agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018 (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2014-2018/)
-   -   pria / Tohum Paylaşım Sonrası (Çanakkale) (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2014-2018/40870.htm)

pria 07-04-2017 18:32

pria / Tohum Paylaşım Sonrası (Çanakkale)

2 Eklenti(ler)
Cumartesi erkenden gittim köye..gider gitmez ilk işim tohum yastığını hazırlamak oldu..İtalyan torfu toprağa güzelce karıştırdım..hafif bastırdım..ince bir tabaka yina torf serptim..tohumları dengeli saçmaya çalıştım, sık düşenleri el yordamı ile ayırdım..bu gidişimde sadece domates ve biber tohumlarını ektim..hangi bölümde hangi tohum varsa onun etiketini köşelere hafifçe batırdım..sonra yine torf serptim..daha sonra bir santim kadar torfla karışık kumsal toprak serpip yine hafifçe elimin ayasıyla bastırdım..daha sonra da 5'lik pet su şişesinin kapağını çivilerle delip süzgeç yaparak, ekili tohumları bir güzel suladım..suya hafiften sıvı humik asit ve denizyosunu karıştırdım..geceleri serin, hatta soğuk olduğu için streç naylon ile örttüm, gündüz açtım..üçüncü gün yine suladım..bugün köyden dönerken yağmur yağdı, sulamadan döndüm..can komşum ve dostum 85 yaşındaki İsmail abi pazartesi günü tekrar sulayacak..
Bugün dönmeden önce gözlüğümle baktım..sadece bir bölmede domates fidesi çıkıyor gibi..diğerlerinde hareket yok..fakat yabani ot tohumları biber ve domateslerden daha aceleci..çıkmaya başlamış otlar..
Bakalım; hayırlısıyla kazasız belasız çıkarabilecekmiyiz fideleri..en çok korktuğum sahipsiz köpekler..gece falan gelip üstlerinde tepinir veya eşerlerse yandım..hayırlısıyla başladık bakalım :)

pria 07-04-2017 18:40

2 Eklenti(ler)
Daha önce köyden bir ahbaba anahtar bırakmıştım ve çapa makinasıyla yüzeyde bulunan yılların biriktirdiği otları kıymasını ve büyük traktör çapa makinasıyla toprağı da kabartmasını rica etmiştim..köye gidince baktım, otlar un ufak olmuş ama toprak derinlemesine kazılmamış..pek hoşuma gitmedi..
Ertesi gün bir akraba çocuğuyla muhabbet ederken konu bu noktaya gelince ''Adnan abi, benim tiller traktöre takılı, sen git fidanlığa çıkan yoldaki kahvede bekle beni, ben ordan alırım seni'' dedi..hemen vardık fidanlığa..sağolsun hem aşağı hem yukarı 40 santim kadar toprağı kabarttı, pamuk gibi oldu toprak..
Bu gidişimde sebze ekeceğim tavaları hazırlayacağım kısmetse..

Güler 07-04-2017 19:37

Oh oh maşallah siz kolları sıvamışsınız bile, darısı başımıza.
Önce kolaylıklar dilerim.
İlk mesajınızda bahsettiğiniz gibi sahipsiz köpekler nedense çok meraklı oluyorlar, naylonu bile yırtıyorlar, bizim başımıza gelmişti.
Naylon üzerine dikenli birkaç çalı dalı koyarsanız önleyebilirsiniz, biz öyle yaptık.

pria 07-04-2017 19:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1502059)
Oh oh maşallah siz kolları sıvamışsınız bile, darısı başımıza.
Önce kolaylıklar dilerim.
İlk mesajınızda bahsettiğiniz gibi sahipsiz köpekler nedense çok meraklı oluyorlar, naylonu bile yırtıyorlar, bizim başımıza gelmişti.
Naylon üzerine dikenli birkaç çalı dalı koyarsanız önleyebilirsiniz, biz öyle yaptık.

Sağolun varolun Güler Hanım..

Ben nergisleri ekince bile en çok köpeklerden çekiyorum..geliyorlar, yumuşacık toprakta eşinip yuvarlanıyorlar..kaç kere başıma geldi, soğanları çıkarıyorlar eşinirken..
Bir önceki gidişimde komşumİsmail abinin 3-4 koyun ve kuzusuna zarar verdiler..biri ölmüş, diğerlerini ısırmışlar..
Daha sonra damadı buldu o köpekleri ve vurdu tüfekle ..

TCM 07-04-2017 19:48

Çok güzel olmuş, insanın fide olup toprağa yatası geliyor :)

Tohumları ektiğiniz yeri taze dalları bükerek az daha yüksek (minik sera gibi) yapsaydınız keşke, domatesler bir dahaki ziyarete kadar naylona yapışmasın..

Güler 07-04-2017 19:49

Evet yumuşak toprakta eşelenmek hem hoşlarına gidiyor hem de naylon altında ne var onu merak ediyorlar, belki de yiyecek bir şey arıyorlar.

pria 07-04-2017 20:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1502063)
Çok güzel olmuş, insanın fide olup toprağa yatası geliyor :)

Tohumları ektiğiniz yeri taze dalları bükerek az daha yüksek (minik sera gibi) yapsaydınız keşke, domatesler bir dahaki ziyarete kadar naylona yapışmasın..

Yağmur da yağdığı için ve gece yine yağma durumu olduğu için naylonu kaldırdım..açıktalar yani..etrafında budadığım zeytin dalları var..İsmail abi ara sıra kolaçan eder onları..
Süzgeçli su damacanasının kulbuna naylona sardığım5-6 tek cigara torbasını da astım...söyledim de giderken..hem sular hem cigaranı tellersin, diye..
85 yaşında ama hala dinç..fakat cigaradan bi türlü vazgeçemiyor..beni görünce gözleri ışıldar; cigaralar geliyo, diye..
Otururuz birer tane telleriz..bi tane de yedek veririm..öyle böyle 17 yıldan beri hır gür çıkmadan abi kardeş gibi devam eder gider dostluğumuz..
Fakat iyice yaşlanmaya başladı..dua ediyorum, ölmesin diye..gerçekten hem özlerim hem ararım onun dostluğunu..o varken fidanlığa kimse adımını atamaz..

Muda 07-04-2017 22:36

Köpekler için çözüm karabiber olabilir mi? Daha önce deneme yapmadım ancak eskiden bir köpeğin ele sürülen kolonya kokusundan çok etkilendiğini görmüştüm. Onların koku alma duyuları çok hassas. Kolonya kalmayacağına göre karabiber belki etkili olabilir.

pria 08-04-2017 21:36

Ektiğim 27 çeşit biber ve domates tohum yastığının üzerini açık bırakmıştım köyden dönerken..belki yağmur yağar toprak üstünde oluşacak kaymak tabakasını kırar diye..az önce köyden telefon ettiler..ince ince yağıyormuş yağmur..çok sevindim..yağmur suyu terkos suyuna benzemez..
Hayırlısıyla göreceğiz fidelerin çıktığını inşallah..Çanakkale'de fazla sabredeceğimi sanmıyorum..pazartesi günü komşum sular..salı akşamı da biz kaçarız köye..Yolumuz kısa..Çanakkale'den 3'te çıksak 5'te köydeyiz..Bu toprak aşkı güzel bi hastalık :)

Bu gidişte domates biber ekeceğim tavaları ve karpuz kavun kabak yerli mısır ocaklarını hazırlamam gerek..ayın 15'i gibi onlarıda buluştururum toprakla..

pria 12-04-2017 20:29

Dayanamadım kaçtım köye bugün..tabi ilk işim tohum yastğına bakmak oldu..domateslerden 6 çeşit çıkmış veya çıkmaya çalışıyor..biberlerden hiç yok..yine suya çok az denizyosunu ekleyip suladım ve akşam poyrazla hava aşırı soğuduğu için streç naylonla örttüm üstlerini..sabah açarım..sebze tavalarını hazırlamaya başladım bugün..yarın ve öbür gün devam.. fotoları dönünce yüklerim..herkese selam. :)

pria 15-04-2017 20:21

5 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi pria (Mesaj 1502798)
Dayanamadım kaçtım köye bugün..tabi ilk işim tohum yastğına bakmak oldu..domateslerden 6 çeşit çıkmış veya çıkmaya çalışıyor..biberlerden hiç yok..yine suya çok az denizyosunu ekleyip suladım ve akşam poyrazla hava aşırı soğuduğu için streç naylonla örttüm üstlerini..sabah açarım..sebze tavalarını hazırlamaya başladım bugün..yarın ve öbür gün devam.. fotoları dönünce yüklerim..herkese selam. :)

Bu akşam yine turşu gibi yorgun döndüm köyden..

4 gün önce 6 çeşit domates çıkmıştı..ben dönene kadar 15 çeşitin hepsi çıktılar..biberlerden henüz çıkan yok..domatesler gayet keyifliler:)

pria 15-04-2017 20:24

1 Eklenti(ler)
Köyden dönerken pazartesi günü kuvvetli yağmur olasılığı olduğu için, sert yağan yağmurun fideleri ve tohumları dövmemesi için üstlerini zeytin dallarıyla örttüm..yağmurun hızını keser..yağmurdan sonra komşum dalları kaldıracak..

pria 15-04-2017 20:30

2 Eklenti(ler)
2 nolu mesajda traktörün tiller çektiği alana boydan boya birer metre arayla 55 yalak yaptım..yalakları açtıktan sonra bel küreğiyle bir kez de ben kazdım..en dibe kuru ve yeşil ot kırıntıları koyup toprakla örttüm..tohum ekeceğim yerlere de İtalyan torfu koyup toprakla karıştırdım..tohumları ektikten sonra da sıvı humik asit ve denizyosunu karışımlı suyla suladım çabuk çimlenmeleri ve sağlıklı gelişmeleri için..bu yalaklara karpuz, kavun, kabakları ektim..iki zeytin arasına rahatlıkla kol atsınlar diye..

pria 15-04-2017 20:36

2 Eklenti(ler)
Eski yıllardan kalma tek tük Erlicheer nergislerle, enginar ve kokulu zambakların olduğu ve traktörü sokamadığım alanlarda iş bana düştü..7 tane 70-80 santim genişlikte yalak yaptım..önce üst tabakayı bel küreği ile kazdım..ot temizliğinden sonra tekrar bel küreği ile kazdım..beni en çok yoran iş bu oldu..

pria 15-04-2017 20:39

2 Eklenti(ler)
Domates ekeceğim alanı aralıklarla mısır ekerek böldüm..birbirlerini melezlemeleri açısından faydası olur..3 yalağa 2 çeşit yerli mısır ektim..daha da ekeceğim..hatta kavun ve karpuz ektiğim 37 yalağa da birer mısır ekeceğim..eşim ve kızım çok sever :)

pria 15-04-2017 20:42

1 Eklenti(ler)
Yalaklardan birine 15 kök salatalık ektim..tohum ekeceğim yeri elimle 20 santim kadar eşip, dibe yeşil ve kuru ot karışımı koduktan sonra tohum ekeceğim yere de torf ilave ettim ve tohumu ektikten sonra humik asit ve denizyosunlu suyla suladım..

pria 15-04-2017 20:44

1 Eklenti(ler)
Hava özellikle dün çok sıcaktı..badem ağacı dibinde mola verdim ara ara..

pria 15-04-2017 20:48

1 Eklenti(ler)
Yaş ilerledi..64..aslında 3-4 alanda nerdeyse 70-80 metrekarelik alandaki nergisler bile bana yetiyordu uğraş ve spor için..başımıza tatlı bela aldık bu yıl..bakalım işin sonu iyi olur inşallah..

pria 15-04-2017 21:22

Benim mini bahçe tam bir koleksiyon oldu..sanırım 70 çeşit tohum ektim ve ekeceğim..

DOMATESLER:

1- Çanakkale pembe (Taşlıbahçe)
2- Afyon Karahisar yerli ( Muda)
3- Siyah domates
4- Büyük turuncu (telato)
5- Samsunun bereket
6- Garnet (birnefestoprak)
7- Alakır etlisi
8- Deşti Domates
9- Afyon pembe
10- Heybetli domates
11- Lice domates
12- Margaret Curtain (birnefestoprak)
13- Isparta kurak (Taşlıbahçe)
14- Çizgili İstanbul (Taşlıbahçe)
15- Toprak Adana (birnefestoprak)
16- Sarı domates
17- Deşti susuz ( Taşlıbahçe)
18- Early ruby (birnefes toprak)

BİBERLER:

1- Stocky red roaster (birnefestoprak)
2- Tatlı kıl biber
3- Tatlı kıl biber (TCM)
4- Jimmy nordello
5- Meksiko bidget (birnefestoprak)
6- Thai biberi
7- MEHMET'in tatlı köy biberi
8- Siyah cin biber
9- Köy biberi

İsimsiz olanların çoğu sanırım sayın oz26 ve Muda'dan geldi..

pria 15-04-2017 21:34

Dün koca gün hep tohum ektim..

KAVUN ve KARPUZLAR:

1- Yedi ocak kavun (isimsiz)
2- Beş ocak Tatarlı karpuzu (Taşlıbahçe)
3- Dört ocak Çanakkale yerli karpuz (Taşlıbahçe)
4- Üç ocak isimsiz karpuz (Muda)
5- Dört ocak Et sarı karpuz (Taşlıbahçe)
6- Dört ocak isimsiz karpuz
7- Dört ocak isimsiz karpuz
8- Altı ocak isimsiz karpuz (Muda)

KABAKLAR:

1- İki ocak Kars yumurtası (Dutlubahçe)
2- Bir ocak Kara kabak
3- Bir ocak Sarı kabak (Mincel)
4- Bir ocak dolmalık isimsiz kabak
5- Bir ocak serhat kabağı (Taşlıbahçe)
6- Bir ocak Spagetti kabak (Muda)
7- Bir ocak Haylan kabağı (Dutlubahçe)
8- Bir ocak Marina di Chiogia kış kabağı
9- 4 ocak daha isimsiz kabaklar..

Kabakları fazla sarfedemiyeceğimiz için bazılarını tek ocak ektim..hem tohum alırım, hem de tadına bakıp gelecek yıl daha çok ekip ekmeyeceğime karar veririm..

pria 15-04-2017 21:56

Benim fidanlık köyün hemen hemen en güzel yerinde..tam denize nazır, kuşbakışı..yan tarafımdaki boşlukta gece içki içmeye gelenler çok oluyormuş..Komşum İsmail abi uyardı bu gidişimde..yemelerine, onu bunu koparmalarına değil de, sarhoş kafayla gece karanlıkta sebzeleri çiğnerlerse ona yanarım..

pria 16-04-2017 10:38

1 Eklenti(ler)
7-8 sene önce bi mobilet almıştım..fakat öyle bi tembellik yapmıştı ki; hani af buyurun, öyle derler ya, uvalete bile onla gider hale gelmiştim..alışkanlık yaptı..oysa benim köye gitmemin ana nedeni bol bol hareket, spor yapmaktı..birgün tepem attı mobileti bi akraba gence bedavadan hediye ettim..4-5 yıldan beri fidanlığa 2 kilometrelik yolu yürüyerek gidiyordum..fakat hem yaş ilerlemeye başladı, hem bu yıl sebze bahçesi yorgunluğumu arttırdı, yorgun argın onca yolu özellikle akşam dönerken zor gelmeye başladı..ayrıca yazın sıcağında elde domates, biber karpuz kavun taşımak ta zor..
Bu yüzden bi elektrikli bisiklet almak zorunda hissettim kendimi :)

pria 16-04-2017 10:56

Yıllardan beri fidanlıkta ektiğim herşeye, zeytinlere denizyosunu kullanmak alışkanlık oldu..bu organik ürün dışında bişey kullanmamaya çalışıyorum..sadece nergisleri ekerken tabana 15x15x15 (üç onbeş) kimyasal gübre kullanırım.

DRT TARIM | Aylk E-Blten: Ascophyllum nodosum (Proton) Faydal Bilgiler II

pria 16-04-2017 10:59

Bu gidişimde komşum İsmail abi 2 balya saman verdi..onları ektiğim fideler biraz boylanınca 2 santim falan yayıp malçlama yapacağım..ayrıca fidanlıkta bol kuru otlar var, onlarıda biraz ufalayıp malçlamada kullanacağım..
.Çarşamba gibi gidersem ilk işim damlama borularını almak olacak..işim çok yani..bitmez..

pria 26-04-2017 09:48

Cumadan beri yine köydeydim..

Domatesler çıktı ama biberler hala çıkamadı..onca biber tohumundan dün baktığımda sadece 7-8 biber çıktı ya da çıkmaya çabalıyor..toprak hala soğuk, sanırım biber tohumları çimlenmek için daha fazla sıcağa ihtiyaç duyuyor..

Geçen hafta gittiğimde mısır ekmiştim; onlar bile 7-8 günde çıkmaya başlamış..boyları 7-8 santim olmuş..

Bu kez fotoğraf çekmedim..tüm yalaklar kazıldı, ekime hazır..bekliyoruz fidelerin büyümelerini..

pria 29-04-2017 20:47

Toprak beni baharda mıknatıs gibi çekiyo..dayanamadım yine dün kapağı attım köye..giderken Çanakkale'nin Cuma Pazarı'ından çam gübresi ve çok yanmış elenmiş keçi gübresi de götürdüm..yeşil ve kuru, çürük ot kırıntıları ve budama yaptığım zeytin yapraklarının kurularıyla bi harman yapıp, domates biber fidelerini ekerken kullanacağım..

12-13 gün önce ektiğim kavun, karpuz ve kabaklar çıkmaya başladı..salatalıklardan henüz bi haber yok..biberler de yeni yeni çıkıyorlar..en çok çıkan da Mehmet'in tatlı kıl biberi..şu an 40 kök falan biber oldu çıkan..içim rahatladı biraz..:)

pria 04-05-2017 19:28

2 Eklenti(ler)
Bugün döndüm yine köyden..

Fidelerin son durumu:

( Biberlerden iki çeşit hiç çıkmadı..soğuk ve yağmurlu havalarda çürümüş olabilirler..Çoğu tatlı kıl biber olan 50-60 fide var..yeter de artar..pazara götürüp satacak halimiz yok ya )

pria 04-05-2017 19:34

5 Eklenti(ler)
İlk olarak kış kabakları ve kavunlar çıktı..karpuzlarda çıkan var ama kayıp ta olabilir..bu yüzden, hiç kullanmadığım bir karpuz tohumuyla yedek ekim yaptım (son fotodaki karpuz...adını bilen varsa ve yazarsa sevinirim..)

pria 04-05-2017 19:43

4 Eklenti(ler)
Sayın Muda'nın Afyon yerli domates fideleri çok..fideler daha küçük olmasına rağmen bir tavaya deneme ekimi yaptım, daha doğrusu şaşırtma..haftaya gittiğimde sonucu iyi görürsem tüm domates fidelerini şaşırtma yapacağım..

Çepinle 15 santim falan çukur açtım, en dibe yarı çürük zeytin yapraklarını attım..üstüne biraz toprak biraz da çam ve keçi gübresi koydum..çöksün diye humatlı suyla suladım..biraz daha toprak ilave edip minik fideyi son koyduğum çam gübresi içine diktim ve hafiften su verdim....fide sağa sola yatmasın ve kaymak yapmasın diye etrafına yine zeytin çürüntüleri koydum..

pria 04-05-2017 19:45

2 Eklenti(ler)
Hamarat komşum bana bi kıyak yaptı bu kez..2 yıl önce budadığım zeytin dallarını kendi tarafına aktardı..diplerinden 3-4 çuval zeytin yaprağı çürüntüsü çıktı :) Malçlama ve fide diplerine koymak için çok iyi..

(Hergün bikaç kez oturup cıgara telliyoruz denize karşı )

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024