agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018
(https)

Beğeni Düzeni131Beğeniler
  • 8 Gönderen neretva
  • 8 Gönderen neretva
  • 6 Gönderen neretva
  • 5 Gönderen neretva
  • 7 Gönderen neretva
  • 7 Gönderen neretva
  • 2 Gönderen heyyamola
  • 1 Gönderen neretva
  • 6 Gönderen neretva
  • 8 Gönderen neretva
  • 7 Gönderen neretva
  • 9 Gönderen neretva
  • 11 Gönderen neretva
  • 8 Gönderen neretva
  • 11 Gönderen neretva
  • 8 Gönderen neretva
  • 6 Gönderen neretva
  • 3 Gönderen neretva
  • 4 Gönderen neretva
  • 4 Gönderen neretva
  • 1 Gönderen neretva
  • 1 Gönderen neretva

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-04-2015, 18:00   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-09-2014
neretva / Tohum Paylaşım Sonrası (Ankara Balkon+Bahçe)

Öncelikle herkese kucak dolusu selamlar, sevgiler.
Epey uzun bir süredir buralara uğrama fırsatı bulamadım. İkinci kızım 6 aylık olur olmaz işe başladığım ve iş yerinde ağır sorumluluk gerektiren bir iş üstlendiğim için nefes alacak zamanı bile zor bulur oldum.

Ancak siz "can" tohum paylaşımcılarına hem teşekkür etmek hem de tohumlarınızın, ki artık benim yavrularım onlar (geldikleri günkü heyecanımı sizlere anlatamam çok mutlu ettiniz, tekrar sağolun), akibeti hakkında sizleri bildirmenin boynumun borcu olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle tohum talep ettiğim ve tohumlarını paylaşan değerli üyeler ve tohumları;

Sevgili Akçabardak'tan gelenler;
Black form Tula domates
Tatlı Sivri biber
Yumurta çeri domates

Sevgili Andora'dan;
Çıtırlı Mısır (Patlatmalık Mısır)

Sevgili Atılgan'dan;
Pembe Domates "Brandywine"

Sevgili Bahcedenn'den;
Black Cherry Domates
Cherokee Purple Domates
Gaillardia
Isparta Kurak Domates
Kalıcı Ispanak - Perpetual Spinach
Kıl Biber Tatlı
Kıvırcık Marul
Pazı
Russian Cossack Domates
Urfa Kirazı

Sevgili Heyyamola'dan;
Ayaş Domatesi
Bohça Biber
Bulgar Salatalık
Çengelköy Salatalık
Kekik heyyamola
Kırmızı Kıvırcık Marul
Maraş Biberi
Mor Reyhan
Siyah Cin Biber
Tinny Tim Domates
Tombul Süs Biber
Topak Kabak
Yabani Roka - Wild Rocket
Yerli Siyah İnce Uzun Patlıcan

Sevgili İsmail Kuzucu'dan;
Kemer Patlıcan
Salçalık Biber
Sarı Dolmalık Biber
Topan Patlıcan

Sevgili Kaknus'den;
Bolu Fasulyesi

Sevgili MeyveliTepe'den;
İspir Şeker Fasulye

Sevgili oz26'dan;
Little Fingers Patlıcan
Red Robin Domates

Sevgili Pares'den;
Kişniş
Marul
Zinnia

Aslında bu kadar tohumu, bu yıl almayı planladığımız bahçeli evin bahçesine ekeriz düşüncesiyle talep etmiştim. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Sanırım benim hayaller bir süre daha hayal olarak kalmaya devam edecek Ancak güzel yavrucaklarımı da bir kenara koyamazdım. O sebeple tohumların bir kısmını babama verdim, o Ankara-Bağlum'da bulunan bahçemize ekecek. Babama verdiğim tohumlar;

Ayaş Domatesi-heyyamola
Topak Kabak-heyyamola
Tatlı Kıl Biber-bahçedenn
Isparta Kurak Domates-bahçedenn
Urfa kirazı-bahçedenn
Russian Cossack Domates-bahçedenn
Salçalık Biber-İsmail Kuzucu
Topan Patlıcan-İsmail Kuzucu
Kıvırcık Marul-bahçedenn
Kalıcı Ispanak-bahçedenn
Pazı-bahçedenn
Çıtırlı Mısır-andora
Kişniş-pares
Marul-pares

Elbette ben de boş durmuyorum. Gerçi diğer katılımcıların tohum gelişim konularına bakınca epey geç kaldığım hissine kapıldım. Ben de evimin balkonunda yetiştirmek üzere;

Yumurta çeri domates-4 tohum
Little finger patlıcan-6 tohum
Tinny tim domates-5 tohum
siyah cin biber-3 tohum
Tatlı sivri biber-4 tohum
boha biber- 3 tohum
red robin domates-2 tohum

ektim. Daha doğrusu 3 yaşındaki kızımla birlikte ektik.

Farkettiyseniz tohumlarım çok kıymetli, kullanmaya kıyamıyorum 3 er 5 er zor atıyorum Şaka bir yana, insan tecrübesiz olunca korkuyor. Ya beceremezsem ve tohumlarım boşa giderse diye.

Tohumlarımı markete gidecek zaman bulamadığımdan 5 litrelik damacana su şişelerinin dibini kesip torfla doldurup yüzeye yakın olacak şekilde ektim. Red robin domatesi ekeli 5 gün oldu ama minicik minicik çıktılar. Bulduğum ilk fırsatta fotoğrafları da yükleyeceğim hem benim ektiklerimin hem babamın ektiklerinin.

Az sonra da;
kırmızı kıvırcık marul
yabani roka
mor reyhan
kekik ekmeyi planlıyorum, tabii ki kızımla birlikte. Çalıştıracağım onu, küçüklükten öğrensin bu işleri.

Hepinize tekrar kucak dolusu sevgiler, selamlar.

neretva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2015, 18:25   #2
Ağaçsever

Smile

Red Robin domateslerim. Ektikten 5 gün kadar sonraydı çimlendiler. Mevcut halleri 2. fotoğraftaki gibi.

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2015, 18:30   #3
Ağaçsever

Kıvırcık marul, yabani roka, mor reyhan ve kekiği, canım kızımla birlikte ektiğimizden ben "dur kızım", "dağıtma toprağı kızım", "bak bunlar bizim yavrularımız" derken tohumları saksılara rastgele attığından dolayı şuan hangi saksıda ne var bilmiyorum. Neyse artık biraz büyüyünce nasılsa öğreneceğiz
Tahminim; rokalarım. Tabi bilen biri ne olduklarını söylerse daha mutlu olurum.

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2015, 18:32   #4
Ağaçsever

Mor reyhanlarım olabilir

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2015, 18:35   #5
Ağaçsever

Little Finger Patlıcanlarımız. 6 tohum ekmiştik 6 sı da çıktı. 6 yahut 7. günde çimlendiler.

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2015, 18:37   #6
Ağaçsever

Bu yavrular da Tinny Tim Domateslerimiz.

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2015, 18:42   #7
Ağaçsever

Nedendir bilmem ama daha biberlerimden (siyah cin biber, tatlı sivri biber, bohça biber) hiç ses soluk yok. Ekmeyi mi beceremedim acaba... 8 gün ya da 9 gün oldu ekeli ama çıkmadılar. Bir de yumurta çeri domatesim de henüz çimlenmedi.

Bugün de Black Form Tula Domates (5 tohum) , Pembe domates (2 tohum) ektim. Toprağım bitti, yarın toprak alıp ekimlerime devam edeceğim inşallah.

Eski 19-04-2015, 23:14   #8
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi neretva Mesajı Göster
Nedendir bilmem ama daha biberlerimden (siyah cin biber, tatlı sivri biber, bohça biber) hiç ses soluk yok. Ekmeyi mi beceremedim acaba... 8 gün ya da 9 gün oldu ekeli ama çıkmadılar. Bir de yumurta çeri domatesim de henüz çimlenmedi.

Bugün de Black Form Tula Domates (5 tohum) , Pembe domates (2 tohum) ektim. Toprağım bitti, yarın toprak alıp ekimlerime devam edeceğim inşallah.
Biberler biraz geç çimlenebilir. 22-25 derece sıcaklıkta bir yerde bulundurmaya gayret edin. Aşırı sulayıp tohumları çürütmeyin. Tam-takır kurutmayın da tabii... 15 günde hala çimlenmedilerse endişelenmeye başlayabilirsiniz. 21 günden sonrası ümitler tükenebilir.

aleydi ve neretva beğendi.
heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2015, 13:08   #9
Ağaçsever

Son durum raporu :

En son paylaşım yaptığımda sizlerin çalışmalarınıza da bakma fırsatım olmuştu ve doğruyu söylemek gerekirse sizlere çok özenmiştim. Bu sebeple ekim çalışmalarımı biraz daha yoğunlaştırma kararı almıştım. Fırsat buldukça da uyguladım

Önce kayıpları yazayım:
- Ektiğim 4 yumurta çeri domates tohumundan sadece 2 tanesi çıkabildi.
- 3 siyah cin biber tohumundan 2 tanesi çıktı.
- Kırmızı kıvırcık marul, yabani roka, mor reyhan ve kekiği saksıya dikmiştim. Marullar hiç çıkmadı. Roka, reyhan ve kekik çıkmışlardı. Zaten ilk eklediğim fotoğraflar da onlara ait. Sonra neden bilmiyorum kekiklerin sadece boyları uzadı, sonra incelmeye başladılar ve sonra da yan yatıp öldüler.
Mor reyhanlarım epey çıkmıştı, çok umutluydum. Ama bir süre sonra onlar da öldüler, sadece 5 tanesini kurtarabildim.
Rokalara gelince onlar da baya baya yapraklar çıkarmıştı, her birinin üzerinde 4 er 5 er minik yaprak oluşmuştu ama sonra onların da kekikler gibi gövdeleri inceldi ve yan yatıp öldüler.

Kurtarabildiğim bütün yavrularımı baktım bizim evde ölüyorlar, iş yerime getirdim. Yarı güneş yarı gölge olacak şekilde camın önüne koydum. Birazdan becerip ekleyebilirsem önce ilk getirdiğim zamanki, sonra da mevcut hallerini ekleyeceğim

aleydi beğendi.
Eski 25-05-2015, 13:14   #10
Ağaçsever

2 hafta önceki halleri - 8 mayıs 2015

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2015, 13:16   #11
Ağaçsever

patlıcanlar ve biberler

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2015, 13:17   #12
Ağaçsever

16 Mayıs 2015

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2015, 13:28   #13
Ağaçsever

Little Finger Patlıcanlar bugün

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2015, 13:33   #14
Ağaçsever

biberler bugün

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2015, 13:34   #15
Ağaçsever

pembe domatesler bugün

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2015, 13:39   #16
Ağaçsever

Çocuk işçiliği

Ölen marullarımızın rokalarımızın kekiklerimizin yerine, kızımla birlikte kalan tohumlarımızla doğrudan toprağa bir ekim gerçekleştirdik. İnşallah bu sefer üzülmeyiz.

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2015, 13:43   #17
Ağaçsever

Bunlar da babamın ektiği ayaş domateslerinin yavru hali ve sonrasında toprağa dikilmiş hali

Eklenen Resimler

sakagun, Andora, Muda ve 5 kişi beğendi.
Eski 25-05-2015, 13:49   #18
Ağaçsever

Sizlere sormam gereken birkaç sorum olacak. Öncelikle babama verdiğim biber tohumlarından fideler elde etmiş ve onları bahçeye dikmiş ama dün bahçeye gittiğimizde 3 tanesinin üzerinde aşağıdaki resimdeki tırtıldan vardı, üzerinden alıp attık ama bu nedir sizce ve ne yapmamız gerek? Ben daha benim fidelerimi götürüp dikmedim, tırtılları görünce de korkuyorum açıkçası ne yapsam diye. Bir de kırmızı örümcek de gördüm bahçede. Fideleri korumak için nasıl bir yol izlemeliyim sizce?

İkinci bir sorum da fotoğrafta zaten görüyorsunuz, babam sık sık dikmiş biberleri de domatesleri de. Sizce bu doğru bir dikim şekli mi? Değilse doğrusu nasıl olmalı?

Eklenen Resimler

Andora, Muda, aleydi ve 3 kişi beğendi.
Eski 17-06-2015, 15:53   #19
Ağaçsever

Tekrar selamlar :)

Nihayet geçen hafta sonu, elimde kalan son fideleri de toprakla buluşturdum.

7 Haziran günü bir kısmını ekmiştim. 13 Haziranda tekrar bahçeye gittiğimde, ektiklerimden 1 little finger patlıcan ve 1 yumurta çeri domatesim pek tutmamış gibiydi, diğer fidelerimse tutmuş gibiydiler. Artık ancak bu hafta sonu gidip görebileceğim son hallerini.

Üzerlerine epey yağmur, dolu vs yağınca biberlerim neredeyse sap şeklinde kalmıştı, domateslerin de üzerlerindeki yaprakların bir çoğu yok olmuştu. Üzüldüm tabi ama yapacak birşey yok. Yağmur bir yandan, rüzgar bir yandan, dolu bir yandan

13 Haziranda ektiklerim umarım daha iyi durumdadır.

İlk ektiğim zamanki halleri ise şöyleydi:

Eklenen Resimler

Muda, aleydi ve Milla beğendi.
Eski 18-07-2015, 23:16   #20
Ağaçsever

Herkese selamlar.

Sık sık giremesem de emanetlerinizle elimden geldiğince sık ilgilenmeye çalışıyorum. Bulduğum her fırsatta soluğu bahçede, yavrularımın yanında almaktayım.

İlk mesajımda tohumların bir kısmını babama verdiğimden bahsetmiştim, ancak babam ona verdiğim birçok tohumdan üretim yapmayı neden bilmem başaramamış. Üzülmeyeyim diye de bana söylememiş. Ama üzüldüm ne yalan söyliyim, hem de çok üzüldüm. Her birine ayrı ayrı üzüldüm.

Gelelim benim ektiklerime:

- 6 patlıcanımdan 4 tanesini toprakta tutturabildim.

- ektiğim domateslerin dibine ne olduklarını belirten çubukları yerleştirmiştim ama sanırım benim yaptığım çapayı beğenmeyen babam benden sonra tekrar çapa yapmış ve tahmin edin ne olmuş. Tüm çubuklar orda burda bazıları kırılmış falan. Anlayacağınız şuan hangi domates hangisi tam olarak bilemiyorum. Sadece timmy timleri, yumurta çerileri ve pembe domatesleri ayırt edebiliyorum.

-biberlerimden de çapa esnasında birkaç fire verdim maalesef, ama ilk denemeye göre kendimi başarılı sayabilirim sanırım.

-yabani rokalarım çıktı ama yemeye kıyamıyorum. o yüzden ellememeye karar verdim, tohuma bırakacağım.

- Mor reyhanlarım çıkmadı sadece saksıya ektiklerimden 5 kök sağlam ve onlar da boyuna uzadılar, sanırım onları da tohuma bırakacağım.

- kekiklerim iyi gibiler sanki.

- 6 adet bolu fasülyesinden sadece 2 kökün gelişimi çok iyi, 1 tanesinin köküne babam kabak ekmiş. O yüzden o pek büyümüyor

- marullara gelince, yaa galiba onları yanlış ektim bilgisizlikten. tohumları öylesine serpmiştim toprağa, yani rastgele. Bu da bana ders oldu. Bir dahaki seneye Allah kısmet ederse 2 şer 3 er küçük çukurlar açıp ekeceğim. Çok sık sık oldular.

Şimdi fotoğraflar;

Eklenen Resimler

Eski 18-07-2015, 23:22   #21
Ağaçsever

Gördüğünüz üzere marullar çok sık

Pazılarımın da çok azı çıkabildiler, onları da zamansız mı ektim bilmiyorum ki.

Neyse, artık ben bu sene zor yerim de inşallah tohum alır, ben de bu yıl paylaşanlardan biri olabilirim

Eklenen Resimler

bahcedenn, Muda, TCM ve 1 kişi beğendi.
Eski 10-11-2015, 15:13   #22
Ağaçsever

Herkese selamlar.

İnsan hayatında bazen öyle dönemler oluyor ki, her şey ama her şey üst üste geliyor. Bu yıl benim için aslında pek de güzel başlamamıştı ve pek de güzel gitmedi. Yaşadığım ailevi bir takım sorunlar hayatımın her alanını etkiledi.

Sizlerden almış olduğum tohumların hakkını pek veremedim. O sebeple bu yıl (ve hatta kendime ait ekip biçebileceğim bir alanım olmadığı sürece olana kadar bir daha hiç) tohum talep etmeyeceğim.

Öncelikle sizlerden özenerek ve büyük bir mutlulukla almış ve ekmiş olduğum tohumların başına gelenleri yazayım:

Tohumlarımı ekmeye kıyamamıştım belki hatırlarsınız. Her birinden 3 er 5 er ekmiştim. Ektiklerimin neredeyse tamamı fide olmuş ve onları toprakla buluşturmuştum. Ancak ektiğim yer kendi şahsıma değil, eşimin babasına ait bir yerdi. Önceleri hemen hemen her hafta sonu gitmeme rağmen, sonra bazı sorunlar sebebiyle gidememeye başladım. 1 ay kadar hiç uğrayamadım, eşimin babasının da bu dönemde pek özendiği söylenemez. O daha çok kendi ektikleriyle ilgilenmiş. Çünkü gittiğimde onun hiç bir fidesine birşey olmamıştı ama benimkiler eklediğim fotoğraftaki gibiydiler. Bana söylenen bir fırtına olduğu ve fırtınada benim dometes ve biber fidelerimin hasar gördüğüydü. Tabi içim içimi yedi gidip görene kadar ve gidip görünce de ağladım, çok canım sıkıldı. Hem fidelere hem de sizlerle tohum paylaşamayacağıma. Sizlerle paylaşmak için fotoğraflarını çektim. Ama elim değip onları bile paylaşamadım. Bunun için de ayrıca özür dilerim.

Eklenen Resimler

eurosat55 beğendi.
Eski 10-11-2015, 15:19   #23
Ağaçsever

Velhasılı kelam, durum zikrettiğim kadar basit olmamakla birlikte kurtarabildiğim/alabildiğim ve paylaşacağım birkaç tohum oldu. Ancak onlar da oldukça az miktarda. Umarım hakkınızı helal edersiniz...

Eklenen Resimler

eurosat55 beğendi.
Eski 10-11-2015, 15:32   #24
Ağaçsever

Bu arada o işaretli olanlar tohum alma niyetiyle işaretlediğim erkencilerdi. Kısmet

Eski 10-11-2015, 15:41   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-12-2014
sayın neretva

aslında bir sürü şey söylemek istiyor insan ... neyse ... üzüldüm

aerosol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024