agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler
  • 3 Gönderen zeynepkavi
  • 4 Gönderen zeynepkavi
  • 1 Gönderen zeynepkavi
  • 3 Gönderen zeynepkavi

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-03-2018, 09:45   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2012
zeynepkavi / Tohum paylaşım sonrası (istanbul bahce+balkon) 2018

Merhabalar,

bu sayfada paylaşımdan temin ettiğim tohumlar ile ilgili gelişmeleri, deneyimlerimi paylaşacağım. Tohum listesi şu şekilde, paylaşanlara yeniden tesekkur ederim.

Sarı Havuç - ahaknet
Ceneviz (Genovese) Fesleğeni - bahcedenn
Ceneviz (Genovese) Red Freddy Fesleğeni - bahcedenn
Kalıcı Ispanak - Perpetual Spinach - bahcedenn
Nuran Nine'nin Pazısı - bahcedenn
Red Malabar Spinach - Kırmızı Malabar Ispanağı - bahcedenn
Lolaz börülce - Dutlubahçe
Arşın Börülce - hasan7319
Kamber Biberi - hasan7319
Sarı Çeri Domates - hasan7319
mikrop domates - incirli
Kiraz mini çeri domates - intibah
Lablab sarmaşıği - istcallst
ipek domates - ketenhelva
Fasulye (Kırk Günlük) - portorikolu
İspir in şeker fasulyesi - TCM
Limon kokulu yayılıcı kekik - Creeping Thyme - TCM
Yöresel Kısa Barbunya - TCM
Gül biber - Yerel bahçem
Pembe (beefsteak) Domates - yurtsever
Fasulye - Zekoş

zeynepkavi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2018, 15:01   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2018
Merhaba,

Bende sizin gibi tohum edinmek ve ekerek tohumluk ayırıp sitede paylaşmak çok isterim. Az önce üye oldum. Nereden başlayıp kimlerden rica edeceğimi bilmiyorum. umarım bu yazımı görüp yanıt verirsiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

GÜNEŞ35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2018, 10:10   #3
Yeni Üye

Sn. Güneş,
Tohum takas etkinligi her yıl hasattan sonra planlanıyor ve ilan ediliyor. 2017 tohum paylaşımını kacırdınız. Eylül ekim aylarında 2018 tohum paylaşım takvimini takip ederseniz siz de katılabilirsiniz.

Eger siz de benim gibi acemi iseniz, benim gecen yıl yaptıgım gibi önümüzdeki bahar aylarını forumu bolca okuyarak, bahcenizi / Saksınızı / topragınızı hazırlayarak ve ticari tohum ve/veya fide ile ilk denemelerinizi yaparak degerlendirmenizi öneririm.

Eski 26-03-2018, 09:41   #4
Yeni Üye

tohumlar ekildi.

25 mart itibariyle asagıdaki tohumları ektim,
cok az tohum olanların tamamını, fazla olanların yarısını kullandım.

Red Malabar Spinach - Kırmızı Malabar Ispanağı - bahcedenn
Sarı Çeri Domates - hasan7319
mikrop domates - incirli
Kiraz mini çeri domates - intibah
ipek domates - ketenhelva
Gül biber - Yerel bahçem
Pembe (beefsteak) Domates - yurtsever
Kamber Biberi - hasan7319

plastik ve karton altı delinmiş bardaklar kullandım.

karışım: 3 ölçü torf + 1 ölçü cocopeat + 1 ölçü vermikülit + birkaç avuç solucan gübresi.

tohumları bir gece önceden ıslattım ve 2şer - 3er adet bir bardaga oalcak sekilde ektim.

üzerini sadece vermikulit ile örttüm ve suladım. Biraz kalın bir vermikulit almışım, herbiri nohut tanesinden biraz ufak gibi. Umarım yanlış birşey yapmadım.

camın önüne, iç mekana 19-20 C, dogrudan ışık almayan bir pervaza yerleştirdim.

Üzerlerini strec film ile kapatmadım çünkü neredeyse 60 -70 bardak oldu ama bugün bir cay kaşıgıyla sulayıp üzerine naylon germeyi düşünüyorum.

Eski 15-05-2018, 09:08   #5
Yeni Üye

Elde olmayan sebeplerden dolayı 7 hafta kadar camın önündeki bardaklardaki fideler ile ilgilenemedim. Esasında 3-4 haftada şaşırtılacak boyuta gelmişlerdi ama ancak dün şaşırtma yapabildim.

Bazı plastik bardaklarda daha ilk gerçek yapraklar çıktığında en sağlıklı fideyi bırakıp geri kalanları dibinden kesmiştim, o fideler hiç şaşırtmaya ihtiyaç duymadan plastik bardakta bahçeye geçirilebilecek boya gelmiş ve gayet sağlıklılar.

bir bardakta birkaç kök olanlar ise gelişememiş, teker teker 10 - 12 cm lik saksılara geçirdim. Bir hafta 10 gün açık balkonda durduktan sonra haziran başında bahçeye geçireceğim.

Bu sene havalar çok güzel geçmesine rağmen geleneği boz(a)mayarak 19 mayısa kadar bahçeye hala birşey ekmedik, şubat başında ektiğimiz baklalarımız çiçekte ve yavaş yavaş verime geçti ve derince bellediktan sonra bolca ektiğimiz semizotları var sadece.

Haftasonu tüm aşamaları resimleyerek foruma yüklemeye çalışacağım.

buzadam beğendi.
Eski 05-10-2018, 16:04   #6
Yeni Üye

2018 yazı malesef bahce icin elde olmayan sebeplerle hiç verimli gecmedi. Bir kapanış mesajı olarak etkinlikten edindiğim tohumlara dair durumu aşagıdaki şekilde bildirmek isterim.

Benimle tohum paylaşan herkese tekrar çok teşekkür ederim.

Bu tohumlar 2018 de dikilemedi, 2019 da ekilmek üzere bende duruyorlar;

Sarı Havuç - ahaknet
Ceneviz (Genovese) Fesleğeni - bahcedenn
Ceneviz (Genovese) Red Freddy Fesleğeni - bahcedenn
Lolaz börülce - Dutlubahçe
Lablab sarmaşıği - istcallst
İspir in şeker fasulyesi - TCM
Limon kokulu yayılıcı kekik - Creeping Thyme - TCM
Yöresel Kısa Barbunya - TCM
Fasulye - Zekoş

Diktiklerim hakkında ise;

DOMATESLER;

Çok sıkışık diktiğim için ve hakkını veremeyeceğim için tohum alma gayretinde olmadım.

Sn Yurtsever den aldığım Pembe beefsteak domates fidelerinin malesef hiçbirini yaşatamadım.

Sn. Hasan 7319 un sarı ceri domatesi, Sn. Intibah dan aldığım kiraz mini çeri domates ve Sn. incirli den adlığım mikrop domatesleri yaşatabildik. Sezon boyunca sıfır bakım, gübre ve minimum sulama ile 4-5 kökten her hafta tadımlık, salata yapacak birer kase topladık.

Sn. Ketenhelva dan aldığım ipek domates kendisinin de bahsettiği gibi yetiştirmesi en kolay çeşit idi. Fideleri toprağa geçirdik ve hem böceklere karsı hassasiyeti diğerlerinden daha yüksek idi hem de verimi daha fazla idi.

Ağustosta sonunda domatesleri söktük.

BIBERLER

Hem Yerelbahçem hem de Hasan 7319 a çok tesekkür ederim, malesef fideden toprağa geçirdiğimde bunlar yaşamadı.

Sn Bahçeden den edindiğim Malabar ispanakları fidelendikten sonra bahçedeki yerlerini sevmedi ve ne büyüdü ne de öldü, öylece minik kaldı. Ama istanbulda açık balkondaki ek kök epeyce büyüdü ve bir defa yemeğini pişirebildik gercekten farklı bir lezzet.

Nuran nine nin pazısı ve Kalıcı ıspanagı bahçenin iki ayrı bölümüne dikmiştim. Nuran ninenin pazısı hç çıkmadı ama kalıcı ıspanak 5 kök olarak hayatına devam ediyor. Bahçede sulama gübreleme eksikliğinden sebep çok verimli değil ama yine birkaç kez salatalara doğrayacak kadar yiyebildik. Hala da yaşıyorlar.

Sn. Portorikolu dan aldığım kırk günlük fasülye havaların da uygun gitmesi sayesinde 3-4 kökte güzel gelişim gösterdi ve minimum bakım ile bize birkaç defa türlüye koyabilecek kadar fasülye verdi. Kendisine tesekkur ederim.

2019 da bahçeye ve Ağaçlar.net e daha fazla vakit ayırabilmek ve fotograf paylasabilmek ümidiyle.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024