agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018
(https)

Beğeni Düzeni56Beğeniler
  • 3 Gönderen YasinKısa
  • 1 Gönderen YasinKısa
  • 3 Gönderen YasinKısa
  • 1 Gönderen YasinKısa
  • 11 Gönderen YasinKısa
  • 9 Gönderen YasinKısa
  • 4 Gönderen YasinKısa
  • 11 Gönderen YasinKısa
  • 6 Gönderen YasinKısa
  • 7 Gönderen YasinKısa

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-07-2015, 13:34   #1
Ağaçsever

YasinKısa's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2014
YasinKısa / Tohum Paylaşım Sonrası (İstanbul - Bahçeşehir; teras)

Herkese merhaba,

Bu benim paylaşımdan tohum talep ettiğim ve büyükşehirde yaşamanın psikolojik baskılarını teras bahçeciliği ile kendim için yumuşatmaya çalıştığım ilk yıl. Talep ettiğim tohumları bana ulaştıran, başta tohumu üreten olmak üzere tüm dostlara sevgiler.

Paylaşım etkinliğinden talep ettiğim tohumların tamamını bu yıl üretmek için istediğimden, sınırlı sayıda ve yetiştirmeyi becerebileceğim, binbir emekle üretilmiş tohumları heba etmeyeceğim bir seçki yapmaya çalışmıştım. Bana gelen tohumlar aşağıdaki gibidir:

Black form Russiana / akçabardak
Yumurta çeri domates / akçabardak
Black Cherry Domates /bahcedenn
Soma'nın Kederi / birnefestoprak
Çengelköy Salatalık /heyyamola
Portakal Kavun / heyyamola
Topak Kabak / heyyamola
Sarı Dolmalık Biber /İsmail Kuzucu
Tiny Tim Domates / İsmail Kuzucu
Kohlrabi-Alabaş / Lonicera
Goji Berry (Lycium barbarum) / MeyveliTepe
Kişniş / pares
Marul / pares
Büyük turuncu domates / sakagun
Küçük turuncu domates / sakagun
Hüsnüyusuf / SDurul
Yumurta Patlıcan - Süs Patlıcanı (Solanum ovigerum) / Seabert74
Küstüm Çiçeği (Mimosa Pudica) / Selçuk Boz
Lif Kabağı / Selçuk Boz

Taşlıbahçe, Muda ve TCM beğendi.
YasinKısa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2015, 15:00   #2
Ağaçsever

YasinKısa's Avatar

Ön hazırlıkların tamamlanması sonrası Şubat'ın son haftasına kadar gü ışığının artmasını bekledim, zira elimde metal halide bir ışık sistemi olmadığı için gün ışığına tabi çalışmamam gerekiyordu.

Neticede viyol, toprak ve tohum buluştu:
Name:  WP_20150222_008.jpg
Views: 387
Size:  65.2 KB

Name:  WP_20150222_009.jpg
Views: 337
Size:  34.6 KB

Name:  WP_20150222_011.jpg
Views: 370
Size:  69.6 KB

Muda beğendi.
Eski 11-07-2015, 17:43   #3
Ağaçsever

YasinKısa's Avatar

Çimlenmeden başarıyla çıkan tohumları önce evde güneşi en iyi alan pencere kenarlarında boylanması için 2-3 hafta kadar tutttum:
Name:  IMG_0065.jpg
Views: 325
Size:  50.8 KB
Name:  IMG_0067.jpg
Views: 373
Size:  38.7 KB

İyi sonuç aldığım tohumların başında gelen Sayın Selçuk Boz'un küstüm çiçeği tohumları sadece benim değil, çevremdeki bir çok arkadaşımın da favorisi haline geldi. Bu fidelerin her biri bugün 40-50 cm yüksekliğinde birer çiçek ve farklı evlerde, onları seven sahiplerince bakılıyor:
Name:  IMG_0081.jpg
Views: 353
Size:  42.4 KB

sakagun, Muda ve Tilki Mete beğendi.
Eski 11-07-2015, 17:47   #4
Ağaçsever

YasinKısa's Avatar

Sıcakların artması ve güneş radyasyonu değerlerinin yükselmesiyle, portatif seramı artık uzun süre kullanacağım terasıma çıkardım:
Name:  IMG_0084.jpg
Views: 335
Size:  68.7 KB

Ev içinde çimlenmeleri ve ana yapraklara erişimi nispeten uzun süren tohumların dışarıdaki sera ortamında gelişimleri çok daha hızlı oldu. Fotoğraflar Mart ortası Nisan başı civarıdır.

Name:  IMG_0085.jpg
Views: 324
Size:  65.5 KB

Muda beğendi.
Eski 11-07-2015, 17:59   #5
Ağaçsever

YasinKısa's Avatar

Sera ve dış ortam koşullarında yeterli güneş radyasyonu alan fideler hızla geliştiler, öyle ki henüz yeterli saksı temin edememişken elimde fideler aldı başını yürüdü. Sayın heyyamola'dan gelen portakal kavun tohumları neredeyse firesiz çimlendiler.

Name:  IMG_0167.jpg
Views: 337
Size:  68.0 KB

Farklı türde domates tohumları tale listemin önemli bir bölümüydü. En iyi sonuçları aldığım Sayın akçabardak'ın Yumurta Cherry ile Black from Russia, Sayın İsmail Kuzucu'nun Tiny Tim, sayın sakagun'ün Küçük Turuncu Domates tohumları için çok teşekkür ederim. Yukarıda pencere önünde fide hallerini gördüğünüz tohumlar Mayıs sonu itibarıyla şu haldeydiler:

Name:  IMG_0527.jpg
Views: 355
Size:  71.2 KB
Name:  IMG_0531.jpg
Views: 369
Size:  73.3 KB

Eski 11-07-2015, 18:08   #6
Ağaçsever

YasinKısa's Avatar

Aynı domateslerin Temmuz başı itibarıyla ilk hasat dönemine girdiğindeki halleri ise böyleydi:

Name:  IMG_0770.jpg
Views: 346
Size:  70.6 KB
Name:  IMG_0771.jpg
Views: 313
Size:  69.4 KB
Name:  IMG_0775.jpg
Views: 324
Size:  72.0 KB

Nihayetinde 11 Temmuz günü kızlarımla beraber tabağı alıp tahsilat yapmaya terasımıza çıktıktan sonra bu sonuçla geri döndük )

Name:  IMG_0795.jpg
Views: 326
Size:  41.9 KB

Tabaktan da anlaşılacağı üzere Sayın İsmail Kuzucu'nun Sarı Dolma Biber'i ve Sayın bahcedenn'in Jimmy Nardello Italian Pepper'i de ilk mahsullerini vermişti, teşekkürler.

Eski 11-07-2015, 18:22   #7
Ağaçsever

YasinKısa's Avatar

Başarı kadar başarısızlık da yaşadım; özellikle kabakgiller familyasına bağlı kabak, hıyar ve kavun fidelerimde meyveye tutunma ya hiç olmadı ya da 1-2 cm büyüyen meyveler sararıp kurudular.

Name:  IMG_0783.jpg
Views: 505
Size:  63.3 KB

Name:  IMG_0784.jpg
Views: 503
Size:  67.6 KB

Name:  IMG_0785.jpg
Views: 485
Size:  61.0 KB

Name:  IMG_0786.jpg
Views: 489
Size:  40.3 KB

Buna neden olan şeyin benim eksik bıraktığım bir mineral/katkı olduğundan şüpheleniyorum. Yaptığım araştırmada en yakın ihtimal olarak kalsiyum eksikliğin domatesteki alttan çürüme benzeri kabakgillerde meyve tutumuna engel olabildiği veya çürüme yaptığını tespit ettim. Kendimce doğal kalsiyum elde etmek ve saksı topraklarına karıştırmak için kuru deniz kabuklarını havanda öğütüp üzerine sirke ekleyerek bir kimyasal reaksiyona soktum ve saf kalsiyum olduğunu düşündüğüm reaksiyon artığını deneme amaçlı Sayın heyyamola2dan gelme Topak Kabak'ın toprağına bugün karıştırdım. Sonuçları paylaşacağım.

Eski 11-07-2015, 18:33   #8
Ağaçsever

YasinKısa's Avatar

Küstüm Çiçeğindeki başarıyı ne yazık ki çok istediğim halde Sayın SDurul'un Hüsnüyusuf'unda yakalayamadım. Sadece yapraklanan bu çiçek bir noktadan sonra hiç büyümedi desem yeridir.

Name:  IMG_0317.jpg
Views: 355
Size:  70.9 KB

Aynı şekilde çok merak ettiğim Goji Berry'den de hiçbir sağlıklı fide alamayarak kendimce olumsuz bir rekor elde ettim. Bu konuda hatamın ne olduğunu bilmiyorum, belki özel bir toprak/yöntem arıyordu bitki, ben anlayamadım.

Sayın pares'in Kişniş ve Marul'u olağanüstü hızlı ve bol verimleri ile sanırım benim gibi her tale edeni memnun etmiştir. Gerçi kişniş tutku derecesinde sevildiği Kıbrıslı yan komşuma yar oldu (ben tadına pek alışamadım) ama marullar inanılmaz lezzet kattı soframıza, teşekkürler.

Name:  IMG_0286.jpg
Views: 354
Size:  53.1 KB

İlk defa gördüğüm ve yetiştirmesi oldukça keyifli olan Sayın Seabert74'ün Süs Patlıcan'ı (Yumurta Patlıcan) için de teşekkürler.

Name:  IMG_0779.jpg
Views: 351
Size:  68.2 KB

Eski 19-07-2015, 12:31   #9
Ağaçsever

YasinKısa's Avatar

Son gönderilerimde kabak, salatalık ve kavun gibi bitkilerimde meyve tutunmama veya tutunan meyvelerin gelişemeden kısa sürede çürüyüp dökülmesi sorunum olduğundan bahsetmiştim. Konuyla ilgili kalsiyum eksikliğini neden olarak görüp buna ilişkin deniz kabuklarını öğüterek sirke ile kimyasal reaksiyona tabi tuttuğumu ve bitki toprağına karıştırdığımı yazmıştım.

Bunun yeterli olmayabileceğini düşündüğümden, nalbura gidip 1 kg sönmemiş kireç aldım. Başta yukarıda bahsettiğim sorunlu bitkiler olmak üzere, mildyö hastalığı (domatesin meyvesinin olgunlaşma evresinde alt kısmından çürümesi ve/veya kahverengi kabuklaşması) olasılığına karşı domateslerimin altına da bunu birer ikişer mala kattım.

Sonuç bence başarılı, zira 3-4 gün içinde bitkiler olumlu yanıt vermeye başladılar, örneğin, yukarıdaki resimlerde sürekli çürüyüp dökülen top kabak bitkisinin bir sonraki meyvesi aşağıdaki forma erişti:

Name:  IMG_0842.jpg
Views: 341
Size:  70.4 KB

Keza yetiştirmeyi çok arzu ettiğim portalakal kavun da meyve tutumuna başladı:

Name:  IMG_0844.jpg
Views: 313
Size:  61.2 KB

Dolayısıyla kabak, salatalık veya kavun bitkilerinde benimle benzer problem yaşayan tüm dostlara sönmemiş kireç ile topraktaki kalsiyum eksikliğini gidermeyi ve sonuçları izlemeyi öneriyorum. Bitkiye zarar vereceğini düşünerek kireci az uygulamayın, 25 lt'lik saksıya 5-6 yemek kaşığı koyabilirsiniz. Domatesleriniz bakımından da kalsiyum eksikliği halinde uygulama yapmanızı şahsen öneririm. Çekiniyorsanız sadece bir bitkinize uygulayın, sonuç olumlu ise uygulamayı diğer bitkilerinize de yayın.

Kolay gelsin.

Eski 19-07-2015, 21:45   #10
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YasinKısa Mesajı Göster
Başarı kadar başarısızlık da yaşadım; özellikle kabakgiller familyasına bağlı kabak, hıyar ve kavun fidelerimde meyveye tutunma ya hiç olmadı ya da 1-2 cm büyüyen meyveler sararıp kurudular.

Eklenti 565497

Eklenti 565498

Eklenti 565499

Eklenti 565500

Buna neden olan şeyin benim eksik bıraktığım bir mineral/katkı olduğundan şüpheleniyorum. Yaptığım araştırmada en yakın ihtimal olarak kalsiyum eksikliğin domatesteki alttan çürüme benzeri kabakgillerde meyve tutumuna engel olabildiği veya çürüme yaptığını tespit ettim. Kendimce doğal kalsiyum elde etmek ve saksı topraklarına karıştırmak için kuru deniz kabuklarını havanda öğütüp üzerine sirke ekleyerek bir kimyasal reaksiyona soktum ve saf kalsiyum olduğunu düşündüğüm reaksiyon artığını deneme amaçlı Sayın heyyamola2dan gelme Topak Kabak'ın toprağına bugün karıştırdım. Sonuçları paylaşacağım.

Çok güzel görünüyor herşey. kabaklarda bu ilk meyve tutmamalar her şey yeterli olsa da döllenmeye, daha doğrusu döllenmemeye bağlı olarak çok sık görülür. Düşenler de çoğu zaman meyve değil, döllenmemiş meyve taslaklarıdır.

Kolaygelsin, afiyet olsun

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2015, 12:50   #11
Ağaçsever

YasinKısa's Avatar

Teras Kavunu

Daha Önce taslak halinin fotoğrafını yukarıda paylaştığım kavunun hasat edilmiş halini de paylaşmak istedim:
Name:  IMG_1079.JPG
Views: 248
Size:  60.4 KB
Name:  image1[1].jpg
Views: 259
Size:  31.6 KB

"Terasta/balkonda olmaz o işler!" diyen sektar arkadaşlarıma da güzel bir ders vermiş oldum böylece , hatta tadıp ne kadar muhteşem olduğunu görünce utandılar.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024