agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018
(https)

Beğeni Düzeni589Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-03-2020, 15:52   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2018
Safir'de aynı fikirde galiba

Eklenen Resimler

uzunkum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2020, 18:32   #152
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-10-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi WesleyJP Mesajı Göster
Ben de etkinlikten edindiğim tohumlardan bir kaçını ektim. Sn. Senkasap'tan talep ettiğim reyhan ve Sn. denizayda'dan talep ettiğim tayland fesleğen filizleri kendini gösterdi.
Sn. WesleyJP ve sn uzunkum ben de sn denizayda'dan tayland Fesleğenini ve sn resulgurdan Ceneviz Fesleğenini temin ettim. Siz maşallah çok hızlısınız. Tohumlar için ayrıca bir çimlenme yöntemi uyguladınız mı acaba? Ben Mart'ın ikinci haftasını bekliyordum EKYS sınavını bir atlatam da rahata erem diye.

Viyollere ekip 6-7 yapraktan sonra gerçek saksılarına almak istiyorum. Viyolde bahçe toprağı+torf+(yanmış koyun gübresi?) +perlit şeklinde bir ortam düşünmüştüm. Fakat elimdeki yanmış gübre 2-3 kg kadar ve diğer tohumlara (özellikle domates ve börülcelere) anca yeter diye fesleğene kullanmasam mı diyordum. Şaşırtma yapmalı mıyım? Ayrıca bahsedilen tüm kimyasal maddelere de yabancıyım. hidrojen peroksit, oksjenli su gibi şeyler olmadan verim almam mümkün müdür? Deneyimlerinizi paylaşmanız benim için çok önemli.Teşekkür ederim.

uzunkum ve Jasmine Tea beğendi.
arkarianjj Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2020, 18:49   #153
Ağaçsever

Jasmine Tea's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arkarianjj Mesajı Göster
Sn. WesleyJP ve sn uzunkum ben de sn denizayda'dan tayland Fesleğenini ve sn resulgurdan Ceneviz Fesleğenini temin ettim. Siz maşallah çok hızlısınız. Tohumlar için ayrıca bir çimlenme yöntemi uyguladınız mı acaba? Ben Mart'ın ikinci haftasını bekliyordum EKYS sınavını bir atlatam da rahata erem diye.

Viyollere ekip 6-7 yapraktan sonra gerçek saksılarına almak istiyorum. Viyolde bahçe toprağı+torf+(yanmış koyun gübresi?) +perlit şeklinde bir ortam düşünmüştüm. Fakat elimdeki yanmış gübre 2-3 kg kadar ve diğer tohumlara (özellikle domates ve börülcelere) anca yeter diye fesleğene kullanmasam mı diyordum. Şaşırtma yapmalı mıyım? Ayrıca bahsedilen tüm kimyasal maddelere de yabancıyım. hidrojen peroksit, oksjenli su gibi şeyler olmadan verim almam mümkün müdür? Deneyimlerinizi paylaşmanız benim için çok önemli.Teşekkür ederim.
Sn. arkarianjj ben cocopeat ve solucan gübreli toprak ve torf karıştırdım toprağın üzerine serpip üstünü hafifçe kapattım, ardından fısfıs ile sulayıp streç film ile üstünü örttüm. aydınlık bir köşede 3-4 güne kendilerini göstermeye başladılar. şimdilik cam önüne aldım ben de fazla deneyimli sayılmam edindiğim tecrübelerden ve forumdaki arkadaşlardan bildiğim kadarıyla yaptım. Sn. uzunkum'un da dediği gibi 5-6 yapraktan sonra şaşırtabilirsiniz geniş bir yere.

uzunkum beğendi.
Jasmine Tea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2020, 19:17   #154
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-10-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi WesleyJP Mesajı Göster
Sn. arkarianjj ben cocopeat ve solucan gübreli toprak ve torf karıştırdım toprağın üzerine serpip üstünü hafifçe kapattım, ardından fısfıs ile sulayıp streç film ile üstünü örttüm. aydınlık bir köşede 3-4 güne kendilerini göstermeye başladılar. şimdilik cam önüne aldım ben de fazla deneyimli sayılmam edindiğim tecrübelerden ve forumdaki arkadaşlardan bildiğim kadarıyla yaptım. Sn. uzunkum'un da dediği gibi 5-6 yapraktan sonra şaşırtabilirsiniz geniş bir yere.
Kokopit'i çok duyuyorum fakat üşeniyordum bu zamana kadar. Artık almak farz oldu sanırım zaten gayet ucuz bir şey. Çok teşekkürler dediklerinizi uygulayacağım. Solucan gübresi de çok faydalı olduğu için 4 günde kendilerini göstermeleri bana göre bir mucize.

uzunkum ve Jasmine Tea beğendi.
arkarianjj Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2020, 17:40   #155
Ağaç Dostu

Merhaba

Uzun zamandır paylaşım yapamadığım için güzel bir resim ile başlangıç yapmak istiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 25-09-2020, 09:15   #156
Ağaç Dostu

6 Haziran 2020

Pandemi nedeniyle 3 ay sonra köye gidebildik. Babam şubat ayında götürmüş olduğum fidelerin bir kısmını evin yan tarafında geçen sene yaptığımız sebze tarhlarına, bir kısmını da köyün çıkışındaki tarlada sebzeler için ayırmış olduğumuz bölüme dikmişti.

Eklenen Resimler

Eski 25-09-2020, 10:38   #157
Ağaç Dostu

6 Haziran 2020

Sebze tarhları, gülhatmi, domatesler su gören pembesi (Sn.bahçeden), oturak erkenci fasulye (Sn.İncirli), patlıcan ve biberler.

Eklenen Resimler

Eski 25-09-2020, 12:24   #158
Ağaç Dostu

Bornova Bamyası

İki yıldır yetiştirdiğimiz bir çeşit, verimli ve lezzetli, tohum paylaştığım arkadaşlar nasıl buldular bilmiyorum, uzun zamandır siteye giremedim.

Eklenen Resimler

Eski 25-09-2020, 15:19   #159
Ağaç Dostu

Zinnia

Bu güzellerin ne çok ismi var; kirli hanım, kral kızı (Menemen), papaz kalpağı (Germencik), kat kat (Van) ve bilmediklerimiz.

Eklenen Resimler

Eski 25-09-2020, 15:44   #160
Ağaç Dostu

Su Gören Pembesi

Su Gören Pembesi (Sn. Bahçedenn), iki yıldır yetiştiriyoruz, verimli ve lezzetli bir çeşit.

Eklenen Resimler

Eski 25-09-2020, 17:16   #161
Ağaç Dostu

Aydın Siyahı ve Topan Patlıcan

Aydın Siyahı ve Topan Patlıcan iki yıldır yetiştiriyoruz.Verimli, lezzetli ve dayanıklı çeşitler.

Eklenen Resimler

Eski 28-09-2020, 11:20   #162
Ağaç Dostu

Kudret Narı

Kudret Narı yine iki yıldır yetiştiriyoruz, Uzunkum/Germencik'te çok rahat yetiştiriliyor, başta ince sürgünler dayanıksız gibi geliyor, ama o ince sürgünler tutunacak dayanak bulduğu zaman, güzelce gelişiyor, tüm yaz boyunca çiçek açıyor ve çiçekler meyveye dönüyor. Sıcaktan aynı yerdeki domatesler telef olurken, kudret narlarına birşey olmuyor. Biz iki yıldır olgunlaşmış kudret narlarını ufak parçalara ayırarak, bal içinde tutuyoruz, hergün karıştırıyoruz, yumuşadığında ve acılığı azaldığında tüketiyoruz.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
Eski 28-09-2020, 12:15   #163
Ağaç Dostu

Bleu Beauty Domates

Bleu Beauty (Sn. Sezerakk) domates lezzetli, meyveleri diri ve dayanıklı, görüntüsü ile cezbedici bi çeşit.

Eklenen Resimler

Muda, TCM, devrann ve 4 kişi beğendi.
Eski 29-09-2020, 13:25   #164
Ağaç Dostu

Garnet domates

Garnet domates, 23 mayıs'ta tohumunu ektim, uzun süre köye de gidemedik, 19 temmuz'da Manisa Yakaköye gidince fideleride götürdük, en azından tohumunu alalım ve lezzetine bakalım istedim.

Eklenen Resimler

bilenyum beğendi.
Eski 29-09-2020, 21:11   #165
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Garnet domates olduğuna emin misiniz acaba ? Çeri olur garnet.

Garnet

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2020, 11:29   #166
Ağaç Dostu

Garnet tohumunu etkinlikten temin etmiştim açıkçası bana da biraz büyük gibi geldi, ama emin olamadım. Salkımda az domates olduğu için normalden büyük olabilirmi acaba. Yine de bu yıl etkinlikte tohumunu paylaşmıyayım.

Eski 30-09-2020, 12:18   #167
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Rica etsem etkinlik öncesi ektiğiniz domateslerin lezzetleri hakkında bilgi verebilir misiniz? Hala domatesiniz varsa iç görünümleri de fotoğraflayabilirseniz tadından yenmez

bilenyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2020, 17:37   #168
Ağaç Dostu

Geçen sezon birçok domates fidesi yetiştirdim ancak pandemiden köye gidemediğimden fideler karışık dikildiğinden çeşitler karıştı. Etkinlikte paylaşmayı düşündüğüm Blueu Beauty domates herkes tarafından beğenildi, meyve eti diri ve lezzetli bir çeşit, ekşi bir tadı yok, salatalarda oldukça lezzetli oldu, aynı zamanda renginden dolayı hem bitki üzerindeyken hem de toplanınca dikkat çekici oldu. Su Gören Pembesi 2 yıldır yetiştiriyoruz, düzgün, yuvarlak meyvelere sahip, yine meyve eti diri, tostlarda, salatada başarılı. Her ikisini de yetiştirmeye devam edeceğim. Meyve etinin resmini gönderemiyorum, çünkü bizim bahçede sezon bitti, umarım önümüzdeki yıl paylaşabilirim.

bilenyum beğendi.
Eski 30-09-2020, 17:53   #169
Ağaç Dostu

Elmalarımız

Tarlamızın bir kenarına diktiğimiz Granny Smith, Starking ve Golden elmalarımız, oldukça verimliler, yere dökülenleri sirke yapıyoruz (tarifini Meyvelitepe bloğundan almıştım), bir kısmını da kurutuyoruz.

Eklenen Resimler

Eski 30-09-2020, 19:04   #170
Ağaç Dostu

Pembe

Yıllar önce çiçek sevdalısı bir dede getirmişti çeliğini, goncası çok güzel, resmini sizlerle paylaşmak istedim.

Eklenen Resimler

Eski 30-09-2020, 20:05   #171
Ağaç Dostu

Kara İncir

Kara incir yöresel adıyla kara kaba. İncirin yeşilken yenenine Aydın"da kaba diyorlar. Bahçemize 2 yıl önce diktik, çeliğini köyde komşumuzdan almıştık, nasıl da hızlı büyüdü. Yemeklik bir incir,
kurutmaya uygun değil, meyve kabuğu kalın, gövdesi Aydın incirine göre daha boylu, gelişkin , yatay değil dik bir taç oluşturuyor. Özelliğı kışa kadar meyve vermesiymiş. Meyve kabuğu yeşil, olgunlaşınca kabuğu bir miktar, hareli gibi siyahlaşıyor, meyve eti ise koyu pembe, aşırı tatlı değil, nefis bir yemeklik incir çeşidi.

Eklenen Resimler

Eski 30-09-2020, 20:12   #172
Ağaç Dostu

Kara İncir

Kara incir yöresel adıyla kara kaba. İncirin yeşilken yenenine Aydın"da kaba diyorlar. Bahçemize 2 yıl önce diktik, çeliğini köyde komşumuzdan almıştık, nasıl da hızlı büyüdü. Yemeklik bir incir,
kurutmaya uygun değil, meyve kabuğu kalın, gövdesi Aydın incirine göre daha boylu, gelişkin , yatay değil dik bir taç oluşturuyor. Özelliğı kışa kadar meyve vermesiymiş. Meyve kabuğu yeşil, olgunlaşınca kabuğu bir miktar, hareli gibi siyahlaşıyor, meyve eti ise koyu pembe, aşırı tatlı değil, nefis bir yemeklik incir çeşidi.

Eklenen Resimler

Eski 01-10-2020, 18:18   #173
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Harika görünüyorlar. Teşekkür ederim cevap için

uzunkum beğendi.
bilenyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2020, 18:40   #174
Ağaç Dostu

Rica ederim.

Eski 27-01-2022, 21:49   #175
Ağaç Dostu

2021-2022 etkinlik çalışmaları

Arkadaşlar merhaba, etkinlik ile ilgili çalışmalarımı burada paylaşmak istiyorum.
Bugün 6 çeşit biber ekimi ile başladım.
Sn incirli kapya biber, Sn. Musa Gündoğan üç burun köy biberi, ve siyah sivri biber, Sn. Bahçeden ontara biber, Sn. Hanife Çeliktaş sarı dolmalık biber ve karaat dolmalık biber.
Torfu (klasman torf) ıslattım, sünger gibi sıkınca suyu çıkacak şekilde, torfu bastırdım tohumların aşağıya inmemesi için. Tohumları yerleştirdim.
Tohumların üzerine de örtecek kadar yaklaşık yarım santim torf ile örtüp, hava almaması için bastırdım. Biraz da suladım. Tohumların hepsini kullanmayıp yedekte bırakıyorum, aksi bir durumda elimde kalsın istiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 27-01-2022, 22:02   #176
Ağaç Dostu

Nergislerim

Ağustos ayında Urla'ya taşındık. Artık sebze ve çiçeklerimi yetiştirebileceğim. Nergis soğanlarını kasım ayında ekmiştim, çiçekleri nefis kokuyor, hem de çok güzeller, şu anda bile onları izliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 27-01-2022, 22:13   #177
Ağaç Dostu

Safir ve çimlerimiz

Safir ve çimlerimiz. Çimleri eşim ekti, bende destek verdim. Çimler ile ilgili daha sonra hem nasıl yaptığımızı anlatıp, hem de tecrübeli arkadaşlarımızdan bilgi ve deneyimlerini aktarmalarını rica edeceğim.

Eklenen Resimler

Eski 29-01-2022, 18:12   #178
Ağaç Dostu

Talking İkinci posta tohumlar

Bugün 9 çeşit tohum ektim

Dolmalık biber, topan patlıcan, aydın siyahı, menderes acı kıl biber, çarliston biber, seyrek tatlı kıl biber, Sn. Telato Urfa Acı İsot biber, Sn. Kahraman 145 kırmızı kıvırcık marul, Sn. Karaçayır mervelle de quatre saisoes marul.

Şimdi heyecanla bekleme vakti.

Eklenen Resimler

Eski 29-01-2022, 19:53   #179
Ağaç Dostu

Sümbülteber ve sümbüller

Kemeraltına gidip, kızlarağası hanından çiçek soğanı almadan dönmek olmaz. Mor ve mavi sümbül soğanlarını 5 tl'ye ve bir adet sümbülteber soğanını 10 tl'ye aldım, daha fazla soğan almamak için kendimi tuttum, nergis, dalya vb. birçok çeşit soğan vardı. Zamanlamada geç kalmış olabilirim ama denemeye değer diye düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Eski 29-01-2022, 20:10   #180
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzunkum Mesajı Göster
Bugün 9 çeşit tohum ektim

Dolmalık biber, topan patlıcan, aydın siyahı, menderes acı kıl biber, çarliston biber, seyrek tatlı kıl biber, Sn. Telato Urfa Acı İsot biber, Sn. Kahraman 145 kırmızı kıvırcık marul, Sn. Karaçayır mervelle de quatre saisoes marul.

Şimdi heyecanla bekleme vakti.
Sn. uzunkum;

İklim durumlarımız farklı. Ancak daha önce yazmış olduğum yazıyı bulamadım. Ben de önceden tohum çimlendirip fide yapıp yetiştirmek için kış ortamında uğraşıyordum. Ancak yaptığım hatalardan ilki tohumları önceden ekmekti. Sonra tohumlar az diye hepsini ekme hatasında bulunmuştum. Kış ortamında tohumlar sıcak ortamda çimlenip büyüyorlardı. Ancak yeterli güneş ışığı olmadığı için uzayıp daha sonra ölüyorlardı. Tabi tüm tohumları kullandığım için ikinci kez aynı tohumu ekememiştim. Bunu önlemek için tohumları ve çimlendirme zamanını değiştirdim. Fide yapma zamanımı oldukça geç bırakmaya başladım. Bizde hıderellezden sonraya kadar fide ekiminde don olayları nedeni ile hüsran yaşadık. Önceki yıl arkadaşım üç kere fide alıp ekmişti. Mayısın sonuna doğru da bir don olayı yaşayınca arkadaş pes etti. Geçen yıl çok fazla şey ekmedi.
İlginç olan ektiğim tohumlardan çıkan fideler büyük olmasına rağmen bazı domatesleri tohum yapsın diye dışarıya toprağa gömdüklerimden çıkan fideler geç çıkmasına rağmen son derece sağlıklı bir şekilde çıkıp benim içeride ektiğim fideleri geçtiler. Daha da ilginci onlar çok daha verimli oldular. Kavun, karpuz, kabak gibi tohumları da dış ortama ekmek en sağlıklısı oluyor.

Arkadaşın dediği gibi toprak ısınmadan ne kadar fide yaparsanız yapın büyümüyor. Verim vermiyor. En kötüsü de hastalanıyorlar.

Ben artık daha geç fide ve tohum ekiyorum. Tamamen ölmesindense sonradan çıkan tohumlar sıcak toprakta daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde büyüyorlar. Tabi biber ve patlıcan tohumları geç çıktıkları için daha önce dikmek gerekiyor.
Tohumların üçte birini ekiyorum. Sebebi de tohumların tamamını riske atmıyorum. Tohum olarak duruyor. Ancak fide halinde başına bir şey gelirse ikinci kez ekebiliyorum. Gerekirse üçüncü ekim yapılabiliyor.

Aşağıdaki linkte arkadaşların hataları var. İncelemenizi temenni ederim. Tecrübe için kendimiz denemenin ötesinde deneyen arkadaşların tecrübelerinden yararlanabiliyor olmamız çok güzel bir şey
Bereketli olmasını dilerim.

Yeni Çimlendirilmiş Fidelerde Yaşanan Sorunlar

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024