agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018
(https)

Beğeni Düzeni1594Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-06-2017, 17:09   #91
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Sn pria, önümüzdeki tohum etkinliğinde bahçenizde yetiştirdiğiniz kabak ve karpuzların tohumlarından paylaşmayı düşünüyor musunuz?

YeniGine ve kerkenez beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2017, 22:58   #92
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Sn pria, önümüzdeki tohum etkinliğinde bahçenizde yetiştirdiğiniz kabak ve karpuzların tohumlarından paylaşmayı düşünüyor musunuz?
Tabi ki sayın birnefestoprak, memnuniyetle paylaşımda bulunmayı tasarlıyorum nasip olursa..

Ayrıca bu yıl Keçi Memesi ve diğer üzüm çeşitlerimin çeliklerini de paylaşmayı düşünüyorum..
Hayat paylaşıldıkça güzeldir

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2017, 23:27   #93
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

17 yaşındaki zeytinlerimde ilk kez bu yıl böylesine aşırı ve sağlıklı meyve tutumuna tanık oluyorum..tabi, insan bunu görünce bu fırsatı değerlendirmek ve bol ürün alma umuduyla yapılması gerekenleri daha bir itina ile severek yapıyor..
Bugün bi akrabam geldi fidanlığa..''Adnan abi, benim zeytinlerde seninkilerin 10 da biri yok'' dedi..valla taneler limon çekirdeği gibi oldu ama dallar şimdiden ağırlıktan sarkmaya başladı..
İlaçlama makinasını almak ve organik ürün kullanma kararım bu nedenledir.Tabi, İstanbul'dan Çanakkale'ye göç kararı almamın da faydasını görüyorum..Gözlüğümü takmak yetmiyor bir de büyüteçle gün aşırı inceliyorum zeytinleri..
Delfin Wg'yi attıktan iki gün sonra zeytinlerde güve kelebeği sayısında artış görmem beni baya bi gerdi..
Bugün tekrar attım DELFİN+ NEEM YAĞI'nı NU-Film kullanarak..
Uykusuzum..Dün gece bir türlü karar veremedim..sonra fremeteo, accuveather ve poseidon 'dan hava durumuna baktım..saat 3'ten sonra kuvvetli rüzgar veriyordu Poseidon..kararımı değiştirdim..gece saat 2.30'da fidanlığa çıkarak, DELFİN'i mayaladım..gündüzden kasabadaki klorsuz kaynak suyu almıştım 5 litre..içine 1 kilo şeker koydum..ve 320 litre ilaçlama suyu için 200 gram DELFİN ilave edip karıştırdım..benim fidanlıkta kulübe hiç güneş ışığı almaz ona rağmen kovayı siyah naylonla sarmaladım..
Saat 10.30 da başladım ilaçlamaya..2'de bitirdim..tüm zeytinleri adeta yıkadım pompayla..

Akşam üstü, zeytinlerin güneye bakan dallarını salladığımda sanki NEEM YAĞI ihtiva eden Nembicidine'nin etkisini görmeye başladım sanki..uçan kelebek sayısı çok azdı..

Güve mücadelesini başaracağım gibi..pazar pazartesi salı yağmur var..inşallah güzel bol ve hayırlı bir yağmur yağar...Allah'ı severim ama işimi Allah'a bırakmayı pek sevmem..bu nedenle 3 günden beri tüm zeytinleri ve su gereksinimi duyan mısır ve kabakları suladım..yağmur da yağarsa çifte kaymaklı olur..

Organik ilaç kullanılımında cahil olduğum için forum'da ciddiyetine, titizliğine, bilgi ve tecrübelerine tam güven duyduğum sayın MeyveliTepe'nin iki kezkapısını çaldım.sağolsun, hemen yanıtlayarak pratik önerileriyle yönlendirdi ve pahalı ilaçlardan tasarruf yapmamın yöntemlerini yazdı bana..ayrıca buradan teşekkürü borç biliyorum kendisine..sağolsun, varolsun..

Yarın kendime tatil kararı verdim..hiçbir şey yapmayacağım, çünkü müthiş yoruldum....sadece akşam üstü hergün yaptığım gibi dut yiyeceğim..belki saat 8 gibi, çok sevdiğim minicik koyda denize dalarım ,Mini tatilin ertesi gün nergis sökümlerine başlayacağım..eşimden hep ''ben de yardıma geliyorum'' demesini bekliyorum ama umut yok gibi, yine iş başa kaldı..

Eski 16-06-2017, 10:42   #94
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-05-2017

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Tabi ki sayın birnefestoprak, memnuniyetle paylaşımda bulunmayı tasarlıyorum nasip olursa..

Ayrıca bu yıl Keçi Memesi ve diğer üzüm çeşitlerimin çeliklerini de paylaşmayı düşünüyorum..
ben şimdiden talibim üzüm dallarına....bir türlü yetiştiremedim.

pria beğendi.
i.sunaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2017, 13:01   #95
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Alıntı:
akşam gölgede kalıyor..uzanıyorum boylu boyunca..karşımda denizin mavisi..bakarken içiyorum maviyi sanki..
Ne güzel anlatım. Ne güzel bir insan...

pria beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2017, 14:40   #96
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bugün istirahat günü..
Çıktım temiz elbiselerle fidanlığa..aşağıda zeytin altındaki kilimde uzandım..biraz fotoğraf çektim..derken çıktım tepedeki duta..günlük atıştırmayı yaptım öğlen yemeği niyetine..biraz da kulübe önündeki çekyata uzandım..derken köyde ''sarı şimşek'', ''sarı kuş'' dedikleri elektrikli bisikleti hortumla yıkadım..
Akşam üstü tekrar çıkacağım, yarın söküme başlayacağım nergis ekim alanlarını hazırlayacağım..

Sebzelerden genel görüntüler:

Eklenen Resimler

Eski 16-06-2017, 14:42   #97
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Çeşit çeşit kabaklar:

Eklenen Resimler

Eski 16-06-2017, 14:43   #98
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Karpuzlar tane bağlamaya başlamış:

Eklenen Resimler

Eski 16-06-2017, 14:45   #99
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Salatalıklar da yolda

Eklenen Resimler

Eski 16-06-2017, 14:48   #100
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Üzümler cıngıl cıngıl..pekmez mi kaynatsak bilmem ki bu yıl 15-16 kökte garanti 100 kilo çıkar..

Eklenen Resimler

Eski 16-06-2017, 14:49   #101
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Elim ayağım, ''sarı kuşum'' ..

Eklenen Resimler

Eski 16-06-2017, 14:57   #102
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Dünkü Neem yağı ve delfin ilaçlamasının ardından bugün de kontrol ettim güneye bakan dalları..güve kelebeği iyice azalmış gibi..içim rahatlıyor..sanırım neem yağının kovucu itici uzaklaştırıcı etkisini göstermiş..güve kelebekleri de belki de yumurtalarından çıkan larvaların DELFİN yüzünden çıkardıkları ölüm iniltilernii duyup hissettikçe benim fidanlığı terkediyor
Zeytinlerim şimdilik harika..dallar şimdiden sarkmaya başladı ağırlıktan..Zeytin güvesi, zeytin sineği derken yeni bir dert sanırım yolda..zeytinler biraz daha irileşince eğer dalların altına destek koymazsam genelde rüzgarlı olan fidanlıkta dallar kırılır valla

Pazardan salıya kadar yağmur var gibi..yağıştan sonra yine DELFİN vereceğim zeytinlere..tabi, kaolin ile güzel bir badana da yapacağız..bembeyaz olacak fidanlık..köylüler görünce kimbilir ne dedikodular yapacak işleri güçleri zaten kahveleri tıka basa doldurup lak-lak yapmak

Eklenen Resimler

Eski 16-06-2017, 15:23   #103
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Domatesleri unuttum..onlarda da bol tane ve çiçek var..farkındayım, artık sulanmak istiyorlar ama son çiçekler tane tutana kadar sulamıyacağım..

Eklenen Resimler

Eski 19-06-2017, 08:16   #104
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Sayın Pria bahçeniz harika olmuş. Keyifli hasatlar olsun inşallah.

pria ve YeniGine beğendi.
kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2017, 15:16   #105
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
İzolasyon koşulları için bu adrese bakabilirseniz sevinirim: http://www.agaclar.net/forum/tohum-p...ligi/40860.htm

Gözüme çarpan iki çeşit Kars Yumurtası ve Çekirdeği Oyalı. Bu ikisinin saf tohumu çok az kişide bulunuyor. Eğer elle tozlama yapmıyorsanız, bu koşullarda tohum saflıklarını büyük ihtimalle kaybetmiş olacaksınız. Saflığını kaybetmiş olabilecek tohumları dağıtıp sonraki yıllarda sonuçları takip etmiyorsanız da, başkalarının saflığını kaybetmiş tohumları dağıtmasının önüne geçilemeyecek çünkü bir noktadan sonra takip etmek çok zor (zincirleme olarak 1 kişiden 5 kişiye dağılmış olsa, o 5 kişi de daha sonra 5'er kişiye dağıtmış olsa, ikinci seneye geldiğimizde toplamda 27 kişi yapıyor). Bunların dışında farklı çeşitlerde kavun ve mısır da ekmişsiniz. Onlarla ilgili de aynı sorun söz konusu.

Dolayısıyla, bu aşamada kabak, kavun, karpuz ve mısır tohumlarından etkinlikte dağıtmamanızı ve etkinlik için biber, domates ve varsa patlıcanlara yoğunlaşmanızı tavsiye ederim. Onlarda da bitki ve çeşit sayısı ile izolasyon mesafesine bağlı olarak çaprazlanma gayet mümkün ama olasılık daha düşük.

Alıntı:

pria, Atilgan ve Efe Bey beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2017, 17:58   #106
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Sn.Pria...

Domates sulaması için şöyle diyebilirmiyiz...

Fide ekiminde verilen can suyundan sonra birkaç gün sulanmaz...kök oluşturması için..

Sonra sulanır( Her günmü ?)

İstenen boya geldiğinde birkaç gün sulanmaz...Çiçek verdikten...meyve tutumuna kadar sulanmaz...Meyve tuttuktan sonra istenen büyüklüğe gelene kadar bolca sulanır...Sonra yine sulama kesilir....kızarması için...
Doğru mu bunlar ?

Birde fide çok küçükken çiçek açarsa kopar derler....Hemen meyveye yatmasın...boy versin...ondan sonra meyve derler....Fikriniz nedir ?

pria beğendi.
vural-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2017, 20:19   #107
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Köye geleli 23 gün oldu..

İlk geldiğimde tüm sebzeleri malçlayıp sulamıştım..bir de evvelki gün çok güzel bir yağmur yağdı..daha 15 gün sulamasam olur..bu arada domateslerin ilk dallarındaki çiçeklerden şu an bol miktarda irice taneler var, ayrıca yeni filizlef de çiçek dolu...salatalıklardan 4 günden beri koparıyoruz..biberler boylandı ama henüz çiçek yok..sarı kabak, Kars yumurtası ve kara kabaktan üçüncü kez kesiyorum..kışlık kabaklarda yumurta gibi taneler var..kavunlar ve karpuzlar da öyle..sebze yastıkları arasında artık girip gezinmek zor..domateslerin boyu 50 santim gibi oldu..mısırlar püskül çıkarmaya başladı..
Minik bir yavru kaplumbağa var aralarında..ona yavru olduğu için kıyamadım, uzaklaştırmadım..bugün baktım bir Kars yumurtası kabağının yarısını yemiş kerata..Bir de sebzelerin yakınlarında bir kara yılan var..onlar zaten kısa oluyor..40-50 santim falan..3 gün önce korkuyla bir metre önümden hızla kaçtı, daldı domateslerin arasına..onun da geçim kaynağı orası..malçların altı sürekli ıslak olduğu için bu yıl kara kurbağa yavrusu çok..tam yılana göre bir atıştırmalık
Vaziyetler böyle..

Artık domatesler olgunlaşınca bahçeden foto yüklerim herhalde..

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 21-06-2017 saat 21:34
Eski 21-06-2017, 20:33   #108
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

23 günden beri sadece 2 gün dinlendim..hergün en az 7-8-10 saat çalıştım..inanın çok ama çok yorgunum..ama şikayetçi değilim..

Bu arada 2 gün nergislerimi söktüm..irili ufaklı sanırım 5 bin adet var..21 çeşit nergisim var..pazartesiden beri eşim de biraz vicdan yapmışolmalı ki yardıma geldi; dün birlikte temizledik, tasnif ettik, kasalar içinde kulübede serin, güneş hiç görmeyen, havadar ortamda ekim zamanına kadar dinlenecekler..

Eklenen Resimler

Eski 21-06-2017, 21:22   #109
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bu yıl ilk kez zeytinlerimde organik malzeme kullanıyorum..

Neem yağını Delfin'i kullandık..ara ara zaten denizyosunu veriyorum..

Dün, nergislerin temizleme işini bitirince saat 3'te başladım % 5'lik kaolin+ Delfin+ denizyosunu+ humat + reçine bazlı yapıştırıcıdan oluşan karışımı atmaya..hemen aralıksız saat 9 gibi zar zor bitirebildim..tabi eşimin yardımları olmasaydı bitiremezdim..

Bugün hem sabah hem akşam zeytinleri kontrol ettim; dün ilaç atarken suyun vurduğu alanlardan uçuşan güve kelebekleri bugün yok..

Sayın MeyveliTepe'nin yönlendirmeleri çok iyi oldu ve onun Delfin konusunda alttaki mesajına gerçekten hak verdim:

Organik tarımda kullanılması onaylanmış zirai ilaçlar ve bioinsektisitler

Acemi olmama rağmen Kaolin kaplamasını baya iyi yaptım gibime geliyor..ata ata daha güzel kaolin kaplama yapmasını tecrübeyle öğreneceğiz biraz da..
15 gün sonra falan % 2.5'luk daha atacağız nasip olursa..

Köyde bir ilk bu..gören veya duyan köylüler mutlaka olumsuz dedikodu yapacaklardır

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 22-06-2017 saat 16:20
Eski 21-06-2017, 22:04   #110
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

23 günden beri çok ama çok yoruldum..eşim de yoruldu iki günden beri..

Bugün yine tatil yaptık..aldım eşimi ''sarı kuş''un arkasına, alabildiğine gezdik kasabanın doğal güzelliklerini..özellikle eski Ceneviz Kalesi'nin içindeki Deniz Feneri'nden manzara çok harikadır..deniz..alabildiğine deniz..

Yarın dönüyoruz Çanakkale'ye ama fazla uzamaz belki bayram bitmeden kaçarım yine köye

Eklenen Resimler

Eski 22-06-2017, 01:42   #111
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Kayaların üzerine çıkıp oltaları sallandırmaz mıyız hiç?

pria, Atilgan, Milla ve 1 kişi beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2017, 20:58   #112
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bayramın bitmesini iple çektim ve 3. günü köye kaçtım yalnız olarak..

Sebze bahçesi su istiyordu, hemen giriştim işe ve bugün öğlen bitirdim..
Domatesler yüklü..hergün değişik değişik kabak yiyorum..sanırım hayatımda hiç bu kadar bol kabak yememişimdir

Biberler boylanmış, çiçekte..

Karpuz ve kavunlarda portakal irisi meyveler var..

Bu işler benim için garnitür..

Aslı uğraşım zeytinlerim..Nihayet bu yıl gerek sayın MeyveliTepe'nin destekleri gerekse organik ilaç+ gübre ve kaolin sayesinde güvenin meyve dölünden kurtardım onları..

''Karabiber dökümü'' dediğimiz zeytin tane dökümü yok denecek sayılır..Binde bir bile yok..bu yüzden çok çok mutluyum..İnşalla bu yıl 3-4 ton zeytin almak nasip olur..eğer kısmet olursa üstüne para ekleyip KUBOTA 1280 veya bir üstü mini bahçe traktörü alacağım Köyde olsa almam, veririm parasını çapalatırım heryeri..

Zeytinler tesbih tanesi, iri portakal çekirdeği büyüklüğünde..cıngıl cıngıl dallar..Akrabam Ahmet dün gece kahvede otururken '' Adnan abi, senin zeytinleri görünce benim zeytinliğe gidesim bile gelmiyor'' dedi..

Hele şükür bu badireyi de hasarsız atlattık..sırada zeytin sineği mücadelesi var..bakalım hayırlısıyla o musibetin de üstesinden gelirim..
Bugün öğlen sebzelerin sulaması bitince zeytinleri sulamaya başladım..çift hortum..her fidanda 15 dakika su veriyorum..takribi 200 litre..son anlarda humat+denizyosunu ve potasyum ağırlıklı mikro besin gübresi veriyorum suya..sulama 2 gün sürüyor..
Sulama bitince 3 gün ara verip zeytin tanelerinin biraz daha şişmesini bekleyip ardından % 2.5'luk KAOLİN uygulaması yapacağım..Ardından bir tur daha sulayıp köyden döneceğim..

Sebze bahçesi artık fotoğraflık değil..hepsi birbirine girmiş adeta orman gibi..Çıplak gözle görmek fotoğraftan daha iyi oluyor..

Üç yerli mısırın birinde her kökte koçan var iki üç tane..
Onları köyde dipfrize koyacağım çiğolarak..oluyormuş..kışın köye geldiğimde bol bol yeriz..

Salatalıklar çok..kopar kopar bitmiyor..bu akşam komşum İsmail abiye verdim bi torba..

Köyden dönerken yine fotolar yüklerim..

Şimdilik işler yolunda..merak eden herkese çok selam..herşey gönlünüzce olsun..

Eski 29-06-2017, 22:51   #113
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

''Kars yumurtası'' cinsi kabağı zamanında koparmak gerek..hemen kartlaşıyor ve kabuğu sertleşiyor..
Bugünkü menüde yine kabak vardı..Kars yumurtalarının bazıları ufak olmasına rağmen nerdeyse tohuma kaçmış
Öğlen atıştırmalığı dutlar geçti..yerine bol bol salata yiyorum hararet yaptıkça..keyif veriyor ilaçsız-zehirsiz kendi mahsulünü yemek bugünlerin aşırı sıcağında da iyi gidiyor kütür kütür salatalıklar..kalori yok..akşam desen hep kabak..bu akşam yoğurtlu kabakların içine bir de rafadan yumurta doğradım değişiklik olsun diye..baya iyi oldu..kilo vermeme yardımcı oluyor bu zayıf kalorili gıdalar..yaz biterken 5-6 kilo daha vermem gerek..
Domatesler de bir hafta sonra olacak gibi..

Eski 03-07-2017, 11:43   #114
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Balkonun sağında ve solunda kırlangıç yuvaları var evde..bütün yaz neşe oldular bana..
Fakat üzücü bir olaya da tanık oldum..geçenlerde kuvvetli yağmur sonrası çatıdan inen pimaş su giderinin sağındaki ve solundaki iki yuva su sızıntısı nedeniyle çöktü..önce bir yuva çöktü, 3 yavru düştü balkon mermerine ve içeriye..biri ölmüş diğerleri can çekişiyordu..bekledim, anneleri gelir birşeyler yapar diye..ama yavrular çok iriydi, onları taşıması mümkün değildi..çaresiz, kalakaldım..derken ikinci yuva çöktü..4 yavru da oradan düştü..üzüntüm iyice arttı..unutamam bu olayı..

...

Balkonda çayımı kahvemi yudumlarken onları seyretmek harika birşey..yavrular palazlandı iyice..anaları durmadan yiyecek taşıyor..onlar da hep bekliyor..beni görünce kafalarını yuvanın içine çekiyor..

...

Onlar benim gübre fabrikam..dışkıları balkon mermerinin üzerine düşüyor, günaşırı topluyorum..Allah'tan eşim sürekli burada kalmıyor..mümkün değil izin vermez buna..

Dün onlardan topladığım bir ufak torba gübreyi özellikle mısır, kabak, kavun ve karpuzlara verip suladım ardından..

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 03-07-2017 saat 19:39
Eski 03-07-2017, 11:47   #115
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Karpuzlar oldukça irileşti..İlk fotodaki Tatarlı karpuzu 2 kiloya yakın..Oyalı karpuzlar bol..onlar da yarımşar kilodan fazla.

Eklenen Resimler

Eski 03-07-2017, 11:51   #116
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Birçok domates çeşidinden fotoğraf çektim..
Şimdilik, en bol ürün veren ''çizgili İstanbul''..eğer lezzeti de iyiyse seneye favorim olabilir.

Eklenen Resimler

Eski 03-07-2017, 11:53   #117
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Domateslere devam:

Eklenen Resimler

Eski 03-07-2017, 11:55   #118
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Beyaz dut bitti, artık sıra karadutta..aşılı tek dal var..

Eklenen Resimler

Eski 03-07-2017, 12:15   #119
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Mısırları da haftaya koparmaya başlarız artık..

Kabak fotoğrafı çekesim gelmedi..çünkü içim dışım kabak oldu eşe dosta veriyorum artık..

Dün bir kasa semizotu topladım..ön yıkamayı fidanlıkta hortumla yaptım..bi kocaman tencere yemek oldu..4-5 gün idare ederiz artık..

İlk defa bu yaz bunca organik beslenme fırsatı buldum..bakalım ömrümüz kısalır mı, uzar mı bilemem..

Valla aslında bu işlerin beslenmeyle pek ilgisi yok..köyde bi amcamız var, 95 yaşında..hergün yaya olarak kahveye gelir..tıkır tıkır yürür ve günde 2 paket sigara üfler..ne kanser ne birşey..insanın genleri sağlam olmalı..sülalede hasarlı gen varsa siz n'aparsanız yapın sonuç kaçınılmaz..

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 03-07-2017 saat 19:44
Eski 03-07-2017, 20:26   #120
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Hava durumu olarak bizim kasabayı şiddetli yağmur veriyor linkler..hayırlısıyla atlatsak bari..aslında zeytinleri sigorta yaptırmam gerekli ama biraz ihmal ettim bu işi..acilen yapmak gerek..

% 2.5- 3'lük kaolin uygulaması yapacağım ama havanın geçmesini tercih ettim..gerçi evvelki gün bir zeytin dalını hortumla tazyikli suyla yıkadım..NU-FİLM sayesinde kaolinde hiçbir bozulma olmadı..

İnşallah sakatlık yapmadan güzel bir yağmur yağar ve tekrar sulamaya gerek duymam sebze ve zeytinleri..

Bugün aylaktım..gittim fidanlıkta kulübenin önündeki çekyatta biraz kestirdim..zeytinleri sebzeleri dolaştım..baktım deşti-susuz domateslerin birinde kızarmış bir tane buldum..atıştırdım..ekşili ve aromalı..pek hoşuma gitti..

Derken atladım ''sarıkuş''a..ver elini kasabanın ''Saklı Cennet''i SÖĞÜTLÜYALI'ya..çünkü kasaba yazın çok kalabalık artık..ben herkesin girdiği kalabalık yerlerde denize girmeyi hiç sevmem..tek ben olacağım, özgürce tadını çıkaracağım..yıllarca gittiğim minicik koylar artık bana kalmıyor..ben de basıp gittim 9 km. uzaklıktaki SÖĞÜTLÜYALI'ya..Çok sarp yokuşlardan iniliyor buraya..bizim sarıkuş'la dönüşte inşallah çıkarım dedim..beni mahcup etmedi; aküden bir kadame bile yemedi gidiş-dönüş 19 kilometre yolculukta..çok sarp rampalarda birazcık bayıldı o kadar..ama inanın inerken korkmadım desem yalan olur.

Bu ormanla bezenmiş, uçurumların dibindeki doğa harikası deniz parçası Marmara'nın belki en güzel temiz deniz kıyısıdır..millet tutturmuş, antalya'ları, Çeşme'leri falan..halbuki İstanbul'un dibinde bizim güzellikler..cam gibi deniz..

Neyse fazla reklam yapmıyayım, buraya da doluşur insanlar; tadı kaçar, denize giremem

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024