agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018
(https)

Beğeni Düzeni321Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-03-2018, 16:49   #1
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2017
Sezerakk / Tohum Paylaşım Sonrası (İstanbul) 2018

03.03.2018 tarihinde Domates Biber ve Patlıcan tohumlarını yazlıkta, leonardit-solucan gübresi-coco peat karışımlı toprak ile buluşturdum. 50 km git 50 km gel zor olduğundan ve tohumlar sürekli aklımda kaldığından valideyi de ikna edip hepsini yazlıktan eve getirdim. Tohumları incelediğimde biberlerde herhangi bir çıkım yoktu 15 gün sonunda. Domatesler ise yavaş yavaş çimlenmeye başlamışlardı. Bu sene çok fazla ve farklı domates, biber tohumu talebinde bulunmuşum Açıkçası çok heyecanlıyım. Geçen sene bahçeden neredeyse istediğimiz gibi ürün alamadık. Bu sene tozlaşmayı da engelleyip, sağlam tohumlar almak için her türden birer fideyi izole edeceğim. Etraflarına yine fesleğen, kadife çiçekleri ile süsleyeceğiz. Onları da bugün itibariyle tohuma koydum. Hazırlıklar tam gaz devam ediyor. Sn. aziztoprak tan ilham aldığım peynir kutusu yöntemi ile tohumların yerlerini değiştirdim ve bitki toprağı kullandım. Sn. TCM, Sn. Tolga Özmeral, Sn. İncirli ve Sn. Yurtsever den talep ettiğim domates tohumları çimlendiler. Biber tohum taleplerimi Sn. Musa Gündoğan ve Patlıcan tohumlarımı da Hediyeunlu dan talep etmiştim. Onlar da henüz toprak yüzeyine çıkan bir şey yok. Az biraz eşelediğimde bir kaçında çimlenme gördüm. Onlarla ilgili fotoğrafları çimlenme ile birlikte paylaşacağım. Heyecanla bekliyoruz.

Eklenen Resimler

Sezerakk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2018, 17:03   #2
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
sevgili sezerakk biberler domateslere göre zaman zaman 10 gün fark atabiliyor. daha önce de söylediğim gibi hızlı olması için 1.gün içme suyu ardından 3-5 gün boyunca ıslak peçetelerde çimlendirmek gerek. kabuğu çatlayanı ya da ilk kökünü çıkaranı doğrudan toprağa koyup üstünü kapatabilirsiniz.

umarım çıkmayan olmaz.

malbman, hberbul, TCM ve 3 kişi beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2018, 14:31   #3
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Fideleri şaşırttım. 1 haftadır bardaktalar. Gelişimleri güzel. Biberlerde çıkım oranı iyi oldu.
İstanbul’da havalar sıcak ilerliyor. İşten fırsat bulabilirsem asıl yerlerine almayı düşünüyorum.

Eski 02-05-2018, 14:33   #4
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Heybetli domatesin çimlenen tohumlarından bazıları patates yapraklı, bazıları ise farklı. Acaba tozlaşmadan kaynaklı olabilir mi ?

Eski 02-05-2018, 15:54   #5
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Merhaba oldukça sistemli ve özenli çalışmışsınız . Bol ürünler alırsınız inşallah.

g.c. ve Sezerakk beğendi.
HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2018, 12:48   #6
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sezerakk Mesajı Göster
Heybetli domatesin çimlenen tohumlarından bazıları patates yapraklı, bazıları ise farklı. Acaba tozlaşmadan kaynaklı olabilir mi ?
Belki de tohumlar karışmıştır. Sayın birnefestoprak'tan gelen heybetli tohumlarının tümü patates yapraklı olarak çimlendi bende.

Tolga Özmeral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2018, 00:50   #7
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Bahçeye gidipte fotoğraf çekmediğimi farkedince hemen koyuldum. 4 gündür tek başıma uğraşıyorum. Gören teyzeler hemen yanıma gelip oğlum sen kaç yaşındasın da tek başına bahçe yapıyorsun diye soruyorlar. E alışkın değiller tabii. Bu sene çok farklı domates tohumlarından talep ettim. Bir kaç üyenin sayfalarını dolaşırken onların da benim gibi yaptığını gördüm. Aralarında şayet tozlaşma olmazsa, en çok beğendiklerimizden seneye devam edeceğim diğer üyeler gibi. Gelelim neler yaptığıma. Geçen seneki acemilikten sonra bu sene de çıraklık aşamasındayız. Öğrenecek çok şey var. Her sayfada okuyup öğrendiğim merak saldığım şeyleri uygulamaya koyuluyorum ancak göründüğü gibi değil. Aşırı zevkli, zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum. Sabah erkenden kalkıp akşam hava kararıncaya kadar bahçede çalışıyorum. Ve ardından akşam 9 da bayılmış oluyorum. Domatesler çok çeşit, biberler keza öyle. Aralarında tozlaşmayı azaltmak adına domateslerin yanlarına biberleri ektim, yanlarına Fesleğen, aynı sefa otu yerleştirdim. İki karık arasındaki boşluklara kadife çiçekleri ekildi. Biberlerin hepsinden birer adet saksılara ektim onları özel yetiştirip, tozlaşmayı engellemeye çalışacağım. Yerimiz aşırı rüzgar alıyor. Bu sebepten sanırım bahçeye yerleşen fidelerin gelişimleri biraz yavaş. Kuzeyden gelen rüzgarları bir nebze kesmesi için karıkların tam tersi yönde yani evden aşağıya doğru mısır tohumlarını sık bir şekilde ektim.Önümüzdeki sene için daha farklı planlar da düşünüyorum. Çok fazla ayrık otu var ve başım dertte. Zamanımın çoğu onların kurumuş olanlarını toplamakla geçti. Ardından hemen yağmur yağdı, bakalım tekrar gittiğimde yine her yerden baş vermiş olacaklar. Yeni fotoğraflar gelecek. Fikirlerinize, düşüncelerinize açığım. Şunu şöyle yaparsan daha iyi olur dediğiniz herşey benim için kıymetlidir. Bahçe düzeni olur, yetiştirme olur. Herkese bol bereketli günler dilerim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Eski 28-05-2018, 09:08   #8
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Özenli çalışma olmuş Sezerakk.

Ayrık otuyla mücadele için ot ilacı şart derler. Ama küçük bahçelerde fiziki mücadele sonuç veriyor. Bıkmadan üşenmeden her bahçeye inişimde iki kökte olsa ayrık kökü kazıp bahçeden atardım, şimdi kıyıda köşede tek tük çıkanlar haricinde bahçemde ayrık görmeyeli epey oluyor.

Dikim, sulama, hasat vb. işleri yaparken yanınızda her daim çapanız olsun. Gördüğünüz yerde kış kışlayın arsız ayrıkları

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2018, 09:40   #9
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Sevgili kardeşim, emeklerinin karşılığını alabileceğin bir sezon geçirmeni dilerim.

Resimde işaretlediğim ve etiketinde çarliston yazan biberlerden soldakinin iki yaprağı çarliston bibere değil de buena mulata gibi renkli acı biberlerin yaprağına benziyor

g.c. beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2018, 11:36   #10
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Sevgili kardeşim, emeklerinin karşılığını alabileceğin bir sezon geçirmeni dilerim.

Resimde işaretlediğim ve etiketinde çarliston yazan biberlerden soldakinin iki yaprağı çarliston bibere değil de buena mulata gibi renkli acı biberlerin yaprağına benziyor
Abim, çok teşekkür ederim. Sizler olmasaydınız, bunlar da olmazdı. Tohum paylaşan herkese tekrardan teşekkürlerimi bir borç bilirim. Eve tekrar gittiğimde bu fideyi ayıracağım zira hiç acı biber tohumu talebinde bulunmadım. Bu meseleye en doğru cevabı Sn. Musa Gündoğan abim verecektir. Kendisinin tohum paylaşımlarında Buena Mulata göremedim, belki paylaşmamışta olabilir. Tozlaşmaya karşı tedbiri almak isterim. Biz ailecek acı biber yiyemiyoruz çünkü

TCM, Musa Gündoğan ve g.c. beğendi.
Eski 28-05-2018, 12:00   #11
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alttaki yapraklar belki bozulmaya başladığından öyle renk almış ta olabilir. Buena mulata demeyelim de koyu renkli acı biberlerin yapraklarına benziyor diyelim.

Musa Gündoğan ve g.c. beğendi.
Eski 28-05-2018, 13:18   #12
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

şöyle ki tam kestiremedim biraz daha büyürse belki farklılık ayırt edici olabilir. gövde kısmında siyahlık görüyorum bu siyahlık bana benim paylaşımlarımın arasında bulunan siyah sivri biber gibi geldi. siyahlık git gide artarsa kesinlikle "o" dur.

Karışıklık olmaması için biberleri çok titiz ayırmaya çalışmıştım. eğer bir tohum karıştı ise gerçekten üzgünüm kusura bakmayın @sezerakk

siyah sivri biberin tadı çok güzel bol sulu olur. çok nadir denk gelse de içerisinde bazen acı denk geliyor. o da şöyle bir dalda hepsi tatlıyken bir tane meyvesi acı olabiliyor. sebebini neden olabileceğini bende bilemiyorum. ben geçen sene 20 kök filan siyah sivri diktim fakat sadece 3 tane acı bibere denk geldik ki tüm sezon çok fazla biber almıştık.

TCM ve g.c. beğendi.
Eski 05-06-2018, 11:47   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2017
Merhaba bende çeşitli cinslerden oluşan bir biber bahçesi yaptım.tozlaşırken birbirlerinden etkilendiklerini bilmiyordum.birbirlerine karışmaması için hepsi kendi cinsini vermesi için ne yapmalıyım?yardımcı olursanız çok sevinirim.

Kahverengihuş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2018, 16:23   #14
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kahverengihuş Mesajı Göster
Merhaba bende çeşitli cinslerden oluşan bir biber bahçesi yaptım.tozlaşırken birbirlerinden etkilendiklerini bilmiyordum.birbirlerine karışmaması için hepsi kendi cinsini vermesi için ne yapmalıyım?yardımcı olursanız çok sevinirim.
Geçen sene acemilikten biberleri hep bir arada ektim. Dolmalık biberlerden değişik acı biberler çıktı. Ben bu sene için çeşitli domatesler ektim onların da aralarına biberler serpiştirdim. Aralarına fesleğen kadife çiçekleri koydum ancak alanımız kısıtlı bakalım bu sene ne olacak.

Eski 13-06-2018, 23:30   #15
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Herkese merhabalar,
Ortalama 5 gün iş yoğunluğunun ardından bahçeye geldiğimde beni çok mutlu eden iki önemli gelişme oldu. Hemen sizler için fotoğrafladım.

İlk salatalığımız tohumluk olarak ayrıldı.

Kabağımız yine aynı şekilde.

Eski 13-06-2018, 23:44   #16
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Bahçedeki diğer gelişimleri sizler için fotoğrafladım.

Sayın TCM den Yerli Karpuzun gelişimi bana göre güzel.

İzmirden çok yakın bir arkadaşımın gönderdiği Mısırlar. Sn gunderdr den talep ettiğim mısırları sanırım toprak altında birşey yedi. Onları aşağıya ekmiştim. Çıkmayınca arkadaşımdan gelenlerden bir kısmını oraya ektim, bu sefer onları da gövdeden birşey koparmıştı. Sanırım birileri orada birşey yetişsin istemiyor.

Sn. Musa Gündoğandam gelen Badem Salatalıkların bir çoğunu çimlendiremedim. Çıkan bu küçük amazon ise yerini beğenmiş anlaşılan.

En merakla beklediklerim arasında. Dostlar da dörtgözle bekliyorlar.

Sn. intibah tan Kiraz Mini Çerilerin gelişimleri çok güzel. Koltuk alınması yapılmasına rağmen yana doğru baya genişleyici. Henüz çiçekteler. Beklenti yüksek.

Merak ettiğim bir diğer domates türü Sn. TCM den Maniye. Gelişimi onun da güzel bana göre.

Bahçemizin olmazsa olmazı, Kadife çiçekleri. Geçen sene bahçede görmediğim, bu sene rast geldiğim değişik böcekler sanırım Kadifelerin sayesinde. Teşekkürler Kadife.

Eski 14-06-2018, 00:05   #17
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Sn. TCM den talep ettiğim Heybetli domateslerden ilk fotoğraftaki Heybetli özelliklerini taşıyor.

Bu fotoğraftaki ise sanırım karışan bir tohum ya da tozlaşmış. Bakalım ne çıkacak?

Sn. Tcm den Kuru Fasulyeler ve arkadaşımdan gelen Mısırların birlikteliği.

Ödemiş’in Oturak domatesi sadece 2 adet

Bahçede en iyi gelişen, sağlam adımlarla ilerleyen hangisi derseniz kesinlikle Sn. Tolga Özmeral den gelen Bursa İri Pembe.

Yine Sn. Tolga Özmeral den talep ettiğim Yıldız yerli domates. Tadını çok merak ediyorum.

Eski 14-06-2018, 00:16   #18
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Bu arada yapraklardaki beyazlıklar Kükürtten kaynaklı. Haftasonu için tekrar yağış gösteriyor ve geceleri çiğ düşüyor. Tedbir amaçlı attım. Yine Sn. TCM den öğrendiğim Oksijenli su ile mantara karşı fısfıslamıştım.

Italian Heirloom. Gelişimi iyi ancak biraz rüzgara maruz kalıyorlar.

Sn. TCM den Bulgar Domatesi. O da gayet keyifli.

Bahçenin en uzun boyluları Blue Beauty domatesler. Her geldiğimde sırığa tekrardan bağlamak zorunda kalıyorum.

Sn. portorikolu dan Sırık Barbunya. Hepsi çimlendi. Direk toprağa ektim.

İşpir’in şeker fasulyesi de çok merak edilenlerden. Valide öyle her fasulyeyi düdükleye koymaz. Umarım beğendirebiliriz.

Sn. TCM den yöresel kısa barbunya.

Eski 14-06-2018, 00:24   #19
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Biber tohum sayıları kısıtlı idi. Bir çoğunu çimlendirmeye çalıştırdım ancak hepsi çimlenmedi. Baya da yavaş büyüyorlar patlıcanlar gibi. Bu sene tohumluk alabilirsem seneye daha çok ekmeyi istiyorum.

Sakız Kabağı da güzel gidiyor.

Ayçiçekler ve öylesine ektiğim nohutlar gayet sağlıklı duruyorlar. Yağmur harici hiç sulanmadılar.

Sn. Hediyeunludan Halep Karası Patlıcan. Geçen senede patlıcanlar yavaş gelişmişti bu sene de böyle. Sanırım genel olarak patlıcanlar biraz nazlı oluyor.

Eski 14-06-2018, 00:27   #20
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Aşağıdan yukarı genel görünüm.

Yukarıdan aşağı genel görünüm.

Eski 14-06-2018, 08:45   #21
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Sevgili TCM üstadımız bu başlığa girince ne hisseder acaba. Çok güzel bir his olsa gerek. Umarım bizlerinde tohum paylaşımında birinci olacağımız günleri görürüz. (gerçi Musa Gündoğan gibi biri çıkar alır birinciliği ya neyse)

Eline sağlık Sezerakk, bahçen çok güzel, fotoğrafların üstüne eklediğin yazılarla daha da güzel olmuş.

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2018, 08:56   #22
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
Sevgili TCM üstadımız bu başlığa girince ne hisseder acaba. Çok güzel bir his olsa gerek. Umarım bizlerinde tohum paylaşımında birinci olacağımız günleri görürüz. (gerçi Musa Gündoğan gibi biri çıkar alır birinciliği ya neyse)

Eline sağlık Sezerakk, bahçen çok güzel, fotoğrafların üstüne eklediğin yazılarla daha da güzel olmuş.

Çok teşekkür ederim Sn. g.c. Bu sene en çok tohum talebini gördüğünüz üzere Sn. TCM abimden karşılamış bulunuyorum. Özellikle yetiştirmemi istediği bazı tohumları da sağolsun göndermiş. Tüm üyelere tekrardan teşekkürü bir borç bilirim.

Eski 14-06-2018, 09:28   #23
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:

g.c bende resimlerin üzerine yazılmasını çok güzel buldum. daha rahat okunabiliyor.
ilk siteye girdiğimde tohum paylaşımı kaçırdığım için 1 sene boyunca pek çok kişiden tohum talep ettim fakat çok geri dönüş olmamıştı. o nedenle ne kadar tohum toplayabildiysem paylaştım fakat bu sene öyle çok tohum paylaşımı maalesef pek mümkün olmayacak. zira elde olmayan sebepler bu sene bizi ters köşe etti.

sezerakk bahçeniz çok güzel gidiyor. umarım ürünleriniz bu ay itibariyle bol bol döker. dolma biberi için kesinlikle fazla kök dikmen gerekli. yeşil kandil dolma biberi iyice büyütüp tohumluk aşamasına geldiğinde çekirdeklerini çıkarıp aynı zamanda kırmızı kalifornia biberi gibi tüketebilirsiniz . etli kalın bir hale geliyor çok güzel oluyor. 1 tanesi bile bir yemeğe yetecek nitelikte oluyor.

TCM, g.c. ve Sezerakk beğendi.
Eski 14-06-2018, 11:29   #24
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sezerakk Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim Sn. g.c. Bu sene en çok tohum talebini gördüğünüz üzere Sn. TCM abimden karşılamış bulunuyorum. Özellikle yetiştirmemi istediği bazı tohumları da sağolsun göndermiş. Tüm üyelere tekrardan teşekkürü bir borç bilirim.
...Ağlamak istiyorum...

@ Sezerakk, çok güzel olmuş bahçe, seni forumda yılın çaylağına aday göstermek lazım.

Sırık domateslerde yanlarındaki destekler yetmeyebilir, ancak tüm koltukları alır ve tek dalda ilerletirsen hem kontrolü hem de hastalıklarla mücadelesei kolay olacak, yük de az olduğu için destekte sıkıntı olmayacaktır. Aynı forumdaki gerçek üstatlardan İsmail Kuzucu gibi.

Eski 14-06-2018, 20:00   #25
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2007
Her şey çok güzel ve düzenli görünüyor Sayın Sezerakk,
Güle güle büyütün, sofranızda neşeyle tüketin inşallah.

TCM ve Sezerakk beğendi.
Tolga Özmeral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2018, 02:26   #26
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Şunu ekleyecektim gündüz, unuttum; italian heirloom domateslerin yaprakları pek narin durur, benim üçüncü senem, sanki hastalıklı gibi, buruşmuşlar gibi... Bugün yayladaydık, italianları da budadım, tek sırık onlar kalmıştı budanmayan. Diğer sırıkları mümkün olduğunca tek dalda büyütürken italianları bu özelliklerinden dolayı iki üç dalda büyütmeyi düşünüyorum. Bir diğer ayrıntı dikkatimi çeken; bahçedekii domateslerin üzerinde üç tek domates vardı ve hepsi italianların üzerindeydi. Yaklaşık dört çeşit oturak ve altı çeşitte sırık domates çeşidi var.

hberbul, g.c. ve Sezerakk beğendi.
Eski 18-06-2018, 09:59   #27
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Geri bildirimleri için herkese çok teşekkür ederim. Tekrardan incelediğimde dediğiniz durumları bende farkettim Italian ile alakalı. Tüm domateslerde çiçekler var bazılarında tepeden çift koltuk çıkmış gibi idi hangisini budayacağımı bilemedim o yüzden ben de o şekilde bıraktım. Oturaklar hariç hepsinin koltukları düzenli olarak alınıyor. Yavaş yavaş alt yaprakları da almaya başladım sararmaya başlamış olanları özellikle.

g.c. beğendi.
Eski 26-06-2018, 00:04   #28
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Eski 26-06-2018, 12:22   #29
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Eski 07-07-2018, 13:29   #30
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Tekrardan selamlar. İstanbulda yağan yoğun yağmur sonucu salatalık ve kavunlarda Mildiyö oluşmuş sanırım. Benim de işlerden sebep bahçeyle ilgilenememden baya hızlı ilerlemiş. Gülleci bulamacı hazırladım ve uyguladım. Umarım kurtarabiliriz. Yeni çıkan sürgünler sağlıklı gibi.

Atilgan beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024