorum deyip annemin deyimiyle motor aletleri de getirmiş. Biz de haftasonu ikinci posta domatesleri toprakla buluşturunca hediyelikte ayırdım. (Heybetli, Meyvelitepe Turuncusu, Garnet ve Mikrop domates). Emanetleri babam teslim etmiş. Darısı nice güzel paylaşımlara.

Eklenen Resimler

Eski 22-05-2019, 13:59   #40
Ağaç Dostu

Paşa

Paşa köyde uzun yürüyüşlerimizde bizimle.

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2019, 23:23   #41
Ağaç Dostu

Sebze Bahçemiz

Sebze bahçemize 2-3 haftada bir gidebiliyorum ve her gittiğimde ne kadar hızlı büyüdüklerini görünce şaşırıyorum. Bayramda köyde kalınca ilk fırsat bulduğumda babamla resimde görülen çitlerin ikinci kısmını yaptık. Beraber kargı kestik, güneşin altında , sıcakta kargıları bahçeye taşıdık, sonra da en zevkli kısmı iple örme faslına geçtim. Babamlar köye ilk geldiklerinde çitten evler yaparlarmış, bahçeleri hep çitle çevriliymiş. Çit örerek kendimce gecmişle de bağ kuruyorum. Düzenlemeleri yaptıkça, bahçe ailemiz ve komşularımız için gittikçe keyifli bir yer oluyor.

Eklenen Resimler

Eski 11-06-2019, 12:25   #42
Ağaç Dostu

Şifalı ot tarhı

Şifalı ot tarhı, melisa oğul otu, nane, zahter, hodan,adaçayı, mercanköşk, kekik, yetmedi latin çiçeği ve yıldız çiçekleri. Haliyle kavga ediyorlar, önce hodan geniş yapraklarıyla heryeri kapladı, yapraklarını kesip gübre yaptım, sonra melisa oğul otu heryer benim dedi, onun da dallarını kestim, kış için kurutuyorum. O kadar sıkışık dikersen olacağı budur.
Hodanın üzerinde birsürü çicek var, tohumu ne zaman alınıyor, yardımcı olurmusunuz, tohum alabilirsem etkinlikte paylaşmak isterim.

Eklenen Resimler

Eski 12-06-2019, 11:33   #43
Ağaç Dostu

Domates adaları

Domateslerin son durumları, soldaki ada ilk diktiklerim, biraz fazla büyüyorlar sanki, üzerlerinde çicek çok ama meyve tutan az gibi. Sağdaki adada ikinci posta ektiğim domatesler ve salyangozların yapraklarını yediği ve büyümeye çalışan biberlerim var. Sebze bahçesini yaptığım yerde 7-8 sene buzağılar durdu, sonrada epey boş kaldı yabani otlar vardı. Adaların içine dışarıdan tarladan hafif kumsal toprak getirip karıştırdık. Toprak tahlili yaptıramadım. Adaların toprağı gayet havadar çapa ya gerek kalmadan elle bile karıştırılır. Sürekli boya gidip az meyve verirlermi diye endişe etmiyor değilim. Verilerim az, ancak buna rağmen tavsiyede bulunur veya görüş bildiriseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

Eski 12-06-2019, 13:25   #44
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Domatesler biraz sık görünüyor. Bir de sırık türler ise diktiğiniz kazıklar yetersiz olacak. Sebze adalarını ilk defa mı uyguluyorsunuz bilmiyorum, normalde domatesler 2-3 metreye kadar uzarlar, hepsini yüksek askıya almanız gerekebilir.

TCM, g.c. ve uzunkum beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2019, 11:33   #45
Ağaç Dostu

Domates adaları

Sn. Meyvelitepe cevabınız için teşekkür ederim. Geçen sene sebze adasında hazır fideden biber ve patlıcan yetiştirmiştim. Domatesi sebze adasında bu sene ilk defa yetiştiriyorum. S.A. 60-70 cm., S.Ü. 30-40 cm. yaptım. Adanın sağındakiler oturak ama güçlü gelişen bir çeşit. Sol taraftakiler sırık çeşitler; Su Gören Pembesi ve Ali's Pembe Kiraz. Bahsettiğiniz gibi kargıdan yapmış olduğumuz destek yetmeyecektir, yeni destekler yapalım.

Eklenen Resimler

Eski 13-06-2019, 12:50   #46
Ağaç Dostu

Kudret Narı

Kudret narlarımız

Eklenen Resimler

Eski 13-06-2019, 17:44   #47
Ağaç Dostu

Patlıcan adası

Patlıcanlar güzel gelişiyorlar, Bayramda bütün sebze ve çiçeklere yapraktan Ema verdim.

Eklenen Resimler

mutlu_inan, g.c. ve dobipa beğendi.
Eski 13-06-2019, 18:06   #48
Ağaç Dostu

Ağaç bamyası, Maniye ve yeşillikler

Ağaç bamyası, Maniye, Altın Çilek ve yeşillikler

Eklenen Resimler

Eski 24-06-2019, 12:10   #49
Ağaç Dostu

Hayıt Ağacı

Hayıt Ağacı nın çiçeklerinin ne kadar güzel olduğunun ve ne kadar güzel koktuğunun nasıl da farkına varmamışım. İki hafta önce köye gittigimizde , sebze bahçesinde uğraşırken hiç arı görmeyince üzülmüş ve bunca tarım ilacından herhalde yokoluyorlar diye kederlenmiştim. Pazar günü bahçedeyken, Eşim üzüntümü hissetmiş gibi, Hayıt ağacına bakmamı ve üzerinde ne k6adar çok arı olduğunu söylediğinde, gördüğüm manzara karşısındaki sevincimi ancak sizler anlayabilirsiniz. Ağacın üzeri adeta arı kaynıyordu. Doğa tüm zehirlere karşın mücadelesini sürdürüyordu.

Eklenen Resimler

Eski 24-06-2019, 12:20   #50
Ağaç Dostu

Güzeller

Başka uygun bir ad bulamadım, sizce de öyle değillermi? İlk defa tohumdan sebze yetiştiriyorum, hele bu sırık domatesler bambaşka.

Eklenen Resimler

Eski 24-06-2019, 12:26   #51
Ağaç Dostu

Ağaç Bamyası

Ağaç Bamyası güzel gelişiyor , ancak ne zaman çicek açar bilmiyorum.

Eklenen Resimler

Muda, g.c., elifaydin ve 1 kişi beğendi.
Eski 25-06-2019, 10:32   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Ağaç bamyası, tohumu elime ulaşan ama çimlendiremediğim bir bitki. Gelişimini takipteyim...

uzunkum beğendi.
elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2019, 20:58   #53
Ağaç Dostu

Sn. Elifaydin, Ağaç bamyasını 3 mart'ta torfa ekmiştim, sanırım şansım da yaver gitti, artık tam çıkmacaklar diye düşünürken, 10. günde çimlendiklerini görmüştüm. Tohumlardan 8'inden 7'si çimlendi ve 21 nisanda da toprakla buluşurdum. Yavaş ve istikrarlı gelişiyor. Köyde komşularımızla birlikte meyvelerini merakla bekliyoruz.

elifaydin beğendi.
Eski 25-06-2019, 21:35   #54
Ağaç Dostu

Kudret Narı

Kudret Narını ilk defa yetiştiriyorum. Çok hızlı gelişti, üzerinde birsürü çicek ve meyve var. Akasya ağacının gölgesinde, yarı gölge yeri sevdi galiba. .

Eklenen Resimler

Muda ve elifaydin beğendi.
Eski 25-06-2019, 21:38   #55
Ağaç Dostu

Gorkok (Topan Acur)

Gorkok

Eklenen Resimler

Eski 26-06-2019, 08:05   #56
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzunkum Mesajı Göster
Gorkok
İlk kez yetiştiriyorum.
Toprağa dokununca meyve güzel olmuyor.
Erken sararıyor, şekli bozuluyor. Bendekilerin olağan görünümü 10 cm kadar uzunlukta 4-5 cm çapta şişman salatalık görünümünde. Sırığa sarılıyor. İlk çıkanlar toprağa dokundu, küçük kaldı. Şekli garip oldu.

uzunkum beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2019, 12:00   #57
Ağaç Dostu

Sn.Portakalrengi, ağaçlar net ve üyeleri sayesinde bu sene birçok sebzeyi bende ilk defa yetiştiriyorum. Tohumdan itibaren gelişimlerini izlemek keyif verici, sizlerle de süreçleri paylaşmak hoşuma gidiyor. Resimde gördüğünüz topan acuru tohumluk olarak bırakmıştım. Bizdeki çok büyüdü, bitkiyi sırığa sardırdım , üzeri çiçek dolu, sonraki meyveler sırık üzerinde olur, sanırım ilk meyve kadar büyümezler.

Tohumluk konusu karıştı. Sebzecilik Bölümünde çalışan ziraat mühendisi arkadaşıma yakınında salatalık olduğunu söylediğimde, salatalık ve acurun aynı familyadan olduklarını, çapraz tozlaşma olmuş olabileceğini , kendileme yapmam gerektiğini, dişi çiçekleri (dişi çiçeğin dip kısmında minyatür meyve olduğunu) açmadan keseye almamı, sonra erkek çiçekten (erkek çiçeğin sapla dala bağlı olduğunu) tozlaştırmamı söyledi. Tabi bu konuda daha derin bilgisi olan arkadaşlar bizi bilgilendirirlerse seviniriz.

İki haftada bir köye girebilen birisi olarak farklı bir çözüm üretip, yeni bir fideyi izole bir yere dikeceğim.

TCM ve Portakal Rengi beğendi.
Eski 27-06-2019, 16:02   #58
Ağaç Dostu

Melek Şalağı kavun, Watermelon Orengeglo , Meksika Salatalığı

Melek Şalağı kavun (Sn.Vizeli39) Watermelon Orengeglo (Sn.malbman), Meksika Salatalığı (Sn. Bahçeden) 16 haziranda viyole, 23 haziranda köyde tarlaya diktik.

Eklenen Resimler

Muda ve dobipa beğendi.
Eski 27-06-2019, 17:18   #59
Ağaç Dostu

Çicek Burnu Çürüklüğü

Resimdeki domateste çiçek burnu çürüklüğü olduğunu düşünüyorum. Yorum yaparsanız sevinirim, uzun zamandır yetiştiricilik yapan arkadaşlarımızın farklı görüşü olabilir. Eğer sizlerde aynı görüşte olursanız, Sn.Meyvelitepenin daha önce birkaç kez paylaştığı tarifi uygulayacağım.
10 gr.temiz,kuru yumurta kabuğunu havanda/blender 'da çekip, toz haline getirilip,
400 gr %5 'lik sirke (marketlerde satılan sirkeler öyleymiş)içine toz halindeki yumurta kabukları konur.
2-3 gün boyunca karıştırılır.
İyice eriyince 20 litre suya karıştırılarak domates yapraklarına püskürtülür.

Eklenen Resimler

devrann beğendi.
Eski 16-07-2019, 22:45   #60
Ağaç Dostu

Kudret Narı

Kudret Narları ilk ürünlerimizi aldık, zeytinyağında bekletiyoruz.

Eklenen Resimler

neşecan beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024