agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018
(https)

Beğeni Düzeni1594Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-05-2017, 18:50   #31
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Mısırların çoğunluğu çıktı..8-10 santim olanlar var..90 kök üç çeşit yerli mısırım var)

Eklenen Resimler

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2017, 18:52   #32
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Biz yerel olarak yalak deriz..domates biber fidelerini dikmek için 19 tava hazırladım..2 tavada salatalık var..2 tava biber dikerim..kalanlar da domates..

Eklenen Resimler

Eski 04-05-2017, 19:24   #33
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
İlk olarak kış kabakları ve kavunlar çıktı..karpuzlarda çıkan var ama kayıp ta olabilir..bu yüzden, hiç kullanmadığım bir karpuz tohumuyla yedek ekim yaptım (son fotodaki karpuz..bunu sanıyorum sayın ozz26'dan edindim..adını bilen varsa ve yazarsa sevinirim..)
Sanırım çekirdeği oyalı cinsi olabilir sayın pria.

YeniGine beğendi.
Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2017, 19:38   #34
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Milla Mesajı Göster
Sanırım çekirdeği oyalı cinsi olabilir sayın pria.
Oooo..çok sevindim..ekmeyi unuttuğum bu karpuz ''çekirdeği oyalı karpuz-Citrullus lanatus'' imiş..valla diğer karpuzlar çıkmasa da pek üzülmem..bu enteresan karpuzdan bol bol tohum alıp paylaşırım inşallah seneye..30 kök falan ektim bu çeşitten..sayın birnefestoprak'a bir kez daha teşekkürler..

Anatohum 2014

Düzenleyen pria : 04-05-2017 saat 20:14
Eski 16-05-2017, 17:22   #35
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sekiz günden beri köydeydim..bugün istemeye istemeye döndüm köyden
Ama fazla uzamaz cumartesi gibi kaçarım yine..eşimin kırla, toprakla, bağla, bahçeyle pek arası yok..ne de olsa memur kızı..çocukluktan toprak sevdası olmayanın sonradan bu işlere elinin yatması çok zor..

YeniGine ve Resulgur beğendi.
Eski 16-05-2017, 17:26   #36
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bir önceki gidişimde minicik domates fidelerinden Afyon yerli domateslerden bir yalak şaşırtma yapmıştım denemek için..keşke 18 tür domates fidelerinin tamamını dikseymişim..öylesine güzel gelişmiş ki

Eklenen Resimler

Eski 16-05-2017, 17:35   #37
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bu gidişimde 17 çeşit domates fidelerinin tamamı dikildi..
Dikmeden önce bel küreğiyle 20 santim kadar yer açtım..sonra 6-7 santim kalınlıkta çürük zeytin yaprağı, yeşil ot kırpıntısı koyup çukuru toprakla örttüm..sonra yine 20-12 santimlik minik bir çukur daha açtım elimle..orayı da çam gübresi, keçi gübresi ve torf karışımıyla doldurdum ve 1-1.5 litre denizyosunu, humik asit eriyikli su verdim..suyu iyice emdikten sonra da parmaklarımla minik bir çukur daha açıp fideyi yerleştirdim ve etrafını sıkıştırdım..sonra 150-200 cc. kadar su daha verdim..bir gece öyle kaldı..ertesi gün etraftaki kuru topraklarla fideyi boğazladım..bu vaziyette 20-30 gün sulamasam da olur..

Eklenen Resimler

Eski 16-05-2017, 17:39   #38
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

En hızlı büyüyenler sırasıyla kabaklar, kavunlar, salatalıklar, domatesler ve biberler..
Biberlerin fideleri çok minik olmasına rağmen itinayla aynen domateslerdeki yöntemle diktim..
Çarşamba perşembe yoğun yağmur var, inşallah sert yağmurda yatıp gömülmezler..

Eklenen Resimler

Eski 16-05-2017, 17:42   #39
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Emniyet tedbiri olarak her domates cinsinden 3-4 ocağa çift fide diktim..haziran ortasına kadar körpe dönemilerinde böcek kesebilir diye yedek olsun diye düşündüm..
Kaplumbağalar da boşdurmuyor..hattâ bir tanesini aldım yandaki boş arsaların olduğu yere bıraktim..

YeniGine ve çiğdem42 beğendi.

Düzenleyen pria : 17-05-2017 saat 21:14
Eski 16-05-2017, 17:43   #40
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

En hızlı gelişenler kabaklar..mısırların gelişimi de çok iyi..

Eklenen Resimler

Eski 16-05-2017, 17:48   #41
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Karpuzlarım ve kavunlarım ikinci fotodaki ''oyalı karpuz''..20 kök falan var

Eklenen Resimler

Eski 16-05-2017, 18:19   #42
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bugün köyden dönerken kalan son fideler..Kalanlar Afyon yerli domates ve iki çeşit kurak domates..

Fidelerden 9 kişiye de dağıtım yaptım..

18 yalağın herbirinde 8-10 kök domatesim var..her çeşitten bir yalak var..aralarında tozlaşmayı önlemek için mısır ve salatalık yalakları var..
Takribi 130-140 kök domatesim, 40 kök biberim, 30 kök salatalığım, 20 kadar karpuzum, 90 kök falan mısırım, 10 kök kavunum ve 25 kök kadar da muhtelif kabaklarım var..

Az yer ve az iş değil bunları bakıp kotarmak..öncelikle hobi ve spor amacıyla yapıyorum..yoksa kim yiyecek ki bunca sebzeyi

İnşallah bol ürün alırım; sevdiğim insanlara hediye olarak vermenin yanısıra biraz da satarım..

Satmak sorun değil..bizim kasabada 1500 Çin'li işçi var..onlar yeter..gırtlaklarına pek düşkünler

Eklenen Resimler

Eski 16-05-2017, 18:24   #43
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Salatalıklarım da 3. yaprağı çıkarıyor..

Eklenen Resimler

Eski 16-05-2017, 18:26   #44
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Fidanlıktan genel bi görüntü..zeytinler çiçek yüklü..haşereye kaptırmazsam umutluyum bu yıl..

Eklenen Resimler

Eski 16-05-2017, 18:29   #45
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bu gidişimde fidanlığa giden anayol kenarında öldürülmüş iki yılan gördüm, üzüldüm..biri tanıdıktı..hergün benim oradan aşağıdaki derede kurbağa avlamaya gider ve dönerdi..yolda her zaman izini görürdüm..

Bir de fidanlıkta incir ağacının altıdan bir yılan şırladı önümden, kaçtı gitti..baya iri bi yılan gibime geldi..kaçtığı istikamete doğru aradım ama ses seda çıkmadı, herhalde gezmeye gitti stresten benden zarar gelmez ama napsın korkuyor hayvanlar..
Geçen yıl kulübenin içinden bi engerek yılanı yavrusunu çıkardıydım yavaş yavaş yollan git diye söylendim..

valla benim fidanlığın her tarafı otluk..öyle domates biber, nergis falan çalmaya girmek için cesaret ister

Eski 16-05-2017, 19:34   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-03-2017
Sn.Pria bu kadar ekimi,bahçe düzenlemesini,çapasını vb.işleri eşiniz olmadan tek başınıza yaptınız sanırım.Tebrik ederim.Gayet güzel,itinalı ve planlı bir çalışma yapmışsınız.Çarşamba ve perşembe beklenen yağmurlarda inşallah etkilenmezler.Bende bahçeye sizin gibi sakız kabak,Kemalpaşa bal kabağı,yerli kıl biber,kapya biber,erzincan dermason fasulye,yerli mısır,Kırkağaç altınbaş kavunu vb çeşitlerden ektiğimiz için sizin gibi aynı tereddütleri hissediyorum.Bu arada bahçeniz mevki olarak nerede onuda merak ettim.Kolaylıklar dilerim.

Efe Bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2017, 19:48   #47
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Efe Bey Mesajı Göster
Sn.Pria bu kadar ekimi,bahçe düzenlemesini,çapasını vb.işleri eşiniz olmadan tek başınıza yaptınız sanırım.Tebrik ederim.Gayet güzel,itinalı ve planlı bir çalışma yapmışsınız.Çarşamba ve perşembe beklenen yağmurlarda inşallah etkilenmezler.Bende bahçeye sizin gibi sakız kabak,Kemalpaşa bal kabağı,yerli kıl biber,kapya biber,erzincan dermason fasulye,yerli mısır,Kırkağaç altınbaş kavunu vb çeşitlerden ektiğimiz için sizin gibi aynı tereddütleri hissediyorum.Bu arada bahçeniz mevki olarak nerede onuda merak ettim.Kolaylıklar dilerim.
Bazı insanlar toprağa kir gözüyle bakarlar, ben ise toprağı ne kadar eşeleyip avuçlarsam ruhum o kadar temiz pak, huzurlu olur ..Bunun adı tutkudur kısacası..

200 kadar ağacın her türlü bakım işini, sebze bahçesi hazırlığını, ekimini bakımını tek başıma yaparım her zaman..çünkü beğenebileceğim işçi bulmam mümkün değil..denedim bir ara; sinirlendim, canım sıkıldı verdim parasını yol verdim..hele hele nergislerimin ekim, bakım ve sökümünde kimseyi bulaştırmam..
Biraz ukalalık yapacağım ama 40 yıldan beri toprak işinin her türüyle haşır neşir olduğum ve işin aslını azbuçuk bildiğim için genelde başkalarının yaptığı işi pek beğenmem..çünkü, kendi işimi hevesle, sevgiyle yaptığım için güzel yaparım..Komşum İsmail abi hep hayranlıkla izler beni..ayıptır söylemesi; ''tam fotoğraflık yapıyosun'' diye takılır bana..

Toprağım çok fakir..cıgır kum, kist..yıllardan beri otları biçerek, leonardit, humik asit takviyesiyle biraz zenginleştirdim gibi..

Bakalım sonuç inşallah iyi olur bu yıl.

Düzenleyen pria : 18-05-2017 saat 22:45
Eski 16-05-2017, 20:54   #48
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Sn. pria emeğinize sağlık her şey çok güzel gidiyor. Çalışmalarınızı imrenerek takip ediyor ve çok şey öğreniyoruz. Bereketli olsun inşallah

pria, YeniGine ve çiğdem42 beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2017, 23:45   #49
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın pria sayfanızı yeni gördüm; en son sizinle site bahçenizdeki çalışmalarınızla ilgili sohbetimiz olmuş idi.
Böyle yeriniz - yurdunuz varmış da şimdiye kadar neden durmuşsunuz. Maşallah anlatımınızla birlikte güzelliklerinize hayran kaldım. Verilen bu emeklerin karşılığı mutlaka çok güzel olacaktır inşallah!..
Sayın pria çam gübresi nedir, ne için kullanılır?
Emeklerinize sağlık, rastgelsin inşallah!..

pria, TCM, Selma_321 ve 1 kişi beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2017, 21:07   #50
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sayın pria çam gübresi nedir, ne için kullanılır?
Çanakkale pazarında çokça satılır çam gübresi..bunları çam ormanlarında biriken ibrelerin çürümüş katmanlarından topluyorlar..humus içerikli sayılır, iyi su tutar..çok besleyici olmasa bile en nihayetinde organik bi malzeme..

YeniGine ve çiğdem42 beğendi.
Eski 17-05-2017, 21:10   #51
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sebzelerimde sezon boyunca bu iki organik malzemeyi kullandım ve kullanacağım gerektikçe..yıllardan beri zeytinlere de yapraktan veriyorum, çok çok memnunum..kimyasal gübre kullanmaktan kurtardılar beni..

http://www.drt.com.tr/BitkiBesleme.a...3%BCbre=Proton

Docto Humate, Bitki Besleme Ürünleri | Doktor Tarsa Tarım

DoktoHumate'da %65 oranında toz halinde humik+fulvik asit ve 70 ppm bor olduğu, fulvik asitin daha pratik faydalar sağladığına inandığım için bu üründen vazgeçemiyorum..

Geçen yıl İstanbul/Pendik'te bunların 400 gramlık kutu fiyatları 40 TL falandı..Bugün Çanakkale Ziraat odasından HUMATE'ı 12 , PROTON'u ise 24 liradan aldım..fazladan bulunsun, sürekli lazım çünkü..

Düzenleyen pria : 18-05-2017 saat 15:50
Eski 18-05-2017, 10:42   #52
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Az önce köyden aradılar..dün 3 saat kadar ince ince yağmur yağmış..zeytinler ve körpe fideler için altın değerinde yağmur bu Pazar günü freemeteo.com bizim kasaba için 40 kilo falan yağmur gösteriyo..inşallah bi sakatlık olmadan atlatırız bu yoğun yağmuru da..

YeniGine beğendi.
Eski 18-05-2017, 18:02   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-03-2017
sizin kasaba ?

Efe Bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2017, 04:42   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2016
Çok güzel, imrenerek okuyup -baktım. Çok heves ediyorum fakat bir türlü giremedim şu işin içine. Vaktimde oluyor oysa. Elinize sağlık abi, kolay gelsin.

pria beğendi.
BarışByrmç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2017, 13:16   #55
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Sayin pria zeytin sinegi icin ne zaman ne sekilde mucadele yapacaksiniz? Tek bir fidanimiz var gecen yil 3 kiloluk tum mahsulu cope attik.vuruk zeytinleri degerlendirmenin bir yolu var mi?

çiğdem42 beğendi.
nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2017, 19:32   #56
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay Mesajı Göster
Sayin pria zeytin sinegi icin ne zaman ne sekilde mucadele yapacaksiniz? Tek bir fidanimiz var gecen yil 3 kiloluk tum mahsulu cope attik.vuruk zeytinleri degerlendirmenin bir yolu var mi?
Valla gözlemlerime göre zeytinlerimde güvenin çiçek nesli yok gibi..fakat sırada zeytin sineğinden önce zeytin güvesinin meyve dölü var..zeytinler saçma iriliğine geldiğinde karabiber dökülmelerini önlemem lazım..gerekli görürsem poligor atarım..

Ondan sonra zeytinler hafif yağlanmaya başladıktan sonra haziran sonlarında z. sineğini takip edeceğim..aklımda, kaolin kaplaması yapmak ile içine % 2'lik DAP gübresi ve balık kafası ile balık bağırsakları konmuş 1.5 litrelik pet şişelerden bolca asmak geçiyor..foremonlu yapışkan tuzaklardan da almayı düşünüyorum..sinek işi baya uğraştıracak beni..

Zeytin sineği mücadelesi oldukça zor..
https://www.irhaltarim.com.tr/urun/s...6li-paket/2103

Zeytin sineği sarı rengi sever diyorlar ama bir Adnan Menderes üniversitesi araştırmasında erkek sineklerin sarı ve turuncu, dişi sineklerin ise kırmızı ve siyah renkleri sevdiğini, cezbettiğini okudum..olmazsa bu renklere göre kendim ayarlayacağım..iki zeytinden birine pet assam belki başarılı olurum kitle mücadelesinde..

http://adudspace.adu.edu.tr:8080/jsp...AYA%20APAK.pdf

Eski 26-05-2017, 16:26   #57
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Pazartesinden beri köydeydim..ama bu son gidişimdeki günlerim biraz ağrılı ce arızalı geçti..sağ kolumun kürek kemiğini fazla zorlamadan olsa gerek lif mi koptu et mi kaptı, kaslarımda birşeyler oldu yani..kolumu yukarıya kalırırken inanılmaz bir acı oluyordu..neyse, gittim kasabanın tek eczanesine..bi hap verdi, hala kullanıyorum..dün biraz hafifleyince yarım kalan işleri de bitirip döndük köyden eşimle..

Fidelerin vaziyeti çok iyi..son yağmur çok yaramış..baya bi serpilmişler..

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2017, 16:29   #58
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Karpuz kavun ve salatalıklar..

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2017, 16:33   #59
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Denemek için domates fideleri henüz minicikken bir tava dikmiştim..keşke tüm domatesleri o minik halleriyle dikseymişim..son diktiğim fidelere göre bir misli daha fazla gelişti o minicik fideler..tepe noktalarına kadar ''boğazlama'' yaptım domates fidelerinde..

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2017, 16:40   #60
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Resimdeki daha gelişkin domates minicikken diktiğim fidelerden..daha irileşen fideler bir hafta sonra dikildi ama o körpe, minicik fideler kadar hızlı gelişemedi..fidan konusunda da öyledir, boylu uzun fidan yerine minicik 1 yaşında fidanların gelişimi daha hızlı olur.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024