agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018
(https)

Beğeni Düzeni1594Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-05-2017, 16:45   #61
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Zeytinlerim de pek keyifli ve çiçek yüklü..açmak üzereler..

5 kavanoz da bağ yaprağı yapıp döndük köyden..

Dönerken Çanakkale yakınlarında felaket bir yağmur başladı..minibüsün silecekleri yetişmiyordu silmeye..inşallah bu gece de bizim kasabaya yağar bu bereket saçan yağmur..

Dutlar dönmeye başladı; eşim bayılır dalından dut yemeye, pazartesi salı gene oradayız.

Eklenen Resimler

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2017, 19:44   #62
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bugün yine köydeyim..domatesler karpuzlar kabaklar şaşırtıcı hızla zümrüt gibi hızla gelişiyorlar..tabi denizyosunu sayesinde biraz da

Köye gelirken Çanakkale'den DELFİN WG ile azadirachtin içerikli ithal malı NİMBECİDİNE aldım..Delfin'in etiketi 92 liraydı, 50 liraya verdiler..Nimbecidine'yi ise ise litrelik 105 liradan aldım..hem zeytinler hem de gerekirse sebzeler için ayrıca Biga'da KAOLİN de buldum nihayet...hem de iyi marka SUNGUARD..açık kiloyla satılması da iyi..kilosu 5.5 lira..
Bu yıl hem zeytinlere hem de sebzelere kimyasal ilaç ta gübre de kullanmıyacağım..
Bi de tekerlekli 60 veya 80 litrelik benzinli ilaçlama makinası aldık mı tamamdır..çünkü akülü sırt tulumbası sakatlıyacak artık beni

Haa..bir de ATINTAR'dan sayın meyvelitepe'nin önerdiği reçine bazlı yapıştırıcı NU-FiLM almam gerek..onu internetten haledicez mecburen..

Düzenleyen pria : 29-05-2017 saat 20:23
Eski 29-05-2017, 20:10   #63
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Zeytin Hastalık ve Zararlıları

YeniBON beğendi.
Eski 29-05-2017, 21:33   #64
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın pria; buradan sizi takip etmek zor oluyor arada gözden kaçırıyorum bahçe sayfası kısmında sayfa açsanız daha güzel olacak sanki ^_^

pria, YeniGine, TCM ve 2 kişi beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2017, 10:05   #65
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Sayın pria; buradan sizi takip etmek zor oluyor arada gözden kaçırıyorum bahçe sayfası kısmında sayfa açsanız daha güzel olacak sanki ^_^
Benim de aklımdan geçen bu ..

YeniGine, TCM, dongyul ve 2 kişi beğendi.
Eski 04-06-2017, 23:25   #66
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Fideleri dikeli 20 gün falan oldu..harika gelişiyorlar..domateslerin içinde en hızlı gelişen ve çok beğendiğim Afyon yerli domates şimdilik..hepsinde çiçek tomurcukları bol bol var..açanlar da var tabi ki..
Fidelerde hiçbir hastalık belirtisi ve zayiat yok..hepsi koyu yeşil, hani derler ya gömgök
Sadece bir salatalığı kaplumbağa yarıdan kesip afiyetle yemiş..ben de onu ürkütmeden aldım ve tel örgünün dışında daha güzel doğal otların bulunduğu bölgeye uğurladım..
Kabaklarda bazılarında bir metreye yakın kol var..karpuzlar da kol atıyor..mısırların gövdeleri kalınlaştı..boyları 70 santim falan oldu..

Maliyeti yüksek işlerden oldum olası kaçınırım..bu nedenle damlama çekmekten vazgeçtim..Her dikim yastığına yani bizim tabirimizle yalağa hafif meyilli ve domates biber köklerinden 15-20 santim uzaktan, 12-15 santim derinlikte su arkı açtım..tabanına 5 santim kadar zeytin yaprağı çürüntüsü yaydım..onun üstüne de 10 santim kalınlıkta arpa samanı koydum..harika bir malçlama oldu..hani domates belgeselindeki gibi İspanyol çiftçilerinden esinlendim..su hortumunu yalağın başına koyuyorum, suya kanınca aktarıyorum öbür yalağa..malç olduğu için toprak kaymak bağlamıyor ve rüzgarı güneşi görmediği için nemini kaybetmiyor..haftada bir sulama yeter..hem sularken vakit geçiriyorum..hoşuma gidiyor böylesi..350 kök sebzenin sulaması 3-4 saati alıyor..harcanan su 2- 2.5 ton..12 hafta sulasam yapar 30 ton..hiçbir şey değil yani..

Fotoğrafları aktarma imkanım yok köyde, çünkü kamera ara bağlantım yok..dönüşte çok beğeneceğinizi umduğum güzel fotolar yükleyeceğim inşallah..

Zeytinlerde de baya bi umudum var bu yıl..bugün hem gözlüğümü takıp hem de büyüteçle çiçekleri inceledim 20 kadar fidanda..oldukça fazla tane tutumu var..inşallah satın aldığım DELFİN + NEEM YAĞI (Nembicidine) + kaolin kili ile güvenin meyve dölünü önlerim..
Perşembeden beri ALTINTAR'dan reçine bazlı NU-FİLM tedariği için uğraşıyorum..3-4 kişiyle görüştüm..en son Bursa bölge sorumlusuna umut bağladım ama hala geri dönmedi..bulamazsam çok üzüleceğim..

Hepinize çok selam..

Haa, unuttum yazmayı..Çanakkale'de söylenen fiyatlardan 400 lira daha ucuza Isparta bayisinden KAAN 80 litrelik tekerlekli 30 metre hortum dahil 4 zamanlı ilaçlama makinam da yarın geliyor..kargo dahil 920 lira..Bizim Biga bayisi 60 litrelik ve 2 zamanlı olan modeli için 1000 lira çekmişti bana..milleti enayi sanıyorlar..internet diye bişey var artık

Düzenleyen pria : 05-06-2017 saat 00:45
Eski 06-06-2017, 11:25   #67
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Karpuz hk.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
İlk olarak kış kabakları ve kavunlar çıktı..karpuzlarda çıkan var ama kayıp ta olabilir..bu yüzden, hiç kullanmadığım bir karpuz tohumuyla yedek ekim yaptım (son fotodaki karpuz...adını bilen varsa ve yazarsa sevinirim..)
Sn. pria;

Ben nerede ise çok az ekim yapabildim. Siz ürün alacak duruma getirmişsiniz. Umarım istediğiniz gibi olur. Çekirdeği oyalı karpuz tohumunu ben göndermiştim. Gönderdiklerim arasında TCM'nin kongo karpuz tohumu, birnefestoprak'ın sürmeli gibi hep yerli karpuz tohumları bulunmakta. Ürün çıktığı zaman muhtemelen rahat bir şekilde ayırt edebiliriz.

Sizden gelen asma çubuklarını tek tek naylon fidan poşetlerine dikmiştim. Bir tane haricinde hepsi tutmuştu. Poşetleri toprağa gömmeme rağmen nedense üç-dört tanesi yaşıyor. Umarım onlar yaşamaya devam eder.

Kolay gelsin.

pria beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2017, 22:48   #68
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Çekirdeği oyalı karpuz tohumunu ben göndermiştim. Gönderdiklerim arasında TCM'nin kongo karpuz tohumu, birnefestoprak'ın sürmeli gibi hep yerli karpuz tohumları bulunmakta.
Çekirdeği oyalı karpuz sanırım nadide ve özel bir tür sayın Muda..16 kök var ondan..bunun nedeni de şu..o kadar çok tohum ektim; içlerinde en zorlandığım ve kayıp verdiğim türler biber ve karpuz tohumları..havalar hem sık yağışlı hem de bir sıcak bir soğuk gitti..bahsettiğiniz kapuz çeşitlerini maalesef kaybettim, ''oyalı karpuz'' haricinde..ha, bir de ''tatarlı karpuzu var bir kök..
Karpuz çekirdekleri çürüyünce ne yapsam derken ''oyalı karpuz'' çeşidini farkettim..ya onu karpuza benzetemeyip ekmemişim ya da unutmuşum..imdadıma yetişti tabi..ve karpuzlar için ayırdığım ocaklara birerli-ikişerli ondan ektim ve hiç fire vermedim..bu karpuzun hikayesini sonradan okuyup anlayınca kaybettiğim karpuz çeşitlerinin üzüntüsü azaldı tabi..tekrar teşekkürler bunu edindirdiğiniz için..tabi, ''Çanakkale yerli'' ve ''sarı karpuzu'' seneye tekrar edinmeyi isterim..

Selamlar..

verdoque ve Muda beğendi.
Eski 06-06-2017, 22:51   #69
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bir haftadan beri NU-FİLM için uğraşıyorum..dün nihayet İzmir/Selçuk'ta bir ilaç satıcısından edinebildim..
Telefonda bir litrelik sadece bir adet var dedi..hemen havaleyi yaptım..10 lira kargo parası dahil 105 liraya geldi bana..son kullanım tarihi 2020..sanırım 2-3 sene yapıştırıcı derdim olmaz..

verdoque ve Muda beğendi.

Düzenleyen pria : 08-06-2017 saat 20:21
Eski 08-06-2017, 18:02   #70
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bugün eşim gelirken kamera görüntü aktarma cihazını da getirdi köye..
Bu fotolar biraz eskidi sayılır, sekiz gün önce çektim..gene de önemli birkaç foto aktarmam gerekiyor..

Domates yalaklarında 12-15 santim derinlikte su kanalı açtım..içine 4-5 santim zeytin yaprağı çürüntüsü 5-6 santim de iri arpa samanı koyarak malçlama yaptım..8 günden beri bakıyorum, hala nemini muhafaza ediyor, kaymak tutma, rüzgar ve güneşten su kaybı riski yok..
Sekiz günden beri sebzelerin görüntüleri çok değişti..yarından sonra yeni fotolar çekip eklerim.

Eklenen Resimler

Eski 08-06-2017, 18:54   #71
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bu yaramaz, salatalıklardan birini yemişti afiyetle..ben de onu kapı dışarı etmekle ödüllendirdim

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2017, 14:09   #72
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bahçeden genel görüntüler..fidanlığın her tarafı ot içinde..herkes gezemez içinde..bugün yine bir yılan derisi gördüm..hem de hergün uğradığım dutun dibinde..
Benim bir kilimim var..hergün yayarım bir zeytin gölgesine..çoğu zaman uyuyakalırım..
Köyde tanıdık çocuklar bile hayret ederler hallerime..
Tabi bu soğukkanlılık ve korkusuzluk kolay kazanılmıyor..ben bunları 15-16 yaşlarında okul harçlığı çıkarmak için Kaz Dağları'nın zirvelerinde ayıların bol olduğu yerlerde yapayalnız dolaşırken edindim herhalde..
Camı çerçevesi olmayan kırık dökük kulübelerde yata yata tabi

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 10-06-2017 saat 14:45
Eski 10-06-2017, 14:15   #73
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Deva:

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2017, 14:17   #74
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Kabak ve salatalıklar:

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2017, 14:20   #75
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

En az gelişenler maalesef biberler..huyu böyle bunların demek

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2017, 14:24   #76
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Karpuz ve kavunlar:

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2017, 14:26   #77
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Devam:

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2017, 14:27   #78
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Yabani semizotlarım..20-25 kök var..salatası nefis oluyor

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2017, 14:35   #79
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Herşey yolunda..

Malçlama yapmakla iyi yapmışım..10 günden beri su vermedim..samanların altı hala ıslak..damlama alsaydım dertlenirdim; hergün tıkalı delik var mı falan diye uğraşıp dururdum..

Domatesler..salatalık, kabaklar ve kavunlar çiçekte..

Domateslerin çiçek tutumuna kadar su vermiyeceğim..tane tuttuktan sonra bol su..yine taze filizler gelecek, yine çiçek tutacak..domatesler yükselecek..en sonunda ağırlığını taşıyamayıp yere serilecekler..

Ben rahmetli iş ortağım Ferhat abi ile 1980 yılında 50 dekar 2274 cinsi domates dikmiştim..280 ton domates yapmış, 190 tonunu ben İstanbul, İzmir ve Edirne hallerinde pazarlamış, kalan 90 tonu da salça fabrikalarına vermiştik..

Rahmetli Ferhat abi yeniliklere açık, halk tipi aydındı..çok güzel anlaşırdık..sayende ilk defa tatlı para kazandım derdi..çünkü üretmek değil pazarlama önemli bu işlerde..

O yıllarda Ferhat abinin uyguladığı yöntemleri uygulamaya çalışacağım..

Hepinize köyden çok selam..

Eski 10-06-2017, 20:20   #80
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

İşim olsun olmasın, hergün en az 2-3 kez giderim fidanlığa..kahveler çekilmiyor..bi sürü kuru laf dinlemekten ve gürültüden bunalıyorum..

Akşam üstü yine çıkmadan edemedim..dün gittikçe irileşen zeytin taneciklerine ilk defa NU FİLM yapıştırıcı kullanarak DELFİN + denizyosunu, humik asit ve NPK'lı, borlu yaprak gübresi attım yeni ilaçlama makinasıyla..
Makinadan çok memnunum..pratik..yormuyor beni..4 depo 320 litre su ile adeta 170 fidanı yıkadım..saat 4'te başladım, 8'de bitti..
Fidanlık yokuş aşağı olduğu için su dolu ağırlığıyla 125 kilo olan makinayla aşağı doğru inmek yorucu değil..su bitince kulübedeki çeşmeye çıkmıyorum..ucunda vana olan hortum var..onunla tekrar doldurup devam ediyorum..sadece işim bitince yokuş yukarı makinayı çıkarmak yoruyor beni,onu da yavaş yavaş hallediyorum.

Denizyosunu ve humik asit yapışkan tortu yapmasın diye gittim bu akşam temizliğini yaptım makinanın..

Sanırım bir hafta içinde artık KAOLİN+ DELFİN'i de atarım..herşey hazır..
Alt fotoda, sağdakiler bitkilerin , soldaki tabakadakiler de benim ilacım

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 11-06-2017 saat 19:23
Eski 10-06-2017, 20:31   #81
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Fidanlıkta bir dutum var..yetip artıyor..evvelki gün eşim geldi, doya doya yedi dutları..topladı, eve, ablasına annesine de götürdü..
Lapseki kızı olduğu için kiraza duta bayılır..ağaca bile tırmanır yaşına bakmadan..ama bana yardım etmiyor..sadece nergislerin sökümüne yardım ederim, domates, biber, zeytinle falan uğraşamam dedi ve çekip gitti Çanakkale'ye dün..
Zaten benim bunca tarımsal işime her zaman karşıdır..bırak bu işleri, nergislerin sana yeter artar uğraşmak için der durur..sakatlıyacaksın birgün kendini diye hayıflanır durur..

Ben de bazen düşünürüm; ulen diyorum kim yiyecek bunca domatesi, biberi, hıyarı, karpuzu..kim için yapıyorum, bazen kafam duruyor..yine de kaldığım yerden devam diyorum..aslında eşim haksız da değil..yaptığım işlerin toplamı benim normal gücümü aşıyor..

Neyse..bugün farkettim dutun yanındaki yılan derisini..eşim dut toplarken yoktu..yılanlar böyle eternit altındaki kanallara bayılıyor..belki de biz dut yerken eternitin altındaydı hayvancağız..
Allah'tan dua ediyorum, eşim geldiğinde yılan falan görmesin diye..adımını atmaz bir daha..
Zaten geldiğinde fidanlıkta yalnız başına gezinmesine göz yumamam..ben önden yol açarım o da güvenle arkamdan gelir..çünkü, her taraf otluk çöplük..

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2017, 20:35   #82
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Fidanlığım çok iç açıcı konumdadır..kasabanın dibinde..denize hakim konumu bana her zaman huzur verir..fakat sol tarafa yapılmakta olan termik santral tadını kaçırdı..ben de o tarafı görmezden geliyorum n'apayım

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2017, 20:52   #83
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Zeytinler asmalar cıngıl cıngıl bu yıl..sonu da iyi olur inşallah..

Eklenen Resimler

Eski 13-06-2017, 13:45   #84
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

İki günden beri zeytinlere tam tane tutum ve büyütme dönemi olduğu için takviye sulaması yapıyordum ama dün gece kasabanın şebeke ana borusu patladığı için saat 4'e kadar aylak kaldım bugün..aslında hoşuma gitmedi de değil aylak kalmak..günlerden beri hergün 8-9 saat çalıştım, akşam bi denize bile gidemedim henüz..

Sabah çıktım, ıvır zıvır işlerle uğraştım..derken sarı kabağı kesmeye karar verdim..sebzelerde siftah yaptım yani bugün..
Akşam yağsız tavada az pişirip sarımsaklı yoğurtla bu kabağı keyifle yiyeceğim gibi..
600-700 gramlık ilk kabak bu..sırada Kars yumurtaları var..3-4 tane var kesilecek gibi..
Bu yıl kabaklar bol olacak, bol bol kabak yiyeceğim herhalde..

Eklenen Resimler

Eski 13-06-2017, 14:32   #85
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Karpuzlar, kavunlar, kabaklar, salatalık ve domatesler hepsi çiçekte..
Bugün köklerinden 15 santim kadar uzakta açtığım ve içini 15 santim kadar zeytin yaprağı + iri arpa samanı ile doldurduğum su yalaklarını kontrol ettim..daha bir haftadan fazla idare eder toprağın nemi..sezon boyunca 3-4 sulama yapmam yetecek yani..bir sulama 3 hafta idare edecek gibi..

Çiçek tutumundan sonra haftaya yine güzel bir sulama daha yaparım ve yeni sürgünlerin oluşmasını sağlarım, yine tane tutarlar, ardından yine sularım..böylelikle her kökte tane sayısını arttırmış olurum..

Bu konuda şunu hatırlatayım; sulama rastgele yapılmamalı ancak çiçeklenme öncesi ve tane tutumundan sonra yapılmalı..yoksa çiçekteyken sulanan bitki çiçeği atar..

Eski 14-06-2017, 00:12   #86
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın pria, yani çiçekli domates - biber - salatalık sulamayacak mıyız?

pria beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2017, 01:11   #87
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sayın pria, yani çiçekli domates - biber - salatalık sulamayacak mıyız?
Döllenme faslı bitip tane tutumundan sonra sulamanız doğrusudur sayın YeniGine..çiçekteyken su verilirse çiçeği atar, yeni filiz vermeye kaçar.

YeniGine ve kerkenez beğendi.
Eski 14-06-2017, 12:49   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2016
Ne güzel anlatmışsınız hiç üşenmeden. Bahçeyi bulunca forumu da ihmal etmemişsiniz. Tüm bu güzellikleri ve çabalarınızı samimiyetle bizlerle paylaştığınız için teşekkürler. Neredeyse gelip bir işin ucundan da ben tutayım diyesim geldi. Guzel güzel büyütün tüm sebze ve zeytinlerinizi. Ama ben asıl nergislerinizi merak ediyorum. Zamanı gelince onların da bir fotoğrafını dört gözle bekliyor olacağım.

pria ve YeniGine beğendi.
Gülizar ş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2017, 00:02   #89
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gülizar ş Mesajı Göster
Ne güzel anlatmışsınız hiç üşenmeden. Bahçeyi bulunca forumu da ihmal etmemişsiniz. Tüm bu güzellikleri ve çabalarınızı samimiyetle bizlerle paylaştığınız için teşekkürler. Neredeyse gelip bir işin ucundan da ben tutayım diyesim geldi. Guzel güzel büyütün tüm sebze ve zeytinlerinizi. Ama ben asıl nergislerinizi merak ediyorum. Zamanı gelince onların da bir fotoğrafını dört gözle bekliyor olacağım.
Sayın Gülizar ş..nergislerimin fotolarını aşağıdaki linkte blog'umdan bol bol görebilirsiniz:

https://yogunkokulukatmerlinergis.wo...2012/08/13/19/

Valla gizlim saklım yok; içimden geldiği gibi yazmaya çalışıyorum..Düşüncelerimi kıvırmadan yazıp söylemeye bayılırım..

Domates+biberler, zeytinlerin bakımı falan derken sıra geldi nergislerin sökümüne..
Takribi 3-4 bin nergisi sökmesi kurutması, temizlenmesi, tasnif edilmesi, 65 adet kargonun hazırlanması kesinlikle 10 günümü alır.. Güneşin altında çok zor ve yorucu oluyor tek tek sökmek..eşim güya yardıma gelecekti ama telefonda hiç adını anmıyor Tabi, Çanakkale'de ''kordon boyu''nda keyif çatmak varken..bazen soruyorum nerdesiniz diye..''AVM'deyiz'' deyince ayrı dünyaların insanı olduğumuzu anlayabiliyorum..

En güzeli benim AVM..Çanakkale'de hiçbir cafe'de böyle keyif çatamazsınız..Kulübenin içindeki çekyatı dışarı aldım..tam körfeze karşı..üzerine de benim bekarlığımdan hatıra el örgü halıyı serdim..akşam gölgede kalıyor..uzanıyorum boylu boyunca..karşımda denizin mavisi..bakarken içiyorum maviyi sanki..

Eklenen Resimler

Eski 15-06-2017, 00:07   #90
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bu zeytin güvesi var ya..minicik; 7-8 milim boyunda ama adeta bana pes dedirtiyor, diz çöktürüyor gibi..dün bugün akşamları güneye bakan dalları sallayınca 15-20 tane birden uçuşuyor..çok ta tane tuttu bu yıl zeytinlerim..eğer mücadelede başarı sağlayamazsam bu yıl güvelerin olacak zeytin taneleri..

Yarın gene organik ilaç atacağım bakalım..inşallah organikten anlıyorlardır

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024