agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018
(https)

Beğeni Düzeni27Beğeniler
  • 8 Gönderen putko
  • 3 Gönderen putko
  • 4 Gönderen hilalll
  • 5 Gönderen akçabardak
  • 5 Gönderen putko
  • 2 Gönderen Muda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-03-2016, 12:52   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-12-2015
Putko / Tohum Paylaşım Sonrası (Ankara - Teras+Bahçe)

2015 - 2016 Tohum paylaşım etkinliğinden talep ettiğim ve elime ulaşan tohumlar:

Urla Kınalı bamyası \ jaffa
Mor Bamya \ heyyamola

Jalapeno Biber \ heyyamola
Bhut Jolokia Biber \ oz26
Pul Biberlik Maraş \ oz26
Chocolate Habanero Biber \ TCM
Siyah Dolma Biberi \ Akçabardak
Dolmalık Biber yellow belle \ Atılgan

Börülce \ hosseda
Yöresel Kısa Barbunya \ TCM
Şenberber Fasulye \ heyyamola
İspir Şeker Fasulye \ TCM

Early Golden Summer Crookneck \ Muda
Uzun Kabak \ Telato
Marina di Chioggia Bal Kabağı \ TCM

Halep Karası \ kerkenez
Little Fingers Patlıcan \ neretva
Turkish Orange Patlıcan \ hcorak
Pırlanta Patlıcan \ oz26

Kırmızı Armut Domates \ İsmail Kuzucu
Sarı Salkım Domates \ İsmail Kuzucu
Green Moldovan Domates \ esgül73
Yeşil Armut Cherry Domates \ bahcedenn
Blue Beauty Domates \ bahcedenn
Doochova Yellow Pepper Domates \ bahcedenn
Ukrainian Purple Domates \ TCM
Black form Russiana \ sakagun
Black form Tula domates \ sakagun
Yumurta çeri domates \ sakagun
İri Turuncu Domates \ Akçabardak
Black Vernissage Domates \ Telato
Keçi Memesi Domates \ Telato
Heybetli Domates Tohumu \ TCM
Alman Howard Domates \ heyyamola
Rio Grande Domates \ Telato
Karışık domates tohumları \ sakagun

Yukarıda ismi geçen herkese tekrar teşekkür ederim.

putko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2016, 22:23   #2
Ağaç Dostu

Yukarıda adı geçen tohumların 2'şerli 3'leri sayılarda adetini ayrı ayrı viyollerde, seradan aldığım ambalajlı toprağa dikmiştim 22 şubatta. Sonra geçen hafta içi aldığım karışık kadife, alysium, yıldız, ortanca gibi vilmorin marka çiçek tohumlarını aynı ortama bu sefer bauhausdan aldığım çiçekli bitkiler toprağına ektim. Bu akşam kontrol ettiğimde çiçek tohumlarının neredeyse tamamının çimlendiğini, ama viyollerdeki hiç bir tohumum geçen iki haftalık süre boyunca çimlenmediğini gözlemledim.

Sebze tohumlarında bazı hatalar yaptığımı düşünüyorum. Acaba ondan dolayı mı çimlenmediler, beklemeli miyim yoksa umut yokmu söylerseniz minnettar olurum.

Sıcaklık: Tohumlar kapalı bir camekanda iyi güneş alan ortamdalar, en soğuk gecelerde bile ortam sıcaklığı 10 derecenin altına düşmedi. Bu iki haftalık periyodun ilk haftasında hava çok daha sıcaktı. Çiçek tohumlarının ekildiği ikinci haftada ise dışarıda sıcaklık 0 dereceye yaklaştı ve camekanın içi 10 derecelere indi.

Sulama: Çiçek tohumlarından alyssium direk saksıya ekildi, diğerleri mini seraya ekildi ve kapağı kapalı tutuldu. Sebze tohumları ise viyollerde streç film ile kaplandı ve üzerlerine delik açıldı. Buradaki hatam streç filme açtığım delik üzerinden sulamaya çalışmam oldu sanırım. Su damla damla aktı kimisi streç filmin iç kısmında damla olarak birikti. Acaba bunun bir etkisi olabilir mi?

Bir diğer hatam ki bence en önemlisi, fısfıs olarak kullandığım kap cif banyo kabı idi, 5 6defa suyla tamamen doldurup çalkaladım, bir gün su içinde bir günde susuz bıraktım ve sonra kullandım. ama hala deterjan kokusu geldiği için ertesi gün yeni bir fısfıs aldım. Ama malesef ilk sularını o fısfıs ile vermiş oldum.

Birde hatamı emin değilim ama şöyle bir uygulamam oldu. Tüm tohumları geceden sabaha bir bardak içerisinde 1 cm ılık su içerisinde beklettim ve sonra toprak ile buluşturdum. Acaba bu mu negatif etki yaptı.

Lütfen yardımcı olur musunuz? yapabileceğim birşey var mı? Beklemelimiyim yoksa artık umudu kesmelimiyim.

akçabardak, telato ve Jakin beğendi.
Eski 07-03-2016, 23:07   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2011
Biberler biraz geç çimleniyor 2 haftada çimlenmemiş olmaları normal bana göre ,aslında domateslerin yavaş yavaş kendini göstermesi gerek, bamya oldukca hızlı çimlenmisti denedigimde ...

Strecle kapattiginizi söylemissiniz delikler yeterli gelmemis olabilir arada bir havalandirmak çürüme riskini ortadan kaldirir bol sulama ve kapalı ortamda çürümedilerse umutla beklemeye devam etmelisiniz.

Sprey aparatı iyi yıkamışsınız bende kullandım mecburen bulamadıgım icin sorun yaşamadım biliyorum zor ama sabırla bekleyin siz ...

Bol bol sebzelerinizden hasat edersiniz bizlerede gösterirsiniz umarım , başarılar.

hilalll Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2016, 23:08   #4
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi putko Mesajı Göster
Yukarıda adı geçen tohumların 2'şerli 3'leri sayılarda adetini ayrı ayrı viyollerde, seradan aldığım ambalajlı toprağa dikmiştim 22 şubatta. Sonra geçen hafta içi aldığım karışık kadife, alysium, yıldız, ortanca gibi vilmorin marka çiçek tohumlarını aynı ortama bu sefer bauhausdan aldığım çiçekli bitkiler toprağına ektim. Bu akşam kontrol ettiğimde çiçek tohumlarının neredeyse tamamının çimlendiğini, ama viyollerdeki hiç bir tohumum geçen iki haftalık süre boyunca çimlenmediğini gözlemledim.

Kadife, alisyum, yılddız ve ortanca tohumları çok çabuk ve düşük derecede çimlenen bitkilerdir, bir de almış olduğunuz bitkilerin toprağına ektiğinizi yazıyorsunuz ki satın aldığumuz bitkiler çabuk gelişsin diye bol bol hormon yükleniyor, onun etkisi olmuş olabilir.

Sebze tohumlarına gelince çimlenmeleri için 16 - 18 derecenin altında olmamalı, domatesler 7-8 günde, biberler 12- 15- tohumuna göre 20 günü de bulur çimlenmesi. Umudunuzu yitirmeyin derim.

Sebze tohumlarında bazı hatalar yaptığımı düşünüyorum. Acaba ondan dolayı mı çimlenmediler, beklemeli miyim yoksa umut yokmu söylerseniz minnettar olurum.

Ne gibi hatalar yaptığınızı bilmiyorum ama bence umudunuzu yitirmeyin.

Sıcaklık: Tohumlar kapalı bir camekanda iyi güneş alan ortamdalar, en soğuk gecelerde bile ortam sıcaklığı 10 derecenin altına düşmedi. Bu iki haftalık periyodun ilk haftasında hava çok daha sıcaktı. Çiçek tohumlarının ekildiği ikinci haftada ise dışarıda sıcaklık 0 dereceye yaklaştı ve camekanın içi 10 derecelere indi.

Sebze tohumları için 10 derece yeterli değil, yukarıda da dediğim gibi 16 - 18 derecenin altına düşmemeli.

Sulama: Çiçek tohumlarından alyssium direk saksıya ekildi, diğerleri mini seraya ekildi ve kapağı kapalı tutuldu. Sebze tohumları ise viyollerde streç film ile kaplandı ve üzerlerine delik açıldı. Buradaki hatam streç filme açtığım delik üzerinden sulamaya çalışmam oldu sanırım. Su damla damla aktı kimisi streç filmin iç kısmında damla olarak birikti. Acaba bunun bir etkisi olabilir mi?

Viyoldeki tohumları streçlediyseniz ekstradan sulamanıza gerek yok, streçli olduğu için nemini muhafaza ediyor.

Bir diğer hatam ki bence en önemlisi, fısfıs olarak kullandığım kap cif banyo kabı idi, 5 6defa suyla tamamen doldurup çalkaladım, bir gün su içinde bir günde susuz bıraktım ve sonra kullandım. ama hala deterjan kokusu geldiği için ertesi gün yeni bir fısfıs aldım. Ama malesef ilk sularını o fısfıs ile vermiş oldum.

Ondan olacağını sanmıyorum

Birde hatamı emin değilim ama şöyle bir uygulamam oldu. Tüm tohumları geceden sabaha bir bardak içerisinde 1 cm ılık su içerisinde beklettim ve sonra toprak ile buluşturdum. Acaba bu mu negatif etki yaptı.

Negatif etki yapacağını sanmıyorum

Lütfen yardımcı olur musunuz? yapabileceğim birşey var mı? Beklemelimiyim yoksa artık umudu kesmelimiyim.

Satır aralarında bildiklerimi cevaplamaya çalıştım, kolay gelsin.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2016, 09:13   #5
Ağaç Dostu

Son durum

Mesajlardan sonra ve soğukların da geleceğini duyup viyolleri kullanmadığımız banyoya taşıdım. Işığı sürekli açık bırakıyorum. içeride sürekli kalorifer yakıyorum 23 dereceye ayarladım. Nem kaybını önlemek için iki kaba su koydum ama yetmiyor, günde iki defa fısfıs ile hem peteği hemde fayansları ıslatıyorum.

Name:  WP_20160319_09_05_39_Pro.jpg
Views: 301
Size:  33.0 KB
Şimdiye kadar çıkan tohumlarım.

Ukranian Purple domates,
Green Moldovan domates,
Fiorentina domates,
Red cherry domates,
Name:  WP_20160319_09_06_16_Pro.jpg
Views: 317
Size:  40.5 KB

Early golden summer crockneck geçen hafta daha iyi durumdaydı. Şimdi biraz kendini taşıyamaz halde gibi. Acaba fazlamı suladım yoksa güneş eksikliği ve soğuklardan mı etkilendi bilemiyorum. Olmazsa yoğun bakıma alayım onuda
Name:  WP_20160319_09_07_00_Pro.jpg
Views: 344
Size:  31.1 KB

Eski 19-03-2016, 23:26   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-12-2015
Viyoldekilerin güneş eksikliği besbelli

Greant64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2016, 06:13   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Greant64 Mesajı Göster
Viyoldekilerin güneş eksikliği besbelli
Halısınız Sn. Greant64, farkeder farketmez dışarı alıyorum, umarım düzelirler. Ama bir kaçını çok ince olduğu için farketmemişim. Solmuşlar.

Eski 20-03-2016, 21:39   #8
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi putko Mesajı Göster
Mesajlardan sonra ve soğukların da geleceğini duyup viyolleri kullanmadığımız banyoya taşıdım. Işığı sürekli açık bırakıyorum. içeride sürekli kalorifer yakıyorum 23 dereceye ayarladım. Nem kaybını önlemek için iki kaba su koydum ama yetmiyor, günde iki defa fısfıs ile hem peteği hemde fayansları ıslatıyorum.

Early golden summer crockneck geçen hafta daha iyi durumdaydı. Şimdi biraz kendini taşıyamaz halde gibi. Acaba fazlamı suladım yoksa güneş eksikliği ve soğuklardan mı etkilendi bilemiyorum. Olmazsa yoğun bakıma alayım onuda
Eklenti 600852
Sayın putko;

Bizim gibi soğuk iklime sahip yerlerde tohumları güneş alamayacaklarsa eğer biraz daha geç ekmek en güzeli. Ben halen tere, roka, maydanoz ve marul dışında hiç bir tohum ekmedim. Early golden summer crockneck kabağını direk toprağa dikiyordum. Elinizde fazla tohum olması gerekiyor. Onların bir kısmını kalıcı yerlerine dikersiniz. Benim 1280 rakımda yetiştiğine göre sizde rahat yetişir.

telato ve putko beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
putko, tohum paylaşım etkinliği

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024